Περι μουσικής > Μουσική και υπολογιστές

Guitar Pro

(1/19) > >>

giannis:
psaxno gia ellinika tragoudia sto guitar pro. ean kserete kanena
sxetiko site..... ;)

aniartos:
Ελληνικά τραγούδια σε μορφή gp3 δέν έχω βρεί πουθενά, αλλά μπορείς να περάσεις στο guitar pro αρχεία midi που υπάρχουν πολλά και ελληνικά π.χ. www.greekmidi.com

Pontifikas:
Έχω μια απορία σχετικά με κάποιον συμβολισμό στην ταμπλατούρα.
Τον συνάντησα στο Guitar Pro,αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τον έχω δει και αλλού απλά το συγκεκριμένο κομμάτι θέλω να το παίξω.
Τί είναι τα A.H και Ο.Η
Ψιλιάζομαι ότι το πρώτο είναι αρμονική.Χτυπάει μια φορά στο 12ο τάστο και μετά κάνει A.H.12  και ακούγεται πολύ ψηλός ο τόνος. Προσπαθώντας να εφαρμώσω την μέθοδο που είχε περιγράψει ο Κιθαρωδός παλαιότερα για αρμονικές δεν κατάφερα τίποτα.
Είναι αρμονική?Αν ναί υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να χτυπήσω την νότα σε άλλο τάστο?
Η Ο.Η τί είναι?

blackmore:
το A.H θα πει Artificial Harmonics που θα πει τεχνητη αρμονικη. ειναι μια τεχνικη που κανεις με το δακτυλο κια την πενα ταυτοχρονα.ειναι δυσκολο να στο εξηγησω για αυτο θα μπεις στο www.cyberfret.com και μαλον θα σου λυθει η απορια. μπορεις απο εκει αν θες να κατεβασεις και video που σου δειχνει πως να το κανεις...

ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -:
   pontifix ta paidia lene gia ta gnwsta "tsirigmata" h "sfirigmata" τα εχω ακουσει με διαφορες ονομασιες!
   Αν και δεν ξερω να διαβαζω ταμπλατουρες (μονο παρτιτουρες!) ο μπλαξμορ τ εξηγησε περιφημα!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View