Αποστολέας Θέμα: help παιδια  (Αναγνώστηκε 2788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
help παιδια
« στις: 25/06/10, 12:41 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑΣ.ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ.ΠΑΙΖΩ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΥΣΟΞΥΛΑ ΚΑΝΕΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΔΥΟ ΚΙΘΑΡΕΣ.
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=7773
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=7116
ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΜΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: help παιδια
« Απάντηση #1 στις: 25/06/10, 17:19 »
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: help παιδια
« Απάντηση #2 στις: 25/06/10, 18:02 »
H cort μαρεσει και εμενα. Ωστοσο ο λαιμος της LTD ειναι ο,τι καλυτερο εχω συναντησει γενικα. Αλλα αυτο αφορα εμενα.
 Τωρα απο εκει και επειτα και οι δυο σε σχεση με μια μετρια εως χαλια οπως ειπες κιθαρα ισως ειναι πιο πανω, ισως θελουν μαγνητες η κατι αλλο αλλα την ακρη θα τη βρεις, η LTD ειναι πιο ευκολη γιατι εχει μικροτερο scale (η αποσταση απο την πισω γεφυρα εως τον πανω καβαλαρη στο πρωτο ταστο) το οποιο σημαινει λιγοτερη ταση στις χορδες για το ιδιο κουρδισμα. Επισης σημαινει ευκολο παιξιμο με 10ρες λεμε τωρα.

Πανε παιξε και με τις δυο και οποια σου κανει κουκου!!! Αν παλι εχεις και τον ενισχυτη σου η σκοπευεις να παρεις ενα που εχει το μαγαζι οποια ακουγεται καλυτερη με αυτον...

Γενικα ενα γρηγορο τεστ ειναι να παιξεις μια μια ολες τις νοτες και να δεις αμα ψοφαει γρηγορα καμια. Αν ναι ελπιζω να ειναι μονο μια σε ολη την ταστιερα αλλιως αν ειναι η ιδια σε ολη την κιθαρα (λα λα λα η σι διεση σι διεση κτλ τυχαια παραγειγματα) απλα δειχνει που συντονιζει η κιθαρα...Αν παλι ειναι μονο ΜΙΑ (δλδ ρε διεση σττη τεταρτη χορδη και μονο αυτη ισως δειχνει ατελεια του ξυλου κοντα στο ταστο οποτε τι να κανουμε συμβαινουν αυτα αλλα λαβε το υποψη. Ζητα να ειναι σωστα σεταρισμενες γιατι ψηλες χορδες σημαινουν δυσκολοπαικτη (οποτε μπορει να προτιμησεις την αλλη με τις πιο χαμηλες) η καλυτερο ηχο και κρυψιμο ατελειων στα ταστα (γιατι με χαμηλες χορδες ψοφαει λιγακι ο ηχος). Τωρα που ειπα ταστα αν ενα ταστο εχει προβλημα πανω κατω θα ακουγονται ολιγον κζζζτριιζζ ολες οι νοτες πανω σε αυτο (πρωτη εως εκτη χορδη) η δυο τρεις διαδοχικα. Αποψη μου: σουταρε την γιατι τετοια προβληματα λυνονται μεν αλλα σημαινει εξτρα κοστος στο μελλον και σπασιμο νευρων (θελει τριψιμο να ερθουν στην ευθεια και χαμηλωνουν κιολας).


Κοινως παρε οποια σου φαινεται πιο καλοφτιαγμενη και ζωντανη στο χερι και ευκολοπαικτη. Σιγουρα θα το ξερεις αυτοματα οταν ερθει η ωρα και τις δοκιμασεις.

Τωρα που λεμε ζωντανη ενα γρηγορο τεστακι που κανω ειναι να χτυπαω μια μια τις αρμονικες στο 12ο ταστο (ακριβως δηλαδη με την πενα χτυπας τις χορδες στο 12ο ταστο χωρις να τις πατας). Αστες να ηχουν ελευθερα Δες ποιο κιθαρα ακουγεται δυνατοτερα. Συνηθως με προδιαθετει θετικα.


Μην αποριψεις το θεμα της εμφανισης. Ο,τι και να γινει πρεπει να σε εμπνεει να παιξεις και να σαρεσει. Συνηθως αγοραζω κιθαρες στο κουτουρου με βαση το λοοκ!!! Ποτε δεν ειχα ιδιαιτερο παραπονο και τα αλλα τα βρισκω στην πορεια! Κατι τετοιο πρεπει να ειναι διασκεδαση και οχι γριφος...Ασε που τα γουστα αλλαζουν με τον καιρο οποτε παρε μια και σκιστην!!!

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: help παιδια
« Απάντηση #3 στις: 25/06/10, 19:16 »
Να προσθέσω μία παρατήρηση η LTD δεν έχει τρέμολο ενώ η Cort έχει

Αποσυνδεδεμένος metalupyourass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: help παιδια
« Απάντηση #4 στις: 26/06/10, 13:18 »
παιδια μου αρεσει το τρεμολο.το θεμα ειναι το σεταρισμα και το κουρδισμα.απο την αλλη η ltd ειναι για ριφακια.εγω παιζω thrash metal αρα ειναι καταληλη.

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: help παιδια
« Απάντηση #5 στις: 26/06/10, 13:51 »
Ακολουθεί προσωπική άποψη :) Για φθηνή κιθάρα( και πόσο μάλλον αν δεν σου χρειάζεται το τρέμολο) καλύτερα να είναι χωρίς τρέμολο

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: help παιδια
« Απάντηση #6 στις: 10/07/10, 16:27 »
Ακολουθεί προσωπική άποψη :) Για φθηνή κιθάρα( και πόσο μάλλον αν δεν σου χρειάζεται το τρέμολο) καλύτερα να είναι χωρίς τρέμολο

οντως το τρεμολο σε αυτην την κατηγορια χρηματων θα σου παρουσιαζει προβληματα
γιαυτο πηγαινε για LTD  (απιστευτη κιθαρα και κανει για το στυλ που παιζεις αρκετα καλα)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: help παιδια
« Απάντηση #7 στις: 12/07/10, 12:12 »
Φιλε μου δες και αυτες τις 2 (χωρις τρεμολο για drop tunings και sustain):

http://www.dv247.com/guitars/jackson-js32rt-dinky-electric-guitar-black--70673

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-mh-50-nt-electric-guitar-black-cherry--46958

Εχουν wide thin neck για γρηγορο παιξιμο... εχω τo προηγουμενο μοντελο της Jackson (JS20) και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ποιοτητα κατασκευης και το playability.
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/10, 15:20
από ilianthos-Kanlis
9 Απαντήσεις
3742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/10, 22:03
από Ntik
12 Απαντήσεις
5806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 07:40
από studio54
2 Απαντήσεις
27844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/11, 16:21
από kostas6568
8 Απαντήσεις
3461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/11, 01:54
από peephole
65 Απαντήσεις
47722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 01:10
από saved
2 Απαντήσεις
2932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/13, 23:27
από kkmspm (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
9127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/13, 09:09
από yannis27gr
1 Απαντήσεις
1948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/18, 21:22
από Dagoth
0 Απαντήσεις
614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/21, 21:25
από Xefos6