Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης και κονσολα σε μια συσκευη  (Αναγνώστηκε 7382 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αναγκαστικά επειδή επείγει έβαλα καινούριο θέμα, ας σβηστεί μετά απο μια δύο μέρες,
θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει γράφοντας μου κάποιο μοντέλο η μάρκα ενισχυτών που να κατευθυνθώ?
ζητάω για ηλεκτρακουστική (fender dc20), για προσωπική χρήση , οχι live , που να ειναι καλός οχι για τα μπάζα (οσο αυτο συμβιβάζεται με τα χρήματα που δίνω 300-350ε), που να μπορούν να συνδεθούν και 2 κιθάρες πάνω του (αν γίνεται), και επίσης μικρόφωνα κλπ...
παίζω κυρίως κλασσικό ροκ, και΄λιγότερο hard....
τι άλλο να προσέξω η θα ήταν καλό να έχέι ο ενισχυτής γιατι δεν καταλαβαίνω διάφορα άλλα που γράφετε τι χρησιμότητα έχουν.???
Ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στο κόπο να απαντήσει!!!
Γιώργος  
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/04, 12:12 από Dave Murray »
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #1 στις: 06/09/04, 12:17 »
Νομιζω οτι ειχα δει στον Ζοζεφ εναν Trace Elliot που εκανε τετοια δουλεια...μπορεις να τον τσεκαρεις εκει...παντως ετσι πως το παρουσιαζεις θελεις μια μινι κονσολα,με προενισχυσεις ξεχωριστες και ηχειο... δεν θα ειναι ευκολο να βρεις ακριβως αυτο που θες...

Παντως σε κατι τετοιο εχω δει σε μαρκες Trace Elliot, Dean Markley.....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #2 στις: 06/09/04, 12:53 »
δηλαδή να συνδέω τις δύο κιθάρες με την κονσόλα και μετα την κονσόλα με ενισχυτή ηχείο αν κατάλαβα....
μαλιστα...
για απλό ενισχυτή υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόλογο μοντέλο?
marshal h fender απο οτι εχω διαβάσει θα ήταν καλή επιλογή.
αν έχει κανεις ηλεκτρακουστικη κ χρησιμοποιει ας πει γνωμη..
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #3 στις: 06/09/04, 13:12 »
δηλαδή να συνδέω τις δύο κιθάρες με την κονσόλα και μετα την κονσόλα με ενισχυτή ηχείο αν κατάλαβα....
μαλιστα...  

Den ennοω αυτο... στο πρωτο σου ποστ ζητησες εναν ενισχυτη που να συνδεεις πανω του κιθαρες και μικροφωνα... και εγω σου περιεγραψα τι ειναι αυτο που ζητας...δεν σου προτεινα την λυση της κονσολας... για να μην μπερδευτεις...απλα ενα πολυμηχανημα σαν αυτο που ζητας ειναι δυσκολο να βρεις και απλα σου υπεδειξα δυο μαρκες που ξερω οτι βγαζουν τετοια μηχανηματα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_maniac

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • That's enough ! ! !
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #4 στις: 06/09/04, 17:31 »
Να ξέρεις οι κυριότερες ( και ποιο αξιόπιστες) μάρκες ενισχυτών είναι η fender , laney, marchall βασικά εγω χρησιμοποιω ενισυτή για ηλεκτρική αλλα νομίζω πως θα σου χρειαστει ένας fender.... που νομίζω πως έχει δύο υποδοχές.... αν το ψάξεις  όμως να ξέρεις πως σε έναν Laney μπορεις να πετάξεις πάνω του ο,τι θέλεις...
Get up , stand up ,
   STAND UP
For your rights
Get up , stand up
 DON'T GIVE UP
  THE FIGHT !

'' Bob Marley ''

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #5 στις: 06/09/04, 18:31 »
Εγώ έχω τον Laney LA30C που είναι 30 βάτ και για ακουστικά όργανα, τον έχω όμως για μουζούκι. Τον πήρα απο thomann για 209 ευρώ, τώρα έχει 179, ο Νάκας τον έχει γύρω στα 280. Έχει είσοδο ξεχωριστά για μικρόφωνο και RCA, η οποία δεν έχει ρυθμίσεις και βάθος. Στα λεφτά που θές δεν θα βρείς ενισχυτή που να παίρνει δυο όργανα, μπορείς όμως με 40-50 ευρώ να βρείς μικτάκι ήχου μόνο με εντάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #6 στις: 07/09/04, 03:13 »
Τον Laney La30C τον εχω κι εγω.
Ειναι πολυ καλος για τα λεφτα του, εχει ημιπαραμετρικο EQ, chorus με διακοπτακι on/off, reverb , εισοδο RCA και Balanced (mic) με δικο τους volume και 2 εισοδους για οργανα , μια για active και μια για passive.
Εχει επισης insert line , και line out.
Eνα 10" ηχειο και μεταφερεται ευκολα , ενω αν τον θες περισσοτερο για σπιτι, ειναι μια χαρα απο πλευρας εντασης (αλλα και για προβες) ...
Οποτε σε καλυπτει απ'οτι καταλαβα, εχει εισοδο για μικροφωνο, για 2 κιθαρες και για cd/tape κτλ, εχει και line out και insert για να προσθετεις εφφεδακια. Απλως δεν εχει πολλες δυνατοτητες για να ρυθμιζεις ξεχωριστα καθε σημα (μικροφωνο, cd , κιθαρες) ...
Εγω θα τον προτεινα παντως κι απ'οτι κοιταξα στον Νακα εχει 289€ , αλλα ισως αν πας απο εκει να πετυχεις καποια καλυτερη τιμη, γυρω στα 250€ ...
Αυτα ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #7 στις: 07/09/04, 08:36 »
Eυχαριστω,,πραγματικά βοηθήσατε πάρα πολύ.
Θα ψάξω για αυτόν τον laney μου φαίνεται και ακούγεται μια χαρά
για αυτό που ψάχνω

κ παλι thx!!
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #8 στις: 08/09/04, 01:36 »
Τον Laney La30C τον εχω κι εγω.
Ειναι πολυ καλος για τα λεφτα του, εχει ημιπαραμετρικο EQ, chorus με διακοπτακι on/off, reverb , εισοδο RCA και Balanced (mic) με δικο τους volume και 2 εισοδους για οργανα , μια για active και μια για passive.
Εχει επισης insert line , και line out.
Eνα 10" ηχειο και μεταφερεται ευκολα , ενω αν τον θες περισσοτερο για σπιτι, ειναι μια χαρα απο πλευρας εντασης (αλλα και για προβες) ...
Οποτε σε καλυπτει απ'οτι καταλαβα, εχει εισοδο για μικροφωνο, για 2 κιθαρες και για cd/tape κτλ, εχει και line out και insert για να προσθετεις εφφεδακια. Απλως δεν εχει πολλες δυνατοτητες για να ρυθμιζεις ξεχωριστα καθε σημα (μικροφωνο, cd , κιθαρες) ...
Εγω θα τον προτεινα παντως κι απ'οτι κοιταξα στον Νακα εχει 289€ , αλλα ισως αν πας απο εκει να πετυχεις καποια καλυτερη τιμη, γυρω στα 250€ ...
Αυτα ...

Έχω την εντύπωση πως oi active kai pasive εισόδοι δεν λειτουργούν ταυτόχρονα. Απλώς ανάλογα με το όργανο και την προενίσχυση διαλέγεις.

Πάρτον απο thomann. 179+23 μεταφορικά, δεν νομίζω να βρείς καλύτερη τιμή σε κανέναν Νάκα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #9 στις: 08/09/04, 02:04 »
Παράθεση από: mafiozos link=board=5;threadid=11093;start=0#msg117128 date=1094596585
[quote
Έχω την εντύπωση πως oi active kai pasive εισόδοι δεν λειτουργούν ταυτόχρονα. Απλώς ανάλογα με το όργανο και την προενίσχυση διαλέγεις.


Αυτο δεν το ξερω, ποτε δεν συνδεσα 2 κιθαρες ταυτοχρονα ...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/04, 02:05 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #10 στις: 08/09/04, 11:18 »
Παράθεση από: mafiozos link=board=5;threadid=11093;start=0#msg117128 date=1094596585
[quote
Έχω την εντύπωση πως oi active kai pasive εισόδοι δεν λειτουργούν ταυτόχρονα. Απλώς ανάλογα με το όργανο και την προενίσχυση διαλέγεις.

Δεν λειτουργουνε... Ειναι το αντιστοιχο του Hi και Low inputs της TF σειρας, που εχω εγω... Απλα σε ακουστικα οργανα λεγεται Active & Passive ενω σε ενισχυτες ηλεκτρικης κιθαρας Hi & Low, αναλογα το τι μαγνητες φοραει...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #11 στις: 08/09/04, 14:46 »
Και μενα ο ενισχυτης μου για την ηλεκτρικη (Peavey Ultra 12o κεφαλη και ηχεια 4x12) εχει 2 εισοδους Hi & Low gain , αλλα αυτον τον εχω δοκιμασει και παιζουν και οι δυο ταυτοχρονα κανονικα , οποτε ....
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #12 στις: 08/09/04, 14:56 »
Και μενα ο ενισχυτης μου για την ηλεκτρικη (Peavey Ultra 12o κεφαλη και ηχεια 4x12) εχει 2 εισοδους Hi & Low gain , αλλα αυτον τον εχω δοκιμασει και παιζουν και οι δυο ταυτοχρονα κανονικα , οποτε ....

Αχα... Αλλα ο δικος σου ειναι κεφαλη-καμπινα... Εμεις οι πτωχοι την βγαζουμε με combo...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #13 στις: 08/09/04, 15:13 »
Ναι , δεν ξερω ισως , κι αλλα μοντελα της Peavey εχουν τις ιδιες εισοδους , αλλα δεν τις εχω δοκιμασει , οποτε δεν ξερω ...
Παντως κι η κεφαλη mono ειναι ...
Τελικα νομιζω οτι ειναι αναλογα το μοντελο ...  :)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #14 στις: 09/09/04, 00:45 »
Ρε πάνε και πάρε ένα μικτάκι ήχου με 30-40 ευρώ, μόνο με εντάσεις, όχι απαραίτητα απο μαγαζί με μουσικά όργανα, και κάνε την δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #15 στις: 09/09/04, 01:13 »
κοιτα αν θες μονο για ηλ/ακουστικη και μικροφωνο καλη λυση θα ηταν να παρεις μια τετρακαναλη κονσολα με τα βαθακια της και το ΕQ της (αφου κατεξοχιν εκει συνδεονται αυτα τα οργανα). Αλλιως πολυ δυσκολα θα φτιαξεις καλο ηχο αν τα συνδεσεις αυτα σε ενα ενισχυτη ηλεκτρικης. Γνωμη μου...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #16 στις: 09/09/04, 01:31 »
Συγνωμη, δεν του προτεινε κανεις ενισχυτη ηλεκτρικης κιθαρας ...
Οι ενισχυτες που του προτειναμε, ειναι για ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ κιθαρες και ειδικα σχεδιασμενοι γι αυτο τον σκοπο.
Κανουν πολυ καλυτερη δουλεια απο κονσολιτσες με Onboard reverb τυπου DJ ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #17 στις: 09/09/04, 05:39 »
Hμιπαραμετρικο ειναι το EQ που σου δινει την δυνατοτητα να επεμβεις μονο σε συγκεκριμενη συχνοτητα καθε φορα και να την ενισχυσεις (+DB) ή να την "χαμηλωσεις" (-DB).
Με λιγα λογια σου δινει μονο 2 ποτενσιομετρα : Ενα με επιλογη συχνοτητας και ενα με επιλογη + & - DBs.
Το παραμετρικο EQ , εχει ενα επιπλεον control που λεγεται Q και αναλογα με πως το ρυθμιζεις (+ ή -), μπορεις και επεμβαινεις αναλογα , σε μια στενη περιοχη συχνοτητων (πχ απο 500-600Hz) ή σε μια πλατια περιοχη συχνοτητων (πχ απο 180-1400Hz). Φαντασου το σαν μια καμπυλη , της οποιας το πλατος αυξομειωνεις και αναλογα επιρεαζεις τις συχνοτητες που βρισκονται εντος αυτης της καμπυλης.
Τα συνηθισμενα EQs που εχουν οι ενισχυτες κιθαρας κτλ , εχουν μονο πριμα , μπασσα , μεσαια και υψηλομεσαια (presence) και απλως μπορεις να τα ενισχυσεις ή να τα χαμηλωσεις. Οι συχνοτητες στις οποιες επεμβαινεις ομως πειραζοντας τα , δεν αλλαζει , ειναι απο τον κατασκευαστη του καθε ενισχυτη στανταρ (πχ 200ΗΖ για το μπασσο , 600ΗΖ για τα μεσαια , 1400 για τα υψηλομεσαια και 4000 για τα υψηλα). Απλως αλλαζεις καθε φορα το ποσο της ενισχυσης αυτων των συχνοτητων ...
Το γραφικο EQ απο την αλλη μερια , σου δινει (αναλογα με τον τυπο του : μιας οκταβας , 2 οκταβων , 3 κτλ) μια πληθωρα απο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ συχνοτητες πανω στις οποιες επεμβαινεις σε καθεμια ξεχωριστα με + ή - Db (παλι).
Τελος υπαρχουν και γραφικα παραμετρικα EQs, που ειναι οπως καταλαβαινεις συνδιασμος των παραμετρικων και των γραφικων. Δηλαδη εχουν την μορφη των γραφικων, με τα faders (με + & -) και την συγκεκριμενη συχνοτητα που αντιστοιχει σε καθε fader, αλλα εχουν επισης και ενα ρυθμιστη Q για να ελεγχει την καμπυλη ...
Αυτα !!!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/04, 05:43 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Winmmisterakias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο Winmmister
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης και κονσολα σε μια συσκευη
« Απάντηση #18 στις: 15/02/05, 12:26 »
εχω ακουσει οτι οι αυτοενισχυομενες δεν ειναι και τοσο καλες :-\.... αν ψαχνεις παντος κατι καλο και φτηνο κοιταξε για κανα Beringer..... ;D
Winmmisterakias ή αλλιως Winstonerakias

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
17244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 21:30
από Arg0
2 Απαντήσεις
4178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 18:15
από kiwi
10 Απαντήσεις
4432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 14:48
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
3949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 12:53
από Fteo
5 Απαντήσεις
3024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 21:12
από gers
12 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/10, 13:20
από Nero
7 Απαντήσεις
2869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 13:04
από odeon-mastering
15 Απαντήσεις
10708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 00:44
από tech21man
1 Απαντήσεις
1804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 19:38
από Korgy
3 Απαντήσεις
6940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/17, 21:08
από vegos