Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μπάσο

Νέα μπασίστρια

(1/24) > >>

mariab:
Καλησπέρα σας!!!!
Είμαι νέα στο forum και νέα μπασίστρια!!! Είμαι 29 ετών και τώρα στα πίσω πίσω αποφάσισα να μάθω να παίζω μπάσο  :)
Κάνω μαθήματα σε δάσκαλο από το Σεπτέμβρη. Είμαι τρελά ενθουσιασμένη και ονειρό μου είναι κάποια στιγμή να μπω σε μπάντα.
Η μόνη μου επαφή με μουσική είναι οτι έπαιζα για χρόνια πιάνο σε κλασικό ωδείο. Αλλά επειδή τα ακούσματά μου είναι rock - metal μουσική, το μπάσο με γεμίζει περισσότερο!
Το μπάσο μου είναι Dean, 4χορδο, short scale και παίζω με δάχτυλα. Διαβάζω tabs και όχι νότες. Έχω βγάλει αρκετά κομματάκια (ξένο και ελληνικό rock - metal) και ασκήσεις από ένα βιβλίο με blues μπασογραμμές. Από θεωρία έχω δει λίγο τις κλίμακες αλλά θέλει αρκετό κάψιμο ακόμα για να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα.
Αν θέλει να μου δώσει κανείς κάποια συμβουλή για αρχή, ευπρόσδεκτη!!!!

bathan:

Καλώς ήλθες και καλή χρονιά
Saved και λοιποί bassίστες για δώστε τα φώτα σας στο κορίτσι

Uriah:
Καλως την! Λοιπον στα 29 εισαι πιτσιρικα -εγω ξεκινησα στα 35 περυσι μετα απο καμμια 10ετια στα τυμπανα! Το μπασακι σου μια χαρα ειναι.  Με τι ενισχυτη παιζεις; Ειναι πολυ μεγαλο προσον που παιζεις πιανο αλλα απορησα που δεν διαβαζεις παρτιτουρα, πως επαιζες πιανο; Αφου πηγαινες σε ωδειο ξερεις: Μελετη και πολυ μελετη! Μπαντα θα βρεις πανεύκολα, πιστεψε με. Οι μπασιστες σπανιζουν. Μη χαθεις ε. 2 κι ο κουκο ειμαστε οι μπασομανεις εδω.

Εντιτ: Γιατι πηγες σε short scale; Επισης φοβερο βιβλιο ειναι το Hal Leonard  Bass method του Ed Friedland.
2ο εντιτ: Για πες επιρροές απο μπασο

mariab:
Καλή και μπασιστική χρονιά να έχουμε!!!!!

Ο ενισχυτής μου είναι Behringer Ultra bass bx600.
Διαβάζω παρτιτούρες αλλά στο πιάνο. Είχα μια άρνηση να διαβάσω παρτιτούρες για μπάσο λόγω κελιδί Φα ( ;D ). Επίσης πρέπει να ξέρεις πάααρα πολύ καλά τις νότες πάνω στο μπάσο (δεν το έχω ακόμα 100%). Ε είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα με τα tabs όπως και να το κάνεις.
Δε χάνομαι τώρα που σας βρήκα!!!! :D

Uriah:
Τον ενισχυτή τον εχεις, η μπαντα σου λείπει δηλαδή!  Καλη συνέχεια!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View