Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694797 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
δεν βλεπω ομως καποιον αλλον να ζηταει νεο πεταλακι. Μονος μου ειμαι? Για εκδηλωθειτε ολοι, ομπρος!  :hi

Το έχω ζητήσει κι εγώ αλλά ο άνθρωπος έχει και δουλειές, δεν ήθελα να τον πιέσω!

Πάντως το περιμένω πως και πως! Προχωράμε γερά λοιπόν???

Αποσυνδεδεμένος mystic force

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
λοιπον αυτο ειναι το ocd και τα υλικα.
 
να και το ocd στην πλακετα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/11, 11:26 από dinky81 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
λοιπον αυτο ειναι το ocd και τα υλικα.
να και το ocd στην πλακετα.
Ωραίος, μπράβο, τόχεις!  :up

Συνέχισε το, βγάλε και την λίστα από τα υλικά, να προχωρήσουμε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
στην εικονα ειναι και τα υλικα ανδριανε απλα δεν μπορω να το βαλω να φαινεται και πρεπει να το κατεβασεις.

Το ξερω ότι υπάρχουν, το layout αυτό είναι ευρέως διαθέσιμο, υπάρχει και στο google.
Εδώ όμως κάνουμε DIY για όλους, που σημαίνει ότι θέλουμε να διευκολύνουμε τους φίλους που δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις ηλεκτρονικών να επιλέξουν τα σωστά υλικά και να αποφύγουν λάθη, αστοχίες και ταλαιπωρία.
Για να καταλάβεις τι εννοώ, ρίξε μία ματιά εδώ, για να δείς πως το κάνουμε με τα υπόλοιπα κυκλώματα που έχουμε φτιάξει με παράδειγμα το Overdrive (τα υπόλοιπα υπάρχουν στο Ευρετήριο):
Αυτό εννοώ όταν λέω βγάλε την λίστα με τα υλικά..
 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/11, 13:07 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Παρακάτω ακολουθεί το Fulltone OCD.
Παρακαλώ οποιαδήποτε παρατήρηση/διόρθωση/οτιδήποτε πείτε το ελεύθερα!
Λοιπόν για πάμε!

Κύκλωμα για το OCD:

Βρήκα το παρακάτω σχεδιάγραμμα, στο οποίο έκανα κάποιες αλλαγές για να είναι ίδιο με το Layout που θα χρησιμοποιήσουμε. Συγκεκριμένα άλλαξα τις τιμές των C2, C6 και C11 οι οποίες στο αρχικό σχεδιάγραμμα ήταν διαφορετικές από αυτές στο Layout. Επίσης πρόσθεσα και την R14 η οποία δεν υπήρχε καν στο αρχικό σχεδιάγραμμα, καθώς και τα σύμβολα. Το Drive λίγο με μπερδεύει αλλά πιστεύω πως είναι μικρό το κακό.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Υλικά για το OCD:

Παρακάτω είναι η λίστα με τα υλικά για την κατασκευή του κυκλώματος.
Προτού τα αγοράσετε/παραγγείλετε έχετε υπόψην ότι πιθανόν να προσθέσουμε εναλλακτικές επιλογές σε κάποια υλικά που να τροποποιούν/βελτιώνουν το κύκλωμα στην έκδοση 4.0, οπότε ίσως αξίζει να περιμένετε λίγο.
Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:
Διαφορές μεταξύ των εκδόσεων του OCD


Πλακέτα:

Board STR-100
Aπαιτούνται 16x12 τρύπες. Εαν εχουμε αρκετη απο τα πρηγουμενα project τοτε δεν χρειαζεται.

Αντιστάσεις:
R1: 18k, MF 0,25W
R2: 1,0M, MF 0,25W
R3, R4, R6, R7, R9: 10k, MF 0,25W (x5)
R5: 2,2k, MF 0,25W
R8: 470k, MF 0,25W
R10: 33k, MF 0,25W
R11: 39k, MF 0,25W
R12: 22k, MF 0,25W
R13: 150k, MF 0,25W
R14: 100 Ohm, MF 0,25W

Πυκνωτές:
C1: Xicon Greenies 0,001uF (ή εναλλακτικα Xicon MPP 0,001uF)
C2: Xicon Greenies 0,022uF (ή εναλλακτικα Xicon MPP 0,022uF)
C3: Xicon Greenies 0,068uF (ή εναλλακτικα Taiwan Polypropylene 0,068uF)
C4, C5: 220pF Ceramic Cap 5mm (x2)
C6, C8: Xicon MPP 0,1uF (x2) (οι οποίοι είναι υπερβολικά ογκώδης γι'αυτό και μια εναλλακτική ίσως είναι Panasonic SMF 0,1uF(x2), ή στη χειρότερη MKT 0,1uF, 63V(x2) που θα χωράει σίγουρα!)
C7: Xicon Greenies 0,047uF (ή εναλλακτικα Xicon MPP 0,047uF)
C9, C10, C11: 10uF, 35V Radial (x3)
 
IC   & Socket:
8-pin precision socket
TL082CP

Transistors & sockets:
SIL - 20 pins
2N7000 (x2)
 
Diodes:
D1: 1N4148
D2: 1N34A
 
Pots:
Drive: Alpha 16mm FS 1M log
Tone: Alpha 16mm FS 10k lin
Volume: Alpha 16mm FS 500k lin
 
Διακόπτης:
Low Cost SPDT on/on
 
Κόστος:   ~11€
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/11, 13:22 από delus »

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Παρελκόμενα του OCD για σύνδεση και κουτί:

Βύσματα:
Output: Neutrik jack, open, Mono
Input: Neutrik jack, open, Stereo
 
Ποδοδιακόπτης:
Taiwan Blue 3PDT switch

LED:
LED 5mm red ultrabright 8000mcd
Εναλλακτικά βάζουμε ότι χρώμα θέλουμε αρκεί να είναι Ultrabright καθώς χρησιμοποιούμε την ανάλογη αντίσταση

Αντίσταση για το LED:
3,9k, MF 0,25W

Θήκη για το LED:
LED Socket 5-IN-VERT-NI

Βύσμα Τροφοδοσίας:
Lumberg NEB/J 21C

Κουτί:
Ενδεικτικά ένα ευρύχωρο κουτί:
Enclosure BB-TBK-Bulk
Knob:
White pointer knob (x3)
Και πάλι αμα δεν σας αρέσει το χρώμα... αλλάξτε το!

Clip μπαταρίας:
Battery Snap T-Standard
   
   
Κόστος: ~19€
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/11, 03:37 από delus »

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Layout για το OCD:




« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/11, 04:00 από delus »

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Απλή Καλωδίωση για το OCD:

Προτινόμενη καλωδίωση για δοκιμή και επιβεβαίωση του Layout.





Σύντομα θα έχουμε και την πλήρη συνδεσμολογία με ποδοδιακόπτη, LED, και DC input, ωστε να είναι έτοιμο να μπει στο κουτί.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/11, 14:39 από delus »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Προτινόμενη καλωδίωση για δοκιμή και επιβεβαίωση του Layout.
Φίλε delus ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ!!!...  :clap

Νάσαι καλά, και έσπαγα το κεφάλι μου που θα βρω τον χρόνο να μπορέσω να το φτιάξω, μου γλύτωσες πολύ ώρα (όπως θα είδες και στην πράξη παίρνει ένα σκασμό χρόνο να κάνεις όλη την προεργασία..)

Έχεις τα ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  :shake και τις ευχαριστίες μου φίλε!..  :up


Και με τόση φιλότιμη προσπάθεια που έκανες για την καλωδίωση, νομίζω αξίζει να σου κάνω ένα PM με το αρχικό μου διάγραμμα σε powerpoint να έχεις έτοιμα τα γραφικά και να μην βασανιστείς άλλο με την πλήρη καλωδίωση.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/11, 10:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mystic force

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Μπραβο delus καταπληκτικη δουλεια ;D
μολις τελειωσουμε το ocd θα ποσταρο το ce2 αν θελετε?
καθως ειμαι και νεοπας και τωρα μαθαινω τον τροπο.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
To Layout που δούλεψε ο delus είναι το Version 3.0.
Έχω και ένα layout του Version 4.0 καθώς και το κύκλωμα, εάν ενδιαφέρει κάποιους μπορούμε με λίγη επιπλέον δουλειά, να απομονώσουμε τις μικρές αλλαγές μεταξύ των Version 3.0 και 4.0, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να δοκιμάσουν τι τους κάθεται καλύτερα σαν ηχητικό αποτέλεσμα.

Υπάρχει ένα εξαιρετικό site, το http://www.pedalarea.com/ocd.htm το οποίο όχι μόνο δίνει απίστευτα χρήσιμες πληροφορίες για την λειτουργία του OCD, αλλά έχει και πλήρη περιγραφή των versions και ηχητικά samples από όλα τα versions:



Ρίξτε μία ματιά και το ξανασυζητάμε εάν και εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να απασχολησω ακομη μια φορα με το καταραμενο μου overdride ;D Απο το Βοοster οπως εχω πει, εχω ενα εκνευριστικο τσικ τσικ , στο overdrive δεν το εχω. Το θεμα που με απασχολησε σημερα ειναι οτι σημερα το δοκιμασα με μετασχηματιστη και το overdrive ειναι αψογο αλλα το booster κανει εναν δυνατο βομβο σαν να βραχυκυκλωνει. Αλλαξα το καλωδιο που παει απο την πλακετα στο dc jack αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Που αλλου να κοιταξω;
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Έχεις τα ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  :shake και τις ευχαριστίες μου φίλε!..  :up
 
  Να'σαι καλά! Απλά ακολούθησα το καλό παράδειγμα που δίνεις.
 
 
 
  Έχω και ένα layout του Version 4.0 καθώς και το κύκλωμα
 
 
  Είμαι μέσα! Μόλις έχουμε τις αλλαγές μπορούμε να τις προσθέσουμε στη λίστα με τα υλικά σαν εναλλακτική.
  Προσωπικά με βλέπω να πηγαίνω προς την 4η βερζιόν αν τελικά το προχωρήσουμε.
 
 
 
  καθως ειμαι και νεοπας και τωρα μαθαινω τον τροπο.
 
 
  Αμα πάρεις φόρα, μετά δεν θα ξεκολλάς!

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
το δοκιμασα με μετασχηματιστη και το overdrive ειναι αψογο αλλα το booster κανει εναν δυνατο βομβο σαν να βραχυκυκλωνει.


Και εμένα είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.
Απ'ότι έχω καταλάβει το πράγμα έχει ως εξής. Τα πετάλια που κυκλοφορούν στην αγορά είναι σχεδιασμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούν να λειτουργήσουν με οποιοδήποτε τροφοδοτικό τα συνδέσεις χωρίς να βγάζουν θορύβους (όχι τουλαχιστον αισθητούς). Αυτό το καταφέρνουν πολλές φορές με την τοποθέτηση ενός "φίλτρου" ανάμεσα στην είσοδο ρεύματος και το υπόλοιπο κύκλωμα. Το φίλτρο αυτό έχει περίπου την μορφή αυτή:


Γενικά ίσως να μην είναι και η καλύτερη λύση για αποφυγή θορύβων αλλά προφανώς ο Barber το χρησιμοποιεί σε πετάλι των 100-και-βάλε ευρώ. Το αντίστοιχο του LTD φαίνεται εδώ:

όπου το "φίλτρο" αποτελείται από τα R15, D5 και C11 (τα μαρκαρισμένα σε κύκλο).

Το Booster δεν έχει κάτι τέτοιο στο κύκλωμά του και γι'αυτό παράγει θόρυβο.
Όμως με ένα ποιοτικό τροφοδοτικό θεωρητικά δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, και λέω "θεωρητικά" διότι ακόμα δεν έχω πάρει ο ίδιος ένα τέτοιο τροφοδοτικό, σκοπεύω όμως κάποια στιγμή να πάρω.
Πάντως το θέμα της τροφοδοσίας και των θορύβων τον έχουν εξηγήσει αναλυτικότερεα οι Billonius και Adrianos:
Τρόποι μείωσης του βόμβου τροφοδοσίας
Προβλήματα και ατέλειες από τους παραπανω τρόπους
Γιατί να χρησιμοποιούμε ένα τέτοιο φίλτρο
Τελικό συμπέρασμα


Απο το Βοοster οπως εχω πει, εχω ενα εκνευριστικο τσικ τσικ


Το εκνευριστικό τσικ τσικ όμως δεν θα έπρεπε να το κάνει όταν το λειτουργείς με μπαταρία...  :hmm

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Το Drive λίγο με μπερδεύει αλλά πιστεύω πως είναι μικρό το κακό.

Σε μπερδευει γιατι στο δικτυο βρισκεις το drive να ειναι ειτε 500k ή 1Mohm. Mπορεις να βαλεις και ποτενσιομετρο των 500k, δεν αλλαζει τιποτα. Το OCD "δινει πολλα" οταν αυτο το ποτενσιομετρο ειναι στις χαμηλες θεσεις του, δηλαδη σε χαμηλο overdrive. Εκει παιζει το sweet spot. Σε δυνατο overdrive χανει, οποτε δεν προκειται να σου αρεσει με τερμα παραμορφωση. 9/10 φορες θα το χρησιμοποιησεις ως ελαφρυ overdrive (ισα που να σπαει ο ηχος, crunchy), ενω 1/10 θα το δουλεψεις ως βαρυ overdrive. Ασε που απο 500k εως 1M δεν αλλαζει και τιποτα (στο συγκεκριμενο πεταλακι). Ειτε βαλεις 500k ή 1M, το ιδιο θα σου ειναι. Βαλε οποιο εχεις προχειρο.

 edit: οσοι το φτιαξετε, να ξερετε πως θα κολλησετε!
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/11, 23:07 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδιά να ρωτήσω και γω κάτι? Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να βγάλετε τα layouts? Κάτι είδα χαμηλά με αχνά γράμματα για κάτι free απο storm software, αλλά δε το βρίσκω πλέον το σαιτ. Δοκίμασα ένα άλλο, κάτι diy creator, δε το θυμάμαι ακριβώς γιατί δεν το χω μπροστά μου, αλλά αυτό που χρησιμοποιείτε εσείς μου φαίνεται πως βγάζει και πιο καθαρά σχέδια. Όποιος μπορεί, ένα λινκ please.


Προσπαθώ να μεταφέρω ένα schematic σε layout. Πρώτη φορά προσπαθώ κάτι τέτοιο, και αφού έσκισα/μουτζούρωσα κανα 5αρι σελίδες χαρτί με μολύβι, είπα να το δοκιμάσω με το πρόγραμμα. Ολόκληρη σπαζοκεφαλιά ομολογώ με άκρως διαλογιστικό χαρακτήρα (για κανα 3ωρο δεν σκέφτεσαι ΤΙΠΟΤΑ αλλο- δηλαδή ξεχάστε sudoku και σταυρόλεξα :P ).
Παρόλα αυτά ενώ έχει πάνω-κάτω παρόμοια σε ποσότητα υλικά με το overdrive του ανδριανού, στο "wanna be layout" μου χρειάζεται σχεδόν διπλάσια πλακέτα. Υπάρχουν τίποτα μυστικά, κάποιος "τυφλοσούρτης" σύμφωνα με τον οποίον "μεταφράζουμε" το σχηματικό σε perfboard? Ας πούμε εγώ κατέληξα ότι ξεκινάμε με την τοποθέτηση του IC καθώς οι 8 επαφές του δίνουν εξαρχής κάποιους μεγάλους περιορισμούς. Υπάρχει κάτι σαν tutorial?


PS: θα ξεκινήσω και το OCD, απλά περιμένω λιγάκι να το δω verified από κάποιον!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να βγάλετε τα layouts?

Λέγεται DIY Layout Creator και είναι δωρεάν:
http://www.softpedia.com/get/Others/Home-Education/DIY-Layout-Creator.shtml

Προσπαθώ να μεταφέρω ένα schematic σε layout.

Είναι όντως αρκετά δύσκολο αν και με την εμπειρία μειώνεται ο χρόνος και κυρίως τα λάθη.
Η αρκετή δουλειά όμως είναι δυστυχώς αναπόφευκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/11, 17:45 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Τι πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να βγάλετε τα layouts?
. Υπάρχουν τίποτα μυστικά, κάποιος "τυφλοσούρτης" σύμφωνα με τον οποίον "μεταφράζουμε" το σχηματικό σε perfboard? Ας πούμε εγώ κατέληξα ότι ξεκινάμε με την τοποθέτηση του IC καθώς οι 8 επαφές του δίνουν εξαρχής κάποιους μεγάλους περιορισμούς. Υπάρχει κάτι σαν tutorial?

λιγο-πολυ ολοι αυτο που σου ειπε ο adrian εχουν. Ειναι πολυ δυσκινητο, πιανει ολη την ram, ουτε το Photoshop δεν ειναι τοσο μνημο-βορο, αλλα ηταν η πρωτη δουλεια σε delphi του δημιουργου του, οποτε συγχωρειται. Τωρα εχει στα σκαρια την εκδοση 3 σε java, λεει οτι θα ειναι κλασεις ανωτερο. Και τα επαγγελματικα προγραμματα σπαστικα ειναι, μην μπεις στον κοπο να αγορασεις καποιο ή να το βρεις σπασμενο γιατι θα χασεις χρονο απο την ζωη σου. Ακομη και αν εχουν auto-routing (αυτοματο pcb), παλι θελουν manual χειρισμο.

Βασικα θελει εμπειρια. Ειχα μαθει απο παλια να τα σχεδιαζω με χαρτι και μολυβι, οποτε η μεταφορα στο software μου δεν με δυσκολεψε. Συνηθως στο stripboard, η ρουτινα ειναι να βαλεις το IC καπου στο κεντρο της πλακετας και συνεχιζεις ακτινωτα, κοιταζοντας το σχηματικο. Στο perfboard, βαζεις γυρω-γυρω την γειωση, στο κεντρο βαζεις το IC και συνεχιζεις. Υπολογιζεις τις γραμμες τροφοδοσιας του IC , καθως και τα pins για τα ποτενσιομετρα. Οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες πιανουν αρκετο χωρο, οι MKT πιανουν τρεις θεσεις, οι κεραμικοι δυο.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ είμαι ακόμα σε ένα τέτοιο στάδιο. Όπως θα δείτε η πλακέτα είναι τεράστεια και υπάρχει μεγάλο κενό πάνω σχεδόν 3 ολόκληρες λωρίδες, πολλές διακοπές σήματος-τρύπες με το τρυπάνι. Και να φανταστείτε αυτή είναι η 4η απόπειρα.Μικρότερο δε μπορώ να το βγάλω που να χτυπιέμαι. (αγνοήστε τα μακαρόνια με τα κορδόνια, υποτίθεται θα πέσει photoshop)
billonus τώρα είδα τι έγραψες, θα τα λάβω υπόψιν στην 5η προσπάθεια.όντως δυσκίνητο πάντως...θέλει υπομονή




Uploaded with ImageShack.us
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εγώ είμαι ακόμα σε ένα τέτοιο στάδιο. Όπως θα δείτε η πλακέτα είναι τεράστεια και υπάρχει μεγάλο κενό πάνω σχεδόν 3 ολόκληρες λωρίδες, πολλές διακοπές σήματος-τρύπες με το τρυπάνι. Και να φανταστείτε αυτή είναι η 4η απόπειρα.Μικρότερο δε μπορώ να το βγάλω που να χτυπιέμαι. (αγνοήστε τα μακαρόνια με τα κορδόνια, υποτίθεται θα πέσει photoshop)
Φίλε μπράβο, συγχαρητήρια, δεδομμένου ότι είναι μόλις που το ξεκίνησες, και ότι το κύκλωμα είναι αρκετά πολύπλοκο, έχεις πάει πάρα πολύ καλά ήδη!..  :up
 
Προτείνω να εγκαταλείψεις το άτυπο αξίωμα ότι τα καλώδια για τα pots πρέπει να φεύγουν από τις άκρες της πλακέτας, και να δοκιμάσεις και άλλες λύσεις, αυτό θα σου γλυτώσει χώρο σε δύσκολες υλοποιήσεις.

Παράλληλα, να ξέρεις ότι υλοποιώντας κάτι τέτοιο, βγαίνουν στην φόρα άλλα θέματα, όπως μεγέθη υλικών κλπ που δεν θα τα έχεις σκεφτεί αρχικά.. γιαυτό και μιλάμε για κυκλώματα και layouts που είναι "verified"..

Πάντως πας πολύ καλά, συνέχισε το!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Εγώ είμαι ακόμα σε ένα τέτοιο στάδιο. Όπως θα δείτε η πλακέτα είναι τεράστεια





για να μην εισαι στα σκοταδια της αγνοιας.... Οσο και να χτυπιεσαι, τα stripboard βγαινουν μεγαλα. Δεν κανεις κατι λαθος. Ετσι ειναι. Τα χρησιμοποιουν γιατι ειναι η πιο ευκολη & ασφαλης & ελκυστικη πλακετα για τον αρχαριο. Δεν σημαινει ομως οτι κανει οικονομια στον χωρο.
Αν ο στοχος σου ειναι μικροσκοπικες πλακετες, οπου ολα ειναι στριμωγμενα μεχρι ασφυξιας, να προχωρησεις σε perfboard.  Δες εδω πως τα εχω στριμωξει μεχρι αηδιας. Αντεγραψε τον σχεδιασμο μου για τις δικες σου πλακετες. Υποψην, πως μπορει να φαινεται ομορφο αλλα οταν πας να τα κολλησεις σου αλλαζει την πιστη και θα ξεστομισεις καντηλια που ποτε δεν τολμησες!  0:)


ΥΓ. tube screamer? στατιστικα, το πρωτο diy πεταλι που φτιαχνουν ολοι ειναι αυτο το ρημαδι. Καταρααααα

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ok,οχι για perf ειναι νωρίς ακόμα...είδα και το δικό σου και ξενέρωσα( με την καλή έννοια :o )
Γενικώς απ'ότι κατάλαβα, θέλει δοκιμές, πάλι απ΄την αρχή κάμποσες φορές ώστε να πετύχω και λίγη οικονομία στην πλακέτα..


ΥΓ. tube screamer? στατιστικα, το πρωτο diy πεταλι που φτιαχνουν ολοι ειναι αυτο το ρημαδι. Καταρααααα


χαχαχαχαχα έχεις δίκιο, και μάλλον δεν θα το φτιάξω καν, αλλά έτσι για την πρόκληση πιο πολύ να δω πως σχεδιάζεται το κάνω. Δε πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο από μια πεταλιέρα με mosfet, barber και ocd μέσα....ίσως και fuzz  ;D


ΥΓ: Σόρυ αχ χάλασα το θέμα με όλα αυτά
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ΥΓ: Σόρυ αχ χάλασα το θέμα με όλα αυτά
Τίποτα δεν χάλασες, για αυτά είναι το θέμα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
βγαίνουν στην φόρα άλλα θέματα, όπως μεγέθη υλικών κλπ που δεν θα τα έχεις σκεφτεί αρχικά


Μια και αναφερθηκε θελω να πω το εξης: μόλις έφτασε σπίτι μου μια παραγγελία απ΄το Banzai στην οποία είχα παραγγείλει Xicon MPP 0,1uF και 0,22u, καθώς και σε προηγούμενη παραγγελία είχα πάρει τον Orange Drop 715 - 0,1uF. Παιδιά σας προειδοποιώ ότι παραείναι μεγάλοι για μικρά κυκλώματα σαν αυτά που φτιάχνουμε, είναι ίσα με ένα booster μπορεί και μεγαλύτεροι, και επειδή στη λίστα μας για το OCD έχουμε Xicon MPP 0,1uF, καλύτερα θα προσθέσω καμιά εναλλακτική. Ίσως σε κάτι τέτοιο Panasonic SMF 0,1uF.
Γενικά απότι καταλαβαίνω οτιδήποτε σε Xicon MPP άνω των 0,1uF ίσως δημιουργήσει πρόβλημα χώρου.
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)