Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτές και χώροι  (Αναγνώστηκε 5037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Ενισχυτές και χώροι
« στις: 14/10/05, 21:27 »
Θα ήθελα ενας σοβαρός και εμπειρος κιθαρωδός να μου πει την αντιστοιχια μεγαφωνων και watt ενος ενισχυτη(και λυχνίας και τρανζιστορ) και τετραγωνικών μετρων. Για να γίνω πιο σαφείς θέλω να πως, όταν παίζεις σε έναν χώρο 10τμ χρειάζεσαι ενισχυτή με λιγότερα βατ και πιθανώς λιγότερα ηχεία από την περίπτωση του να παίζεις σε έναν χώρο 150τμ. Αυτό έχει να κάνει βασικά με τον ήχο κι όχι με την αισθητική.... Λογικά θα υπάρχει κάποιος κανόνας για να ξέρεις τι χρειάζεσαι κάθε φορά πέρα απο τον εμπειρικό τρόπο. Ε, όποιος έχει κάτι στον νου του επ' αυτού, ας το ποστάρει...
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές και χώροι
« Απάντηση #1 στις: 14/10/05, 22:49 »
ειναι λιγο γενικολογο αυτο που ζητας μια και η ενταση που χρειαζεσαι απο ενα ενισχυτη εξαρταται απο πολλους παραγοντες περαν των τετραγωνικων μετρων. Ας πουμε ενας ενισχυτης που μπορει να ειναι ανεπαρκης με ενα πολυ δυνατο ντραμιστα να ειναι μια χαρα με εναν που προτιμαει να παιζει με δυναμικες. Οπως βλεπεις ειναι λιγο πιο πολυπλοκα τα πραγματα. Επισης κανεις το κλασσικο λαθος να αποδιδεις την ενταση με βαση τα watt. Για να σου δωσω να καταλαβεις εχω ενα Mesa boogie 50watt και ενα Marshall 60watt........ε οταν ανοιγω τον boogie ο Marshall δεν ακουγεται............μου εχει τυχει να ντροπιασω  ;D ;D ;D ;D και καποιους 100αρηδες  :) :) :) :). Επισης να ξερεις οτι με εναν τρανσιστορατο 100αρη δεν θα ακουγεσαι με τιποτα παραπανω απο εναν 50αρη λαμπατο...ακομα και 30αρηδες λαμπατοι μπορει να σε "τρωνε" :) :) :) :) .......Γενικα παντως η πλειψηφια απο εμας και τα μαγαζια στα οποια φανταζομαι οτι παιζουμε 30 λαμπατα watt ειναι υπερεπαρκη............50 λαμπατα ειναι παραπανω απο αρκετα.......εκτος και παιζεις στο ολυμπιακο σταδιο οποτε παρε 100αρη

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές και χώροι
« Απάντηση #2 στις: 14/10/05, 23:26 »
Συμφωνώ σε όλα αυτά, αλλά για πες μου: σου φαίνεται λογικό και ηχητικό σωστό να παίζεις στο υπνοδωμάτιο σου με 40 λαμπάτα βατ οδηγώντας καμπίνα 4χ12''; Το λογικό είναι 15 λαμπάτα με 1χ12''κοκ. Απλά αν γίνεται θα ήθελα κάτι ποιο συγκεκριμένο από αυτό..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές και χώροι
« Απάντηση #3 στις: 14/10/05, 23:33 »
αν θες να παιζεις μονο στο υπνοδωματιο σου 10watt ftanoyn kai perisseuoun. Απλα σκεψου μηπως καποια στιγμη θες να παιξεις εξω μαζι με αλλους................................30watt lampa.........

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές και χώροι
« Απάντηση #4 στις: 14/10/05, 23:46 »
Αααα μπράβοο... Εδώ είμαστε... τα βατ λαμπάτα τα βρήκαμε......εως 30 είναι υπέραρκετά.... Με τα μεγάφωνα τι κάνουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Από την φτωχή μου πείρα στα στερεοφωνικά κάθε χώρος θέλει ανάλογο αριθμό μεγαφώνων αλλά και να είναι συγκεκριμένων ιντσών... Με 2χ12'' σε 20 λαμπάτα βατ πως περίπου θα ακούγομαι;; Μιλάω και για το δωμάτιο μου, αλλά και για live..... Αν οι ερωτήσεις μου έιναι ανούσιες(αν γράφω μαλ***ες δηλαδή ;D ;D) πείτε το μου να μην σας ζαλίζω, αλλά και να μην παιδεύομαι τζάμπα κι εγώ ::)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές και χώροι
« Απάντηση #5 στις: 15/10/05, 00:03 »
me 2x12 tha exeis kapws pio "anoixto" ..........pio "aplwmeno" hxo............de xerw pws alliws na sto perigrapsw me logia............mh to psaxneis toso polu...... polles fores tha paixeis me mikrofwnikh opote ta watt kai ta 2x12 einai sxetika.............epimenw 30watt lampa kai 1x12................ase pou einai duskolo na breis enisxuth sta 20-30 watt pou les kai na einai kai 2x12...auth th stigmh tyoulaxiston den mou erxetai kapoios sto mualo........

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές και χώροι
« Απάντηση #6 στις: 15/10/05, 00:27 »
Όσον αφορά την ακουστική ενός χώρου, είναι πολλά που παίζουν ρόλο:
       Σχετικά με τον ενισχυτή:Καλό θα ήταν να κάνεις τη σύγκριση με την ένταση.Αφετέρου παίζει ρόλο, όπως είπαν παραπάνω η κατασκευή και η καμπίνα
       Σχετικά με το χώρο, παίζουν μεγάλο ρόλο όχι τα τετραγωνικά μέτρα, αλλα τα κυβικά. Δηλαδη κάνει μεγάλη διαφορά ένα χαμηλό ταβάνι απο το να παίζεις (αν χρειαστεί) έξω.Σημαντικό ρόλο στον κλειστό χώρο, έχει επίσης και η "κατασκευή" του. Ένας χώρος με βιβλιοθήκες, αφίσες, ή και ηχομονωτικά ακόμα είναι πιο απαιτητικός απο έναν αντίστοιχο με γυμνούς τοίχους. Και όσον αφορά ακραίες περιπτώσεις, καλό είναι να υπάρχουν λείες καμπύλες στο χώρο, δηλαδή όπου ενώνεται το ταβάνι με το τοίχο, να έχει προστεθεί γύψος που να καμπυλώνει την ένωση.
        Τέλος και αρκετά σημαντικό, είναι η τοποθέτηση του ενισχυτή, έτσι ώστε να ακούς καλύτερα.

Μάλλον το παράκανα με τα παραπάνω, αλλα αυτό που ουσιαστικά θέλω να πώ είναι ότι η ένταση του ενισχυτή είναι μόνο μια απο τις παραμέτρους που συμβάλλουν στο καλό ήχο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές και χώροι
« Απάντηση #7 στις: 15/10/05, 15:02 »
Εντάξει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :D..... Αα, οσο για τον ενισχυτή που είπε ο fenderiaris οτι δεν του ερχεται κατι στον νου ας κοιτάξει τους laney vc212, kai vox ac30 ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές και χώροι
« Απάντηση #8 στις: 15/10/05, 16:11 »
σωστος..........

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές και χώροι
« Απάντηση #9 στις: 16/10/05, 18:50 »
ειναι λιγο γενικολογο αυτο που ζητας μια και η ενταση που χρειαζεσαι απο ενα ενισχυτη εξαρταται απο πολλους παραγοντες περαν των τετραγωνικων μετρων. Ας πουμε ενας ενισχυτης που μπορει να ειναι ανεπαρκης με ενα πολυ δυνατο ντραμιστα να ειναι μια χαρα με εναν που προτιμαει να παιζει με δυναμικες. Οπως βλεπεις ειναι λιγο πιο πολυπλοκα τα πραγματα. Επισης κανεις το κλασσικο λαθος να αποδιδεις την ενταση με βαση τα watt. Για να σου δωσω να καταλαβεις εχω ενα Mesa boogie 50watt και ενα Marshall 60watt........ε οταν ανοιγω τον boogie ο Marshall δεν ακουγεται............μου εχει τυχει να ντροπιασω  ;D ;D ;D ;D και καποιους 100αρηδες  :) :) :) :). Επισης να ξερεις οτι με εναν τρανσιστορατο 100αρη δεν θα ακουγεσαι με τιποτα παραπανω απο εναν 50αρη λαμπατο...ακομα και 30αρηδες λαμπατοι μπορει να σε "τρωνε" :) :) :) :) .......Γενικα παντως η πλειψηφια απο εμας και τα μαγαζια στα οποια φανταζομαι οτι παιζουμε 30 λαμπατα watt ειναι υπερεπαρκη............50 λαμπατα ειναι παραπανω απο αρκετα.......εκτος και παιζεις στο ολυμπιακο σταδιο οποτε παρε 100αρη

Άλλωστε τα 50 επιπλέον Watt ενός κατοστάρη αυξάνουν την ένταση του μόλις κατα 3db δεδομένης της ίδιας προενίσχυσης/σήματος. Θεωρητικά 3db ισοδυναμούν με διπλασιασμό της ηχητικής πίεσης όμως λόγω της φύσης του ανθρώπινου αυτιού που αντιλαμβάνεται την ένταση με λογαριθμική κλίμακα, δεν ακούς 2 φορές ισχυρότερο σήμα. Θεωρώ ότι τα βασικά πλεονεκτήματα των "κατοστάριδων" εμφανίζονται μόνο όταν καλούνται να οδηγήσουν πολλά ηχεία σε μικρότερες αντιστάσεις (4ohm πχ)...

Για υπνοδωμάτιο τώρα θεωρώ οτιδήποτε πάνω από 15 Watt λάμπα υπερβολή μιας και δεν θα μπορέσεις σχεδόν ποτέ να παίξεις πάνω από τη μέση και να απολάυσεις τη λάμπα που τόσο ακριβά πλήρωσες... Στους solid state τα πράγματα είναι πιο απλά μιας και έχουν πιο "επίπεδη" απόδοση οπότε ακόμα και ένας ενισχυτής 60-75 watt θα ακούγεται ωραία στο δωμάτιο, έχοντας καβάτζα και την απαιτούμενη ένταση για κάποιο live μικρής κλίμακας...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
61133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/09, 19:49
από andy the crow
52 Απαντήσεις
21854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 00:57
από Jezus
18 Απαντήσεις
7703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 21:17
από ScullShot
32 Απαντήσεις
13663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 14:28
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 19:35
από Jezus
4 Απαντήσεις
3528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:32
από master of puppets
5 Απαντήσεις
3463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/10, 14:46
από children of bodom
2 Απαντήσεις
1827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/10, 09:26
από mace
8 Απαντήσεις
3334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 09:15
από Shockrates
8 Απαντήσεις
6318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/11, 19:03
από Johnie Darko