Αποστολέας Θέμα: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα  (Αναγνώστηκε 13661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #25 στις: 24/06/09, 22:35 »
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω στο συγκεκριμένο θέμα είναι γιατί τέτοια ταραχή και χαμός για το αν θέλει κανείς να προσφέρει ή όχι.

Οκ, κάποιοι θέλουν και κάποιοι όχι.
Όσοι δε θέλουν δεν είναι ανάγκη να προσπαθούν να πείσουν τους άλλους και να τους κάνουν να αλλάξουν γνώμη με το στανιό.
Απ την άλλη , όσοι ενδιαφέρονται πραγματικά θα το δηλώσουν με την παρουσία τους και άλλοι με την απουσία τους. ;)

Εδω, επέτρεψέ μου να σε διορθώσω: Ουδέποτε κατηγόρησα κανέναν για τη διαθεσή του να προσφέρει. Κατηφορώ όμως αυτούς, που με την αδιαφορία τους κάναν την αναπνοή μας προνόμιο που πρέπει να προστατεύσουμε οι ίδιοι. Αυτούς που προστατεύουν τα αμάξια τους καλύτερα απο τον αέρα μας. Και που μας προσβάλλουν με το να φτάνουν σε σημείο να παρουσιάζεται η ΔΟΥΛΕΙΑ τους, ως εθελοντισμός ΜΑΣ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #26 στις: 24/06/09, 23:13 »
Δεν νομίζω ότι προσθέτει τίποτα περισσότερο ,άλλος ένας κύκλος ήδη ανακοινωθέντων απόψεων .Ας το αφήσουμε εδώ......

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #27 στις: 24/06/09, 23:20 »
Δεν νομίζω ότι προσθέτει τίποτα περισσότερο ,άλλος ένας κύκλος ήδη ανακοινωθέντων απόψεων .Ας το αφήσουμε εδώ......

Τί να αφήσουμε? Τη παρερμηνεία των ανακοινωθέντων απόψεων? Είμαι λάθος δηλαδή να επισημαίνω, σε όσους παρερμηνεύουν τα λόγια μου, το τί εννοώ?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος heineken

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #28 στις: 24/06/09, 23:38 »
Συμφωνο με των isnogood.
Με το ...ζόρι διάλεξε το υβριδικό Lexus απο την στιγμη που η ιδιοι  πολιτικη κοιταζουν να περνανε καλα και αδιαφορουν για την ενισχυση του Π.Σ τι να κανουν η εθελοντες τι να σωσουν;

Απο εμενα οχι ευχαριστω, ειχα καποτε την χαρα να παω για εθελοντης αλλα οταν καψατε την ελλαδα και ζηταγατε πισω τα λεφτα απο τους πυροπληκτους ειπα ως εδω.

Αληθεια τι απεγιναν τα περισσοτερα σπιτια των πυροπληκτων;

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #29 στις: 25/06/09, 00:55 »
Οι απόψεις είναι απλές και είναι οι εξής:

α) Τα πράγματα είναι σκατά, ξέρω πως δεν θα αλλάξουν με κρατική μέριμνα και από προσωπικό ενδιαφέρον πάω και φυλάω το δάσος για κάποιες ώρες, με αποτέλεσμα να γίνεται σκατότερη η κρατική μέριμνα.

β) Τα πράγματα είναι σκατά, έχω μια σκέψη ότι μπορεί να αλλάξουν με κρατική μέριμνα και αυτό θα γίνει με το να μην πάω εθελόντης, με αποτέλεσμα να γίνεται σκατότερη η φύλαξη των δασών.

Τελικό πόρισμα: Τα πράγματα είναι σκατά και ουδέν καλό αμιγές κακού.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #30 στις: 25/06/09, 12:02 »

Η απάντηση που είχα δώσει δεν απευθυνόταν προσωπικά σε κανέναν.
Απαντώ ως αντικειμενικός παρατηρητής(έτσι πιστεύω τουλάχιστον ) λόγω  της όλης διάστασης που έχει πάρει το θέμα.

@Isnogood
Καλέ μη βιάζεσαι!Δε μίλησα πουθενά για κατηγορία ούτε το υπονόησα.
Τονίζω  όμως  τη διαφορά θεωρίας και πράξης και επαναλαμβάνω...οι κατά του εθελοντισμού πολύ απλά δε θα συμμετέχουν και οι σθεναρά μαχόμενοι υπερ αυτού θα πάνε να φυλάνε το δάσος.Και σε αυτό το σημείο έρχομαι στον

@Θοδωρή
Προτείνω αντί να spammαρεις βραδιάτικα  κάλλιστα να αφιέρωνες  το χρόνο σου στο να φυλάς το δάσος, αφού (όπως είχες προαναφέρει) απαιτούνται λίγες μόνο ώρες και το έχεις κάνει και στο παρελθόν. Δώσε για μια ακόμη φορά το καλό παράδειγμα  ;)

 
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #31 στις: 25/06/09, 23:31 »
LILAKI

Δεν νομίζω ότι αρμόζουν σε τέτοιο θέμα ειρωνίες .Το τι θα κάνω το ξέρω πολύ καλά εγώ .Αν κάποιος δεν έχει διάθεση να προστατέψει την τελευταία ανάσα μας (τουλάχιστον στην Αθήνα )μπορεί να απέχει και όχι να σχολιάζει με τέτοιο τρόπο .Αλλωστε αν διαβάσεις λιγο πιο πάνω θα καταλάβεις ποιος σπανάρει ...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #32 στις: 26/06/09, 01:26 »
LILAKI

Δεν νομίζω ότι αρμόζουν σε τέτοιο θέμα ειρωνίες .Το τι θα κάνω το ξέρω πολύ καλά εγώ .Αν κάποιος δεν έχει διάθεση να προστατέψει την τελευταία ανάσα μας (τουλάχιστον στην Αθήνα )μπορεί να απέχει και όχι να σχολιάζει με τέτοιο τρόπο .Αλλωστε αν διαβάσεις λιγο πιο πάνω θα καταλάβεις ποιος σπανάρει ...

Ποιός spin-spanάρει σε αυτό το θέμα? Για τον lambros λες? Εντάξει, σταμάτησε.. ;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #33 στις: 27/06/09, 15:14 »
Θέλουμε να θεωούμε τους εαυτούς μας μέλη μιας κοινωνίας, κάτοικοι ενός τόπου, πολίτες ενός κράτους, ή υπήκοους, γρανάζια ενός συστήματος, πρόβατα που ψάχνουμε τον κατάλληλο τσοπάνη;
Ο ωχαδερφισμός, ένα σημείο των καιρών μας: για όλα ευθύνονται κάποιοι άλλοι, όλα πρεπει να τα κάνουν κάποιοι άλλοι, κι αρκεί που και που λίγη γκρίνια από τον καναπέ. Έτσι, κανείς δεν νοιάζεται αν κάποιος (ή οι ίδιοι) πετάξει σκουπίδια στον δρόμο ("ας τα μαζέψει ο σκουπιδιάρης"), αν κλέψουν το πορτοφόλι του διπλανού μας μπροστά στα μάτια μας ("ας φροντίσει η αστυνομία να είναι παντού"), αν καίγονται τα δάση ("ας αγοράσει η κυβέρνηση 10000 πυροσβ. αεροπλάνα"), αν μας κλέβουν κάποιοι πολιτικοί ("ας ψηφίσουν κάποιοι άλλοι για να αλλάξει η κυβέρνηση"), κ.ο.κ.

Και δεν καταλαβαίνω γιατι δεν μπορεί να ασκηθεί πίεση για ένα κανονικό σώμα, ανάθεμα την ανεργία, το οποίο να αναλάβει την περιφρούρηση και έγκαιρη αναγνώριση

Τι είδους πίεση, από ποιον, και πώς;
Αν πιστεύεις ότι η φύλαξη των δασών είναι μια υπέροχη ευκαιρία για πρόσληψη προσωπικού και καταπολέμηση της ανεργίας, τότε ας τα ισοπεδώσουμε όλα για να'χουν κάποιοι δουλειά να κάνουν: Να γκρεμίσουμε την πόλη, να καταστρέψουμε τη φύση, να κλέψουμε και να σπάσουμε στο ξύλο τον συνάνθρωπό μας, κλπ. Πολλές χιλιάδες άνθρωποι θα βρουν δουλειά πάνω στα ερείπια μιας παρηκμασμένης κοινωνίας. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι μέσα σε αυτή ζούμε όλοι μας, και όλοι μας πληρώνουμε τα σπασμένα. Οι κυβερνήσεις έρχονται και φεύγουν και ότι κάνουν παραγράφεται. Εμείς μένουμε εδώ και ότι κάνουμε γράφεται...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #34 στις: 28/06/09, 01:45 »
Παράθεση
Θέλουμε να θεωούμε τους εαυτούς μας μέλη μιας κοινωνίας, κάτοικοι ενός τόπου, πολίτες ενός κράτους, ή υπήκοους, γρανάζια ενός συστήματος, πρόβατα που ψάχνουμε τον κατάλληλο τσοπάνη;
Ο ωχαδερφισμός, ένα σημείο των καιρών μας: για όλα ευθύνονται κάποιοι άλλοι, όλα πρεπει να τα κάνουν κάποιοι άλλοι, κι αρκεί που και που λίγη γκρίνια από τον καναπέ. Έτσι, κανείς δεν νοιάζεται αν κάποιος (ή οι ίδιοι) πετάξει σκουπίδια στον δρόμο ("ας τα μαζέψει ο σκουπιδιάρης"), αν κλέψουν το πορτοφόλι του διπλανού μας μπροστά στα μάτια μας ("ας φροντίσει η αστυνομία να είναι παντού"), αν καίγονται τα δάση ("ας αγοράσει η κυβέρνηση 10000 πυροσβ. αεροπλάνα"), αν μας κλέβουν κάποιοι πολιτικοί ("ας ψηφίσουν κάποιοι άλλοι για να αλλάξει η κυβέρνηση"), κ.ο.κ.

Εχεις σκεφτεί ποτέ γιατί ζούμε όλοι μαζί και όχι ο καθένας μόνος του?  Γιατί  οι άνθρωποι γίνανε μέλη κοινωνίας όπως λες?
πολίτες? Γιατί πληρώνουμε φόρους όλοι μαζί στο κράτος και στον δήμο ξέρεις ?
Ναι ακριβώς έτσι πρέπει να είναι, ο καθένας την δουλειά του και την ευθύνη που έχει αναλάβει.
Αν είναι έτσι να το διαλύσουμε και να γίνουμε ερημίτες Άνθρωποι! Ο καθένας για την πάρτι του.


Παράθεση
Αν πιστεύεις ότι η φύλαξη των δασών είναι μια υπέροχη ευκαιρία για πρόσληψη προσωπικού και καταπολέμηση της ανεργίας, τότε ας τα ισοπεδώσουμε όλα για να'χουν κάποιοι δουλειά να κάνουν: Να γκρεμίσουμε την πόλη, να καταστρέψουμε τη φύση, να κλέψουμε και να σπάσουμε στο ξύλο τον συνάνθρωπό μας, κλπ. Πολλές χιλιάδες άνθρωποι θα βρουν δουλειά πάνω στα ερείπια μιας παρηκμασμένης κοινωνίας. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι μέσα σε αυτή ζούμε όλοι μας, και όλοι μας πληρώνουμε τα σπασμένα.

Προτιμώ να πληρώνω τα σπασμένα, που συνήθως είναι λίγα για πολλούς, παρά να πληρώνω αυτούς που θα έπρεπε να κυβερνάνε
αλλά κλέβουν, και συνήθως κλέβουν πολλά για λίγους!
Ναι με τα λεφτά από την siemens, τα ομόλογα, τα ταμία κτλ κτλ θα μπορούσαμε να κάνουμε 10000 ανέργους πυροσβέστες.
Αυτό το ψάχνουμε εθελοντή ΔΕΝ το καταλαβαίνω, πείτε ψάχνουμε μαλακες  :(  (ξέρω πολύ καλά τι είναι εθελοντισμός και έχω
κάνει εθελοντικές πράξεις αλλά ΕΛΕΟΣ )

« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/09, 01:50 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #35 στις: 28/06/09, 20:00 »
Αν απαντάς με αυτό τον τρόπο ,τότε η δεν έχεις κάνει εθελοντισμό ,ή τον έκανες χωρίς συνείδηση και απο κεκτημένη ταχύτητα .Οσα αναφέρεις παραπάνω ,μάλλον χωρίς να το έχεις καταλάβει ,ενισχύουν την ιδέα του εθελοντισμού ,παρά την μειώνουν .
Τα σπασμένα που γράφεις ,δεν είναι λίγα για πολλούς  ,αλλά πάρα πολλά για πολλούς που δεν έχουν να τα πληρώσουν .

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #36 στις: 29/06/09, 14:44 »
LILAKI

Δεν νομίζω ότι αρμόζουν σε τέτοιο θέμα ειρωνίες .Το τι θα κάνω το ξέρω πολύ καλά εγώ .Αν κάποιος δεν έχει διάθεση να προστατέψει την τελευταία ανάσα μας (τουλάχιστον στην Αθήνα )μπορεί να απέχει και όχι να σχολιάζει με τέτοιο τρόπο .Αλλωστε αν διαβάσεις λιγο πιο πάνω θα καταλάβεις ποιος σπανάρει ...

Για να τελειώνουμε με τα σπαναρίσματα .... ;D δεν ειρωνεύτηκα αλλά  επιδοκίμασα( ίσως όχι με  τόσο σαφή τρόπο )

Έχω υπάρξει και εγω εθελόντρια (σε κάποιο άλλο θέμα ) και ξέρω πως είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/09, 14:46 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #37 στις: 29/06/09, 16:44 »
Χωρίς να είμαι καθόλου κατά του εθελοντισμού γενικά...θα ήθελα να συμφωνήσω με τον Ιζνογκούντ στο συγκεκριμένο θέμα.

Ξέρετε μάλλον όλοι ότι όταν ξέσπασε η πρόσφατη φωτιά στην περιοχή της Γλυφάδας-Βούλας είχαμε μόλις 2 νέα πυροσβεστικά ελικόπτερα (αντί για τα 16 που προβλέπονταν να υπάρχουν έως τις 15 Ιουνίου), με αποτέλεσμα άλλο ένα μεγάλο κομμάτι του Υμμητού να γίνει στάχτη. Γιατί; Διότι η Πυροσβεστική χρωστούσε 30.000 Ευρώ στον κατασκευαστή και η πολιτική ηγεσία αποφάσισε ότι μέχρι τις 30 Ιουνίου μπορούσαμε να τα βγάλουμε πέρα με τα 2 υπάρχοντα ("περιμέναμε βροχές" είπε κατά λέξη ο αρμόδιος Υπουργός), και δεν ήταν διατεθειμένη να πληρώσει έγκαιρα αυτό το...ιλλιγιώδες ποσό.
Επίσης: τα 2/3 των οργανικών θέσεων της Πυροσβεστικής παραμένουν κενές, αν δεν απατώμαι- που σημαίνει ότι ναι, υπάρχουν δουλειές που θα συμβάλλουν πολλαπλάσια στην προστασία των δασών, απλώς δε γίνονται οι προσλήψεις.
Στον προϋπολογισμό του κράτους υπάρχει η πρόβλεψη και για τα ελικόπτερα, και για τις προσλήψεις. Μέσω των φόρων μας τα έχουμε ήδη πληρώσει αυτά, για την ακρίβεια. Και φυσικά στις εκλογές θα κρίνουμε κατά πόσο οι φόροι μας πιάσαν τόπο. Δε νομίζω ότι αυτό συνιστά στάση "ωχαδερφισμού".

Και πάλι, δε θα κατακρίνω όποιον πάει εθελοντής στην Πάρνηθα. Αν κρίνει ότι συμβάλλει στη βελτίωση της κατάστασης, ας το κάνει. Κατά τη γνώμη μου όμως, κατά κύριο λόγο βοηθάει ένα κράτος να κουκουλώσει τις τεράστιες ελλείψεις σε πυροσβέστες, δασοφύλακες και απαραίτητο εξοπλισμό (που φυσικά δεν αναπληρώνονται από οποιαδήποτε εθελοντική δράση).   
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #38 στις: 29/06/09, 17:12 »
Καλα ο βασικος λογος της πανωλεθριας στην γλυφαδα ηταν οτι σβυναμε την φωτια 50 κατοικοι για 2-3 χιλιομετρα με 2 πυροσβεστικα που αδειασανε στα πρωτα 50 μετρα. Βασικος υπευθυνος (περα απο το αρμοδιο υπουργειο) ειναι και ο δημος γλυφαδας που συγκρητικα με τους υπολοιπους δημους της περιοχης ειχε τον λιγοτερο εξοπλισμο και τα χειροτερα αντανακλαστικα, δεν ειχε σωμα εθελοντων, δεν ειχε σωμα δασοπυροσβεστων, δεν ειχε σωμα δασοπροστασιας και πολλα αλλα που αν αρχισω η ξεφτιλα δνε εχει τελος...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #39 στις: 29/06/09, 17:28 »
Καλα ο βασικος λογος της πανωλεθριας στην γλυφαδα ηταν οτι σβυναμε την φωτια 50 κατοικοι για 2-3 χιλιομετρα με 2 πυροσβεστικα που αδειασανε στα πρωτα 50 μετρα. Βασικος υπευθυνος (περα απο το αρμοδιο υπουργειο) ειναι και ο δημος γλυφαδας που συγκρητικα με τους υπολοιπους δημους της περιοχης ειχε τον λιγοτερο εξοπλισμο και τα χειροτερα αντανακλαστικα, δεν ειχε σωμα εθελοντων, δεν ειχε σωμα δασοπυροσβεστων, δεν ειχε σωμα δασοπροστασιας και πολλα αλλα που αν αρχισω η ξεφτιλα δνε εχει τελος...

Δεν αμφιβάλλω καθόλου. Αλλά φαντάζομαι δε διαφωνείς ότι θα βοηθούσαν τα 14 επιπλέον ελικόπτερα; Αν τα χρήματα που ήδη έχετε πληρώσει οι πολίτες της περιοχής (ΚΑΙ στον Δήμο) είχαν πάει εκεί που προβλεπόταν, δε θα είχαμε πανωλεθρία, και φυσικά δε θα βασιζόταν η κατάσβεση σε 50 εθελοντές. 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #40 στις: 29/06/09, 17:29 »
Καλα ο βασικος λογος της πανωλεθριας στην γλυφαδα ηταν οτι σβυναμε την φωτια 50 κατοικοι για 2-3 χιλιομετρα με 2 πυροσβεστικα που αδειασανε στα πρωτα 50 μετρα. Βασικος υπευθυνος (περα απο το αρμοδιο υπουργειο) ειναι και ο δημος γλυφαδας που συγκρητικα με τους υπολοιπους δημους της περιοχης ειχε τον λιγοτερο εξοπλισμο και τα χειροτερα αντανακλαστικα, δεν ειχε σωμα εθελοντων, δεν ειχε σωμα δασοπυροσβεστων, δεν ειχε σωμα δασοπροστασιας και πολλα αλλα που αν αρχισω η ξεφτιλα δνε εχει τελος...

Δεν αμφιβάλλω καθόλου. Αλλά φαντάζομαι δε διαφωνείς ότι θα βοηθούσαν τα 14 επιπλέον ελικόπτερα; Αν τα χρήματα που ήδη έχετε πληρώσει οι πολίτες της περιοχής (ΚΑΙ στον Δήμο) είχαν πάει εκεί που προβλεπόταν, δε θα είχαμε πανωλεθρία, και φυσικά δε θα βασιζόταν η κατάσβεση σε 50 εθελοντές. 
Φυσικα και δεν διαφωνω, στην περιοχη ειχαμε 2 ελικοπτερα και 5 αεροπλανα (σε ολη την εκταση της φωτιας)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #41 στις: 30/06/09, 09:43 »
Εχεις σκεφτεί ποτέ γιατί ζούμε όλοι μαζί και όχι ο καθένας μόνος του?  Γιατί  οι άνθρωποι γίνανε μέλη κοινωνίας όπως λες?
πολίτες? Γιατί πληρώνουμε φόρους όλοι μαζί στο κράτος και στον δήμο ξέρεις ?
Ναι ακριβώς έτσι πρέπει να είναι, ο καθένας την δουλειά του και την ευθύνη που έχει αναλάβει.
Αν είναι έτσι να το διαλύσουμε και να γίνουμε ερημίτες Άνθρωποι! Ο καθένας για την πάρτι του.

Το ότι συνυπάρχουμε σαν όντα δεν σημαίνει ότι είμαστε εξ ορισμού κοινωνικοί. Το να είσαι μέλος μιας κοινωνίας σημαίνει να συμμετέχεις στα κοινά, αλλιώς ζεις παρασιτικά λαμβάνοντας οφέλη από την συμμετοχή των άλλων. Το ότι πληρώνεις φόρους δεν σημαίνει ότι έκανες το χρέος σου στην κοινωνία. Άλλωστε, οι φόροι επιβάλλονται υποχρεωτικά από τις κυβερνήσεις, αν δεν ήταν υποχρεωτικοί το πιθανότερο είναι ότι δεν θα τους πλήρωνε ούτε εσύ ούτε κανένας, θα ζούσε ολοκληρωτικά πια ο καθένας για την πάρτη του.

Προτιμώ να πληρώνω τα σπασμένα, που συνήθως είναι λίγα για πολλούς, παρά να πληρώνω αυτούς που θα έπρεπε να κυβερνάνε
αλλά κλέβουν, και συνήθως κλέβουν πολλά για λίγους!

Η εξουσία δεν είναι η κοινωνία, η εξουσία προκύπτει από την κοινωνία, ως μέσον οργάνωσής της. Αν η εξουσία δεν οργανώνει σωστά, η κοινωνία την αλλάζει (εύκολα ή δύσκολα, αργά ή γρήγορα, δεν απασχολεί αυτή τη στιγμή). Θα μπορούσαμε να έχουμε την τέλεια εξουσία που θα οργάνωνε μια τέλεια κοινωνία με μηδενικά προβλήματα, αλλά δεν έχουμε (όπως κανείς σε αυτόν τον πλανήτη). Θα μπορούσαμε να έχουμε μια κοινωνία αγγελικά πλασμένη όπου θα ζούμε όλοι αρμονικά, αλλά δεν έχουμε. Τι θα κάνουμε λοιπόν; Θα περιμένουμε αιωνίως στον καναπέ μπροστά στην τηλεόραση για να εμφανιστεί ένας σωτήρας; Θα λέμε ότι κάναμε το χρέος μας προς την κοινωνία όταν πληρώνουμε φόρους, όταν ψηφίζουμε κάθε 4 χρόνια (αν δεν προτιμήσουμε την αποχή ως υποτιθέμενη πολιτική στάση), και όταν κάνουμε ένα παιδί για την διαιώνιση του είδους;
Εαν ω μη γένοιτο πάρει φωτιά το σπίτι σου θα κάτσεις να το κοιτάς ή θα προσπαθήσεις να σβήσεις τη φωτιά; (με ή χωρίς την παρουσία πυροσβεστών) Αν πάρει φωτιά το σπίτι του γείτονα; ή κάποιου 2 τετράγωνα παραπέρα; Αν πάρει φωτιά το παρκάκι όπου πας για βόλτα με το σκυλι/παιδί σου; Αν πάρει φωτιά το διπλανό βουνό ή λίγο παραπερα;
Αν νιώθεις την ανάγκη να προστατέψεις το δικό σου σπίτι και μόνο, και οι άλλοι ας τα βγάλουν πέρα μόνοι τους, τότε είσαι ατομικιστής, ιδιώτης.
Βέβαια, ο εθελοντισμός σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρείται το αποκούμπι της εκάστοτε κυβέρνησης για τις παραλείψεις και την ανικανότητά της. Πρέπει να τον δούμε σε άλλη βάση, περισσότερο κοινωνική. Καταλαβαίνω πάντως ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και ο σύγχρονος άνθρωπος δεν έχει διάθεση να αφήσει τη βόλεψή του και να αφιερώσει χρόνο (και ίσως χρήμα) για το κοινό καλό. Τουλάχιστον όμως ας μην είναι στα πάντα αντιπαραγωγικά αρνητικός.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #42 στις: 30/06/09, 10:08 »
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αυτό το θαύμα της GPS τεχνολογίας όπου όταν κάποιος δε συμφωνεί με κάποιο "κοινοφελή" σκοπό, έχει αυτομάτως προσδιοριστεί η θέση του (η οποία είναι πάντα ο καναπές του σπιτιού του)?

Βέβαια τα θαύματα δεν είναι για να εξηγούνται...Αλλα για να τονώνεται η πίστη των ανθρώπων...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #43 στις: 30/06/09, 11:57 »
Isnogood,
Προφανώς οι φράσεις μου ήταν γενικόλογες και όχι ειδικά για συγκεκριμένο μέλος/η. Σε τελική ανάλυση, όποιος δεν βοηθάει την κοινωνία ή έστω κάποιον συνάνθρωπό του, με ανιδιοτέλεια, προτιμάει να κάνει κάτι άλλο για πάρτη του, στο σπίτι του, στον καναπέ του, όπου θέλει, και αυτό είναι το θέμα, όχι να κολλάμε στις λέξεις.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #44 στις: 30/06/09, 12:01 »
Βέβαια, ο εθελοντισμός σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρείται το αποκούμπι της εκάστοτε κυβέρνησης για τις παραλείψεις και την ανικανότητά της.

Αυτό ακριβώς λέω. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι εναντίον του εθελοντισμού γενικά. Αλλά είναι συγκεκριμένοι τομείς (όπως η δασοπυρόσβεση-δασοπροστασία) όπου ο εθελοντισμός προσπαθεί να καλύψει κενά που το κράτος έχει αφήσει να δημιουργηθούν με σχεδόν εγκληματικό τρόπο. Κι εκεί τίθεται ένα ζήτημα: μήπως συμβάλλουμε περισσότερο στην διαιώνισή τους παρά στην κάλυψή τους με το να δηλώνουμε εθελοντές, προσφέροντας άλλοθι στην εκάστοτε κυβέρνηση;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #45 στις: 30/06/09, 19:45 »
Θέμο?
Με το να καλύπτω τις ελλείψεις του κράτους, μέσω της εθελοντικής εργασίας δεν παλεύω για αυτές. ΤΙΣ ΔΙΑΙΩΝΙΖΩ. Οταν δίνω το παρόν, για να καλύψω την αδιαφορία του, γιατι δε μιλάμε για ανικανότητα, το κράτος παίρνει ένα μήνυμα. Παίρνει το μήνυμα οτι δε χρειάζεται να ενδιαφερθεί γιατι "οι υπεύθυνοι πολίτες είναι εδώ να δώσουν τη λύση". Και αυτό διαιωνίζει τα προβλήματα. Είναι σα την αντιγραφή στο σχολείο. Οσο κάποιος ξέρει οτι θα έχει κάποιον άλλο να του κάνει τη δουλειά, γιατί να προσπαθήσει?


Απο κει και πέρα..
Isnogood,
Προφανώς οι φράσεις μου ήταν γενικόλογες και όχι ειδικά για συγκεκριμένο μέλος/η. Σε τελική ανάλυση, όποιος δεν βοηθάει την κοινωνία ή έστω κάποιον συνάνθρωπό του, με ανιδιοτέλεια, προτιμάει να κάνει κάτι άλλο για πάρτη του, στο σπίτι του, στον καναπέ του, όπου θέλει, και αυτό είναι το θέμα, όχι να κολλάμε στις λέξεις.

Δεν θεώρησα οτι οι φράσεις σου πήγαιναν σε συγκεκριμένο μέλος.

Αλλα έχεις δίκιο. Είναι γενίκευση να λες οτι όποιος δε τρέχει πίσω απο κάθε ΜΚΟ που οργανώνει εθελοντισμό, είναι παρτάκιας. Εφόσον ΔΕ θες να κολλάμε στις λέξεις,αυτό λες.

Και η όλη εισήγηση που έχω κάνει στο θέμα έχει διαστρεβλωθεί απίστευτα. Δηλαδή χρησιμοποιείτε επιχειρήματα όπως "Τί θα έκανες άμα έπιανε φωτιά το σπίτι του διπλανού σου". Είναι το ίδιο? Σκεφτείτε λίγο. Είναι σα να μου λέτε να πάω εθελοντής να προσέχω τον γείτονα μην αφήσει το μάτι της κουζίνας αναμμένο, εφόσον μιλάμε για πρόληψη.

Εντάξει, η αντιμετώπιση διαφόρων προβλημάτων είναι εντέλει υποκειμενικό πρόβλημα. Αλλα απο την άλλη, το να γίνεται η αυτόματη γενίκευση του "επειδή δε πάω στο δάσος να καλύψω την ανικανότητα του κράτους, είμαι καναπεδάκιας φλώρος που ακούσει Manowar", είναι τουλάγχιστον προσβλητικό στη νοημοσύνη κάθε αναγνώστη εδώ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #46 στις: 01/07/09, 13:17 »
Παρακολουθωντας το ολο θεμα..απο την πρωτη κιολας στιγμη καταλαβα τι εννοουσε ο Isnogood.Ασφαλως και ο εθελοντισμος ειναι κατι ωραιο.Ομως εχει δικιο.Καμια φορα καποιοι πατανε σε αυτο για να μπαλωσουν την κακοδιαχειρηση των οικονομικων του κρατους και να μπαλωσουν τρυπες.Και σε περιπτωσεις οπως εδω..θεωρω αξιοθαυμαστο μεν το να υπαρχουν πολιτες που θελουν να βοηθησουν απο την μια..απο την αλλη ωστοσο δεν μπορω να πω οτι δεν καταλαβαινω και τον προβληματισμο των αλλων που βλεπουν τον εθελοντισμο με μια καχυποπτη ματια.

Επισης να σταθω στην δηλωση-γενικευση καποιου οσον αφορα τους ιδιωτες.Ωραια τα λενε μερικοι μερικοι..καλο ειναι πριν προβαινουμε σε φανταχτερους λογους-κυρηγματα να κανουμε και την αυτοκριτικη μας.Γιατι πολλοι ειναι "ηρωες" πισω απο το πληκτρολογιο και στην πραγματικοτητα καμια σχεση.Και οντως..τι μανια πια με την διαστρεβλωση?Απο το ενα ακρο στο αλλο.Οποιος δλδ εχει μια λογικη να ψαχνει καποια πραματα περαιτερω..εγινε καναπεδοπολεμιστης..ατομιστης...?

Αν βεβαια ο εκαστωτε φιλοσοφος..λεει οτι λεει για να τα ακουσει και ο ιδιος μην διαχωριζοντας τον εαυτο του τοτε παω πασο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #47 στις: 01/07/09, 14:30 »
Είναι γενίκευση να λες οτι όποιος δε τρέχει πίσω απο κάθε ΜΚΟ που οργανώνει εθελοντισμό, είναι παρτάκιας. Εφόσον ΔΕ θες να κολλάμε στις λέξεις,αυτό λες.

Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε ΜΚΟ. Το βλέπω πολύ πιο γενικά. Ας μη χρησιμοποιήσουμε τη λέξη "εθελοντισμός", ας πούμε "να κάνεις το καλό", είτε είσαι ενταγμένος κάπου είτε όχι. Ας μη χρησιμοποιήσουμε τη λέξη "παρτάκιας", ας πούμε "ασχολείται αποκλειστικά (σχεδόν, έστω) με την δική του ζωή"

Δηλαδή χρησιμοποιείτε επιχειρήματα όπως "Τί θα έκανες άμα έπιανε φωτιά το σπίτι του διπλανού σου". Είναι το ίδιο? .

Είναι ένα παράδειγμα για να συνειδητοποιήσετε ότι οι σύγχρονοι άνθρωποι συνήθως δραστηριοποιούνται "όταν το κακό τους χτυπήσει την πόρτα".

Για τα υπόλοιπα, ότι οι εθελοντές καλύπτουν την ανικανότητα του κράτους, ή ακόμα χειρότερα ότι το κράτος χρησιμοποιεί τους εθελοντές για να καλύψει την ανικανότητά του, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω. Ένας εθελοντής δεν δρα με το σκεπτικό να καλύψει την εκάστοτε κυβέρνηση. Μια κυβέρνηση αν είναι ανίκανη θα φανεί και δεν θα καλυφθεί με τυχόν εθελοντές. Όταν κάνουμε "εθελοντισμό" ή "κάνουμε το καλό", δεν ενδιαφέρει ποια κυβέρνηση έχουμε. Είναι παράλογο να μην βοηθάμε κάποιον συνάνθρωπό μας ή μέρος της κοινωνίας ή όλη την κοινωνία, όταν/όσο μπορούμε, επειδή θεωρούμε ότι ίσως έμμεσα σημαίνει ότι στηρίζουμε την κυβέρνηση. Κυβέρνηση και κέντρα οργάνωσης και εξουσίας μπορεί να μην έχουμε ποτέ τέλεια ή έστω ικανοποιητικά. Θα κάτσουμε μονίμως με σταυρωμένα χέρια; Και μη πείτε "να πιέσουμε την εξουσία να κάνει καλά τη δουλειά της", γιατί τέτοια παραδείγματα δυστυχώς είναι λίγα και μεμονωμένα, πχ. εκείνη η μεγάλη συγκέντρωση μπροστά στη Βουλή πριν 2(?) χρόνια για τα καμμένα δάση... και απ'ότι φαίνεται η κυβέρνηση "αγρόν ηγόρασε" (μεταφορικά και κυριολεκτικά!) και συνεχίζει με ανοργανωσιά και ελλείψεις στον τομέα της δασοπροστασίας, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #48 στις: 01/07/09, 20:23 »
Xμ, παίδες το ταμείον έχει αδειάσει. Σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε για βασικές ανάγκες, η δασοπροστασία θεωρείται πλέον πολυτέλεια.

Άσχετα απ' αυτό αυτή η κίνηση στην Πάρνηθα έχει περισσότερη σχέση με την πολιτοφυλακή παρά με την δασοπροστασία. Κινήσεις πολιτοφυλακής οργανώνονται σε όλο τον κόσμο, στην Ιταλία για την "προστασία" από τους μετανάστες, στην Ρωσία για την προστασία γενικώς, μην ξεχνάμε και τις πολιτοφυλακές που οργανώνονταν στα καθ' ημάς στα πρόσφατα Δεκεμβριανά.

Ας κάνει ο καθένας ότι μπορεί για να σώσουμε ότι είναι δυνατόν.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Απ: Φύλακες – αγγέλους «ζητά» η Πάρνηθα
« Απάντηση #49 στις: 01/07/09, 21:48 »
Είναι γενίκευση να λες οτι όποιος δε τρέχει πίσω απο κάθε ΜΚΟ που οργανώνει εθελοντισμό, είναι παρτάκιας. Εφόσον ΔΕ θες να κολλάμε στις λέξεις,αυτό λες.

Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε ΜΚΟ. Το βλέπω πολύ πιο γενικά. Ας μη χρησιμοποιήσουμε τη λέξη "εθελοντισμός", ας πούμε "να κάνεις το καλό", είτε είσαι ενταγμένος κάπου είτε όχι. Ας μη χρησιμοποιήσουμε τη λέξη "παρτάκιας", ας πούμε "ασχολείται αποκλειστικά (σχεδόν, έστω) με την δική του ζωή"
Όχι Βραζίλη. Όταν χρησιμοποιείς συγκεκριμένες λέξεις, που έχουν συγκεκριμένη αποδοχή απο το κόσμο, θα κάνω και γώ το ίδιο. Και ξαναλέω:Εφόσον ΔΕΝ θέλεις να κολλάμε στις λέξεις, θα επιμείνω σε αυτό που λέω. Λες οτι όποιος δε γίνεται εθελοντής, είναι παρτάκιας. Το να αναφέρεσαι σε σενάρια ανιδιοτέλειας, και βοήθειας προς τον δίπλα, είναι άσχετο απλά.Εδώ μιλάμε για εθελοντισμό.

Για τα υπόλοιπα, ότι οι εθελοντές καλύπτουν την ανικανότητα του κράτους, ή ακόμα χειρότερα ότι το κράτος χρησιμοποιεί τους εθελοντές για να καλύψει την ανικανότητά του, επιτρέψτε μου να διαφωνήσω. Ένας εθελοντής δεν δρα με το σκεπτικό να καλύψει την εκάστοτε κυβέρνηση.
Ξαναλέω όπως είπα και πρίν: Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις τους. Αλλα όταν κάποια πράγματα όπως ο εθελοντισμός, αποκτούν μαζικότητα, έχουν και αντίκτυπο, τον οποίο δεν θα κάνουν όλοι το συνειρμό για να τον σκεφτούν.


Μια κυβέρνηση αν είναι ανίκανη θα φανεί και δεν θα καλυφθεί με τυχόν εθελοντές. Όταν κάνουμε "εθελοντισμό" ή "κάνουμε το καλό", δεν ενδιαφέρει ποια κυβέρνηση έχουμε. Είναι παράλογο να μην βοηθάμε κάποιον συνάνθρωπό μας ή μέρος της κοινωνίας ή όλη την κοινωνία, όταν/όσο μπορούμε, επειδή θεωρούμε ότι ίσως έμμεσα σημαίνει ότι στηρίζουμε την κυβέρνηση.
Εδώ κάνεις το "λάθος" κατ'εμε, να χρησιμοποιείς τη λέξη "εθελοντισμός" πολύ γενικά. Δεν θεωρώ τον ίδιο εθελοντισμό, να πηγαίνω μια φορά την εβδομάδα στο παλιο μου σχολείο και να κάνω το τροχονόμο για τα παιδάκια, με το να πηγαίνω και να προσέχω το βουνό. Το 2ο, έχει πολύ μεγαλύτερη κλίμακα, και ως εκ τούτου, στέλνει άλλο μήνυμα.
Ούτε είπα άλλωστε να μή κάνουμε ευρύτερα καλό. Αυτό που λέω,λέω, και ματαξαναλέω, είναι οτι το παρόν κάλεσμα που δώθηκε απο το Θοδωρή έχει για μένα αμφιλεγόμενα οφέλη. Ούτε είμα κατα του ευρύτερου καλού, ούτε κατα της βοήθειας είμαι, όπως προσπαθείτε να δείξετε για να τονώσετε τα επιχειρήματά σας.


Κυβέρνηση και κέντρα οργάνωσης και εξουσίας μπορεί να μην έχουμε ποτέ τέλεια ή έστω ικανοποιητικά. Θα κάτσουμε μονίμως με σταυρωμένα χέρια; Και μη πείτε "να πιέσουμε την εξουσία να κάνει καλά τη δουλειά της", γιατί τέτοια παραδείγματα δυστυχώς είναι λίγα και μεμονωμένα, πχ. εκείνη η μεγάλη συγκέντρωση μπροστά στη Βουλή πριν 2(?) χρόνια για τα καμμένα δάση... και απ'ότι φαίνεται η κυβέρνηση "αγρόν ηγόρασε" (μεταφορικά και κυριολεκτικά!) και συνεχίζει με ανοργανωσιά και ελλείψεις στον τομέα της δασοπροστασίας, κλπ.
Το πρώτο μέρος απο το παραπάνω είναι...Δε ξέρω. Αν θεωρείς οτι η κυβέρνησή μας είναι λίγο κάτω απο το "τέλεια", ή απο το "ικανοποιητικά", δεν έχουμε πολλά να πούμε εδώ. Όπως επίσης αν θεωρείς την ΕΜΟ συγκέντρωση έξω απο τη Βουλή "πίεση που ασκήθηκε"....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/05, 21:13
από wizofcom
4 Απαντήσεις
2560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 22:30
από ilianthos-Kanlis
552 Απαντήσεις
115734 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:27
από FSL
55 Απαντήσεις
15818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 13:13
από UNPLAGGED