Αποστολέας Θέμα: Τι μπορεί να σου τύχει..  (Αναγνώστηκε 3126 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι μπορεί να σου τύχει..
« στις: 14/01/10, 19:40 »
Τα παρακάτω είναι απο ένα e-mail που μου ήρθε σήμερα...μπορεί και να είναι πραγματικές περιπτώσεις!..



ΓΙΑ ΤΑ GPS
ένας φίλος μου είπε πρόσφατα ότι κάποιο ζευγάρι βρήκε το αυτοκίνητό τους σπασμένο, ενώ βρίσκονταν σε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου. Το αυτοκίνητό τους ήταν δίπλα στο γήπεδο ποδοσφαίρου στο παρκινγκ των φιλάθλων. Πράγματα που έχουν κλαπεί από το αυτοκίνητο -
τηλεχειριστήριο πόρτας γκαράζ, κάποια χρήματα και ένα GPS, το οποίο είχαν αφήσει
στο ταμπλό.
Όταν τα θύματα πήγαν σπίτι, διαπίστωσαν ότι το σπίτι τους είχε λεηλατηθεί.

Οι κλέφτες είχαν χρησιμοποιήσει το GPS για να τους καθοδηγήσει στο σπίτι. Στη συνέχεια  χρησιμοποίησαν το τηλεχειριστήριο του γκαράζ για να ανοίξουν την πόρτα του γκαράζ και  να μπουν στο σπίτι. Οι κλέφτες γνώριζαν ότι οι ιδιοκτήτες βρίσκονταν στο ποδοσφαιρικό αγώνα, ήξεραν τι ώρα θα τελείωνε  το παιχνίδι και ήξεραν πόσο χρόνο θα έπρεπε να «καθαρίσουν» το σπίτι. &nb sp;φαίνεται ότι είχαν φέρει ένα φορτηγό για να το αδειάσουν από του περιεχομένο του.

     
Να προσέχετε εάν έχετε ένα GPS - Μην τοποθετείτε τη διεύθυνση του σπιτιού σας
σε αυτό. Βάλτε ένα κοντινό σημείο (όπως ένα κατάστημα ή βενζινάδικο) ώστε να
μπορεί ακόμα να βρείτε το δρόμο σας σπίτι, εάν χρειάζεται, αλλά κανένας άλλος δεν θα ξέρει που ζείτε, αν είχε κλέψει το GPS σας.


 ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ

Ποτέ δεν το σκέφτηκα αυτό .......
     
Είχαν κλέψει  την τσάντα μιας κυρίας.  Στην τσάντα της είχε το κινητό της, την πιστωτική της κάρτα, το πορτοφόλι της... κλπ

20 λεπτά αργότερα όταν κάλεσε τον σύζυγο της από ένα τηλέφωνο να του πει τι είχε συμβεί, ο σύζυγος της της είπε «έλαβα από σένα ένα sms που μου ζητούσες τον αριθμό PIN μας και σου το έστειλα  πριν από λίγο».

 Όταν επικοινώνησαν με την τράπεζα, ο υπάλληλος τους είπε ένα σημαντικό ποσό είχε μόλις αναληφθεί. Ο κλέφτης είχε χρησιμοποιήσει το κλεμμένο κινητό τηλέφωνο και με το όνομα «σύζυγος» από τη λίστα επαφών είχε στείλει sms και είχε στα χέρια το pin. Μέσα σε 20 λεπτά είχε τραβήξει τα χρήματα από το  λογαριασμό τους.


Συμπέρασμα:

Μην αποκαλύπτετε τη σχέση ανάμεσα σε εσάς και τους ανθρώπους που βρίσκονται στην  λίστα επαφών σας στο κινητό.


Αποφύγετε τη χρήση ονομάτων όπως : σπίτι, αγάπη, μπούμπης, ζουζούνι,  γλυκος-ιά μου, μπαμπάς, μαμά, κλπ.
     

ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΤΕ καλώντας πίσω, όταν σας ζητούν ευαίσθητες πληροφορίες μέσα από γραπτά μηνύματα


 
Επίσης, όταν δέχεστε  κείμενο sms από τους φίλους ή την οικογένεια σας για να τους συναντήσετε κάπου, καλέστε για να επιβεβαιώσετε ότι το μήνυμα ήρθε  από αυτούς. Αν δεν μπορείτε να τους βρείτε, να είναι πολύ προσεκτικοί όσον αφορά την αποκάλυψη πληροφοριών όπως που βρίσκεστε, σε πόση ώρα φθάνετε, αν είστε σε ταξίδι κλπ σε απαντήσεις sms προς την «οικογένεια και φίλους».

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Τι μπορεί να σου τύχει..
« Απάντηση #1 στις: 15/01/10, 00:12 »
η διαφημιση ομως αλλα ελεγε για κινητα και gps, 


Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι μπορεί να σου τύχει..
« Απάντηση #2 στις: 15/01/10, 00:43 »
χαχα τρελή μπινιά αυτό με το gps

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Τι μπορεί να σου τύχει..
« Απάντηση #3 στις: 15/01/10, 00:58 »
χαχα τρελή μπινιά αυτό με το gps
δεν ειναι μπινια φιλε(για μενα παντα,ο καθενας εχει τη δικη του αντιληψη)
...εγω ευστροφια και κακια θα το χαρακτηριζα...
ενα απολυτα οργανωμενο και ευυφυες σχεδιο...
τωρα τι να πω? να μην μας τυχει? ποτε δεν ξερεις....
οσο για τους χαρακτηρισμους στο κινητο...το εκοψα εδω και καιρο γιατι εχει ο καιρος γυρισματα....
και εχω να δηλωσω πως χαλαστηκα λιγακι διαβαζοντας το. πολυ κακια ρε παιδια και οργανωμενη μαλιστα!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Τι μπορεί να σου τύχει..
« Απάντηση #4 στις: 15/01/10, 01:10 »
Κάποτε παρακολουθούσα ένα Ντοκιμαντερ στη ΝΕΤ, που αφορούσε την τηλεμεταφορά. Εκεί διάφοροι επιστήμονες έλεγαν, ότι θεωρητικά και σε χαρτιά, έχει επιτευχθεί. Βέβαια δεν ξέρουν που θα έβρισκαν όση ενέργεια χρειάζεται να τηλεμεταφερθεί πρακτικά ένα άτομο αλλά και τους χώρους αποθήκευσης δεδομένων. Έλεγαν κάτι διαστημικά ποσά. Αυτό που είπε εκεί ένας από τους επιστήμονες είναι, πόσο Φοβερές και Τρομερές δικλείδες ασφαλείας θα έπρεπε να είχε κάτι τέτοιο ακόμη και αν μπορούσε να γίνει, γιατί, για φανταστείτε το στα χέρια ενός κακοποιού ?

Ένα έτσι πάλι άσχετο αλλά ΠΑΛΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ! χαχαχα που βρήκα εχτές στο Νετ, ήτανε παππούτσια με ανάποδη σόλα! ώστε όταν κάποιος προχωράει μπροστά, να αφήνει ανάποδο αποτύπωμα!

Το σίγουρο είναι ότι θέλει να προσέχουμε σε ότι κάνουμε, όχι μονο για να μην μας κλέψουνε.

Ωραία παραδείγματα Serviani!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Τι μπορεί να σου τύχει..
« Απάντηση #5 στις: 23/01/10, 21:08 »
Καλά βρε παιδιά αυτό με το κινητό, αλλά η ιστορία με το GPS μοιάζει με πολύ παραμύθι!

Πρώτ' απ' όλα δεν χρειάζεται κάποιος το δικό σου GPS για να βρει που είναι το σπίτι σου. Ανοίγει την άδεια του αυτοκινήτου κι εκεί τα γράφει όλα: όνομα κατόχου, διεύθυνση κλπ. Ανοίγει λοιπόν το δικό του GPS ή παίρνει το 118..... και βρίσκει που είναι το σπίτι σου χαλαρά και με τον νόμο.

Οπότε το συμπέρασμα που βγαίνει είναι όχι να μην βάζετε στο μηχάνημα την διεύθυνση του σπιτιού σας αλλά:
1) Μην πηγαίνετε στο γήπεδο με το αμάξι σας. Τα ΜΜΜ ικανοποιούν για την μεταφορά στα περισσότερα γήπεδα.
2) Μην αφήνετε μέσα στο αυτοκίνητο άδειες κλπ.
3) Μην συνδέετε το γκαράζ με το σπίτι
4) Βάλτε κανένα καλύτερο σύστημα συνεγιαρμού
και 5) Λόγω του ότι όλα τα συστήματα συνεγιαρμού είναι ευάλωτα από τους γνωρίζοντες έχετε μέσα στο σπίτι και καμμιά εκπαιδευμένη οχιά για κακό και για καλό!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

PAPOUS AXΕ (re pay): Η αξιόπιστη πηγή εκπαιδευμένης οχιάς φύλακα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/05, 21:04
από freeway
9 Απαντήσεις
26133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/12, 15:00
από arismanouras
9 Απαντήσεις
4223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/08, 07:26
από FSL
4 Απαντήσεις
3103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 02:56
από Valantis
13 Απαντήσεις
18555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/19, 00:01
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
2844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/11, 22:29
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
5776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/11, 04:54
από alexisgt
15 Απαντήσεις
7996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/14, 18:52
από GeorgeMam
7 Απαντήσεις
16198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/17, 20:30
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/21, 19:16
από Ioannis Anastassakis