Αποστολέας Θέμα: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"  (Αναγνώστηκε 39034 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
"ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« στις: 23/12/08, 22:00 »
Ποιό είναι επιτέλους αυτό το "σύστημα" που όλοι εναντιώνονται απέναντί του αλλά και στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ενσωματωμένοι μέσα του;Είναι κάτι συγκεκριμένο, είναι κάτι αόριστο; Είναι η ιδεολογία που επικρατεί; Είναι ο τρόπος που είναι δομημένη η κοινωνία μας; Τίποτε από αυτά, όλα αυτά μαζί, ή κάτι άλλο; Έχει "πρόσωπο" συγκεκριμένο ή είναι απλά μιά έννοια ; Αυτοί που το ορίζουνε είναι γνωστοί; Ποιός το έφτιαξε και για ποιούς σκοπούς; "Το σύστημα είναι ένοχο" ή "αθώο"; Τι στο διάολο ακριβώς,αλλά ακριβώς... είναι το σύστημα μπας και μάθουμε ποιός είναι ο εχθρός ή ο φίλος δηλαδή...Αυτά και πολλά ακόμα αναπάντητα ερωτηματικά μας περιμένουνε στο forum του κιθάρα... >:D 0:) ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #1 στις: 23/12/08, 22:17 »
Η δικη μου αποψη:
Απο οταν γεννηθηκαν οι ανθρωπινες κοινωνιες, οργανωθηκαν με συγκεκριμενους τροπους. Οι τροποι αυτοι βασιζονται στην οικονομια. Με τον ορο οικονομια δεν εννοω χρηματιστηρια η λεφτα. Οικονομια εννοω τον τροπο που παραγονται αγαθα, οποια και αν ειναι, ακομα και η τροφη, και ο τροπος που αυτα διακινουνται. Με βαση αυτον τον τροπο χαρακτηριζεται και το αντιστοιχο συστημα. Το σημερινο συστημα ονομαζεται καπιταλισμος.
Ποιος το εφτιαξε: γεννηθηκε βιαια βασικα, μεσα απο την Γαλλικη Επανασταση. Αυτη εκλεισε τον κυκλο της φεουδαρχιας και της ολιγαρχιας και δημιουργησε την λεγομενη αστικη δημοκρατια, σαν τροπο διακυβερνησης, και τον καπιταλισμο σαν οικονομικο συστημα. Το συστημα αυτο, με πολυ μεγαλες παραλλαγες ειναι η αληθεια, ισχυει μεχρι σημερα. Μεσα απο το οικονομικο συστημα δημιουργουνται αντιστοιχα και οι εκαστοτε κοινωνικες αντιληψεις. Καλο παραδειγμα ειναι η εννοια της ιδιοκτησιας. Η εννοια αυτη (που ειναι οικονομικη εννοια βασικη), δεν υπηρχε παντα. Δημιουργηθηκε σταδιακα και ανδρωθηκε στην συνεχεια, και σημερα θεωρειται κοινωνικο κεκτημενο: κατι που το αποδεχονται ολοι. Θελω να πω, οτι ο καπιταλισμος δεν σχεδιαστικε απο καποιον, αλλα ηταν συνεπεια της εξελιξης της κοινωνιας. Οπως επεσε το προηγουμενο συστημα και ηρθε ο καπιταλισμος, ετσι και αυτο το συστημα καποια στιγμη, με την εξελιξη της κοινωνιας θα αλλαξει. Ειναι ενα συστημα σαφως καλυτερο απο το προηγουμενο, αλλα χειροτερο απο αυτο που θα ερθει μετα.
Τωρα, επειδη μιλησες περι ενσωματωσης και με καποιο πονηρο σκοπο καταλαβαινω. Χωρις δευτερη περιστροφη, εγω ειμαι ενσωματωμενος μεσα στον καπιταλισμο. Ζω, αγοραζω, τρωω, δουλευω, διασκεδαζω, ολα αυτα παραγονται απο τον καπιταλισμο που ειναι το ισχυον οικονομικο συστημα. Η αλλη λυση ειναι η πληρης αυταρκεια, να παρω δηλαδη τα βουνα, να παραγω την τροφη μου κτλ κτλ.
Τωρα, δεν μου ερχεται κατι αλλο να γραψω, αλλα ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα αυτη.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #2 στις: 28/12/08, 18:54 »
Τώρα μου θύμισες το διάλογο των αγροτών με τους απεσταλμένους από τις τράπεζες στα σταφύλια της οργής. Χοντρικά το σύστημα είμαστε όλοι με τις πράξεις μας και τις μη πράξεις μας :) Νομίζω :)

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #3 στις: 28/12/08, 19:25 »
Ποιο είναι το σύστημα????......


Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #4 στις: 29/12/08, 22:25 »
Ωραία ερώτηση.
Συ + στημα (στήση)
Δηδαδή κάποια στοιχεία - μονάδες που έχουν στηθεί μαζί και αληλεπιδρούν.
αύριο τα υπόλοιπα΄γιατι τώτα είμαι τύφ΄λα
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #5 στις: 30/12/08, 00:11 »
To "συστημα" στη χωρα μας,ειναι αυτο που βριζουν τα οργισμενα νιατα,αυτο που βριζουν και οι μεγαλυτεροι οταν η ζωη τους παει σκατα,και αυτο το οποιο ειναι απλα αδιαφορο σε αυτους που ζουν μια αχετικα καλη ζωη,με σχετικη ανεση.

Θεωρω πως αυτοι που τα βαζουν με το συστημα,αν εξαιρεσουμε τους κατω των 24-25 που ειναι λιγο πιο "οργισμενοι" λογω ηλικιας,ειναι αυτοι οι οποιοι αδυνατουν να ανταπεξελθουν στα βαρη των-κατα κυριο λογο-δικων τους επιλογων,αλλα δεν δυνανται να κατηγορησουν τον εαυτο τους για αυτα τους τα προβληματα.

Καποιες απο αυτες τις επιλογες ειναι η επιλογη επαγγελματος,η επιλογη σπουδων,η επιλογη συζυγου,η επιλογη ψηφου κλπ κλπ κλπ.Για μενα ο εξυπνος ανθρωπος δεν τα βαζει με το "συστημα",απλα κανει επιλογες με βαση αυτο.Πχ ενας μικρομεσαιος Ελληνας, που θα κανει δεκα παιδια και μετα φυσικα δεν θα εχει χρηματα για να τα συντηρησει,εφ'οσον γνωριζε εκ των προτερων πως στην Ελλαδα δεν υπαρχει σοβαρη μεριμνα για τους πολυτεκνους και εφ'οσον γνωριζε εκ των προτερων την οικονομικη του κατασταση,δεν θα πρεπει να τα βαζει με το συστημα,αλλα με την ιδια του την απερισκεψια.

Βεβαια,υπαρχουν και ασθενεις ομαδες,οι οποιες σιγουρα δεν ευθυνονται για την δυσκολια διαβιωσης που αντιμετωπιζουν και στο ανυπαρκτο ελληνικο κρατος αυτες οι δυσκολιες γινονται μεγαλυτερες.Ομως,εκτος του οτι αυτες ειναι μειοψηφια,εαν η πλειοψηφια οσων τα βαζουν με το συστημα εκανε ας πουμε σωστη επιλογη ψηφου,τοτε και οι ασθενεις αυτες ομαδες θα ειχαν δικαιωμα σε μια αξιοπρεπη ζωη.Το συστημα αλλαζει με την ψηφο μας κυριοι.Τοσο απλα.Αλλα τι να πεις σε μια χωρα οπου τα σκατωσε ο Κωστικας,και προηγειται ο Γιωρικας.

Τεσπα,τεραστιο θεμα και σηκωνει πολυ συζητηση...Απλα νομιζω οτι στο ελλαντα ισχυει το "οσα δε φτανει η αλεπου..."

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #6 στις: 07/01/09, 01:46 »
Ποιο είναι το σύστημα????......

http://www.youtube.com/watch?v=F0oirKJSjYc&feature=related


xaxaxaxaxa
Δεν υπάρχει αυτό το βίντεο

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #7 στις: 07/01/09, 21:16 »

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #8 στις: 09/01/09, 01:39 »
Τι ειναι το συστημα?

Ο καπιταλισμος φυσικα,αυτο εννοουμε.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #9 στις: 09/01/09, 12:48 »
κάποια στοιχεία - μονάδες που έχουν στηθεί μαζί και αληλεπιδρούν.

Σωστός ο Ιχνηλάτης.

Σε ποιό σύστημα (κοινωνικό φαντάζομαι) αναφέρεσαι Μάκη? Στο σύστημα Υγείας, Παιδείας, Εξουσίας, Πολιτικό, Οικονομικό, Χρηματοπιστωτικό, Ηθικό, Δικαστικό....? Ή σ' ένα υπερσύστημα που περιλαμβάνει την αλληλεπίδραση όλων αυτών? Η ονοματοδοσία του οποιουδήποτε συστήματος είναι πανεύκολη, αλλά η δυνατότητα παρέμβασης προυποθέτει την γνώση των βασικών αρχών, αξιωμάτων και σχέσεων. Ολόκληρη Επιστήμη δηλ.

Για παράδειγμα, στο "απλό" σύστημα επιφάνειας γης - νεφών, ενώ ανήκουμε σ' αυτό ως μέλη της επιφάνειας της γης ποιές είναι οι δυνατότες παρέμβασης?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #10 στις: 09/01/09, 13:39 »
Τι ειναι το συστημα?

Ο καπιταλισμος φυσικα,αυτο εννοουμε.

συμφωνω απολυτα. το θεμα μας λοιπον ειναι να κανουμε εναν καλυτερο καπιταλισμο γιατι κακα τα ψεματα,δεν προκειται ποτε να γυρισουμε στο σοσιαλισμο,και ο κομμουνισμος ειναι πλεον σεναριο επιστημονικης φαντασιας για τη χωρα μας..

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #11 στις: 12/01/09, 19:11 »
Παράθεση
το θεμα μας λοιπον ειναι να κανουμε εναν καλυτερο καπιταλισμο
Εναν καλυτερο καπιταλισμο; Δηλαδη; Πως θα γινει καλυτερος;
Ο καπιταλισμος διεπεται απο ορισμενους βασικους μηχανισμους και νομους,οι οποιοι αν καταργηθουν δεν μιλαμε πια για καπιταλισμο.
Το αντεργατικο συστημα του διαχειρισης της παραγωγης ειναι ενας απο αυτους.

Ο "ανθρωπινος" καπιταλισμος που επικαλεισαι ηταν και ειναι η καραμελα ολων των κομματων που εν τελει κατεληξαν καθαρα καπιταλιστικα.
Αλλα πες μου τι εννοεις ακριβως και εναν τροπο επιτευξης του, για να μην φτιαχνω σεναρια μονος μου.

Παράθεση
δεν προκειται ποτε να γυρισουμε στο σοσιαλισμο,και ο κομμουνισμος ειναι πλεον σεναριο επιστημονικης φαντασιας για τη χωρα μας.
Γιατι, εχει κατι το αντικομμουνιστικο το ελληνικο DNA που προκαλει αλλεργια στα σφυροδρεπανα;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 19:14 από Blacksheepιος »
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #12 στις: 12/01/09, 19:15 »
Τι ειναι το συστημα?

Ο καπιταλισμος φυσικα,αυτο εννοουμε.

συμφωνω απολυτα. το θεμα μας λοιπον ειναι να κανουμε εναν καλυτερο καπιταλισμο γιατι κακα τα ψεματα,δεν προκειται ποτε να γυρισουμε στο σοσιαλισμο,και ο κομμουνισμος ειναι πλεον σεναριο επιστημονικης φαντασιας για τη χωρα μας..
Και εστω οτι ο κομμουνισμος και ο σοσιαλισμος ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας. Ειναι αποδεδειγμενο οτι ο καπιταλισμος ειναι το μονο συστημα που μπορει να λειτουργησει? Δεν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποιο διαφορετικο συστημα που πιθανως να μην εχουμε σκεφτει ακομα? Το μονο που πρεπει να κανουμε ιενια αναμορφωση του καπιταλισμου?


Και για πες μου σε παρακαλω πως γινεται αναμορφωση του καπιταλισμου αφου ειναι απο την ριζα του διεφθαρμενος?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #13 στις: 12/01/09, 19:20 »
Τι ειναι το συστημα?

Ο καπιταλισμος φυσικα,αυτο εννοουμε.

συμφωνω απολυτα. το θεμα μας λοιπον ειναι να κανουμε εναν καλυτερο καπιταλισμο γιατι κακα τα ψεματα,δεν προκειται ποτε να γυρισουμε στο σοσιαλισμο,και ο κομμουνισμος ειναι πλεον σεναριο επιστημονικης φαντασιας για τη χωρα μας..
Και εστω οτι ο κομμουνισμος και ο σοσιαλισμος ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας. Ειναι αποδεδειγμενο οτι ο καπιταλισμος ειναι το μονο συστημα που μπορει να λειτουργησει? Δεν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποιο διαφορετικο συστημα που πιθανως να μην εχουμε σκεφτει ακομα? Το μονο που πρεπει να κανουμε ιενια αναμορφωση του καπιταλισμου?


Και για πες μου σε παρακαλω πως γινεται αναμορφωση του καπιταλισμου αφου ειναι απο την ριζα του διεφθαρμενος?

συμφωνω οτι δεν μπορουμε να φτασουμε ουτε στο σοσιαλισμο. ο καπιταλισμος μπορει να γινει καλυτερος. μην τα ισοπεδωνεις ολα λεγοντας οτι ειναι διεφθαρμενος απο τη βαση του. σε ολο τον δυτικο κοσμο καπιταλισμος επικρατει. αλλος ο καπιταλισμος της φιλανδιας και αλλος της ελλαδας ομως.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #14 στις: 12/01/09, 19:22 »
Παράθεση
Και εστω οτι ο κομμουνισμος και ο σοσιαλισμος ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας. Ειναι αποδεδειγμενο οτι ο καπιταλισμος ειναι το μονο συστημα που μπορει να λειτουργησει? Δεν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει καποιο διαφορετικο συστημα που πιθανως να μην εχουμε σκεφτει ακομα? Το μονο που πρεπει να κανουμε ιενια αναμορφωση του καπιταλισμου?

Οχι μονο αυτο.Αυτο που μου την δινει (γενικα μιλωντας,οχι στο θρεντ αυτο,αλλα,σε συζητησεις με απιστευτα κολλημενα μυαλα) ειναι οτι καθε αλλο συστημα πρεπει να ειναι η παρθενος μαρια για να το σκεφτει καν καποιος.

Δηλαδη το οτι εχουμε ενα συστημα τοσο τερατωδες και παραλογο δεν το υπολογιζει κανενας,αλλα ψειριζει οποιαδηποτε αλλη προταση εξονυχιστικα.

Κατι σαν:
-Ρε συ,μαλλον δεν πρεπει να κοιμομαστε στον βοθρο τα βραδια.Παμε εξω στον αγρο;
-Οχι,γιατι κανουν φασαρια οι γρυλοι.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #15 στις: 27/01/09, 16:17 »
Αυτο που μου την δινει (γενικα μιλωντας,οχι στο θρεντ αυτο,αλλα,σε συζητησεις με απιστευτα κολλημενα μυαλα) ειναι οτι καθε αλλο συστημα πρεπει να ειναι η παρθενος μαρια για να το σκεφτει καν καποιος.

Πολύ σωστός Blacksheepιος!!! Τέλεια ιδέα!!!

Για να κατανοήσει λοιπόν και ο MACMISIAS τι σημαίνει "σύστημα", ας προσπαθήσουμε να φτιάξουμε ένα σύστημα διαβίωσης με παρθενογέννεση. Ένα εντελώς δικό μας σύστημα καταθέτοντας τις βασικές αρχές του και τις επιδιωκόμενες αλληλεπιδράσεις των στοιχείων του. Εδώ στο κιθάρα! Γιατί όχι?

Τι λέτε παίδες?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #16 στις: 29/01/09, 02:03 »
εγω παππου λεω ναι,και οχι μονο επειδη σε σεβομαι  ;D ;D παντως ειναι αρκετα δυσκολο εγχειρημα...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #17 στις: 29/01/09, 02:22 »
κάποια στοιχεία - μονάδες που έχουν στηθεί μαζί και αληλεπιδρούν.

Σωστός ο Ιχνηλάτης.

Σε ποιό σύστημα (κοινωνικό φαντάζομαι) αναφέρεσαι Μάκη? Στο σύστημα Υγείας, Παιδείας, Εξουσίας, Πολιτικό, Οικονομικό, Χρηματοπιστωτικό, Ηθικό, Δικαστικό....? Ή σ' ένα υπερσύστημα που περιλαμβάνει την αλληλεπίδραση όλων αυτών? Η ονοματοδοσία του οποιουδήποτε συστήματος είναι πανεύκολη, αλλά η δυνατότητα παρέμβασης προυποθέτει την γνώση των βασικών αρχών, αξιωμάτων και σχέσεων. Ολόκληρη Επιστήμη δηλ.

Για παράδειγμα, στο "απλό" σύστημα επιφάνειας γης - νεφών, ενώ ανήκουμε σ' αυτό ως μέλη της επιφάνειας της γης ποιές είναι οι δυνατότες παρέμβασης?
Παππού αναφέρομαι ΣΤΟ "ΣΥΣΤΗΜΑ" Αυτό που όλοι χρησιμοποιούν σαν καραμέλα και που έχει χιλιοτραγουδηθεί...Επίσης περιμένω το δικό μας σύστημα από εσένα που όπως δείχνουν τα πράγματα είσαι ...έγκριτος συστηματολόγος...(κατά το Συνταγματολόγος!) ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #18 στις: 29/01/09, 21:23 »
ενα ουτοπικο συστημα θα ηταν ενα συστημα στο οποιο δεν θα υπηρχαν λεφτα. οσο υπαρχουν τα λεφτα,υπαρχει και η διαφθορα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #19 στις: 01/02/09, 19:23 »
Συγνωμη αλλα αυτα που λεει ο jimi pap ειναι τουλαχιστον για γελια... Δεν χρειαζονται επιχειρηματα για να τα καταριψεις. Ουτως η αλλως ουτε αυτος παρεθεσε κανενα επιχειρημα. Απλα κατηγορησε και στοχοποιησε ατομα και καταστασεις (προφανως αυτος ειναι αρκετα καλυτερος απο ολους) και εκανε και την (τρομερη κατα τα αλλα) δηλωση οτι το συστημα αλλαζει με την ψηφο μας...

Καλως τον!!Κοιτα να δεις κατι συμπτωσεις μολις γραφει ο ενας αμεσως ποσταρει και ο αλλος απο κατω για να τον υποστηριξει!!Τοσο φερεφωνα ειστε τελικα?Χωρις υποστηριξη δεν εχετε γνωμη?

Φιλε μου εγω εξεφρασα απλα τη γνωμη μου.Δεν εκανα αντιλογο για να προβαλλω επιχειρηματα.Εσυ αν θες να κανεις αντιλογο πρεπει να εχεις επιχειρηματα για να μην καταντας γραφικος.Αλλα ξαναλεω:Αν δεν εχεις κατι να πεις δεν υπαρχει
λογος να ποσταρεις,εκτος αν απλα θες να αυξανεις τον αριθμο των ποστς σου,πανω αριστερα.

Πολλη επιθεση βλεπω κι απο σενα,φανατισμο και εμπαθεια.Μαλλον νομιζεις οτι ολοι λενε "βλακειες",εκτος απο σενα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #20 στις: 01/02/09, 19:40 »
Kαταρχας οπως ειδες δεν επιτεθηκα.Οπως και συ μας τα εχεις πει αυτα τοσες φορες αντιστοιχα και εγω λεω τη γνωμη μου πανω σε αυτα.Το οτι θεωρω γελοια τα λεγομενα σου γιατι πρεπει να ειναι τρολ δηλαδη..?
Και κατι αλλο ομορφο.Μονο εγω βρισκω παραλογο το οτι η ''απλη εκφραση της γνωμης'' σου χρειαζεται επιχειρηματα για να στηριχτει?Εκτος αν μιλαμε για το ποιο φαγητο μας αρεσει περισσοτερο..Ναι συμφωνω τα στρειδια ειναι αηδια.


I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #21 στις: 02/02/09, 00:21 »
Πρωτων, κατω απο ολους σχεδον απανταω, θες να πεις οτι ο ενας φερεφωνο του αλλου? Ας γελασω. Ωραια πραγματα ακουμε εδω μεσα...

Δηλαδη η γνωμη μας, αρκει απλα να εκφραζεται? Επιχειρηματα δεν χρειαζεται για να στηριχτει? Μονο οσοι θελουν να αντικρουσουν μια γνωμη πρεπει να προβαλουν επιχειρηματα? Αυτος που εκφραζει την γνωμη δεν πρεπει να εχει επιχειρηματα για καθιστα την γνωμη του βασιμη? Μαλιστα...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #22 στις: 02/02/09, 08:15 »
Αν έχετε με κάτι να συνεισφέρετε στη συζήτηση, έχει καλώς. Για τα χαχαχαχα και τις ειρωνίες υπάρχουν τα π.μ.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #23 στις: 02/02/09, 16:26 »
Πρωτων, κατω απο ολους σχεδον απανταω, θες να πεις οτι ο ενας φερεφωνο του αλλου? Ας γελασω. Ωραια πραγματα ακουμε εδω μεσα...

Δηλαδη η γνωμη μας, αρκει απλα να εκφραζεται? Επιχειρηματα δεν χρειαζεται για να στηριχτει? Μονο οσοι θελουν να αντικρουσουν μια γνωμη πρεπει να προβαλουν επιχειρηματα? Αυτος που εκφραζει την γνωμη δεν πρεπει να εχει επιχειρηματα για καθιστα την γνωμη του βασιμη? Μαλιστα...

Απαντας παντα μετα τον Κιρατζο κι αυτος παντα μετα απο σενα,για να αλληλουποστηριζεστε,γνωστο το κολπακι σας.Θεμα τυχης?Δε νομιζω.

Το ερωτημα ηταν "τι ειναι το συστημα για εσας",οποτε οπως καταλαβαινεις,αν καταλαβαινεις,σε ενα τετοιο ερωτημα δεν επιχειρηματολογεις,απλα απαντας με βαση την αισθηση που εχεις,καταθετεις απλα τη γνωμη σου.Μη λεμε και ξαναλεμε τα προφανη για να καταλαβει και παιδακι 1ης δημοτικου.

Για να βγεις και να πεις ομως οτι ο αλλος λεει βλακειες,οπως κανεις εσυ δηλαδη,θα πρεπει να το βασισεις καπου.Εχετε ποσταρει και οι δυο σας καμια δεκαρια φορες,χωρις να εχετε πει απολυτως τιποτα και αυτο αποδεικνυεται απο τη διαγραφη των μυνηματων σας απο τη συντονιστη.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: "ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ"
« Απάντηση #24 στις: 02/02/09, 16:54 »
Πρωτων δεν εχουμε ποσταρει καμια δεκαρια φορες, διγραφηκαν απο ενα μηνυμα σε μενα και ενα στον κιρατζο.
Δευτερον, μπορεις να συνεχισεις αν θελεις να λες οτι ο ενας ειναι φερεφωνο του αλλου (ειναι αραγε κατι τετοιο δυνατο?), μονο να προσβαλεις καταφερνεις.

Και τριτον επειδη πρεπει να αναλυουμε και τα προφανη θα απαντησω συγκεκριμενα στο πρωτο ποστ που εβαλες.

To "συστημα" στη χωρα μας,ειναι αυτο που βριζουν τα οργισμενα νιατα,αυτο που βριζουν και οι μεγαλυτεροι οταν η ζωη τους παει σκατα,και αυτο το οποιο ειναι απλα αδιαφορο σε αυτους που ζουν μια αχετικα καλη ζωη,με σχετικη ανεση.
Ορισες λοιπον τι ειναι το συστημα στην χωρα μας. Το συστημα γενικα τι ειναι? Γιατι προφανως δεν ειναι πατεντα της ελλαδας. Αναρωτιεμαι ομως, ειναι ορισμος το να λες "το συστημα ειναι αυτο που βριζουν τα οργισμενα νιατα". Χιλια δυο πραγματα μπορει να βριζουν τα οργισμενα νιατα, παει αν πει οτι ειναι συστημα? Ποιο απο οσα βριζουν τα οργισμενα νιατα ειναι το συστημα ακριβως?

Θεωρω πως αυτοι που τα βαζουν με το συστημα,αν εξαιρεσουμε τους κατω των 24-25 που ειναι λιγο πιο "οργισμενοι" λογω ηλικιας,ειναι αυτοι οι οποιοι αδυνατουν να ανταπεξελθουν στα βαρη των-κατα κυριο λογο-δικων τους επιλογων,αλλα δεν δυνανται να κατηγορησουν τον εαυτο τους για αυτα τους τα προβληματα.

Καποιες απο αυτες τις επιλογες ειναι η επιλογη επαγγελματος,η επιλογη σπουδων,η επιλογη συζυγου,η επιλογη ψηφου κλπ κλπ κλπ.Για μενα ο εξυπνος ανθρωπος δεν τα βαζει με το "συστημα",απλα κανει επιλογες με βαση αυτο.Πχ ενας μικρομεσαιος Ελληνας, που θα κανει δεκα παιδια και μετα φυσικα δεν θα εχει χρηματα για να τα συντηρησει,εφ'οσον γνωριζε εκ των προτερων πως στην Ελλαδα δεν υπαρχει σοβαρη μεριμνα για τους πολυτεκνους και εφ'οσον γνωριζε εκ των προτερων την οικονομικη του κατασταση,δεν θα πρεπει να τα βαζει με το συστημα,αλλα με την ιδια του την απερισκεψια.
Λες λοιπον οτι οι, καπως μεγαλυτερης ηλικιας, τα βαζουν με το συστημα που στην πραγματικοτητα ειναι οι δικιες του λαθος επιλογες.
Φερνεις λοιπον για παραδειγμα καποιον ο οποιος θελει να γινει πολυτεκτος, και εστω οτι τα 10 παιδια που λες ιεναι υπερβολη, ας πουμε 3 ή 4. Και αυτος που θελει να κανει 3-4 παιδια ειναι ενας μικρομεσαιος που, επειδη ειχε καποιες δυσκολιες στην ζωη δεν καταφερε να βγαλει πολλα λεφτα. Ποιο ειναι το συστημα που του κοβει την ελευθερια να κανει οσα παιδια θελει?

Δηλαδη αν καθε επιλογη μας γινεται με βαση το συστημα που σκατα βλεπεις εσυ την ελευθερια επιλογης ωστε η ζωη μας να εξαρταται απο αυτες τις επιλογες? Ειναι σαν να σου λενε στο εκτελεστικο αποσπασμα, εχεις την ελευθερια να διαλεξεις με ποιο τροπο θα πεθανεις.
Οταν εκ των προτερων σου θετουν κανονες και περιορισμους πανω στις επιλογες σου, μαλλον οχι περιορισμους, καλυτερα απαγορευσεις απολυτες, τοτε πως θα κανεις ελευθερα αυτες?

Επιλεγω ελευθερα σημαινει εχω την ελευθερια να καθορισω τις επιλογες μου. Οταν επιλεγεις με βαση το συστημα δεν καθοριζεις εσυ τις επιλογες σου. Το συστημα καθοριζει τις επιλογες σου και σου λεει "φιλε ετσι εχει η κατασταση, η το δεχεσαι και κανεις καλες επιλογες με βαση αυτο που θεωρουμε εμεις ως καλες επιλογες ωστε να εχεις καλο βιωτικο επιπεδο, ή δεν το δεχεσαι και αδιαφορουμε παντελως για τι θα σου συμβει, μπορουσες να ειχες συμορφωθει".



Το συστημα αλλαζει με την ψηφο μας κυριοι.Τοσο απλα.Αλλα τι να πεις σε μια χωρα οπου τα σκατωσε ο Κωστικας,και προηγειται ο Γιωρικας.

Και εδω ερχεται το αποκορυφωμα... Ειδικα εδω φαινεται ποσο ανελευθερος εισαι στο να επιλεξεις πως θα ζησεις. Οταν εχεις προκαθορισμενους ανθρωπους να εκλεξεις, με προκαθορισμενα υποτιθεται προγραμματα (τα οποια φυσικα οταν κυβερνησουν θα παψουν να ισχυουν μιας και καμια κυβερνηση δεν κρινεται για τον τροπο που κυβερνησε, ειναι αποδεδειγμενο αλλωστε) δεν επιλεγεις. Σε βαζουν να επιλεξεις.

Καλως η κακως δεν ζουμε σε ενα συστημα αξιοκρατιας οπως θες να το παρουσιασεις, οπου οποιος ειναι καλος και κανει σωστες επιλογες βγαινει κερδισμενος, και ο τεμπελης απλα παιρνει αυτο που του αξιζει. Ζουμε σε ενα συστημα οπου εαν πατησεις επι πτωματων μπορεις να ανεληχθεις, ειτε το αξιζεις, ειτε οχι. Και αυτο δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του καπιταλισμου στην χωρα μας. Ειναι ενα παγκοσμιο φαινομενο (οπου δηλαδη υπαρχει καπιταλισμος)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης