Αποστολέας Θέμα: Οδηγος επιβιωσης (και καλα) προς αρχαριους  (Αναγνώστηκε 81548 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Μπράβο σου Johnie! Έκανες πάρα πολύ καλή δουλειά. Και δε βοηθάς μόνο τους νέους αλλα και εμάς τους παλιότερους που κάποιες φορές πρέπει να ανατρέχουμε στη βάση του πράγματος που μπορεί και να έχουμε ξεχάσει μέσα στην αναζήτηση του ιερού Graal που είναι ο ήχος μας!

Πάντως όταν ξανα κάποιος μαθητής/τρια μου με ρωτήσει σχετικά, θα του δώσω και αυτό το link παράλληλα με τη συζήτηση που θα κάνω μαζί του/της.

Και πάλι μπράβο!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
τον διαβασα κι εγω ως "κουμπουρι" τον οδηγο.στο μετρο του δυνατου κατι καταλαβα.αλλα παλι η γενικη .... θολουρα παραμενει!
 
ευχαριστω παντως πραγματικα το φιλο για την προσπαθεια και μονο να ανοιξει τα ματια παρα πολλων ...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Aν καποια σημεια δεν καταλαβαινετε ή αν θελετε περισσοτερες πληροφοριες για καποιο συγκεκριμενο θεμα ή διευκρινηση,  στειλτε μου pm και θα συμπληρωσω οτι λειπει ή οτι εχετε απορια.  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος el3os

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσάμπα καίει η λάμπα !!!
    • Προφίλ
    • Η Κιθάρα μου / My Guitar
Και εγώ θέλω να σε ευχαριστήσω με την σειρά μου και να σου πώ ενα μεγάλο μπράβο γιατι κατάλαβα κάπια πράγματα παραπάνω ωστε οταν με ρωτανε τι μαγνητες φοράει η κιθάρα μου ή τι ενισχυτή έχω να μην φένομαι βλάκας και εντελώς ασχετος.

Εύχωμαι να δημιουργηθούν και άλλα τέτοια πόστ που να βοηθάνε τοσο πολύ τους αρχάριους
σε αυτόν τον χώρο , τον χώρο της μουσικής.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris12345

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μου έλυσες αρκετές απορίες !
Μπράβο !
Πολύ καλός οδηγός  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ καλογραμμένο και ενημερωτικό πόστ. Κατάλαβα μερικά πράγματα επιτέλους.  ;D

Αποσυνδεδεμένος downfall

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
καλησπερα.διαβαζοντας τα παραπανω θα ηθελα να ρωτησω καποιες αποριες πανω στο θεμα λαμπατοι ενισχυτες.Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω τι εξοδα εχουν εκτος απο τις λαμπες,στη συνεχεια γιατι μερικοι ενισχυτες εχουν 2 master μηπως σχετιζεται με το παραπανω=>( πραγμα που σημαινει ότι μπορει καποιος να σπρωξει ψηλα την ενταση και   να φτιαξει τον ηχο του και κατοπιν να μειωσει την τελικη εξοδο εντασης   προς τα ηχεια.)επομενως θα εχει ενα καλο ηχο σε οτι ενταση θελει καποιος,και χαμηλες και μεγαλες?σα να ηταν σε καποιον αλλον στο 6-7..?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/11, 11:40 από downfall »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Γεια χαρα!
Κοιτα να δεις, ενας ενισχυτης με master volume, γενικοτερα, χρησιμοποιει 2 (η και παραπανω) volumes για να βγαλει τον ηχο του. Ενα απο αυτα (ή και παραπανω απο 1, αναλογως του ποσα καναλια εχει ο ενισχυτης), ειναι για την ενταση στην προενισχυση (gain προενισχυσης σαν να λεμε) και το αλλο (το master) ειναι το gain τελικου σταδιου. Τωρα, αν εχεις πχ εναν ενισχυτη με 2 καναλια και εχει και master volume, μπορει να εχεις 1 volume σε καθε καναλι, το οποιο θα παιζει τον ρολο του gain και αρα ανεβαζοντας την ενταση του, θα γινεται δυνατοτερο σε σχεση με τα υπολοιπα καναλια αν ειναι καθαρο το καναλι, ή αν ειναι crunch, lead καναλι, απλα θα ανεβαζει το ποσοστο του drive.
Μπορει ομως και να εχεις σε καθε καναλι και preamp gain και post gain, που σημαινει οτι καθε καναλι, ειναι ετσι φτιαγμενο που να μπορει να φαιρεται σαν μικρος ξεχωριστος ενισχυτης με το δικο του gain προενισχυσης και τελικου. Κλασσικο παραδειγμα σε ενισχυτη που εγω χρησιμοποιουσα, ηταν ενας Peavey Ultra ο οποιος ειχε 3 καναλια, με καθε καναλι να εχει το δικο του pre & post gain. Αυτο γινεται, ωστε να μπορεις να φτιαξεις τον ηχο καθε καναλιου οπως εσυ θελεις. Πχ μπορεις το crunch καναλι να το παιξεις με λιγο pre gain και πολυ post gain (λεγεται post επειδη και καλα ειναι μετα την προενισχυση), πραγμα που θα κανει τον ηχο του καναλιου, να ακουγεται με λιγοτερη παραμορφωση προενισχυσης, αλλα με περισσοτερη τελικου σταδιου. Το ιδιο γινεται και αναποδα φυσικα, πχ με πολυ παραμορφωση απο προενισχυση (pre gain) και με το post gain, απλα να ρυθμιζεις την ενταση αυτου του καναλιου σε σχεση με τα υπολοιπα καναλια.
Ετσι, τελικα φτανεις να εχεις πχ σε εναν ενισχυτη 3 καναλιων, ενα καναλι με με ηχο καθαρο και Α ενταση σε σχεση με τα υπολοιπα 2 καναλια, μετα ενα δευτερο καναλι με crunch ηχο που στηριζεται πιο πολυ στο post gain (δλδ χωρις εντονη βρωμα) που κι αυτο με την σειρα του εχει μια ενταση Β σε σχεση με τα υπολοιπα 2 καναλια και τελος εχεις και ενα τριτο καναλι που εχει περιπου στη μεση (λεμε τωρα) και το pre gain και το post, με την δικια του ενταση Γ (συνηθως μεγαλυτερη απο τα υπολοιπα καναλια, ωστε να μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν lead καναλι, που το θες πιο δυνατα απο τα υπολοιπα για να βγαινεις μπροστα στα σολο).
Ετσι, εχεις 3 ηχους ετοιμους, τον καθενα με το δικο του ηχοχρωμα απο αποψης gain και το καθενα σε διαφορετικη ενταση σε σχεση με τα υπολοιπα. Το μονο που σου μενει λοιπον σε αυτη την περιπτωση, αφου εχεις φτιαξει τις εντασεις μεταξυ των καναλιων σου, ειναι να εχεις ενα γενικο Master volume που θα ελεγχει την συνολικη αποδοση ΟΛΟΥ του ενισχυτη, του σηματος δλδ που θα πηγαινει προς τα ηχεια.
Αυτο ειναι μια περιπτωση που μπορει να δεις διαφορα volumes πανω σε εναν ενισχυτη.
υπαρχει ομως και η περιπτωση να δεις και 2 master volumes, ο λογος υπαρξης του 2ου συνηθως ειναι για να παιζει τον ρολο solo boost, οπου αφου εχεις πχ εναν ηχο φτιαγμενο και παιζεις, αλλα επειδη θες τον ιδιο ηχο αλλα δυνατοτερο κατα πχ 6db για να βγεις στο σολο, απλα ενεργοποιεις μεσω διακοπτη (ποδοδιακοπτη συνηθως) το 2ο master volume, το οποιο εχεις φυσικα απο πριν ρυθμισει ωστε να ειναι δυνατοτερο κατα οσο σου χρειαζεται σε σχεση με το master 1. Ετσι, σε αυτη την περιπτσωη εχεις πχ 1 καναλι μεν, αλλα 2 master volumes, μεσα απο τα οποια, ουσιαστικα μπορεις να εχεις παρομοιο μεν ηχο, αλλα με μεγαλυτερη ενταση (και τελικη παραμορφωση) το 1 απο το αλλο.
Τελος, περα απο την αλλαγη τελικων λυχνιων κατα μεσο ορο μια φορα στον 1 η στα 2 χρονια (αναλογως χρησης) και αλλαγη προενισχυτριων λυχνιων μια φορα στα 5-10 χρονια (λογω φθορας, οχι επειδη εσυ θες να αλλαξεις κατι στον ηχο με την αλλαγη λυχνιων), αλλο κοστος χρησης δεν εχουν οι λαμπατοι (και φυσικα το ρευμα που καινε).
Ολα τα υπολοιπα ειναι βλαβες που μπορεις να αντιμετωπισεις σε οποιονδηποτε ενισχυτη ασχετως κατασκευης...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/11, 09:34 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος pavlos55

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Πολύ χρήσιμο ποστ για μας τους αρχάριος στο θέμα κιθαρών! Ευχαριστώ, μου έβγαλες πολλές απορίες απο το μυαλό  ;)

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
εξαιρετικο μου ελυσε αρκετες αποριες περι μαγνητων και ξυλων της κιθαρας
σε ευχαριστω :D

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
 το πιο χρησιμο θεμα μεσα στο φορουμ.......μπραβο.....εξαιρετικη δουλεια

 :up :up :up :up

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Μπραβο και απο εμενα, με βοηθησε πολυ, (μιας και ειμαι νεος στο "αθλημα")

Αποσυνδεδεμένος isidorus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
καταπληκτικό! με διαφώτισες σε πάρα πολλές απορίες που είχα! ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος hawk13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μπραβο πολυ κατατοπιστικο ....  με βοηθησες παρα πολυ .....
i believe in angels ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
12258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/12, 13:47
από cbk
9 Απαντήσεις
5373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 14:57
από Conception
15 Απαντήσεις
22193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
6 Απαντήσεις
3989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 12:37
από Αnthia
15 Απαντήσεις
6993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/09, 22:56
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
17 Απαντήσεις
8102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 02:09
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
43278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 20:34
από Eddie~Maiden
42 Απαντήσεις
86504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 22:59
από cbk
3 Απαντήσεις
4054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 13:48
από koulis21R
66 Απαντήσεις
90129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/14, 18:27
από cbk