Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Ενισχυτές

Λαμπατοι ενισχυτες 5watt??? ΑΠΟΦΑΣΗ

(1/11) > >>

drinnn:
εχεις κανεις Λαμπατο ενισχυτη στα 5 watt???
κυκλοφορουν αρκετοι iibanez, fender, H&B, k.a.
για πειτε ττη γνωμη σας, για χρηση στο σπιτι βεβαια, δεν ζηταμε γκαζια αλλα απο ποιοτητα ηχου τι γινεται, γιατι με τα λιγα που γνωριζω δεν μου ακουγεται καλο, θελω να πω τοσο μικρο δεν θα εχει και καλο ηχο!!!
αξιζουν τα απο 100 εως 200€ παραπανω η καλυτερα ενα 15αρι solid stste(tranzistor)?????

Kostas_ P.:

--- Παράθεση από: drinnn στις 29/11/07, 00:43 ---εχεις κανεις Λαμπατο ενισχυτη στα 5 watt???
κυκλοφορουν αρκετοι iibanez, fender, H&B, k.a.
για πειτε ττη γνωμη σας, για χρηση στο σπιτι βεβαια, δεν ζηταμε γκαζια αλλα απο ποιοτητα ηχου τι γινεται, γιατι με τα λιγα που γνωριζω δεν μου ακουγεται καλο, θελω να πω τοσο μικρο δεν θα εχει και καλο ηχο!!!
αξιζουν τα απο 100 εως 200€ η καλυτερα ενα 15αρι solid stste(tranzistor)?????

--- Τέλος παράθεσης ---


Αξιζει αν ο καθαρος ηχος σε ενδιαφερει, δεν εχουν drive, θα παραμορφωσουν λιγο αν τους βαλεις στο τερμα αλλα αυτο σε σπιτι δε γινεται εκτος και δεν εχεις γειτονες σε ακτινα 500 μετρων. Για solid state δε μπορω να εκφερω γνωμη, εχω να παιξω πανω απο δεκαετια. Κοιτα τα links για μια πρωτη γευση:
http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_head.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_1x12_cabinet.htm
Valve Junior Mod - Hand Wired, P2P, Single Ended - by andydokken

Eχω τον Epiphone Valve Junior και τον παιζω με κλειστη καμπινα 1x12. Οταν μπορω να παιξω δυνατα τον βαζω στην μεση, πιο πανω δε γινεται στο σπιτι. Δε θα κοιταγα καθολου τους combo εκτος και εχεις 2-3 ενισχυτες ακομα και σε ενδιαφερει ενας μικρος σε μεγεθος ενισχυτης να τον κουβαλας. Τα 8αρια μεγαφωνα τους δεν ειναι καταλληλα για να αναδειξουν το ηχοχρωμα των ενισχυτων, χρειαζεται ενα 12αρι μεγαφωνο οποτε κοιτα τις εναλλακτικες σε καμπινες 1x12.

Evangelos 123:
και ήθελα να το πω αυτό σε ένα άλλο thread!
αν κάποιος θέλει να βγάλει κάτι καλό χρησιμοποιώντας αυτούς τους 5αριδες ενισχυτές καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσει 12αρι μεγάφωνο
- δηλαδή καλύτερα να πάρει κεφαλή και όχι combo!!

Arg0:
Ως υπερήφανος κάτοχος ενός μικρού λαμπάτου, αλλά όχι της κατηγορίας τιμής που αναφέρεις, μπορώ να πω οτι είμαι υπερευχαριστημένος και από τον ήχο του και από την ένταση του. Βέβαια ο Harlequin μου φοράει ένα 12" ηχείο, όποτε η ένταση του είναι διαφορετική από έναν GA5 ή έναν Valvebee.

drinnn:
οι epiphonevalve junior head και harley benton ga5h ειναι σχεδον το ιδιο με το δευτερο να ειναι φτηνοτερο και εχει και tone control αλλα αυτο δεν μας ενδιαφερει πολυ για αυτο εχουμε τα πεταλια ;)
τωρα μου γεννηθηκαν και αλλες ερωτησεις!!!
οκ αποφασισαμε κεφαλη λαμπατη στα 5 watt...
-ποσα watt πρεπει να ειναι η καμπινα??? καλα μαλλον θα παιξει οτι και να του φωρτοσουμε αλλα το σωστο πιο ειναι!!!
-μπορω να τον χρησημοποιησω με το 10'' που εχει επανω ο Marshall MG30DFX (combo) που ηδη εχω?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View