Περι μουσικής > Αναζήτηση τραγουδιών

συνχορδιες για ρεμπετικα.

<< < (3/3)

Spyros Delta:
Αν θες να εντρυφησεις στην ρεμπετοκιθαρα, ψαξε τον Δημήτρη Μυστακίδη.

talfarlow:
Σίγουρα μια καλή αρχή είναι ο Μυστακίδης.

Απο'κει και πέρα θα σου πρότεινα να ακούσεις πολύ Σκαρβέλη.Ήταν συνθέτης και δεινός κιθαρίστας στην εποχή του.
Δoύλεψε το transcribe και πάρε και μάτι στο utube διάφορα σχήματα που παίζουν ρεμπέτικα.
Το παν σε αυτό το είδος είναι οι μπασογραμμές φυσικά αλλά και σολιστικά να πιάσεις το ύφος.
Επίσης ξέχνα το δεξί σου χέρι να ακουμπάει πάνω ή πίσω απο την γέφυρα(μεταλλάδικο στύλ).Είτε συνοδεύεις είτε σολάρεις πρέπει να είναι στον αέρα και να εκμεταλλεύεσαι την βαρύτητα του χεριού σου.'Οπως πχ οι λαουτιέρηδες.Αλλιώς δεν έχεις χρώμα στο παίξιμο σου.

Γενικά δεν είναι καθόλου εύκολο να πας από το ένα είδος στο άλλο.Απαιτεί πολύ άκουσμα και πολύ υπομονή με το δεξί χέρι.
Πάντως είναι ιδανικό είδος αν σε ενδιαφέρει να έχεις ενεργό ρόλο σαν κιθαρίστας και όχι να είσαι Φιλιππινέζα.
Όποιος λέει ότι είναι εύκολο να παίξεις ρεμπέτικα απλώς δεν έχει παίξει ποτέ του με ρεμπέτες ή δεν έχει ασχοληθεί σοβαρά με αυτό το είδος.

Άντε και ένα τραγουδάκι του Σκαρβέλη με πολύ ενδιαφέρουσα κιθάρα.

! No longer available

"Κάθε πρωί στην αγορά
την χήρα περιμένω
κ'όταν την δούν τα μάτια μου
Αρχίζω πια να τρέμω....


"Ελα να ζήσεις χήρα μου
με με το χασαπάκι
και πάντοτε θε να μασάς
του γάλακτος αρνάκι"

Όλα τα λεφτά να ούμε.

Και ένα σχετικά άγνωστο του ιδίου με κιθάρα που τα σπάει κυριολεκτικά.

! No longer available

Τιμής ένεκεν.

! No longer available

Petros98:
Ειδικά τα ρεμπετικα είναι μια καλή ευκαιρία για να εξασκήσεις το αφτί. Τα ακόρδα είναι λίγα και απλά συνήθως.

Έχω ακούσει για ένα πρόγραμμα που παίζει τα τραγούδια αργά κρατώντας τις νότες ίδιες, που σε βοηθάει να ακούσεις ξεκάθαρα τι παίζεται. Γνωρίζει κανείς ποιο ειναι αυτο;

Spyros Delta:
https://www.seventhstring.com/

panixgr:

--- Παράθεση από: Petros98 στις 20/01/19, 17:37 ---Ειδικά τα ρεμπετικα είναι μια καλή ευκαιρία για να εξασκήσεις το αφτί. Τα ακόρδα είναι λίγα και απλά συνήθως.

Έχω ακούσει για ένα πρόγραμμα που παίζει τα τραγούδια αργά κρατώντας τις νότες ίδιες, που σε βοηθάει να ακούσεις ξεκάθαρα τι παίζεται. Γνωρίζει κανείς ποιο ειναι αυτο;

--- Τέλος παράθεσης ---

και το youtube το κάνει. Επίσης καλό το https://pro.riffstation.com/features_page/

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View