Αποστολέας Θέμα: Crying Machine-Updated full cover!  (Αναγνώστηκε 11841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Crying Machine-Updated full cover!
« στις: 03/03/09, 22:49 »
Ειδικά αφιερωμένο στον Alex Flouro (θέλω πολύ να μου πεις τη γνώμη σου για να δω αν βελτιώνομαι :))

Έφερα στο σπίτι πριν λίγες μέρες το καινούριο μωρό (μια Jackson RR3) και είπα, αφού της άλλαξα χορδές και της έκανα ένα σετάρισμα να σας την παρουσιάσω (ηχητικά γιατί η βιντεοκάμερα απουσιάζει). Ο ήχος είναι ένα καινούριο patch που κατέβασα στο PODXT (ENGL lead) και προσπάθησα στο GarageBand να πετύχω όσο πιο ζεστό ήχο μπορούσα (στο τέλος έχω και τις λεπτομέρειες τόσο για τον ήχο της κιθάρας όσο και για το μιξάρισμα στο GarageBand). Γενικά παρατηρώ βέβαια ότι μου αρέσουν οι πιο πριμάτοι ήχοι, κάτι που άλλους ίσως τους ξενίζει.

Αυτή τη φορά δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ αυτοσχεδιασμό και προσπάθησα να το παίξω ακριβώς όπως το original. Σας δίνω λοιπόν το πρώτο ενάμιση λεπτό. Όταν ηχογραφήσω το full version θα το ανεβάσω κι αυτό.  :) :) :)

Crying Machine on youtube.com

« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/09, 22:25 από Guitarero »

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #1 στις: 03/03/09, 23:21 »
ooooo τιμη μου...
Αntonios plays Vai.. ;D I like it already.. :)

Mια χαρα φιλαρακι..Πολυ κοντα στο original και ο ηχος και το παιξιμο..
Ανυπομονω να ακουσω ολοκληρωμενο το κομματι..
Ελπιζω βεβαια μεσα να αυτοσχεδιασεις..Ο αυτοσχεδιασμος φυσικα ειναι πολυ μεγαλο μερος του παιξιματος στη ροκ μουσικη..
Απλα ελπιζω να πηρες το προηγουμενο μου σχολιο ως συμβουλη για βελτιωση και οχι για να κοψεις τον αυτοσχεδιασμο φυσικα.. :D
Καλη συνεχεια.. ;)
Alex

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #2 στις: 03/03/09, 23:28 »
 :)

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #3 στις: 04/03/09, 10:23 »

Απλα ελπιζω να πηρες το προηγουμενο μου σχολιο ως συμβουλη για βελτιωση και οχι για να κοψεις τον αυτοσχεδιασμο φυσικα.. :D
Καλη συνεχεια.. ;)
Alex

Μερικά πράγματα δεν κόβονται  :P :P  :P

Και εννοείται ότι θα έχει... bonus section  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #4 στις: 05/03/09, 14:30 »
Παιδια πιστευω πως αξιζουν οι καλυτερες κριτικες στον φιλο μας Guitarero!!

Το κομματι ειναι αξιοπρεπειστατο!!!Και σε αντιθεση με ολους τους "γελοιους" που πανε και ανεβαζουν τα κομματια τους στο youtube και τα διαφημιζουν λες και ειναι η καλυτερη εκτελεση του αιωνα,ο φιλος μας απο εδω,εχει κανει εξαιρετη δουλεια!!!

Συνεχισε ετσι Guitarero!!!!! :) :) :) :) :) :) :)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #5 στις: 06/03/09, 09:53 »
Σε ευχαριστώ Μενέλαε. Αν κρίνω πάντως από την κινητικότητα του θέματος, την επόμενη φορά θα ανεβάσω κανα ανούσιο φάλτσο σρεντ να έχουν να θάβουν γιατί τελικά τις πιστές διασκευές τις σνομπάρουν :P

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #6 στις: 06/03/09, 11:17 »
Σε ευχαριστώ Μενέλαε. Αν κρίνω πάντως από την κινητικότητα του θέματος, την επόμενη φορά θα ανεβάσω κανα ανούσιο φάλτσο σρεντ να έχουν να θάβουν γιατί τελικά τις πιστές διασκευές τις σνομπάρουν :P
Βασικά ήθελα από μέρες να σχολιάσω αλλά νόμιζα ότι επειδή το αφιέρωσες σε συγκεκριμένο μέλος, ήθελες feedback μόνο από αυτόν.. Κατάλαβα λάθος λοιπόν και προχωράω:

Το κομμάτι είναι στα μέτρα σου απλά αν θα ήθελες να αλλάξεις κάτι, αυτό θα ήταν να έπαιζες λίγο με το vibrato σου.. Επειδή το συγκεκριμένο κομμάτι έχει κάποιες νότες με τεράστιο sustain, το να ακούγονται "στεγνές" είναι κάπως κουραστικό για τα αυτιά του ακροατή.. Αν προσέξεις ο Vai, τις καταλήξεις τις παίζει με μια παιχνιδιάρικη διάθεση έτσι που καμία δεν μοιάζει με την προηγούμενη ή την επόμενη.. Επίσης αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να χρησιμοποίησες wah (crying machine γαρ) ή να χρησιμοποίησες με τρόπο όχι τόσο εμφατικό, οπότε πιστεύω ότι στο κανονικό cover σου, το wah θα αποτελούσε χρήσιμο addition..

Επίσης έχω την εντύπωση ότι το γεγονός ότι δεν έχει πολλά replies το θέμα σου, έχει να κάνει και με το ότι αυτό που ποστάρεις είναι κάτι εντελώς preliminary.. Πιστεύω ότι αν παρουσίαζες όλο το κομμάτι, το post θα είχε άλλη κίνηση.. Δεν νομίζω ότι το κοινό του kithara.gr σνομπάρει..

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #7 στις: 06/03/09, 12:06 »

Βασικά ήθελα από μέρες να σχολιάσω αλλά νόμιζα ότι επειδή το αφιέρωσες σε συγκεκριμένο μέλος, ήθελες feedback μόνο από αυτόν.. Κατάλαβα λάθος λοιπόν και προχωράω:

Το κομμάτι είναι στα μέτρα σου απλά αν θα ήθελες να αλλάξεις κάτι, αυτό θα ήταν να έπαιζες λίγο με το vibrato σου.. Επειδή το συγκεκριμένο κομμάτι έχει κάποιες νότες με τεράστιο sustain, το να ακούγονται "στεγνές" είναι κάπως κουραστικό για τα αυτιά του ακροατή.. Αν προσέξεις ο Vai, τις καταλήξεις τις παίζει με μια παιχνιδιάρικη διάθεση έτσι που καμία δεν μοιάζει με την προηγούμενη ή την επόμενη.. Επίσης αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να χρησιμοποίησες wah (crying machine γαρ) ή να χρησιμοποίησες με τρόπο όχι τόσο εμφατικό, οπότε πιστεύω ότι στο κανονικό cover σου, το wah θα αποτελούσε χρήσιμο addition..

Επίσης έχω την εντύπωση ότι το γεγονός ότι δεν έχει πολλά replies το θέμα σου, έχει να κάνει και με το ότι αυτό που ποστάρεις είναι κάτι εντελώς preliminary.. Πιστεύω ότι αν παρουσίαζες όλο το κομμάτι, το post θα είχε άλλη κίνηση.. Δεν νομίζω ότι το κοινό του kithara.gr σνομπάρει..

Αν ήθελα να το ακούσει μόνο ο Φλούρος θα του το έστελνα με mail :)

Πολύ χρήσιμο το σχόλιό σου για το vibrato. Γενικά το πρόβλημά μου με το vibrato είναι το εξής. Ενώ όταν παίζω πιο bluesy πράγματα μου αρέσει το mellow vibrato, όταν παίζω με distortion μου αρέσει το... μαλμστινικό :P. Στο συγκεκριμένο κομμάτι και για να κάνω πιστή αναπαραγωγή δεν χρωμάτισα σχεδόν καθόλου. Θα το κοιτάξω πάντως πολύ σοβαρά γιατί θέλω το κομμάτι όταν τελειώσει να σκοτώνει! Άσε που και το ήδη υπάρχον μάλλον θα το ξαναηχογραφήσω...

Όσο για το wah, επειδή ηχογραφώ με το POD σε USB δεν ξέρω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το παλιό μου wah σε τέτοιο chain, σίγουρα μπορώ όμως να πειραματιστώ με κάποιο plugin (κοινώς δεν χρησιμοποίησα εδώ :P). Για να είμαι ειλικρινής, μου άρεσει τόσο πολύ το tone που πέτυχα που φοβάμαι ότι αν το πειράξω θα το χαλάσω ;D

Εν γένει σε ευχαριστώ για τα σχόλια. Αυτές οι λεπτομέρειες είναι που μας κάνουν να βελτιωνόμαστε.

ΥΓ. Σχετικά με το ότι είναι preliminary δουλειά, είναι μια ηχογράφηση 1.30 με -θέλω να πιστεύω- αρκετά καλό παίξιμο, ωραίο ήχο και καλή μίξη (κάτι το οποίο δεν είναι πάντα αυτονόητο σε πολλά κλιπάκια που ανεβαίνουν). Αν κοιτάξεις το forum θα βρεις πολλά entries με ιδέες για riffs που κρατάνε επί της ουσίας λίγα δευτερόλεπτα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #8 στις: 06/03/09, 12:19 »
Προσωπικά δεν έχω ακούσει την αυθεντική εκτέλεση, για να μπορέσω να εκφέρω γνώμη, και τώρα στη δουλειά δεν είναι να ακούω μουσική.

Όσον αφόρα το wah. Μπορείς είτε να βάλεις το Wah πριν το POD όπου το αποτέλεσμα θα είναι σα να έχεις το wah στην αρχή της αλυσίδας. Ομως μπορείς επίσης, να συνδέσεις το input του wah στην έξοδο της κάρτας είχου και το output του wah στην είσοδο της κάρτας ήχου. Θα βάλεις ένα νέο κανάλι να ηχογραφεί, ενω θα κάνει playback μόνο το κανάλι της κιθάρας. Παίζοντας με το wah, θα έχεις ένα νέο κανάλι, όπου το wah θα είναι στο τέλος της αλυσίδας.

Ναι υπάρχουν πολλά ριφ με ιδέες που καρατάνε λίγα δευτερόλεπτα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για ολοκληρωμένο υπαρκτό κομμάτι. Και γώ ξέρω πολλά ριφ, αλλα λίγα ολοκληρωμένα κομμάτια. Αυτό δε σημαίνει οτι θα ανεβάσω κάθε ριφ που ξέρω.Και η λογική είναι οτι εφόσον υπάρχει ολοκληρωμένο το κομμάτι καλύτερα να το ανεβάσεις όλο μια και καλή.

Εχεις κάνει καλή δουλειά και όσον αφορά το παίξιμο, και τη μίξη.Κάνε υπομονή, ολοκλήρωσέ το και ανέβασέ το.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #9 στις: 06/03/09, 12:23 »
Ο λόγος που ανέβασα το πρώτο λεπτό του κομματιού είναι ακριβώς γι αυτό που κάνατε εσύ και ο faser. Να πάρω ιδέες για να κάνω κάτι πιο ολοκληρωμένο και όμορφο όσο ακόμα διαμορφώνεται. Άλλο είναι να σου πω "Πες μου πως να πετύχω τον ήχο του Vai (με 600 ευρώ ;D ;D ;D) και άλλο να σου πω "Έχω αυτό τον ήχο, πως να τον κάνω καλύτερο?".

Σε ευχαριστώ και για το tip με το wah, θα το δοκιμάσω, πετύχει δεν πετύχει θα έχω μάθει κάτι! :)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #10 στις: 06/03/09, 12:29 »
Ο λόγος που ανέβασα το πρώτο λεπτό του κομματιού είναι ακριβώς γι αυτό που κάνατε εσύ και ο faser. Να πάρω ιδέες για να κάνω κάτι πιο ολοκληρωμένο και όμορφο όσο ακόμα διαμορφώνεται. Άλλο είναι να σου πω "Πες μου πως να πετύχω τον ήχο του Vai (με 600 ευρώ ;D ;D ;D) και άλλο να σου πω "Έχω αυτό τον ήχο, πως να τον κάνω καλύτερο?".

Δεν αντιλέγω. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με το γεγονός οτι το θέμα δεν είχε πολλές απαντήσεις, σωστά?

Και αυτό το λέω με το σκεπτικό, οτι στο πίνακα με τις διασκευές και αυτοσχεδιασμούς ο κόσμος έρχεται κυρίως για να ακούσει μια διαφορετική προσσέγγιση σε ένα κομμάτι....
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/09, 12:33 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #11 στις: 06/03/09, 12:44 »
Εκατσα και εκανα ενα refresh του κομματιου μιας και ειχα πολυ καιρο να το ακουσω.Μιας και το κυριως αντικειμενο μου δεν ειναι η κιθαρα  θα σχολιασω με βαση τις ελαχιστες γνωσεις μου αποκλειστικα.Λοιπον..ακουγοντας το..μου κυλησε πολυ ωραια σαν feeling.Γλυκος ηχος και παιξιμο..και μελωδια.Ουτε μια νοτα δεν "πεφτει" κατω...τουλαχιστον στα δικα μου αυτια.

Με βαση λοιπον αυτο το αρτιο αποτελεσμα ηχου..θα σε ενθαρρυνω να ανεβασεις κατι δικο σου σαν συνθεση.Ενα ολοκληρωμενο κομματι.Πιστευω οτι ειναι αμαρτια να παιζει καποιος μονο διασκευες ..η απλα να παιρνει ενα ριφ και να αυτοσχεδιαζει..ιδιως οταν δειχνει να εχει ενα καλο επιπεδο παιξιματος γενικα..ειτε αυτο αφορα τεχνικη ειτε αυτο αφορα μελωδια.

Oι προσωπικες συνθεσεις θεωρω πως κανουν εναν μουσικο...ερασιτεχνη η επαγγελματια πιο ολοκληρωμενο.

Υ.Γ.:Καλο θα ηταν γενικα να εισαι πιο θετικος οσον αφορα την κριτικη πανω στην μουσικη.Ολοι εχουν δικαιωμα γνωμης ειτε ειναι μουσικοι ειτε οχι.Οι γκρινιες...η τα αρνητικα σχολια-υπονοουμενα θεωρω πως πιο πολυ απωθουν καποιον απο το να κατσει να ασχοληθει να σου δωσει μια γνωμη και ειναι λογικο.



It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #12 στις: 06/03/09, 17:19 »

Με βαση λοιπον αυτο το αρτιο αποτελεσμα ηχου..θα σε ενθαρρυνω να ανεβασεις κατι δικο σου σαν συνθεση.Ενα ολοκληρωμενο κομματι.Πιστευω οτι ειναι αμαρτια να παιζει καποιος μονο διασκευες ..η απλα να παιρνει ενα ριφ και να αυτοσχεδιαζει..ιδιως οταν δειχνει να εχει ενα καλο επιπεδο παιξιματος γενικα..ειτε αυτο αφορα τεχνικη ειτε αυτο αφορα μελωδια.

Ψήνεται ήδη... :)

Υ.Γ.:Καλο θα ηταν γενικα να εισαι πιο θετικος οσον αφορα την κριτικη πανω στην μουσικη.Ολοι εχουν δικαιωμα γνωμης ειτε ειναι μουσικοι ειτε οχι.Οι γκρινιες...η τα αρνητικα σχολια-υπονοουμενα θεωρω πως πιο πολυ απωθουν καποιον απο το να κατσει να ασχοληθει να σου δωσει μια γνωμη και ειναι λογικο.

Μα εγώ αποζητώ την κριτική για να γίνω καλύτερος. Αρκεί να είναι εποικοδομητική και καλοπροαίρετη και όχι σνομπισμός.

Και αυτό το λέω με το σκεπτικό, οτι στο πίνακα με τις διασκευές και αυτοσχεδιασμούς ο κόσμος έρχεται κυρίως για να ακούσει μια διαφορετική προσσέγγιση σε ένα κομμάτι....

Εσύ θα με τρελάνεις. Τη μία δε σου αρέσουν οι ελεύθερες διασκευές και θες απόλυτη αναπαραγωγή και την άλλη θες διαφορετική προσέγγιση ??? ??? ???

Εν πάσει περιπτώσει, σας λέω πως ό,τ γράψατε εδώ το έχω ήδη επεξεργαστεί και θέλω σε λίγες μέρες που θα ανεβάσω το κομμάτι τελειωμένο να μου πείτε αν όντως είναι καλύτερο το αποτέλεσμα.

ΥΓ. Λέω στο αργό κομμάτι στη γέφυρα να αυτοσχεδιάσω με... το e-bow! Πως σας φαίνεται?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #13 στις: 06/03/09, 17:22 »
Και αυτό το λέω με το σκεπτικό, οτι στο πίνακα με τις διασκευές και αυτοσχεδιασμούς ο κόσμος έρχεται κυρίως για να ακούσει μια διαφορετική προσσέγγιση σε ένα κομμάτι....

Εσύ θα με τρελάνεις. Τη μία δε σου αρέσουν οι ελεύθερες διασκευές και θες απόλυτη αναπαραγωγή και την άλλη θες διαφορετική προσέγγιση ??? ??? ???

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Δεν είχα σκοπό να εστιάσω τόσο στο πώς το παίζεις, όσο στη λέξη "κομμάτι", δηλαδή ολόκληρο κομμάτι, και όχι ένα μέρος του.

EDIT: Nα υπενθυμίσω οτι απλά προσπαθώ να εξηγήσω στον Guitarero το λόγο που δεν υπήρχαν πολλά cooments σε αυτό το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/09, 17:41 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #14 στις: 06/03/09, 17:29 »
το να μην το παίζεις ολόκληρο δεν μπορεί να θεωρηθεί διαφορετική προσέγγιση? :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #15 στις: 06/03/09, 17:35 »
το να μην το παίζεις ολόκληρο δεν μπορεί να θεωρηθεί διαφορετική προσέγγιση? :P :P :P

χαχαχαχαχαχα :P

Εχει δικιο !!!  Ειναι μια διαφορετικη προσεγγιση...ως προς το μεγεθος  ;D

Μα γιατι να ασχολουμαστε με το ποσο προσεγγιζει το αρχικο κομματι η οχι, και να μην προσεγγισουμε το κομματι ως κομματι!!!

Το εχω ξαναγραψει, αλλα πιστευω οτι εκτος του οτι η αρχικη μελωδια ειναι παρα πολυ ωρεα...και ο φιλος ο μας ο guitarero την αξιοποιει αρκετα καλα ! ! !

Και εγω μενω στο οτι δεν εχει πει ακομα την τελευταια του λεξη ;)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #16 στις: 06/03/09, 17:38 »
Eγω πολυ γουσταρα με το κομματι
Πολυ καλος ηχος, πολυ ωραιο παιξιμο
εκφραστικοτατο βασικα (κατι που λειπει απο πολλους).
Αφησα και κομμεντ στο Υοutube μπορει να το ειδες
Ανυπομονω για το full version....
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #17 στις: 06/03/09, 17:44 »
Το κομματι ειναι αξιοπρεπειστατο!!!
Το εχω ξαναγραψει, αλλα πιστευω οτι εκτος του οτι η αρχικη μελωδια ειναι παρα πολυ ωρεα...και ο φιλος ο μας ο guitarero την αξιοποιει αρκετα καλα ! ! !
Όσο πάει και φθίνει ο ενθουσιασμός σου. Ορίστε, μου χαλάσατε το θαυμαστή :P :P :P

Αφησα και κομμεντ στο Υοutube μπορει να το ειδες
Ανυπομονω για το full version....
Φυσικά και το είδα. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια...

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #18 στις: 06/03/09, 17:49 »

Οχι μη φοβασαι ;D

ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ GUITARERO ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΑΡΕΣΚΑ ΚΑΘΙΚΙΑ  :P


Aμα θες να συναντηθουμε καμια μερα να το ηχογραφισουμε μαζι να παιζω εγω τα ρυθμικα πισω ;D


O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #19 στις: 06/03/09, 20:00 »
Οχι μη φοβασαι ;D
ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ GUITARERO ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΑΡΕΣΚΑ ΚΑΘΙΚΙΑ  :P

Κρύβε λόγια, θα νομίζει ότι σε βάζω επίτηδες! :P

Aμα θες να συναντηθουμε καμια μερα να το ηχογραφισουμε μαζι να παιζω εγω τα ρυθμικα πισω ;D

Να τα μααααααααααααας. Και μετά θα μου πέσει η πένα???

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #20 στις: 06/03/09, 20:08 »

Βασικά ήθελα από μέρες να σχολιάσω αλλά νόμιζα ότι επειδή το αφιέρωσες σε συγκεκριμένο μέλος, ήθελες feedback μόνο από αυτόν.. Κατάλαβα λάθος λοιπόν και προχωράω:

Το κομμάτι είναι στα μέτρα σου απλά αν θα ήθελες να αλλάξεις κάτι, αυτό θα ήταν να έπαιζες λίγο με το vibrato σου.. Επειδή το συγκεκριμένο κομμάτι έχει κάποιες νότες με τεράστιο sustain, το να ακούγονται "στεγνές" είναι κάπως κουραστικό για τα αυτιά του ακροατή.. Αν προσέξεις ο Vai, τις καταλήξεις τις παίζει με μια παιχνιδιάρικη διάθεση έτσι που καμία δεν μοιάζει με την προηγούμενη ή την επόμενη.. Επίσης αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να χρησιμοποίησες wah (crying machine γαρ) ή να χρησιμοποίησες με τρόπο όχι τόσο εμφατικό, οπότε πιστεύω ότι στο κανονικό cover σου, το wah θα αποτελούσε χρήσιμο addition..

Επίσης έχω την εντύπωση ότι το γεγονός ότι δεν έχει πολλά replies το θέμα σου, έχει να κάνει και με το ότι αυτό που ποστάρεις είναι κάτι εντελώς preliminary.. Πιστεύω ότι αν παρουσίαζες όλο το κομμάτι, το post θα είχε άλλη κίνηση.. Δεν νομίζω ότι το κοινό του kithara.gr σνομπάρει..

Αν ήθελα να το ακούσει μόνο ο Φλούρος θα του το έστελνα με mail :)

Πολύ χρήσιμο το σχόλιό σου για το vibrato. Γενικά το πρόβλημά μου με το vibrato είναι το εξής. Ενώ όταν παίζω πιο bluesy πράγματα μου αρέσει το mellow vibrato, όταν παίζω με distortion μου αρέσει το... μαλμστινικό :P. Στο συγκεκριμένο κομμάτι και για να κάνω πιστή αναπαραγωγή δεν χρωμάτισα σχεδόν καθόλου. Θα το κοιτάξω πάντως πολύ σοβαρά γιατί θέλω το κομμάτι όταν τελειώσει να σκοτώνει! Άσε που και το ήδη υπάρχον μάλλον θα το ξαναηχογραφήσω...

Όσο για το wah, επειδή ηχογραφώ με το POD σε USB δεν ξέρω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το παλιό μου wah σε τέτοιο chain, σίγουρα μπορώ όμως να πειραματιστώ με κάποιο plugin (κοινώς δεν χρησιμοποίησα εδώ :P). Για να είμαι ειλικρινής, μου άρεσει τόσο πολύ το tone που πέτυχα που φοβάμαι ότι αν το πειράξω θα το χαλάσω ;D

Εν γένει σε ευχαριστώ για τα σχόλια. Αυτές οι λεπτομέρειες είναι που μας κάνουν να βελτιωνόμαστε.

ΥΓ. Σχετικά με το ότι είναι preliminary δουλειά, είναι μια ηχογράφηση 1.30 με -θέλω να πιστεύω- αρκετά καλό παίξιμο, ωραίο ήχο και καλή μίξη (κάτι το οποίο δεν είναι πάντα αυτονόητο σε πολλά κλιπάκια που ανεβαίνουν). Αν κοιτάξεις το forum θα βρεις πολλά entries με ιδέες για riffs που κρατάνε επί της ουσίας λίγα δευτερόλεπτα.

EDIT:

Σκέφτηκα μια σημαντική στυλιστική διαφορά που με αναγκάζει να κρατάω τις νότες διαφορετικά. Ο Vai κάνει glissando (και καταλήγει σε βιμπράρισμα) πολλές νότες που εμένα μου αρέσει να τις κάνω bend...

Εσείς τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #21 στις: 06/03/09, 20:58 »
Οχι μη φοβασαι ;D
ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ GUITARERO ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΑΡΕΣΚΑ ΚΑΘΙΚΙΑ  :P

Κρύβε λόγια, θα νομίζει ότι σε βάζω επίτηδες! :P

Ναι, θα το νόμιζα αν αυτή η πράξη είχε τη παραμικρή δόση ουσίας... Απο την άλλη, και να τον έβαζες να το κάνει, απλά θα μείωνε τον ίδιο παραπάνω. Ο O_Menelaos μπορεί να σε εξυμνεί όσο θέλει, και γω να έχω τη γνώμη μου.Η οποία δε θυμάμαι να εμπόδισε ποτέ τη λατρεία ατόμων, προς άλλα άτομα.Και αυτό είναι ένα ζήτημα που δεν απασχολεί το παρών thread...

Οχι μη φοβασαι ;D
ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ GUITARERO ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΑΡΕΣΚΑ ΚΑΘΙΚΙΑ  :P
...υπο αυτό το σκεπτικό, τη σαφή αναφορά σου στο ψευδώνυμό μου, και μια εμφανή λατρεία στο παίξιμο του Guitarero, θα σε παρακαλέσω να μη του χαλάς το θέμα, και ότι έχεις να μου πείς να μου το πείς με π.μ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #22 στις: 06/03/09, 21:01 »
Κοίτα, αντικειμενικά μιλώντας, το nickname σου περιλαμβάνει τη λέξη Καθίκι οπότε μην παρεξηγείσαι όταν σου απευθύνουν το λόγο έτσι.

Γενικά, lighten up buddy, δηλαδή τόση ευθιξία πια? Σου κάνει ο άλλος χιούμορ κι εσύ παίρνεις ένα ύφος θιγμένης παπαδιάς. Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι η μουσική είναι διασκέδαση κι όχι δυσκοιλιότητα? :P

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine
« Απάντηση #23 στις: 06/03/09, 23:40 »
Φιλε μου Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood ,

Γιατι αντιδρας ετσι??Ζηταω συγγνωμη πραγματικα αν σε εθιξα, αλλα σκοπος μου δεν ηταν αυτος...η απαντηση ηταν καθαρα χιουμοριστικη, και δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου φυσικα για να σου στειλω και π.μ!!Δεν ηρθαμε ομως εδω για να λυσουμε καμια διαφορα!!Chill out 8)

Οσο αφορα την "εξυμνηση" :P που αναφερεις, εγω απλα ενθαρρυνω τον φιλο μας, λεγοντας του τη δικη μου γνωμη, γιατι ξερω ποσο σημαντικο ηταν και ειναι για μενα να με ενθαρρυνουν και να επικροτουν τις προσπαθειες μου, ακομα και αν αυτες δεν απεδιδαν σε κανενα φοβερο αποτελεσμα!!Αντικειμενικα βεβαια, η γνωμη του καθενος ξεχωριστα...ειναι σωστη ;D

O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Crying Machine-Updated full cover!
« Απάντηση #24 στις: 08/03/09, 23:27 »
Έτοιμη και η ολόκληρη version του κομματιού!

Ελπίζω να σας αρέσει...

Κατεβάστε το!

EDIT

Στο 2:11 αυτό που ακούτε είναι το καινούριο μου E-bow! Η κιθάρα είναι αυτή τη φορά η πράσινη 7620 αντί της Jackson. Τα υπόλοιπα περί ήχου ίδια και απαράλλακτα, με μόνη προσθήκη τα εφέ wah και phaser σε ξεχωριστά κανάλια...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/09, 10:11 από Guitarero »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
6273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 13:52
από taylor gtr
8 Απαντήσεις
3436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/06, 07:26
από Ikaros
21 Απαντήσεις
7081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/07, 19:49
από KostasVap
16 Απαντήσεις
5083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 13:46
από Mike Moss
3 Απαντήσεις
1846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/11, 18:15
από Mike Moss
1 Απαντήσεις
2027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 15:07
από Sandman1_1
0 Απαντήσεις
2662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/15, 21:36
από voutsas.dimitris
4 Απαντήσεις
4191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/15, 21:00
από saved
0 Απαντήσεις
3408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/19, 20:54
από smash1993
4 Απαντήσεις
267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/24, 21:41
από Mike Moss