Αποστολέας Θέμα: Αποριες για Boss GT-8  (Αναγνώστηκε 5235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αποριες για Boss GT-8
« στις: 23/06/08, 13:10 »

Καλησπερα στους φιλους μουσικους του Noiz.

     Λοιπον εχω να παραθεσω τις παρακατω αποριες. Αναφερω αρχικα οτι ο εξοπλισμος μου ειναι, ενισχυτης: Μesa Boogie 50/50 rack τελικος, ηχειο: Mesa Boogie 1x12 , κιθαρα: Yamaha pacifica 112 και συντομα θα εχω Music Man JP6 και τελος (και το θεμα μας) εχω την Boss GT-8. Ασχολουμαι αρκετα χρονια με την κιθαρα.. αλλα κυριως με αυτο. Δλδ μελεταω καιρο αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα σοβαρα με τον ηχο μου. Πηρα προσφατα τα παραπανω μηχανηματα και περιμενω ενα καλο σεταρισμα της πεταλιερας για να βγαλω εναν ηχο που να με αντιπροσωπευει.
   
     Στο παρελθον δεν ειχα ποτε τοσο περιπλοκη πεταλιερα πιο συγκεκριμενα παλαιοτερα χρησιμοποιουσα το zoom 707 ΙΙ . Ομολογω οτι οσο καιρο εχω την boss δεν την εχω σεταρει καταληλα και ενας λογος γιαυτο ειναι γιατι εν μερη δεν γνωριζω ακριβως πως να το κανω και επισης το manual της ειναι για τα πανηγυρια. Θελω καποιος αναλυτικα να μου εξηγησει βασικες λειτουργιες που πρεπει ενα εφε να εχει ωστε να ακουστει ανθρωπινα και οχι φασαριοζικα, σε ενα λαιβ και οχι μονο σε ενταση σπιτιου. Κοινως τι ρυθμισεις πρεπει να κανω.
     
     Πιο συγκεκριμενα θελω να φτιαξω μερικους ηχους distrtion αλλα να μου ακουγονται αρκετα "βαριοι", να μην ειναι τσιριχτοι και να μην αναπαραγουν θορυβο με το που βγω σε λαιβ. Ακομα και οι ετοιμοι ηχοι της συγκεκριμενης πεταλιερας ειναι πολυ τζιτζικι και πολυ πριμαιλα. Θελω κατι ογκοδες που να θυμιζει αρκετα τον ογκο του ηχου του Petrucci για παραδειγμα. Θα παρακαλουσα λοιπον αν καποιος μπορει να με καθοδηγησει βημα βημα στο να κανω μια τετοια ρυθμιση για να "χτισω" εξ αρχης μερικους heavy ηχους για ρυθμικα και μερικους για σολιστικα μερη. Ποτε δε μπορεσα να καταλαβω πως να δημιουργησω ενα εφε διαβαζοντας το manual. Τελος θα ηθελα μια συνοπτικη αναφορα οσο αυτο ειναι εφικτο για μερικες ονομασιες-λειτουργιες οσο αφορα στο τι κανουν. Για παραδειγμα ακουω συχνα τον ορο compression και θα ηθελα να μαθω τι ακριβως κανει. Η επισης την σειρα που καποιες λειτουργιες μπαινουν πχ το compression μπαινει μετα η πριν το gate και γιατι.. τι ρολο παιζει η σειρα κοινως.

     Γνωριζω οτι οσα ρωταω ειναι δυκολο ισως να απαντηθουν εδω σε ενα απλο ποστ. Θα ημουν αρκετα ικανοποιημενος ομως αν καποιος γνωστης μπορουσε να ασχοληθει λιγο με το ζητημα και να μου δωσει τα φωτα του να καταλαβω μερικα βασικα πραματα για να "ανακαλυψω" την πεταλιερα μου και να μαθω ισως να την χρησιμοποιω καταληλα. Αν γνωριζετε που μπορω διαδικτυακα ισως να βρω manual της Boss GT-8 στα ελληνικα γιατι εχω το αγγλικο ισως βοηθουσε.

     Μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι μου και στο email   ki8aristas_st3ltrucci@hotmail.com και να μου πειτε δυο λογακια εκει. Ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν κουρασα με το μεγεθος του κειμενου.

 ΥΓ: Ακριβως το ιδιο ποστ το παρεθεσα και στο Noiz.gr , συνεπως πηρα καποιες απαντησεις, αλλα θελω να δω και επιπλεον γνωμες στο κιθαρα. Ευχαριστω
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #1 στις: 23/06/08, 13:11 »
.... ε στην αρχη.. ας πω στους φιλους μουσικους του κιθαρα.. :P copy paste εγινε, συγχωρεστε το λαθος  ;)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #2 στις: 23/06/08, 21:44 »
καλησπερα φιλε, βασικα επειδη διαβασα οτι ψαχνεις κατι για ηχο petrucci τυχαινω να εχω ενα patchaki που βασιζεται σε αυτον θα ψαξω να το βρω να στο στειλω. βεβαια πρεπει να εχεις midi καλωδια να συνδεσεις την πεταλιερα στο pc.

Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #3 στις: 24/06/08, 07:11 »
Απ`όσο ξέρω η συγκεκριμένη πεταλιέρα έχει και έξοδο usb και συνοδεύεται από software με το οποίο μπορείς πολύ εύκολα να την ρυθμίσεις (πολύ πιο εύκολα από τα controls της ίδιας της πεταλιέρας)...
Επίσης συνδέεται online σε database με patchάκια και μπορείς να κατεβάσεις ότι θές...

Από ήχο την έχω ακούσει, αλλά σε pro (rack version) και μπορώ να σου πώ ότι με σωστά settings βγάζει, ναι μεν κλασσικό boss ήχο, αλλά κατά βάση πάρα πολύ καλό. Ιδίως εσύ που έχεις και λαμπάτο καλό ενισχυτή θα είναι όλα τα λεφτά...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #4 στις: 24/06/08, 12:26 »
Απ`όσο ξέρω η συγκεκριμένη πεταλιέρα έχει και έξοδο usb και συνοδεύεται από software
αυτα ισχυουν στο gt-pro (την rack εκδοση)
Το 8 συνδεεται μεσω midi και εχουν βγει μερικα προγραμματα εκτος boss απο χρηστες για τον χειρισμο της

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #5 στις: 25/06/08, 12:06 »
Oντως δεν εχει usb παρα μονο Midi. Zebric αν μπορεις να βρεις το εφεδακι αυτο που ειναι ομοιο με Petrucci θα ηταν καλη φαση. Αν και θελω κατα βαση  να μαθω να την σεταρω μονος μου και οχι απλα να ρουφαω πατσακια (οχι οτι με χαλαει). Μου εστειλε ενας φιλος ενα προγραμμα της Gt8 το λεγομενο gt8master το οποιο δεν μου ανοιγει ομως. Φταιει το γεγονος οτι δεν εχω συνδεσει την πεταλιερα στο πισι ? (ελπιζω να φταιει αυτο) Η θα επρεπε οπωδηποτε το προγραμμα να ανοιγει ασχετα με το αν συνεδεσα το πενταλ.. ?
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #6 στις: 25/06/08, 15:00 »
Επειδή έχω κι εγώ τη gt-8 έχω να πω ότι δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος...  :-\
Έχει μεν άπειρες παραμέτρους για να πειράξεις και ναφτιάξεις τον ήχο,οι περισσοτερες όμως είναι ,χοντρικά,άχρηστες. :(
Έχω ήδη γύρω στα 3-4 προγράμματα,όχι της Boss, τα οποία είναι πάρα πάρα πάρα πολύ καλά κι εύχρηστα. Ανοίγεις διάφορα patches κι αν τα κοιτάξεις λίγο,μετά παίρνεις ιδέες και για δικά σου... Δεν είναι ανάγκη να συνδέσεις την πεταλιέρα επάνω στο pc για να τα ανοίξεις. Αν θες κάποιο άλλο στείλε μου μήνυμα... Παίζει και σε torrent ένα dvd της boss μ έναν τύπο που σου εξηγεί πολλά πράματα,δεν είναι όμως και τόσο κατατοπιστικό...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #7 στις: 25/06/08, 15:14 »
παιδια ανεβαζω εδω αρκετα patches που εχω στη συλλογη μου. περιλαμβανουν και αυτο που ηθελε ο φιλος με τον petrucci... εχω δοκιμασει ελαχιστα απο αυτα γιατι ειχα καταληξει σε μερικα τα οποια δεν θυμαμαι καν ποια ειναι απο κει μεσα γιατι εχω αλλαξει τα ονοματα στην πεταλιερα...


http://rapidshare.com/files/124916346/gt-8_patches.rar.html


ελπιζω να βγει κατι καλο μεσα απο αυτα και να ενημερωθουμε και οι υπολοιποι αν καποιο απο αυτα αξιζει κατι παραπανω..

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #8 στις: 25/06/08, 22:31 »
Για να ακουσω αυτα τα πατς πρεπει να εχω midi και να τα περασω στην boss ? η αν κατεβασω ενα απο τα προγραμματα που αναφερανε τα παιδια, μπορω να τα ακουσω κ κει ?
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #9 στις: 25/06/08, 23:01 »
πρεπει να εχεις midi καλωδια!!! το προγραμμα τα φορτωνει στην πεταλιερα και εσυ τα ακους παιζοντας...τουλαχιστον εκει εχω μεινει εγω!

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #10 στις: 25/06/08, 23:10 »
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις το άλλο:

Άνοιξέ τα με ένα πρόγραμμα και μόλις καταλάβεις τι παίζει,βλέπε τις ρυθμίσεις και μετέφερέ τες με το χέρι. Έτσι θα μάθεις περίπου τι παίζει για να φτιάξεις ήχο καλό....

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Αποριες για Boss GT-8
« Απάντηση #11 στις: 25/06/08, 23:21 »
γινεται και αυτο αλλα θα ειναι ξεκολωμα γιατι υπαρχουν παρεμβασεις σε καθε παραμετρο και σε πολλα patch  και σε ολο το bank!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Απορίες.

Ξεκίνησε από Nimrod7 « 1 2 » Τα καλύτερα...

26 Απαντήσεις
21654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/08, 06:33
από armagedon
5 Απαντήσεις
4703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/06, 14:25
από YmiRLinG
27 Απαντήσεις
8438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 16:27
από Unknown Artist
4 Απαντήσεις
3189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/06, 22:43
από Unknown Artist
11 Απαντήσεις
6284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
28 Απαντήσεις
10480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 13:14
από Und3ad
10 Απαντήσεις
5791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 13:14
από bluesbreaker
5 Απαντήσεις
3083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/08, 14:05
από pegasus
14 Απαντήσεις
5184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/09, 16:46
από a7xjoey
10 Απαντήσεις
4604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1