Αποστολέας Θέμα: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!  (Αναγνώστηκε 8319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος einsteinick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πρώτα απ'όλα να πώ ένα καλησπέρα σας επίσημα, καθώς είναι το 1o μου post, και ναι μεν, διαβάζω και συμβουλεύομαι το foroum και το site γενικότερα εδώ και αρκετό καιρό (2 χρόνια κοντά που ασχολούμαι με την ηλεκτρική κιθάρα) αλλά μόλις πριν μερικά λεπτά δημιούργησα τον λογαριασμό μου εδώ, ζητώντας τις γνώσεις σας!

καλως σας βρήκα λοιπόν και ελπίζω να γνωριστούμε, να ανταλλάζουμε απόψεις, και πάνω απ'όλα να μη υπάρχουν διαφωνείες και παρεξηγήσεις ενώ αντιθέτως να υπάρχει άμεση και σωστή βοήθεια σε τυχόν προβλήματα

λοιπόν, στο θέμα μας τώρα
όπως μπορείτε να δείτε και στο προφίλ μου, στις 29 του μηνός, κλείνω τα 17 χρόνια ζωής πάνω σε αυτό το μαγικό πλανήτη που έδωσε ζωή σε άτομα όπως ο Jimmy Page, o Eddie Van Halen, o Zakk Wylde, o Jimi Hendrix, o Mustaine, o Hammett & o Hetfield, o Tom Morello και άπειροι άλλοι που προφανώς όχι μόνο μια σελίδα δεν μου φτάνει να τους πώ, ούτε ολόκληρο φόρουμ ...
έτσι λοιπόν αποφάσισα αυτή τη χρονιά (το 2010 απ'την 1η Ιανουαρίου και μετά), ότι ψιλά έχω στις τσέπες μου που δεν συγκαταλέγονται σε χαρτονομίσματα (άνω του 1ος ευρώ) να τα ρίχνω σε έναν κουμπαρά που ανοίγει μόνο σε ένα ειδικό μαγαζί απ'το οποίο τον αγόρασα, με ειδικό κλειδί, έτσι ώστε να μην μπαίνεις στον πειρασμό να τον ανοίξεις  :P
μέχρι σήμερα υπολογίζω οτι ο κουμπαράς έχει κάτι παραπάνω απο 200 ευρώ (άντε 220-230) ... μίλησα και με τους δικούς μου, και περήφανοι για αυτό που έκανε το καμάρι τους, συμφώνησαν να βοηθήσουν λίγο στο δώρο που θέλω να μου πάρω  ;D

το εν λόγω δώρο λοιπόν, είναι ένας καινούργιος ενισχυτής, καθώς πλέον, έχω εξελιχθεί τόσο ώστε να τον αξίζω
η κιθάρα που κατέχω αυτή τη στιγμή, είναι μια φθηνότατη Fender Strat (Bullet Squier) της τάξεως των 250 ευρώ ...
ο ενισχυτής επίσης είναι ένας πολύ για τον μπού....ο Fender 15άρης, οπότε αφού διάβασα αρκετά, και εδώ και σε πολλά site, αποφάσισα, να αγοράσω πρώτα έναν καλό ενισχυτή καθώς πλέον πιστεύω οτι:

καλή κιθάρα και μάπα ενισχυτής=μάπα ήχος        &
μάπα κιθάρα και καλός ενιχτυτής=μέτριος ήχος

μέχρι σήμερα ήμουν σχεδόν αποφασισμένος οτι θέλω έναν Marshall MG15DFX που είναι αρκετά κάτω απ'τα λεφτά που διαθέτω, έτσι ώστε και καλό αποτέλεσμα να'χω, αλλά ταυτόχρονα να μείνει και κανα φράγκο να πάω το κορίτσι καμια βόλτα (ή ακόμα και έναν MG30DFX αν χρειαστεί και ας έρθει το κορίτσι σπίτι να παίζουμε κιθάρα) ...

άρχισα λοιπόν να ψάχνω γνώμες, καθώς η οικονομική κρίση πλέον είναι αισθητή (σε 'μένα τουλάχιστον, όχι μέσω των γονιών μου η της οικογένειας μου, καθώς είναι και οι 2 γονείς πολύ άνετοι, και φυσικά ως ιδανικοί γονείς που είναι, κάθε άλλο παρά την εντύπωση οτι μας επιρεάζει προσπαθούν να περάσουν ... φυσικά όμως δεν είμαι χαζός όπως και κανείς εδώ ... ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ)

πείτε μου λοιπόν, ωω σοφοί διδάσκαλοι, είναι καλή επιλογή ο MG15DFX/MG30DFX? και γιατί?
αν όχι, τι προτίνετε? θα ήθελα σας παρακαλώ τεκμηριωμένες γνώμεις και απόψεις ή ακόμα και συμβουλές απο μέλη συγκροτημάτων (που φυσικά έχουν και μια σχετική εμπειρία)

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΝ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ, ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΠΑΙΡΝΑ ΣΕ ΚΟΣΤΟΣ ΤΑ 200-300 ΤΟ ΠΟΛΥ, ΕΥΡΩ ...

χίλια ευχαριστώ προκαταβολικά,
και άλλα τόσα σε αυτούς που κάτσαν και αφιερώσαν χ χρόνο για να διαβάσουν το μεγάλο και ίσως κουραστικό μηνυμά μου

και πάλι καλώς σας βρήκα και καλή αρχή
παίζω κιθάρα, άρα υπάρχω!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #1 στις: 26/07/10, 05:00 »
Μακρυά από MG. Όχι μόνο είναι πολύ μέτριοι ηχητικά, αλλά έχουν κακή φήμη σε θέμα ποιότητας κατασκευής.

Τι μουσική παίζεις?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος einsteinick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #2 στις: 26/07/10, 05:13 »
λοιπόν, μέχρι τώρα έχω βγάλει πολύ Metallica, κάτι ψιλά Iron Maiden (Trooper, Fear Of The Dark), RATM (Killing In The Name Of), Scorpions (Holiday, Wind Of Change, Still Loving You), κάτι ψιλά Opeth (Windowpane, Master's Apprentice, Soldier Of Fortune -cover-), Judas Priest (Breaking The Law), AC/DC (Back In Black, Highway To Hell, Hell's Bells) και γενικότερα τέτοια πράγματα ... απο rock μέχρι heavy/progressive metal δλδ
θα ήθελα όμως ο ενισχυτής να έχει και ένα πολύ καλό clean channel καθώς αυτή τη στιγμή κάνω και μαθήματα + του οτι ώρες ώρες με αποπαίρνει και κάθομαι ξάπλα αγναντεύοντας το ταβάνι παίζοντας συγχωρδίες, αρπέτζια και τέτοια ...

enlighten me!
ελπίζω να μπορείς να βγάλεις ένα συμπέρασμα για τις προτιμήσεις μου :)
παίζω κιθάρα, άρα υπάρχω!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #3 στις: 26/07/10, 05:21 »
Ένας καλός modelling θα σε βόλευε και είναι στο μπάτζετ σου. Έχω ακούσει τον Roland Cube 30X και μου άρεσε, καλά λόγια θα διαβάσεις και για τον VOX VT30.

Περίμενε να πάρεις και καμιά πρόταση από τους πιο έμπειρους.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος einsteinick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #4 στις: 26/07/10, 05:35 »
οκ φίλε μου :) αύριο κιόλας έχω μάθημα σχέδιο και θα καταίβω κέντρο, οπότε παίζει να πάω σε κανα μαγαζί απ'τα άπειρα που έχει στα Εξάρχεια να δοκιμάσω αυτούς που πρότινες!! χίλια ευχαριστώ και φυσικά θα περιμένω και τις γνώμες άλλων είτε πιο έμπειρων, είτε ιδιωτών των παραπάνω που είναι ικανοποιημένοι/ανικανοποίητοι ...
παίζω κιθάρα, άρα υπάρχω!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #5 στις: 26/07/10, 09:11 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ για modelling ενισχυτή. Οι δύο που προτείνει ο mitsakos είναι πράγματι πολύ καλές επιλογές, με τη δική μου πολλάκις εκπεφρασμένη προτίμηση στον Vox. Aφού παίζεις κινείσαι κυρίως στο χώρο του rock και του heavy metal, θα σού έλεγα να κοιτάξεις και τον Peavey Vypyr, o οποίος είναι πιο φτηνός και πιστεύω ότι θα σε καλύψει απόλυτα.

Όσο για την ισχύ, αν πρόκειται για χρήση στο σπίτι ακόμα και τα μοντέλα των 15 Watt (ή 20 Watt προκειμένου για τον Roland Cube) είναι υπεραρκετά. Από τη στιγμή που όπως λες δεν έχεις λεφτά για πέταμα και δεν χρειάζεσαι οπωσδήποτε έναν ενισχυτή 30 Watt, γιατί να μην σού μείνουν κάποια χρήματα στην τσέπη;

Να και μερικά link:

Vox VT15

Peavey Vypyr 15

Roland Cube 20X

Koίταξε και αυτό το άρθρο, για πιο αναλυτικές περιγραφές των παραπάνω ενισχυτών:

Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #6 στις: 26/07/10, 10:39 »
Κατ' αρχάς εγώ θέλω να σε συγχαρώ για τον ωραίο τρόπο γραφής σου και την συγκροτημένη σκέψη σου που για την ηλικία σου είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένη. Καλώς όρισες στην παρέα μας!

Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό αλλά και τις προτάσεις του Απόλλων (ο οποίος μιας και σου απάντησε να ξέρεις ότι είναι το πιο διαβασμένο μέλος της παρέας στο συγκεκριμένο θέμα) και πράγματι 15 watt είναι πολύ καλά, για σπίτι αλλά και πρόβες.

Ο μόνος λόγος για το οποίο θα έπαιρνα κάποιον πιο ακριβό ενισχυτή (πάντα Modeling για την δική σου εφαρμογή) θα ήταν για να είχα τον όγκο της χροιάς ενός μεγαφώνου (και όχι τα watt) μεγαλύτερης διαμέτρου. Για τον λόγο αυτο και μόνο, προσωπικά θα αγόραζα τον VOX VT30. Όταν (αργά ή γρήγορα) βρεθείς σε περιβάλλον πρόβας να παίζεις με άλλους, ειδικά με drummer, θα με θυμηθείς.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #7 στις: 26/07/10, 11:06 »
Καλωσόρισες φίλε μου! Σου εύχομαι καλό (μουσικό) ταξίδι στον μαγικό κόσμο της κιθάρας!

Και εγώ θα σου πρότεινα τον Vox VT30, τον οποιο έχω εδώ και μερικούς μήνες και είμαι υπερευχαριστημένος από τον-τους ήχους του και την ποιότητα κατασκευής του (του έχω βγάλει το λάδι στις μεταφορές και ούτε σημάδι κόπωσης ή φθοράς). Πράγματι για σπίτι δεν θα χρειαστείς πάνω από 15watt, όμως και εγώ πιστεύω ότι αξίζει την διαφορά τιμής του VT30 - VT15  (νομίζω 45 ευρώ περιπου - ετσι κι'αλλιως μπορεία να τον βρεις κάτω από 200 ευρώ) για το 10ιντζο ηχείο του VT30 και τα παραπάνω watt (και φυσικά headroom). Θα βγάλεις εύκολα τους ήχους που θες (και πολλούς παραπάνω  ;) ) και δεν θα χρειαστείς κανένα επιπλέον πεταλλακι ή πολυεφέ (αντε να βάλεις κανένα EQ στην εισοδο για booster & fine tuning του ηχου σου). 'Ακουσέ τον οπωσδήποτε πριν την τελική σου επιλογή.

@Mits@kos: Έχει και ενσωματωμένο attenuator... σίγουρα δεν θες και εσύ έναν για το σπίτι???  ;D ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #8 στις: 26/07/10, 14:43 »
Αν ειναι να μιλαμε για διαμετρο μεγαφωνου και σου ευχομαι να κανεις πολλες προβες και live μια καλη all-in one λυση ειναι ο 30ρης peavey vypyr. Γυρω στα 200 απο το www.dv247.com 12ρι μεγαφωνο, συνηθως μεταλ πανικος, ογκος και αγριαδα πανε καλυτερα με το ονομα peavey παρα vox και αυτο ισχυει και στα modelling!!! χα χα οχι οτι ο ενας δεν καλυπτει και την περιοχη του αλλου.

Και ο bandit ειναι καλος ενισχυτης (peavey bandit) επισης ετοιμος να ικανοποιησει metal-rock απαιτησεις σε προβα σπιτι λαιβ. Ο ηχος του μαρεσει πολυ. Ωστοσο δε γραφει επανω "plexi 59" η "mesa triple rectifier" κτλ. Ωστοσο συνηθως τους δειχνει το δρομο για τα αποδυτηρια σα δυναμη ηχου (πολυ εντυπωσιακος!!!) στους περισσοτερους modelling. Αν θες και εφφε δεν εχει.


Προσωπικα υπερσυμπαθω τους MG. Εχω δει κιθαριστα να ντροπιαζει με mg100 αλλους που χρησιμοποιουσαν λαμπατα. Αλλα αμα το χεις το χεις. Ε αυτος το ειχε. Αμα εστιαζεις μονο σε marshall ηχους και τιποτε αλλο το να δοκιμασεις τη νεα και φημολογουμενα υπερβολικα βελτιωμενη γενια δε χανεις και τιποτα.

Καλα παιξιματα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #9 στις: 26/07/10, 14:53 »
@Mits@kos: Έχει και ενσωματωμένο attenuator... σίγουρα δεν θες και εσύ έναν για το σπίτι???  ;D ;)

Σούτ!  ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #10 στις: 26/07/10, 16:34 »
Ρε φίλος, ολόκληρη έκθεση για να μας ρωτήσεις αν αξίζει τελικά ο MG? :P

Έχω τον MG15DFX (αν και πλέον δεν παίζω με αυτόν).. Αρκετά καλός για τα λεφτά του, all-around, χωρίς ιδιαίτερη χροιά-χαρακτήρα.. Δεν καταλαβαίνω γενικά το κράξιμο για τους MG, έχω παίξει με πάρα πολλούς φθηνούς ενισχυτές και νομίζω πως είναι από τους καλύτερους..

Τέσπα, εγώ προτείνω τον Vox Valvetronix.. Φθηνός και άριστος για τα χρήματά του!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #11 στις: 26/07/10, 16:49 »
Aν παιζεις μονο σπιτι και εχεις κανα ψιλο-καλο pc, θα σου ελεγα να κοιταξεις προς software modelling λυση (πολλες επιλογες), ωστε να μην χαλασεις χρηματα, να μαζεψεις κι αλλα σιγα σιγα και να παρεις μετα εναν αρκετα καλυτερο ενισχυτη απο αυτον που εχεις τωρα...
Γιατι το να πας απο fender 15αρη σε Marshall (και καλα) 15αρη ή εστω 30αρη, απλα δεν βρισκω τον λογο...
Τα υπολοιπα που προτειναν τα παιδια ειναι μια χαρα λυσεις (vox κτλ), αν κι εγω θα προτιμουσα μια λυση με 12αρι μεγαφωνο...
Παντως σκεψου και την λυση software... θα παιζεις μεσω του pc σου, θα μπορεις να ηχογραφεις, να συνδεσεις το pc με το στερεοφωνικο σου και να ακους απο τα ηχεια του κτλ... Σαν ψαξιμο ηχων και εφφε θα εχεις σιγουρα πολλα περισσοτερα με ενα software modelling εργαλειο και οι ηχοι θα ειναι επισης πολυ πειστικοτεροι απο οποιονδηποτε φτηνο modelling ενισχυτη. Θα παρεις και πολλες εμπειριες με ενα τετοιο προγραμματακι γιατι σε αφηνουν να "πειραξεις" πολλα πραγματα πανω σε καθε μοντελο ενισχυτη... Αυτο σημαινει οτι θα αρχισεις να καταλαβαινεις και θεωρητικα και "πρακτικα" καποια πραγματα που θα ακους πολλες φορες να λενε οσοι ασχολουνται με λαμπατους κτλ, οπως bias, προενισχυση, τελικο σταδιο, τελικες λαμπες, προενισχυτριες λαμπες, κοκ.
Αυτα τα προγραμματα μπορεις να τα βρεις και "free", να τα δοκιμασεις, να δεις ποιο σου κανει με την ησυχια σου και αν οντως καταληξεις καπου μπορεις (αν θες) να το αγορασεις κι ολας, ή αλλιως να βολευτεις για ενα διαστημα μεχρι να εχεις χρηματα για κατι που θα ειναι οντως αξιολογο και κλασεις ανωτερο απο τον τωρινο ενισχυτη σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/10, 16:51 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #12 στις: 26/07/10, 17:30 »
Το πρόβλημα με την πρόταση του Johnie Darko είναι ότι για να έχεις μικρή καθυστέρηση θα πρέπει να έχεις μια κάρτα ήχου της προκοπής και λογικά και ανάλογα ηχεία. Αυτό δύσκολα μεταφράζεται σε ποσό κάτω των 250-300€ για μένα. Άσε που θα βάλεις στην καθημερινή σου εξάσκηση και μελέτη τον παράγοντα του Latency, κάτι που μπορεί να σου χαλάσει το groove σου και την αίσθηση που δίνει ένας ενισχυτής.

Για μένα ένας modeling ενισχυτής είναι ότι πρέπει για αυτό που ζητάς. Εκτός των άλλων πιστεύω ότι θα σου δώσει το θετικό του να ασχοληθείς με διάφορες χροιές και εφέ έτσι ώστε να ξέρεις που να στραφείς όταν θα πάρεις κάτι καλό αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #13 στις: 26/07/10, 17:40 »
με 100-130 € παιρνεις (αν δεν εχεις ηδη) μια εξωτερικη καρτα ηχου με 0 latency. Ηχεια χρησιμοποιεις του στερεοφωνικου σου και τελειωνεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #14 στις: 26/07/10, 17:42 »
Να σου πω την αληθεια μολις επαιξα λιγακι με το guitar port ενος φιλου στο pc δοκιμαζοντας dual rig στο ιδιο, στο amplitube κτλ.

10 φορες pc και παλι pc. Ενα τετοιο μπιχλιμπιδι εχει μηδενικο latency για τους ηχους του, δινει line out εξοδο, ειναι 24 bit και ζητημα να κανει 50 ευρω στο ιντερνετ. Τωρα απο εκει και επειτα υπαρχει αλλος λογος να μην το προτιμησεις.

Ειναι πραγματικα...στρεσσογονο να μην μπορεις να παρεις τη σταση που σου αρεσει οταν παιζεις κιθαρα. Μπροστα απο το pc συχνα καθομαι στραβα με βαραει η ζεστη, παρασυρομαι και πειραζω τους ηχους και αντι να παιζω καταληγω να βαριεμαι.

Με τους ενισχυτες, ιδιαιτερα αυτους που παιζουν καλα χαμηλα ολη η ορεξη μεταφραζεται σε...παιξιμο παρα σε α! ωραιο αυτο οπως και το αλλο.

Ξερω ακουγεται χαζο αλλα ολο ετσι την παθαινω!!!

Παντως εχει τρελο γουστο αλλα και εμπειρια να φτιαχνεις εναν ηχο, να σου αρεσει και μετα να βαλεις ενα απλο midi backing track απο το guitar pro και να παιζεις παραλληλα, διαπιστονωντας οτι...δεν κοβει ο ηχος σου!!! Χα χα. Οποτε τον αλλαζεις...προπονηση για την μπαντα καποια στιγμη...!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #15 στις: 26/07/10, 18:09 »
με 100-130 € παιρνεις (αν δεν εχεις ηδη) μια εξωτερικη καρτα ηχου με 0 latency. Ηχεια χρησιμοποιεις του στερεοφωνικου σου και τελειωνεις...
Ναι αλλά αν δεν είναι δυνατή η λύση του στερεοφωνικού, θα χρειαστεί να δώσει άλλα τόσα για κάποια αξιόλογα ηχεία. Κοίτα για εμένα μπορεί το latency στα νούμερα να τείνει στο 0, αλλά έχει άλλη αίσθηση από τον ενισχυτή. Και το λέω ενώ προσωπικά κιθάρα παίζω μόνο από κάρτα ήχου->software->monitors.

Άσε που σαν σύστημα δεν είναι και τόσο φορητό. Αν και θα συμφωνήσω με τον tech21man ότι από άποψη δυνατοτήτων μπορείς να κάνεις παπάδες.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #16 στις: 26/07/10, 18:21 »
Ναι ρε συ, δεν διαφονω οτι υπαρχει διαφορα στην αισθηση, αλλα αυτο ενας σχετικα αρχαριος δυσκολα θα το διακρινει ή θα τον ενοχλησει, απο την στιγμη που δεν εχει καν την εμπειρια ενος καλου λαμπατου πχ για να δει τι σημαινει αμεσοτητα, δυναμικες κτλ.
Απλα προτεινα μια λυση με πολυ μικρο κοστος, για να μπορεσει ο φιλος και να ξεκα****ει αλλα και να κανει οικονομια, μαζευοντας επιπλεον χρηματα για εναν καλυτερο ενισχυτη αργοτερα γυρω στα 600€.
Με μια αγορα στα 200-300€ τωρα, θα χαρει για λιγο (αν παρει καποιον modelling) με τα καινουρια εφφεδακια, ηχους κτλ, αλλα μετα απο λιγο καιρο θα χρειαστει παλι καλυτερο ενισχυτη.
Οποτε γιατι να μην δωσει τωρα πολυ λιγοτερα χρηματα (ή καθολου, αναλογα το pc που εχει, αν εχει καλαλ ηχεια, στερεοφωνικο κτλ) και να κρατησει τα χρηματα του για να παρει σε εναν χρονο πχ εναν ενισχυτη της ταξης των 500-600€ που θα ειναι οντως αρκετα αξιολογος για να τον κρατησει κι ολας;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #17 στις: 26/07/10, 20:16 »
Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά έχει δίκιο ο Johnie Darko. Πριν λίγο καιρό αγόρασα έναν μεταχειρισμένο ενισχυτή VOX AD50VT (το προηγούμενο μοντέλο του VOX 30VT που προτείνετε με 50 Watt). Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στους ενισχυτές αλλά αισθάνομαι ότι δεν "βρίσκω" τον ήχο που θέλω και ας έχει (πάρα) πολλές επιλογές και (πολύ) ένταση. Αξίζει όντως τα (λίγα) λεφτά του αλλά ήδη είμαι σε αναζήτηση λαμπάτου. Δεν ξέρω ποιόν, δεν ξέρω ακριβώς τι ψάχνω. Καλύτερα να δώσει λοιπόν κάτι περισσότερο και να πάρει κάτι που να του πάει. Βέβαια η επιλογή μου έγινε προκειμένου να αποκτήσω κάποια εμπειρία και άποψη ώστε να προχωρήσω στο next level. Με αυτό το σκεπτικό (της εκπαίδευσης) λέει να ξεκινήσει έτσι.

Παρεπιπτόντως τον δίνω, οπότε όποιος ενδιαφέρεται.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #18 στις: 26/07/10, 20:36 »
Παιδιά, επειδή έχω πάψει ν'ασχολούμαι με τρανζίστορ ενισχυτές εδω και δεκαετίες...

Δεν υπάρχουν τώρα κάποια μοντέλα (όχι modelling), σε σχετικά προσιτή τιμή (με 12άρι μεγάφωνο) και με σχετικά flat ήχο, ώστε με ένα απλό πεταλάκι overdrive ή distortion να μπορεί ο εκάστοτε rookie να κάνει τη δουλειά του για κάμποσο καιρό χωρίς να σκέφτεται αμέσως για κάτι καλύτερο?

Θυμάμαι τον πρώτο μου ενισχυτή , έναν roland spirit 30 (transistor ,30watts ,12''speaker) , τον είχα κρατήσει αρκετά χρόνια (και στις πρόβες, όχι μόνο στο σπίτι) γιατί ήταν αξιοπρεπέστατος.

Ο άλλος κιθαρίστας είχε έναν τρανζιστοράτο marshall (master reverb 30 νομίζω λεγόταν) επίσης με 12άρι και επίσης αξιοπρεπής με πεταλάκια για πρόβες.

Υπάρχουν τώρα αντίστοιχα μοντέλα ή έχουν όλοι προσχωρήσει στη μόδα του modelling σε αυτή την κατηγορία ενισχυτών?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #19 στις: 26/07/10, 20:45 »
Ίσως αυτός:

http://www.dv247.com/guitars/crate-fw15r-guitar-amp-combo--53840

Παρέα με μια πεταλιέρα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #20 στις: 26/07/10, 20:56 »
Ίσως αυτός:

http://www.dv247.com/guitars/crate-fw15r-guitar-amp-combo--53840

Παρέα με μια πεταλιέρα.


Σύμφωνοι, αλλά 15 watt transistor δύσκολα σε βγάζουν σε πρόβα... :) ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/10, 20:58 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #21 στις: 26/07/10, 22:09 »
Ο Crate FW15R που προτείνει ο mits@kos είναι μια πραγματικά άριστη επιλογή για κάποιον που θέλει έναν εξαιρετικά φτηνό ενισχυτή με 12άρι ηχείο και καλό (ή μάλλον ουδέτερο) καθαρό κανάλι για να χρησιμοποιηθεί με μια πεταλιέρα. Αν τα 15 Watt δεν είναι αρκετά, υπάρχουν επίσης ο Laney LX65W και ο Fender FM65R. Και οι δύο είναι 65 Watt (υπεραρκετά για οποιαδήποτε εφαρμογή), έχουν 12άρι ηχείο και κοστίζουν γύρω στα 200 Ευρώ, μια τιμή σίγουρα προσιτή. Η δική μου προτίμηση θα ήταν στον Fender, γιατί έχει τον κλασσικό καθαρό ήχο που μού αρέσει και που πιστεύω ότι μπορεί να χρησιμεύσει σαν βάση για τους ήχους ενός πεταλιού ή πολυεφφέ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος einsteinick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #22 στις: 27/07/10, 00:26 »
Καλησπέρα φίλοι μου!
Πρώτα απ'όλα να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σας, το θερμό σας καλωσόρισμα, και πάνω απ'όλα, την άμεση βοήθεια που όλοι σπεύσατε να προσφέρετε τόσο πλουσιοπάροχα  :)

Ήρθε η ώρα για μια ανανέωση όμως,
Το ενδεχόμενο software modelling το είχα σκεφτεί εδώ και κανα μήνα, αλλά το πισί μου (ένα υπέρικανό μηχάνημα, δεν είναι στο σπίτι ... το έχω δώσει στους γονείς μου για να μην αποσπά το διάβασμα μου - του χρόνου πανελλαδικές και δεν έχει νόημα να το αναπτύξω παραπέρα ...)

Η αλήθεια είναι οτι δεν ήξερα τι είναι ένας modelling ενισχυτής ... Με όλα αυτά που γράψατε και λίγο τεχνική βοήθεια απ'το wikipedia  :P έμαθα!
Είχα ενθουσιαστεί αρκετά λοιπόν και η αλήθεια είναι οτι ήμουν σχεδόν έτοιμος να πώ το "όκ" είτε για τον Vox VT30 είτε για τον Peavey Vypyr 30 (χάρη στον τέλειο οδηγό που μου έστειλε ο φίλος Απόλλωνας) ...
Όλα αυτά μέχρι που έσκασε ο θείος μου σήμερα και ώντας πορωμένος κιθαρίστας και αυτός κάποτε και ταυτόχρονα άρδην ενθουσιασμένος με την επιλογή μου για το ίδιο μουσικό όργανο τα τελευταία 2 χρόνια, σκέφτηκε, τι να του πάρω του παιδιού για τα γενέθλια του! ΚΑΙ ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ LINE 6 FLOOR PAD!!!!!!!!!!
Εδώ και 4.30 ώρες την έχω λιώσει όσο δεν πάει άλλο! Πραγματικά σταμάτησα τώρα γιατί νιώθω τα δάχτυλα μου κάπως :P
Άρα τι κάνω? Με την πεταλιέρα και clean κανάλι ο ήχος δεν είναι όσο gtp όσο ήταν, αλλά δεν έχει και καμία σχέση με αυτά που έχω ακούσει απο φίλους (ή ακόμα και Marshall MG15DFX που με αποτρέψατε ...)
Είδα οτι στο τελευταίο post ο Απόλλωνας προτίνει (σε συνδυασμό με μια πεταλιέρα) ένα μοντέλο ενισχυτή της Fender (η οποία με το 15άρι της που έχω αυτή τη στιγμή κατάφερε να με απογοητεύσει πλήρως), όχι modelling μεν αλλά πολύ ισχυρό (65W - απίστευτα ικανό να καλύψει το οτιδήποτε μπορεί να χρειαστώ σε συνδυασμό με το 12ιντσο ηχείο του) ...
Να υποθέσω αυτό και μόνο του δεν έχει καμία σχέση με τον 15άρη που έχω έτσι?

Διαφωτίστε με!
και πάλι ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση και το ενδιαφέρον σας!
keep up the good job  ;)
παίζω κιθάρα, άρα υπάρχω!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #23 στις: 27/07/10, 02:13 »
Αφού πλέον υπάρχει μια πεταλιέρα, μπορείς να στρέψεις όλο το μπάτζετ σε ένα λαμπάτο combo.

Πχ:

http://www.thomann.de/gr/laney_cub12.htm
ή
http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

Τσέκαρέ τους. Γράψε πάντως και το ακριβές μοντέλο της πεταλιέρας για να πάρεις γνώμες από άτομα που τυχόν έχουν εμπειρία μαζί της.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/10, 02:15 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Καλησπέρα! Έρχομαι ζητώντας τη γνώση σας!
« Απάντηση #24 στις: 27/07/10, 10:12 »
Εφόσον τα δεδομένα άλλαξαν, (και εννοείται εφόσον είσαι ικανοποιημένος απο τις παραμορφωσεις και τα εφε της πεταλιερας), τωρα θα σου προτεινα να ακουσεις ενα solid state combo ενισχυτη (οι οποιοι πιστευω ειναι πιο "ουδετεροι" απο τους λαμπατους) οπως αυτον τον Kustom:

http://www.thomann.de/gr/kustom_double_barrel.htm

Με 30watt και 2 12'' ηχειακια πιστευω θα εχεις την ζητουμενη ενταση και 'κλοτσημα'  ;D

Τωρα υπαρχει και ο παλιος καλος 80αρης Bandit, αλλα ειναι περιπου στα διπλα λεφτα (και εχει 1 μονο 12ιντσο...):

http://www.dv247.com/guitars/peavey-bandit-112-guitar-amp-combo--29981
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/04, 19:56
από Iced Jacob
4 Απαντήσεις
13831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
6 Απαντήσεις
7303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/07, 20:12
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
24175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 22:41
από Giorgos K.
1 Απαντήσεις
1502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 09:16
από gkou
1 Απαντήσεις
2229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 17:03
από Jezus
11 Απαντήσεις
4245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/10, 11:46
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
1445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/11, 21:23
από juancho
2 Απαντήσεις
2285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 00:10
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/22, 14:46
από dimgall