Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 8750 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gildor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!

Διαβάζω καιρό το forum σας, αλλά δεν γράφτηκα ποτέ.

Έχω εντυπωσιαστεί απο τις τόσες γνώσεις των μελών, καθώς και το πόσα μπορείς να μάθεις απο εδώ!

Παίζω κιθάρα χρόνια (απο έφηβος), αλλά δεν έχω πάει σε κάποιο ωδείο (έμαθα απο φίλους κτλ). Δεν έχω κάποιο προχωρημένο επίπεδο, αφού έχω μείνει στάσιμος στα "γνωστά" όπως το να παίζω τραγούδια με συγχορδίες, να κάνω αρπίσματα και να παίζω λίγο με νότες. Έχω αποφασίσει όμως ότι θέλω να μάθω κιθάρα όσο μπορώ καλύτερα. Δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να παίζω κομμάτια κλασικής μουσικής σε "ακραίες" ταχύτητες...Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοίο...Όμως πχ σύγχρονες όμορφες μουσικές (πχ lord of the rings) θα ήθελα να τις βγάζω στην κιθάρα μου.

Θα μου επιτρέψετε λοιπόν να σας κάνω και εγώ τις δικές μου (εκνευριστικές ίσως) ερωτήσεις. Σε κάποια απο αυτά τα ερωτήματα έψαξα όσο μπορούσα, αλλά δεν με κάλυψε κάτι. Αν υπάρχει ήδη, συγχωρέστε με. :)

Ξεκινάμε:


1) Εχω ξεκινήσει με κάτι βιβλία του Julio Sagreras και μου φαίνονται καλά. Εσείς εγκρίνετε; Είναι καλα τα βιβλία για να αναπτύξει κάποιος την τεχνική του στην κλασική κιθάρα;

2) Επειδή διδάσκομαι και Βυζαντινή Μουσική, θα ήθελα ένα μάθω ένα όργανο μη συγκερασμένο. Εκεί που έλεγα να αρχίσω βιολί, πρόσφατα άκουσα για άταστη κιθάρα και ομολογουμένως έπαθα πλάκα! Μπορώ να βρώ κάποια άταστη πολύ φθηνή κιθάρα στα μαγαζιά; Πωλούνται τέτοιες;

3) Πως γίνεται να πιάσεις συγχορδία σε μια άταστη κιθάρα (πχ τη A Majore; ) ; Δεν είναι σχεδόν "ακατόρθωτο";

4) Θα χρειαστεί για την κλασική κιθάρα να μάθω το κλειδί του "ΦΑ"; Το συναντάμε σε παρτιτούρες κλασικής κιθάρας;

5) Οι χορδές είναι φυσιολογικό προς το τέλος της ταστιέρας (με κατεύθυνση προς το ηχείο δηλαδή) να "παίρνουν ύψος"; Όταν προσπαθώ να παίξω σε νότες πολύ κοντά στο ηχείο, δυσκολεύομαι γιατί οι νότες είναι αρκετά "υψωμένες" απο την ταστιέρα (σε σχέση με τις αρχικές που είναι σχεδόν "κολλητά" πάνω στην ταστιέρα) και έχω σκεφτεί μήπως έχει χαλάσει με τον καιρό, επειδή έχω την κιθάρα μου καμια 10αρια χρόνια.

6) Τέλος μια ερώτηση που έχει ειπωθεί ξανά σε αυτό το forum, έχω διαβάσει το αντίστοιχο θέμα, αλλά δεν με είχε καλύψει πλήρως.

Επειδή έχω μικρά και λεπτά δάχτυλα, δυσκολεύομαι να παίζω νότες πάνω στην ταστιέρα. Οκ θα μου πείτε "θέλεις εξάσκηση" και τα συναφή. Δεκτό φυσικά αλλά τόσα χρόνια που παίζω, μπορώ να πω πχ ότι πιάνω καλά τις συγχορδίες..Όταν όμως πάω να πιάσω τη Ε ύφεση...δυσκολεύομαι ακόμα. Δεν είμαι τόσο "άνετος" όσο με άλλες.

Υπάρχει κάποια κλασική κιθάρα που να βοηθάει σε αυτό; (πχ μικρότερο μπράτσο ή με μικρότερα διαστήματα ταστών..). (Αν κάποιος επιμείνει παραταύτα ότι παίζει ρόλο μόνο η εξάσκηση, θα το δεχτώ).

EDIT:

7) Είναι δυνατόν να μάθει κάποιος που ασχολείται με την κιθάρα απλά θεωρητικά μαθήματα της Αρμονίας, χωρίς να ασχοληθεί με πιάνο ή προυποθέτει οπωσδήποτε τη χρήση του ακόμα και στα πιο βασικά; (Εννοείται δεν αναφέρομαι σε ωδείο). Απλές βασικές γνώσεις. Τίποτα παραπάνω.


Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων. Καλώς σας βρήκα!  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/12, 14:30 από Gildor »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 08/11/12, 23:39 »
1) Θεωρώ φίλε μου ότι για να την παλέψεις μέσα από βιβλίο δίχως δάσκαλο....ή πολύ προχωρημένος και διαβαστερός  πρέπει να είσαι ή κάποιο ταλεντάκι.
2) Επειδή διδάσκεσαι βυζαντινή μουσική και ψάχνεις, άταστο ασυγκέραστο, πως δεν έχεις σκεφτεί π.χ. ξέρω γω ούτι ?
Η Μαρίνα Λιόντου - Μωχάμεντ στο www.xilouris.gr

3) Γιατί να είναι ακατόρθωτο να πιάσεις μία συγχορδία σε μια άταστη κιθάρα ? που εντοπίζεις το ακατόρθωτο ? αν προσγειώσεις τα δάχτυλα σου στις σωστές θέσεις θα ακουστεί η Α ματζόρε.....υπάρχει δηλαδή κάτι παραπέρα από αυτό που σε δυσκολεύει ?
5) Την κιθάρα σου, πρέπει να την πας σε τεχνικό, πρώτα γιατί μπορεί να έχει πρόβλημα και δεύτερον σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι στο πάτημα τους, να χαμηλώσει με τον τρόπο του τις χορδές. Να τις φέρει δηλαδή πιο κοντά στην ταστιέρα. Θα γίνεται πιο εύκολο αλλά και πιο γρήγορο το πάτημα.
6) Έαν λοιπόν ασχοληθεί με τη κιθάρα σου ο τεχνικός, στη σετάρει  και έχεις ακόμη πρόβλημα με τα δάχτυλά σου και το πάτημα, σημαίνει ότι χρειάζεσαι περισσότερη εξάσκηση. Εξάσκηση = τουλάχιστο 2ώρες παίξιμο/μέρα κάθε μέρα και σε ένα δίμηνο-τρίμηνο δεν υπάρχει περίπτωση να μη δεις βελτίωση, σε πάτημα, ταχύτητα,καθαρότητα, συντονισμό κινήσεων.
Βέβαια φίλε μου, για να γίνει ένα σωστό setup, άποψή μου είναι ότι πρέπει να έχεις και ένα σχετικά αξιόλογο όργανο. Πόσο την έχεις αγοράσει τη κλασσική σου ?
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Gildor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 09/11/12, 11:06 »
Kαλημέρα!


1) Θεωρώ φίλε μου ότι για να την παλέψεις μέσα από βιβλίο δίχως δάσκαλο....ή πολύ προχωρημένος και διαβαστερός  πρέπει να είσαι ή κάποιο ταλεντάκι.

Αυτό είναι δική σου άποψη. Αν έχεις όρεξη, μια χαρά την παλεύεις. Απλώς διαβάζεις και εξασκείσαι συνεχώς. Δεν είναι δα και κάτι τρομερό (ειδικά τώρα με το ίντερνετ που σου παρέχει τόσα και τόσα) Το πτυχίο φυσικά δεν με ενδιαφέρει, καθώς καθώς και το να χρυσοπληρώνω ένα δάσκαλο ειδικά σε τέτοιες εποχές.

To παλικάρι απ ότι βλέπω παίζει πολύ όμορφη κιθάρα (μπορεί να κάνω λάθος) και δεν έχει κάνει ποτέ με δάσκαλο. Γιατί να αποτελεί αυτός εξαίρεση; ;)

The Lord of the Rings - Concerning Hobbits Classical Guitar



Έχω ακούσει ό,τι έχει ανεβάσει και προσωπικά μου άρεσαν όλες του οι διασκευές πάρα πολύ.

2) Επειδή διδάσκεσαι βυζαντινή μουσική και ψάχνεις, άταστο ασυγκέραστο, πως δεν έχεις σκεφτεί π.χ. ξέρω γω ούτι ?


 Γιατί λατρεύω την κιθάρα και θέλω να παίζω ασυγκέραστα με την κιθάρα και οχι με κάποιο άλλο!!! Τι πιο απλό απο αυτό;  :)

3) Γιατί να είναι ακατόρθωτο να πιάσεις μία συγχορδία σε μια άταστη κιθάρα ? που εντοπίζεις το ακατόρθωτο ? αν προσγειώσεις τα δάχτυλα σου στις σωστές θέσεις θα ακουστεί η Α ματζόρε.....υπάρχει δηλαδή κάτι παραπέρα από αυτό που σε δυσκολεύει ?


Προσοχή αυτά που θα πει ο γράφων είναι κατα 99,99% βλακείες!

Με λίγο ψάξιμο που έκανα για την fretless guitar, κατάλαβα το εξής: Οι νότες πλέον δεν έχουν το "εύρος" που έχουν στη συγκερασμένη ανάμεσα στα δύο τάστα, αλλά πλέον έχουν συγκεκριμένο σημείο πατήματος και δη το δεξί τάστο κάθε νότας που πατάμε.

ΑΝ ισχύει αυτό (αν..) τότε η A Major δεν μπορεί να πιαστεί γιατί τα δάχτυλά μας δεν θα πρέπει να τοποθετηθούν στη γνωστή "διαγώνια" διάταξη όπως με την συγκερασμένη κιθάρα, αλλά το ένα πάνω στο άλλο (σχηματίζουμε δηλαδή πάνω στο σιδεράκι μια "κατακόρυφο" με τα τρία μας δάχτυλα)

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι λέω ανοησίες. Παρακαλώ κάποιος που γνωρίζει ας με διαφωτίσει. :)

..άποψή μου είναι ότι πρέπει να έχεις και ένα σχετικά αξιόλογο όργανο. Πόσο την έχεις αγοράσει τη κλασσική σου ?
Φίλε μου θα σε γελάσω καθότι την είχα αγοράσει πριν απο μια δεκαετία. Η κιθάρα όμως είναι μια YAMAHA CG-101. Καλή είναι αυτή; Γιατί τώρα δεν έχω να αγοράσω όχι καινούργια κιθάρα, αλλά ούτε καινούργιο τριγωνάκι  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/12, 11:14 από Gildor »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 09/11/12, 15:20 »
Βέβαια τη δική μου άποψη λέω. Σίγουρα, είτε με δάσκαλο κιθάρας, είτε χωρίς πρέπει να έχεις όρεξη. Σίγουρα πρέπει να διαβάζεις και να εξασκείσαι συνεχώς. Βέβαια εγώ το θεωρώ κάτι το τρομερό, να μάθεις μουσική-κιθάρα μέσω βιβλίων. Βεβαίως και το ίντερνετ έχει μπόλικο πράγμα για διάβασμα και όχι μόνο. Λέω μουσική-κιθάρα, διότι κομμάτια στη κιθάρα μπορείς να μάθεις να παίζεις και χωρίς να ανοίξεις κανένα βιβλίο, χωρίς να ασχοληθείς με κανένα δάσκαλο. Τα βιβλία γενικότερα σε μαθαίνουν μουσική για οποιοδήποτε όργανο. Ούτε εγώ μαν, όχι τώρα, αλλά σε οποιαδήποτε εποχή δεν μπορούσα και δεν μπορώ να χρυσοπληρώνω κάποιο δάσκαλο και συμφωνώ ότι πρόκειται για χρυσές πληρωμές στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Το παλικάρι λέει στη σελίδα του : "Just a music student living in the UK.I've been playing guitar for just 3 years, so am nowhere near perfect."

Ίσως βέβαια να το λέει ποιητικά το είμαι μαθητής στη μουσική...Αλλά εγώ πιστεύω, ότι δεν το λέει καθόλου ποιητικά, αλλά κυριολεκτικά έχει κάποιο δάσκαλο και αυτός είναι ο μαθητής. Αλλά τέλος πάντων αυτό δεν μας πολυενδιαφέρει. Έαν φίλε μου είσαι λίγο ακουστικός τύπος, αυτό το οποίο παίζει εκεί, μπορείς να το βγάλεις ακόμη και βλέποντας το βίντεο, δίχως να ανοίξεις κανένα βιβλίο. Ωραία παίζει. Έαν σου αρέσει αυτό το επίπεδο, θα το καταφέρεις ίσως και ποιο σύντομα από 3 χρόνια, αν ασχολείσαι με το όργανο καθημερινώς.

Οποιοσδήποτε, δεν ασχολείται με δάσκαλο και παίζει κάποιο όργανο δεν αποτελεί εξαίρεση. Ούτε το παλικάρι στο βίντεο. Σπανιότητα απλά αποτελούν αυτοί οι οποίοι πέρα από το να παίζουν κάποια κομμάτια που γουστάρουν, έχουν φτάσει σε υψηλό επίπεδο τεχνικής αλλά και γνώσης της μουσικής από την εξολοκλήρου προσωπική μελέτη τους.

Εφ' όσον γουστάρεις κιθάρα, οκ! πάω πάσο λέμε! Σε ότι αφορά το θέμα του άταστου, δε μπορώ να λύσω την απορία σου, μιας και δεν είμαι γνώστης του θέματος. Θα πρέπει να το ψάξω. Αλλά πολύ καλύτερο θα είναι να απαντήση ένας συμφορουμίτης που έχει ασχοληθεί με κάποιο άταστο όργανο.

Από ότι βλέπω είναι μία κιθάρα κοντά στα 200ευρώπουλα. Έαν δεν την έχεις πάει σε μάστορα εδώ και 10 χρόνια, πρέπει όπωσδήποτε να σου συστήσουνε κάποιον να περάσεις μια βόλτα να κοιτάξει το όργανο και να του πεις τα προβλήματά σου.

Καλή σου μέρα και σου εύχομαι να έχεις το χρόνο, τη διάθεση, την υπομονή και την επιμονή να μελετάς. Σύντομα θα φτάσεις στο επίπεδο του βίντεο.


[/font][/font]


Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Gildor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 09/11/12, 15:53 »

Το παλικάρι λέει στη σελίδα του : "Just a music student living in the UK.I've been playing guitar for just 3 years, so am nowhere near perfect."

Ίσως βέβαια να το λέει ποιητικά το είμαι μαθητής στη μουσική...Αλλά εγώ πιστεύω, ότι δεν το λέει καθόλου ποιητικά, αλλά κυριολεκτικά έχει κάποιο δάσκαλο και αυτός είναι ο μαθητής.



Τονίζω ότι μπορεί να κάνω λάθος:

-Very nice, i love your cover, you do so great hob, but i have a question: did you learned by yourself or with a teacher ?
 Thank you again for you covers

-Without a teacher




http://www.freeimagehosting.net/brymh



Από ότι βλέπω είναι μία κιθάρα κοντά στα 200ευρώπουλα. Έαν δεν την έχεις πάει σε μάστορα εδώ και 10 χρόνια, πρέπει όπωσδήποτε να σου συστήσουνε κάποιον να περάσεις μια βόλτα να κοιτάξει το όργανο και να του πεις τα προβλήματά σου.


Aυτό με στεναχώρησε (δεν το λέω ειρωνικά). Ούτε καν γνωρίζω πόσο πάει το μαλλί για επισκευές κτλ. Να φανταστείς όσο αφορά και την άταστη κιθάρα, θέλω να βρω όσο πιο φθηνή γίνεται, απλώς να κάνω εξάσκηση σε αυτήν.



Κάποιος άλλος παιδιά να πει και αυτός τη γνώμη του; Τόσοι είστε που γνωρίζετε εδώ.

Thnx a lot!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/12, 21:41 από Gildor »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 10/11/12, 14:02 »
Γεια σου φίλε, και καλώς ήρθες! :) Η αρίθμηση αντιστοιχεί στα ερωτήματα του πρώτου σου post.

2) Δεν έχω παίξει, ούτε καν έχω δει από κοντά άταστη κιθάρα, αλλά έχω την αίσθηση ότι αφενός θα βρεις ελάχιστες στην (ελληνική) αγορά, αφετέρου θα είναι ακριβές. Και αυτό γιατί είναι όργανο που μάλλον  απευθύνεται σε έμπειρους/επαγγελματίες μουσικούς και συνεπώς δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό που θα ενδιαφερθεί για φθηνά και, επομένως, κατώτερης ποιότητας όργανα.

Πάντως, από ότι καταλαβαίνω, ενδιαφέρεσαι για άταστη κιθάρα απλά και μόνο γιατί σου αρέσει ως ιδέα, χωρίς να έχεις δει ή/και ακούσει. Έχω την εντύπωση ότι είναι λάθος η τακτική αυτή, και θα πρότεινα και εγώ, όπως και ο Xolidoxos, να κοιτάξεις κάτι πιο "παραδοσιακό" και εν τέλει χρήσιμο, παρά ένα όργανο που η θέση του στο ρεπερτόριο είναι (σχεδόν?) μηδενική.

3) Θα μπορούσες να θέσεις το ίδιο ερώτημα σχετικά με μία μόνο νότα και όχι συγχορδία, δηλαδή, ότι είναι αδύνατο να παίξεις μία συγκεκριμένη νότα εφόσον πρέπει να "πατήσεις" σε συγκεκριμένο σημείο. Υποθέτω ότι και οι δύο περιπτώσεις είναι σίγουρα "διαφορετικές" και "δυσκολότερες" σε σχέση με ένα συγκερασμένο όργανο, αλλά τόσοι παίκτες ασυγκέραστων οργάνων αποδεικνύουν ότι δεν είναι "ακατόρθωτες".

4) Οι παρτιτούρες κιθάρας είναι γραμμένες αποκλειστικά στο κλειδί του ΣΟΛ.

7) Φυσικά. Η αρμονία, και γενικά οτιδήποτε θεωρητικό της μουσικής είναι ανεξάρτητο οργάνου. Αν κάνεις μια βόλτα σε ένα μουσικό βιβλιοπωλείο σίγουρα θα βρεις βιβλία που απευθύνονται σε κιθαρίστες (με τη έννοια ότι τα μουσικά παραδείγματα προέρχονται από κιθαριστική μουσική ή είναι μεταγραφή σε κιθάρα).

Όμως πχ σύγχρονες όμορφες μουσικές (πχ lord of the rings) θα ήθελα να τις βγάζω στην κιθάρα μου.
Αν, λέγοντας "βγάζω", εννοείς να κάνεις δική σου μεταγραφή ή διασκευή ενός, π.χ., συμφωνικού κομματιού σε κιθάρα θα πρέπει να αποκτήσεις εξοικείωση και με πεντάγραμμο σε άλλα κλειδιά (ΦΑ, ΝΤΟ), τα οποία χρησιμοποιούν τα διάφορα όργανα της ορχήστρας. Επιπλέον θα πρέπει το επίπεδό σου στην αρμονία και την αντίστιξη να είναι λίγο πιο ανεβασμένου επιπέδου από το "απλές βασικές γνώσεις". Σιγά, σιγά!

Καλή συνέχεια! :)


Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 10/11/12, 18:12 »
Περισσότερες απαντήσεις ...
1) Τα βιβλία του Julio Sagreras είναι μια χαρά ... μάθε κυρίως τις νότες στην κιθάρα (να διαβάζεις εύκολα παρτιτούρα) και τις μελέτα τις ασκήσεις (για να μάθεις το όργανο και να βελτιωθούν τα δάκτυλά σου)
2) Οι άταστες κιθάρες είναι σολιστικά και ακριβά όργανα ... ΔΕΝ κάνουν για αρχάριους, ΔΕΝ κάνουν για συνοδεία/συγχορδίες (strumming) και ΔΕΝ θα τις βρεις ούτε εύκολα ούτε φθηνά ...
3) Ναι, είναι πρακτικά αδύνατο ... όπως είπαμε ΔΕΝ κάνουν για συνοδεία/συγχορδίες (strumming).
4) Όχι. (Αν και δεν είναι και τίποτα δύσκολο ...)
5) Αυτό που περιγράφεις είναι το περίφημο "σκέβρωμα" της κλασσικής κιθάρας. Ή την πηγαίνεις σε μάστορα, ή αγοράζεις μια άλλη, ή απλά την υπομένεις μέχρι να αγοράσεις καινούργια ...
6) Και 'γω δυσκολεύομαι με κάποια ακόρντα (όντως, το Eb είναι χαρακτηριστικό). Όμως, ίσως να φταίει και η κιθάρα σου (ιδίως αν είναι σκεβρωμένη). Η καλή κιθάρα σε "βοηθάει" ΠΟΛΥ στο παίξιμο.
7) Ναι, μπορεί να μάθει κάποιος Αρμονία χωρίς όργανο ... το όργανο όμως θα σε βοηθήσει πολύ ... πρόσεξε επίσης ΠΟΙΑ Αρμονία θα διδαχθείς ... πχ η κλασσική Αρμονία είναι πρακτικά απαρχιωμένη ...

Α!, ο νεούλης που παίζει  έχει το λιγότερο 3 χρόνια σπουδές κλασσικής κιθάρας  (μπορείς να δεις τη στάση του σώματος) και πολλές ώρες καθημερινών ασκήσεων (το "άνοιγμα" των δακτύλων και η κιθαριστική άνεση έρχεται μετά από πολύ-πολύ κόπο) ...

/Πέτροc  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/12, 19:26 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 10/11/12, 18:47 »
Καλησπἐρα φἰλοι ἐπειτα απο καιροὐς (γεια σου πετερ ιδιαιτερως )

Φἰλε Gildor μια πρόταση απλή , ἰσως λἰγο κοπιαστικἠ , εφαρμὀσιμη ομως στα μἐτρα σου , για οικονομικοὐς πειραματισμοὐς αρχικἀ τουλἀχιστον αλλἀ και για αυτοσχεδιασμοὐς και ὀτι σου κατἐβει στην κεφαλἠ τελος πἀντων

εἰναι να φτιἀξεις μια ἀταστη κιθἀρα μὀνος σου
δεν εννοὠ βἐβαια να την κατασκευἀσεις ἀλλα να την μετατρἐψεις
αγορἀζοντας λοιπὀν , μια φτηνἠ κιθαροὐλα, μπορεἰς να της "αφαιρἐσεις" τα τἀστα με λεἰανση -με γυαλὀχαρτο ψιλὀ εννοεἰται-
ἐως ὠτου να γἰνουν ἐνα με την επιφἀνεια της ταστιἐρας
για ευκολἰα μπορεἰς να "φας" τα τἀστα χρησιμοποιωντας ἐνα ἰσιο σανἰδι στο πἀχος της ταστιἐρας και μἠκος περἰπου το μισὀ τη το οποἰο θα ντὐσεις με γυαλοχαρτο νοὐμερο 100 η 120 και φτανοντας στην ταστιἐρα να συνεχισεις τη λεἰανση  με γυαλὀχαρτο νουμερο 300 και ανω για να μη φθαρεἰ το ξὐλο της ταστιερας (ἰσως ελἀχιστα)  ὠστε να γινει μια επιφἀνεια
λεἰα και να μην φρενἀρει το δἀχτυλο (για να τα αφαιρἐσεις τελεἰως δεν θα το συμβουλευα διὀτι πιθανὠν να σκεβρὠσει το μπρἀτσο και εἰναι δυσκολὀτερο να τα γεμἰσεις με κἀποιο σταθερὀ υλικο που δεν φθειρεται γρἠγορα )

αν το επιχειρἠσεις let us know και καλἐς πενιἐς

...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Gildor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 10/11/12, 22:04 »
Γεια σου φίλε, και καλώς ήρθες! :)

Σε ευχαριστώ πολύ!

Πάντως, από ότι καταλαβαίνω, ενδιαφέρεσαι για άταστη κιθάρα απλά και μόνο γιατί σου αρέσει ως ιδέα, χωρίς να έχεις δει ή/και ακούσει. Έχω την εντύπωση ότι είναι λάθος η τακτική αυτή, και θα πρότεινα και εγώ, όπως και ο Xolidoxos, να κοιτάξεις κάτι πιο "παραδοσιακό" και εν τέλει χρήσιμο, παρά ένα όργανο που η θέση του στο ρεπερτόριο είναι (σχεδόν?) μηδενική.

Έχω δει/ακούσει μόνο στο youtube. Όπως είπα και στο 1ο ποστ (αλλά ίσως δεν το διευκρίνισα καλά) είναι γιατί θέλω να μάθω ένα μη συγκερασμένο όργανο για να παίζω -κυρίως- βυζαντινή μουσική, αλλά και να έχω τη δυνατότητα που προσφέρει ένα μη συγκερασμένο όργανο!

Για αρχή σκέφτηκα το υπέροχο βιολί αλλά αφενός είμαι τελείως άσχετος με το όργανο αυτό και αφετέρου δεν είμαι πλέον και πιτσιρίκι για να ασχολούμαι με καινούργια και δύσκολα όργανα.

Αν θα έμπαινα στον κόπο να μάθω άλλο όργανο, θα ήταν οπωσδήποτε το βιολί. Θεωρώ πως είναι ένα όργανο...απίστευτο! Πέραν αυτών (κιθάρα, βιολί) δεν έχω διάθεση (όρεξη) να μάθω κανένα άλλο όργανο.

Η κιθάρα είναι όμως και παραμένει η πρώτη και μεγάλη μου αγάπη! :-)


Διευκρινίζω πως την άταστη κιθάρα δεν την θέλω για να παίζω σε συναυλίες ή για να γίνω δεξιοτέχνης. Το θέλω αποκλειστικά για μένα. Να παίζω κυρίως Βυζαντινή μουσική και (γιατί όχι) συνθέσεις που παίζονται μόνο με μη συγκερασμένα όργανα.

Τονίζω πως όταν λέω "να παίζω", σε οποιαδήποτε περίπτωση μουσικής, εννοώ κυρίως το σολάρισμα. Όχι πως θα με χάλαγε να παίζω πχ ακόρντα, αλλά κυρίως οι ερωτήσεις περι αυτών ήταν για να λυθούν απορίες σχετικά με τη θεωρία της άταστης κιθάρας.


3)..αλλά τόσοι παίκτες ασυγκέραστων οργάνων αποδεικνύουν ότι δεν είναι "ακατόρθωτες".

Έχεις κάποιο βιντεάκι να δείξεις, που παίζουν συγχορδίες σε άταστη κιθάρα; (Δεν το λέω ειρωνικά). Εγώ όσα είδα (και ήταν αρκετά μπορώ να πω), όλοι μα όλοι, μόνο σόλαραν.

Αν, λέγοντας "βγάζω", εννοείς να κάνεις δική σου μεταγραφή ή διασκευή ενός, π.χ., συμφωνικού κομματιού σε κιθάρα θα πρέπει να αποκτήσεις εξοικείωση και με πεντάγραμμο σε άλλα κλειδιά (ΦΑ, ΝΤΟ), τα οποία χρησιμοποιούν τα διάφορα όργανα της ορχήστρας. Επιπλέον θα πρέπει το επίπεδό σου στην αρμονία και την αντίστιξη να είναι λίγο πιο ανεβασμένου επιπέδου από το "απλές βασικές γνώσεις". Σιγά, σιγά!

Μα αφού η κιθάρα γράφεται μόνο σε κλειδί του "Sol", γιατί είναι ανάγκη να μάθω και άλλες για να διασκευάσω -όπως πολύ σωστά είπες- ένα κομμάτι σε κιθάρα;

7) Ναι, μπορεί να μάθει κάποιος Αρμονία χωρίς όργανο ... το όργανο όμως θα σε βοηθήσει πολύ ... πρόσεξε επίσης ΠΟΙΑ Αρμονία θα διδαχθείς ... πχ η κλασσική Αρμονία είναι πρακτικά απαρχιωμένη ...

Δεν έχω ιδέα απο θεωρία αρμονίας και πως αυτές χωρίζονται. Το λίγο ωδείο που έκανα, το έκανα στα φοιτητικά μου χρόνια (και μαθαινα πλήκτρα :p:p:p ) και το μόνο που τελείωσα, ήταν η βασική θεωρία της μουσικής. Την έχω ξεχάσει σχεδόν όλη βέβαια, αλλά έχω αρχίσει μια δυνατή επανάληψη με σκοπό την πλήρη πλέον εμπέδωσή της.

Το βιβλίο της βασικής θεωρίας, ήταν του Ειρηναίου Τριανταφύλλου. Έτσι με το σκεπτικό ότι θα κάνω "αρμονία" στο μέλλον, αγόρασα -τότε- το αντίστοιχο βιβλιου αρμονίας του αντίστοιχου συγγραφέα και λέγεται "Μαθήματα Αρμονίας" του Ειρηναίου Τριανταφύλλου.

Είναι καλό αυτό το βιβλίο ή περιλαμβάνει και αυτό μόνο την "κλασική Αρμονία" όπως λες;


Φἰλε Gildor μια πρόταση απλή , ἰσως λἰγο κοπιαστικἠ , εφαρμὀσιμη ομως στα μἐτρα σου , για οικονομικοὐς πειραματισμοὐς αρχικἀ τουλἀχιστον αλλἀ και για αυτοσχεδιασμοὐς και ὀτι σου κατἐβει στην κεφαλἠ τελος πἀντων

εἰναι να φτιἀξεις μια ἀταστη κιθἀρα μὀνος σου
δεν εννοὠ βἐβαια να την κατασκευἀσεις ἀλλα να την μετατρἐψεις
αγορἀζοντας λοιπὀν , μια φτηνἠ κιθαροὐλα, μπορεἰς να της "αφαιρἐσεις" τα τἀστα με λεἰανση -με γυαλὀχαρτο ψιλὀ εννοεἰται-
ἐως ὠτου να γἰνουν ἐνα με την επιφἀνεια της ταστιἐρας
για ευκολἰα μπορεἰς να "φας" τα τἀστα χρησιμοποιωντας ἐνα ἰσιο σανἰδι στο πἀχος της ταστιἐρας και μἠκος περἰπου το μισὀ τη το οποἰο θα ντὐσεις με γυαλοχαρτο νοὐμερο 100 η 120 και φτανοντας στην ταστιἐρα να συνεχισεις τη λεἰανση  με γυαλὀχαρτο νουμερο 300 και ανω για να μη φθαρεἰ το ξὐλο της ταστιερας (ἰσως ελἀχιστα)  ὠστε να γινει μια επιφἀνεια
λεἰα και να μην φρενἀρει το δἀχτυλο (για να τα αφαιρἐσεις τελεἰως δεν θα το συμβουλευα διὀτι πιθανὠν να σκεβρὠσει το μπρἀτσο και εἰναι δυσκολὀτερο να τα γεμἰσεις με κἀποιο σταθερὀ υλικο που δεν φθειρεται γρἠγορα )
Φίλε αυτό σκέφτηκα και εγώ (και μάλλον αυτό θα κάνω).

Σκέφτομαι να το κάνω στην ήδη υπάρχων κιθάρα μου όταν αγοράσω μια καλύτερη στο μέλλον. Με φρενάρει μόνο ότι η κιθάρα που έχω, είναι δώρο.

Ειδάλλως θα πάω να αγοράσω μια πολύ φθηνή κιθάρα και θα κάνω τη διαδικασία που λές!

αν το επιχειρἠσεις let us know και καλἐς πενιἐς
Εννοείται!

Κάποιος πρέπει να ακούσει τις κλάψες μου!! :p:p

Ευχαριστώ once more time!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/12, 22:11 από Gildor »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 11/11/12, 11:04 »
3)..αλλά τόσοι παίκτες ασυγκέραστων οργάνων αποδεικνύουν ότι δεν είναι "ακατόρθωτες".

Έχεις κάποιο βιντεάκι να δείξεις, που παίζουν συγχορδίες σε άταστη κιθάρα; (Δεν το λέω ειρωνικά). Εγώ όσα είδα (και ήταν αρκετά μπορώ να πω), όλοι μα όλοι, μόνο σόλαραν.
Είχα στο μυαλό μου τα έγχορδα της ορχήστρας (βιολιά, βιόλες, τσέλο), όπου καλούνται συχνά, κυρίως τα δύο πρώτα, να παίξουν συγχορδίες. Εφόσον αυτά μπορούν και παίζουν συγχορδίες "στα τυφλά" δεν βρίσκω το λόγο γιατί να αποκλείσουμε τεχνικά κάτι αντίστοιχο στην άταστη κιθάρα (στο βίντεο του xolidoxos για ένα αντίστοιχο διαστάσεων με την κιθάρα όργανο, το ούτι, φαίνεται το παίξιμο συγχορδιών).

Τώρα, αν το ερώτημα σου το μετατρέπεις σε "υπάρχει μουσική/ρεπερτόριο για άταστη κιθάρα που καλεί τον παίχτη να παίξει συγχορδίες", αυτό είναι άλλο, και θα σε παραπέμψω στη απάντηση του Newbie που είμαι σίγουρος ότι γνωρίζει καλύτερα.

Αν, λέγοντας "βγάζω", εννοείς να κάνεις δική σου μεταγραφή ή διασκευή ενός, π.χ., συμφωνικού κομματιού σε κιθάρα θα πρέπει να αποκτήσεις εξοικείωση και με πεντάγραμμο σε άλλα κλειδιά (ΦΑ, ΝΤΟ), τα οποία χρησιμοποιούν τα διάφορα όργανα της ορχήστρας. Επιπλέον θα πρέπει το επίπεδό σου στην αρμονία και την αντίστιξη να είναι λίγο πιο ανεβασμένου επιπέδου από το "απλές βασικές γνώσεις". Σιγά, σιγά!

Μα αφού η κιθάρα γράφεται μόνο σε κλειδί του "Sol", γιατί είναι ανάγκη να μάθω και άλλες για να διασκευάσω -όπως πολύ σωστά είπες- ένα κομμάτι σε κιθάρα;
Με συγχωρείς, έπρεπε να έχω γράψει καλύτερα την προηγούμενή μου απάντηση, ως εξής: Χρειάζεσαι να έχεις εξοικείωση και με τα υπόλοιπα κλειδιά προκειμένου να διαβάσεις τι παίζουν τα όργανα που περιέχονται στην ορχηστρική παρτιτούρα (όχι απαραίτητα σε επίπεδο που να τα εκτελέσεις απ'ευθείας στην κιθάρα), για να προχωρήσεις, στην συνέχεια, στην "μεταφορά" αυτών (μεταγραφή) στην κιθάρα.

Κατέβασε μία public domain παρτιτούρα ορχήστρας, π.χ. μιας συμφωνίας του Beethoven. Θα δεις ότι περιέχει ένα πεντάγραμμο για κάθε όργανο, το κάθε ένα στο δικό του κλειδί. Μάλιστα, πέραν της χρήσης διαφορετικών από την κιθαρα πενταγράμμων, σε κάποια αυτά πρέπει να κάνεις και αναγωγή σε ένα διάστημα χαμηλότερα ή υψηλότερα. Για παράδειγμα,  τα κόντρα μπάσα παίζουν σε μία οκτάβα χαμηλότερα από το αναγραφόμενο ενώ τα κλαρινέτα δύο ή τρία ημιτόνια χαμηλότερα (εξαρτάται από τον τύπο τους). Κάποιος που θέλει να κανει μεταγραφή ή διασκευή της μουσικής, θα εξετάσει τα πεντάγραμμα και θα κάνει στο μυαλό του τις κατάλληλες μετατροπές για να καταλήξει στο ποιοι φθόγγοι ακούγονται και πως αυτοί συμβάλλουν στην αρμονία και μελωδία της μουσικής.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 08/12/12, 14:50 »


7) Είναι δυνατόν να μάθει κάποιος που ασχολείται με την κιθάρα απλά θεωρητικά μαθήματα της Αρμονίας, χωρίς να ασχοληθεί με πιάνο ή προυποθέτει οπωσδήποτε τη χρήση του ακόμα και στα πιο βασικά; (Εννοείται δεν αναφέρομαι σε ωδείο). Απλές βασικές γνώσεις. Τίποτα παραπάνω.


Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων. Καλώς σας βρήκα!  :P

 
Ρίξε και μια ματιά εδώ για στοιχειώδεις γνώσεις αρμονίας:
Αρμονία (Εκλαϊκευμένα Μαθήματα)
 
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Gildor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις περι κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 10/12/12, 16:22 »
@Stefanos604

Έχει πέσει στην αντίληψή μου το συγκεκριμένο κείμενο. Σκοπεύω να το κάνω copy.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 15:19
από dorry_sings
13 Απαντήσεις
6813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/08, 14:47
από SNP
7 Απαντήσεις
10028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
6168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 18:53
από sofitia
6 Απαντήσεις
3412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/12, 09:39
από songless_bird
15 Απαντήσεις
10760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/10, 15:58
από astratos13
18 Απαντήσεις
9962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/11, 23:58
από Edward The Great
21 Απαντήσεις
17250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/13, 12:41
από ScorpionsManiac
5 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/12, 13:57
από Dr Wolf
1 Απαντήσεις
3639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/14, 03:52
από guitalele