Αποστολέας Θέμα: Vintage και καινούρια όργανα  (Αναγνώστηκε 19396 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #25 στις: 08/11/07, 22:33 »
Οχι εγω ειπα πως δεν μπορεις να βρεις 2 κιθαρες του 59 να ακουγονται το ιδιο δηλαδη η μια μπορει να ακουγεται τελεια και η αλλη χαλια! δεν ειπα πως οι 59 ειναι οι καλυτερες!!

Ναι ρε γείτονα, δεν διαφωνούμε. Αυτό είπε και ο Μάρμελ στο μήνυμά του, και προφανώς και ο Gary Moore αυτό εννοούσε όταν είπε ότι δεν έχει ξαναβρεί κιθάρα με αυτό τον ήχο...

Επ' ευκαιρία, πού θα δεις τον δεις αύριο;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #26 στις: 08/11/07, 22:41 »
Οχι εγω ειπα πως δεν μπορεις να βρεις 2 κιθαρες του 59 να ακουγονται το ιδιο δηλαδη η μια μπορει να ακουγεται τελεια και η αλλη χαλια! δεν ειπα πως οι 59 ειναι οι καλυτερες!!

Ναι ρε γείτονα, δεν διαφωνούμε. Αυτό είπε και ο Μάρμελ στο μήνυμά του, και προφανώς και ο Gary Moore αυτό εννοούσε όταν είπε ότι δεν έχει ξαναβρεί κιθάρα με αυτό τον ήχο...

Επ' ευκαιρία, πού θα δεις τον δεις αύριο;

Cambridge Corn Exchange!!! ;D ;D
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #27 στις: 08/11/07, 22:42 »
παιδιά η συζήτηση αυτή δεν νομίζω να βγάλει κάπου!

Ο καθένας έχει την δική του άποψη και επειδή δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές (Δεν μιλάμε για πεταλάκια) δεν νομίζω να μας βγάλει κάπου!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #28 στις: 08/11/07, 22:56 »
παιδιά η συζήτηση αυτή δεν νομίζω να βγάλει κάπου!

Ο καθένας έχει την δική του άποψη και επειδή δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές (Δεν μιλάμε για πεταλάκια) δεν νομίζω να μας βγάλει κάπου!


Απόψεις έχουν όλοι από μία (όπως είπε και ο επιθεωρητής Κάλλαχαν).

Μερικοί έχουμε και επιχειρήματα. Και δεν εννοώ "το είπε ο τάδε" ή "είναι γνωστό ότι...".  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #29 στις: 10/11/07, 17:14 »
Τρανταχτο παραδειγμα για την ποιοτητα και παλαιοτητα των ξυλων (αρα και την αξια του οργανου - μουσικη και οικονομικη) εχουμε με τα βιολια Stradivarius. Ενας λογος που ακουγονται τοσο καλα ειναι επειδη την εποχη που φτιαχτηκαν τα επιπεδα υγρασιας και αλλων κλιματολογικων συνθηκων (το λενε little ice age period) ηταν τετοια που εκαναν το συγκεκριμενο ξυλο να ειναι πιο "δεμενο".
Μπορει και αλλα βιολια της εποχης να ειναι φτιαγμενα απο τα ιδια ξυλα, αλλα αν π.χ. δεν ηταν απο το συγκεκριμενο δασος τοτε η διαφορα πιθανον να ειναι μερα με την νυχτα.

Το κουφο ομως ειναι οτι το 2003, εγινε προσπαθεια να φτιαχτει ενα βιολι που θα ειναι ακομα καλυτερο και σε καποια δημοσιο τεστ των δυο βιολιων οι ακροατες επελεξαν το καινουργιο ως "λιγο" καλυτερο.  ;)

Αν δεν κανω λαθος ο συγκεκριμενος αποθηκευε τα ξυλα και σε κατι υπογεια στη Βενετια, με αποτελεσμα το αλατι κτλ να διαβρωνει το ξυλο και το αποτελεσμα να ειναι ιδιεταιρα μουσικο... οποτε ειναι και θεμα συγκιριων!
Κανεις δεν ειπε οτι ενα τετοιο οργανο αξιζει τα λευτα του παικτικα, αλλα μονο συλλεκτικα (τωρα γιατι καποιοι στην ΕΡΤ κτλ εδωσαν τεραστια ποσα για να αγορασουν τετοια βιολια για να παιζουν ζωντανα στο μεγαρο ειναι αλλο θεμα...)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #30 στις: 04/04/08, 16:13 »
Ένας βασικός λόγος που κάποιο παλιό όργανο ενδέχεται να ακούγεται καλύτερα από ένα καινούριο (σαφώς με τις όποιες προυποθέσεις πχ συντήρηση κτλ),είναι γιατί πολύ απλά εχεί παιχτεί πολύ περισσοτερο.

Τα μουσικά όργανα γίνονται καλύτερα με το παίξιμο,ας μήν ξεχνάμε ότι όταν αυτά τα κομμάτια ξύλου κόβονται και στη συνέχεια κολιούνται κτλ,το ξύλο δεν "γνωρίζει" οτι θα γίνει μουσικό όργανο και όχι κάτι άλλο,έτσι λοιπόν όταν κατασκευαστεί και στη συνέχεια παιχτεί,με τον καιρό τα ξύλα θα "μάθουν" να συμπεριφέρονται ως τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #31 στις: 07/04/08, 00:03 »
Ο godin ισχυρίζεται ότι όταν ένα όργανο παίζει ένα είδος και συγκεκριμένες συχνότητες αποκρίνεται καλύτερα σε αυτές αλλά...

Η κλασσική μου που την έχω 15 χρόνια δεν ακούγεται καλύτερα από τότε που την πήρα και ας έχει "παλαιωθεί" σε καλές συνθήκες...

Για solid body ηλεκτρικά όργανα, ξύλα παλαίωση και άλλους urban legents, κρατάω μικρό καλάθι. Είναι τόσο μεγάλης σημασίας το setup, οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά που αφήνουν ελάχιστα περιθώρια στο ποσοστό υγρασίας κλπ να συμμετάσχουν.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #32 στις: 07/04/08, 01:25 »
Ένας βασικός λόγος που κάποιο παλιό όργανο ενδέχεται να ακούγεται καλύτερα από ένα καινούριο (σαφώς με τις όποιες προυποθέσεις πχ συντήρηση κτλ),είναι γιατί πολύ απλά εχεί παιχτεί πολύ περισσοτερο.

Τα μουσικά όργανα γίνονται καλύτερα με το παίξιμο,ας μήν ξεχνάμε ότι όταν αυτά τα κομμάτια ξύλου κόβονται και στη συνέχεια κολιούνται κτλ,το ξύλο δεν "γνωρίζει" οτι θα γίνει μουσικό όργανο και όχι κάτι άλλο,έτσι λοιπόν όταν κατασκευαστεί και στη συνέχεια παιχτεί,με τον καιρό τα ξύλα θα "μάθουν" να συμπεριφέρονται ως τέτοιο.

Τόση ώρα που διαβάζω αυτό ήθελα να γράψω!! Ακριβώς έτσι είναι!!

Αλλά και πάλι η διαφορά είναι αισθητή περισσότερο σε κλασσικές- ακουστικές κιθάρες και γενικά σε ακουστικά όργανα..

Γιαυτό αν έχετε παρατηρήσει σε μερικά ωδεία που έχουν ξεχάσει να αλλάξουν τον εξοπλισμό τους εδώ και χρόνια πετυχαίνει κανείς κάτι κιθαρόνια, παιγμένα από εκατοντάδες χέρια, κάθε μέρα, για χρόνια, που ο ήχος τους έχει μια περίεργη ναζιάρικη βραχνάδα κι ας είναι yamaha των 300€..

επίσης να αναφέρω πως τα μισά ξύλα που χρησιμοποιούνται σε κιθάρες ΔΕΝ παλαιώνουν!! έτσι είναι ο χαρακτήρας τους!! Χαρακτηριστικό παράδειγμα στις κλασσικές ο κέδρος! όσα χρόνια κι αν παίζεις μια κιθάρα με κέδρινο καπάκι δεν θα αλλάξει ο ήχος της!! ενώ με έλατο ακούς την διαφορά!!

Άρα λοιπόν θεωρώ κοροϊδία να μου λένε ότι υπάρχει vintage όργανο που δεν έχει παίξει κανένας με αυτό και είναι σαν καινούριο και να προσπαθούν να με πείσουν για παλαίωση κτλ κτλ.. δεν παίζει!! vintage αν θέλεις μόνο μεταχειρισμένο και αυτό με πολλές αμφιβολίες..

Τέλος να πω κάτι που μου αρέσει να λέω: ας ζήσουμε στην εποχή μας κι ας προσπαθήσουμε να την κάνουμε καλύτερη, γιατί τελικά αυτό που καταστρέφει το παρόν και το μέλλον είναι η μυθοποίηση του παρελθόντος... ;)

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #33 στις: 07/04/08, 13:10 »
Τέλος να πω κάτι που μου αρέσει να λέω: ας ζήσουμε στην εποχή μας κι ας προσπαθήσουμε να την κάνουμε καλύτερη, γιατί τελικά αυτό που καταστρέφει το παρόν και το μέλλον είναι η μυθοποίηση του παρελθόντος... ;)
[/quote]

Τι ειπε ρε ο ποιητής  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #34 στις: 07/04/08, 20:14 »
Ο godin ισχυρίζεται ότι όταν ένα όργανο παίζει ένα είδος και συγκεκριμένες συχνότητες αποκρίνεται καλύτερα σε αυτές αλλά...

Η κλασσική μου που την έχω 15 χρόνια δεν ακούγεται καλύτερα από τότε που την πήρα και ας έχει "παλαιωθεί" σε καλές συνθήκες...

Για solid body ηλεκτρικά όργανα, ξύλα παλαίωση και άλλους urban legents, κρατάω μικρό καλάθι. Είναι τόσο μεγάλης σημασίας το setup, οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά που αφήνουν ελάχιστα περιθώρια στο ποσοστό υγρασίας κλπ να συμμετάσχουν.

Σε ενα αλλο  θεμα ειχα βαλει ενα βιντεακι απο το εργαστηριο ενος γιαπωνεζου που φτιαχνει κιθαρες... δεν θυμαμαι το ονομα του για να το ξαναβρω, αλλα στο εν λογο βιντεο, ο κυριος αυτος εβαζε τα ετοιμα οργανα σε εναν ειδικο θαλαμο, οπου επαιζε μουσικη (κλασικη, κλασικους κιθαριστες κτλ) σε συγκεκριμενη ενταση, πιστευωντας οτι ετσι δονειτε και στρωνει ηχητικα το καπακι. Ισως να δουλευει το συστημα σε μικρο βαθμο, ισως και να ειναι βουντου, δεν γνωριζω, ο τυπος παντως ειχε ενα δωματιο αφιερωμενο σε αυτο το σκοπο, και τα οργανα εμεναν καποιο καιρο εκει μεσα.

Οσον αφορα τα 15 χρονια της κιθαρας σου πιστευω δεν ειναι αρκετα για να θεωρηθρι βινταζ οργανο ισως? Οσον αφορα τα ηλεκτρικα συμφονω απολυτως, και το οτι καποια παλια ηλεκτρικα οργνανα ακουγωντε αλλιως εχει κυριως να κανει με την χρηση διαφορετικων υλικων πριν 30-50 χρονια, και οχι τοσο με την παλαιωση...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #35 στις: 08/04/08, 07:04 »
Ο godin ισχυρίζεται ότι όταν ένα όργανο παίζει ένα είδος και συγκεκριμένες συχνότητες αποκρίνεται καλύτερα σε αυτές αλλά...

Η κλασσική μου που την έχω 15 χρόνια δεν ακούγεται καλύτερα από τότε που την πήρα και ας έχει "παλαιωθεί" σε καλές συνθήκες...

Για solid body ηλεκτρικά όργανα, ξύλα παλαίωση και άλλους urban legents, κρατάω μικρό καλάθι. Είναι τόσο μεγάλης σημασίας το setup, οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά που αφήνουν ελάχιστα περιθώρια στο ποσοστό υγρασίας κλπ να συμμετάσχουν.

Σε ενα αλλο  θεμα ειχα βαλει ενα βιντεακι απο το εργαστηριο ενος γιαπωνεζου που φτιαχνει κιθαρες... δεν θυμαμαι το ονομα του για να το ξαναβρω, αλλα στο εν λογο βιντεο, ο κυριος αυτος εβαζε τα ετοιμα οργανα σε εναν ειδικο θαλαμο, οπου επαιζε μουσικη (κλασικη, κλασικους κιθαριστες κτλ) σε συγκεκριμενη ενταση, πιστευωντας οτι ετσι δονειτε και στρωνει ηχητικα το καπακι. Ισως να δουλευει το συστημα σε μικρο βαθμο, ισως και να ειναι βουντου, δεν γνωριζω, ο τυπος παντως ειχε ενα δωματιο αφιερωμενο σε αυτο το σκοπο, και τα οργανα εμεναν καποιο καιρο εκει μεσα.

Οσον αφορα τα 15 χρονια της κιθαρας σου πιστευω δεν ειναι αρκετα για να θεωρηθρι βινταζ οργανο ισως? Οσον αφορα τα ηλεκτρικα συμφονω απολυτως, και το οτι καποια παλια ηλεκτρικα οργνανα ακουγωντε αλλιως εχει κυριως να κανει με την χρηση διαφορετικων υλικων πριν 30-50 χρονια, και οχι τοσο με την παλαιωση...

Δεν είναι παλιά μια κιθάρα 15 χρονών όντως. Αλλά 15 χρόνια με 2-3 ώρες ενασχόληση τη μέρα (τα πρώτα 10 τουλάχιστον), καλή συντήρηση και πάντα καινούριες χορδές και βλέπω ότι όσο περνάει ο καιρός όχι απλά δε βελτιώνεται από ένα σημείο και μετά αλλά έχει αρχίσει και θαμπώνει. Και φυσικά κοντεύει η ώρα του neck reseting μιας και τα κόκκαλα έχουν αρχίσει να φθήνουν επικύνδυνα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #36 στις: 08/04/08, 09:43 »
Ο godin ισχυρίζεται ότι όταν ένα όργανο παίζει ένα είδος και συγκεκριμένες συχνότητες αποκρίνεται καλύτερα σε αυτές αλλά...

Η κλασσική μου που την έχω 15 χρόνια δεν ακούγεται καλύτερα από τότε που την πήρα και ας έχει "παλαιωθεί" σε καλές συνθήκες...

Για solid body ηλεκτρικά όργανα, ξύλα παλαίωση και άλλους urban legents, κρατάω μικρό καλάθι. Είναι τόσο μεγάλης σημασίας το setup, οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά που αφήνουν ελάχιστα περιθώρια στο ποσοστό υγρασίας κλπ να συμμετάσχουν.

Σε ενα αλλο  θεμα ειχα βαλει ενα βιντεακι απο το εργαστηριο ενος γιαπωνεζου που φτιαχνει κιθαρες... δεν θυμαμαι το ονομα του για να το ξαναβρω, αλλα στο εν λογο βιντεο, ο κυριος αυτος εβαζε τα ετοιμα οργανα σε εναν ειδικο θαλαμο, οπου επαιζε μουσικη (κλασικη, κλασικους κιθαριστες κτλ) σε συγκεκριμενη ενταση, πιστευωντας οτι ετσι δονειτε και στρωνει ηχητικα το καπακι. Ισως να δουλευει το συστημα σε μικρο βαθμο, ισως και να ειναι βουντου, δεν γνωριζω, ο τυπος παντως ειχε ενα δωματιο αφιερωμενο σε αυτο το σκοπο, και τα οργανα εμεναν καποιο καιρο εκει μεσα.

Οσον αφορα τα 15 χρονια της κιθαρας σου πιστευω δεν ειναι αρκετα για να θεωρηθρι βινταζ οργανο ισως? Οσον αφορα τα ηλεκτρικα συμφονω απολυτως, και το οτι καποια παλια ηλεκτρικα οργνανα ακουγωντε αλλιως εχει κυριως να κανει με την χρηση διαφορετικων υλικων πριν 30-50 χρονια, και οχι τοσο με την παλαιωση...

Δεν είναι παλιά μια κιθάρα 15 χρονών όντως. Αλλά 15 χρόνια με 2-3 ώρες ενασχόληση τη μέρα (τα πρώτα 10 τουλάχιστον), καλή συντήρηση και πάντα καινούριες χορδές και βλέπω ότι όσο περνάει ο καιρός όχι απλά δε βελτιώνεται από ένα σημείο και μετά αλλά έχει αρχίσει και θαμπώνει. Και φυσικά κοντεύει η ώρα του neck reseting μιας και τα κόκκαλα έχουν αρχίσει να φθήνουν επικύνδυνα...
Εγώ στις κλασικές μου που έχουν στο καπάκι έλατο έχω παρατηρήσει ότι ο ήχος με τα χρόνια "ανοίγει" δηλαδή είναι σαν να έχεις ένα στερεοφωνικό και σιγά-σιγά να αυξάνεις το treble.. Με λίγα λόγια ο ήχος ξεθαμπώνει λες και αποκτά περισσότερα πρίμα.. Σε αντίθεση με τις κιθάρες μου με καπάκι κέδρο, όπου παρατηρείται το αντίθετο.. Θα μου πείτε πως το παρατήρησα.. Όχι δεν ηχογράφησα το πριν και το μετά, απλά όταν παίζεις αρκετές ώρες την ημέρα ο ήχος που ακούς σου μένει.. Βέβαια στον αντίποδα, τις "νεογέννητες" κιθάρες ελάτου προσωπικά τις θεωρώ μη μουσικές και με λιγότερα db έντασης, σε αντίθεση με τις κέδρινες που έχουν πολύ όγκο.. Βέβαια οι ελάτινες σε αποζημιώνουν μετά από 5-10 χρόνια αν έχεις την υπομονή να περιμένεις :)..
Επίσης πιστεύω σχεδόν ακράδαντα ότι τα ξύλα παίζουν μεγάλο ρόλο στις κλασικές (ηλεκτρακουστικές δεν είχα ποτέ και έτσι δεν ξέρω) αλλά όχι στις ηλεκτρικές..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #37 στις: 10/04/08, 02:45 »
Εμενα παντως θαμπονουν τα αυτια μου απο τις μεγαλες εντασεις απο τα εργαλεια στη δουλεια, και τη μουσικη σε συναυλιες και προβες  :D
Σοβαρα τωρα, πολλοι υποστηριζουν οτι ακουστικη μνημη δεν υπαρχει (τους εχω αποδειξει λαθος  :) ), αλλα οντως με το περασμα των χρονων δυσκολο να συγκρινεις, γιατι παει συγκριτικα με τις νεες ακουστικες εμπειριες το πως ακους τον ηχο ενος οργανου.
Τωρα αυτο που λετε για τις ακουστικες προφανως ισχυει, γιατι υπαρχουν πολλες αναφορες για το θεμα. Βεβαια και το "θολωμα" ειναι επιθυμητο για καποια ειδη μουσικης.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #38 στις: 25/05/08, 14:00 »
Ένα ενδιαφέρον άρθρο:
http://www.edroman.com/rants/vintageguitarno.htm

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #39 στις: 25/05/08, 14:40 »
Πολύ καλό άρθρο (αν και διάβασα μόνο τους τίτλους-όλη μέρα διάβαζα ΑΟΔΕ  >:( )
Ειδικά αυτό είναι κορυφαία παρατήρηση:

6.  Nobody Cares But YOU and a few other guys that haven't discovered girls yet!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #40 στις: 25/05/08, 23:34 »
Πολυ σωστος στα περισοτερα, αλλα μην ξεχναμε οτι ο τυπος εχει το μεγαλυτερο καταστημα με ΝΕΕΣ κιθαρες στο Βεγκας, δικο του καστομ-σοπ κτλ κτλ κτλ  ???
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #41 στις: 02/06/08, 11:14 »
Ερωτηση: Και για ποιον λογο ο ηχος στα παλια οργανα γινεται καλυτερος αντι για χειροτερος?

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #42 στις: 02/06/08, 11:50 »
Κάποιοι λένε ότι το ξύλο "στεγνώνει" με τα χρόνια, και κάνει τον ήχο να ακούγεται πιο καλός, και άλλος ένας λόγος είναι ότι πιθανόν παλαιά όργανα κατασκευάστηκαν πριν μπουν οι εταιρίες στη μαζική παραγωγή (με τη μορφή που έχει σήμερα), πολλά είναι hand-crafted, άλλα discontinued έιναι σπανια μοντέλα και άλλοι απλώς συλλέγουν..

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #43 στις: 02/06/08, 16:17 »
Έχω την αίσθηση ότι για να συνειδητοποιήσει ο κάτοχος κιθάρας τις πραγματικές ηχητικές διαφορές με το πέρασμα του χρόνου στη κιθάρα του είναι κάτι πολύ σχετικό διότι λογικά (υπό κανονικές συνθήκες) βελτιώνεται και ο ίδιος παικτικά (άρα βγάζει πιό καθαρό ήχο) και φυσικά είναι σαν να βλέπεις το πρόσωπο σου στο καθρέφτη κάθε μέρα, δεν συνειδητοποιείς ότι γερνάς μόνο αν στο πεί κάποιος που έχει να σε δει πολύ καιρό.
Πάντως είναι απολύτως λογικό να στεγνώνουν (έως ένα βαθμό πέραν του οποίου δεν συνεχίζεται αυτό) τα ξύλα με το πέρασμα του χρόνου αφού οι περισσότεροι τις χρησιμοποιούμε σε χώρους χαμηλής υγρασίας (δωμάτια κλπ), τώρα αν αυτό βελτιώνει τον ήχο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, ότι τον αλλάζει πάντως σίγουρα (αφού αλλάζει η δομή του υλικού). Αυτό που λέει παραπάνω κάποιος ότι η βαφή δεν επιτρέπει στο ξύλο να αναπνέει δεν ισχύει γιατί τότε δεν θα σκέβρωναν ποτέ οι κιθάρες (το ξύλο αποτελείται από πόρους έτσι και αλλιώς). Σίγουρα όμως στα ηλεκτρικά όργανα τα ξύλα έχουν αρκετά μικρότερη βαρύτητα στον ήχο από τα ακουστικά. Σημαντικό ρόλο στις ηχητικές διαφοροποιήσεις παίζουν επίσης και οι ποικιλίες ξύλου, περιοχή προέλευσης, χρόνος παλαίωσης που σίγουρα αλλάζουν από περίοδο σε περίοδο ακόμη και για τον ίδιο τύπο κιθάρας. Για το λόγο αυτό είναι διάσημα τα βιολιά Στρατιβάριους
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #44 στις: 02/06/08, 20:29 »
Nα μοιραστω και γω την αποψη μου μαζι σας με τη σειρα μου...
δεν ειναι θεμα μοδας μονο.
Το vintage οργανο εχει τεραστια πλεονεκτηματα.
Πρωτον τα 3υλα του ειναι παλια συνεπως και σωστα ξηραμενα. Μια κιθαρα τωρινης κατασκευης χρειαζετε 5-8 χρονια μεχρι να 3ηραθουν πληρως τα ξυλα της και να δωσει το 100% του ηχου της. Εξερουνται οι χειροποιητες στισ οποιες ο κατασκευαστης εχει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησει εξαρχης ξεραμενα ξυλα πραγμα το οποιο δεν μπορουν να κανουν τα μεγαλα εργοστασια λογο του μεγαλου κοστους.
Αυτα περι ξυλου και τα λεω απο την πλευρα του δασολογου.
Τωρα αλλο ενα θεμα.
Ειναι δυνατον ενα εργοστασιο το οποιο πριν απο 30 χρονια εβγαζε 100 κιθαρες το μηνα και σε πολυ μικρο βαθμο χρησιμοποιουσε αυτοματοποιημενη κατασκευη, τωρα να βγαζει 2000 κιθαρες τη μερα και με πληρως αυτοματοποιημενο τροπο να παραγει οργανα ιδιας κατασκευης και ποιοτητας?
Λιγο δυσκολο το κοβω.
Δεν λεω σε καμια περιπτωση να κυνηγας τα vintage οργανα και να σνομπαρεις τα σημερινα...
Τωρα οσον αφορα τα ρελικ και τα δηθεν ρελικ οργανα ουδεν σχολιον....ΟΥΤΕ για πλακα ειναι η αποψη μου.
Αυτα μονο και διορθοστε με αν κανω λαθος :-X

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #45 στις: 03/06/08, 14:12 »
Nα μοιραστω και γω την αποψη μου μαζι σας με τη σειρα μου...
δεν ειναι θεμα μοδας μονο.
Το vintage οργανο εχει τεραστια πλεονεκτηματα.
Πρωτον τα 3υλα του ειναι παλια συνεπως και σωστα ξηραμενα. Μια κιθαρα τωρινης κατασκευης χρειαζετε 5-8 χρονια μεχρι να 3ηραθουν πληρως τα ξυλα της και να δωσει το 100% του ηχου της. Εξερουνται οι χειροποιητες στισ οποιες ο κατασκευαστης εχει την δυνατοτητα να χρησιμοποιησει εξαρχης ξεραμενα ξυλα πραγμα το οποιο δεν μπορουν να κανουν τα μεγαλα εργοστασια λογο του μεγαλου κοστους.
Αυτα περι ξυλου και τα λεω απο την πλευρα του δασολογου.
Τωρα αλλο ενα θεμα.
Ειναι δυνατον ενα εργοστασιο το οποιο πριν απο 30 χρονια εβγαζε 100 κιθαρες το μηνα και σε πολυ μικρο βαθμο χρησιμοποιουσε αυτοματοποιημενη κατασκευη, τωρα να βγαζει 2000 κιθαρες τη μερα και με πληρως αυτοματοποιημενο τροπο να παραγει οργανα ιδιας κατασκευης και ποιοτητας?
Λιγο δυσκολο το κοβω.
Δεν λεω σε καμια περιπτωση να κυνηγας τα vintage οργανα και να σνομπαρεις τα σημερινα...
Τωρα οσον αφορα τα ρελικ και τα δηθεν ρελικ οργανα ουδεν σχολιον....ΟΥΤΕ για πλακα ειναι η αποψη μου.
Αυτα μονο και διορθοστε με αν κανω λαθος :-X


Aν μιλάς για ηλεκτρικά όργανα, κάνεις 101% λάθος. Οποτε σε διορθώνω, όπως ζήτησες.  ;D ;D ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #46 στις: 03/06/08, 14:48 »
πια η διαφορα ηλεκρικου και μη οργανου?
δηλαδη στα ηλεκρικα οργανα το ξυλο δεν πεζει ρολο κατα την αποψη σου? ???

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #47 στις: 03/06/08, 15:03 »
Νομίζω το ξέραμα το ξύλων, ειδικά σε ηλεκτρικά όργανα, είναι ένας μεγάλος μύθος!

Καλώς ή κακώς, η ποιότητα των μηχανικών μερών (γέφυρα, nut), των ηλεκτρικών (μαγνήτες, ποτενσιόμετρα, ηλεκτρικά) κ τα ΔΑΚΤΥΛΑ είναι αυτά που παράγουν τον ήχο.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #48 στις: 03/06/08, 15:42 »
πια η διαφορα ηλεκρικου και μη οργανου?
δηλαδη στα ηλεκρικα οργανα το ξυλο δεν πεζει ρολο κατα την αποψη σου? ???

Φίλε μου, αυτή είναι μια συζήτηση που την έχω κάνει εδώ, και αλλού, εκατομμύρια φορές. Δυστυχώς βαριέμαι αφόρητα να την ξανακάνω, να με συγχωρείς.  ::)

Ψάξε εδώ στο forum και θα βρεις πολλές σχετικές απόψεις, και δικές μου και άλλων.  ;)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Vintage και καινούρια όργανα
« Απάντηση #49 στις: 03/06/08, 15:59 »
Πιστεύω και εγώ (και το έχω συζητήσει πολλές φορές εδώ) ότι στα ηλεκτρικά όργανα, η ποιότητα και η παλαιότητα των ξύλων είναι κάτι το οποίο έχει λάβει αναίτια μεγάλη σημαντικότητα..

Φαντάσου ότι είσαι σε ένα δωμάτιο με ξύλινη επένδυση.. Αν τραγουδήσεις θα ακούσεις τη φωνή σου καθώς θα αντηχεί στο δωμάτιο με διαφορετικό τρόπο απ'οτι αν ήσουν σε ένα δωμάτιο με σκυρόδεμα.. Το γεγονός αυτό δείχνει την διαφορά του ήχου που λαμβάνουμε από ένα μη ηλεκτρικό όργανο και η οποία βασίζεται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό από τον ήχο που βγαίνει από το αντιηχείο του (τη γνωστή τρύπα στο σώμα).. Ο ήχος που ακούμε από ένα μπουζούκι, για παράδειγμα, είναι ο ήχος που κατευθύνεται από τις χορδές προς το αντιηχείο και από αυτό, πάλι πίσω σε εμάς.. Μέσα στο αντιηχείο, ο ήχος πλάθεται από τα ξύλα, όπως πλάθεται η φωνή μας μέσα σε ένα δωμάτιο.. 

Τώρα το ηλεκτρικό όργανο τι είναι; Είναι 2-3 μαγνήτες οι οποίοι μετατρέπουν την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που προκαλείται από την δόνηση των χορδών σε ήχο μέσω κάποιου ενισχυτή.. Επομένως, η ποιότητα των μαγνητών αλλά και του ενισχυτή παίζουν ιδιαίτερο ρόλο στην χροιά του ήχου, μιας και δεν υπάρχει κάποιο αντιηχείο έτσι ώστε να διαμορφώσουν τα ξύλα του την χροιά.. Στα ξύλα ηλεκτρικών οργάνων προσωπικά, χωρίς βέβαια να μπορώ να το αποδείξω, πρέπει να αποδίδουμε την ικανότητα τους να παρατείνουν το sustain της κιθάρας και όχι την ικανότητα τους να διαμορφώνουν τον ήχο..

Edit: Είχα διαβάσει κάπου ότι είχε κατασκευαστεί μια ηλεκτρική κιθάρα από ανθρακονήματα η οποία απ'ότι λέγεται έπαιζε πολύ καλά.. Αυτό συνηγορεί στο γεγονός ότι τα ξύλα δεν διαμορφώνουν τον ήχο ηλεκτρικών οργάνων.. Αν ποτέ κατασκευαστεί και μια κλασική κιθάρα από...ατσάλι, ας πούμε, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε αν θα ακούγεται καλά ή όχι..
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/08, 16:06 από faser »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
6800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/05, 18:26
από Arg0
11 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/05, 18:33
από takis79
28 Απαντήσεις
11244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 11:05
από Freedom (modeerf)
3 Απαντήσεις
3455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:52
από thanasis93
6 Απαντήσεις
4628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 17:02
από fenderiarhs
3 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 01:55
από Dr Wolf
2 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 19:14
από tasosSG
8 Απαντήσεις
7150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 21:45
από papous
66 Απαντήσεις
23303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/12, 09:29
από rodort1
13 Απαντήσεις
45653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 10:45
από STEFANOS604