Αποστολέας Θέμα: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??  (Αναγνώστηκε 5992 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adrian666

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« στις: 23/08/08, 21:04 »
Xairete paidia(sorry gia to greeklees alla eimai exoteriko)..
thelo na rotiso an axizei na allakseis magnites stin kithara s..i einai anofelo???skeftomoun na valo emg 81-85 alla aksizei me autin tin kithara  http://www.thomann.de/gr/jackson_wrxt_warrior.htm????giati den vlepo fos me ton ixo tis,oso kai an tin palepse to petali m to psifiako den vlepo megali diafora..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #1 στις: 23/08/08, 21:18 »
O ηχος κατα κυριο λογο ειναι θεμα α)χεριων β)ενισχυτη/προενισχυτη/εφφε γ)κιθαρας/μαγνητων
Με τους μαγνητες που λες θα εχεις βελτιωση οσων αφορα το θεμα του output που θα σου επιτρεψει να οδηγεις καλυτερα τον ενισχυτη που εχεις, να εχεις περισσοτερο sustain κτλ. Καλυτερα θα ειναι σιγουρα ειδικα για metal/hard rock καταστασεις, αλλα μην περιμενεις να αλλαξεις τελειως τον ηχο σου. Μαγικοι μαγνητες δεν υπαρχουν. Αν θελεις δραστικη αλλαγη στον ηχο σου ψαξου ειτε για αλλαγη ενισχυτη, ειτε για προσθηκη καποιων εφφε/πεταλιερας και ΠΟΤΕ για αλλαγη κιθαρας.
Αλλαγη κιθαρας να σκεφτεσαι μονο αν αυτη που εχεις δε σε βολευει στο παιξιμο. Αν σε βολευει και γενικα εισαι ευχαριστημενος, να της κανεις ενα καλο setup και να αλλαξεις το πολυ πολυ διακοπτες και pots και απο κει και περα να κοιταξεις ενισχυτη/πεταλιερα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #2 στις: 24/08/08, 13:37 »
Δες το κι έτσι:

Ένα set EMG 81 και 85 θα σου κοστίσει 180€, σύν 20€ μεταφορικά σύν τουλάχιστον 50€ εγκατάσταση. Οπότε μιλάμε για τουλάχιστον 250€. Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να πάρεις ένα Floor POD ή έναν Line6 Spider III ή ακόμα και να δώσεις λίγα λεφτά παραπάνω και πάρεις έναν Blackheart Little Giant BH5-112.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #3 στις: 24/08/08, 13:49 »
Διάβασε αυτό: Ελληνικά και όχι greeklish! και δες ότι μπορείς να γράψεις ελληνικά με διάφορους τρόπους.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #4 στις: 28/08/08, 21:41 »
Διάβασε αυτό: Ελληνικά και όχι greeklish! και δες ότι μπορείς να γράψεις ελληνικά με διάφορους τρόπους.

οκ cooλαρε λίγο :P :D
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος adrian666

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #5 στις: 25/09/08, 23:12 »
Δες το κι έτσι:

Ένα set EMG 81 και 85 θα σου κοστίσει 180€, σύν 20€ μεταφορικά σύν τουλάχιστον 50€ εγκατάσταση. Οπότε μιλάμε για τουλάχιστον 250€. Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να πάρεις ένα Floor POD ή έναν Line6 Spider III ή ακόμα και να δώσεις λίγα λεφτά παραπάνω και πάρεις έναν Blackheart Little Giant BH5-112.



ρε συ σύμφωνο σε αυτά που λες αλλα έχω πάρει ήδη πεταλιερα την digitech rp 250 αλλα δεν είδα καμια αλλαγή..θα δω με το pοdάκι τις line6??και κάτι άλλο αυτό το blackheart είναι 5 watt??περίεργο για ένα ενισχυτή 200 euro και 17.5 κιλά

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #6 στις: 26/09/08, 00:10 »
Το POD της Line6 είναι ίσως η καλύτερη πεταλιέρα αυτή τη στιγμή (εκτός και αν είσαι κολλημένος όπως εγώ με την BOSS)...Παρ'όλο που είναι πάρα πολύ ψηφιακή δεν έχει αυτό που έχουν οι υπόλοιπες πεταλιέρες της κατηγορίας της (τύπου ZOOM) οι οποίες μόλις ανεβάσεις τον ενισχυτή σου πάνω από το 2 γίνεσαι ρεζίλι!
Τώρα αν θες την γνώμη μου πάνω στο θέμα αλλαγής μαγνητών ή αλλαγης κιθάρας θα σου πω το εξής: αυτό που σε νοιάζει στην κιθάρα είναι τα ξύλα και αν σε βολεύει εσένα στο χέρι!αν τα έχεις αυτά τα 2 τότε δεν μιλάμε επουδενεί για αλλαγή κιθάρας αλλά για αλλαγή όλων των άλλων! Δεν γράφεις τι είδος θέλεις να παίζεις αλλά φαντάζομαι (λόγω Jackson και EMG) πως είσαι προς το metal. Γιατί δεν κοιτάς κάτι προς Seymour Duncan? Έχει μεγαλύτερη γκάμα και επίσης δεν θα έχεις τον ίδιο χιλιοπαιγμένο ήχο όπως έχουν τόσα χιλιάδες κιθάρες. Τελείως προσωπική γνώμη σου λέω τώρα. Αν εσύ είσαι κατασταλαγμένος στους EMG τότε δεν μου παίφτει λόγος!!! ;)
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #7 στις: 26/09/08, 09:38 »
Όταν αλλάζει κάποιος μαγνήτες σε μία κιθάρα για πρώτη φορά κάνει τρείς διαπιστώσεις, μία ευχάριστη και δύο δυσάρεστες:

Η ευχάριστη είναι ότι μπορεί να βελτιώσει σημαντικά τον ήχο του με σχετικά μικρή επένδυση και η αλλαγή αυτή του ήχου μπορεί να είναι θεμελιακή, δηλαδή να καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την χροιά και το στυλ που θα αποκτήσει η κιθάρα. Άρα για κάποιον που το επιθυμεί για μένα αξίζει.

Η πρώτη δυσάρεστη διαπίστωση η οποία γίνεται πρόδηλη ειδικά μετά από μερικές ακόμα αλλαγές, είναι ότι ενώ σημαντικές αλλαγές χροιάς είναι εφικτές, το όλο σύνολο δεν θα μπορέσει ποτέ να ξεπεράσει τις βασικές παραμέτρους που καθορίζουν την βασική κιθάρα και τον ήχο της, όπως τα ξύλα, τα υλικά και ο σχεδιασμός της. Με άλλα λόγια μπορείς να την φτάσης ψηλά αλλά πάντα θα έχει τα δικά της όρια.

Η δεύτερη δυσάρεστη διαπίστωση  είναι ότι κάθε ένας μαγνήτης που επιλέγεις, ακόμα και άν είσαι τυχερός και τον έχεις ακούσει με προσοχή αλλού, θα ακούγεται με κάπως διαφορετικό ήχο στην δική σου συγκεκριμένη κιθάρα. Το οποίο σημαίνει ότι παρά την πρότερη έρευνα σου και την προετοιμασία σου, η επιλογή σου θα δείς αν αξίζει τελικά και πόσο μόνο μετά την αλλαγή. πράγμα που κάνει τους πειραματισμούς ακριβό σπόρ.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αλλάζοντας μαγνήτες αποκτούμε πολύ μεγάλη και χρήσιμη εμπειρία, που θα αποτελέσει υλικό για πολλές μελλοντικές επιτυχημένες επιλογές, είτε σε μαγνήτες, είτε σε κιθάρα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #8 στις: 26/09/08, 13:15 »


Η δεύτερη δυσάρεστη διαπίστωση  είναι ότι κάθε ένας μαγνήτης που επιλέγεις, ακόμα και άν είσαι τυχερός και τον έχεις ακούσει με προσοχή αλλού, θα ακούγεται με κάπως διαφορετικό ήχο στην δική σου συγκεκριμένη κιθάρα.
εγώ ας πούμε έχω καέι με τον invader και δεν παίζει να μην βάλω κάποια στιγμή ένα άσπρο σε μία κιθάρα μου και όλα αυτά ενώ τον έχω ακούσει 2 φορές και την μία ηταν πολύ μπασάτος ενώ την άλλη...οχι και τόσο μπασάτος!ποτέ δεν ξέρεις αν θα παίζει καλά ένα μαγνήτης στο δικό σου εργαλείο
κανεις την προσευχή σου και ελπίζεις να πετύχεις διάνα(όπως εγώ με τον bill lawrence  :clap: :yeah:)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #9 στις: 01/01/09, 05:04 »
Δες το κι έτσι:

Ένα set EMG 81 και 85 θα σου κοστίσει 180€, σύν 20€ μεταφορικά σύν τουλάχιστον 50€ εγκατάσταση. Οπότε μιλάμε για τουλάχιστον 250€. Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να πάρεις ένα Floor POD ή έναν Line6 Spider III ή ακόμα και να δώσεις λίγα λεφτά παραπάνω και πάρεις έναν Blackheart Little Giant BH5-112.



ρε συ σύμφωνο σε αυτά που λες αλλα έχω πάρει ήδη πεταλιερα την digitech rp 250 αλλα δεν είδα καμια αλλαγή..θα δω με το pοdάκι τις line6??και κάτι άλλο αυτό το blackheart είναι 5 watt??περίεργο για ένα ενισχυτή 200 euro και 17.5 κιλά
μήπως επειδή είναι full λάμπα και αυτο του δίνει γ**άτο ήχο?
και με 5 watt γίνεται η δουλειά..
με πάνω απο 60 δεν γίνεται..εκτός να μιλάμε για συναυλίες μόνο.
α και το podaki είναι όντος απο τις καλήτερες πεταλιέρες.
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #10 στις: 06/01/09, 01:56 »
Εγώ έχω αλλάξει μαγνήτες σχεδόν σε όλες τις κιθάρες που είχα ποτέ.

Στις φτηνές, ο ήχος βελτιώνεται εντυπωσιακά!

Έβαλα 2 dimarzio σε μια OLP για ένα φιλαράκι και η κιθάρα ακούγεται 10 φορές καλύτερα.

Έβαλα seymour Duncan σε μια squier και συνέβη το ίδιο κ.ο.κ

Αυτό που σου είπαν τα παιδιά ότι ο ίδιος ακριβώς μαγνήτης ακούγεται διαφορετικά ανάλογα με τα ξύλα και την κατασκευή της κιθάρας κατ εμέ ισχύει 100 τα 100

(είχα έναν SD JB σε μια κιθάρα με μαόνι και σκότωνε και τον ίδιο μαγνήτη σε strat style με basswood και ήταν απλά αδιάφορα καλός)

Όσο για το Pod, θα διαφωνήσω, είχα το live XT και πότε δεν κατάφερα να βγάλω ικανοποιητικό ήχο, θεωρώ ότι και η boss και η VOX tonelab είναι καλύτερες, αν και πλέον έχω πάει στα πεταλάκια.

In any case, αλλαγή μαγνητών (και ποτενσιομέτρων) αξίζει 100 τα 100 απλά εγώ δε θα έβαζα emg!


Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #11 στις: 06/01/09, 15:45 »
Πίκρα! :'(

Αποσυνδεδεμένος adrian666

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ALLAGI MAGNITON??I ALLI KITHARA??
« Απάντηση #12 στις: 17/01/09, 17:06 »
ναι και εγώ για πειραματισμό πιο πολύ ενδιαφέρομαι...έστω και εάν τώρα έχω το 30% τις δυνατότητας τις κιθάρας με την αλλαγή μαγνητών να παω στο 60%..μαρεσούν και οι di marzio μαγνήτες και δεν νομίζω ότι είναι και πολύ συνηθισμένο jackson με di marzio :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
7438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/03, 22:12
από Ikaros
3 Απαντήσεις
4959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/03, 14:12
από delfinaki
24 Απαντήσεις
10968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 15:15
από Καρχαρίας
9 Απαντήσεις
7492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/04, 14:40
από Holy Diver
4 Απαντήσεις
7388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/06, 12:00
από Ο Νέος Κιθαρωδός
23 Απαντήσεις
10958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 09:40
από Βραζίλης
39 Απαντήσεις
14743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 01:55
από KOYPEAS
43 Απαντήσεις
44564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 22:38
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
4411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
5 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/11, 15:20
από fanhs