Αποστολέας Θέμα: Koch Twintone III combo  (Αναγνώστηκε 20409 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Koch Twintone III combo
« στις: 23/03/15, 13:48 »
Ένα σύντομο review για τον Koch Twintone III combo.
Η αγορά έγινε από το Ντούκα Σταύρο στα Γιάννενα. Ο Σταύρος, χωρίς να θέλω να κάνω οποιαδήποτε διαφήμιση, πραγματικός Κύριος, Επαγγελματίας, συζητήσιμος και φυσικά πάντα εκεί για οποιαδήποτε απορία μου. Όταν υπάρχουν τέτοιοι επαγγελματίες, η οποιαδήποτε αγορά από το εξωτερικό φαντάζει απλά ανούσια. Συνεχίζω...


Ο ενισχυτής διαθέτει δύο κανάλια. Καθαρό και overdrive ενώ στο overdrive υπάρχει και η δυνατότητα για extra gain boost. Τα δύο κανάλια διαθέτουν ανεξάρτητα EQ controls (bass, mid, treble). Το extra gain boost λειτουργεί πάνω στο overdrive οπότε από πλευράς EQ ισχύει ό,τι και για το overdrive. Παραπέρα, υπάρχει fx loop (serial and parallel), reverb καθώς και volume boost. Για την ακρίβεια υπάρχουν δύο επιλογές. Rhythm volume και solo.


Τον ενισχυτή τον παρέλαβα Παρασκευή μεσημέρι. Μάλιστα, επειδή το βράδυ της ίδιας ημέρας είχαμε live, δεν μου πήγαινε η καρδιά να τον αφήσω σπίτι. Ρύθμισα στα γρήγορα το καθαρό και το drive (EQ), έφτιαξα και τα εφέ από την BOSS ME-50 στο fx loop του ενισχυτή και πορεύθηκα. Με μία πρώτη ακοή, δεν έμεινα ικανοποιημένος απόλυτα από το extra gain boost (ουσιαστικά το τρίτο κανάλι). Στο μαγαζί όμως, αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω. Θα επανέλθω στο σημείο αυτό παρακάτω.

Ασχολήθηκα αρκετά με τον ενισχυτή τις τελευταίες δύο μέρες (ουσιαστικά το ΣΚ). Ακόμα είναι πολύ νωρίς για οποιεσδήποτε κριτικές, καθώς έχει πολλά να ψάξει κανείς αλλά μία πρώτη ιδέα μπορώ να μοιραστώ μαζί σας. Το καθαρό του στο 'normal input' δεν θα έλεγα πως fenderίζει αλλά ούτε και marshallίζει. Μου δίνει ένα jazz χαρακτήρα και είναι απλά crystal clean. Αντίθετα όμως, όταν συνδέομαι στο bright clean ακούω περισσότερο έναν fender χαρακτήρα. Αν και η εταιρεία προτείνει το bright clean για humbuckers, εμένα μου κάθεται καλά και με την Strat. Βέβαια, έχω JB Junior στη γέφυρα (Seymour Duncan SSL-1 middle και neck). Όπως και να έχει, αναλόγως τα κέφια και τα γούστα. Τα διαφορετικά inputs επηρεάζουν αποκλειστικά το clean. Γενικότερα, το clean του ενισχυτή πρέπει να είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει... ever  ;D 

Περνάμε στο βρώμικο. Τρομερός ήχος, όσο δυνατά και να χτυπάς τις χορδές, δεν ακούγεται 'παραφωνία' ή οποιαδήποτε συχνότητα να ταξιδεύει για να σου τρυπήσει το αυτί. Διαπιστώνει εύκολα κανείς όμως την απόκριση στις δυναμικές και την διαφορά στους μαγνήτες της κιθάρας. π.χ σε θέση bridge μαζεύει gain για πλάκα. Όταν πάς σε neck αμέσως τα πράγματα ηρεμούν. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και με τις δυναμικές. Είναι πραγματικά α π ί σ τ ε υ τ ο το πόσο καλά αποκρίνεται ο ενισχυτής στις εκάστοτε προτιμήσεις αλλά και στη στιγμή που παίζεις ένα κομμάτι. Με χαλαρό παίξιμο παίρνεις καθαρό ήχο. Με πιο δυνατό έρχεται το ... 'γρέζι' και πλημμυρίζει το χώρο.

Τρίτο κανάλι. Extra gain (boost). Το εντυπωσιακό είναι πως αν ακούσει κανείς το gain boost σκέτο, χωρίς μουσική (μπάντα, backing tracks etc.) δεν θα του κάνει καμία αίσθηση. Αυτό τουλάχιστον εισέπραξα εγώ. Στη μπάντα όμως (ή με το backing track σπίτι) αλλάζει εντελώς ο ήχος. Βγαίνει στη μίξη απίστευτα καλά, ενώ 'κάθεται' στο κομμάτι τέλεια. Είναι ό,τι καλύτερο. Αυτό λοιπόν έγινε και στο μαγαζί προχθές. Αρχικά χρησιμοποίησα το RAT (προσομοίωση από ME-50). Στη συνέχεια όμως έβαλα το extra gain (για πειραματισμό εν ώρα live  ;D   ) και ήταν η στιγμή που έπαθα την πλάκα μου. Βέβαια, το boost ανεβάζει ελαφρώς την ένταση. Κοινώς, βγαίνεις μπροστά ΚΑΙ σε ένταση. Είναι ίσως το μοναδικό αρνητικό. Όχι απαραίτητα κακό, αλλά θα προτιμούσα να μην ανέβαζε ένταση (ελαφρώς, όχι τπτ ιδιαίτερο) μιας κι ο ενισχυτής διαθέτει extra volume boost, footswitchable φυσικά.

Παραπέρα, με το gain-boost ενεργοποιημένο και το volume της κιθάρας στο 5, ουσιαστικά ο ήχος είναι όμοιος (σχεδόν) με το overdrive του ενισχυτή. Βολεύει πολύ καλά λοιπόν να παίζει κανείς με το volume της κιθάρας έχοντας στον ενισχυτή επιλεγμένο το gain boost (ή έστω αναλόγως το κομμάτι, για να μην πατάς συνέχεια τα κουμπάκια :)  ).Από πετάλια, δεν έχω δοκιμάει πολλά ακόμα. Το SD-1 όμως δίνει απίστευτο ήχο. Είτε στο καθαρό ως boost, είτε στο δεύτερο κανάλι για extra gain. Ακόμα έχω δρόμο για να βρω ακριβώς τί με βολεύει και τί θα χρησιμοποιήσω τελικώς από τα εφέ, αλλά μπορώ να συνοψίσω τα παραπάνω λέγοντας πως ο ενισχυτής είναι καταπληκτικός, εξαιρετικά ευέλικτος και δεν πιστεύω πως κάποιος μπορεί να καταφέρει να ΜΗΝ 'πάρει' τον ήχο που επιθυμεί. Τέλος, φυσικά δεν υπάρχει κανένας περίεργος ήχος ή καθυστέρηση στην εναλλαγή των καναλιών, ενώ ούτε και 'hums' είναι αισθητά, με εξαίρεση το extra gain όπου φυσικά είναι αναμένομενο.

Αυτά εν συντομία (όσο μπορούσα). Ουσιαστικά είναι ο πρώτος μου ΚΑΛΟΣ ενισχυτής κι όπως είναι αυτονόητο πλέω σε πελάγη ευτυχίας. Σύντομα θα δοκιμάσω και το speaker emulated output οπότε θα φροντίσω ν'ανεβάσω ηχητικά ντοκουμέντα, ενώ περιμένω κι ένα φίλο με Les Paul να δούμε κι εκεί ποια θα είναι η συμπεριφορά του.

Κλείνοντας, να ευχαριστήσω το μέλος του kithara.gr adr1ano, που μου πρότεινε το συγκεκριμένο ενισχυτή (αλλά κι όσους ασχολήθηκαν στο αντίστοιχο θέμα). Γενικότερα, είναι μεγάλη ευτυχία να βρίσκεται κανείς ανάμεσα σε άτομα που έχουν την 'ανωτερότητα' να μοιράζονται απλόχερα τις γνώσεις κι εμπειρίες τους με τους υπόλοιπους.
Νεότερα όταν καταλαγιάσει η χαρά μου όπου... υπόσχομαι να επανέλθω με πιο 'αντικειμενικές' απόψεις! :) 


Φιλικά,
Παναγιώτης
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/15, 13:53 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone III combo
« Απάντηση #1 στις: 23/03/15, 16:55 »
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για το τόσο αναλυτικό review!

Καλόπαικτος!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone III combo
« Απάντηση #2 στις: 23/03/15, 18:36 »
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για το τόσο αναλυτικό review!

Καλόπαικτος!

Χαρά μου hot_sauce!
Ευχαριστώ πολύ!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone III combo
« Απάντηση #3 στις: 23/03/15, 20:05 »
Να τον χαίρεσαι, καλόπαιχτος! Βάλε και καμία φώτο να πάρουμε μάτι αδελφούλη (με κανά ματόχαντρο μην στο ματιάσουμε!)
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone III combo
« Απάντηση #4 στις: 23/03/15, 22:14 »
μεγειές και καλόπαιχτος :)

Βάλε και καμία φώτο να πάρουμε μάτι αδελφούλη (με κανά ματόχαντρο μην στο ματιάσουμε!)

σωστός
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone III combo
« Απάντηση #5 στις: 24/03/15, 00:04 »
Να τον χαίρεσαι, καλόπαιχτος! Βάλε και καμία φώτο να πάρουμε μάτι αδελφούλη (με κανά ματόχαντρο μην στο ματιάσουμε!)
θα βάλω φίλτατοι, ευχαριστώ και πάλι!

Έχω σκοπό να βάλω μαζί με τα ηχητικά ντοκουμέντα. Αν δεν προλάβω αυτές τις ημέρες να γράψω, θ' ανεβάσω τις photos πρώτα :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/06, 14:29
από durden
3 Απαντήσεις
2422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 22:16
από mace
4 Απαντήσεις
2329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 20:55
από tech21man
4 Απαντήσεις
3476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
19 Απαντήσεις
5886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 16:34
από Jezus
50 Απαντήσεις
14538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/11, 17:44
από no slave
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
11 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 10:22
από adr1anos
17 Απαντήσεις
6169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/14, 13:25
από tech21man
0 Απαντήσεις
5351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/18, 14:05
από JAM pedals