Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Τα καλύτερα...

Πεταλια και Πεταλιερες για Μπασο

(1/6) > >>

tzamrock:
γεια χαρα basspeople...κοιταζω για πεταλακια-πεταλιερες για μπασο φυσικα..βεβαια αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι ηχος σε στυλ αλλα tool αν κ νομιζω οτι ειναι δυσκολο με τα χρηματα που διαθετω αλλα γενικοτερο ψυχεδελικο στυλακι - ηλεκτρονικο....αν εχετε παιξει η καλυτερα διαθετετε κατι τετοιο πειτε μου μαρκες-τιμες-τι πρεπει να εχει ενα καλο πεταλακι....οτιδηποτε μπορει να βοηθησει...πχ τι ειναι τα Chorus, Distortion, reverb ,Delay?...πως κ σε τι αλλαζουν τον ηχο?....thanks folks....

leon-spt:
Χαιρετώ την παρέα.. αυτο είναι το πρώτο μου ποστ συνεπώς είμαι καινούργιος στο φορουμ....  Θα ήθελα αν μπορεί  κανείς να μου πεί  καμία πεταλιέρα για μπάσσο για να γουστάρω πιο πολυ ;D.. ( και τιμή είνα χρήσιμη πληροφορίά)......   Είμαι σχετικά νέος μπασσιστας  (2 χρόνια) και παίζω metal κυρίως αλλά θέλω να πάω και σε αλλα είδη ( f.e.   blues)...  Βασικά υπάρχει καλή πεταλιέρα για να βγάζω και τους δυο ήχους... Κυρίως metal βέβαια....  Αν γνωρίζατε τίποτα θα μου ήταν μεγάλη βοήθεια....

Υ.Γ. Έχω ένα μπάσοο Ltd-Esp ( B-104)   -- Για πείτε γνώμες-- 

bassman(4 String Suicide!):
Λοιπον..εγω ειμαι υπερ γενικα των πεταλιων και οχι της πεταλιερας.Βεβαια αφου ψαχνεις πεταλιερα εχω να σου προτεινω το εξης που εκανα και γω.Παρε μια απλη π.χ. digitech bp50..που πηρα και γω για μπασο..ειναι κ φτηνη.Αυτο για να εξοικιωθεις με τα εφφε αλλα και να δεις τι σου αρεσει περισσοτερο.Στην συνεχεια μπορεις να παρεις μια καλυτερη η στην περιπτωση που ουσιαστικα χρησιμοποιεις μονο 2-3εφφε(εγω παντως 2-3 χρησιμοποιω μονο..chorus,flanger κ ενιοτε distortion) μπορεις και να παρεις πεταλακια.Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη..ελπιζω να βοηθησα.. 8)

YmiRLinG:
Λοιπον ειμαι και εγω υπερμαχος των πεταλακιων μιας και πεταλιερες δεν εχει πολυ καλες για μπασσο και δνε αξιζει γενικα. Καλυτερα να παρεις 2-3 φτηνα πεταλακια βασικα και να δοκιμαζεις ηχους γιατι κατα πασα πιθανοτητα εν τελει σε πεταλακια θα καταληξεις. Αν παλι θες τοσο πολυ πεταλιερα θα σου προτεινα αυτην με σχετικα μετρια λεφτα http://www.thomann.de/gr/boss_me50b_bassmultieffekt.htm η αν θες κατι σε πιο φτηνο μπορεις να δοκιμασεις http://www.thomann.de/gr/zoom_b2-1u_bass_fx_pedal.htm

leon-spt:
Βασικα η αλείθεια είναι ότι όλοι μου λένε για πεταλάκι.. Βασικά με κάθε πέταλο έναν ήχο δεν μπορείς να βγάλεις? (f.e  distortion?)..
Αν είναι τότε λέω να αρχίσω με κάνα πεταλάκι και βλέπουμε.. Από πεταλάκια γνωρίζετε κάνα καλό και σχετικά φτηνό? Thx για την βοήθεια.. ;)
 

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View