Η σελίδα της Κιθάρας > Λάθη και προτάσεις

Ομαδικά Δωρεάν Μαθήματα Θεωρίας

(1/4) > >>

fatses asteies:
Λοιπόν, έχοντας διατυπώσει παλαιότερα κάποιες σκέψεις εδώ
Η τεράστια δύναμη τόσων μελών..........
και με αφορμή από εδώ  
Απ: Ξέρετε να διαβάζετε νότες?
σκέφτηκα να κάνουμε μια μικρή σειρά μαθημάτων πάνω στην ύλη της θεωρίας (ίσως και εισαγωγή στην αρμονία) με τρόπο που να μπορεί να βοηθήσει να κατανοηθούν σε βάθος (και όχι σε εύρος γνώσεων) τα σημαντικότερα σημεία που χρειάζεται να έχει κατανοήσει κάποιος που παίζει κιθάρα ή μπάσσο (για το πως δηλαδή θα του φανούν χρήσιμα και επάνω στο όργανο). Λίγα , απλά και κυρίως κατανοητά.
Βέβαια έχουμε δύο σημαντικά προβλήματα.
1ον) Πότε θα βρισκόμαστε
Πράγματι με τις ώρες αν είμαστε περισσότεροι από 2-3 μάλλον θα έχουμε πρόβλημα, γι' αυτό τα μαθήματα σκέφτομαι να γίνονται 2 φορές το μήνα για 2-3 ώρες τη φορά, να προχωράμε πολύ και να υπάρχει χρόνος μέχρι το επόμενο να διαβαστούν και λίγο.
2ον) Που θα βρισκόμαστε
Κι αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί πρέπει να βρισκόμαστε σε κάποιο σπίτι, άρα πρέπει κάποιος να διαθέσει το σπίτι του για τις συναντήσεις.

Περιμένω εδώ τις συμμετοχές και θα το συζητήσουμε να δούμε αν είναι εφικτό να γίνει.

1. cmaj7
2. marmelaki                      OK
3. inthewoods
4. old navy                        OK
5. Boogieman     (  ??   )
6. Geezer
7. Hawkwind


ΥΓ1.  Εννοείται ότι θα είναι ΔΩΡΕΑΝ βέβαια
ΥΓ2.  Δε θέλω να αντικαταστήσω τους καθηγητές ούτε θέλω να λέω πως είμαι καθηγητής (άλλωστε δε θα κάνουμε όλη την ύλη της θεωρίας), ας πούμε ότι κάποια πράγματα που κατάλαβα με κόπο μόνος μου με τα χρόνια μπορώ να σας τα μεταφέρω απλά και γρήγορα με τρόπο που να έχουν και πρακτική εφαρμογή σε αυτά που παίζετε.

Ο Γενίτσαρος cmaj7:
Μόλις πάω στο καινούργιο σπίτι νο προ το κάνουμε εκεί
Αρκεί να μην φωνάζει η mrs cmaj7
fatses asteies αν τυχόν φωνάζει, έχεις πάρει το κολάι, ξέρεις πως να τη λαδώσεις 

fatses asteies:
Α , ναι , κάτι που ξέχασα να πω, υπολογίζω τα μαθήματα να μας πάρουν 5 ή το πολύ 6 συναντήσεις δηλαδή κάπου 2 με 3 μήνες (εξαρτάται αν θα βρισκόμαστε ανα 10 ή 15 μέρες, αν αντέχετε για κάθε εβδομάδα τότε σε 1 με 1,5 μήνα τελειώσαμε). Οπότε μέχρι να πας στο νέο σπίτι μάλλον θα έχουμε τελειώσει.

Ο Νέος Κιθαρωδός:
Χίλια μπράβο σου, fatses asteies, για αυτή την προσφορά...

Μια που απ' ό,τι φαίνεται, ξέρεις από αυτά τα πράγματα, γιατί δεν γράφεις και κάποιο άρθρο για την "Θεωρία και πράξη"; Αφιερώνοντας δύο-τρεις ώρες για να γράψεις το άρθρο, κάνεις πολύ μεγαλύτερο καλό, αφού θα το διαβάσουν εκατοντάδες άτομα μετά... Αν κάνεις εκείνες τις δύο ώρες μάθημα σε τρία άτομα, ωφελείς μόνο εκείνους τους τρεις...

Όχι βέβαια να σε αποτρέψω να κάνεις τα μαθήματα... Προς θεού...

Arg0:
Θα συμφωνησω με τον Κιθαρωδο...

Διοτι ωραια τα μαθηματα αλλα 2-3 φορες το μηνα δεν το σηκωνει η τσεπη μου να κατεβαινω απο Αγγλια... ;)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View