Αποστολέας Θέμα: Ακουστικές Κιθάρες - "Is Bigger Better"?  (Αναγνώστηκε 2923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nicholson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν, θἐλω να πάρω μία ακουστική και με απασχολεί το εξής ζήτημα τον τελευταίο καιρό. Να πάρω μία μεγάλη ακουστική (τύπου Dreadnought ή Jumbo) ή μία πιο μικρή; Μεγάλη εννοώ σε σχέση με μία κλασσική. Προσπάθησα να καταλάβω γιατί όλοι προτιμούν τις Dreadnought. Γιατί δηλαδή μεγαλύτερο ηχείο=καλύτερη κιθάρα. Το τσέλο δηλαδή είναι καλύτερο απ' το βιολί; Υποκειμενικό δεν είναι; Τι βλέπουν λοιπόν οι άλλοι και τους αρέσουν που δεν βλέπω εγώ; :)
Διάβασα και αυτό το πολύ ωραίο άρθρο και με έβαλε σε σκέψεις, διαβάστε το και εσείς που ξέρετε περισσότερα να μου πείτε αν συμφωνείτε.
http://www.dubailime.com/community/community-blog/acoustic-guitars-is-bigger-better.html
Εγώ έπαιζα πιάνο χρόνια και ένας λόγος που ξεκίνησα τώρα να παίζω κιθάρα (μόνος μου) είναι ότι η κιθάρα μεταφέρεται εύκολα, την παίρνεις στο κρεβάτι, στο σαλόνι, στη βεράντα, στον κήπο, στο εξοχικό κ.τ.λ. Οπότε το μεγάλο μέγεθος για μένα είναι μεγάλο μειονέκτημα. Ήδη την κλασσική που έχω, την έχω χτυπήσει αρκετές φορές γιατί συνήθως κάθομαι μπροστά στο γραφείο μου όταν παίζω, είτε γιατί βλέπω από το Internet κάποια μαθήματα ή κάποια tabs ή ηχογραφώ...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικές Κιθάρες - "Is Bigger Better"?
« Απάντηση #1 στις: 25/09/08, 14:39 »
Το μέγεθος Jumbo είναι μεγάλο και για το σύνηθες μέγεθος των ακουστικών, οι οποίες είναι λίγο πιο μεγάλες από κλασσική....
νομίζω (κ πρέπει να το λέει κ το άρθρο) πως όσο πιο μεγάλο σώμα τόσο πιο μπάσο ήχο παράγει το όργανο...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ακουστικές Κιθάρες - "Is Bigger Better"?
« Απάντηση #2 στις: 25/09/08, 14:40 »
Μη συγκρίνεις φίλε μου ανόμοια πράγματα. Αλλο κιθάρα άλλο βιολί και άλλο κλαρίνο.

Οι dreadnought κιθάρες υποτίθεται πάντα ότι έχουν καλύτερο sustain στον ήχο και πιο μπασομεσαίο ήχο.
Βέβαια τπτ δεν είναι απόλυτο και τπτ δεν είναι προκαθορισμένα σωστό ή λάθος.

Επειδή έχω απαντήσει σε πάμπολλα θέματα σαν αυτό θα σου προτείνω ό,τι προτείνω πάντα.

Δες πόσα λεφτά διαθέτεις, τράβα σε μαγαζιά και δοκίμασε όσες πιο πολλές κιθάρες μπορείς. Αυτή που σου κάθεται καλά στα αυτιά και στα χέρια αυτήν να πάρεις. Το τι θα σου πει ο κάθε ένας δεν σημαίνει ότι θα είναι και σωστό. Τη δική σου ανάγκη θες να καλύψεις και όχι του καθενός μας.

Αποσυνδεδεμένος Nicholson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακουστικές Κιθάρες - "Is Bigger Better"?
« Απάντηση #3 στις: 25/09/08, 18:01 »
Το μέγεθος Jumbo είναι μεγάλο και για το σύνηθες μέγεθος των ακουστικών, οι οποίες είναι λίγο πιο μεγάλες από κλασσική....
νομίζω (κ πρέπει να το λέει κ το άρθρο) πως όσο πιο μεγάλο σώμα τόσο πιο μπάσο ήχο παράγει το όργανο...
Ναι, τελικά οι διαφορές φαίνεται να είναι κυρίως στην ένταση και στα μπάσα.
Παράθεση
Δες πόσα λεφτά διαθέτεις, τράβα σε μαγαζιά και δοκίμασε όσες πιο πολλές κιθάρες μπορείς. Αυτή που σου κάθεται καλά στα αυτιά και στα χέρια αυτήν να πάρεις. Το τι θα σου πει ο κάθε ένας δεν σημαίνει ότι θα είναι και σωστό. Τη δική σου ανάγκη θες να καλύψεις και όχι του καθενός μας.
Σωστό αυτό που λες και το έκανα ήδη. Δεν κατάλαβα όμως και μεγάλες διαφορές οπότε μου παρέμεινε η απορία γιατί ο κόσμος προτιμά τις μεγάλες. Ίσως βέβαια δεν είμαι τόσο προχωρημένος ώστε να καταλάβω τις διαφορές στον ήχο.

Τέλος πάντων, περισσότερο άνοιξα το θέμα για να παραθέσω το άρθρο το οποίο μου φάνηκε εκφράσει μία ενδιαφέρουσα άποψη. Εγώ έτσι και αλλιώς αποφασίσα να πάρω μικρή κιθάρα για τους λόγους που ανέφερα στην πρώτη καταχώρηση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 10:44
από jagmaster
17 Απαντήσεις
11684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
39 Απαντήσεις
17214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
23 Απαντήσεις
9086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 21:01
από Jezus
3 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 20:40
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
5006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 16:56
από agrammatos
27 Απαντήσεις
10955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/13, 12:39
από panicX
4 Απαντήσεις
3325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 21:48
από KostasTso