Αποστολέας Θέμα: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...  (Αναγνώστηκε 16014 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Αν κ πέρασαν μέρες από το θάνατό του, η είδηση φαίνεται ακόμη σαν ψέμα. Τις 1ες πρωινές ώρες της Δευτέρας, στις 4 του Ιούνη, ένας ακόμη από τους μεγάλους του θεάτρου κ του κινηματογράφου έφυγε από τη ζωή. Ο θάνατος του Σωτήρη Μουστάκα ήταν ξαφνικός κ τον βρήκε σχεδόν πάνω στο σανίδι, το οποίο λάτρεψε. Το βράδυ του περασμένου Σαββάτου, κατα τη διάρκεια πρόβας για τον "Πλούτο" του Αριστοφάνη που θα ανέβαζαν σε περιοδεία σε όλη την Ελλάδα μαζί με τον Θύμιο Καρακατσάνη, ο ηθοποιός αισθάνθηκε αδιαθεσία κ μεταφέρθηκε αμέσως στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύτηκε κ απεβίωσε τελικά από λοίμωξη του αναπνευστικού.  Σπουδαίος, αγαπημένος, πηγαίος κωμικός κ γεμάτος κέφι μέχρι το τέλος, θα μείνει αξέχαστος για τις ταινίες του, αλλά κυρίως για την προσφορά του στο θέατρο. Εμείς κρατάμε μια θέση στην καρδιά μας για τον άνθρωπο που ήξερε σε κάθε του εμφάνιση να μας κάνει να γελάμε...            (Πηγή 7MΕΡΕΣTV)
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #1 στις: 09/06/07, 03:53 »
μπορει για τα κωμικα του να ειναι γνωστος αλλα εχει δει κανεις το "ενας νομοταγης πολιτης"? το ειχα δει πριν κατι χρονια εντελως τυχαια στην τηλεοραση και πραγματικα μου εκανε μεγαλη εντυπωση. φοβερη ταινια!
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #2 στις: 09/06/07, 04:09 »
Μήπως τα παραλέμε λίγο σχετικά με την αξία του σαν ηθοποιό?
Δηλδή ως επί το πλείστον, σε βιντεοκασσέτες των 80s (στο γνωστό "κωμικό" στυλ) και επιθεωρήσεις έπαιζε..

μα...αξία ο Μουστάκας δεν απέκτησε επειδή έπαιξε σε ταινίες του 80... στις παλιές καλές ασπρόμαυρες "έκλεβε" την παράσταση! και είχε επικοινωνία με τον κόσμο! και αυτή ήταν η επιτυχία του στις επιθεωρήσεις. όταν έβγαινε ο Μουστάκας στην σκηνή δεν μπορούσες παρά να φορέσεις το πιό φαρδύ σου χαμόγελο και να (όχι υποχρεωτικά να γελάσεις αλλά σίγουρα να νιώσεις μια ευφορία!)
επίσης πρέπει οπωσδήποτε να ήταν πολύ καλός άνθρωπος και αυτό και μόνο μου λέει πολλά!
όπως και για τον Θανάση τον Βέγγο πιστεύω κάτι αντίστοιχο. πάνω απ' όλα βλέπω 2 χαρούμενους,καλόψυχους ανθρώπους με πολύ διάθεση και αγάπη για αυτό που κάνουν και χαρά που επικοινωνούν με τον κόσμο.
(δεν θέλω να μπερδέψω το θέμα μιας και ο Θ.Β. βρίσκεται εν ζωή, απλά ήθελα να καταλάβετε καλύτερα την άποψή μου)
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #3 στις: 09/06/07, 04:20 »
Πραγματικα ο Σωτηρης Μουστακας ηταν και θα παραμεινει ενας σπουδαιος ηθοποιος, ακομα και στις cult βιντεοταινιες του 80 εδειχνε το μεγαλο του ταλεντο και το ποσο καλος ηθοποιος ειναι. Την ιδια γνωμη εχω και για τον Σταθη Ψαλτη, παγματικα τρομεροι ηθοποιοι που μπορουν να το δειξουν ακομα και μεσα απο ταινιες με χαμηλα στανταρντς και προηπολογησμους....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #4 στις: 09/06/07, 16:43 »
Ε οχι....Σε λιγο θα ζητησουμε και το χαμενο οσκαρ του Ψαλτη....
Τον Μουστακα εγω τον πηγαονα γιατι δν ζητουσε τη δημοσιοτητα δεν γινοταν βουκινο και στις λιγες συνεντευξεις του ηταν συγκρατημενος.Επισης σε μερικες ασπρομαυρες που ειχε παιξει ηταν ωραιος.Απο κει και περα οι βιντεοταινιες οπως και να το κανουμε ηταν ειναι και θα ειναι ΜΠΑΖΑ.Για τις επιθεωρησεις ποτε δεν ειχα καλη αποψη αλλα ας μην το αναλυσω.

Τεσπα η αληθεια ειναι οτι ο θανατος του εσκασε σαν κεραυνος.rip
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #5 στις: 09/06/07, 16:49 »
Κοίτα εδώ που τα λέμε ο άνθρωπος σατίριζε πολύ καλά κ έβγαζε πολύ γέλιο. Κ στο κάτω-κάτω εγώ προσωπικά δυσκολεύομαι να φανταστώ επιθεώρηση χωρίς αυτόν...
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #6 στις: 09/06/07, 18:35 »
και επιθεωρήσεις έπαιζε..

οι επιθεωρησεις θεωρουνται το πιο δυσκολο ειδος θεατρου...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #7 στις: 09/06/07, 19:07 »
Παιδιά αν θέλετε πάρετε μια από αυτές τις ταινίες των 80's και στη θέση του
Μουστάκα βάλετε ένα x ηθοποιό από αυτούς τους δευτεροκλασάτους.
Αν πριν δεν σας άρεσε καθόλου, μετά δε θα βλέπεται με τίποτα!
Το αν μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει μια τέτοια ταινία χαμηλής ποιότητας
και budget οφείλεται καθαρά στο μεγάλο ταλέντο του Μουστάκα που δίνει
αξία στην ταινία.Και κάποιες από αυτές  που είχε παίξει δεν ήταν και τόσο χάλια βρε παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #8 στις: 09/06/07, 19:54 »
και επιθεωρήσεις έπαιζε..

οι επιθεωρησεις θεωρουνται το πιο δυσκολο ειδος θεατρου...


Τι να σου πώ... Αν και δε΄γνωρίζω και πολλα από θέατρο, διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως πάντως.
Από που προκύπτει ότι το πιο δύσκολο είδος θεάτρου είναι η επιθεώρηση?  :o
Και απο ποιούς "θεωρείται" αυτό?
Δε νομίζω πως στέκει, αλλά τουλάχιστον εξήγησέ το αν θες.

ειναι δυσκολο να κανεις τον αλλον να γελαει(οχι να σαχλο-γελαει),ειναι το πιο δυσκολο μπορω να πω στο θεατρο.μη ξεχνας οτι οι πιο πολλοι ηθοποιοι απο τη σατιρα ξεκινησαν,την εχουν σαν το αγροτικο τους.ουτε εγω ειμαι ειδικος αλλα λενε μεταξυ τους οι ηθοποιοι οτι αν εισαι καλος στο να σατυριζεις τοτε μπορεις να κανεις θεατρικα τα παντα.
ναι δε λεω ο μουστακας επαιξε και σε χειριστου ειδους ταινιες για το μεροκαματο οπως λεει ο πανουτσος αλλα ο ιδιος με αυτα που λεει αυτοαναιρειται.και εγω του λεω με την ιδια λογικη που δε θα πει χασογκολη τον αλεξανδρη να κοιταξει και τις προηγουμενες ταινιες του μουστακα.δεν εμφανιστηκε τυχαια το 80 ο μουστακας και ουτε τον μαθαμε απο τις βινταιοκασετες.εχει παιξει σε πολυ αξιολογα εργα και οχι μονο επιθεωρησεις οπως λεει ο πανουτσος.αν δεν κανω λαθος εχει συμμετασχει σε πολυ αξιολογες παραστασεις ενω αυτα που παραθετω ειναι σχολιασμοι που βρηκα ολως τυχαιως στο ιντερνετ(''το ταλέντο του ανεδείχθη κυρίως σε αριστοφανικούς ρόλους'',''το ταλέντο έλαμψε σε ρόλους του Αριστοφάνη.''άξιος συνεχιστής της Αρχαίας σάτιρας'').ο αρχοντας του δελφιναριου κατα τον πανουτσο ειναι και τα παραπανω???
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #9 στις: 09/06/07, 20:37 »
Ε οχι....Σε λιγο θα ζητησουμε και το χαμενο οσκαρ του Ψαλτη....

Ο Ψάλτης έγινε γνωστός απο κωμικούς και γκαφατζίδικους ρόλους.
γι'αυτό δυσκολεύεσαι να τον παραδεχτείς σαν ΜΕΓΑΛΟ ηθοποιό.
Η αλήθεια για εμένα είναι πως ο Ψάλτης είχε το μοναδικό ταλέντο να "πλάθει" το πρόσωπό του όπως ήθελε!
μπορούσε να επικοινωνεί με τις εκφράσεις του! πρόσωπο και σώμα!
ο κόσμος δεν θα τον άντεχε σε δραματικό ή κάποιον διαφορετικό ρόλο ποτέ!
είχε ανεβάσει κάποτε μια θεατρική παράσταση όπου υποδυόταν τον τρελό!
εκεί ήταν επιβλητικός,τρομακτικός!πάααρα πολύ πειστικός στον ρόλο του!
αλλά ΔΕΝ ήταν "Ψάλτης". του ηθοποιού αν του κολλήσει η "ρετσινιά" θα είναι πάντα "έτσι" στα μάτια μας...
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #10 στις: 09/06/07, 20:46 »
Οι δυο αυτοι ηθοποιοι δραστηριοποιουνταν κυριως στο θεατρο...(οι βιντεοταινιες ηταν απλα ενα εξτρα εισοδημα...)
Αποδειξη οτι αυτοι οι πολυ ταλαντουχοι ηθοποιοι "χαντακωθηκαν" απο την μοδα της εποχης ειναι καποιες θεατρικες παραστασεις οπου πραγματικα εδωσαν "ρεστα"...Απλως αναφερω τη παρασταση "Ο συμβολαιογραφος" με το Ψαλτη ως αποδειξη των παραπανω...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #11 στις: 09/06/07, 22:15 »
Κατανοώ απόλυτα τον Constantine (και κατ' επέκταση τον Πανούτσο), αλλά συμφωνώ εν μέρει...κι εξηγούμαι:

Πράγματι ο Μουστάκας δεν έπαιξε σε τίποτα μεγαλειώδη έργα που στέκονται με αξιώσεις απέναντι σε διαχρονικά μεγαθήρια του είδους. Αντίθετα αναλώθηκε κι ο ίδιος να υπηρετεί επιθεωρησιακά κείμενα πολλές φορές φτωχά, ενώ συμμετείχε ενεργά στο γαϊτανάκι του κιτς που κουβαλούσαν οι βιντεοκασέτες των 80's. Δε θα το παίξω όμως και άμωμος τιμητής...όταν μιλάμε για ζητήματα επιβίωσης, κι οι συμβιβασμοί είναι μέσα στο πρόγραμμα. Όμως όλα τα προηγούμενα δεν χαρακτηρίζουν το ταλέντο του, αλλά την αισθητική του ή την έφεσή του σε καλλιτεχνικές παραχωρήσεις. Νομίζω όμως πως κι οι πλέον ένθερμοι πολέμιοι των επιλογών του, δεν μπορούν να μην του αναγνωρίσουν πως πρόσφερε γέλιο στον κόσμο και μάλιστα κατά τρόπο που δεν λίμναζε στη χυδαιότητα, όπως συνέβη με ομότεχνούς του.

Κάτι αντίστοιχο έχει παρατηρηθεί και σε τραγουδιστές. Πόσοι δεν έχουμε κατηγορήσει πχ τη Μαρινέλλα που έχει σκορπίσει τη φωνή της σε άσματα αμφιβόλου ποιότητος; Η ίδια είχε δε παραδεχθεί σε συνέντευξή της πως το 75% του ρεπερτορίου της αποτελείται από σκουπίδια. Έτσι την πάτησε εν ολίγοις κι ο Μουστάκας...

Δεν είναι όμως μόνο αυτά. Πράγματι το ταλέντο του ανέβασε μια σκάλα ακόμα και μια ανούσια κωμωδία της πλάκας, ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε και συμμετοχές του σε αξιολογότατες παραγωγές: Ζορμπάς, Ένας νομοταγής πολίτης, Θεσμοφοριάζουσες, Ειρήνη, Ήρα και το Παγώνι κα. Δυστυχώς δεν ευτύχησε/πρόλαβε να παίξει σε έργα του Φίνου, για να απολαμβάνει εκτίμησης που λιγότερο προικισμένοι συνάδελφοί του απέκτησαν τελικά.

Η φιλία του πάλι με το Νίκο Γκάτσο ίσως να λέει πολλά, ίσως πάλι και τίποτα. Ο καθένας το κρίνει με την οπτική του, αν μη τι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #12 στις: 09/06/07, 22:32 »
Παιδιά, οκ μην αναλωθούμε με το αν ήταν ή δεν ήταν καλός ηθοποιός ο Μουστάκας. Σημασία έχει ότι ήταν ένας από τους γνωστότερους ηθοποιούς της Ελλάδας και ο χαμός του είναι ένα θλιβερό γεγονός. Ακόμα τραγικότερο είναι ο τρόπος που πέθανε γιατί δεν ήταν και κανάς γέρος. Ακόμα πιο πολύ τραγικότερο είναι ότι η σύζυγος του η οποία πάσχει από Αλτσχάϊμερ, δεν έχει καταλάβει ακόμα ότι ο σύζυγος της έχει πεθάνει.

Γι'αυτά όλα τουλάχιστον σε τέτοια θέματα, μην αρχίσουμε τις διαφωνίες...

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #13 στις: 10/06/07, 00:57 »
Διάβασα parlats αυτά που μας λες κ συμφωνώ, αλλά τα λέω τώρα αυτά τουλάχιστον για να μου δώσετε μια απάντηση στην παρακάτω ερώτηση...

Δεν ξέρω κ πολλά από κινηματογράφο, αλλά οι περισσότεροι Έλληνες ηθοποιοί της γενιάς του από τέτοιου είδους ταινίες του '80 δεν πέρασαν? Κ ναι ήταν μεγάλη σαβούρα τότε οι ταινίες κ έβγαιναν μαζικά. Αλλά ένας νεόφερτος ηθοποιός πού να σταθεί όταν οι μόνες ταινίες που μπορεί να συμμετάσχει είναι αυτές γιατί πολύ απλά μόνο οι σαβούρες γίνονται γνωστές τη συγκεκριμένη εποχή?

Υποκειμενική η γνώμη μου αλλά δεν είναι μόνο δική μου ότι η επιθεώρηση είναι συνδεδεμένη με τη φυσιογνωμία του Σωτήρη Μουστάκα.... :'(

Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #14 στις: 10/06/07, 01:35 »
Eve...!! δεν είναι μόνο ο Μουστάκας που έκανε καλές επιθεωρήσεις. Είναι και πολλοί άλλοι και δε μιλάω για το Σεφερλή  ;)
Και ναι οι ταινίες αυτές ήταν σαβούρες οι περισσότερες γι'αυτό τις λέμε και cult.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #15 στις: 10/06/07, 13:19 »
Λογω βιντεοταινιων και γκουζγκουνη εχει γινει και παρανοηση του ορου cult.. :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #16 στις: 10/06/07, 20:59 »
Kατ αρχας cult δεν σημαινει σαβουρα ουτε ισχυει οτι οτι ειναι cult ειναι και σαβουρα, παρακατω,
Ναι η επιθεωρηση ομολογουμενος απο μεγαλους ηθοποιους ειναι πολυ δυσκολο ειδος,

Ε οχι....Σε λιγο θα ζητησουμε και το χαμενο οσκαρ του Ψαλτη....

Γιατι οχι? τον εχεις δει να παιζει αλλο ρολο ή μονο στις ταινιες του 80 ωπου και εκει τα εσπαγε?
Αν εχετε παρατηρησει τον Ψαλτη θα βλεπατε το ποσο μεγαλος ηθοποιος ειναι ακομα και στις ταινιες του 80, στο καμικαζι αγαπη μου, ναι σ αυτη τη ταινια που προσβαλει τον ορο ταινια κατα τη γνωμη πολλων, υπηρχε μια σκηνη συγγεκριμενα που αν παρατηρησεις το πως παιζει τον τροπο με τον οποιο δειχνει την απογνωση του θα δακρυζες...

Παιδιά αν θέλετε πάρετε μια από αυτές τις ταινίες των 80's και στη θέση του
Μουστάκα βάλετε ένα x ηθοποιό από αυτούς τους δευτεροκλασάτους.
Αν πριν δεν σας άρεσε καθόλου, μετά δε θα βλέπεται με τίποτα!
Το αν μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει μια τέτοια ταινία χαμηλής ποιότητας
και budget οφείλεται καθαρά στο μεγάλο ταλέντο του Μουστάκα που δίνει
αξία στην ταινία.Και κάποιες από αυτές  που είχε παίξει δεν ήταν και τόσο χάλια βρε παιδιά.

Ακριβως οι ταινιες αυτες ηταν χαμηλου προυπολογισμου και χαμηλων stantards ως προς το φωτισμο, τη σκηνοθεσια, το σεναριο (καποιες φορες)
και ΟΧΙ απο αποψη ηθοποιων...

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #17 στις: 10/06/07, 21:06 »
και επιθεωρήσεις έπαιζε..

οι επιθεωρησεις θεωρουνται το πιο δυσκολο ειδος θεατρου...


Τι να σου πώ... Αν και δε΄γνωρίζω και πολλα από θέατρο, διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως πάντως.
Από που προκύπτει ότι το πιο δύσκολο είδος θεάτρου είναι η επιθεώρηση?  :o
Και απο ποιούς "θεωρείται" αυτό?
Δε νομίζω πως στέκει, αλλά τουλάχιστον εξήγησέ το αν θες.

ειναι δυσκολο να κανεις τον αλλον να γελαει(οχι να σαχλο-γελαει),ειναι το πιο δυσκολο μπορω να πω στο θεατρο.μη ξεχνας οτι οι πιο πολλοι ηθοποιοι απο τη σατιρα ξεκινησαν,την εχουν σαν το αγροτικο τους.ουτε εγω ειμαι ειδικος αλλα λενε μεταξυ τους οι ηθοποιοι οτι αν εισαι καλος στο να σατυριζεις τοτε μπορεις να κανεις θεατρικα τα παντα.
ναι δε λεω ο μουστακας επαιξε και σε χειριστου ειδους ταινιες για το μεροκαματο οπως λεει ο πανουτσος αλλα ο ιδιος με αυτα που λεει αυτοαναιρειται.και εγω του λεω με την ιδια λογικη που δε θα πει χασογκολη τον αλεξανδρη να κοιταξει και τις προηγουμενες ταινιες του μουστακα.δεν εμφανιστηκε τυχαια το 80 ο μουστακας και ουτε τον μαθαμε απο τις βινταιοκασετες.εχει παιξει σε πολυ αξιολογα εργα και οχι μονο επιθεωρησεις οπως λεει ο πανουτσος.αν δεν κανω λαθος εχει συμμετασχει σε πολυ αξιολογες παραστασεις ενω αυτα που παραθετω ειναι σχολιασμοι που βρηκα ολως τυχαιως στο ιντερνετ(''το ταλέντο του ανεδείχθη κυρίως σε αριστοφανικούς ρόλους'',''το ταλέντο έλαμψε σε ρόλους του Αριστοφάνη.''άξιος συνεχιστής της Αρχαίας σάτιρας'').ο αρχοντας του δελφιναριου κατα τον πανουτσο ειναι και τα παραπανω???

+1
Ο πανουτσος ας κοιταει την μπαλα και ας μη μπαινει σε αλλα χωραφια, ειναι σα να λεω εγω για μπαλα που δεν ξερω τιποτα...

Ε οχι....Σε λιγο θα ζητησουμε και το χαμενο οσκαρ του Ψαλτη....

είχε ανεβάσει κάποτε μια θεατρική παράσταση όπου υποδυόταν τον τρελό!
εκεί ήταν επιβλητικός,τρομακτικός!πάααρα πολύ πειστικός στον ρόλο του!
αλλά ΔΕΝ ήταν "Ψάλτης". του ηθοποιού αν του κολλήσει η "ρετσινιά" θα είναι πάντα "έτσι" στα μάτια μας...

Σε τετοιους ρολους ειναι τρομερος αλλα προφανως καποιοι χαρακτηρηζουν καποια ατομα χωρις να τα ξερουν...

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #18 στις: 10/06/07, 22:18 »
Τα καταφέραμε πάλι να ανακυρήξουμε τον Ψάλτη Εθνικό μας ηθοποιό. Άντε και εις ανώτερα ;D
+1
Ο πανουτσος ας κοιταει την μπαλα και ας μη μπαινει σε αλλα χωραφια, ειναι σα να λεω εγω για μπαλα που δεν ξερω τιποτα...
Εσύ που σχολιάζεις την υποκριτική του ικανότητα (οχι του Πανούτσου ;D) είσαι απόφοιτος της δραματικής?
Το οτι ο Πανούτσος είναι αθλητικογράφος δεν σημαίνει οτι αυτομάτως τον καθιστά και ανίκανο να σχολιάζει την επικαιρότητα. Δηλαδή δεν κατάλαβα χρειάζεσαι ειδικές γνώσεις για να πείς τη γνώμη σου για το Μουστάκα?
Τί σκεπτικό είναι αυτό τώρα ???
« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/07, 22:24 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #19 στις: 10/06/07, 22:44 »
Εσύ που σχολιάζεις την υποκριτική του ικανότητα (οχι του Πανούτσου ;D) είσαι απόφοιτος της δραματικής?
Oχι απλα φοιτητης σκηνοθεσιας...
Δεν τον καθιστα ανικανο να σχολιασει αλλα να μη λεει οτι του κατεβει για ατομα που δεν ειναι του χωρου του γιατι δεν εχει την γνωσεις για να κρινει εναν ηθοποιο ο οποιος εχει δωσει πολλα... Αυτος οπως και οι περισσοτεροι βλεπουν τα εργα επιφανιακα, τον ηθοποιο τον κρινει ο θεατης ως προς την επικοινια του με τον κοσμο (κυριως στο θεατρο αλλα οχι μονο)
Ως προς τις ποκριτικες του ικανοτητες μπορουν να τον κρινουν μονο ανθρωποι του ειδους, δεν μιλαω για μενα γιατι εναν τετοιο σπουδαιο ηθοποιο τον κρινουν μονο ανθρωποι οχι απλα του ειδους αλλα ανθρωποι που εχουν προσφερει στο ειδος....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #20 στις: 10/06/07, 22:52 »
Συνοψιζοντας και επεκτινοντας.Δεν μπορουμε να κρινουμε το ρολο του Jack Nicholson αν δεν ημασταν ποτε ηθοποιοι(εγω γυρναω κτ ερασιτεχνικες πιανεται?).Δεν μπορουμε να σχολιασουμε την τελευταια ταινια του lynch για ον ιδιο λογο...
Εγω σταματαω εδω αλλωστε οπως ειπε ο παρλατς μολις πριν λιγες μερες εφυγε ο ανθρωπος..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #21 στις: 10/06/07, 22:57 »
Δεν τον καθιστα ανικανο να σχολιασει αλλα να μη λεει οτι του κατεβει για ατομα που δεν ειναι του χωρου του γιατι δεν εχει την γνωσεις για να κρινει εναν ηθοποιο ο οποιος εχει δωσει πολλα... Αυτος οπως και οι περισσοτεροι βλεπουν τα εργα επιφανιακα, τον ηθοποιο τον κρινει ο θεατης ως προς την επικοινια του με τον κοσμο (κυριως στο θεατρο αλλα οχι μονο)
Ως προς τις ποκριτικες του ικανοτητες μπορουν να τον κρινουν μονο ανθρωποι του ειδους, δεν μιλαω για μενα γιατι εναν τετοιο σπουδαιο ηθοποιο τον κρινουν μονο ανθρωποι οχι απλα του ειδους αλλα ανθρωποι που εχουν προσφερει στο ειδος....
Καταρχάς το οτι εχει δώσει πολλά είναι δική σου υποκειμενική άποψη πάνω στον οποία θα περίμενα σοβαρότερη επιχειρηματολογία ως φοιτητής σκηνοθεσίας. Όπως επίσης ως φοιτητής σκηνοθεσίας θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι η επικοινωνία με τον κόσμο συνδέεται κυρίως με τις υποκριτικές ικανότητες του ηθοποιού! Πάμε παρακάτω όμως.
Ο ηθοποιός δεν παίζει μόνο για τους γνώστες του είδους φίλε μου. Παίζει για όλους. Τώρα αν θεωρείται ηθοποιάρα (για τον Ψάλτη μιλάω μην παρεξηγηθώ) απο τις επιθεωρήσεις στις οποίες παίζει και τις οποίες δεν παρακολουθούν άτομα κάτω των 65 (ίσως και λίγο λέω) τότε αυτό δεν σχηματίζει απαραίτητα και κανόνα οτι είναι και σοβαρός ηθοποιός. Και οι μήγες είναι περισσότερες απο τους ανθρώπους αυτό δεν σημαίνει ότι θα αρχίσουμε να τρώμε όλοι σκατά.
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #22 στις: 10/06/07, 23:10 »
Ψαξε που επαιζαν και οι δυο εκτος απο τις επιθεωρησεις και μετα μιλα
Και σε παρακαλω μην αρχιζεις να μου λες για επιχειρειματολογιες κτλ, δηλαδη θες μεσα δω να αρχισω να κανω αναλυσεις ταινιων? να αρχισω να  λεω πραγματα που δεν θα καταλαβαινεις ουτε λεξη, θα ηταν παιδικο και ηλιθιο, αμα θες πες μου να σου αναλυσω και κανα Ταρκοφσκι και αλλους δηλαδη,  ο ηθοποιος παιζει για ολους αλλα δεν μπορει ο καθενας να ειναι καθετος, μπορεις να πεις μονο μ αρεσε ή δεν μ αρεσε οχι ειναι καλος ή κακος...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/07, 23:13 από Metal Tiger »

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #23 στις: 10/06/07, 23:23 »
Τα καταφέραμε πάλι να ανακυρήξουμε τον Ψάλτη Εθνικό μας ηθοποιό. Άντε και εις ανώτερα ;D
+1
Ο πανουτσος ας κοιταει την μπαλα και ας μη μπαινει σε αλλα χωραφια, ειναι σα να λεω εγω για μπαλα που δεν ξερω τιποτα...
Εσύ που σχολιάζεις την υποκριτική του ικανότητα (οχι του Πανούτσου ;D) είσαι απόφοιτος της δραματικής?
Το οτι ο Πανούτσος είναι αθλητικογράφος δεν σημαίνει οτι αυτομάτως τον καθιστά και ανίκανο να σχολιάζει την επικαιρότητα. Δηλαδή δεν κατάλαβα χρειάζεσαι ειδικές γνώσεις για να πείς τη γνώμη σου για το Μουστάκα?
Τί σκεπτικό είναι αυτό τώρα ???

Κάτσε τώρα γτ το παρατραβάς. Δεν είπαμε ότι ανακυρήσσεται κ εθνικός ηθοποιός, απλά λέμε ότι ήταν από τους καλύτερους στο είδος του κ θα μας λείπει στις επιθεωρήσεις.
Πέρα από αυτό, συγνώμη, η Βουγιουκλάκη, η νιάου, η ψιψίνα, είναι δυνατόν να είναι εθνική ηθοποιός? Ναι, δε λέω έκανε μεγάλη καριέρα. Αλλά έλεος, όχι κ εθνική σταρ! Αν έπρεπε μια γυναίκα ηθοποιός να γίνει κτ τέτοιο, αυτή είναι η Καρέζη. Ένιωθε κάθε ρόλο κ τον έπαιζε τέλεια. Κωμωδίες, δραματικές, κοινωνικές... Η Βουγιουκλάκη το μόνο που ήξερε ήταν να κοιτάει την κάμερα, να γελάει κ να κουνάει το μαλλάκι της πέρα-δώθε.. 2 φορές επιχείρησε να παίξει σε δραματικά κ τη μια τη σχολίασε ο Τύπος γτ πολύ απλά δεν της έβγαινε, κ η άλλη ήταν επιτυχημένη αφού δεν άνοιξε καθόλου το στόμα της(Υπολοχαγός Νατάσα)
Ξέρω ανοίγω μεγάλη κουβέντα αλλά δε μπορούσα να μην το θίξω μια που αναφερθήκατε σε εθνικό ηθοποιό παραπάνω...κ για να μη λέτε ότι δεν έχω σχέση με το είδος κ δε μπορώ να σχολιάζω, σας λέω ότι δεν είναι δικά μου λόγια, αλλά κάποιων που έχουν ασχοληθεί περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/07, 23:26 από Eve...!! »
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aντίο σε έναν μεγάλο κωμικό...
« Απάντηση #24 στις: 11/06/07, 00:48 »
Δεν τον καθιστα ανικανο να σχολιασει αλλα να μη λεει οτι του κατεβει για ατομα που δεν ειναι του χωρου του γιατι δεν εχει την γνωσεις για να κρινει εναν ηθοποιο ο οποιος εχει δωσει πολλα... Αυτος οπως και οι περισσοτεροι βλεπουν τα εργα επιφανιακα, τον ηθοποιο τον κρινει ο θεατης ως προς την επικοινια του με τον κοσμο (κυριως στο θεατρο αλλα οχι μονο)
Ως προς τις ποκριτικες του ικανοτητες μπορουν να τον κρινουν μονο ανθρωποι του ειδους, δεν μιλαω για μενα γιατι εναν τετοιο σπουδαιο ηθοποιο τον κρινουν μονο ανθρωποι οχι απλα του ειδους αλλα ανθρωποι που εχουν προσφερει στο ειδος....
φιλε μου εχεις αδικο,πρωτον να σου θυμισω οτι οι γνωσεις του πανουτσου ξεπερναν κατα πολυ τις γνωσεις ενος απλου aulhtikoy δημοσιογραφου οπως και καποιοι αλλοι στη sporday(χαραλαμποπουλος,ελευθερατος).δευτερον δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου,δηλαδη καποιος που δεν ασχολειται με τον χωρο της ηθοποιιας δεν μπορει να κρινει μια ερμηνεια αν ειναι καλη ή κακη?δεν μπορει να καταλαβει  οτι η ερμηνεια του νικολσον στην λαμψη
ειναι μια απο τις καλυτερες ολων των εποχων?δεν μπορει να καταλαβει οτι οι ερμηνειες στις τηλεταινιες ειναι τουλαχιστον τραγελαφικες???δεν νομιζω,μην λεμε οτι θελουμε.απλως η ειδοποιος διαφορα του ψαλτη με τον μουστακα ειναι οτι ο δευτερος εχει παιξει και σε αρκετες καλες ταινιες της δεκαετιας του 70.rip 
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/07, 10:19 από s.s. »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/07, 23:42
από noellia
13 Απαντήσεις
4686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 16:30
από vangelis
12 Απαντήσεις
6641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 18:22
από Metallos
25 Απαντήσεις
14451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 11:40
από ερεβος
2 Απαντήσεις
1953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 19:47
από dramatic_life
2 Απαντήσεις
2392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:11
από Metal_Throne
0 Απαντήσεις
1468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 14:11
από metalupyourass
12 Απαντήσεις
5068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 01:57
από sta.papad
2 Απαντήσεις
9128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/15, 22:42
από apopsis
13 Απαντήσεις
7080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 12:59
από saved