Αποστολέας Θέμα: Αποστολη απο Αμερικη  (Αναγνώστηκε 45775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Αποστολη απο Αμερικη
« στις: 20/02/08, 02:20 »
Παιδια διαβασα τις αποψεις σας για αγορα μεσω ebay απο αμερικη αλλα τι γινεται σε περιπτωση που καποιος σου την στελνει σαν προσωπικο αντικειμενο?πχ η ξαδερφη μου ειναι αμερικη και μπορει να αγορασει μια κιθαρα και να μου τη στειλει μεσω USPS. Θα περασει απο τελωνειο?? Ρωτησα εναν φιλο μου που ο πατερας του ειναι τελωνειακος και μου ειπε προσωπικα αντικειμενα δεν εκτελωνιζονται. Ξερετε κατι αλλο εσεις? ???

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #1 στις: 20/02/08, 08:48 »
Όπως μάλλον θα διάβασες ήδη, οι αποστολές μέσω αεροπορικού ταχυδρομείου (και όχι κούριερ) δεν περνάνε από τελωνείο.
Έχεις και μια γνώμη τελωνειακού. Τι άλλο χρειάζεσαι;

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #2 στις: 20/02/08, 12:13 »
προσωπικα αντικειμενα ειναι τα gift που λεμε???

Αποσυνδεδεμένος Vaisilis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #3 στις: 20/02/08, 13:01 »
προσωπικα αντικειμενα ειναι τα gift που λεμε???

και τα δωρα απ'οτι ξερω ;)

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #4 στις: 20/02/08, 13:24 »
εμμμ...βασικά το ίδιο είναι.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Χάρης(DJ Ha)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #5 στις: 20/02/08, 13:37 »
Δηλαδη ρε παιδια , για να καταλαβω...
Εγω θελω ενας φιλος να μου φερει απο Αμερικη σε Ελλαδα, ενα κουτι που ειναι 80χ40χ15 και γυρω στα 7 κιλα...
(το κοστος του ειναι 300$ αλλα δεν εχει σημασια) κ δεν ειναι κατι το ηλεκτρονικο, ειναι ενα παιχνιδι Lego)
Με ποιον τροπο δεν θα πληρωσω τελωνειο?

Eιναι καλυτερα να το στειλει με usps και να γραψει gift πανω...?
Με κουριερ(dhl κ ups ) δεν θα με πετσοκοψουν? και για τα μεταφορικα ,αλλα κ για το τελωνειο... :-\

Ουτος η αλλως το κουτι δεν γραφει απέξω καποια τιμη.
http://www.myspace.com/operationmix
MUSIC IS MY WIFE! (Harris Copyright 2001)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #6 στις: 20/02/08, 13:42 »
Ρε παιδιά, το χουμε πει 100 φορές, πλέον gift ή όχι, όλα αξιολογούνται βάσει αξίας!
Ακόμα κ τα προσωπικά είδη αν αναγράφουν αξία >100 ευρώ συνήθως φορολογούνται.
Κ το συνήθως πάει στον αν βαριέται ή όχι ο τελωνειακός...

Το ζήτημα είναι ότι η USPS Express Mail Service, συνεργάζεται με τις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, οι οποίες εκτελωνίζουν δωρεάν, σε αντίθεση με τις εταιρίες courier (DHL,UPS) που διαμεσολαβούν εκτελωνιστές κ κατά 99% ζητάνε κερατιάτικα για να εκτελωνίσουν το προιόν.

Για αυτό, πάντα USPS Express Mail Service ή Priority Mail (φτηνότερο), κ είτε ρισκάρετε αναγραφή μικρής αξίας με συνέπεια τυχόν απώλεια να μη αποζημιώνεται (γιατί το δέμα έρχεται ανασφάλιστο) είτε αναγράφετε κανονική αξία, με ασφαλισμένο το προιόν κ λογικά πληρώνετε φόρο ίσο με το 23% της αξίας.

ΥΓ: Όποιος βάλει θέμα για e-bay ή δέματα από Αμερική, ΧΩΡΙΣ να κάνει search πριν, ενεργοποιεί ειδική τελωνειακή κατάρα, που οδηγεί τα όργανα σε σκουριά στις αποθήκες των τελωνείων!

Παράθεση
Δηλαδη ρε παιδια , για να καταλαβω...
Εγω θελω ενας φιλος να μου φερει απο Αμερικη σε Ελλαδα, ενα κουτι που ειναι 80χ40χ15 και γυρω στα 7 κιλα...
(το κοστος του ειναι 300$ αλλα δεν εχει σημασια) κ δεν ειναι κατι το ηλεκτρονικο, ειναι ενα παιχνιδι Lego)
Με ποιον τροπο δεν θα πληρωσω τελωνειο?

Με τον εξής μοναδικό: αν ο τελωνειακός βαρεθεί να ελέγξει κ το εκτελωνίσει ατελώς. Εϊναι θέμα στιγμής δλδ...

Παράθεση
Eιναι καλυτερα να το στειλει με usps και να γραψει gift πανω...?
'Οτι κ να γράψει επάνω, η αξία του δέματος ΠΑΝΤΑ αναγράφεται-δηλώνεται από τον αποστολέα.

Παράθεση
Με κουριερ(dhl κ ups ) δεν θα με πετσοκοψουν? και για τα μεταφορικα ,αλλα κ για το τελωνειο...
Θα σε πετσοκόψουν μέχρι εκεί που δεν πάει...
Εγώ έτρεχα ένα πρωί ολόκληρο, για παραλαβή δέματος από DHL, στο ε' εμπορικό αερολιμένα Θεσσαλονίκης, αξίας 45 δολλαρίων.
Πλήρωσα 30 ευρώ στην DHL έτσι, κ άλλα 15 συνολικά στο τελωνείο.
Για 300 δολλάρια, do the math!

Παράθεση
Ουτος η αλλως το κουτι δεν γραφει απέξω καποια τιμη.
ΠΑΝΤΑ γράφει τιμή, πώς θα στο στείλουν από εκεί;
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/08, 13:47 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #7 στις: 20/02/08, 14:39 »
Κατσε ρε φιλε και αν καποιος συγγενης σου στειλει απο αμερικη εναν δισκο του '60 ο οποιος ειναι δυσευρετος και γραψει στη αποζημιωση 200$ θα περασει απο τελωνειο???μην τρελαθουμε τελειως...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης(DJ Ha)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #8 στις: 20/02/08, 15:58 »
Ευχαριστω για τις διευκρινησεις :D
Δλδ φιλε zep,  να πω στο παιδι να γραψει
πανω στο κουτι ενα ποσο 80-90 $ και να το στειλει με usps Priority Mail  ?  ???
Kαι μετα , απλα θα παω να το παραλαβω απο τα ΕΛΤΑ της περιοχης μου?(με το χαρτακι)  ::)

Ενναλακτικα  το USPS Express Mail Service(με καποια παραπανω χρηματα να υποθεσω)
 που συνεργάζεται με τις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ θα μου το φερει κ σπιτι μου ?

(Οταν ανεφερα οτι δεν γραφει τιμη απεξω,  οντως δεν εγραφε,
 ειχε μια αποδειξη αγορας μονο (300$), την οποια την ειχε μεσα στο κουτι.)
http://www.myspace.com/operationmix
MUSIC IS MY WIFE! (Harris Copyright 2001)

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #9 στις: 20/02/08, 16:36 »
Ρε παιδιά, το χουμε πει 100 φορές, πλέον gift ή όχι, όλα αξιολογούνται βάσει αξίας!
Ακόμα κ τα προσωπικά είδη αν αναγράφουν αξία >100 ευρώ συνήθως φορολογούνται.
Κ το συνήθως πάει στον αν βαριέται ή όχι ο τελωνειακός...

Ρωτησα εναν φιλο μου που ο πατερας του ειναι τελωνειακος και μου ειπε προσωπικα αντικειμενα δεν εκτελωνιζονται. Ξερετε κατι αλλο εσεις? ???

Όπως μάλλον θα διάβασες ήδη, οι αποστολές μέσω αεροπορικού ταχυδρομείου (και όχι κούριερ) δεν περνάνε από τελωνείο.

re zep τι τσιτωνεις????και εγω αυτα που λες ηξερα αλλα και οι δυο πιο πανω γραφουν τα αντιθετα.... :o ::)
παιδες εν τελει καποια πλευρα κανει λαθος....αποφασιστε

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #10 στις: 20/02/08, 16:51 »
Ευχαριστω για τις διευκρινησεις :D
Δλδ φιλε zep,  να πω στο παιδι να γραψει
πανω στο κουτι ενα ποσο 80-90 $ και να το στειλει με usps Priority Mail  ?  ???
Kαι μετα , απλα θα παω να το παραλαβω απο τα ΕΛΤΑ της περιοχης μου?(με το χαρτακι)  ::)

Ενναλακτικα  το USPS Express Mail Service(με καποια παραπανω χρηματα να υποθεσω)
 που συνεργάζεται με τις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ θα μου το φερει κ σπιτι μου ?


Ναι!
Για να δεις το ακριβές κόστος της αποστολής, πήγαινε www.usps.com, κ πάτα calculate postage.

Παράθεση
(Οταν ανεφερα οτι δεν γραφει τιμη απεξω,  οντως δεν εγραφε,
 ειχε μια αποδειξη αγορας μονο (300$), την οποια την ειχε μεσα στο κουτι.)


Το κατάλαβα, όμως δεν στέλνουν ότι κουτιά να ναι αλλά δικές του συσκευασίες με συγκεκριμένες διαστάσεις.
Το κουτί που λες, πρέπει να πληροί αυτές τις διαστάσεις, αλλιώς δεν το δέχονται.
Όταν πάει το παιδί εκεί στην usps, θα συμπληρώσει customs form, όπου ανάμεσα στα άλλα δηλώνει κ την αξία του αντικειμένου. Βάσει αυτής της αξίας, θα αξιολογηθεί εδώ στο τελωνείο το αν θα φορολογηθεί.
Αν δηλώσει 80-90 δολλάρια, δεν θα πληρώσεις τίποτα.

Παράθεση
re zep τι τσιτωνεις?και εγω αυτα που λες ηξερα αλλα και οι δυο πιο πανω γραφουν τα αντιθετα....παιδες εν τελει καποια πλευρα κανει λαθος....αποφασιστε


Εγώ είπα την άποψη μου, κ είναι δοκιμασμένη.
Κ δεν τσιτώνω, αλλά έχουν ειπωθεί αυτά τα πράγματα.

Παράθεση
Κατσε ρε φιλε και αν καποιος συγγενης σου στειλει απο αμερικη εναν δισκο του '60 ο οποιος ειναι δυσευρετος και γραψει στη αποζημιωση 200$ θα περασει απο τελωνειο???μην τρελαθουμε τελειως...


Ναι, θα πληρώσεις τελωνείο.
Για αυτό, δηλώνει μικρή αξία κ γλιττώνεις...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #11 στις: 20/02/08, 17:24 »
Ναι, θα πληρώσεις τελωνείο.
Για αυτό, δηλώνει μικρή αξία κ γλιττώνεις...
[/quote]

Δεν νομιζω οτι περναει απο τελωνειο εκτος αν ο τελωνειακος ειναι ντιπ χαζος. Με το γραμμα του νομου προσωπικα αντικειμενα δεν εκτελωνιζονται.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #12 στις: 21/02/08, 10:15 »
Συγγνώμη, ήταν πρωί όταν έγραψα την 1η απάντηση και ξέχασα να αναφέρω ότι αντιμετωπίζονται διαφορετικά οι επιστολές από τα δέματα.
Παραθέτω απόσπασμα από σχετικό θέμα άλλου φόρουμ (http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=332.msg436289#msg436289), χωρίς όμως χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος για την εγκυρότητα όλων των αναγραφομένων.
Παράθεση
Υπάρχουν 2 ΒΑΣΙΚΕΣ κατηγορίες αλληλογραφίας που διακινούν τα ταχυδρομεία κάθε χώρας: α) Επιστολές (βάρους μέχρι 2 κιλά) και β) Δέματα. Υπάρχουν διεθνείς κανονισμοί που καθορίζουν τί είναι επιστολή (LETTER) και τί δέμα (PARCEL). Γιά να ανοιχτεί ΕΠΙΣΤΟΛΗ στην Ελλάδα πρέπει να υπάρχει εισαγγελική παρέμβαση, εκτός και εάν το περιεχόμενο της επιστολής απαγορεύεται να εισαχθεί στην χώρα. (Ναρκωτικά, όπλα, κλπ)

Σε γενικές γραμμές και με βάση τα Ελληνικά δεδομένα, οι επιστολές ΔΕΝ ανοίγονται, ενώ ΟΛΑ τα δέματα που προέρχονται από εξωτερικό περνάνε υποχρεωτικά από Τελωνείο (ΣΤ' Τελωνείο Πειραιά). Εκεί διαχωρίζονται σε αυτά που προέρχονται από χώρες ΕΕ και εκτός ΕΕ. Τα δέματα από τις χώρες ΕΕ προωθούνται στα ΕΛΤΑ γιά διανομή ενώ τα δέματα εκτός ΕΕ υπόκεινται σε δασμολογικό έλεγχο. Εφόσον η δηλωθείσα αξία δεν υπερβαίνει κάποιο ποσό (νομίζω τα 70-80 USD), τότε προωθούνται επίσης στα ΕΛΤΑ γιά διανομή, ενώ αν υπερβαίνει την προβλεπόμενη αξία τότε αρχίζει η ταλαιπωρία, που μπορεί να κρατήσει μέχρι και 60 ημέρες, καθώς πρέπει να ελεχθεί το δέμα και να μπεί ο αντίστοιχος φόρος.
Επειδή οι διαδικασίες παράδοσης των μικροδεμάτων από τις ταχυδρομικές υπηρεσίες είναι διεθνώς χρονοβόρες και γιά την αντιμετώπιση του οξύτατου ανταγωνισμού που υφίστανται από τις εταιρείες courier, δημιουργήθηκε η EMS, η οποία πρακτορεύεται σε κάθε χώρα από την τοπική Ταχυδρομική Υπηρεσία γιά την διακίνηση μικροδεμάτων με χρόνους παράδοσης ανάλογους με αυτών των εταιρειών courier, φυσικά με την αντίστοιχη χρέωση.

Εκμεταλευόμενοι την εμπειρία του Χόνκ Κόνγκ στο διεθνές εμπόριο, σε συνδυασμό με το e-commerce (συναλλαγές μέσω Ιντερνετ), η υπηρεσία αυτή είναι πολύ δημοφιλής στις αναπτυσόμενες χώρες της Ασίας, όπου με την ανοχή των τοπικών αρχών (γνωρίζουν γιά τις υποτιμολογήσεις) διακινούνται τεράστιοι όγκοι από μικροδέματα σε όλες τις χώρες του δυτικού κυρίως κόσμου. Μερικές χώρες, όπως η Ιταλία που μαστίζονται από τις παρα-εισαγωγές από την Κίνα, έχουν εφαρμόσει ιδιαίτερα αυστηρό καθεστώς γιά τα δέματα που προέρχονται από αυτές τις χώρες.
Οι Αμερικάνοι από την άλλη πλευρά, ιδιαίτερα μετά την 11/9, έχουν γίνει πολύ προσεκτικοί και επιφυλακτικοί και συνήθως αποφεύγουν να δηλώνουν χαμηλότερη αξία ή διαφορετικά είδη από το περιεχόμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/08, 10:18 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #13 στις: 21/02/08, 11:07 »
Από το FAQ της σελίδας της Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων (http://www.gsis.gr/teloneia/faq_teloneia/faq_2.html) παραθέτω:
Παράθεση
166.   Για τα είδη που διακινούνται ταχυδρομικά μεσολαβεί Τελωνείο;

Για δέματα που διακινούνται μεταξύ της Ελλάδας και Τρίτων εκτός της Κοινότητας χωρών, τηρούνται τελωνειακές διατυπώσεις, ενώ για την διακίνηση τους μεταξύ των Κρατών Μελών της Κοινότητας δεν μεσολαβεί Τελωνείο.

167.   Ποια είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά κατά την εισαγωγή ταχυδρομικών δεμάτων προκειμένου να τελωνιστούν και να παραδοθούν στον παραλήπτη;

•   Τιμολόγιο (για εταιρεία) ή απόδειξη αγοράς (για ιδιώτη) που πρέπει να συνοδεύει τα εμπορικού χαρακτήρα είδη – εγκλείεται στα δέματα ή  το προσκομίζει, αφού ειδοποιηθεί ο  παραλήπτης.
•   Τελωνειακή Δήλωση ( Declaration) του αποστολέα, η οποία πρέπει να συνοδεύει το δέμα είτε είναι εμπορικού ή όχι χαρακτήρα. Η φόρμα της είναι διεθνώς καθιερωμένη και παρέχεται από τα ταχυδρομικά γραφεία παγκοσμίως. Πρέπει να επικολλάται στο δέμα και να παρέχει πληροφορίες σαφής και αναλυτικές για το είδος, την αξία και τη φύση της αποστολής δηλαδή εάν πρόκειται για δώρο ή για εμπορικό είδος.

168.   Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

→ Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :
α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,
β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 € υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.
γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 €, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.
→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 €.
Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:
 ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών .


Επίσης, μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με βάσεις δεδομένων Φορολογίας και Τελωνειακής Ένωσης: http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/home_el.htm
Κάντε κλικ στο TARIC για να δείτε τους κωδικούς προϊόντων και αντίστοιχους δασμούς εισαγωγής ανάλογα και με τη χώρα προέλευσης.

Παράδειγμα (χρησιμοποιώντας τις σελίδες, χωρίς προσωπικά να εγγυώμαι τίποτα):
Οι ηλεκτρικές/ηλεκτρακουστικές κιθάρες έχουν κωδικό TARIC 9207901000. Από ΗΠΑ, δασμός 3.70 %
Οι  κλασικές/ακουστικές κιθάρες έχουν κωδικό TARIC 9202903000. Από ΗΠΑ, δασμός 3.20 % 

(πιστεύω ότι το παρόν μήνυμα πρέπει να αποκοπεί και να μπει στo αντίστοιχο FAQ του φόρουμ, αν δεν υπάρχει ήδη κάτι σχετικό)

Υ.Γ. Δεν βρήκα αν, πότε, και που καταβάλλεται ΦΠΑ. (πχ. εμπορική/ιδιωτική αποστολή, κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/10, 23:02 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φόρος για κιθάρα από us
« Απάντηση #14 στις: 24/02/08, 19:59 »
Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο φορολογείται μια ηλ.κιθάρα στο τελωνείο για να έρθει Ελλάδα από Αμερική? ??? ???
Έχω εντοπίσει ένα όργανο που με ενδιαφέρει σε καλή τιμή αλλα θα ήθελα να έχω μια σφαιρικότερη άποψη για το συνολικό κόστος της αγοράς και έτσι πρέπει να συνυπολογίσω το ''χαράτσι'' :P του τελωνίου. ;D

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Φόρος για κιθάρα από us
« Απάντηση #15 στις: 24/02/08, 20:22 »
Φίλε μου, έχει συζητηθεί το θέμα, κάνε ένα search αν θες, λέξεις κλειδιά ebay, Αμερική κτλ.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Φόρος για κιθάρα από us
« Απάντηση #16 στις: 24/02/08, 20:26 »
υπολόγα ενα +25% της τιμής του μαζι με τα μεταφορικά.
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #17 στις: 24/02/08, 20:29 »
Επειδή συνέχεια μπαίνουν στο forum ερωτήσεις, σχετικά με αγορά προιόντων από Αμερική, προτείνω να μπει επιτέλους στο FAQ όλα τα θέματα περί τούτου.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φόρος για κιθάρα από us
« Απάντηση #18 στις: 24/02/08, 22:08 »
Για να μην τα πολυλογουμε, σε καμια περιπτωση δεν συμφερει να αγορασεις οτιδηποτε πλεον απο Αμερικη.
Τα παντα θα τα παρεις φτηνα και απο Ευρωπη.
Εννοειται, οτι η Αμερικη παραμενει η μονη λυση για οργανα που ΔΕΝ υπαρχουν Ευρωπη, η για καποια εξαιρετικη περιπτωση στο E-Bay. Αλλα κατι τετοιο ειναι ολο και πιο σπανιο...

Τωρα αν μιλαμε για την Petrucci που συζηταγαμε και στο αλλο θρεντ, μη σου πω οτι και ο Ζοζεφ μια χαρα τιμουλες εχει...Ισως δεν χρειαστει καν να ψαξεις εξω.

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φόρος για κιθάρα από us
« Απάντηση #19 στις: 25/02/08, 00:45 »
Κώδικας: [Επιλογή]
δεν συμφερει να αγορασεις οτιδηποτε πλεον απο Αμερικη.
Γιατι το λες αυτό? Εγω νομίζω ότι με την παρούσα κατάσταση δολλαρίου-ευρώ ( 1 USD = 0.674126 EUR ) το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει.
Εντελώς τυχαία επειδη δεν ξέρω κανένα αμερικάνικο μαγαζί με κιθάρες πάτησα στο google american guitar shop music man και πήγα σε αυτο το μαγαζί

---> http://marcsguitarshop.com/ViewItem/1111.aspx

Οπού το limited 2007 full μοντελο κάνει 1895$ ---> 1,277 euro 

Ενώ στον Thomann ακριβώς το ίδιο μοντέλο τιμολογείται στα 2590 euro 

( http://www.thomann.de/gr/music_man_petrucci_special_limited_2007.htm)

Δηλαδη μισή τιμη...



'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φόρος για κιθάρα από us
« Απάντηση #20 στις: 25/02/08, 01:12 »
Για να μην τα πολυλογουμε, σε καμια περιπτωση δεν συμφερει να αγορασεις οτιδηποτε πλεον απο Αμερικη.
Τα παντα θα τα παρεις φτηνα και απο Ευρωπη.
Εννοειται, οτι η Αμερικη παραμενει η μονη λυση για οργανα που ΔΕΝ υπαρχουν Ευρωπη, η για καποια εξαιρετικη περιπτωση στο E-Bay. Αλλα κατι τετοιο ειναι ολο και πιο σπανιο...

Διαφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω και τα έχω γράψει πάμπολες φορές για αυτό και δεν θα τα εξηγήσω πάλι.
No offence, αλλά καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #21 στις: 28/02/08, 23:26 »
παιδιά αυτά που γράφει ο Zeppelin είναι 100% ακριβώς έτσι, λόγο δουλειά λαμβάνω 20 δέματα την εβδομάδα με usps κυρίως και σας βεβαιώνω πως πρέπει όλα να εκτελωνίζονται ανεξαρτήτως ενδειξης gift η sample η οτι άλλο.
Απλά λόγο φόρτου η βιασύνης αφήνουν κυρίως τα usps priority ''free''  δεν είναι όμως κανόνας.
Φίλε Zeppelin +1000
τωρα οι ιδιωτικές courier υποψιάζομαι οτι εκμεταλεύονται τα τυχόν μη εκτελωνισμένα και καρπούνται τα τέλη.
Αυτό το λέω γιατι με ιδιωτικές δεν υπήρξε περίπτωση να μην πλήρώσω εκτελωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #22 στις: 28/02/08, 23:59 »
εμένα ένας φίλος πήρε μια κιθάρα πρόσφατα απο αυστραλία αν δεν κάνω λάθος απο Ebay και ήρθε με EMS.
αξία έγραφε 19,90 CAD και του ζητάνε 78 ευρώ τελωνείο. βάση τίνος νόμου;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #23 στις: 29/02/08, 00:15 »
εμένα ένας φίλος πήρε μια κιθάρα πρόσφατα απο αυστραλία αν δεν κάνω λάθος απο Ebay και ήρθε με EMS.
αξία έγραφε 19,90 CAD και του ζητάνε 78 ευρώ τελωνείο. βάση τίνος νόμου;

Απ'οτι φαίνεται, του έχουν δώσει το συνολικό κόστος, μαζί με τα τέλη εκτελωνισμού τα οποία είναι υπέρογκα.

Αν πάει ο φίλος σου αυτοπροσώπως και εκτελωνίσει τη κιθάρα, γλυτώνει τα τέλη εκτελωνισμού.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποστολη απο Αμερικη
« Απάντηση #24 στις: 29/02/08, 00:26 »
Αν κάποιος που έρθει από αμερική φέρει μια κιθάρα μαζί του και πει ότι είναι δικιά του τοτε τι γίνεται?
Πληρώνει?
Αν με κάποιο τρόπο την κρύψει στην βαλίτσα? Την σκαπουλάρει?
Επίσης έχει διαφορά αν αυτός που θα έρθει ήταν απλά διακοπές στην αμερική ή αν έχει και πρασινη κάρτα?
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
26531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 17:36
από SWEET*STRINGS
23 Απαντήσεις
16942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 15:26
από Chris2004
10 Απαντήσεις
5470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 20:34
από Zeppelin
26 Απαντήσεις
19352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
12 Απαντήσεις
6007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 12:49
από Alex_Under
14 Απαντήσεις
13861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 17:17
από metalmike
3 Απαντήσεις
4406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 20:03
από panicX
4 Απαντήσεις
4412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/16, 15:44
από Yiannis Papadopoulos
18 Απαντήσεις
26799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
11471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/18, 18:02
από Απόλλων