Αποστολέας Θέμα: τι κιθάρα να αρχίσω κ ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ..  (Αναγνώστηκε 4155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος otinanai13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
γειά σάς,είμαι 19 χρονών κ άποφάσισα να γραφτώ σε κάποιο ωδείο για να μάθω κιθάρα.δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με κάποιο μουσικό όργανο κ δεν έχω ιδέα.αν με ρωτήσετε για την μουσική που γουστάρω είναι η ηλεκτρονική τύπου massive attack,prodigy κ πάει λέγοντας ενώ σε ποιό rock λίγο mogwai κ ότι να ναί απο τα υπόλοιπα κ άν είναι βάλτε μέσα κανά πόπ με λίγο ρόκ τύπου coldplay,james morrison μία στίς χίλιες αν μ αρέσει κάτι.τα λέω μήπως βοηθάει να μ πείτε τι να αρχίσω.
 
λοιπόν πήγα στο ωδείο κ ο καθηγητής μ είπε να αρχίσω ότι μ αρέσει αλλα πιό πολύ έδειχνε ότι με πήγαινε πρός κλασική κ έτσι στο πρώτο μάθημα συμφωνήσαμε να αρχίσουμε κ άρχισε να μ δείχνει κάποια πράγματα.το θέμα είναι ότι κάπως το μετάνιωσα όταν έφυγα γτ δέν είχα ιδέα ότι με την κλασική παίζεις τόσο κλασικά κομμάτια κ όχι τόσο τα πόπ κ εντάξει έλεγα μέχρι να την μάθω παίζω μετά ηλεκτρική κ τα πιό ρόκ κομμάτια.έψαξα κ έμαθα ότι υπάρχει η ακουστική εκτός απο κλασική,ηλεκτρική κ μπάσο.όλες ενδιαφέρον κ θα ασχοληθώ αν μπορέσω με όλες τους αλλα πρώτα να αρχίσω κάποια.
 
το θέμα έιναι ότι δεν θέλω να παίξω κλασική πάνω απο ένα χρόνο γιατί δεν έχω υπομονή,θέλω να μάθω τα βασικά να κάνω εξάσκηση κ να αρχίσω να βγάζω κομμάτια μόνος μ κ αν τύχει με καμία παρέα να εννοθούμε να παίζουμε μαζί.
 
ακόμα αν κάποιος μπορεί αναλυτικά να δώσει μία απάντηση για τίς διαφορές κλασικής κ ακουστικής θα βοήθαγε γιατί σε τόσα forum όλοι λένε δύο πράγματα κ κάποιος ξανά ανοίγει θέμα για αυτό.
 
με τι να αρχίσω εσείς λέτε σύμφωνα με τα παραπάνω?θέλω να ξέρω γιατί σε καμία εβδομάδα έχω μάθημα κ πρέπει να του πώ αν αλλάξω την γνώμη για να μήν το μετανιώσω.επίσης λίγο άκυρο αλλά με χαλάει να κάθομαι με το στύλ αυτό που κάθοναι αυτοί που παίζουν κλασική μ είναι κάπως αλλά αν πρέπει να συνεχίσω εγώ συνηθίζω.

να πώ ότι κλασική δεν ξεκίνησα μόνο σάν μία πρόκληση γιατί απο ακούσματα είμαι εντελώς στην απο έξω σύμφωνα με την πρώτη παράγραφο πιστεύω αλλα γιατί νομίζω ότι θα μ είναι πιό εύκολο να πάω στην ακουστική μετά κ ηλεκτρική η μπάσο.

δεν ξέρω τι να κάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/11, 23:21 από otinanai13 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχουν γραφτεί πάρα πολλά στο θέμα, το οποίο βασανίζει πολύ κόσμο που θέλει να ασχοληθεί με την κιθάρα. Ψ'αξε λίγο και διάβασε.
Υπάρχουν μαθήματα μοντέρνας κιθάρας που εστιάζονται στην ηλεκτρική, προτίμησε αυτά, παρά τους δασκάλους της κλασσικής.
Προσωπικά σου συστήνω να ξεκινήσεις με αυτό που σε ενδιαφέρει κατ'ευθείαν.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ

Συμφωνώ με τον adr1ano.

Κατά την γνώμη μου, κλασσική κιθάρα πρέπει να ξεκινήσει κάποιος που πραγματικά γουστάρει και ενδιαφέρεται να παίζει κλασσικό ρεπερτόριο. Η κλασσική είναι από τα δυσκολότερα όργανα και η εκμάθησή της απαιτεί πολύ πειθαρχία. Δύσκολα κάποιος άσχετος με αυτά τα ακούσματα να μπορέσει να ακολουθήσει ένα τέτοιο πρόγραμμα. Από αυτά που γράφεις δεν σε κόβω σε καμία περίπτωση να αντέχεις πάνω από μήνα. Θα σου φανεί απίστευτη αγγαρεία και θα ξενερώσεις. Το ενδεικτικό ρεπερτόριο που αναφέρεις ούτε σχέση έχει με κλασσική, αλλά και είναι σχετικά απλό που δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πας στην κλασσική για να το αντιμετωπίσεις. Με αυτή την λογική μάθε πιάνο πρώτα!

Κάνε το εξής: Απευθύνσου στο ωδείο αναφέροντας συγκεκριμένα και αναλυτικά τους μουσικούς σου στόχους και ζήτησε τα μαθήματα να είναι επικεντρωμένα και προσαρμοσμένα σε αυτούς.

Υ. Γ.: Από αυτά που γράφεις δεν είναι ξεκάθαρο τι κιθάρα έχεις. Πιθανολογώ ότι είναι κλασσική. Αν ναι, μάλλον θα χρειαστεί να πάρεις μία άλλη, διαφορετικού τύπου.

Αποσυνδεδεμένος otinanai13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
δέν έχω κάποια κιθάρα ακόμα,λογικά θα πάρω μετά απο κανά δύο εβδομάδες που θα έχω αρχίσει αυτό που αποφάσισα να κάνω γιατί πρέπει να κάνω εξάσκηση σπίτι αν θέλω να μάθω.την τετάρτη θα ξέρω σίγουρα κ από όσο φαίνεται το πάω σε ηλεκτρική κ αργότερα λίγο ακουστική κ μία δοκιμή για μπάσο απλά πρώτα να μάθω μία απο αυτές κ μιλάμε.αν μπορείτε να δώσετε κ άλλες απαντήσεις θα ήταν καλό.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλό είναι να ξεκινά κάποιος με κλασσική κιθάρα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μια κλασσική κιθάρα θα σε κρατήσει στο "άθλημα".
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος otinanai13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
το θέμα δέν είναι να με κρατήσει το άθλημα αλλά η ηλικία που είμαι(εντάξει νέος είμαι) αλλά να αρχίσω κλασική κ να την σουτάρω μετά απο 6μηνο δεν λέει γιατί η κλασική θέλει χρόνια.θέλω μέσα σε έναν χρόνο να ξέρω τ βαασικά κ έπειτα να βγάλω κάποιο εύκολο κομμάτι κ με την μέρα να μαθαίνω μόνος μ η με καμία μπάντα.πιστεψτε με ακόμα δεν αποφάσισα,σε πολλά βίντεο μ αρέσει η ακουστική ενώ φίλοι μ λένε γιά ηλεκτρική κ εντάξει όχι μόνο επειδή το λένε αλλά μ αρέσει κ εμένα.πρίν λίγες μέρες μ είπε ένα παιδί που ασχολείται ότι αν αρχίσω ηλέκτρική κ μ έρθει αργότερα να παίξω ακουστική δεν θα μ είναι κ τίποτα.εγώ από την μία έλεγα να συνεχίσω την κλασική μέχρι το καλοκαίρι ενώ αύτην την στιγμή εκεί που καταλήγω είναι να πάω για ηλεκτρική κ μετά αφού έχω μάθει κ θέλω αρχίσω κ ακουστική μόνος η με κάποιον.

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Καλό είναι να ξεκινά κάποιος με κλασσική κιθάρα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μια κλασσική κιθάρα θα σε κρατήσει στο "άθλημα".

Πολυ μεγαλο λαθος αυτο και καλο ειναι να μην το ανακυκλωνουμε :)

Μπορει να αποβει χρησιμη η ενασχοληση με την τεχνοτροπια της κλασικης κιθαρας (μπορει και το αντιθετο επισης) αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι απαραιτητα "καλο" να ξεκινα κανεις με αυτην.

Ξεκινας με οτι θελεις/τυχει/σ'αρεσει/εχει σχεση με τη μουσικη που θελεις να παιξεις...και εκει τελειωνει το θεμα ;)   

 
on blackened wings i fly...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:50
από treloagori
13 Απαντήσεις
5010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/08, 17:12
από Arg0
9 Απαντήσεις
4390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/09, 14:31
από MrPumpkin
14 Απαντήσεις
34210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 19:45
από ScorpionsManiac
7 Απαντήσεις
4259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 04:56
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 18:33
από StageMaster
7 Απαντήσεις
4642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 21:24
από Adoni
5 Απαντήσεις
2745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 12:56
από geopaok
0 Απαντήσεις
10533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/18, 14:20
από STEFANOS604
1 Απαντήσεις
4862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/21, 09:44
από RORY GALLAGHER