Αποστολέας Θέμα: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09  (Αναγνώστηκε 32311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mantinada

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναμνήσεις Μελλοντικών Ονείρων...
    • Προφίλ
    • Αναμνήσεις Μελλοντικών Ονείρων...
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #50 στις: 01/07/09, 01:27 »
Τα συγχαρητηρία, στους συντελεστές της εκδήλωσης αλλά και σε όλους τους δημιουργούς που έλαβαν μέρος στους δύο διαγωνισμούς και στο ψηφιακό βιβλίο, είναι απλά μια λέξη, το λιγότερο που μπορώ να πω έπειτα από αυτή τη βραδιά...

Δεν ήταν εύκολο αλλά τελικά κατάφερα να βρίσκομαι κι εγώ εκεί, συντροφιά με το Νεφελοβάτη και τον πολύ καλό μας φίλο Δημήτρη, και η αίσθηση όλων μας ήταν πως το αποτέλεσμα άγγιζε την τελειότητα!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που μπόρεσα να γνωρίσω προσωπικά, έστω κι αν αυτό έγινε λίγο πριν το τέλος της βραδιάς, το Θανάση, το Λάμπρο και τη Βάγια. Λυπάμαι που δεν είχα την τύχη ή την ευκαιρία να γνωρίσω και τους υπόλοιπους, το Γιάννη, τον Άκη, το Βασίλη, αλλά και τα κορίτσια, τις Κατερίνες και τη Φωτεινή... "Η άλλη βόλτα το 'χει" που λένε και στα μέρη μου!

Λάμπρο, η έκπληξη που μου επιφύλασσες στο τέλος ήταν απίθανη, θα τη θυμάμαι πάντα!  ;)

Βάγια, η φωνή σου με ανατρίχιασε!!! Και δεν είμαι τόσο ψηλή όσο φαίνομαι...  :P

Θανάση, εύχομαι να συνεχίσεις να μου τη λές με κάθε ευκαιρία! Σου είμαι ευγνώμων, έτσι απλά!  :)

Καλή συνέχεια σε όλους εύχομαι, πολλές επιτυχίες και καλή αντάμωση...
Την εκτίμηση και τα φιλιά μου!
"Δεν είμαστε ποιητές σημαίνει φεύγουμε,
σημαίνει εγκαταλείπουμε τον αγώνα,
παρατάμε τη ζωή στους ανίδεους,
τις γυναίκες στα φιλιά του ανέμου
και στη σκόνη του καιρού.

Σημαίνει πως φοβόμαστε
και η ζωή μας έγινε ξένη,
ο θάνατος βραχνάς"
Γ. ΣΑΡΑΝΤΑ

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #51 στις: 01/07/09, 08:41 »
Να πω κι εγώ ένα μεγάλο μπράβο στους συμμετέχοντες, που κατάφεραν και πραγματοποιήσαν αυτή την εκδήλωση που άφησε τόσο ωραίες εντυπώσεις. Ας μην ξεχνάμε ότι για όλους ήταν ουσιαστικά η πρώτη φορά, κανείς δεν είχε εμπειρίες από την διοργάνωση τέτοιας ή έστω παρόμοιας διοργάνωσης. Επίσης το πρόγραμμα και η όλη φιλοσοφία της εκδήλωσης ήταν νέο και πολύπλοκο και έκρυβε πολλές "παγίδες", δηλ. πράγματα που θα μπορούσαν να πάνε στραβά.

Ναι, υπήρξαν ατέλειες, όπως ήδη επισημάνθηκαν, αλλά η γενική εντύπωση ήταν πολύ καλή και όσοι ήρθαν το ευχαριστήθηκαν και με το παραπάνω. Ας κοιτάξουμε να μαθαίνουμε από τα λάθη.

Με εντυπωσίασε επίσης η ζωντανή μετάδοση μέσω internet, που έδωσε σε εμένα και πολλούς άλλους τη δυνατότητα να "είμαστε λίγο εκεί".

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στη Βάγια και το Λάμπρο, που σήκωσαν το μεγαλύτερο βάρος στην προετοιμασία και τη διοργάνωση, και σε όλους όσους "τράβηξαν κουπί", και ήταν πολλοί.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #52 στις: 01/07/09, 09:46 »
Για το σχόλιο της φίλης Γεωργίας θέλω να πω δυο λόγια επειδή το θεωρώ πολύ άδικο μα και γιατί ίσως να αναφέρεται και σε μένα.
Θέλω να παρακαλέσω να μην έχει συνέχεια αυτή η κουβέντα.
Να θυμίσω μόνο τα παρακάτω.

Να επαινείς τους φίλους σου για τις καλές τους πράξεις.
Να αναγνωρίζεις όμως και στον εχθρό σου έργο που έφερε σε πέρας, που εσύ δεν θα είχες τη δυνατότητα ποτέ να το κάνεις.
Μάθε να συγχωράς.
( Από το βιβλίο μου ψυχολογίας δρώμενα.)

Στη μάχη στο Μανιάκι, σκοτώθηκε ο Γρηγόριος ο δίκαιος  ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ. 
Ο Ιμπραήμ φίλησε τον νεκρό εχθρό του σε ένδειξη τιμής, αναγνωρίζοντας την αξία του.

Κατά την παράδοση των οχυρών από τους Έλληνες υπερασπιστές των, στους Γερμανούς κατακτητές.
Ο Γερμανικός στρατός κατόπιν διαταγής του Χίτλερ παραταγμένος έξω από την είσοδο των οχυρών απέδιδε τιμές στους εξερχόμενους σε ένδειξη τιμής.   

Τα παραπάνω μπορεί να έχουν ή και να μην έχουν σχέση με το σχόλιο της Γεωργίας εσείς θα το κρίνεται.


 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/09, 13:05 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #53 στις: 01/07/09, 11:51 »
Eγώ παρακολούθησα αποσπασματικά την εκδήλωση από την τηλεοπτική ιντερνετικά αναμετάδοση.
Είδα το σημείο της απονομής και τα λόγια του Νίκου Γκαραβέλα καθώς και λίγο από το μουσικό πρόγραμμα.
Μου φάνηκε ότι πήγε καλά η όλη εκδήλωση αν και δεν είχα αίσθηση του χώρου και των ατόμων και μπορώ να πω πως το πρόγραμμα τουλάχιστον το μουσικό κινούνταν μέσα στα όρια των ακουσμάτων μου πράγμα που μου άρεσε.

Μ άρεσε στην αρχή πριν αρχίσει να έρχεται ο κόσμος που πήγαιναν ο θοδωρής η κατερίνα πχ μπροστά στην κάμερα και μιλούσαν στο κινητό έφτιαχναν πράγματα κλπ.Ήταν σαν να έβλεπα ταινία live με ανθρώπους που κινούνται φυσικά στο χώρο.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #54 στις: 01/07/09, 12:07 »
Συγχαρητήρια σε όλους δούλεψαν για να στηθεί, διεξάχθει και να βγει στον αέρα αυτή η εκδήλωση
χίλια μπράβο σε όλους στους συμμετέχοντες
[Πολύ καλή και η live μετάδοση]
Κάποια λίγα πράγματα που με χάλασαν, τα κρατάω για τον εαυτό μου γιατί θέλω να σέβομαι κόπους και προσπάθειες

 
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/09, 12:19 από ΧΩΡΙΑΤΗΣ »

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #55 στις: 01/07/09, 12:30 »

Κάποια λίγα πράγματα που με χάλασαν, τα κρατάω για τον εαυτό μου γιατί θέλω να σέβομαι κόπους και προσπάθειες

 

και κάνεις άριστα Παναγιώτη...
Εγω προς το παρόν, θα πω μονον πως τα χλμ. που εκαναν ορισμενοι μονο ανθρωποι, γι αυτην την εκδήλωση, αρκούν για να παει καποιος στο Λονδινο, να γυρίσει και να ξαναπάει...

Χαίρομαι που όλοι σας επιστρέψατε σπίτια σας κανονικά...

     

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #56 στις: 01/07/09, 12:30 »
Δεν είδα ακόμη όλο το βίντεο που είναι διαθέσιμο στο kithara.gr/tv, αλλά αποσπασματικά. Έψαξα και βρήκα το σημείο όπου αρχίζει να τραγουδάει η Βάγια (στο 58'). Ο ήχος είναι αρκετά καλός στο βίντεο, αλλά το να βλέπεις και να ακούς τη Βάγια από κοντά είναι κάτι συγκλονιστικό... καθόμουν στη πρώτη σειρά και είχα χαζέψει... Και η συνοδεία του πιάνου ήταν επίσης άριστη.

Βέβαια, συγκλονιστικές ήταν και οι σύντομες ερμηνείες των γνωστών καλλιτεχνών (Βέττα, Μεράντζας), όπως δηλαδή θα περίμενε κανείς. (Να προσθέσω ότι η Βέττα ήταν πολύ καλή και ως παρουσιάστρια)

Οι Ut Des είναι αρκετά καλοί, και έχουν τις δυνατότητες για να γίνουν πάρα πολύ καλοί. Μ'άρεσε που ενσωμάτωσαν βιολί και μπουζούκι στην ορχήστρα. Δυστυχώς δεν ήταν δυνατόν να τους ακούσουμε και τους 7 μαζί ταυτόχρονα αλλά σε 2 "κομμάτια", λόγω μικρού χώρου σκηνής. Φαντάζομαι ότι και όλοι μαζί θα είναι πολύ καλοί. Μπράβο στα παιδιά, και εύχομαι να συνεχίσουν την καλή δουλειά!

Αυτά σχετικά με το μουσικό μέρος. Γενικότερα, θέλω να πω ότι το σημαντικό είναι ότι η πλειοψηφία των παρευρισκομένων (που ήταν πολλοί και με διάφορες ιδιότητες), μέλη και μη-μέλη του kithara.gr, έφυγαν ικανοποιημένοι. Βέβαια, υπήρχαν λάθη ή πράγματα που θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, και αυτά σίγουρα θα μελετηθούν. Ότι λέγεται λαμβάνεται υπόψη, ας μην αναλωθούμε σε ατελείωτες συζητήσεις για κάποιο σχόλιο κάποιου.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #57 στις: 01/07/09, 13:06 »
Τ
Χαίρομαι ιδιαίτερα που μπόρεσα να γνωρίσω προσωπικά, έστω κι αν αυτό έγινε λίγο πριν το τέλος της βραδιάς, το Θανάση, το Λάμπρο και τη Βάγια. Λυπάμαι που δεν είχα την τύχη ή την ευκαιρία να γνωρίσω και τους υπόλοιπους, το Γιάννη, τον Άκη, το Βασίλη, αλλά και τα κορίτσια, τις Κατερίνες και τη Φωτεινή... "Η άλλη βόλτα το 'χει" που λένε και στα μέρη μου!
Συγχαρητήρια και από μένα και κρίμα που μέσα στο πλήθος δεν μπόρεσα να σε δω Μαρία. Καλό μεσημέρι και καλά να περνάς. :)

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #58 στις: 01/07/09, 13:44 »
Επιστρέφω μια και χθες δεν είχα χρόνο να αναφερθώ λεπτομερώς στην όμορφη βραδιά στον Ιανό. Ξεκινώ από την παρέα του kithara και στέκομαι στην ευκαιρία που είχα να γνωρίσω ανθρώπους που μέχρι σήμερα γνώριζα μόνο με το όνομά τους. Κάθε χειραψία και κουβέντα που αντάλλαξα ήταν πέρα ως πέρα ειλικρινής, ενώ η παρ' ολίγο αμηχανία μου, απλά έκανε στην άκρη όταν διαπίστωσα πως έχω να κάνω με ανθρώπους που αγαπούν αυτό που κάνουν σε σχέση με την τέχνη, και χωρίς κανένα ίχνος ιδιοτέλειας. Δεν είχα ανάγκη τίποτε άλλο, ούτε βραβεία, ούτε κοπλιμέντα, για να νιώσω μέλος μιας οικογένειας! Μου αρκεί η αγάπη και το μεράκι! Τα χαμόγελα και το σφίξιμο του χεριού!

Τι να πει κανείς για τη "δική μας" Βάγια.. Ακούστε στο βίντεο της βραδιάς και θα καταλάβετε! Όταν είπα Βάγια πως έχεις έναν θαυμαστή στην Καλαμάτα, να ξέρεις πως ήταν η πρώτη αυθόρμητη κουβέντα που μου ήρθε εκείνη τη στιγμή!

Επίσης τι να πει κανείς για τον Γιώργο Μεράντζα.. Τα από καρδιάς λόγια του και η κατάθεση ψυχής στην ερμηνεία του.. (βρείτε το στο βίντεο επειγόντως όσοι δεν τ' ακούσατε ακόμα..)
Η ζωντανή και ζεστή παρουσίαση της Καλλιόπης Βέττα, που κι αυτή μας έδωσε τη χαρά να ακούσουμε την υπέροχη ερμηνεία της!

Λάμπρο, τα είπαμε.. όπου φυσάει άνεμος...  :) καλή συνέχεια!!!

Η αγωνία των συντελεστών έγινε χειροκρότημα όσων παρακολούθησαν τη βραδιά και ραντεβού για την επόμενη βραδιά!
Η αποθέωση της υποκρισίας θα έλεγα εγώ ότι ήταν!Α, ναι, ξέρω, θα το σβήσετε! :)Εννοείται...Δεν πειράζει, εγώ να μην είμαι εδώ, να βλέπω τα αίσχη σας!!!ΕΛΕΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!Δε με νοιάζει, αυτοδιαγράφομαι!Μη μπείτε καν στον κόπο...Σας τα είπα όλα με τους τελευταίους μου στίχους!

Γεωργία, είσαι άδικη..
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #59 στις: 01/07/09, 13:57 »
Χαίρομαι που όλα πήγαν τόσο καλά.
Τα είπατε όλοι πριν από μένα να μην επαναλαμβάνομαι λοιπόν...

Ο καθένας στον τομέα που είχε αναλάβει ήταν άψογος. Έκανε οτι μπορούσε με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους συντελεστές!
Ήταν μια όμορφη βραδιά με ζεστούς ανθρώπους και αυτό για μένα ήταν το πιο σημαντικό. Τώρα ξεκινάμε  :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γεωργία, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς , κι εγώ πιστεύω πως είσαι άδικη
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #60 στις: 01/07/09, 15:19 »
Θέλω και εγώ να πώ κάποια πράγματα για την εκδήλωση .
Είναι η πρώτη φορά που έγινε κάτι τέτοιο απο το kithara.gr και φυσικό είναι κάποια πράγματα να ξεφύγουν ,κάποιες ατέλειες και λάθη να συμβούν ,που όμως λίγα απο αυτά κατάλαβαν ή δυσανασχέτησαν τους ακροατές .Είναι φυσικό ,ακόμα και σε επαγγελματικές εκδηλώσεις ,αν προκείπτουν ξαφνικές απουσίες βασικών συντελεστών ή αργοπορίες να υπάρχει κάποια κοιλιά στο πρόγραμμα και πιθανά αναταραχή  .Νομίζω όμως ότι έγιναν με το μικρότερο δυνατό κόστος σε βάρος της βραδιάς .Χάρηκα που γνώρισα πολλούς που δεν του ήξερα προσωπικά και λυπάμαι που δεν μπόρεσα να γνωρίσω άλλους ,λόγω ασχολίας με την κάμερα.Δεν θέλω να πω ονομαστικά μπράβο γιατί θεωρώ ότι ,άσχετα με το βάρος της ευθύνης του καθένα και των καθηκόντων που είχε ,συλλογικά αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους .Κάποιοι περισσότερο και κάποιοι λίγο λιγότερο κουράστηκαν και αγχώθηκαν εκείνο το βράδυ .Πρέπει να παραδεχθούμε ότι και τα ονόματα αλλά και η ποιότητα των καλεσμένων ήταν εξαιρετική .Αποκτήσαμε σαν χώρος την εμειρία να μπορούμε στο μέλλον να πετύχουμε και άλλα .
Καλή συνέχεια .

Αποσυνδεδεμένος tinios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
    • ΤΑ  ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΑ
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #61 στις: 01/07/09, 17:30 »
Θερμές ευχαριστίες σε όλους τους συντελεστές για την υπέροχη βραδιά!
Οφείλω μιαν απάντηση στο φίλο KgSoloman5000.
Μου προτάθηκε να πω δυό λόγια αλλά το άγχος και το ξάφνιασμα της στιγμής δεν μου το επέτρεψαν!
Αυτό προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #62 στις: 01/07/09, 19:09 »
Σ' εμένα θα  επιτρέψετε να χρησιμοποιήσω τα ονόματα του κάθε ενός…
Προσωπικά πιστεύω πως σε γενικότερο επίπεδο, πρέπει να ενθαρρύνονται παρόμοιες προσπάθειες ειδικά όταν αυτές στηρίζονται σε προσωπικό κόστος, ανιδιοτέλεια, πάθος, όραμα και ένα σωρό άλλες αξίες ή προθέσεις.

Το kithara κατάφερε να μεταδώσει ζωντανά την εκδήλωση. Συγχαρητήρια στον Θοδωρή και τον Βασίλη. Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τον επικεφαλή τεχνικό του Ιανού, κύριο Μιχάλη Τσακίρη.
Η εκδήλωση βιντεοσκοπήθηκε και από το Μικρό Πολυτεχνείο. Ευχαριστούμε την κυρία Μάιρα Στυλιανού και για αυτό…
Μπράβο στην PEAFOWL και την ευχαριστούμε για τις μακέτες και τα 3 ειδικά βραβεία του 1ου Δ. Στίχου, τα 10 του ποιήματος της χρονιάς 2008 και του ‘’τιμής ένεκεν’’ που απονεμήθηκε στον κύριο Υφαντή.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ κύριε Υφαντή για την απλότητα σας, την λάμψη των ματιών σας και την αίσθηση των αξιών που αντανακλά η συμμετοχή σας, σε αυτήν την προσπάθεια. Γιατί για προσπάθεια πρόκειται…
Μια πολυθεματική εκδήλωση που ξεπέρασε τις  τρεις ώρες, με την χωρητικότητας 240 θέσεων αίθουσα του Ιανού γεμάτη. Ευχαριστούμε όσους ήταν εκεί… Ευχαριστούμε όλους τους εργαζόμενους στον Ιανό για την άψογη συνεργασία τους, την ευγένεια, τον επαγγελματισμό τους….
Το kithara πέτυχε πάρα πολλά. Η Μουσική Άμιλλα επίσης…
Έγραψα παραπάνω για τις ώρες που απαιτήθηκαν για την μετακίνηση ανθρώπων σχεδόν από κάθε γωνιά της Ελλάδας. Μόνον ο κύριος Υφαντής έκανε σχεδόν 600 χιλιόμετρα. Αναλογιστείτε τώρα, εκτός των παραπάνω, τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής όλων αυτών που αγκάλιασαν την προσπάθεια και έδωσαν το καλύτερο τους κομμάτι για να πετύχει η πρώτη συλλογική προσπάθεια ανάδειξης ευκαιριών και δρόμων για κάθε νέο δημιουργό. Η κύρία Βέττα κλείνοντας αναφέρθηκε σε μια φράση της κυρίας Στυλιανού, που είχε αναφέρει, ως νέα δημιουργός κι εκείνη. Είπε πως η σπίθα άναψε και επίσημα την Δευτέρα…

Όλοι εμείς, έχουμε χρέος και να μιλήσουμε για τα λάθη και για το τι δεν άρεσε προσωπικά στον κάθε ένα…και  να κάνουμε φυσικά τον απολογισμό της εκδήλωσης.
Η σπίθα άναψε. Σχεδόν 20 μέλη ποιητές μας, έχουν επίσημα την πρώτη τους συμμετοχή σε ένα βιβλίο… Στο 1ο ψηφιακό βιβλίο ποίησης, το οποίο ενισχύει από τις πωλήσεις του το Χαμόγελο του Παιδιού.
Εκτός από εμάς και εκτός kithara,  εικονογράφοι και μουσικοί δούλεψαν γι αυτό, στα ίδια πλαίσια με εμάς.
Εκτός αυτών, ένα μουσικό συγκρότημα μελοποίησε τα τρία πρώτα τραγούδια του διαγωνισμού και τα παρουσίασε με μοναδικό τρόπο στην βραδιά…Οι UT DES. Για αυτά τα παιδιά που κόπιασαν τόσο έχουμε την υποχρέωση να κάνουμε πολλά… Το ίδιο και για τον πιανίστα μας, τον Δημήτρη Ήμερο.
Ήμουν μπροστά, όταν τον συνεχάρη η κυρία Βέττα και του ζήτησε να παίξει μαζί της. Για μένα εκτός από συγκινητικό, ήταν και πολύ ιδιαίτερο γιατί ήταν έστω μια, έστω αυτή η ευκαιρία για έναν νέο δημιουργό... Δεν ήταν όμως η μόνη.

Για την απίστευτη ερμηνεύτρια της εκδήλωσης, την Βάγια μίλησαν πολλοί…
Την ευχαριστώ, για όλη της την ενέργεια…όλο της το πάθος και την πολύμηνη στήριξη της τόσο στην εκδήλωση όσο και στο ψηφιακό βιβλίο. Τίποτε δεν θα είχε γίνει αν μερικοί άνθρωποι δεν είχαν παλέψει, δεν είχαν θυσιάσει, δεν είχαν αφοσιωθεί σε κάτι που μας υπερβαίνει ως μονάδες. Δεν έχουν περάσει περισσότεροι από 4εις μήνες από όταν είδαμε την Μουσική Άμιλλα, στον πίνακα‘’Λάθη και Προτάσεις’’.
Δεν έχουν περάσει ούτε 48 ώρες από τον Ιανό… Όσοι δουλέψαμε για αυτό έχουμε κάθε λόγο να νιώθουμε υπεύθυνοι… Προέκυψε μια σημαντική αλλαγή στο πρόγραμμα. Δεν μπορούσε να είναι μαζί μας η κυρία Αστεριάδη, λόγω ενός πολύ σοβαρού προβλήματος υγείας προσώπου,  του στενού οικογενειακού της χώρου. Της ευχόμαστε  καλή δύναμη. Υπήρξε και καθυστέρηση στην έναρξη… Δυστυχώς ( οι Αθηναίοι το γνωρίζετε καλά) αν μπλέξεις εκεί  στην κίνηση σήμερα…φτάνεις αύριο! Στις 12 παρά… πολλοί αναγκάστηκαν να φύγουν για να προλάβουν το μετρό, όμως πάλι γεμάτος παρέμενε ο χώρος έως το τέλος.
Ευχαριστώ ιδιαίτερα την argentina (είναι ο πρώτος άνθρωπος που έπιασε το βιβλίο στα χέρια του, μιας και εκείνη έτρεχε το πρωινό της Δευτέρας, για την παραλαβή του)
Την ευχαριστώ για την παρουσίαση της έναρξης και την αστείρευτα θετική της στήριξη. Έχει μια μεταδοτική αισιοδοξία που είχαμε ανάγκη όλον αυτό τον καιρό.
Ευχαριστώ επίσης την pinelopi,  εκτός των άλλων και για την ανωτερότητα των προοπτικών με την οποία αντιμετώπισε στο σύνολο της την προσπάθεια.
Ωριωνα, ήταν επαγγελματικού επιπέδου η παρουσίαση του αφιερώματος σου. Θερμά συγχαρητήρια… Αν ότι κάνεις, το κάνεις με αυτό τον τρόπο, δεν θα σου λείψουν οι περγ**ηνές και ένιωσα μεγάλη τιμή, όταν παρουσιάστηκες ως ένα απλό μέλος του Kithara.

Τέλος να πω, πως έχουμε ανάγκη από τέτοιους ανθρώπους…
Έχουμε ανάγκη από ένα βλέμμα αγωνίας, σαν αυτό που είχε ο Θοδωρής  συνδέοντας καλώδια…
Έχουμε ανάγκη τον ιδρώτα που έσταζαν τα πρόσωπα των μελών των Ut Des κουβαλώντας τα μουσικά τους όργανα από την Χαλκίδα…  Έχουμε ανάγκη από ένα χαμόγελο και μια ζεστή χειραψία που θα ηρεμήσει τα χέρια ενός πιανίστα ή εκείνου που θα κρατήσει το δοξάρι ή το μικρόφωνο. Έχουμε ανάγκη πολύ περισσότερα πράγματα και πιστεύω πως στο kithara πρέπει να είμαστε ευτυχείς, γιατί τα συναντήσαμε, τα βιώσαμε και αν μη τι άλλο χαρακτήρισαν την πρώτη μεγάλη εκδήλωση της Μουσικής Άμιλλας.
Προσωπικά θα κάνω ότι είναι δυνατόν για να μην σβήσει η σπίθα που εκεί άναψε.
Χρειάζεται η βοήθεια όλων σας, χρειάζεται κατανόηση, θέληση και δύναμη.
Πρέπει να κάνουμε ακόμη πολλά. Έχουμε μια αφετηρία, που εσείς κρίνετε αν ήταν επιτυχημένη ή όχι. Έχουμε μια πρώτη εμπειρία, έχουμε όλους ΕΣΑΣ…
Ευχαριστούμε κι ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος kakoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #63 στις: 03/07/09, 10:35 »
Καλημερα.Οπως παντα καθυστερημενος λογω Ε.Τ.Γ(ελλειψη τεχνικων γνωσεων και οχι μονο)
Συγχαρητηρια στους εμπνευστες,διοργανωτες αυτης της πολυπλευρης αλλα ξεχωριστης εκδηλωσης
και σ'ολους τους συμμετεχοντες,επωνυμους και μη.Ηταν μια πραγματικα υπεροχη βραδια.Κατι που
γινεται για πρωτη φορα ειναι λογικο να μην ειναι τελειο(βλεπε περπατημα,οδηγηση,κολυμβηση
μουσικη,ερωτας κτλ).Δεν παυει ομως να ειναι ευχαριστο,μοναδικα ομορφο ειδικα γι'αυτον που
το εισπραττει αν αναγνωρισει στον αλλον καλη προθεση,μεγαλη προσπαθεια και κοπο και πολυ
πολυ μερακι.Σιγουρα εγιναν λαθη αλλα εγω δεν ειδα κανενα.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Αποσυνδεδεμένος MIGOO

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #64 στις: 04/07/09, 14:18 »
Γειά σας και απο μένα! Θέλω να πώ πολλά αλλα θα αρκεστώ στα λίγα. Αυτή ήταν μιά εκδήλωση για νέους δημιουργούς και ειλικρινά εγώ προσωπικά περίμενα και απο τον κύριο Μεράντζα και απο την κυρία Βέτα οτι θα είναι απλά καλοί γιατί απλά καλοί ακούστικαν στα αφτιά τα δικά μου. Οι ut des θα έπρεπε να προβληθούν περισσότερο απο όλη αυτή την εκδήλωση, ενα πραγματικά καλοδουλεμένο σχημά που ήρθε απο τη Χαλκίδα και μας έκανε πραγματικά να αισθανθούμε πολύ όμορφα με τις υπέροχες ερμηνείες των τραγουδιών απο τα παιδιά,ιδιαίτερα η φωνή του Δημήτρη ο οποίος πραγματικά ερμήνευε τα κομμάτια νιώθοντας τα του οποίου όνομα άκουσα τυχαία στο μπάρ που καθόμουν. Οι ut des διάβασα σε ένα forum οτι θα πραγματοποιήσουν συναυλία στις 17 ιουλίου σε ένα απο τα όμορφα μέρη που έχει η Ευβοια με φιλανθρωπικό ύφος και θα έπρεπε όλοι μας να είμαστε εκεί. Μπραβο στα παιδιά ήσασταν υπέροχοι όλοι, αν και δέν σας ξέρω περασα υπέροχα την περασμένη Δευτέρα. Συνεχίστε έτσι.!.!.!

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #65 στις: 05/07/09, 10:49 »
Γειά σας και απο μένα! Θέλω να πώ πολλά αλλα θα αρκεστώ στα λίγα. Αυτή ήταν μιά εκδήλωση για νέους δημιουργούς και ειλικρινά εγώ προσωπικά περίμενα και απο τον κύριο Μεράντζα και απο την κυρία Βέτα οτι θα είναι απλά καλοί γιατί απλά καλοί ακούστικαν στα αφτιά τα δικά μου. Οι ut des θα έπρεπε να προβληθούν περισσότερο απο όλη αυτή την εκδήλωση, ενα πραγματικά καλοδουλεμένο σχημά που ήρθε απο τη Χαλκίδα και μας έκανε πραγματικά να αισθανθούμε πολύ όμορφα με τις υπέροχες ερμηνείες των τραγουδιών απο τα παιδιά,ιδιαίτερα η φωνή του Δημήτρη ο οποίος πραγματικά ερμήνευε τα κομμάτια νιώθοντας τα του οποίου όνομα άκουσα τυχαία στο μπάρ που καθόμουν. Οι ut des διάβασα σε ένα forum οτι θα πραγματοποιήσουν συναυλία στις 17 ιουλίου σε ένα απο τα όμορφα μέρη που έχει η Ευβοια με φιλανθρωπικό ύφος και θα έπρεπε όλοι μας να είμαστε εκεί. Μπραβο στα παιδιά ήσασταν υπέροχοι όλοι, αν και δέν σας ξέρω περασα υπέροχα την περασμένη Δευτέρα. Συνεχίστε έτσι.!.!.!

Όλα καλά, όλα ωραία, αλλά μην το τραβάτε το σχοινί εσείς οι φίλοι...μόνο ζημιά κάνετε στην εικόνα τους με τις υπερβολές και τα δήθεν τυχαία...

...καλώς ή κακώς, σχεδόν όλοι εδω μέσα είμαστε χρόνια μέσα στη μουσική, μέσα στα στούντιο, πάνω στη σκηνη κλπ, και ξέρουμε να κρίνουμε πόσο καλός ή πόσο κακός ηταν ο Μεράντζας, η Βέτα και οι Ut Des...

φιλικά πάντα...

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #66 στις: 05/07/09, 11:57 »
Καλησπέρα! Επειδή δεν είπα δυο λόγια καθόλου σ' αυτό το θέμα, θα ξεκινήσω με τις γνωριμίες εκείνης της βραδιάς.
Χάρηκα πολύ που γνώρισα τον Λάμπρο, την Κατερίνα (argentina), τον κύριο Γιάννη (kuiper), την Κατερίνα (pinelopi), την φωνάρα Βάγια και την pascal. Ελπίζω σε μια άλλη συνάντηση μας να γνωρίσω και άλλα παιδιά. Ειλικρινά, μια χειραψία, ένα χαμόγελο για μένα ήταν το ξεχωριστό της βραδιάς. Ένιωσα μεγάλη χαρά που μπόρεσα και χειροκρότησα την βράβευση φίλων και γνωστών σαν συμφορουμίτες. Χάρηκα που ο κόπος αυτού του forum βρήκε ανταπόκριση και το αποτέλεσμα ήταν μια πανέμορφη βραδιά. Για μένα, τουλάχιστον, ήταν πανέμορφη. Με συγκίνησε, με άγχωσε στην αρχή, με έκανε ευτυχισμένη στο αποτέλεσμα και το κυριότερο θα την θυμάμαι με την πιο γλυκιά εικόνα.

Όσο αναφορά το μήνυμα του/της migoo: Γνωρίζουμε όλοι ότι η εκδήλωση κατά βάση ήταν για νέους δημιουργούς. Αλλά, συγνώμη, είναι εξωπραγματικό να γράφεις ότι η κυρία Βέττα και ο κύριος Μεράντζας, σου ακούστηκαν απλά καλοί. Βέβαια γνώμες είναι αυτές. Θα συμφωνήσω με τον Στέργιο (την καλημέρα μου) να μην τραβάτε το σχοινί. Αν και εκπροσωπώ το συγκρότημα, γνωρίζω την δουλειά τους, θα ήθελα μετρημένες κουβέντες και όχι ακρότητες. Όλοι δουλέψανε γι' αυτή την εκδήλωση και για όλους υπήρχε ανταμοιβή αρκεί να είχαν ανοιχτά τα μάτια τους. ΗΡΕΜΙΑ!

Σας ευχαριστώ όλους, φίλες και φίλοι μου. Καλή αντάμωση στις νέες συναντήσεις μας.  :)
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος Ωρίωνας

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.e-na.com/mpolitexneio.aspx
    • Προφίλ
    • http://mousikiamilla.blogspot.com/
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #67 στις: 06/07/09, 18:15 »
Μην ξεχνάτε η Μουσική Άμιλλα είναι ακόμη εδώ, για όλους, και για όσους παρευρέθηκαν και για όσους δεν μπόρεσαν να παρευρεθούν.

http://kithara.gr/tv

επιλογή από το on demand


Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την argentina για την πολύτιμη βοήθεια που μου πρόσφερε στο αφιέρωμα του Θρασύβουλου Σταύρου.
Έρωτας: Γεννιέται σε μια στιγμή, ζει για μια εποχή και πεθαίνει σε μια μέρα.
Αγάπη: Γεννιέται αργά, μεγαλώνει σιωπηλά και θάνατο ποτέ δεν βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Get a life
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #68 στις: 07/07/09, 12:14 »
Ιδιαίτερα υπέροχη και άκρως διασκεδαστική η συντροφιά των δυο κύριων,armagedon και vasilis 67.... ;D 

Να'στε όλοι καλά!




Kι εγώ χάρηκα πολύ Lilaki ! Και στην επόμενη φορά εύχομαι να τα πούμε από κοντα!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #69 στις: 12/07/09, 23:31 »
Για το σχόλιο της φίλης Γεωργίας θέλω να πω δυο λόγια επειδή το θεωρώ πολύ άδικο μα και γιατί ίσως να αναφέρεται και σε μένα.
Θέλω να παρακαλέσω να μην έχει συνέχεια αυτή η κουβέντα.
Να θυμίσω μόνο τα παρακάτω.

Να επαινείς τους φίλους σου για τις καλές τους πράξεις.
Να αναγνωρίζεις όμως και στον εχθρό σου έργο που έφερε σε πέρας, που εσύ δεν θα είχες τη δυνατότητα ποτέ να το κάνεις.
Μάθε να συγχωράς.
( Από το βιβλίο μου ψυχολογίας δρώμενα.)

Στη μάχη στο Μανιάκι, σκοτώθηκε ο Γρηγόριος ο δίκαιος  ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ. 
Ο Ιμπραήμ φίλησε τον νεκρό εχθρό του σε ένδειξη τιμής, αναγνωρίζοντας την αξία του.

Κατά την παράδοση των οχυρών από τους Έλληνες υπερασπιστές των, στους Γερμανούς κατακτητές.
Ο Γερμανικός στρατός κατόπιν διαταγής του Χίτλερ παραταγμένος έξω από την είσοδο των οχυρών απέδιδε τιμές στους εξερχόμενους σε ένδειξη τιμής.   

Τα παραπάνω μπορεί να έχουν ή και να μην έχουν σχέση με το σχόλιο της Γεωργίας εσείς θα το κρίνεται.


 

"Να σε κάψω Γιάννη να σ' αλείψω μέλι..." ;D ;D ;D Να'σαι καλά φίλε Kuiper μου'φτιαξες το κέφι βραδυάτικα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #70 στις: 13/07/09, 12:52 »
Εχθές το βράδυ είχα έτσι μιά ανάλαφρη διάθεση...Τώρα θα απαντήσω λίγο πιο "σοβαρά". Μπορώ να καταλάβω την έννοια της συγχώρεσης του "εχθρού" σου. Μάλιστα τη θεωρώ και πράξη που δείχνει μεγαλείο ψυχής. Από αυτή την άποψη πιστεύω ότι και η Γεωργία θα μπορούσε να είναι πιο μετριοπαθής στις εκφράσεις της, αν και δεν ξέρω και τη δική της πλευρά απόλυτα, ούτε τι της έχουνε κάνει κάποιοι για να αντιδράσει έτσι. Επίσης θεωρώ το να αναγνωρίζεις  την αξία της δουλειάς του εχθρού σου και να του δίνεις το χέρι ότι είναι και αυτό  αξιόλογο.
Εδώ όμως είχαμε δύο παραδείγματα, άστοχα κατ'εμέ. Τι να το κάνω, που ο Ιμπραήμ φίλησε το νεκρό σώμα του Παπαφλέσσα, τη στιγμή που τον κατέσφαξε αυτόν και τους συντρόφους του; Τι να το κάνω που οι Γερμανοί κάνανε άγημα μπροστά στους υπερασπιστές των οχυρών τη στιγμή που σκότωσαν κάποιες χιλιάδες και στη πορεία εκατομμύρια με τη Κατοχή τους; Είναι γνωστό από την ιστορία ότι πολιτικά οι Γερμανοί θέλανε να έχουνε ησυχία στην Ελλάδα, που ήταν εξαιρετική βάση για τη Μέση Ανατολή (ειδικά η Κρήτη) και αυτός ήταν και ο λόγος της εισβολής τους.Να την αποσπάσουν από την επιρροή της Αγγλίας. Στα πλαίσια αυτής της πολιτικής ήταν και κάποιες "φιλολαικές" κινήσεις αυτού του τύπου, που θα έδειχναν και καλά στους Έλληνες, ότι ο εισβολέας είναι "ανώτερος "ψυχικά.  Είναι άλλου μεγέθους αυτά τα παραδείγματα και άλλου μεγέθους το απλά "είχαμε μιά προσωπική αντιπάθεια, αλλά αναγνωρίζω τη δουλειά σου"... Γι αυτό πιστεύω λοιπόν ότι η παροιμία "Να σε κάψω Γιάννη να σ'αλείψω μέλι" ταιριάζει εδώ.
Κατά τα άλλα συγχαρητήρια στο κιθάρα για την εκδήλωση, η οποία του έδωσε άλλον ένα λόγο για να υπερηφανεύεται για τη καλή δουλειά που γίνεται εδώ μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/09, 13:07 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #71 στις: 15/07/09, 12:03 »
Ε, οχι και "εχθροί" ρε παιδιά! Έχουμε κάτι να χωρίσουμε; Είμαστε σε αυτήν την κοινότητα γιατί τη γουστάρουμε. Αν τυχόν δεν τα πάμε καλά με κάποιο μέλος ή αν δεν μας άρεσε κάποια ενέργεια της κοινότητας (πχ. εκδήλωση), αυτό είναι κάτι μεμονωμένο και δεν χαρακτηρίζει το σύνολο.
Αντί να ασχολείστε με την ουσία του θέματος, που είναι η εκδήλωση και το μέλλον της, ασχολείστε με κάτι είπαν 1, 2, 3 μέλη και το αναλύετε λες και είναι το μοναδικό και υψίστης σημασίας ζήτημα.

Τα προσωπικά σας, μόνο με ΠΜ. Εδώ συζητούμε για την εκδήλωση.

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #72 στις: 25/07/09, 21:31 »
Μία μεγάλη συγνώμη σε όλους για την περίεργη αντίδρασή μου σχετικά με την εκδήλωση...Δεν μου έφταιγε σε τίποτε όλο το Κιθάρα αν είχα πρόβλημα με κάποιες συγκεκριμένες ενέργειες...

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #73 στις: 26/07/09, 14:50 »
Γωγώ μου είσαι original και δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη! Αν ένιωσες όμως έτσι καλά έκανες. είσαι πολύ ψυχούλα. φιλάκια πολλά
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Εκδήλωση Μουσική Άμιλλα στον Ιανό 29-06-09
« Απάντηση #74 στις: 31/07/09, 19:21 »
Όλη αυτή η πολύμηνη και μεγάλη προσπάθεια που κατάφερε να συμβιβάσει τόσες πολλές ιδέες, απόψεις, Ιδρύματα Φορείς, Οργανισμούς και προσωπικότητες, ολοκληρώθηκε και επίσημα πριν απο λίγες ημέρες.

Θα ήταν ίσως ωφέλιμο, να μεταφερθούν εδώ, ορισμένα χρήσιμα ''λόγια'' προσωπικοτήτων που συμμετείχαν, ειδικά για όσους δεν κατάφεραν να είναι μαζι μας εκεινη την ημέρα.

Ειπαν μεταξύ άλλων…


Καλλιόπη Βέττα… (εκδήλωση ‘’Μουσική Άμιλλα’’ Ιανός 29-06-09)

Ζούμε σε εποχές δύσκολες για νέους δημιουργούς…Δίνονται λίγες ευκαιρίες… Χρειάζεται πείσμα,πολλή επιμονή, μεράκι… Να μην το βάζουν κάτω…
Οι ευκαιρίες που δύνονται καμιά φορά κάνουν μόνο θόρυβο… και αποπροσανατολίζουν απ’ την πραγματική δημιουργία τους ανθρώπους της δημιουργίας…
Ζούμε σε εποχές που μας επιβάλλουν το επιφανειακό, το μη ουσιώδες…




Νίκος Γκαραβέλλας.

Μου άρεσε πάρα πολύ η λέξη Μουσική Άμιλλα, η πρόταση  Μουσική Άμιλλα  και απλά θα την επεκτείνω λίγο.. λέγοντας,  ότι είναι απίστευτη αυτή η προσπάθεια που γίνεται…
Μουσική Άμιλλα… ποίηση, στίχος, μουσική, καλλιτέχνες. 
Εγώ στέκομαι στο αποτέλεσμα.  Το αποτέλεσμα, είναι το συναίσθημα… αυτό μου δίνει εμένα ζωή και  πνοή όταν κάνω ραδιόφωνο και προβάλλω το συναίσθημα του κάθε τραγουδιού και πίσω από το τραγούδι των ερμηνευτών, των δημιουργών…
Κλείνοντας θέλω να πω το εξής …Κάθε άνθρωπος έχει αρχή και τέλος. Όταν γεννιέσαι, σίγουρα θα χεις ένα τέλος. Όταν όμως κατά την διάρκεια της ζωής σου, δημιουργείς, ο θάνατος αποτελεί μια τυπική διαδικασία…γιατί πάντα θα σε θυμούνται και αλίμονο σε αυτούς, που έρχονται στη ζωή και φεύγουν  χωρίς να τους θυμάται μόνο ένας άνθρωπος…


Γιαννης Υφαντής.

Οι ποιητές δεν είναι πολλοί… Ο ποιητης κατά βάθος είναι ένας. Ο κανένας… που όμως εχει πολλά πρόσωπα και πολλά ονόματα  σκορπισμένα στο χώρο και στο χρόνο…
Χαιρομαι που ο αποψινός χώρος και χρόνος, μας φανερώνει καινούργια πρόσωπα και ονόματα…




« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/09, 20:10 από lampros. »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 16:18
από Mrs Brightside
19 Απαντήσεις
7090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 14:52
από lampros.
16 Απαντήσεις
10173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/09, 14:57
από Bάγια
11 Απαντήσεις
4331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:27
από armagedon
1 Απαντήσεις
5344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 17:04
από Ωρίωνας
0 Απαντήσεις
1955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/10, 09:23
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
1755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/10, 01:32
από krios80
0 Απαντήσεις
1846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 11:14
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
8 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/11, 16:38
από jimaras97
0 Απαντήσεις
3769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/16, 16:41
από krios80