Αποστολέας Θέμα: fender fm15 dsp  (Αναγνώστηκε 5277 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
fender fm15 dsp
« στις: 02/04/12, 01:21 »
θα ηθελα τις γνωμες σας.
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #1 στις: 02/04/12, 02:23 »
Kατ' αρχήν φαντάζομαι να ξέρεις ότι αυτός ο ενισχυτής δεν κυκλοφορεί πλέον. Πάντως είναι καλός για τα κυβικά του, με αρκετή ευελιξία από πλευράς προσομοιώσεων και εφφέ. Κάποιες προσομοιώσεις του μού άρεσαν περισσότερο από αντίστοιχες άλλων μικρών ενισχυτών (π.χ. Vox DA-5 ή Roland Microcube) και τα εφφέ είναι αρκετά καλά, πάντα τηρουμένων των αναλογιών. Το μικρό μέγεθος και το μικρό ηχείο δεν τον ευνοούν ιδιαίτερα, αλλά και σε αυτό τον τομέα υπερτερεί σε σχέση με τους προαναφερθέντες ενισχυτές που είναι ακόμα πιο μικροί. Και καθώς εχει υποδοχή για ακουστικά και aux in για mp3 player, είναι αρκετά καλός για εξάσκηση στο σπίτι. Δεδομένου βέβαια ότι πλέον κυκλοφορούν modelling ενισχυτές με πολύ περισσότερες δυνατότητες σε προσιτές τιμές, ίσως θα πρέπει να το ψάξεις περισσότερο αν ενδιαφέρεσαι για μια τέτοια αγορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #2 στις: 02/04/12, 02:59 »
ειμαι κατοχος ενος τετοιου ενισχυτη.απο την πεμπτη.ειμαι αρχαριος στην κιθαρα.μια fender cd-60 απο τον σεπτεβρη,και μια bullet strat απο την παρασκευη.ο ενισχυτης ηταν ο τελευταιος που υπηρχε στο καταστημα(στολλας)που πηγα.τυχαινει να γνωριζω τους υπαλληλους,λογω των αγορων μου απο εκει.ακουσα επισης και ενα 15αρη roland και τον line6.αλλα δεν με γεμιζε ο ηχος τους.ενω αυτος μου αρεσε.επισης απο 205 που ηταν η τιμη του τον πηρα 70.τα παιδια στο μαγαζι επεμεναν στον fender.αυτα τα 70 τα αξιζει για την εξασκηση μου στο σπιτι,και για παρε'ι'στικα βραδυα σε σπιτια;
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #3 στις: 02/04/12, 08:39 »
Aπό τη στιγμή που σού άρεσε περισσότερο από τους άλλους ενισχυτές που άκουσες, καλά έκανες και τον προτίμησες. Και όπως σού είπα, για χρηση στο σπίτι δεν είναι άσχημος. Πάντως υποψιάζομαι ότι η "επιμονή" των υπαλλήλων στο κατάστημα μπορεί να είχε σχέση και με την επιθυμία τους να διώξουν το τελευταίο κομμάτι ενός ενισχυτή που δεν κυκλοφορεί εδώ και 2 χρόνια περίπου (αν θυμάμαι καλά), αν και ομολογουμένως ο 15άρης Roland και ο Line 6 (Spider προφανώς...) δεν είναι και ότι καλύτερο στην κατηγορία. Σίγουρα η κανονική του τιμή δεν ήταν 205 Ευρώ, αφού με 140 Ευρώ μπορείς να βρεις το αμέσως μεγαλύτερο μοντέλο FM25DSP, ενώ γύρω στα 100-120 Ευρώ μπορείς να βρεις ενισχυτές πολύ καλύτερους, όπως ο Peavey Vypyr 15 (105 Eυρώ) και ο Fender Mustang I (119 Ευρώ).

Με όλα αυτά δεν θέλω να πω ότι ο ενισχυτής που αγόρασες δεν αξίζει. Απλά αν είχες κάνει αυτή την ερώτηση ή μια σχετική έρευνα πριν την αγορά, θα ήξερες καλύτερα ποιές είναι οι επιλογές σου σε ένα συγκεκριμένο εύρος τιμής και δεν θα χρειαζόταν να βασιστείς σε γνώμες υπαλλήλων που ίσως έχουν ως πρωταρχικό κίνητρο το δικό τους κέρδος και όχι τη δική σου ικανοποίηση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #4 στις: 02/04/12, 16:51 »
ευχαριστω πολυ για την γνωμη.το ηξερα οταν τον αγορασα πως δεν κυκλοφορει πλεον οντως.μου αρεσει πολυ ο ηχος απο το καναλι 1 σε αυτον,ο φυσικος του.και επειδη εδωσα μονο 70 ευρω δεν προκειται να τον κλαψω ποτε!αν και καθολου εμπειρος(μιας και ειναι ο πρωτος μου ενισχυτης)πιστευω πως θα με βοηθησει να βρω τους ηχους που θελω ωστε ο επομενος ενισχυτης και η πεταλιερα να ειναι αυτα που θελω.περιμενω γνωμες και απο αλλους!!!
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #5 στις: 02/04/12, 17:50 »
πιστευω πως θα με βοηθησει να βρω τους ηχους που θελω ωστε ο επομενος ενισχυτης και η πεταλιερα να ειναι αυτα που θελω
σωστός

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #6 στις: 02/04/12, 20:15 »
Πράγματι αυτή είναι η αξία του modelling ενισχυτή. Δίνοντάς σου ένα ευρύ φάσμα ήχων σε βοηθάει να ανακαλύψεις ποιοί σού αρέσουν περισσότερο και να αποφασίσεις για τις μελλοντικές αγορές σου. Γι αυτό και θα πρέπει να ψάξεις και να πειραματιστείς με τους ήχους του δεύτερου καναλιού. Πιστεύω ότι αρκετοί (μεταξύ των οποίων και η ακουστική προσομοίωση με λίγο reverb και chorus) θα σε εκπλήξουν ευχάριστα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #7 στις: 02/04/12, 20:24 »
αυτο που εκανες μολις τωρα απολλων με ενδιαφερει.συμβουλες για πειραματισμο!σε ευχαριστω πολυ!
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #8 στις: 02/04/12, 23:45 »
Kανένα πρόβλημα. Εκτός από την ακουστική προσομοίωση, μού άρεσαν πολύ οι προσομοιώσεις των Fender ενισχυτών. Ειδικά η δεύτερη θέση στο Tweed και μία από τις δύο, δεν θυμάμαι ποιά, στο Blackface (προφανώς γι αυτό και από τότε ψάχνομαι με Fender ενισχυτές). Επίσης πολύ καλό καθαρό ήχο θα πάρεις από τις Jazz προσομοιώσεις, που αν θυμάμαι καλά δεν βρωμίζουν όσο και αν αυξήσεις το gain. Και τα εφφέ όπως είπα είναι ικανοποιητικά, μόνο που δεν είναι καθόλου παραμετροποιήσιμα (στο σημείο αυτό άλλοι ενισχυτές όπως ο Vox DA-5 υπερτερούσαν καθαρά). Εγώ χρησιμοποιούσα σχεδόν αποκλειστικά τα reverb, το reverb+chorus και λίγο το tremolo.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #9 στις: 03/04/12, 20:19 »
καποιος αλλος παιδια με εμπειρια στον συγκεκριμενο?
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #10 στις: 28/04/12, 15:24 »
γνωριζει κανεις αν μπορω να συνδεσω footswitch σε αυτον τον ενισχυτακο για να μου ειναι πιο βολικος?
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #11 στις: 28/04/12, 19:20 »
απ'ότι λέει στο 1ο σχολιο δεν παίρνει...και στο manual δεν βρήκα κάτι....

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #12 στις: 28/04/12, 19:34 »
σ'ευχαριστω για την απαντηση.βασικα κανω ερωτησεις γιατι ειμαι ασχετος και δεν εχω καθολου κυκλο και γνωστους που ασχολουνται για να μαθω.αρα εσεις ειστε η βοηθεια μου!πεταλακια η πεταλιερα τουλαχιστον παιρνει?

ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #13 στις: 28/04/12, 20:10 »
Οι ενισχυτές που παίρνουν footswitch έχουν και τη σχετική υποδοχή. Ο συγκεκριμένος δεν παίρνει.

Αυτό με τα πεταλάκια και την πεταλιέρα δεν το κατάλαβα; Αν θέλεις να ρωτήσεις αν ο ενισχυτής παίρνει πετάλια ή πεταλιέρα, η απάντηση είναι ναι. Απλά συνδέεις την κιθάρα στο input της πεταλιέρας και το output της πεταλιέρας στο input του ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #14 στις: 29/04/12, 00:15 »
αυτο ακριβως εννοουσα απολλων,και σε ευχαριστω!δεν μπορεις να φανταστεις ποση χαρα μου εδωσες τωρα!απο βδομαδα παω να ψαχτω για πεταλιερα!

ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #15 στις: 29/04/12, 00:31 »
Φίλε, όλοι οι ενισχυτές παίρνουν πεταλιέρα. Το θέμα είναι να πειραματιστείς ώστε να βγάλεις καλούς ήχους. Επειδή ο ενισχυτής σου έχει πολλές και διάφορες προσομοιώσεις, θα ήταν καλό να τον βάλεις σε ένα καθαρό κανάλι (π.χ. Jazz) και να κλείσεις τελείως τα εφφέ του, ώστε να μην χρωματίζονται οι ήχοι της πεταλιέρας από τον ενισχυτή. Κοίταξε και τις σχετικές συζητήσεις για πεταλιέρες και πολυεφφέ, για να έχεις μια ιδέα τι να ψάξεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #16 στις: 29/04/12, 04:07 »
μπορω απλα και να τον βαλω στο πρωτο του καναλι.το καθαρο.επειδη ενα μηνα περιπου που τον εχω,με 5-6 ωρες παιξιματος τη μερα,και με το στυλ μουσικης που παιζω,διαφανα κρινα-τρυπες-σιδηροπουλος,εχετε να μου προτεινετε κατι καλο και οικονομικο?βεβαια και θα ψαξω εκει που με παραπεμπεις απολλων.διεξοδικοτατα!!
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #17 στις: 29/04/12, 11:36 »
Όπως έχω πει και σε άλλα σχετικά θέματα, η επιλογή πεταλιέρας/πολυεφφέ εξαρτάται από ορισμένους παράγοντες. Κατ' αρχήν τον προϋπολογισμό. Όταν λες ότι θέλεις κάτι "οικονομικό", υποθέτω ότι μιλάς για κάτι γύρω στα 100 -150, το πολύ 200 Ευρώ. Κάτω από τα 100, οι επιλογές σου θα είναι ελάχιστες, ενώ αν φτάσεις τα 200 δεν θα έλεγα ότι είμαστε πλέον στην οικονομική κατηγορία.

Μετά πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς ψάχνεις από την πεταλιέρα. Θέλεις να έχει πολλές προσομοιώσεις ενισχυτών (αν και ο ενισχυτής σου έχει αρκετές) ή θα προτιμούσες να ρίχνει το βάρος στα εφφέ; Θέλεις μεγάλη δυνατότητα ρυθμίσεων και παραμετροποίησης των ήχων ή σε ενδιαφέρει η ευκολία χρήσης; Θέλεις άλλα κόλπα (drums, looper, θύρα USB, aux in για να συνδέεις ένα mp3 player, midi, κάτι άλλο); Θα προτιμούσες κάτι φορητό (π.χ. να χωράει σε μια τσέπη της θήκης της κιθάρας σου) ή δεν σε απασχολεί το μέγεθος; Ας ξεκινήσουμε από αυτά και μετά κάνουμε συγκεκριμένες προτάσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #18 στις: 29/04/12, 17:04 »
μεχρι 150 ειμαι διατεθειμενος να δωσω απολλων.θελω καταρχην πεταλιερα για να εχω τον ελεγχο μεσα σε ενα τραγουδι π.χ. να αλλαζω προσομοιωσεις και εφε.και οσο το δυνατον πιο πολλες ρυθμισεις και παραμετροποιησεις στον ηχο.η ευκολια χρησης δεν με ενδιαφερει,ειμαι της γνωμης πως ολα ειναι θεμα συνηθειας,αρα αφου δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε πεταλιερα θα εξοικιωθω πιστευω.looper θα ηθελα να εχει,εχω δει απο κοντα απο ενα τυπο που επαιζε με τις loopes και τρελαθηκα,οπως και θυρα usb.οσο για τις διαστασεις δεν με ενοχλει καθολου.
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #19 στις: 29/04/12, 17:28 »
βασικα μολις καταλαβα πως ειμαι εκτος θεματος!!στους ενισχυτες ρωταω για πεταλιερα!!! anyway.. αν ενοχλει θα το συνεχισω στο καταλληλο μερος. μεσα απο το forum και απο αλλες συζητησεις εντοπισα καποια ομορφα πραγματα.οπως αυτο. http://www.thomann.de/gr/boss_me25.htm. η ακομη και αυτο http://www.thomann.de/gr/toneworks_ax3000g.htm αν και οικονομικα ξεφευγω απο το οριο μου...
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #20 στις: 29/04/12, 17:43 »
Κοίταξε την Boss ME-25, η οποία είναι συνολικά μια καλή λύση. Έχει αρκετές προσομοιώσεις και εφφέ, έχει 60 μνήμες τις οποίες μπορείς να ελέγχεις από ποδοδιακόπτες, έχει USB, έχει looper 38 δευτερολέπτων, έχει aux in για να συνδέεις mp3 player, έχει υποδοχή για ακουστικά (πολύ χρήσιμα αν δεν θέλεις να ενοχλείς τους γύρω σου), έχει expression pedal και γενικά θα έλεγα ότι η ποιότητα των ήχων της είναι πολύ καλή. Δεν έχει εντυπωσιακό βαθμό παραμετροποίησης και το τροφοδοτικό δεν συμπεριλαμβάνεται.

Mια άλλη καλή επιλογή στα ίδια λεφτά είναι η Zoom G2.1nu. Διαφορετική φιλοσοφία και διάρθρωση ως προς τα διάφορα modules (προσομοιώσεις ενισχυτών, EQ, εφφέ, κλπ). Για μένα ίσως οι προσομοιώσεις δεν είναι τόσο καλές, αλλά τα υπόλοιπα εφφέ είναι εξαιρετικά. Έχει και αυτή expression pedal, USB port και επιπλέον έχει drum machine, αλλά δεν έχει aux in και το looper είναι μόνο 5 δευτερόλεπτα (πολύ λίγο). Πάντως είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση, και υπάρχει και σε μικρότερο και πιο φτηνό μοντέλο, την G2.nu που είναι ουσιαστικά ίδια αλλά χωρίς το expression pedal.

Όπως βλέπεις υπάρχουν επιλογές, αλλά όχι που να καλύπτουν όλα όσα θέλεις. Είναι δύσκολο να βρεις όλα αυτά που θέλεις με 150 Ευρώ, οπότε θα πρέπει να δεχτείς κάποιους συμβιβασμούς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: fender fm15 dsp
« Απάντηση #21 στις: 29/04/12, 17:53 »
μαλλον αποφασισα την boss.απο βδομαδα θα παω στο καταστημα που εχω αγορασει ολο τον εξοπλισμο.θα κοιταξω την boss και ενα συγκεκριμενο μαγνητη για την ακουστικη μου.αν μου τα δωσουν μεχρι 200 θα τα αγορασω αμεσα.ειδαλως θα περιμενω και δεν θα τους προτιμησω ξανα! :) σε ευχαριστω πολυ απολλων!κατατοπιστικοτατος!
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 20:13
από apressas
8 Απαντήσεις
6215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
6 Απαντήσεις
3700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 00:28
από Nikoubis
47 Απαντήσεις
14632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/09, 21:31
από Snowy
5 Απαντήσεις
3136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 18:25
από Panos the Greek
13 Απαντήσεις
5376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 14:49
από kostas80
29 Απαντήσεις
9039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 00:00
από Dr Bluz (G.K.)
6 Απαντήσεις
3630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 19:00
από TheVrachnoprofiter
42 Απαντήσεις
17665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th