Αποστολέας Θέμα: Καποιες αποριεσς σχετικα με προγραμμα ηχογραφησης  (Αναγνώστηκε 3238 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος progressive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα,
Χρησιμοποιω το cubase sx για τισ ηχογραφησεις μου και στην προσπαθεια μου να περασω ντραμς πανω απο riffs που εγραψα,συνειδητοποιησα πως το LM-7,το drum machine του cubase για οσους δεν γνωριζουν,εχει εναν ελαφρως "κατσαρολικο" ηχο.Αποφασισα να χρησιμοποιησω το Ez Drummer σαν vst και να περναω τα drums μεσω αυτου.Γνωριζει καποιος αν το Ez εχει ικανοποιητικο ηχο και ενδεικνειται για αυτη τη δουλεια που το θελω?Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Ταλεντο ειναι να γουσταρεις αυτο που κανεις.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το Ez Drummer δεν το έχω ακούσει αλλά πρόσφατα βρέθηκα σε ένα φιλικό σπίτι και άκουσα samples  απο το Addictive Drums και πραγματικά έπαθα πλάκα με το αποτέλεσμα,τσέκαρε το.

Αποσυνδεδεμένος progressive

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστω πολυ,δεν το εχω ακουσει το προγραμμα που μου προτεινες αλλα δουλεψα λιγο το ez και πραγματικα με εντυπωσιασε.
Ταλεντο ειναι να γουσταρεις αυτο που κανεις.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
To ΕΖ drummer έχει πολύ πειστικό ήχο και επίσης τα fills του (γεμίσματα) έχουν παιχτεί από επαγγελματίες drummers έτσι ώστε να προσδώσουν σε αυτά ένα πιο ανθρώπινο χαρακτήρα.. Εξάλλου υπάρχει και το κουμπί "Humanizer" το οποίο διαφοροποιεί ελαφρώς τις αξίες και τις εντάσεις των χτυπημάτων για τον ίδιο σκοπό.. Για παράδειγμα αν έχεις ένα fill 2/4 μόνο με ταμπούρα 32ων (δηλαδή 16 ταμπούρα παιγμένα σε αυτά τα 2/4) αντί να ακουστούν 16 χτυπήματα ταμπούρων εντελώς ισοκατανεμημένα χρονικά (πράγμα που το κάνει να ακούγεται σαν drum machine) κάποια χτυπήματα έχουν ένα ελαφρύ delay και διαφορά στην ένταση τους έτσι ώστε να φαίνεται ότι το fill παίζεται από άνθρωπο και όχι από πρόγραμμα.. Πολύ καλή επιλογή και σχετικά απλό με το drag 'n' drop interface του..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα σου πρότεινα να αποκτήσεις το Addictive Drums... Έχω και τα 2 (addictive και ez drummer, μάλιστα το τελευταίο με το drumkit from hell) και πιστεύω πως ο ήχος των Addictive είναι κλάσεις ανώτερος, αυτό όμως είναι υποκειμενικό και ίσως κάποιοι σου πουν ότι προτιμούν τo ez drummer.. Το σίγουρο πάντως είναι πως το addictive σου δίνει πολύ περισσότερες δυνατότητες να φτιάξεις τον ήχο σου όπως επιθυμείς, είναι πολύ πιο ευέλικτο γενικά...

Υπάρχει και το BFD2 για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα από άποψη ήχου (θεωρείται καλύτερο κι απ τα addictive), τα χειρότερα δε για την κατανάλωση cpu... Επίσης, λένε ότι πρέπει να έχεις πολλές γνώσεις ηχοληψίας για να φτιάξεις καλόν ήχο αλλιώς θα ακούγεται σαν ένα μάτσο κονσερβοκούτια...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπάρχει και το BFD2 για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα από άποψη ήχου (θεωρείται καλύτερο κι απ τα addictive), τα χειρότερα δε για την κατανάλωση cpu... Επίσης, λένε ότι πρέπει να έχεις πολλές γνώσεις ηχοληψίας για να φτιάξεις καλόν ήχο αλλιώς θα ακούγεται σαν ένα μάτσο κονσερβοκούτια...

Ε, όχι βρε gers και κονσερβοκούτια!!   :) ;D
Ακούγεται όπως θα άκουγες έναν drummer άν έπαιζε δίπλα σου μέσα σε ένα δωμάτιο...
Ενώ τα άλλα δύο ακούγονται όπως θα ακουγόταν ένας drummer μέσα σε μια ηχογράφηση...
Πιο επεξεργασμένα, λιγότερο ρεαλιστικά ίσως ,αλλά πιο έτοιμα για να τα βάλεις απευθείας στη μίξη χωρίς να προσθέσεις τίποτα...

EDIT: Τί δουλειά όμως έχει αυτό το θέμα στα "Εφέ" ?? ... ::) ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/08, 16:08 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
16599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 10:34
από drakoumel
5 Απαντήσεις
2437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 20:28
από Μιχάλης13
1 Απαντήσεις
2636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 02:44
από Fteo
4 Απαντήσεις
2737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 14:04
από Stel Andre
2 Απαντήσεις
2380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 17:22
από Κ.Dee
2 Απαντήσεις
3602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 14:30
από pbarbalias
1 Απαντήσεις
2253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/11, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/12, 14:04
από Fourier
8 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
0 Απαντήσεις
9278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/18, 17:10
από Ioannis Anastassakis