Αποστολέας Θέμα: Βιο-αυτοκίνητο  (Αναγνώστηκε 7221 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Christen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Βιο-αυτοκίνητο
« στις: 24/03/09, 14:46 »
Τι λέτε να οδηγούμε αυτοκίνητα τα οποία δεν θα εκπέμπουν καθόλου ρύπους, θα είναι τελείως αθόρυβα και αυτοματοποιημένα, στα οποία όταν βαριέσαι να οδηγήσεις απλά θα βάζεις τον αυτόματο πιλότο. Τα οποία θα επεξεργάζονται καθαρό αέρα για καύσιμο και θα εκπέμπουν φιλτραρισμένο καθαρό οξυγόνο. Τα οποία δε θα αποτελούνται από ένα μάτσο σίδηρο αλλά από υλικό βιολογικής προέλευσης. Τέρμα η ροπή ,τα άλογα, ο θόρυβος του κινητήρα, εξάτμισης, η αδρεναλίνη και η αίσθηση των G, τέρμα οι προσπεράσεις γοήτρου και η δυνατή μουσική, τέρμα το αυτοκίνητα όπως το ξέρουμε και το λατρεύουμε. Λοιπόν? Τι λέτε?


Edit Pascal: Υπαρχει ηδη το banner στην υπογραφη. Περιττη διαφημιση εαν ξαναμπει
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/09, 17:52 από pascal. »

Κοινωνικό δίκτυο ανθρώπων και αυτοκινήτων.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #1 στις: 24/03/09, 15:00 »
Καλη φαση φαινεται. Και οταν με το καλο καθαρισει η ατμοσφαιρα, ξαναβγαζουμε τα ρυπογονα τουρμποχρεπια μας >:D ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #2 στις: 24/03/09, 15:07 »
Το ότι θα είναι βιολογικά αυτοκίνητα δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξεχάσουμε και τις επιδόσεις!

Με μια ενζυμική κυψέλη μετασχηματισμού και έναν καλό ηλεκτροκινητήρα μπορείς να πετύχεις και τα δύο από τα ζητούμενα, χωρίς να βρίσκεσαι στην σφαίρα της φαντασίας και του μαγικού χαλιού!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #3 στις: 24/03/09, 15:44 »
στα οποία όταν βαριέσαι να οδηγήσεις απλά θα βάζεις τον αυτόματο πιλότο.

Και γιατί αφού βαριέσαι να βάλεις αυτόματο πιλότο?Καλύτερα να μην οδηγήσεις καθόλου αυτοκίνητο εκείνη την ημέρα.. ;D
Τα οποία θα επεξεργάζονται καθαρό αέρα για καύσιμο και θα εκπέμπουν φιλτραρισμένο καθαρό οξυγόνο.

Αφού θα επεξεργάζονται καθαρό αέρα δεν εννοείται ότι θα βγάζουν και καθαρό οξυγόνο? :-\
Τα οποία δε θα αποτελούνται από ένα μάτσο σίδηρο αλλά από υλικό βιολογικής προέλευσης. Τέρμα η ροπή ,τα άλογα, ο θόρυβος του κινητήρα, εξάτμισης, η αδρεναλίνη και η αίσθηση των G, τέρμα οι προσπεράσεις γοήτρου και η δυνατή μουσική, τέρμα το αυτοκίνητα όπως το ξέρουμε και το λατρεύουμε. Λοιπόν? Τι λέτε?

Συμφωνώ στο να μην κάνουν θόρυβο και στη δυνατή μουσική αλλά χωρίς αδρεναλίνη τι να το κάνεις το αυτοκίνητο? ;D



Κοινωνικό δίκτυο ανθρώπων και αυτοκινήτων.

Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #4 στις: 24/03/09, 20:58 »
Τώρα που η Porche έβγαλε ντιζελοκήνιτο ξεχάστε τα στερεότυπα του τύπου: βιοαυτοκίνητο=χαμηλά γκάζια....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #5 στις: 24/03/09, 21:52 »
Τώρα που η Porche έβγαλε ντιζελοκήνιτο ξεχάστε τα στερεότυπα του τύπου: βιοαυτοκίνητο=χαμηλά γκάζια....

το οποίο όμως κοστίζει πόσο?  :-\

επιπλέον....αμα δεν νιώθεις ότι οδηγείς τουτού καλύτερα πατινι....τι να το κάνεις το χάρτινο τουτού? μούφα πράγματα..... :P κάθε πράγμα έχει μια χρησιμότητα....εννοειται πως είμαι υπέρ αυτοκινητων που προκαλουν λιγότερη μολυνση (υβριδικά πχ)....αλλά όχι και αυτοκινητα που να μην είναι σιδερένια.....οχι να κόψουμε την αδρεναλίνη.....να μην τραβάμε κανα χειροφρενο σε καμια ωραία στροφούλα να πετάμε λίγο κωλαρακι..... :P
(σόρρυ που το παίρνω στην πλάκα...απλά το θέμα  μπήκε απλα να μπει....δεν νομιζω πως θα δούμε απάντηση απο τον δημιουργό.... :P)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #6 στις: 24/03/09, 22:41 »
Λοιπόν? Τι λέτε?

Λέω:
Έχεις κάτι συγκεκριμένο να μας πεις για αυτό το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #7 στις: 24/03/09, 23:09 »
1.Eρωτηση Βασιλη
2.Απο ποτε τα ντιζελοκινητα ειναι και βιοαυτοκινητα? :P
3. Μαστερ..Τι σχεση εχει αν το αυτοκινητο ειναι απο λαμαρινα υλικο βιολογικης προελευσης?Αυτο σε εμποδιζει να κανεις μπατιλικια?Το προβλημα σου αφου θες αδρεναλινη θα επρεπε να ειναι τα υβριδικα τα οποια ουτως η αλλως οπως φαινεται δεν θα αναπτυχθουν και πολυ περισσοτερο.

Ναι το σαιτ μας εδωσε πολλες πληροφοριες. 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #8 στις: 24/03/09, 23:20 »
3. Μαστερ..Τι σχεση εχει αν το αυτοκινητο ειναι απο λαμαρινα υλικο βιολογικης προελευσης?Αυτο σε εμποδιζει να κανεις μπατιλικια?Το προβλημα σου αφου θες αδρεναλινη θα επρεπε να ειναι τα υβριδικα τα οποια ουτως η αλλως οπως φαινεται δεν θα αναπτυχθουν και πολυ περισσοτερο.

δεν με εμποδιζει πουθενα...ασχετο το ενα με το άλλο.......απλά δεν γινεται να ακουμπάς το τουτού και να τσαλακώνεται.... :P

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #9 στις: 24/03/09, 23:56 »
Λοιπόν? Τι λέτε?

Λέω:
Έχεις κάτι συγκεκριμένο να μας πεις για αυτό το θέμα;

αχαχαχαχαχαχ! Ναι!

1ον)Τι σχέση έχει ο "αυτόματος πιλότος" με τα "αυτοκίνητα τα οποία δεν θα εκπέμπουν καθόλου ρύπους"? ???

2ον)Πώς "θα επεξεργάζονται καθαρό αέρα για καύσιμο"?
--->Είναι φυσικά-χημικά-πρακτικά αδύνατο να κάψεις αέρα. (Πόσο μάλλον αφού δεν έχουμε καθόλου καθαρό αέρα... ;D) Καύση σημαίνει προσθήκη οξυγώνου σε μια ένωση η οποία αντιδρά και χαιρόμαστε τα αποτελέσματά της. (οι περισσότεροι περάσαμε από το λύκειο).
--->Στα αμάξια τώρα, έστω ότι παράγεις τη σπίθα με ηλεκτρικό ρεύμα... Τι θα κάψεις?  :-\  "καθαρό αέρα" αντί βενζίνης? 

3ον)Πως δ***λο "θα εκπέμπουν φιλτραρισμένο καθαρό οξυγόνο"? Θα φωτοσυνθέτουν κιόλας? :o

4ον)"δε θα αποτελούνται από ένα μάτσο σίδηρο αλλά από υλικό βιολογικής προέλευσης"..... Όπως?  ???  Τσόφλι αυγού?  Σόρρυ, αλλά εγώ προτιμώ το μάτσο σίδηρο να είναι ΠΑΝΩ ΑΠ΄το κεφάλι μου να με προστατεύει από άλλο μάτσο σίδηρο που ενδεχομένως να είναι ΠΑΝΩ ΣΤΟ κεφάλι μου.  :'(

5ον)"Τέρμα τα άλογα". ::) Να ενημερώσουμε την παγκόσμια Φυσική κοινότητα πως το HorsePower καταργήθηκε από μονάδα μέτρισης της ισχύος και το κακόμοιρο το wattάκι έμεινε μόνο του...

6ον)"Τέρμα η αδρεναλίνη".    ""Η ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ, γνωστή και ως επινεφρίνη είναι σημαντική ορμόνη και νευροδιαβιβαστής (νορεπινεφρίνη) που παράγεται από τη μυελώδη μοίρα των επινεφριδίων, ως απόκριση στο ερέθισμα της άσκησης ή του άγχους με την άφιξη ενός νευρικού παλμού. Η αδρεναλίνη μαζί με την πρόδρομη ένωση σχηματισμού της τη νοραδρεναλίνη αποτελούν τις κυριότερες ορμόνες που παράγονται στη μυελώδη μοίρα των επινεφριδίων. Και οι δύο αυτές μαζί με τη ντοπαμίνη χαρακτηρίζονται κατεχολαμίνες, δηλαδή παράγωγα της πυροκατεχίνης, μια συμπαθομιμητική αμίνη που προέρχεται από τα αμινοξέα φαινυλαλανίνη και τυροσίνη.Η αδρεναλίνη βοηθά τον οργανισμό να κινητοποιήσει όλες τις πηγές ενέργειάς του, σε περιπτώσεις έντονης δραστηριότητας, διεγείροντας το συμπαθητικό νευρικό σύστημα για επείγουσα ενέργεια κατά τη λεγόμενη "αντίδραση μάχης ή φυγής". Έτσι, οι απολήξεις των νευρικών ινών του αδρενεργικού νεύρου, του συμπαθητικού νευρικόύ συστήματος, εκκρίνουν τη νορεπινεφρίνη ή νοραδρεναλίνη και τα επινεφρίδια την επινεφρίνη ή αδρεναλίνη. Οι ουσίες αυτές που έχουν τα ίδια αποτελέσματα ενεργοποιούν υποδοχείς αγγείων και άλλων οργάνων, προετοιμάζοντας την καρδιά και τους μυς για δράση.Ως αντισταθμιστική ή αντιρροπική ορμόνη προκαλεί το ήπαρ να απελευθερώσει γλυκόζη και τα κύτταρα να απελευθερώσουν λιπαρά οξέα. Με αυτόν τον τρόπο παράγεται επί πλέον ενέργεια.""   Ευτυχώς η αδρεναλίνη μου δεν καταργείται από κανένα "Βιο-αυτοκίνητο"  8)  (Όπως επίσης και η "αίσθηση των G")

......το καλύτερο σ΄το άφησα στο τέλος που λέμε.....

7ον-και σοφότερον) Φίλε μου παίρνω το θάρρος και σου κάνω τις εξής δύο ερωτήσεις:
                                 α)Πώς ακριβώς μπορεί ένα "Βιο-αυτοκίνητο" να μου αφαιρέσει το δικαίωμα να ακούω δυνατά μουσική? ???
                            και β)Βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ ιδιαίτερα μουσικόφιλο, θα έλεγα... Τι σκεπτόσουν όταν έλεγες "Τέρμα η δυνατή μουσική"? :P(παρακαλώ να μην πέσουν όλοι να με φάνε ότι η καλή μουσική δε θέλει ένταση ;D)




Σημείωση:
Δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω όλο αυτό εάν δεν είχα δει πρωτύτερα αυτό από συμφορουμίτη μας σε άλλο ποστ σου...

---> "Συμβουλη: Το να μπαινεις σε διαφορα φορα ( ;)) και να ανοιγεις διαφορα θεματακια τετοιου τύπου δεν ειναι καλη διαφημιση...
Τον εχω πετύχει και σε αλλο φόρουμ με την ίδια τακτική, ανοίγει ενα θεμα στο οποιο δεν απανταει ποτέ, αλλα κοτσαρει την εικονίτσα με το link φαρδια πλατιά από κάτω.. ;D"
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος D'Andri

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #10 στις: 25/03/09, 10:44 »

2ον)Πώς "θα επεξεργάζονται καθαρό αέρα για καύσιμο"?
--->Είναι φυσικά-χημικά-πρακτικά αδύνατο να κάψεις αέρα. (Πόσο μάλλον αφού δεν έχουμε καθόλου καθαρό αέρα... ;D) Καύση σημαίνει προσθήκη οξυγώνου σε μια ένωση η οποία αντιδρά και χαιρόμαστε τα αποτελέσματά της. (οι περισσότεροι περάσαμε από το λύκειο).
--->Στα αμάξια τώρα, έστω ότι παράγεις τη σπίθα με ηλεκτρικό ρεύμα... Τι θα κάψεις?  :-\  "καθαρό αέρα" αντί βενζίνης? 


Θα καίει όζον ρε συ.. :-X :-X

Πέρα απο αυτό, +1000000000 σε όλα τα άλλα, και πολύ ασχοληθήκαμε νομιζω.
Και καλή τύχη μάγκες..!!!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #11 στις: 25/03/09, 14:55 »
Τα λετε αυτα επειδη ειστε ασχετοι. Θα ερθουν οι ολυμπιοι ΕΛ και θα μας δωσουν την τεχνολογια να καιμε αερα, προκειμενου να την χρησιμοποιησουμε εναντια στους Ελοχιμ.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #12 στις: 25/03/09, 22:02 »
2.Απο ποτε τα ντιζελοκινητα ειναι και βιοαυτοκινητα? :P

Από τότε που καίνε και άλλα καύσιμα εκτός του πετρελαίου. Από την εποχή που επινόησε ο Diesel την μηχανή αυτή δηλ... (γύρω στο 1910).



Δηλ θα σας πείραζε παίδες εάν το αυτοκινητό σας είχε σασί από ανθρακονήματα αντί για σιδερένιο και ανακυκλώσιμο βιοπλαστικό στο εσωτερικό του?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #13 στις: 26/03/09, 12:35 »
Τα ανθρακονηματα ειναι σαν το γυαλι, σπανε και σφαζουν, δεν παραμορφωνουν οπως το ατσαλι. Οποτε υποθετω οτι δεν παρεχουν τοση ασφαλεια. Επισης αμα χαλασει κατι το αντικαθιστας ενω το μεταλλο μπορεις να το ξανασφυριλατησεις, και επιπλεον ειναι πανακριβα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #14 στις: 26/03/09, 17:37 »
Για τα ανθρακονηματα νομιζω οτι κανεις λαθος στο οτι δεν ειναι ασφαλη.Ειναι και παραειναι για αυτο χρησιμοποιουνται σε οσο μεγαλυτερο βαθμο γινεται και στην F1.Eιναι ομως πανακριβα αυτο ειναι σιγουρο.

Συγνωμη η ντιζελομηχανη καιει ντιζελ.Το ντιζελ θεωρειται βιοκαυσιμο? :-X..Με καταλληλες προυποθεσεις σιγουρα ειναι καλυτερο απο τη βενζινη αλλα....(αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα..)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #15 στις: 26/03/09, 20:10 »
Τα ανθρακονηματα ειναι σαν το γυαλι, σπανε και σφαζουν, δεν παραμορφωνουν οπως το ατσαλι. Οποτε υποθετω οτι δεν παρεχουν τοση ασφαλεια. Επισης αμα χαλασει κατι το αντικαθιστας ενω το μεταλλο μπορεις να το ξανασφυριλατησεις, και επιπλεον ειναι πανακριβα.
Αδερφέ, αρχικά να σου πω πως ακόμα γελάω με τα Ελοχίμ! ;D ;D ;D Όμως για τα ανθρακονήματα, πιστεύω κάνεις λάθος. Είναι όπως τα λέει ο Kiratzoharris. Είναι αφενός ανθεκτικά, αφετέρου ελαφριά. Γι αυτό ακριβώς χρησιμοποιούνται στην F1.
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #16 στις: 26/03/09, 23:52 »
Θενξ :D Λιακο ρουλζ  ;D Τωρα εχει και το νερο μνημη ;D.... παντως παιδες στην f1 παιζει τεχνολογια way beyond απο την κανονικη, γιαυτο δεν νομιζω οτι θα ηταν ασφαλες να βγαζουμε συμπερασματα απο εκει... Τωρα θα μου πειτε για slr mclaren, enzo, ccx κτλ, και θα εχετε δικιο.... αλλα διατηρω ακομα καποιες επιφυλαξεις. Περα απο το βαρος δεν βλεπω καποιο σημαντικο πλεονεκτημα των ανθρακονηματων. Αντοχη εχει και το ατσαλι. (για αντοχη βασικα χρησιμοποιουν carbon-kevlar στους αγωνες πχ ποδιες καρτερ, προφυλακτηρες). Τεσπα το θεμα σηκωνει αρκετη συζητηση.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #17 στις: 27/03/09, 00:20 »
Σιγουρα η ποιοτητα του ανθρακονηματος παιζει μεγαλο ρολο ομως το ανθρακονημα που χρησιμοποιειται ειτε σε αγωνες ειτε γενικως σε σπορ αυτοκινητα για μιεωση βαρους ειτε ακομη και σε ποδηλατα ειναι πιο ανθεκτικο απο το ατσαλι.Τωρα αυτοκινητο ολοκληρο απο ανθρακονημα δεν ειναι εφικτο μαλλον οχι μονο λογω κοστους αλλα και γιατι αν φτιαξεις δομικα στοιχεια του αυτοκινητου(που δεχονται δηλαδη δυναμεις στη περιπτωση προσκρουσης) απο ανθρακονημα δεν ειναι οτι καλυτερο.Παρολαυτα συγκεκριμενα σημεια οπως πχ ο κλωβος στις f1 και αλλα πολλα ειναι πολυ καλυτερο να φτιαχνονται απο ανθρακονημα και το χει δειξει και η εμπειρια αυτο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #18 στις: 27/03/09, 01:04 »
Σιγουρα η ποιοτητα του ανθρακονηματος παιζει μεγαλο ρολο ομως το ανθρακονημα που χρησιμοποιειται ειτε σε αγωνες ειτε γενικως σε σπορ αυτοκινητα για μιεωση βαρους ειτε ακομη και σε ποδηλατα ειναι πιο ανθεκτικο απο το ατσαλι.Τωρα αυτοκινητο ολοκληρο απο ανθρακονημα δεν ειναι εφικτο μαλλον οχι μονο λογω κοστους αλλα και γιατι αν φτιαξεις δομικα στοιχεια του αυτοκινητου(που δεχονται δηλαδη δυναμεις στη περιπτωση προσκρουσης) απο ανθρακονημα δεν ειναι οτι καλυτερο.Παρολαυτα συγκεκριμενα σημεια οπως πχ ο κλωβος στις f1 και αλλα πολλα ειναι πολυ καλυτερο να φτιαχνονται απο ανθρακονημα και το χει δειξει και η εμπειρια αυτο.
+1
Πώς τα καταφέρνετε εδώ μέσα και με καλύπτετε τόσο πολύ ποτέ δεν το κατάλαβα.. (συγκριτικά με άλλα φόρουμ μιλάω. Να μην επεκταθώ γιατί θα αρχίσω τα μπινελίκια και δεν κάνει... :P)



Και η ατάκα της ημέρας!
το χει δειξει και η εμπειρια αυτο.
  φφφφφφφφφςςςςςςςςς!!! Μ΄έστειλες!  ;D ;D ;D


(κάτι μου λέει πως μετακομίζουμε για Κάδο σιγά σιγά...)
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #19 στις: 27/03/09, 02:10 »

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #20 στις: 27/03/09, 08:52 »
Αυτοκίνητο παραγωγής (μικρής), με ανθρακονήματα (και σκελετό από ατσάλι), είναι αυτό: www.teslamotors.com
Ηλεκτρικό, και με επιδόσεις που ζηλεύουν ακόμα και τα μεγαλύτερα supercars!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #21 στις: 27/03/09, 11:51 »
0-60 μίλια σε 3.9!!
14.000 στροφές κόφτη!!
τι λέτε ρε! :P

και πόσο κάνει ξέρουμε?



EDIT:βρήκα κάτι τιμές και είναι από 80 ως 100 χιλιάδες....
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/09, 11:55 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #22 στις: 27/03/09, 17:25 »
Σιγουρα η ποιοτητα του ανθρακονηματος παιζει μεγαλο ρολο ομως το ανθρακονημα που χρησιμοποιειται ειτε σε αγωνες ειτε γενικως σε σπορ αυτοκινητα για μιεωση βαρους ειτε ακομη και σε ποδηλατα ειναι πιο ανθεκτικο απο το ατσαλι.Τωρα αυτοκινητο ολοκληρο απο ανθρακονημα δεν ειναι εφικτο μαλλον οχι μονο λογω κοστους αλλα και γιατι αν φτιαξεις δομικα στοιχεια του αυτοκινητου(που δεχονται δηλαδη δυναμεις στη περιπτωση προσκρουσης) απο ανθρακονημα δεν ειναι οτι καλυτερο.Παρολαυτα συγκεκριμενα σημεια οπως πχ ο κλωβος στις f1 και αλλα πολλα ειναι πολυ καλυτερο να φτιαχνονται απο ανθρακονημα και το χει δειξει και η εμπειρια αυτο.
+1
Πώς τα καταφέρνετε εδώ μέσα και με καλύπτετε τόσο πολύ ποτέ δεν το κατάλαβα.. (συγκριτικά με άλλα φόρουμ μιλάω. Να μην επεκταθώ γιατί θα αρχίσω τα μπινελίκια και δεν κάνει... :P)



Και η ατάκα της ημέρας!
το χει δειξει και η εμπειρια αυτο.
  φφφφφφφφφςςςςςςςςς!!! Μ΄έστειλες!  ;D ;D ;D


(κάτι μου λέει πως μετακομίζουμε για Κάδο σιγά σιγά...)
Εκτος του οτι εκανα συνεχεια το ιδιο ορθογραφικο με το ανθρακονυμα :P σε ποιον θα ριξεις μπινελικια? :P
Εμπειρια οχι δικια μου ε.. ;D

Ωραιο το αμαξακι..Κατι μου λεει οτι υπαρχουν και αλλα..Και η τιμη τους μπορει να πεσει σχετικα αν ηταν μαζικης παραγωγης.Δεν ξερω βεβαια αν συμφαιρει κανεναν να ειναι μαζικης παραγωγης βεβαια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #23 στις: 27/03/09, 17:27 »
Βασικα για το τεσλα ριξτε μια ματια στο youtube στο τοπ gear το κανουν ριβιου. Κατα το ριβιου ολο χαλαγε ομως  :P

Αποσυνδεδεμένος Transparent_criminal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/transparent_criminal
Απ: Βιο-αυτοκίνητο
« Απάντηση #24 στις: 27/03/09, 20:05 »
Εκτος του οτι εκανα συνεχεια το ιδιο ορθογραφικο με το ανθρακονυμα :P
  :o :o Θα σε καταγγείλω στο παρακάτω ποστ "Ομιλειτε Ελληνικα" !!  ;D ;D



Παράθεση από: Kiratzoharris link=topic=72417.msg566018#msg566018
σε ποιον θα ριξεις μπινελικια? :P
Στα άλλα φόρουμ που προανέφερα.... >:( Μή με συγχίζεις μ΄αυτο !!  :P :P
"I M FOREVER BLOWING BUBBLES!"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
31581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 09:14
από indie-anos laternative
13 Απαντήσεις
4744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/12, 14:16
από hot_sauce (φλουτσ)