Σελίδες:
  • #1 από panixgr στις 07 May 2017
  • Χθες κατα τις 21:00 είπα να αλλάξω χορδές (ίδια μάρκα, ίδιο μέγεθος) στην εν λόγω 7-χορδη μου... αποτέλεσμα .... μέχρι πριν απο λίγο ακόμα ρύθμιζα και μάλιστα δεν δοκίμασα ακραία χρήση....
    Η αλήθεια είναι οτι είχα να αλλάξω χορδές κανα 6μηνο και βάλε, αλλά δεν περίμενα τέτοια μεταβολή... χρειάστηκε να ρυθμίσω truss rod, και τα ελατήρια του Edge Zero ii, ξανα έφταξα το intonation, "χάνοντας" μάλιστα και μια βίδα saddle bolt (η κεφαλή παρέδωσε πνεύμα), και όλα αυτά απλά για να διατηρήσω κάποια ας πούμε στο περίπου ίδια γεωμετρία, ίδιες μετρήσεις με πριν..
    Τι να πώ.... σε αντιδιαστολή είναι τα fixed bridge όργανα που καθαρίζεις στο 10λεπτο.

    είμαι σίγουρος πλέον οτι :
    7-strings + floating trem + αλλαγή κάποιας παραμέτρου (καιρός, υγρασία, θερμοκρασία, νέο σετ χορδών) = ψυχολογικά προβλήματα ακόμα και στον πεπειραμένο floyd-rose-ά
  • #2 από Guitar Fan στις 07 May 2017
  • πως άλλεξες τις χορδές;;;
    Μία-μία ή πρώτα έβγαλες όλες τις παλιές και μετά πέρασες τις καινούργιες;;



  • #3 από panixgr στις 07 May 2017
  • πως άλλεξες τις χορδές;;;
    Μία-μία ή πρώτα έβγαλες όλες τις παλιές και μετά πέρασες τις καινούργιες;;

    πρώτα έβγαλα τις παλιές, μετά σήκωμα τρέμολο, σκληρή γομολάστιχα απο κάτω, και τοποθέτηση του καινούργιου σετ. Αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια, στο όλο σκηνικό. Οι 6-χορδες μου Floyd είναι πολύ πιο έυκολες. Ιδίως αυτή η οποία φοράει το ρώσσικο τρεμ σταμπιλαιζερ.
  • #4 από vaig3 στις 07 May 2017
  • Και στην δικια μου 7χορδη με Lo Pro Edge tremolo, ειναι θεμα. Μεχρι που εβαλα tremol-no και τελος ολα αυτα!7χορδη μονο fixed bridge.
  • #5 από panixgr στις 07 May 2017
  • Και στην δικια μου 7χορδη με Lo Pro Edge tremolo, ειναι θεμα. Μεχρι που εβαλα tremol-no και τελος ολα αυτα!7χορδη μονο fixed bridge.

    πράγματι. то tremol-no σε αφήνει να κάνεις pull ups?
  • #6 από vaig3 στις 08 May 2017
  • Ρυθμιζετε για Floating, μονο dive η σταθερη. Εγω το εχω σταθερο. Δες youtube
  • #7 από panixgr στις 08 May 2017
  • Ρυθμιζετε για Floating, μονο dive η σταθερη. Εγω το εχω σταθερο. Δες youtube

    το δικό μου και σου δίνει σταθερότητα, και ταυτοχρόνως σε αφήνει να κάνεις pull ups, και dives, και δεν θέλει και τρύπες στην εγκατάσταση. Νομίζω είναι ανώτερο design απο τα αντίστοιχα "γνωστά".
  • #8 από vaig3 στις 08 May 2017
  • Το ιδιο λεμε παιχτη :)
  • #9 από panixgr στις 08 May 2017
  • Το ιδιο λεμε παιχτη :)

    δηλ, ενώ το έχεις ρυθμίσει (το tremel-no) για pull ups, παραταύτα στα bends ΔΕΝ κάνει detune η άλλη χορδή, και επίσης όταν μια χορδή σπάει επίσης οι υπόλοιπες ΔΕΝ ξεκουρδίζονται? ΣΤΟ ΙΔΙΟ SETTING??
  • #10 από vaig3 στις 08 May 2017
  • Οχι. Οταν ειναι και για pull ups,ειναι σαν να μην υπαρχει. Οποτε το detune στα bends υπαρχει. Εγω το εχω σταθερο. Νομιζω αν το εχεις μονο dive τοτε δεν χανεις στα bends.
  • #11 από vegos στις 08 May 2017
  • Αυτό το ZPS2-3-4-5-πωςτολέειτέλοςπάντων (Zero Point System) η Ibanez πάντως σε συνδυασμό με το Edge Zero II -τουλάχιστον στην 6χορδη- δουλεύει ρολόι...
  • #12 από panixgr στις 08 May 2017
  • Οχι. Οταν ειναι και για pull ups,ειναι σαν να μην υπαρχει. Οποτε το detune στα bends υπαρχει. Εγω το εχω σταθερο. Νομιζω αν το εχεις μονο dive τοτε δεν χανεις στα bends.

    ε, άρα δεν λέμε το ίδιο παικταρά μου! Το ρώσσικο τα κάνει όλα ταυτοχρόνως. 3-πλάσια ποιότητα σε υπο-πενταπλάσιο κόστος = κέρδος 15 φορές.
  • #13 από panixgr στις 08 May 2017
  • Αυτό το ZPS2-3-4-5-πωςτολέειτέλοςπάντων (Zero Point System) η Ibanez πάντως σε συνδυασμό με το Edge Zero II -τουλάχιστον στην 6χορδη- δουλεύει ρολόι...

    ναι τελικά τα περι μάπα Edge Zero II σιγά σιγά αποδεικνύονται συνομωσία των πρεστιζ-ο-λάγνων Ιαπωνοπληκτων.
  • #14 από vegos στις 08 May 2017
  • ναι τελικά τα περι μάπα Edge Zero II σιγά σιγά αποδεικνύονται συνομωσία των πρεστιζ-ο-λάγνων Ιαπωνοπληκτων.

    Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από άλλα FR, αλλά όταν κοίταγα την Ibanez μου λέγανε όλοι "Μακρυάααααααααααααααααααα... FR...... Ibanez........" "Δε θα σου κουρδίσει ποτέ" "Θα σου σπάνε τα νεύρα στις αλλαγές χορδών" και άλλα 20394290423 πράγματα...

    Ειλικρινά (ΟΚ, είμαι και λίγο ανάποδος), προτιμώ να αλλάζω χορδές στην ibanez παρά σε οποιαδήποτε άλλη με ή χωρίς tremolo... Και η ρημάδα, ΔΕΝ χάνει το κούρδισμα...
  • #15 από vaig3 στις 09 May 2017
  • Οχι. Οταν ειναι και για pull ups,ειναι σαν να μην υπαρχει. Οποτε το detune στα bends υπαρχει. Εγω το εχω σταθερο. Νομιζω αν το εχεις μονο dive τοτε δεν χανεις στα bends.

    ε, άρα δεν λέμε το ίδιο παικταρά μου! Το ρώσσικο τα κάνει όλα ταυτοχρόνως. 3-πλάσια ποιότητα σε υπο-πενταπλάσιο κόστος = κέρδος 15 φορές.
    Σωπα ρε συ?παιξε κανενα Link να δουμε πιο λες :)
  • #16 από saved στις 09 May 2017
  • Γιαυτο λεω γω..μπασακι..


    Νο τρεμολο,νο προμπλεμα..
  • #17 από panixgr στις 09 May 2017
  • Σωπα ρε συ?παιξε κανενα Link να δουμε πιο λες :)

    https://www.youtube.com/watch?v=-yirZut2TCY
Σελίδες: