Αποστολέας Θέμα: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας  (Αναγνώστηκε 7050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος devakiance

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Τους τελευταίους έξι μήνες προσπάθώ να μάθω κιθάρα αλλά μόνος μου, από βιβλία. Γι' αυτό το λόγο δεν ξέρω κάποια βασικά πράγματα. Έχει σημασία το πως πιάνεις το μπράτσο της κιθάρας; Εγώ δεν αφήνω κανένα κενό μεταξύ της παλάμης μου με το μπράτσο. Μήπως πρέπει να αφήνω;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 17/09/10, 10:05 »
Χμμ... Η παλαμη συνηθως βρισκεται μπροστα (προς στην μερια της ταστιερας) και κατω απο το μπρατσο οταν παιζεις, οχι πισω του... Συνηθως πισω απο το μπρατσο ακουμπας τον αντιχειρα για αντισταση στο πατημα των χορδων απο τα δαχτυλα...
Παντως γενικα, δεν υπαρχει "σωστος" και "λαθος" τροπος. Αν σε βολευει ετσι οπως παιζεις, εισαι οκ. Ο Ηendrix που ειχε τεραστια χερια πχ, αγκαλιαζε με τον αντιχειρα ΟΛΟ τον λαιμο και επαιζε ετσι συγχορδιες με τον αντιχειρα και σολο με τα υπολοιπα δαχτυλα...
Οποτε, αν νιωθεις καλα οταν παιζεις, μην αγχωνεσαι και τοσο για αυτο το θεμα.
Αυτο που θελει ομως προσοχη ειναι πως τοποθετεις τα δαχτυλα στις χορδες (πρεπει να ναι καθετα στην ταστιερα) και πως πιανεις και χρησιμοποιεις την πενα, οπου ειναι συχνο φαινομενο το παιξιμο μονο με downstrokes, το οποιο βεβαια ειναι αρκετα περιοριστικο και γενικοτερα "λαθος".
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 17/09/10, 11:03 »
Βασικα υπάρχουν δύο τρόποι "πιασίματος" της ταστιέρας (όπως ανέφερε και ο φίλος Darko).

Ο πρώτος είναι αυτός όπου ο αντίχειρας βρίσκεται "πάνω" από την 6η χορδή, με τμήμα της παλάμης να ακουμπάει το μπράτσο. Αναφέρεται συνήθως ως blues τρόπος (με τον Hedrix τον πιο γνωστό χρήστη του). Το πλεονέκτημα που προσφέρει είναι η μεγαλύτερη ευκολία στα bends και στο vibrato, αλλά η επαφή της παλάμης με το μπράτσο εμποδίζει (τους περισσότερους) στα (υπερβολικά) γρήγορα παιξίματα και παράλληλα δίνει στα δάκτυλα σου μια κλίση που δεν επιτρέπει μεγάλα stretches.

Ο δεύτερος τρόπος, που συνήθως λέγεται κλασικός, είναι αυτός με τα δάκτυλα σου τελείως παράλληλα με τα τάστα, και τον αντίχειρα σου μόνο να ακουμπάει το μπράτσο περίπου στη μέση του. Ο τρόπος αυτός εξαλείφει τις αδυναμίες του blues τρόπου αλλά κάνει πολύ δύσκολα τα bends. Επίσης είναι αναγκαίος όταν παίζεις τις τυπικές μπαρέ συγχορδίες.

Στην πράξη το χέρι κάνει συνδυασμό των δύο τρόπων, ανάλογα με το τι παίζεις κάθε φορά. Επίσης η αλλαγή αυτή μπορεί να γίνετε αστραπιαία. Π.χ., παίζεις μία πολύ γρήγορη φράση με τον κλασσικό τρόπο και τελειώνεις με την τελευταία νότα να είναι bend όποτε και πρέπει να περάσεις σε blues mode...

Τα παραπάνω μόνο σαν γενικές παρατηρήσεις, θα δεις πολλούς παίχτες που κάνουν τα πάντα με τον δικό τους, μη συμβατικό τρόπο. Το θέμα είναι τι βολεύει εσένα. Καλό είναι να πειραματιστείς με τις διάφορες δυνατότητες και να επιλέξεις ποια είναι καλύτερη για την κάθε στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος devakiance

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 17/09/10, 11:32 »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν κάποιες τεχνικές για να πιάνεις την ταστέρια αλλά είναι καλύτερα να την πιάνεις όπως θες εσύ. Με ανακουφίσατε με αυτή την απάντηση γιατί σκεφτόμουν μήπως τα είχα μάθει όλα στραβά κι έπρεπε να ξαναρχίσω απ' την αρχή.

Darko, αν είναι αργό το κομμάτι, γιατί να μην παίζεις μόνο με downstrokes?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 17/09/10, 11:41 »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Απ' ότι κατάλαβα υπάρχουν κάποιες τεχνικές για να πιάνεις την ταστέρια αλλά είναι καλύτερα να την πιάνεις όπως θες εσύ. Με ανακουφίσατε με αυτή την απάντηση γιατί σκεφτόμουν μήπως τα είχα μάθει όλα στραβά κι έπρεπε να ξαναρχίσω απ' την αρχή.

Darko, αν είναι αργό το κομμάτι, γιατί να μην παίζεις μόνο με downstrokes?
Ειναι καλύτερα να μάθεις την τεχνική του alternate picking, πάνω-κάτω πένα δλδ...
Θα σου λύσει τα χέρια όσο προχωράς τεχνικά...
Να ξέρεις πάντως πως το χέρι συνήθως δεν κάθεται σε μια θέση... τοπ πιάσιμο αλλάζει...
Π.Χ. αν θέλεις να παίζεις κάποια ρυθμικά, μετά να περάσεις σε κάποιο σόλο με γρήγορα περάσματα και μεγάλα ανοίγματα, μετά να περάσεις σε ενα αργό μέρος με μεγάλα bend κτλ.. το πιάσιμο μπορεί να αλλάζει για τις "ανάγκες" του παιξίματος αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Αποσυνδεδεμένος devakiance

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 17/09/10, 11:49 »
Ναι κατάλαβα. Το πρόβλημα που έχω με το alternate picking είναι ότι άμα π.χ. θέλω να το κάνω σε μία χορδή, εκτός απ' τις ακριανές, γρήγορα, τότε χτυπάω κι άλλες χορδές. Αυτό πως μπορώ να το αποτρέψω?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 17/09/10, 11:51 »
Ναι κατάλαβα. Το πρόβλημα που έχω με το alternate picking είναι ότι άμα π.χ. θέλω να το κάνω σε μία χορδή, εκτός απ' τις ακριανές, γρήγορα, τότε χτυπάω κι άλλες χορδές. Αυτό πως μπορώ να το αποτρέψω?

Σιγα-σιγα, θα συνηθισεις...προσπαθησε να παιζεις αργα και σταθερα και μετα αυξανε ταχυτητα λιγο-λιγο...πρωτα να μαθεις να εισαι ακριβης και μετα θα ερθει και η ταχυτητα...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 17/09/10, 11:51 »
Ναι κατάλαβα. Το πρόβλημα που έχω με το alternate picking είναι ότι άμα π.χ. θέλω να το κάνω σε μία χορδή, εκτός απ' τις ακριανές, γρήγορα, τότε χτυπάω κι άλλες χορδές. Αυτό πως μπορώ να το αποτρέψω?

Σιγα-σιγα, θα συνηθισεις...προσπαθησε να παιζεις αργα και σταθερα και μετα αυξανε ταχυτητα λιγο-λιγο...πρωτα να μαθεις να εισαι ακριβης και μετα θα ερθει και η ταχυτητα...
That's the trick... ;)

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 17/09/10, 11:59 »
με search στο youtube θα βοηθηθείς πολύ....

με search για «alternate picking» σου βγάζει κάμποσα.... ενδεικτικά:



Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 17/09/10, 12:18 »
Κοίταξε φίλε μου: όταν μιλάμε για παίξιμο κιθάρας πρέπει να κάνουμε αναγωγή στη "μαμά" κιθάρα, δηλαδή την κλασική. Είναι ένα όργανο με πολλούς αιώνες εξέλιξης στην πλάτη σε τεχνικό επίπεδο, άρα είναι και η μόνη που θα σου προσφέρει τις βάσεις μιας σωστής τεχνικής στο αριστερό χέρι. Δηλαδή, η παλάμη παράλληλη προς την ταστιέρα χωρίς να την αγγίζει, ο αντίχειρας να βρίσκεται πίσω απο το 2ο δάχτυλο (μέσος) χωρίς να τσακίζει ή να εξέχει απο την ταστιέρα, ο αγκώνας κοντά στο σώμα, τα δάχτυλα λυγισμένα ώστε να πατούν τις χορδές κάθετα και ακριβώς δίπλα στα τάστα (για να αποφεύγονται τριξίματα).

Απο εκεί και πέρα όμως αυτή η τεχνική δε μπορεί να εφαρμοστεί 100% στην ηλεκτρική κιθάρα μιας και τεχνικές όπως αυτή του bending και του vibrato (παρεμφερείς τεχνικές) δε μπορούν να επιτευχθούν με τον κλασικό τρόπο. Άρα σε αυτά τα σημεία πρέπει να εφαρμόσεις τους άλλους τρόπους που σου είπαν οι προηγούμενοι.

Συμπέρασμα: Μάθε να παίζεις με τη "σωστή" κλασική τεχνική αλλα μάθε και να τη "σπας" όπου χρειάζεται ή και επιβάλλεται. Έτσι θα γίνεις ΕΣΥ κυρίαρχος στην τεχνική σου και όχι το αντίθετο  ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πως να πιάνουμε το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 17/09/10, 13:22 »
Δεν ειναι λαθος το downstroke παιξιμο, απλα δεν πρεπει να χρησιμοποιειται παντου και παντα. Οταν θες πχ γρηγορα (ή αργα) palm mutes με παραμορφωση, αναγκαστικα θα πας σε downstrokes για να βγει σωστα ο ηχος και κοφτος. Αν ομως πρεπει να παιξεις ακομα πιο γρηγορα, θα δεις οτι μονο με downstrokes αποκλειεται να πιασεις σοβαρες ταχυτητες και ακομα κι αν μπορεις, δεν θα μπορεις να το κρατησεις για πολυ ωρα γιατι κουραζεται πολυ το δεξι χερι.
Με το alternate picking, η πενα παει συνεχως πανω-κατω και ετσι με σχεδον μια κινηση, παιζεις 2 νοτες αντι για μια νοτα που θα επαιζες με μια κινηση μονο downstroke. Αυτο σημαινει οτι παιζοντας συνεχεια με κινησηεις πανω-κατω, μπορεις να επιτυχεις πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα απο οτι μονο με downstrokes. Απλα στα ρυθμικα και ειδικα με παραμορφωση, συνηθως θα θες να παιζεις μονο με downstrokes (τουλαχιστον σε αυτα που ειναι σε σχετικα λογικες ταχυτητες) για να πετυχεις τον στακατο ηχο που απαιτουν τα ρυθμικα.
Φυσικα πρεπει να μαθεις και τους 2 τροπους και να χρησιμοποιεις τον καθε ενα οπου σου χρειαζεται.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
13629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 10:59
από Σκίρων
1 Απαντήσεις
2685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 18:31
από m@ster k@frer
24 Απαντήσεις
9695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 16:13
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
6 Απαντήσεις
2661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 19:37
από theodoropoulos
18 Απαντήσεις
5156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 15:06
από Μητσάκος
5 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 16:52
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
1874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 15:08
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
8 Απαντήσεις
4579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 10:55
από Vaiking
5 Απαντήσεις
3138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/12, 18:48
από OdyR
30 Απαντήσεις
11191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/13, 00:27
από kbasilis