Αποστολέας Θέμα: Ποιος ενισχυτής "κοβει" καλυτερα στη μίξη?...  (Αναγνώστηκε 15406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
μία απορία :
εφόσον ο ενισχυτής έχει τον πρώτο λόγο στο τελικό αποτέλεσμα του ήχου και είναι αυτός που καθορίζει τη χροιά του δε θα ήταν αποτελεσματικότερο να μπει το equalizer μετά από τον ενισχυτή (να κόψει δηλαδή το καλώδιο εξόδου του ήχου προς την καμπίνα/ηχείο) ;
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/16, 11:35 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεδομένου ότι βγαίνεις απευθείας απο ενισχυτή. Αν βγαίνεις απο μικρόφωνο/κονσολα ή κατευθείαν σε PA έτσι και αλλιώς θα έχεις το EQ της κονσόλας. Μόνο σε πραγματικές συνθήκες βλέπεις νομίζω τι σου κάθεται και που. Και κάθε φορά είναι άλλη φορά σε πραγματικό χρόνο. Θεωρητικά τα πάντα έχουν διαφορές, στην πράξη δεν ξέρεις τι ακριβώς θα σε βολέψει. Αναλόγως των συνθηκών κάθε φορά.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν εμπενε το eq αναμεσα ενισχυτη/καμπινα και ειχαμε εναν 150-200 βατ ενισχυτη φαντασου τι κικλωμα θα επρεπε να εχει το eq..θα ηταν σαν κομοδινο με το αντιστιχο κοστος κατασκευης
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Συγχωρέστε μου την όποια 'ασχετοσύνη' μου ή την όποια 'απλούστευση' των πραγμάτων, αλλά θεωρώ πως είμαστε υπερβολικοί.

Για να μην είμαι πιο σαφής, δεν καταλαβαίνω πλέον την τόση αναζήτηση στα του ήχου. 'Ποιος ενισχυτής κόβει καλύτερα στη μίξη', 'ποιοι μαγνήτες μου κάνουν, λίιιιγα περισσότερα μεσαία, λίιιιιγα περισσότερα πρίμα, κλπ', 'ποιος ενισχυτής μου κάνει'. Προφανώς και υπάρχει ένα σημείο αφετηρίας για τον καθένα μας. American style amps / british style amps, low / medium / high pickups' output, active vs passive, guitar style, single coils vs hums.

Από εκεί και πέρα όμως, προσωπικά θεωρώ πως ΟΛΑ έρχονται στις απαιτήσεις του καθενός, με λίγο EQ tweaking. Για να έρθω λοιπόν στο ερώτημα του thread, δεν υπάρχει ενισχυτής που να κόβει καλά στην μίξη, όπως και πρέπει να ξεχωρίσουμε τον ΚΑΛΟ υποκειμενικό ήχο του παίκτη (που πολλοί θεωρούμε ακούγοντας μόνο την κιθάρα μας) με τον ήχο που δένει καλά με την υπόλοιπη μπάντα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο ήχος του Slash στο Sweet Child O'mine. Καλό ήχο στο intro δεν τον λες. Δένει απίστευτα όμως με το υπόλοιπο κομμάτι όταν μπαίνουν όλα τα όργανα.

Από εδώ και πέρα, επειδή ήδη οι προηγούμενες απαντήσεις μ'έχουν καλύψει (είδος μουσικής, συχνότητες με άλλα όργανα, κλπ) θα σταθώ απλά στο παίξιμο. Μήπως ήρθε η ώρα στα διάφορα forums να σταματήσουμε να διυλίζουμε τον κώνωπα και να δώσουμε έμφαση στο παίξιμό μας και στις κιθαριστικές ικανότητες, στις οποίες το 90% των forums' members πάσχει? Με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά βλέπω διαρκώς τέτοια θέματα τα οποία δεν έχουν καμία απολύτως σημασία όταν ο παίκτης είναι κατά την ελληνική αργκό 'άμπαλος'. Αξίζει να δει κανείς τα video tutorials του Bonamassa τα τελευταία χρόνια, ο οποίος όχι μόνο παροτρύνει τους περισσότερους να παίζουν, να μάθουν τον εξοπλισμό τους και το όργανό τους πριν καταφύγουν σε πετάλια / ενισχυτές / αλλαγές μαγνήτες κλπ, αλλά κι ο ίδιος στην τελευταία συνέντευξή του για το περιοδικό guitarist αποκάλυψε πως παίζει αποκλειστικά καρφί σε Tweed Deluxe μ' ένα Wah. Δεν τον απασχολούν ούτε τα πετάλια που θα έχει, ούτε αν ο Tweed 'κόβει' καλά στη μίξη. Γιατί απλά ξέρει να παίζει. Μην μου πείτε πως κάνει διαφορά η Les Paul 59' ή ο vintage tweed deluxe.

Χωρίς παρεξήγηση προς όλους, δεν θεωρώ πως τα threads όπως το παρόν δεν έχουν αξία, αλλά προσωπικά έχω μπουχτίσει από την τόση υπερβολή. Τον τελευταίο χρόνο, έχω έναν ωραιότατο ήχο Frusciante / hendrix στον ενισχυτή μου. Koch Twintone III. Gain κανάλι, με το gain boost ενεργοποιημένο (gain 11 o'clock). Roll back στο volume της κιθάρας στο 7, tone control στο 4, neck pickup (SSL-1). γ**ω τους ήχους. Αλλά τις προάλλες δεν μπορούσα να παίξω ούτε John Mayer που ήθελα, ούτε Bold as Love. Ο λόγος απλός. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΑΝ. :)

Αυτά από εμένα. Και πάλι τα παραπάνω τα γράφω με αγάπη, χωρίς ίχνος ειρωνίας.

Παναγιώτης   
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ησουν λίγο αυστηρός, αλλα δεν διαφωνώ καθόλου.
Να πω και την δικιά μου ιστορία.
Είμαι ερασιτέχνης κιθαρίστας, ζω από άλλο επάγγελμα που δεν έχει σχέση. Παρόλα αυτά ο κύκλος των γνωστών μου είχε και έχει πολλούς και καλούς επαγγελματίες (γνωστούς και μη) μουσικούς.
Με εξαίρεση φέτος λόγω πολλών άλλων υποχρεώσεων, τακτικά έπαιζα με διάφορους. Και διάφορα.
Πριν κανα δυο χρόνια βρέθηκα σε μια μάζωξη σε ένα στούντιο, με ένα σουπερ ντουπερ σχήμα, αυτοσχεδιαστικά για πάρα πολύ ώρα, παίζαμε και παίζαμε... Εγώ με τα πετάλια μου, κιθάρα και ότι παρελκόμενα είχα.
Στο τέλος και αφού κάτσαμε στο σαλόνι, ο ένας φίλος μου έβαλε χέρι. Ωραια όλα, αλλα ρε συ, όλη την ώρα σκυμένος στα κουμπάκια σου ήσουν. Ελεος. Να συμμετείχες και λίγο...
Αυτό ήταν. Είχε απόλυτο δίκιο.
Μετά από αυτό ΠΑΙΖΩ ΟΡΘΙΟΣ, δεν έχω πετάλια, δεν με νοιάζει τι κιθάρα θα κρατάω ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΔΙΣΜΕΝΗ, δεν δίνω παραπάνω από ένα λεπτό στον εαυτό μου να βρεί ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΘΜΗ στην ένταση και έναν νορμάλ ηχόχρωμα ώστε να ξεχωρίζει και να μην καπελώνω ούτε να με καπελώνουν. Δεν θέλει παραπάνω, άντε δύο λεπτά. Πλέον όρθιος ΑΚΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ τι γινεται γύρω σου. Βλέπεις τι γίνεται γύρω, γιατί πολλές φορές πάει και με νοήματα το όλο πράγμα.
Και το κυριότερο. Παίζω κιθάρα και είμαι μέρος του όλου φαν.
Αυτό.
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παναγιώτη λυπάμαι για την τοποθέτηση σου. Έχεις "γ@μώ" τους ήχους επειδή κάποιος άλλος που κάνει αυτή την έρευνα επί χρόνια, ασχολείται με το θέμα, ψυρίζει τα πάντα και διυλίζει τον κώνωπα  σε βοήθησε να διαλέξεις τον κατάλληλο ενισχυτή για τις απαιτήσεις σου. Τώρα αυτή η αναζήτηση στα του ήχου είναι ξαφνικά ανούσια?..

Αν μην απαξιώνοουμε τις αναζητήσεις του καθενός, όποιες και να είναι. Ναι το παίξιμο είναι σημαντικό, αλλά κάποιοι άλλοι ασχολούνται και με τον εξοπλισμό τους. Δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε σε κανέναν, ούτε στους "άμπαλους" να προβληματίζονται και να ρωτούν που θα ήταν καλύτερο να ρίξουν τα χρήματα τους. Εάν έχεις μπουχτίσει όπως λες και είναι υπερβολή, απλά μην συμμετέχεις.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Ησουν λίγο αυστηρός, αλλα δεν διαφωνώ καθόλου.
Ναι προφανώς και ήμουν / είμαι λίγο αυστηρός :) Να ξεκαθαρίσω βέβαια, πως άλλοι ενδεχομένως ν' ακούν καλύτερα από εμένα, να έχουν άλλες απαιτήσεις, να τους φταίνε διάφορα έχοντας λύσει τα βασικά (το παίξιμό τους), οπότε να ψάχνονται περισσότερο. Δεν διαφωνώ. Σε ό,τι με αφορά όμως προσωπικά πλέον βλέπω τα πράγματα λίγο πιο 'απλά'. Όταν λέμε ΚΑΘΑΡΟ για παράδειγμα στην ηλεκτρική και η πλειοψηφία εννοεί τον 'break up' ήχο ενώ άλλοι τον crystal clean (jazz), υπάρχει θέμα για τις περαιτέρω συζητήσεις. Όταν πάλι θέλουμε να δούμε ποιος ενισχυτής κόβει καλύτερα στη μίξη ενώ στο τελικό αποτέλεσμα παίζει ρόλο η μπάντα πρωτίστως κι ο ηχολήπτης κατά δεύτερο λόγο (για εμένα), πάλι τα πράγματα περιπλέκονται. Τέλος και πιο συγκεκριμένα, αν ακούσει κανείς το gain του δικού μου ενισχυτή χωρίς άλλα όργανα δεν θα ενθουσιαστεί. Στη μίξη όμως κάθεται καλά. Αυτό όμως το θεωρώ γνώρισμα όλων των καλών ενισχυτών και δεν το εντάσω στην κατηγορία 'αν κόβει καλά στη μίξη ή όχι'. Προσωπικά μιλάω πάντα.

@neeckos
Στα υπόλοιπα που αναφέρεις, αξίζει να δεις την συνέντευξη του Bonamassa στο guitarist.
https://www.youtube.com/watch?v=vqhoPqDR47c

Αναφέρει πως πλέον έχει διώξει τους silver jubille, τα πετάλια κλπ καθώς τον περιόριζαν κι ένοιωθε να υπηρετεί αυτός τον εξοπλισμό κι όχι ο εξοπλισμός αυτόν. Χαρακτηριστικά αναφέρει πως δεν αντέχει άλλο να βρίσκεται στην άλλη άκρη της σκηνής και να έχει το νου του στο αν έχει ανοικτό ή ξέχασε να κλείσει το εν λόγω delay. Παίζει λοιπόν αποκλειστικά με τον ενισχυτή και τα volume and tone controls της κιθάρας του. Σαφέστατα για την μουσική που παίζει βολεύεται έτσι, αλλά έχετε κάτι κοινό βρε αδερφέ :) :) Τέλος, συμφωνώ 100% με το παράδειγμά σου. Το έχω βιώσει ακριβώς έτσι ως ερασιτέχνης κι εγώ με τη σειρά μου :)

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να μην 'χάλασα' το thread :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Παναγιώτη λυπάμαι για την τοποθέτηση σου. Έχεις "γμώ" τους ήχους επειδή κάποιος άλλος που κάνει αυτή την έρευνα επί χρόνια, ασχολείται με το θέμα, ψυρίζει τα πάντα και διυλίζει τον κώνωπα  σε βοήθησε να διαλέξεις τον κατάλληλο ενισχυτή για τις απαιτήσεις σου. Τώρα αυτή η αναζήτηση στα του ήχου είναι ξαφνικά ανούσια?..

Αν μην απαξιώνοουμε τις αναζητήσεις του καθενός, όποιες και να είναι. Ναι το παίξιμο είναι σημαντικό, αλλά κάποιοι άλλοι ασχολούνται και με τον εξοπλισμό τους. Δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε σε κανέναν, ούτε στους "άμπαλους" να προβληματίζονται και να ρωτούν που θα ήταν καλύτερο να ρίξουν τα χρήματα τους. Εάν έχεις μπουχτίσει όπως λες και είναι υπερβολή, απλά μην συμμετέχεις.



Αγαπητέ Ανδριανέ,

Λυπάμαι κι εγώ με τη σειρά μου καθώς έχεις αντιληφθεί εντελώς λανθασμένα την τοποθέτησή μου. Ενδεχομένως ο γραπτός λόγος να μην βοηθάει στην αποτύπωση της σκέψης μου. Τέλος, αν θεωρούσα ανούσια την συζήτηση, τον OP και τις όποιες τοποθετήσεις των μελών (με την κακή έννοια τουλάχιστον που έχεις αποκομίσει εσύ από τα γραφόμενά μου) δεν θα συμμετείχα στο εν λόγω thread. Μήπως πρέπει με την σειρά σου κι εσύ λοιπόν, όσο έχουμε μιλήσει είτε μέσα από threads είτε με προσωπικά μηνύματα κι αξιολογώντας την γενικότερ στάση μου στο forum τελευταία 14 χρόνια, ν΄αναθεωρήσεις μερικά πράγματα προτού προβείς στην τοποθέτησή σου για το πόσο λυπάσαι για την στάση μου??

Συγγνώμη προκαταβολικά αν κόποιος νοιώσει / ένοιωσε προσβεβλημένος. Εξακολουθώ να παρακολουθώ την συζήτηση μ'ένδιαφέρον...


EDIT Τον γ**άτο ήχο μου δεν τον έχω αποκτήσει επειδή κάποιος ΑΛΛΟΣ πρότεινε σ'εμένα έναν ενισχυτή. Τον γ**άτο ήχο τον έχω επειδή εγώ ο ίδιος διυλίζω τον κώνωπα και δεν κάθομαι σε ησυχία μέχρι να βρω αυτό που θέλω. Από εκεί και πέρα, σαφέστατα και είμαι τυχερός που άλλοι συμφορουμίτες, όπως εσύ, έχετε τις γνώσεις και μοιράζεστε με τους υπόλοιπους τις εμπειρίες σας, ανιδιοτελώς. Εσένα προσωπικά, σ' έχω ευχαριστεί ουκ ολίγες φορές και δημοσια κι όχι μόνο στο συγκεκριμένο forum. Και μόνο το γεγονός όμως πως με αναγκάζεις ΕΣΥ προσωπικά να γράψω τ' αυτονόητα, και τόσο λεπτομερώς το αν πρέπει να ευχαριστήσω εσάς τους υπόλοιπους που διυλίζετε τον κωνωπα για εμάς, με στεναχωρεί και με κάνει να λυπάμαι πολύ... 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/16, 15:28 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή όντως ο γραπτός λόγος είναι περίεργος, ξαναδιαβάζοντας το επρεπε να συμπληρώσω στο ποστ μου...
Ανέφερα ότι είχα την τύχη και την χαρά να παίζω κατα καιρούς με επαγγελματίες. Δεν το είπα για επίδειξη.
Συνειδητοποίησα απλά κάποια στιγμή, ότι σκυμένος μόνιμα στα πετάλια μου και στις ρυθμίσεις μου (που πολλοί από εμας το κάνουν) έχανα την τεράστια ευκαιρία να μάθω και να μοιραστώ πράγματα, να γίνω καλύτερος κιθαρίστας. Δεν είμαι καλός, πολλοί είστε καλύτεροι απο μένα. Αλλά το να έχω 4-5 φίλους σε ένα στούντιο για κανα δίωρο, για εμένα πλέον είναι χαρά της μουσικής και ευκαιρία κάθε φορά να βελτιώνομαι κιθαριστικά.
Αυτό και μόνο σαν προτροπή για οποιονδήποτε παίζει.


ΥΓ. Ψυχραιμία...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μήπως πρέπει με την σειρά σου κι εσύ λοιπόν, όσο έχουμε μιλήσει είτε μέσα από threads είτε με προσωπικά μηνύματα κι αξιολογώντας την γενικότερ στάση μου στο forum τελευταία 14 χρόνια, ν΄αναθεωρήσεις μερικά πράγματα προτού προβείς στην τοποθέτησή σου για το πόσο λυπάμαι για την στάση μου??
Όντως η ιστορία δεν συνάδει με τον τρόπο που εκφράστηκες εδώ και με εξέπληξε η αυστηρότητα σου.. για να πάρω την μισή ευθύνη πάνω μου, πιθανόν να περνάμε και οι δύο μία δύσκολη μέρα, εγώ σίγουρα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Μήπως πρέπει με την σειρά σου κι εσύ λοιπόν, όσο έχουμε μιλήσει είτε μέσα από threads είτε με προσωπικά μηνύματα κι αξιολογώντας την γενικότερ στάση μου στο forum τελευταία 14 χρόνια, ν΄αναθεωρήσεις μερικά πράγματα προτού προβείς στην τοποθέτησή σου για το πόσο λυπάμαι για την στάση μου??
Όντως η ιστορία δεν συνάδει με τον τρόπο που εκφράστηκες εδώ και με εξέπληξε η αυστηρότητα σου.. για να πάρω την μισή ευθύνη πάνω μου, πιθανόν να περνάμε και οι δύο μία δύσκολη μέρα, εγώ σίγουρα..

Αγαπητέ Ανδριανέ,

για εμένα το θέμα θεωρείται λήξαν. Και για εμένα είναι δύσκολη η σημερινή ημέρα και βρίσκω το forum ως ένα τρόπο να 'ξεδώσω' διαβάζοντας και γράφοντας. Επειδή όμως δεν θέλω να νοιώσει κανένα μέλος προσβεβλημένο από αυτά που έγραψα, προφανώς εν αγνοία μου, έχω όλη την διάθεση να είμαι πιο ξεκάθαρος σε ό,τι έγραψα. Οφείλω όμως να παραδεχτώ πως ήμουν off-topic εξαρχής. Οπότε το αφήνω πάνω σας :)

Με εκτίμηση,
Παναγιώτης
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εμένα πάλι είναι μια χαρά η μέρα μου  ;D ;D ;D  PEACE

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Και για να μην είμαι τόσο off-topic, θα επανέλθω με ερώτημα...

Έστω, παίζουμε rock - hard rock. Έχουμε έναν ενισχυτή δικάναλο (με δικό του gain και eq settings) και έναν ενισχυτή μονοκάναλο τύπου Deluxe Reverb όπου τα παίρνουμε όλα από πετάλια. Αν δεν βγούμε μπροστά στη μίξη, 'λογικά' παίζει ρόλο το EQ. Όταν μιλάμε λοιπόν για ΚΑΛΟΥΣ λαμπάτους ενισχυτές από τους οποίους δεν 'ακουγόμαστε' συχνοτικά, φταίει ο εκάστοτε ενισχυτής που δεν βγαίνει στη μίξη ή μήπως τα settings στο EQ? Αν παίρνουμε gain από κανάλι ενισχυτή, προφανώς μπορούμε να ρυθμίσουμε τo EQ. Αυτό από μόνο του δεν θα μας φέρει εκεί που θέλουμε? Αν πάλι έχουμε μονοκάναλο ενισχυτή, έχουμε την δυνατότητα να ρυθμίσουμε EQ από τα πετάλια για να μην αναφερθώ σε EQ πετάλι.

Όπως σωστά όμως (για εμένα) αναφέρθηκε στην προηγούμενη σελίδα του thread, πολλοί προσπαθούμε να έχουμε ένα αρεστό 'tone' ακούγοντας τον ενισχυτή μας μόνο του, απουσίας άλλων οργάνων. Στη μπάντα όμως, ή ακόμα και σε cover tracks σε bedroom use, τα πράγματα είναι διαφορετικά όταν παίξουν και τα υπόλοιπα όργανα. Μήπως φταίει λοιπόν το πώς στήνουμε τον ήχο μας εμείς?

Τέλος, στο youtube κανάλι 'that pedal show' υπάρχουν video σχετικά με eq pedals, treble boosters, mid boosters, κλπ. Αναφέρουν διάφορα πετάλια για να βγει κανείς καλά στη μίξη. Οι ενισχυτές που παίζουν περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων (marshall JTM 45, vox ac30) κι άλλους πιο bootique (Lazy J, Two rock, mesa 5:25). Αναρωτιέμαι λοιπόν και πάλι, είναι δυνατόν αυτοί οι ενισχυτές να έχουν πρόβλημα (θεωρητικά) να βγουν μπροστά στη μίξη? Μήπως τέλος, το ερώτημα που θέτει ο kosthrash δεν είναι τόσο απλό ν'απαντηθεί ή έστω, μήπως δεν υπάρχει απάντηση ακόμα κι αν περιοριστούμε σε συγκεκριμένα όργανα και συγκεκριμένο είδος μουσικής??

 
 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
εγω πάλι ξεδίνω στην κιθάρα, όχι στο κιθάρα ;) ...  διότι κάποιος θα παρεξηγηθεί (και με το δίκιο του).
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
εγω πάλι ξεδίνω στην κιθάρα, όχι στο κιθάρα ;) ...  διότι κάποιος θα παρεξηγηθεί (και με το δίκιο του).

Νομίζω όλοι αυτό κάνουμε. Ασχέτως αν η μέρα είναι καλή ή όχι για τον καθένα μας. Μπορεί όμως κανείς να ξεδίνει με το να διαβάζει κάποια άρθρα που τον ενδιαφέρουν στο kithara.gr ή σε αντίστοιχα φόρα, όπως επίσης και να γράφει τις απόψεις του. Ξεδίνεις γιατί ξεφεύγεις από την καθημερινή δουλειά στο όποιο διάλειμμά σου. Τώρα αν οποιοσδήποτε από εμάς θέλει να τσακωθεί / παρεξηγηθεί ή ν' ανάψει φωτιά χωρίς να υπάρχει καπνός, δικαίωμά του (αναφέρομαι γενικά κι όχι στην συγκεκριμένη κουβέντα). Αυτά τα γράφω για να είμαι ακόμα πιο ξεκάθαρος στα γραφόμενά μου μιας κι ανέφερα την λέξη 'ξεδίνω' και σαφέστατα μπορεί ο καθένας να αποδώσει την δική του ερμηνεία στα γραφόμενα.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω παλι να πω τα δικα μου..απολαμβανω να παιζω το μπασο μου με τον εξοπλισμο μου και με τις ρυθμισεις μου ασχετα που δεν ξερω να παιζω καθολου γιατι ακομα και σκετες νοτες να παιζω το γουσταρω γιατι μου αρεσει αυτος ο ηχος.Αν επαιζα αλλο οργανο και ημουν σουπα ντουπα ουα βιρτουοζος δεν θα το χαιρομουν ετσι.Μπραβο σε αυτους που παιζουν τα αντερα τους ομως και αυτα τα λιγα που μπορω να παιξω τα απολαμβανω.Δεν ξερω συγχορδιες κλημακες κτλ αλλα αυτο δεν μου κλεβει την χαρα.Ακομα και να κατσω να σκαλιζω eq κτλ το γουσταρω ακομα και να κανω μοντες στον εξοπλησμο το γουσταρω αλλα οταν λεω θα παιξω τοτε δεν καθομαι σκιφτος να σκαλιζω απολαμβανω αυτα που παιζω.Απολαμβανω οτιδιποτε κανω στο μπασο μου και τον εξολλησμο μου που μετρανε πολυ στην απολαυση μου γιατι μου δεινουν το αποτελεσμα που θελω για να νιωσω ευχαριστιση.Αν μου δωσεις αλλο εξοπλησμο πολυ πιθανον να μην μου κανει κεφι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οπως και να το κάνουμε υπάρχουν πολλές «φυλές» ΚΑΙ στους κιθαρίστες.
Σε άλλους αρέσει καθαυτό το όργανο. Βολεύονται και με μια ακουστική. Τους αρκεί.
Αλλοι θέλουν όλο το «πακέτο», με εφέ κόλπα κλπ.
Αλλοι είναι περισσότερο στα παρελκόμενα και λιγότερο στο όργανο (βλέπε GAS).
Αλλοι είναι και όλα τα παραπάνω μαζί, συν μόντες, πειράγματα κλπ κλπ γιατί έχουν και το μικρόβιο του DIY.
Δεν νομίζω ότι κάνει κάποιος λάθος και κάποιος είναι σωστός. Ουτε χρειάζεται να απολογείται κανένας.
Συμβαίνει αυτό, τι να κάνουμε. Οποιος δεν το αποδέχεται κατι δεν βλέπει σωστά.
Ο καθένας όπως προσδιορίζει την χαρά στην μουσική.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αυτα τα ειπα γιατι οπως ανεφερες οτι εχασες την ευκερια να μαθεις κατι επιδη ισουν σκιφτος στα πεταλια.Δεν με νοιαζει να μαθω κατι η να γινω καλυτερος.Δεν με χαλαει να βελτιονομαι και να μαθαινω,οσα ισα μου αρεσει αλλα ερχετε 2ο(βασικα 3ο θεωριτε)
Ο καθενας μας παιζει μουσικη για καποιο λογο.Εαν αυτος ο λογος μπει σε δευτερη μοιρα γιατι κατι αλλο μας τρωει τοτε παρατα κιθαρα και τελος.Το θεμα ειναι να το χαιρεσε.Εαν εσυ το χαιρωσουν να σκαλιζεις τα πεταλια τοτε κλαιν να ηταν ο βαι εκει και μαζι ο μικι ντι και να μην πηρες χαμπαρι τιποτα.Καθε φορα που κλεινω τον ενισχυτη και βγαζω την πριζα με ρωταω αν το χαρικα και 99% η απαντηση ειναι ναι.Ας επαιξα 2 λεπτα ας επαιξα 5 ωρες.Μονος η με μπαντα.Αν το χασω αυτο,πουλιμα ο εξοπλησμος και τελος.Κανουμε κεφι η αγκαρια;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα δεν με κατάλαβες. Δεν έχω συνθ. Την συνήθεια που έχουμε πολλοί να σκαλίζουμε μόνιμα τις ρυθμίσεις στα πετάλια εννοούσα.
Οταν είσαι μόνιμα σκυμένος, καθε 2-3 δευτερόλεπτα, βάλε λίγο αυτό, βγάλε λίγο αυτό, τσίμπα λίγο και αυτό... έχεις χάσει το μισό τραγούδι.
Σε εμένα τουλάχιστον λειτούργησε όπως το ανέφερα παραπάνω. Καλός ο ΗΧΟΣ, αλλά πάω σε ένα ραντεβού σε στούντιο για να ΠΑΙΞΩ κιθάρα και να ευχαριστηθώ την εμπειρία μιας μπάντας. Οχι να είμαι σκυμένος πάνω από τα πετάλια μου κάθε λίγο και λιγάκι. Οταν το συνηδειτοποίησα και πλέον το έχω αποβάλει σαν έγνοια, πάω/παίζω/διασκεδάζω.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Γιαυτο κανεις το σαουνττσεκ,τα κανονιζεις ολα και μετα δεν ασχολισε.Οταν εγω παιζω με τα παιδια που παιζω μαζι ειτε προβες ειτε εν ωρα υπιρεσιας μεσα σε 30" τα εχουμε ρυθμισει ολα και τελος.οτι προκαβαμε.Τελειωσε η απολαυση του σκαλισματος και ξεκιναει η απολαυση του παιξιματος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραία.
Για ρώτα πόσοι είναι έτοιμοι σε 30" και δεν ξανασκαλίζουν για το επόμενο δίωρο?
Κάντο γκάλοπ.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Μα ηδη πας εχοντας τις βασικες ρυθμισεις ετοιμες απλα θες να ταιριαξεις στον χορο.Αντε να κανεις 2 λεπτα.Τες πα.Εχουμε φυγει απο το θεμα οποτε το κοβω εδω αυτο.
Γενικα η γνωμη μου ειναι οι ρυθμισεις που κανουν τον ενισχυτη να κοβει απλα να εχει και αυτος δυνατοτιτες να ανταπεξελθει σε αυτα που του ζηταμε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Πολυ αγχος για το τιποτα.
Πολλα σεναρια.

Μη επιστημονικα τεκμηριωμενες απαντησεις.


Για μενα εινα να μαθεις να παιζεις και να διαλεγεις συχνοτητες πρωτα σε καθε ενισχυτη και ασε και τους αλλους να κανουν τη δουλεια τους...

Παραδειγμα.

Κανουμε ενα live στο οποιο εσκασα μυτη (και λογω χωρου στο αυτοκινητου) με τον μικρουλη 112 combo peavey XXX που ειχα τοτε. Ο εταιρος κιθαριστας εφερε μονο πεταλιερα και ενισχυτες ειχε και εκει.

Χρονος πιεσμενος, χωρος οπως ειπαμε οχι για εξτρα εξοπλισμο.

Μας βοηθα ο ηχοληπτης ο οποιος στην αρχη λεω ωχ, κρινοντας λανθασμενα απο την ηρεμια του κατα καποιο τροπο.
Στηνουμε μαζι το xxx μου ανορθοδωξα (ειχα φερει και μια καμπινα 112 closed back με V30 brunetti να βαλω εκει mic οχι στο μεγαφωνο του XXX που ειναι open back και δεν απενεργοποιειται, ξεχναμε τα καλωδια στο σπιτι...). Μου το στηνει τοσο χαμηλα (πειραζα και μου λεει εδω αστο οπως ειναι) σε ενταση που του λεω...δεν θα ακουω. Μου λεει μην ανησυχεις.

Ο συνκιθαριστας παιζει απο ενα marshall στο return, 100ρη με 4x12. Toυ το βαζει τοσο δυνατα που...δεν μπορουσε σχεδον να καθισει μπροστα.

Απο μεσα μου σκιζω φωναζω και οριωμαι για την κοινωνικη-μουσικη και ηχητικη αδικια σε ενταση κτλ που θα υποφερω...

Κανουμε soundcheck αλλα και το live και αλλη φορα καλυτερα να μασαω παρα να μιλαω.

Ηχο ειχαμε και οι δυο, μια χαρα, ισορροπημενο μεταξυ μας, εξω βγηκε μια χαρα, ακουγαμε απο τα μονιτορς (τρια ο καθενας, ενα με την κιθαρα μας μεσα, ενα φωνη και ενα τα υπολοιπα) και ο ανθρωπος εκανε φανταστικη δουλεια.


Αυτο μου μεινε, κατα βαση ηθελε ενα καλο ηχο να δουλεψει και σιγουρα επεξεργαστηκε μετα αλλα το θεμα ειναι τι ακουγα και τι βγηκε εξω.

Εκανα παρομοια τεστακια στο reaper, πειραζα σηματα, .wav, plugins κτλ. Η αληθεια ειναι οτι πολυ απλα, μπορεις μετα να κανεις το καθε τι να "κοβει" και να ακουγεται παραπανω αν εχει μια νορμαλ πρωτη υλη σαν ηχο.


Αν τωρα επιμενεις στο metalzone ηχο με ολα τα μεσαια κομμενα ε οκ, μπορει εκει να μη λειτουργησει. Αμα εισαι 40+ και ακομη επιμενεις εκει μπορει να πεσεις σε προβλημα.


Ενα προβλημα προβλημα μονο επι της πρακτικης αποψης ειναι να θες να ακουγεσαι απο τον ενισχυτη σου πανω στη σκηνη. Αντι δηλαδη να πεις βαλτο σε μια γωνια να δινει σημα και παρατα το, να πρεπει να ακους να σε ακουνε, να βγαζει καλο ηχο για εξω και να μη καταστρεφεις και τον ηχο των υπολοιπων. Εκει ειδικα σε μπαρακια κτλ με ενισχυτες τυπου τσιτωσε με να παιξω καλα σα τους KLANEY *δεν μπορω να κρατηθω για το Κ μπροστα...! εκει οκ μπορει να εχεις προβλημα, ειναι συγκεκριμενες συνθηκες. Βαζεις κανα πεταλι στο καθαρο ισως η παιρνεις modeller και αυτοενισχυεσαι μετα?



Τωρα στανταρακια του τυπου V30, jj, marshall les paul κτλ τα ακουω βερεσε (σορρυ adrian!). Οπως λεει και ο phil x μπορει να ηχογραφησω η να παιξω με ενα "wall of marshalls" και το ρημαδι το 15 watt evil robot του (που βασιζεται στον tone master (ΟΧΙ FENDER) ενισχυτη ακορντεον η κατι τετοιο, βασικα σα μινι plexi με 6V6) να ακουγεται παντα μεσα στη μιξη (τους περισσοτερους τους εχει εξαφανισει και τους εχει στο υπογειο του ενας κιθαριστουλης με το ονομα van halen!). Και ποσες φορες και αν εχω δει κιθαριστα με les paul να χαντακωνεται in the mix live...ειδικα ρυθμικα. Δεν θα το ριξω στη les paul παντως...

Καποια πραγματα σιγουρα βοηθανε αλλα εξαρταται και πως θελεις να ακουγεσαι. Σε ενα μπασσατο mix μια boss gt μπορει να κοβει σα laser αλλα εμενα μου ερχεται να κοψω φλεβες απο τα τζι τζι ρι μι τζι ρι.

Aπο την αλλη το framus dragon που ειχα μπορουσε και να παιξει ο,τι πλακιτσα ηθελες σε ντραμερ η στο μπασσιστα, πιο επιβλητικο ενισχυτη δεν εχω ξαναδοκιμασει ειδικα στα μπασσα, ο μονος ενισχυτης ο οποιος ψιλοχαιδευεις την κιθαρα και λες στον ντραμερ, ρε συ παιξε λιγο πιο δυνατα δεν σε ακουω. Καλα ο μπασσιστας εχει αρχισει να μαζευει κιολα...ουτε και αυτο το λες σωστο.

Ο framus λοιπον μπορουσε να γκρεμισει καθε mix. Ο brunetti μου και ο soldano που εχω τωρα "δυσκολευονται" να ακουστουν συγκριτικα αλλα, οταν λεμε ΑΥΤΟΝ τον ηχο θελω τωρα, ο brunetti π.χ. τον εχει. Απο εκει και περα ολα βγαζουν live για πλακα.

Οποτε, για μενα τουλαχιστο, πρεπει να θελεις να δουλεψεις με τα μηχανηματα που σου δινουν αυτο που πραγματικα ζητας και απο εκει και επειτα αναλογα τις συνθηκες να επιτρεψεις και στους αλλους να κανουν αυτο που πρεπει...Αν εκανε το mix κιθαριστας (οπως οταν κανω εγω χε χε) ακους μπροστα τις κιθαρες, λεει, καλα ειναι!!!

Αν το κανει ντραμερ ακους τυμπανα ενω αν το κανει τραγουδιστης ακους σαν καραοκε. Ο μπασσιστας βλεπει champions league συνηθως.




Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με συγχωρεις, αλλα ολο αυτο ειναι τεκμηριωμενη επιστημονικη απαντηση? Εμπιστευσου τον ηχοληπτη καταληγεις. Οσα τερατα σε βατ ενισχυτες και να παρεις. Αυτο καταλαβα, οχι οτι ο ηχοληπτης δεν ειναι το Α και το Ω, αλλα χωρις ηχοληπτη?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Η δουλειά του ηχολήπτη είναι να πάρει το Χ input και να το ταιριάξει στο τελικό αποτέλεσμα/μίξη.
Όσο πιο καλός ο ηχολήπτης, τόσο πιο καλό το αποτέλεσμα.

Από την άλλη, έχω την εντύπωση ότι όντως κάποια πράγματα θα ταιριάζουν χωρίς tweaking ή για να είμαι πιο ακριβής, χωρίς πολύ tweaking. Θεωρητικά, αυτά είναι που "κόβουν καλύτερα στη μίξη".

Σίγουρα πάντως δεν είναι τόσο γενικό, καθώς εκτός από τον κιθαρίστα που θέλει να έχει το χώρο του στο σύνολο, και τα υπόλοιπα μέρη της μπάντας έχουν τον δικό τους εξοπλισμό που θα πρέπει να "κουμπώσει" και να μην καπελώσει συχνοτικά. Άρα σίγουρα παίζει και ο παράγοντας "compatibility" εξοπλισμού με τον υπόλοιπο...
Ή τουλάχιστον, έτσι έχω εγώ την αίσθηση...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
17 Απαντήσεις
7995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 22:30
από Jezus
11 Απαντήσεις
6546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
0 Απαντήσεις
2854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta
5 Απαντήσεις
4652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/13, 15:36
από hot_sauce (φλουτσ)
37 Απαντήσεις
65932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/17, 19:50
από Romanos1000
9 Απαντήσεις
4725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/15, 01:24
από JoePerry
0 Απαντήσεις
5879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/16, 21:01
από Alex_Under