Αποστολέας Θέμα: Αίσχος!  (Αναγνώστηκε 19963 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #25 στις: 21/12/17, 13:05 »
ήρεμα γιατί θα σας βάλω διαγώνισμα μετα τις διακοπές :) εκτος και αν λύσετε σωστά αυτην την άσκηση

λοιπόν, έστω κιθάρα κλίμακος 25.5" η οποία σε κάποιο κουρδισμα έχει σε κάποια χορδή τάση 15.9 lbs. Αν φορέσουμε ακριβώς τις ίδες χορδές με ακριβως το ίδιο κούρδισμα σε μια κιθάρα με κλίμακα 28", πόσο θα γίνει η τάση στην ίδια χορδή?

υποσημείωση : δεν χρειάζεται ούτε το πάχος/βάρος μονάδος/άλλες πληροφορίες για την χορδή, ούτε το κούρδισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/17, 13:37 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #26 στις: 21/12/17, 13:53 »
Είσαι ο μόνος τσέλιγκας που προσέχει τα ζα παίζοντας μπάσο και δη ΘΡΑΣ!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #27 στις: 21/12/17, 14:56 »
Πες οτι μια χορδη σε 25.5" εχει τενσιον 15.9, το ιδιο κουρδισμα στα 28" εχει τενσιον 19.2 περιπου (plain χορδη)

στα 25.5 αυτη η χορδη με ενα μπεντ 1 τονο,θα παει 20.9 τενσιον και στα 28" με ιδιο μπεντ θα παει 24.2

Το θεμα ειναι οτι το scale ειναι σε σχεση με το μπεντ ειναι η μια μερια ενως τριγωνου,ενω στο μπεντ,η χορδη κανει τα αλλα 2 μερη.
Σε μικρο scale θελει να τραβιξεις πιο μεγαλη αποσταση απο οτι στο μεγαλο για να καλυψεις το ημιτονιο η τονο που θες να ανεβεις με το μπεντ.

Πιο πανω βγαινει και στα 2 ιδια διαφορα,γιατι ο υπολογισμος ειναι σε κλασικο κουρδισμα χορδης και οχι σε μπεντ που ισως να εχει διαφορα.
Ολοι ξερουμε πως οσο πιο πολυ τραβαμε την χορδη,τοσο πιο πολυ δυναμη θελει.Αρα αν σε ενα μπεντ πρεπει να τραβιξεις 2 ποντους πανω,ανω σε αλλο 1.5 ποντο,το δευτερο γινετε πιο ευκολα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #28 στις: 21/12/17, 14:56 »
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:


T1 = [UW*(2*25.5"*F)^2]/386.4 = 15.9 lbs


T2 = [UW*(2*28"*F)^2]/386.4 = X lbs


T1 / T2 = (51/56)^2 = 15.9/X --> X = 15.9/ 0.829400511 = 19.1704729 lbs


Τι κερδίζω; Θα κληρωθούν πλούσια δώρα;  ;D


Edit: @saved  με πρόλαβες, κι ούτε υπολογισμούς ούτε τίποτα: 19.2 ξερά! Τρέλανέ μας!
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/17, 14:58 από kotsos_ESP »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #29 στις: 21/12/17, 15:05 »
Βρε..ον λαιν στρινγκ τενσιον καλκουλεητορ..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #30 στις: 21/12/17, 15:11 »
Μικρός είμαι ακόμα, θα μάθω...  ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #31 στις: 21/12/17, 15:20 »
παιδιά μου με συγκινείτε!!! 

Ο Κώτσος (είναι και προγραμματιστής) παίρνει το απουσιολόγιο χαλαρά!! Σημαιοφόρος ο Saved  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #32 στις: 21/12/17, 15:26 »
Nαι ομως χαλαμε το θεμα της jazzmaster,δεν ειναι πρεπων..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #33 στις: 22/12/17, 00:25 »
 Δεν πειράζει ωρέ, καλή και η jazzmaster (μα πολύ καλή, ειδικά για τα λεφτά της, τώρα μόλις έπαιζα πάλι) καλή και η κουβέντα αυτή, όλο μαθαίνω!


Γεγονός είναι πάντως ότι για κάποιο λόγο αυτήν την κιθάρα με τις 9ρες την αισθάνομαι καλύτερα από τη squier bullet strat με το ίδιο scale και επίσης 9ρες. Όπως είπα, έχω πάθει μία ψυχολογία πιθανότατα.


Ερώτηση κρίσεως: το μήκος της χορδής πριν το nut και μετά τη γέφυρα επηρεάζει το tension? Γιατί φαντάζομαι τα μήκη αυτά δεν είναι ίδια από κιθάρα σε κιθάρα, και σε κάθε χορδή είναι διαφορετικά εδώ που τα λέμε.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #34 στις: 22/12/17, 06:50 »
Θα ψηφιζα "ναι" αλλα δεν εχω επιχειρηματα.
Μονο πως οσο πιο μακρια ειναι η χορδη,θελει περισοτερο τεντομα.Το scale ξεκηνα στο nut και τελειωνει στα saddles αλλα η χορδη ξεκηνα στα κουρδηστιρια και τελιωνει εκει που πιανουν τα ball ends και τα "νεκρα" σημια αυτα θελουν τεντομα παλι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #35 στις: 22/12/17, 09:44 »
Δεν πειράζει ωρέ, καλή και η jazzmaster (μα πολύ καλή, ειδικά για τα λεφτά της, τώρα μόλις έπαιζα πάλι) καλή και η κουβέντα αυτή, όλο μαθαίνω!


Γεγονός είναι πάντως ότι για κάποιο λόγο αυτήν την κιθάρα με τις 9ρες την αισθάνομαι καλύτερα από τη squier bullet strat με το ίδιο scale και επίσης 9ρες. Όπως είπα, έχω πάθει μία ψυχολογία πιθανότατα.


Ερώτηση κρίσεως: το μήκος της χορδής πριν το nut και μετά τη γέφυρα επηρεάζει το tension? Γιατί φαντάζομαι τα μήκη αυτά δεν είναι ίδια από κιθάρα σε κιθάρα, και σε κάθε χορδή είναι διαφορετικά εδώ που τα λέμε.

το tension σε ηρεμία, ΟΧΙ, όπως προκύπτει και απο τους τύπους της Daddario που παρέθεσα, έχεις ίδια χορδή, ίδιο scale, ίδιο κούρδισμα, αναγκαστικά η τάση θα είναι η ίδια, ΑΛΛΑ αυτό που καταλαβαίνεις στο bend, ΔΕΝ είναι το ίδιο. Τι θέλω να πω οτι όσο περισσότερο ελεύθερο τμήμα χορδής υπάρχει αριστερά απο το nut και δεξιά απο τα saddles επηρεάζουν το πόσο εύκολα κάνουμε bend... Για αυτό και οι double locking κιθάρες (και δη χωρίς τρέμολο) είναι οι πιο σκληρές.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/17, 09:58 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #36 στις: 22/12/17, 10:11 »
Θα συμφωνησω.αρα πατα ειπα πριν.τωρα σκεφτικα πως αν μαγκωσεις σε nut και saddles μια χορδη,και την κοψεις,ακριβως εξω απο αυτα,δεν αλλαζει τιποτα.Αυτο που μετραει ειναι το λεγωμενο voice lengh της χορδης.Δηλαδη το μερος που παλετε οταν παιζουμε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #37 στις: 22/12/17, 10:38 »
Τι φαντάζομαι μετά από αυτά:
1/ Πίεση που χρειάζεται η χορδή για πάτημα: δεν εξαρτάται από ανενεργό μήκος χορδής, μόνο από την τάση και αυτή έχει σχέση μόνο με το ενεργό μήκος.
2/ Ευκολία στο bend: Μάλλον με μεγάλο ανενεργό μήκος χορδής είναι πιο εύκολο το bend, γιατί κινείται η χορδή πάνω από το nut και το saddle.


Αυτά μου φαίνονται λογικά, και φυσικά έτσι σχεδόν στοιχειοθετείται ότι αυτό που αισθάνομαι με τη jazzmaster είναι καθαρά προϊόν ψυχολογίας. Οπότε καταλήγουμε και στο τρίτο συμπέρασμα:


3/ Τελικά πιο πολλά είναι στο μυαλό παρά στη φυσική!


(Είμαι φυσικός  ;D ;D ;D )
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #38 στις: 22/12/17, 10:50 »

(Είμαι φυσικός  ;D ;D ;D )

haliday resnik και τα μυαλά στα κάγκελα....! να σε έχουμε υπόψην δηλ για μόντες τρελές!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #39 στις: 22/12/17, 10:53 »
Ρεσβάνη θεέ πάρε την ΠΑΕ :-DDDDDD


Τι μου θύμισες τώρα...
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #40 στις: 22/12/17, 11:08 »
Αυτο ειναι το γουστο.οτι ειναι τοσο πολλα που και να μην τα ξερεις δεν τρεχει τιποτα,ομως οταν τα μαθαινεις,σε βοηθαν να εξιγησεις αλλα πραγματα.
Και μετα οταν νομιζεις οτι τα ξες ολα,εκνευριζεις τον mouz  :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #41 στις: 22/12/17, 11:16 »
εεε ναι, έχει γεμίσει ο τόπος ντεμεκ ξερόλες χαχαχαχαχαχχ
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #42 στις: 22/12/17, 13:30 »
Ρεσβάνη θεέ πάρε την ΠΑΕ :-DDDDDD


Τι μου θύμισες τώρα...


Βαρώτσος και ξύλο ...


(πήρες κιθαράκλα και δεν το ξέρεις ακόμα συνάδελφε  ;D )

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #43 στις: 22/12/17, 14:58 »
Φιλε μου, για να τελειωνει το σπασμαρισμα, δοκιμασε DR tite fit 10αρια που ειναι βουτηρο και μετα θα πας που θα δυναμωσεις θα πας και σε 11αρια και θα εισαι κομπλε.
Μη παρεις υβριδικα σετ (του στυλ ψιλα καντινια και χοντρα μπασα κλπ).
Κανονικο 10-46
Και μετα 11-50 (και θα καταλαβεις τι σημαινει ογκος)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/17, 15:03 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #44 στις: 22/12/17, 15:04 »
Για να παραμείνουμε (σχεδόν) εντός θέματος να επισημάνω ότι οι Jazzmaster όταν πρωτοβγήκαν ήταν με 13άρες  :o  με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.
Η συγκεκριμένη που έχεις είναι με tunomatic τύπου γέφυρα οπότε πιστεύω ότι μια χαρά θα είσαι και με 10ρες. Στη δικιά μου έχω μια aftermarket γέφυρα (Staytrem) αλλά έχω κρατήσει τις 11ρες που πέρναγα και πριν αλλάξω τη γέφυρα και κάνω bends 2 τόνων αν θέλω χωρίς να χρειάζομαι ορθοπεδικό, δερματολόγο, ακτινολόγο, ψυχολόγο μετά ;D

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #45 στις: 22/12/17, 17:58 »
Φιλε μου, για να τελειωνει το σπασμαρισμα, δοκιμασε DR tite fit 10αρια που ειναι βουτηρο και μετα θα πας που θα δυναμωσεις θα πας και σε 11αρια και θα εισαι κομπλε.
Μη παρεις υβριδικα σετ (του στυλ ψιλα καντινια και χοντρα μπασα κλπ).
Κανονικο 10-46
Και μετα 11-50 (και θα καταλαβεις τι σημαινει ογκος)


Για 10άρες θα πάω σίγουρα στην πρώτη αλλσγή. Για 11άρες η αλήθεια είναι ότι πρέπει να τις δοκιμάσω κάποια στιγμή, πολύ πιθανό να μου κάνουν λόγω του ζητήματος με την πίεση στις χορδές. Θσ τις βάλω μάλλον πρώτα στη bullet stat για τεστ χεχε. Υβριδικά ποτέ, είμαι της ορθόδοξης σχολής  ;D ;D
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #46 στις: 22/12/17, 18:11 »
Για να παραμείνουμε (σχεδόν) εντός θέματος να επισημάνω ότι οι Jazzmaster όταν πρωτοβγήκαν ήταν με 13άρες  :o  με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.
Η συγκεκριμένη που έχεις είναι με tunomatic τύπου γέφυρα οπότε πιστεύω ότι μια χαρά θα είσαι και με 10ρες. Στη δικιά μου έχω μια aftermarket γέφυρα (Staytrem) αλλά έχω κρατήσει τις 11ρες που πέρναγα και πριν αλλάξω τη γέφυρα και κάνω bends 2 τόνων αν θέλω χωρίς να χρειάζομαι ορθοπεδικό, δερματολόγο, ακτινολόγο, ψυχολόγο μετά ;D


Πρέπει να είναι ωραία αυτή η γέφυρα, για αυτή μου έλεγε και ο δάσκαλός μου. Δεν το συζητάω για αλλαγή προς το παρόν πάντως, μου φαίνεται χάρμα όπως είναι.


Όντως πολύ καλή κιθαρούλα συνάδελφε! Παρότι είχα πιάσει μία fender του δασκάλου μου δεν την είχα εκτιμήσει παρά μόνο συλλεκτικά. Τώρα που ξόδεψα μερικές ώρες συνεχόμενα τρελάθηκα. Στο μεταξύ έχει σνέβει και είναι εντυπωσιακή η ποιότητα κατασκευής των 'ακριβών' squier (γιατί σε σχέση με τις αμερικάνες fender ακριβές δεν τις λες).

...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #47 στις: 22/12/17, 19:57 »
Φιλε μου, για να τελειωνει το σπασμαρισμα, δοκιμασε DR tite fit 10αρια που ειναι βουτηρο και μετα θα πας που θα δυναμωσεις θα πας και σε 11αρια και θα εισαι κομπλε.
Μη παρεις υβριδικα σετ (του στυλ ψιλα καντινια και χοντρα μπασα κλπ).
Κανονικο 10-46
Και μετα 11-50 (και θα καταλαβεις τι σημαινει ογκος)


Για 10άρες θα πάω σίγουρα στην πρώτη αλλσγή. Για 11άρες η αλήθεια είναι ότι πρέπει να τις δοκιμάσω κάποια στιγμή, πολύ πιθανό να μου κάνουν λόγω του ζητήματος με την πίεση στις χορδές. Θσ τις βάλω μάλλον πρώτα στη bullet stat για τεστ χεχε. Υβριδικά ποτέ, είμαι της ορθόδοξης σχολής  ;D ;D


μην μασάς δεν πάς για οδηγός φόρμουλα 1, βάλε τις 9άρες σου που γουστάρεις, είναι πιο σημαντικό να γουστάρεις εσύ παρά το οτιδήποτε σχετικά με ενδυναμώσεις κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #48 στις: 22/12/17, 22:34 »
το tension σε ηρεμία, ΟΧΙ, όπως προκύπτει και απο τους τύπους της Daddario που παρέθεσα, έχεις ίδια χορδή, ίδιο scale, ίδιο κούρδισμα, αναγκαστικά η τάση θα είναι η ίδια
Θα σταθω εδω για να ρωτήσω πως γίνεται πολλοι να παραπονιουνται για χορδες ιδιας διαμετρου αλλα διαφορετικων κατασκευαστων, να εχουν μεγαλυτερο τενσιον; Ειδικα στο μπασο πολλοι βογκανε.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #49 στις: 23/12/17, 00:19 »
Αλλο υλικο,αλλο βαρος
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
19519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/08, 14:17
από freemind
Rickenbacker αισχος

Ξεκίνησε από saved Μπάσο

10 Απαντήσεις
11949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/19, 00:43
από Archangel