Ειδικά θέματα > Τα καλύτερα...

Παχος Χορδων ( Μεγεθη-Προτασεις )

(1/6) > >>

Ερασιτέχνης:
Πρόσφατα σε μιά συζήτηση που είχα με επαγγελματία κιθαριστή (κλασσικής)μου είπε οτι βάζει δύο νούμερα μεγαλύτερες μπάσσες χορδές (12αρες 6η5η4η)απο τις υπόλοιπες(10αρες 1η2η3η).Το έχετε ξανακούσει;Σας φαίνεται φυσιολογικό;Συγκεκριμένα λεέι οτι το κάνει για καλύτερο ήχο.Το εχει δοκιμάσει κανείς; ??? ??? ???

Ο Νέος Κιθαρωδός:
Δεν με εκπλήσσει ιδιαίτερα. Κατά μια άποψη, τα έτοιμα σετ χορδών που πουλιούνται, δεν είναι παρά ενδεικτικά. Ουσιαστικά, μπορείς να επιλέγεις τη διάμετρο κάθε μιας χορδής ξεχωριστά, ανάλογα με τον ήχο που θέλεις να βγάλεις, και την δύναμη που έχεις ή δεν έχεις (;D) στα δάχτυλά σου.

Φυσικά, χρειάζεται πάρα πολλές δοκιμές μέχρι να βρεις αυτό που θέλεις, γιατί όταν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο λεπτομέρειας, κάθε μικρή λεπτομέρεια μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά.

Thanocaster:
File erasitexni... Tha sou pw oti mexri prosfata to klassiko mou setaki itan 010, 013, 018, 026, 036, 046. Prosekse oti apo klassiko 10ari setaki 'petagetai' apo to 026 sto 036, kai i mi mpasso paei sto 036. Nomizw oti den xreiazetai na pw gia to oti o ka8enas mporei na vrei enan poli kalo ixo apo poli perierga setakia.  :)

mleo:
Στα 3 (συνεχόμενα) χρόνια που παίζω ακουστική κιθάρα χρησημοποιώ 10άρες. Ποιες διαφορές θα δω αν βάλω 11άρες ή και πιο πάνω? Κάπου διάβασα ότι θα έχω καλύτερο ήχο. Ποιο μέγεθος χορδών συστήνετε να βάλω. Η μάρκα μου είναι Rotosound.

Witchking:
Μεγαλύτερο μέγεθος χορδών σημαίνει περισσότερος όγκος.Αυτό όμως δεν είναι πανάκεια...Εαν η κιθάρα δεν είναι καλή , το μεγαλύτερο μέγεθος χορδών θα την σκληρύνει δυσανάλογα πολύ σε σχέση με τον παραπάνω όγκο που θα πάρεις...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View