Αποστολέας Θέμα: Mac book Pro 13 VS laptop  (Αναγνώστηκε 32505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mac book Pro 13 VS laptop
« στις: 03/09/11, 18:51 »
γεια φορουμ
τωρα που τελειωνει ο στρατος για μενα και για να μπορεσω να ξαναχαρω το φορουμ θα χρειαστω νεο pc. Θα παω για λαπτοπ(δεδομενο) και ειμαι αναμεσα στο mac book pro 13 inch και ολα τα αλλα...
βασικα εχω πελαγωσει...ναι μεν ψαχνω εναν desktop replacement(κατι που δεν ειναι ο μακ), αλλα απο την αλλη δεν μπορω να πω πως δεν με εξιταρει το μακακι.θελω να κανω λιγο πολυ τα παντα με το Pc (δλδ κ κανενα game που κ που).τι λετε?
εχω δει κ εντυπωσιαστει απο τα satellite p755....
αααα βασικο.τιμη περιπου 1400.ευχαριστω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #1 στις: 03/09/11, 19:14 »
Για κανένα λόγο mac book pro. Οποιοδήποτε άλλο λάπτοπ στα ίδια λεφτά με το mac book pro είναι καλύτερο σε τεχνικά χαρακτηριστικά. Αν πάρεις μακ θα είσαι περιορισμένος μόνο σε ότι βγάζει η apple από software, παιχνίδια βγαίνουν κάποια και για Μακ αλλά όχι όλα οπότε μπορεί να ξενερώσεις ανά πάσα στιγμή, θα πρέπει να φορτωθείς ένα κάρο άλλες βλακειούλες της apple  και όλα αυτά μόνο για τον μύθο ότι δεν crashάρει ποτέ. Ενώ στα 1400 μπορείς να φτιάξεις ένα δικό σου υπερτούμπανο λάπτοπ ακριβώς για τις ανάγκες που θες με ότι λειτουργικό θές, με ότι software θες και να μην είσαι περιορισμένος στα της Apple. Άσε που από όσο ξέρω το service της Apple στην Ελλάδα δεν είναι και ότι καλύτερο. Βέβαια εγώ είμαι και anti-apple σε όλα τα επίπεδα ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #2 στις: 03/09/11, 19:43 »
Δεν υπάρχουν πλέον περιορισμοί σε software και, ειδικά σε εφαρμογές που ενδιαφέρουν το μουσικό, τον φωτογράφο, τον μοντέρ, τον γραφίστα και κάποιον που ασχολείται με DTP, το χειρότερων specs Macbook θα είναι ταχύτερο από ένα PC, αποδεδειγμένα με benchmarks και προσωπική εμπειρία χρηστών που τρέχουν πχ Photoshop και σε Win7 και σε OS X. Mόνο σε παιχνίδια θα χάνει, αν και πλέον όλες οι μεγάλες νέες κυκλοφορίες υποστηρίζονται κι αυτές.

Σε όλα αυτά προσθέτεις την σαφώς ανώτερη ποιότητα κατασκευής, προσωπικά όποτε βλέπω ένα laptop PC, ακόμη κι επιπέδου Samsung, LG και Sony (που είναι τα πιο καλοφτιαγμένα σε σασί και υλικά) δίπλα σε ένα Macbook Pro, δεν μπορώ να μη μείνω εντυπωσιασμένος από τη στιβαρότητα που δείχνει το τελευταίο, την τρομερή αίσθηση του πληκτρολογίου και, κυρίως, την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ οθόνη του Mac. Για αυτονομία δεν το συζητάω καν.

Χώρια που ένα Macbook Pro το κρατάς άνετα 6 χρόνια χωρίς να σου δίνει την αίσθηση ότι είναι γηρασμένο και πασχίζει να ανταποκριθεί σε κάτι.

Όλα τα παραπάνω προέρχονται από έναν τύπο που δεν είχε ποτέ στην κατοχή του προϊόν της Apple, ενώ είμαι και αρκετά hater όσον αφορά την εταιρεία. Αλλά όταν είναι να πω σε κάποιον πώς θα διαθέσει τα χρήματά του, οφείλω να είμαι απόλυτα ειλικρινής. Δε νομίζω να γυρίσει ποτέ πίσω σε Windows platform κάποιος που θα πάει σε Mac για home use χρήση. Τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω κανέναν που να το έκανε.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #3 στις: 03/09/11, 23:10 »
Για κανένα λόγο mac book pro. Οποιοδήποτε άλλο λάπτοπ στα ίδια λεφτά με το mac book pro είναι καλύτερο σε τεχνικά χαρακτηριστικά. Αν πάρεις μακ θα είσαι περιορισμένος μόνο σε ότι βγάζει η apple από software, παιχνίδια βγαίνουν κάποια και για Μακ αλλά όχι όλα οπότε μπορεί να ξενερώσεις ανά πάσα στιγμή, θα πρέπει να φορτωθείς ένα κάρο άλλες βλακειούλες της apple  και όλα αυτά μόνο για τον μύθο ότι δεν crashάρει ποτέ. Ενώ στα 1400 μπορείς να φτιάξεις ένα δικό σου υπερτούμπανο λάπτοπ ακριβώς για τις ανάγκες που θες με ότι λειτουργικό θές, με ότι software θες και να μην είσαι περιορισμένος στα της Apple. Άσε που από όσο ξέρω το service της Apple στην Ελλάδα δεν είναι και ότι καλύτερο. Βέβαια εγώ είμαι και anti-apple σε όλα τα επίπεδα ::)

Μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα.Αν παρεις mac τρεχεις  και osx και windows(το αντιθετο δεν γινεται με σταθερο τροπο στο pc).Οποτε τρεχεις ολο το software του πλανητη αν θες στο μηχανημα...αν και αμα δοκιμασεις την σταθεροτητα του osx δεν γυριζεις πισω.Το υπερτουμπανο λαπτοπ δεν εχει dedicated λειτουργικο συστημα για να εκμεταλευτει στο επακρον τις δυνατοτητες του...windows θα τρεξει( η μηπως linux? εκει ειναι το γελιο της αρκουδας)....το osx ειναι φτιαγμενο για να λειτουργει αψογα με το hardware της apple(κατι που εσυ προφανως το θεωρεις μειονεκτημα...αλλα η σταθεροτητα του δεν συγκρινεται).

Σε software υπαρχουν τα παντα.Σιγουρα δεν εχεις το μισο δις επιλογες που εχεις στα windows αλλα σιγουρα περισσοτερες απο οτι θα χρειαστεις.Αν κρασαρουν οι εφαρμογες? Καποιες φορες ναι συμβαινει....το λειτουργικο? ΠΟΤΕ......μια στο τοσο κανεις restart στα update και αυτο ειναι.

Για το φιλο που ανοιξε το θεμα δεν θα προτεινα λαπτοπ οποιασδηποτε μορφης(αν θελει παντως να παει προς τα εκει macbook pro δαγκωτο).Εγω θα προτεινα ενα ωραιο imac που τα κανει ολα και συμφερει.Εχω ενα 3,5 χρονια τρεχει οπως την πρωτη μερα....απο προγραμματα τα παντα....στην αρχη ειχα partition vista μπας και το χρειαστω αλλα μεσα στην πρωτη βδομαδα το εσβησα γιατι καταλαβα οτι δεν στερουμαι τιποτα με το osx και πλεον εχω μονο αυτο μεσα.
Aμα παρεις mac το ξεχνας και ασχολεισαι με αυτο που θες να κανεις με αυτο....με pc....ασχολεισαι ποιο πολυ με το....pc... εγω του εβαλα μονο 4 giga ram τοσο καιρο που το εχω και αυτο γιατι φορτωνα την σαρα και την μαρα στο logic οποτε ηθελα να ειμαι σιγουρος(σημειωτεον...αλλη διαχειρηση της ram κανει το osx και αλλη τα windows οποτε τα specs δεν συγκρινονται τοσο απλα μεταξυ τους).

Θυμαμαι τι λεφτα εσκαγα οταν ειχα pc σε αντιστοιχο χρονο με αυτο που ειχω τωρα το mac και ειναι πολλα παραπανω.Συμφωνω οτι μερικα προιοντα της apple ειναι υπερτιμημενα οπως πχ ipοd αλλα τα υπολογιστακια της ειναι value for money.Καλο θα ειναι κιολας για να εχει καποιος γνωμη να τα εχει χρησιμοποιησει για καιρο....οχι να εχει παιξει σε καποιο καταστημα η στο σπιτι φιλου για λιγο και μετα να πεταει χιλιομασημενα τσιτατα που εχει ακουσει απο τον διπλανο του ;) .
« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/11, 23:23 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #4 στις: 03/09/11, 23:33 »
Εγώ δεν θα πρότεινα macbook 13 στην φάση σου.
Mειονεκτήματα :

- 13-αρι είναι πολύ μικρό για games και desktop replacement. μικρή οθόνη και αναιμική GPU.
- δεν θα μπορείς να κάνεις τα πάντα απο OSX,  γιατί δεν κυκλοφορούνε τα πάντα για OSX. θα καταλήξεις με bootCamp και να αλλάζεις OS κανείς reboot πιο συχνά από όσο θές.
- πληρώνεις δυσανάλογα ακριβά το design.
πλεονεκτήματα:
- design. (klein mine pooch)
- συνήθως καλύτερη αξιοπιστία. Συνήθως, επειδή αν συγκρίνεις με VAIO/TOSHIBA japan, παίζει να είναι και χειρότερα.
- κάποιες εφαρμογές μουσικής ή design που ίσως σε ενδιαφέρουν (π.χ garage Band ).


Τα επιχειρήματα του στύλ "αν πας σε mac δεν θα θες να ξαναδείς windows" για μένα δεν ισχύουν πια. Στην περίοδο των vista που είχες να επιλέξεις μεταξύ ενός προβληματικού OS (vista) ή ενός παρωχημένου (xp), τα intel mac ήταν πολύ καλή εναλλακτική. Πλέον όμως τα λειτουργικά έχουν πλησιάσει πολύ. Τα windows είναι σταθερά, το Linux είναι φιλικό, και το OSX πλέον έχει σταματήσει να είναι βολικό, μόνο και μόνο για τις συνεχόμενες αλλαγές που κάνει στον χειρισμό.


Αν συνηθήσεις OSX δεν θα θες να ξαναδείς κανένα άλλο OS γιατί η φιλοσοφία του και τα keyboard shortcuts είναι ανάποδα  από οτιδήποτε άλλο. Η μετάβαση σε ubuntu είναι πλεόν πιο εύκολή σε σχέση με το OSX.


Για μένα αξίζουν 2 επιλογές στην περίπτωσή σου:
1) αγορά ενός φτηνού netbook  στα 300 (που είναι όντως φορητο) και με τα άλλα 900  χτίζεις ένα καλό tower
2) αγοράζεις ένα 17άρι laptop στα 1400. αυτό είναι desktop replacement, θα έχει καλούτσικη GPU, θα αντέχει καλύτερα (λογω μεγέθους) στην υπερθέρμανση. Αν δεν σε νοιάζει η φορητότητα ιδιέταιρα, αφού πρακτικά δεν είναι "φορητό" αλλά "κουβαλιέται"


καλός πολίτης !

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #5 στις: 04/09/11, 14:38 »
Μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα.Αν παρεις mac τρεχεις  και osx και windows(το αντιθετο δεν γινεται με σταθερο τροπο στο pc).Οποτε τρεχεις ολο το software του πλανητη αν θες στο μηχανημα...αν και αμα δοκιμασεις την σταθεροτητα του osx δεν γυριζεις πισω.Το υπερτουμπανο λαπτοπ δεν εχει dedicated λειτουργικο συστημα για να εκμεταλευτει στο επακρον τις δυνατοτητες του...windows θα τρεξει( η μηπως linux? εκει ειναι το γελιο της αρκουδας)....το osx ειναι φτιαγμενο για να λειτουργει αψογα με το hardware της apple(κατι που εσυ προφανως το θεωρεις μειονεκτημα...αλλα η σταθεροτητα του δεν συγκρινεται).
Φυσικά και θεωρώ μειονέκτημα ότι το λειτουργικό είναι dedicated γιατί σου περιορίζει τις επιλογές στο hardware. Το γεγονός ότι είσαι περιορισμένος σε προϊόντα της Apple για να δουλεύουν καλά και σωστά, σε όλους τους τομείς είναι σαφώς μείον γιατί η Apple δεν βγάζει καλά προϊόντα σε όλους τους τομείς. Άσε που για κάθε περιφερειακό της apple αλλά και για το ίδιο το Pc πληρώνεις +30% το άσπρο χρώμα το μηλαράκι και το design. Αυτό αυτόματα το κάνει λειγότερο δυνατό από ένα λαπτοπ στα ίδια λεφτα.

Το πρόβλημα σου με τα linux ποιό είναι? Είναι ανοιχτό λειτουργικό σε αντίθεση με το Osx που σημαίνει ότι αν είσαι λίγο ψαγμένος μπορείς να το κάνεις όσο customize θες και οι τελευταίες εκδόσεις των ubuntu είναι πιο user friendly και απο windoze. Και είναι και άκρως σταθερά, δεν έχω δει ποτέ να δημιουργούν ότι να ναι προβλη΄ματα.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον kopaniamento, 13άρι είναι πολύ μικρό για κανονικό pc και δεν θα σου κάνει για τίποτα. Και η πρώτη και η δεύτερη πρόταση είναι πολύ καλές. Βέβαια το 17άρι laptop θα είναι δύσκολο στην μεταφορά κτλ δεν θα είναι και το πιο portable device που έχεις δηλαδή, αλλά αν θες κάτι τέτοιο πάρε ένα netbook ή περίμενε να δεις πως θα εξελιχτούν τα tablets.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #6 στις: 04/09/11, 15:33 »
Μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα.Αν παρεις mac τρεχεις  και osx και windows(το αντιθετο δεν γινεται με σταθερο τροπο στο pc).Οποτε τρεχεις ολο το software του πλανητη αν θες στο μηχανημα...αν και αμα δοκιμασεις την σταθεροτητα του osx δεν γυριζεις πισω.Το υπερτουμπανο λαπτοπ δεν εχει dedicated λειτουργικο συστημα για να εκμεταλευτει στο επακρον τις δυνατοτητες του...windows θα τρεξει( η μηπως linux? εκει ειναι το γελιο της αρκουδας)....το osx ειναι φτιαγμενο για να λειτουργει αψογα με το hardware της apple(κατι που εσυ προφανως το θεωρεις μειονεκτημα...αλλα η σταθεροτητα του δεν συγκρινεται).
Φυσικά και θεωρώ μειονέκτημα ότι το λειτουργικό είναι dedicated γιατί σου περιορίζει τις επιλογές στο hardware. Το γεγονός ότι είσαι περιορισμένος σε προϊόντα της Apple για να δουλεύουν καλά και σωστά, σε όλους τους τομείς είναι σαφώς μείον γιατί η Apple δεν βγάζει καλά προϊόντα σε όλους τους τομείς. Άσε που για κάθε περιφερειακό της apple αλλά και για το ίδιο το Pc πληρώνεις +30% το άσπρο χρώμα το μηλαράκι και το design. Αυτό αυτόματα το κάνει λειγότερο δυνατό από ένα λαπτοπ στα ίδια λεφτα.

Το πρόβλημα σου με τα linux ποιό είναι? Είναι ανοιχτό λειτουργικό σε αντίθεση με το Osx που σημαίνει ότι αν είσαι λίγο ψαγμένος μπορείς να το κάνεις όσο customize θες και οι τελευταίες εκδόσεις των ubuntu είναι πιο user friendly και απο windoze. Και είναι και άκρως σταθερά, δεν έχω δει ποτέ να δημιουργούν ότι να ναι προβλη΄ματα.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον kopaniamento, 13άρι είναι πολύ μικρό για κανονικό pc και δεν θα σου κάνει για τίποτα. Και η πρώτη και η δεύτερη πρόταση είναι πολύ καλές. Βέβαια το 17άρι laptop θα είναι δύσκολο στην μεταφορά κτλ δεν θα είναι και το πιο portable device που έχεις δηλαδή, αλλά αν θες κάτι τέτοιο πάρε ένα netbook ή περίμενε να δεις πως θα εξελιχτούν τα tablets.

Eρωτηση σημαντική:Eιχες ποτε καποιο μακ για παραπανω απο μια μερα η λες αυτα που εχεις ακουσει η υποθετεις οτι συμβαινουν?Για καποιο περιεργο λογο ολοι εχουν αποψη για τα mac χωρις να ...ειχαν προηγουμενως απλα παιζοντας λιγο σε ενα καταστημα η αποδεχομενοι τις διαφορες φημες που κυκλοφορουν απο τριτους.

Στο hardware δεν υπαρχει ιδιαιτερος περιορισμος...σκληρο αλλαζεις ram βαζεις καρτα ηχου επισης κτλ κτλ....ενω το περιοριστικο για σενα ειναι σωστα δουλεμενο για τον αλλον.Οταν παιρνεις μια bmw τα parts ειναι συγκεκριμενα δουλεμενα καλα μεταξυ τους για το καλυτερο αποτελεσμα.Αμα πεις θα την φτιαξω απο την αρχη κομματι κομματι -μπορει να γινει αλλα σιγουρα και παραπανω θα ξοδεψεις και δεν ειναι σιγουρο το σταθερο του αποτελεσματος.Εχω φτιαξει απειρα pc κομματι κομματι προσεγμενα προσανατολισμενα σε συγκεκριμενες χρησεις(μουσικη ,design) κτλ κτλ..και ποτε δεν ειχα τοσο σταθερο αποτελεσμα.

Πρεπει να καταλαβεις πως τα windows  με το osx κανουν διαφορετικη διαχειρηση πορων...με ενα μονο γιγα ram στα osx κανεις πολυ παραπανω πραγματα απο ενα ram στα windows.Tα windows ειναι..Ελλαδα-ελα μωρε και αυτο παει να το βαλουμε...σπρωξτο θα δουλεψει- τα osx ειναι γερμανια-αυτο και αυτο θα δουλεψει τελεια με αυτο.Εσυ για δουλεια ποιον θα εμπιστευοσουν?

Linux? Τα linux για να τρεξουν σοβαρα προγραμματα θελουν wine ...οπερ σημαινει ποιο ασταθη απο τα windows.Aυτο και μονο τα ριχνει πισω και απο osx και απο windows.Tι να το κανω να τρεχει σταθερα τα linux προγραμματα οταν δεν τρεχει αυτα που θελω.Εγω θα τρεξω το photoshop πχ και οχι το gimp...το logic και το cubase οχι το..ubuntu studio..τι με νοιαζει αν ειναι τζαμπα αν δεν ειναι ακριβως στο ιδιο επιπεδο με αυτο που θελω....ασε που αν βαλεις linux..και εισαι μεσος χρηστης...εισαι συνεχεια στα φορουμ για troubleshooting...ειπαμε..δοκιμασαμε και μαθαμε(αληθεια το linux to ειχες ποτε εσυ και να κανεις πχ..σοβαρη δουλεια? να γραψεις μουσικη η γραφιστικα προγραμματα κτλ κτλ?).

Eιναι θεμα νοοτροπιας...θες windows based pc? Τσιμπα το καντου και overclocking καψε επεργαστες παρε αλλους αλλαζε parts κανε οτι μοντες θες...που στην ουσια ειναι και το γοητευτικο της υποθεσης καθως πρακτικα...δεν εχει και τοσο μεγαλη διαφορα..ειδικα για λαπτοπ που προτεινετε οι πολλες μοντες πανε περιπατο.
Αν τωρα θες να κανεις τη δουλεια σου..να παρεις ενα υπολογιστη και να τον ξεχασεις...παιρνεις mac...τον ταιζεις μονο ρευμα και τιποτα αλλο...δεν χρειαζεται και πολλα aftermarket για να παει καλυτερα(οπερ σημαινει επιπλεον λεφτα)....και εισαι αρχοντας.
Θες υπολογιστη τωρα να μπαινεις μονο νετ και να σερφαρεις και τιποτα αλλο? τσιμπας ενα netbook με κανα αναλαφρο distro linux και εισαι αρχηγος...εξαρταται τι θες.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #7 στις: 04/09/11, 16:59 »
Eρωτηση σημαντική:Eιχες ποτε καποιο μακ για παραπανω απο μια μερα η λες αυτα που εχεις ακουσει η υποθετεις οτι συμβαινουν?Για καποιο περιεργο λογο ολοι εχουν αποψη για τα mac χωρις να ...ειχαν προηγουμενως απλα παιζοντας λιγο σε ενα καταστημα η αποδεχομενοι τις διαφορες φημες που κυκλοφορουν απο τριτους.


Εγώ γράφω απο τον iMac μου. Δεν τον γουστάρω, αλλα τον χρειαζόμουν την δουλειά μου, βλέπεις η apple έχει φτιάξει καλό μονοπώλιο. Τα λεφτά που μάζευα για gaming/development PC και ενισχυτή, τα χάλασα σε apple. To Μηλαράκι στην φάτσα του προσωπικά δεν με παρηγορεί. Κατά την γνώμη μου, τα Mac είναι για χρήστες που ενδιαφέρονται περισσότερο για το design και την out of the box εμπειρία. Για έναν power user δίνει περισσότερα μειονεκτήματα παρά πλεονεκτήματα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #8 στις: 04/09/11, 17:04 »
Eρωτηση σημαντική:Eιχες ποτε καποιο μακ για παραπανω απο μια μερα η λες αυτα που εχεις ακουσει η υποθετεις οτι συμβαινουν?Για καποιο περιεργο λογο ολοι εχουν αποψη για τα mac χωρις να ...ειχαν προηγουμενως απλα παιζοντας λιγο σε ενα καταστημα η αποδεχομενοι τις διαφορες φημες που κυκλοφορουν απο τριτους.


Εγώ γράφω απο τον iMac μου. Δεν τον γουστάρω, αλλα τον χρειαζόμουν την δουλειά μου, βλέπεις η apple έχει φτιάξει καλό μονοπώλιο. Τα λεφτά που μάζευα για gaming/development PC και ενισχυτή, τα χάλασα σε apple. To Μηλαράκι στην φάτσα του προσωπικά δεν με παρηγορεί. Κατά την γνώμη μου, τα Mac είναι για χρήστες που ενδιαφέρονται περισσότερο για το design και την out of the box εμπειρία. Για έναν power user δίνει περισσότερα μειονεκτήματα παρά πλεονεκτήματα.

Tι δουλεια ειναι αυτη? γραφιστας μηπως και σε υποχρωνουν να χρησιμοποιεις περιβαλλον osx? και παλι αν ειναι για κατι τετοιο και επρεπε οπωσδηποτε να παρεις mac γιατι δεν επαιρνες ενα macmini μεταχειρισμενο με εξτρα ram να σου ερθει και φτηνα και να μη σου μεινουν και εχθρικα απωθημενα προς το μηλαρακι ;) ?
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #9 στις: 04/09/11, 18:36 »
Προσωπικά δεν είχα ποτέ Mac υπολογιστή γιατί πάντοτε ήταν αρκετά ακριβοί και επειδή κυριώς ασχολούμαι με το gaming ήθελα gaming υπολογιστή και τα Mac δεν με καλύπτουν σε αυτόν τον τομέα. Η σχέση μου όμως με το Mac είναι αρκετά μεγάλοι γιατί 2 φίλοι μου από μπάντες είχαν mac και γράφαμε σε pro tools, ο κολλητός μου είναι apple fanboy μέχρι το κόκκαλο και μια φίλη μου δουλεύει στο promotion τμήμα της apple και εχω χρησιμοποιήσει και συζήτσει αρκετά επί του θέματος.

Όσον αφορά το hardware, τα περισσότερα περιφερειακά διαφορετικών εταιριών πάντοτε έβλεπα να έχουν προβλήματα συμβατότητας με τα Mac. Σίγουρα τα apple products υποστηρίζονται 100% από το λειτουργικό αλλά θέλω να έχω την ελευθερία να βάλω ότι κομμάτια θέλω και να δουλεύουν καλά, πράγμα που με τα windoze γίνεταί με τα πάντα.

Αν φτιάξεις έναν υπολογιστή κομμάτι κομμάτι, και προσέξεις το κάθε κομμάτι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και ΣΙΓΟΥΡΑ με τα ίδια λεφτά θα έχεις καλύτερο hardware απο ότι να πάρεις ένα στημένο της apple γιατί δεν πληρώνεις το brand που καλώς ή κακώς οφείλεις να παραδεχτείς προσθέτει υπερβολικά πολύ στην τελική τιμή του προϊόντος.

Όσο για τα linux, όπως και στο OSx μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με τα δικά του προγράμματα έτσι και με το linux μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με τα δικά του προγράμματα. Δεν είμαι ούτε γραφίστας ούτε ηχολήπτης αλλά για ερασιτεχνική επεξεργασία φωτογραφιών δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα linux. Και αν κάτσεις να το ψάξεις λίγο και games μια χαρά τρέχουν και όλα τα hardware υποστηρίζονται μια χαρά. Ε, και στην τελική, και στο OSx το ίδιο ισχύει, γιατί εγώ θέλω cubase και όχι pro tools αλλά το cubase η εμπειρία μου λέει ότι βγάζει ένα κάρο προβλήματα σε Mac.


Αν τωρα θες να κανεις τη δουλεια σου..να παρεις ενα υπολογιστη και να τον ξεχασεις...παιρνεις mac...τον ταιζεις μονο ρευμα και τιποτα αλλο...δεν χρειαζεται και πολλα aftermarket για να παει καλυτερα(οπερ σημαινει επιπλεον λεφτα)....και εισαι αρχοντας.
No offence, αλλά όταν συζητάω με αυτόν τον κολλητό μου περί mac, λέει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα για τα macbook :P

Πάντως φίλοι μου γραφίστες πολλές φορές έχουν αναγκαστεί από το εκάστοτε γραφείο που εργάζονται να δουλέψουν σε osx, πράγμα που εγώ προσωπικά ακόμα αδυνατό να καταλάβω γιατί αυτή η μανία των γραφιστών με το mac.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #10 στις: 04/09/11, 18:57 »
Zeromancer αντε και Καλος Πολιτης! ;)

Οτι και να παρεις σε αυτη την τιμη θα εισαι ικανοποιημενος. Δες και αυτα τα Alienware (παιζει να ειναι τα δυνατοτερα συστηματα για personal usage) - και ειναι και πιο ομορφα απο τα macbooks  ;D :

http://www.alienware.com/

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #11 στις: 04/09/11, 19:04 »
@dennisgian :
Για να κάνεις submit app στο iTunes θες Xcode. Άρα Πολύ σταθερό και αυθεντικό OSX (όχι hackintosh). Αρα mac. Τα μεταχειρισμένα macMini για κάποιο περίεργο λόγο δεν χάνουν την αξία τους στην Ελλάδα (400 - 500 για core2duo στα 2.00 Ghz , 120 Gb HD και 2 Gb μνήμη ? ε όχι !). Εκτός αυτού δουλεύω ακόμα (εκτός σπιτιού) Xcode με τέτοιο μηχάνημα και TON ΠΙΝΕΙ. Δεν έχω απωθημένα στην apple, απλά χρειάστηκα ένα εργαλείο, το πλήρωσα για fashion symbol και το πήρα με πολύ βαριά καρδιά. Ήταν επιλογή μου και δεν την μετανοιώνω γιατί ήξερα τι έπαιρνα και δεν έπεσα έξω.


Τώρα που το ξανασκέφτομαι, για android μπορείς να χρησιμοποιήσεις open source εργαλεία και να δουλέψεις από όλα τα γνωστά λειτουργικά. Όπώς είπα, δεν έχω απωθημένα σε κανέναν επειδή σε ότι έχει σχέση με την δουλεία μου, δεν με παίρνει να έχω εμπάθειες. Αρα ρε φίλε, είναι δικτατορία και αυτό ισχύει.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/11, 19:16 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #12 στις: 04/09/11, 19:28 »

Κοιτα ο μοναδικος λογος για καποιον να προσανατολιστει σε pc αντι   για mac ειναι να κατσει να φτιαξει ενα μηχανημα προσανατολισμενο στο   gaming και μονο.Τοτε ναι θελει pc.Στο mac υπαρχουν τιτλοι παιχνιδιων   αλλα δεν υπαρχουν ολοι....και ενω αν καιγεται μπορει να κανει και   partition και να τρεχει και windows χρειαζεται ανα συχνα χρονικα   διαστηματα αλλαγη καρτων γραφικων κτλ κτλ κτλ....οποτε θελει pc(βεβαια   το κοστος για τα εξτρα κανεις δεν το υπολογιζει...αλλα πες οτι το   προσπερναμε αυτο).

Σε οτιδηποτε αλλο δεν υπαρχει διαφορα....ουτε   αυτα που λεει ο παραπανω φιλος για...power users ουτε για   μονοπωλια.Καταρχην που ειναι το μονοπωλιο στα mac αφου οτιδηποτε μπορει   να γινει με mac γινεται και με pc και το αντιστροφο.Αντι να μιλαμε για   το σχεδον απολυτο των windows μιλαμε για τα mac....
Εχεις την απορια   γιατι οι γραφιστες προτιμουν osx αλλα δεν σου δημιουργηθηκε η απορια   γιατι το 90% του(οπως αφηνεις να εννοηθει) φανταστικου hardware που   κυκλοφορει για pc θα πρεπει να τρεχει σε windows(το βλεπεις ελευθερια   εσυ αυτο?).Αν σε 10 δουλειες πας και σου ζητηθει χρηση osx να σαι   σιγουρος οτι στις υπολοιπες 90 θα ζητηθουν windows...και εσυ απορεις για   τις 10?

Τωρα power users  και τριχες κατσαρες.Εγω στο   κομπιουτορα κανω τα παντα απο web design(flash dreamweaver) σχεδιο   φωτογραφια(illustrator Photoshop) video editing(Adobe Premiere Final cut   pro) μουσική(Logic pro) θελω να τρεξω windows σε native ταχυτητα αλλα   και virtual ..μπορω..και αλλα διαφορα που μπορεις να κανεις εξισου και   στο pc...δεν υπαρχει διαφορα..δεν περιοριζεσαι πουθενα.Ηθελα καρτα ηχου   εβαλα καρτα ηχου ηθελα επιπλεον ram εβαλα ram θελω να αλλαξω σκληρο ισως   στο μελλον..μπορω να το κανω....δεν εχω νιωσει την αναγκη να   κατσαβιδωσω και εχω και ασχολουμαι με οτι βαρυ προγραμμα βαλει ο νους   σου.Σκεψου ποσο με απασχολει αφου δεν πηρα χαμπαρι ποτε βγηκε το   ...Lion..το ειδα τυχαια στο youtube αλλα και τι να το κανω....ο   υπολογιστης τρεχει σαν την πρωτη μερα τα παντα...σαν ελβετικο   ρολοι...δεν χρειαζεται τιποτα.
Οσο για τα στημενα απο την αρχη pc το   οτι ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα απλα δεν ισχυει.Και ας λεει   καποιος οτι δεν ηξερα να διαλεξω parts...απο motherboard μεχρι τα παντα   ψαξιμο συνεχεια για τους καλυτερους συνδιασμους και δοκιμασμενους...καλο   hardware σιγουρα...αλλα παλι windows  τρεχανε...εκει χαλαγε η   μανεστρα.Ειπαμε το ελληνικο ολα πανε με ολα....δεν ισχυει....
Εγω για   τον imac  πριν απο 3.5 χρονια περιπου ειχα δωσει 1250 ευρω και στην   ουσια την ram του εχωσα επιπλεον και αυτο ηταν.....η καρτα ηχου υπηρχε   και βυσματωθηκε και απο τοτε το...ξεχασα.Σε αντιστοιχο βαθος χρονου για   pc....ειχα δωσει πολλα παραπανω χωρις να μιλαω για το σπασιμο νευρων με   τα προβληματα.Αν μαλιστα δεν ειχα ενα κολλητο γραφιστα να με πεισει οτι   το osx  εχει οτι προγραμμα θελεις ακομα pc θα ειχα....γιατι και εγω   πιστευα οτι δεν υπαρχουν αυτα που θελω και οπως ολοι το πιστευα γιατι   ακουγα τον εναν και τον αλλον...οταν το ειδα με τα ιδια μου τα   ματια...τοτε πειστηκα και παρηγγειλα σφαιρα τον μακη και απο   τοτε.....ειναι μονο εργαλειο.......οχι πονοκεφαλος.Γιαυτο αλλωστε οταν   ακουω τον εναν και τον αλλον να λεει τα γνωστα αμεσως καταλαβαινω αν   εχει χρησιμοποιησει mac για καιρο η απλα παπαγαλιζει οσα νομιζει οτι   ισχυουν.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #13 στις: 04/09/11, 20:47 »
@dennisgian :
Για να κάνεις submit app στο iTunes θες Xcode. Άρα Πολύ σταθερό και αυθεντικό OSX (όχι hackintosh). Αρα mac. Τα μεταχειρισμένα macMini για κάποιο περίεργο λόγο δεν χάνουν την αξία τους στην Ελλάδα (400 - 500 για core2duo στα 2.00 Ghz , 120 Gb HD και 2 Gb μνήμη ? ε όχι !). Εκτός αυτού δουλεύω ακόμα (εκτός σπιτιού) Xcode με τέτοιο μηχάνημα και TON ΠΙΝΕΙ. Δεν έχω απωθημένα στην apple, απλά χρειάστηκα ένα εργαλείο, το πλήρωσα για fashion symbol και το πήρα με πολύ βαριά καρδιά. Ήταν επιλογή μου και δεν την μετανοιώνω γιατί ήξερα τι έπαιρνα και δεν έπεσα έξω.


Τώρα που το ξανασκέφτομαι, για android μπορείς να χρησιμοποιήσεις open source εργαλεία και να δουλέψεις από όλα τα γνωστά λειτουργικά. Όπώς είπα, δεν έχω απωθημένα σε κανέναν επειδή σε ότι έχει σχέση με την δουλεία μου, δεν με παίρνει να έχω εμπάθειες. Αρα ρε φίλε, είναι δικτατορία και αυτό ισχύει.

Eγω φιλε εχω imac intel core2 duo στα 2 με 4g ram και 250 σκληρο.Που σημαινει ιδιο επεξεργαστη.....που δεν κολλαγε ουτε οταν ειχε 1 giga ram(τι power user εισαι..καντο να δουλεψει ;D ).Αυτο που θες εσυ προφανως θελει snow leopard και οχι παλιοτερες εκδοσεις για να στο ανεβαζει χωρις προβλημα και σιγουρα οχι προ intel μηχανηματα.Δεν βλεπω το λογο γιατι να μη κανει το macmini οπως δεν βλεπω το λογο για πηρες imac μονο γιαυτο.

Ακομα και ετσι ομως αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι θεωρεις αυτο δικτατορια και οχι το οτι τοσα μηχανηματα πρεπει να τρεχουν αποκλειστικα σχεδον windows..μεγαλυτερη δικτατορια απο αυτο δεν υπαρχει.Εχεις λες πληθωρα hardware κανεις τις επιλογες σου...και απο os τι γινεται? free bsd και linux? ολοκληρωμενη και σταθερη λυση μονο τα windows ειναι τελεια και παυλα.Ποια η ελευθερια σου λοιπόν? Ποια σοβαρη επιλογη εχεις? την εξης μια? κοροιδευομαστε τωρα? Γιατι να μην εχουν αναπτυξει λειτουργικα και αλλες εταιριες...πχ η dell to δικο της  η lenovo επισης κτλ κτλ κτλ...το οποιο να ειναι κομμενο και ραμμενο για το hardware της και αμα θες...να εχεις  την επιλογη να τρεχεις και windows....ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξουν λειτουργικο? η μηπως κατι τετοιο δεν συμφερει τους πραγματικους δικτατορες του software(χρειαζεται να πω ονομα? ;) )

Αν το καλοσκεφτεις...μονο στο mac μπορεις να τρεξεις ολα τα λειτουργικα αν θες.....και απο hardware μονο κατι καρτες γραφικων και επεξεργαστες δεν μπορεις να αλλαξεις με ευκολια....στα pc εχεις μονο την επιλογη windows...linux λογω προγραμματων δεν ειναι σοβαρη επιλογη..και το osx το τρεχεις μονο σπασμενο και ασταθες(ποιο ασταθες και απο windows...στα..windows).Επομενως τι ελευθεριες και δικτατοριες μου λες.....το μεγαλο μερος της πιτας ξερουμε ποιος το κατεχει.....εσυ ασχολεισαι δηλαδη με αυτον που εχει το 1 και οχι με αυτον που εχει τα...100? Ας ειμαστε λιγο σοβαροι.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/11, 20:52 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #14 στις: 04/09/11, 21:20 »
@dennisgian.
Μάλλον έχεις μπερδέψει τα πράγματα: Με ένα οποιδήποτε μηχάνημα μπορείς να τρέξεις οτιδήποτε εκτός απο OSX. και για αυτό φταίει το OSx. Κάποτε έβριζα και εγώ τον Gates (τι πρωτότυπο) για μονοπωλιακές τακτικές αλλά με σωστό μαρκετιν η apple την έχει ξεπεράσει και μάλιστα φαίνεται και cool.


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #15 στις: 04/09/11, 21:37 »
Εχω την εντυπωση πως το τελευταιο καιρο ( κι απο τη στιγμη που κυκλοφορησαν τα Intel Mac ) το MAC OS τρεχει μια χαρα και σε PC, αρκει να υπαρχει συμβατοτητα του hardware του υπολογιστη με το λειτουργικο!

Και για του λογου το αληθες: http://www.makeuseof.com/tag/how-to-install-mac-os-x-on-a-pc-without-using-a-mac/


Απο εκει και περα, κι ως χρηστης PC κυριως που ηρθε σε επαφη με MAC μονο για εκπαιδευτικους κι επαγγελματικους λογους, θα ελεγα πως για ενα μεσο χρηστη που θελει ενα all around μηχανημα, ειναι πολυ πιο λογικο και οικονομικο να προχωρησει στην αγορα ενος PC/Laptop, παρα σε ενα iMAC/MacBook.

Το κοστος ενος ΜΑC για καποιον που θελει να παιξει παιχνιδια, να περιηγηθει στο internet, να δει ταινιες, να γραψει καμια εργασια/παρουσιαση, να γραψει και λιγο μουσικη, να κανει καμια αφισουλα, κλπ ειναι απαγορευτικο σε σχεση με ενα καλοστημενο κι οργανωμενο PC.

Απο την αλλη ενας χρηστης που βλεπει επαγγελματικα το μηχανημα που εχει ( γραφιστας, μουσικος, ηχοληπτης, multimedia producer, κλπ ) και θελει να κινηθει στο χωρο των μεγαλων εταιριων software ( avid, adobe, κλπ ) βλεπει μεγαλυτερο κερδος απο τα MAC.

Κι οχι επειδη τα MAC δε "κρασαρουν" ( μια χαρα "κρασαρουν", αλλα με καλυτερο τροπο απ'ο,τι τα PC ), αλλα επειδη το μηχανημα που αγοραζει θα του προσφερει μια καλυτερη πλατφορμα εργασιας, εγγυημενη συμβατοτητα περιφερειακων ( τα οποια δεν ειναι λιγα, οσο κι αν επιμενετε ) και σε βαθος χρονου κανει αποσβεση της τιμης αγορας του MAC μεσω της δουλειας του.


Θεωρω πως τα PC κολλανε οσο και τα MAC με μονη διαφορα πως στα πρωτα μπορει να φταιει τοσο ο χρηστης, οσο και το hardware setup του συστηματος, ενω στη δευτερη περιπτωση φταιει ο χρηστης κι ενα κακογραμμενο προγραμμα.
Κοινως, ενας "ατσουμπαλος" χρηστης θα "κρασαρει" ευκολα ενα MAC, οσο κι ενα PC!


Ενα καλοστημενο PC ειναι εξισου καλο με ενα MAC, αρκει ο χρηστης και στα 2 να ξερει τι να περιμενει και πως να λειτουργησει το συστημα του. Απο εκει και περα υπαρχουν παραγοντες οικονομικοι και λειτουργικοι για το τι θα επιλεξει ο καθενας!

Και για να ειμαι μεσα στο θεμα, προτεινω την αγορα laptop εφοσον τον θελεις για γενικη χρηση. Θα σου ερθει πιο φτηνα απο το MAC και θα επιτελει το σκοπο που θελεις για 2-3 χρονια, με λογικη χρηση κι ανοχη πως τα laptops δεν εχουν πολλα περιθωρια για "ακραιο" hardware!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/11, 21:42 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #16 στις: 04/09/11, 23:02 »
@dennisgian.
Μάλλον έχεις μπερδέψει τα πράγματα: Με ένα οποιδήποτε μηχάνημα μπορείς να τρέξεις οτιδήποτε εκτός απο OSX. και για αυτό φταίει το OSx. Κάποτε έβριζα και εγώ τον Gates (τι πρωτότυπο) για μονοπωλιακές τακτικές αλλά με σωστό μαρκετιν η apple την έχει ξεπεράσει και μάλιστα φαίνεται και cool.
Δυο ειναι τα λειτουργικα που τρεχουν τα παντα  τa windows και to osx.....τα υπολοιπα ειναι σχεδον αλλα οχι..ακριβως...Τωρα τα mac τρεχουν και τα δυο ενω τα pc μονο τα windows σωστα( το osx δεν εχει βγει νομιμη εκδοση για windows ...τρεχει πειρατικα).Αρα ποια ειναι τα ..ολα εκτος απο osx?  τα linoxofreebsd? εγω δεν σου ειπα οτι φταινε πχ οι dell που δεν τρεχει το osx στο μηχανημα της..οπως δεν φταιει και το linux που δεν μπορει να τρεξει τιποτα εκτος απο δωρεαν software.Αλλα η πραγματικοτητα δεν αλλαζει.
Γιατι τωρα το osx να τρεχει παντου? τοτε θα εχανε την αξιοπιστια του και θα γινοταν σαν τα windows με αντιστοιχα προβληματα.Δεν θα ειχε νοημα...αλλιως δεν θα χρειαζομασταν καν osx θα τρεχαμε windows μονο και στα  mac.

Eιπαμε....ας φτιαξουν και οι αλλες εταιρειες operating systems να προωθουν και το hardware τους οπως κανει η apple.Αλλα ολοι βολευονται με την...γενικη λυση....τα windows ....ελευθερια και καλα στο...hardware...σκλαβια στα os....τουλαχιστον βγαζει καλοκουρδισμενα μηχανηματα  και οχι μπαχατελες...

Αυτο που επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι παιζουν δυο μετρα και δυο σταθμα οταν το θεμα αφορα την Apple...Πχ αν μιλουσαμε για Fender Strat(τρελο headstock franchise) ολοι θα προσκυνουσαν ταπεινα...που στην τελικη πιστα αντιγραφα της παιζουν απο πολλες πηγες και εξισου καλα....για το mac στην ιδια λογικη την ειδαν ολοι..επαναστατες στο κατεστημενο( λες και η apple ειναι το κατεστημενο και οχι το αντιθετο) αν πεις η fender γαμαει και δερνει ειναι η σουπερ γαμαουα κιθαρα εισαι μερος μιας...ελιτ...ουτε κατεστημενο ουτε τιποτα...αν ειναι δυνατον μαλιστα να σκασεις και περισσοτερα..για να νοιωθεις και ποιο..περιφανος για το αποκτημα σου.....αλλα αν πεις ο mac ειναι τεραστιο value for money εισαι γραφικος και fanboy......τι να πω.....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #17 στις: 04/09/11, 23:34 »
Eιπαμε....ας φτιαξουν και οι αλλες εταιρειες operating systems να προωθουν και το hardware τους οπως κανει η apple.Αλλα ολοι βολευονται με την...γενικη λυση....τα windows ....ελευθερια και καλα στο...hardware...σκλαβια στα os....τουλαχιστον βγαζει καλοκουρδισμενα μηχανηματα  και οχι μπαχατελες...
Μα εκεί είναι και το πρόβλημα. Φαντάσου οι Acer, Sony, Asus, Dell κτλ κτλ κτλ που να βγάζανε δικά τους os. Μπάχαλο θα γινότανε και δεν θα τρεχε τίποτα πουθενά. Είναι ο ίδιος λόγος που το iOS σε λίγο καιρό θα αρχίσει να χάνει έδαφος από το Android, γιατί το ένα μπαίνει στα iphones που είναι τώρα το trend και πουλάνε, αλλά το android μπορούν να το χρησιμοποιήσουν ΟΛΟΙ οι developers για οτιδήποτε θέλουν να κάνουν και για οποιαδήποτε συσκευή θέλουν.

Εκεί χάνει και το osx, μπορείς να το τρέξεις σε Μακ και πουθενά αλλού.

Τώρα ας μην συζητήσουμε για περιφερειακά που λες ότι χρειάζεσαι λεφτά να ξοδέψεις για επιπλέον πράγματα, στην Apple τα πληρώνεις και πληρώνεις και το design. Παίρνεις iMac και χρειάζεσαι keyboard και mouse και ηχεία διαφορετικά γιατί της Apple είναι για τα σκουπίδια, αλλά πρέπει να να βρεις mouse που να μην σου προκαλέσει προβλήματα, γιατί δεν κάνουν όλες εταιρείες προϊόντα συμβατά και με μακ γιατί αυτό τους περιορίζει.

Αυτό είναι το πρόβλημα της εταιρείας και βγαίνει παντού. Αυτή τη στιγμή developers κάνουν develope παιχνίδια για το iphone αλλά δεν μετά άντε να μεταφέρεις τον κώδικα του iOS σε android. Καταλαβαίνεις που είναι το πρόβλημα με αυτό που κάνει η apple? Εκεί είναι ο περιορισμός που λέω, και συμβαίνει σε ΟΛΑ τα επίπεδα.

Επίσης δεν κατάλαβα πια είναι αυτά τα επιπλέον που χρειάζεται να πληρώσει κάποιος για gaming pc που δεν θα πρέπει να τα πληρώσει στο iMac ας πουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/11, 00:23 από YmiRLinG »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #18 στις: 04/09/11, 23:42 »
Να σημειωσω πως αναφερομαι σε περιφερειακα που αφορουν επαγγελματικη χρηση κι οχι αυτα που απαιτει ενας μεσος χρηστης ;)

Ποιο mouse και πληκτρολογιο της MAC δεν σου αρεσει Αρη? Εγω τα θεωρω αξιοπρεπεστατα κι αρκετα βολικα, παρολο που εκανα αρκετο κοπο για να συνηθισω τα shortcuts.
 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #19 στις: 05/09/11, 00:22 »


Ποιο mouse και πληκτρολογιο της MAC δεν σου αρεσει Αρη?
Το ένα είναι χειρότερο από το άλλο ::) Λεπτά keyboards σαν χαρτί χωρίς καθόλου καλή αίσθηση πλήκτρου, mouse με "μαγκιες" του στυλ τα κουμπιά από κάτω, ή καθόλου κουμπιά, χωρίς scroll αλλά με αφή και άλλα funky stuff που όμως δυστυχώς ή ευτυχώς δεν δουλεύουν και δεν εξυπηρετούν επαρκώς :)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #20 στις: 05/09/11, 00:27 »
Καταλαβαινεις βεβαια πως αυτο ειναι προσωπικη αποψη κι αφορα το τι εχεις συνηθισει, οχι ομως και για το εαν καποιος αλλος εχει προβλημα με αυτο. ;) 

Ιδιαιτερα μετα τα χοντροκομμενα mouse και πληκτρολογια που εχω δουλεψει κατα καιρους, το mouse και το keyboard ενος iMac μου φανηκαν πουπουλο, συν πως με μιξεις 3-4 ωρων συνεχομενης δουλειας ειναι πολυ ξεκουραστα! Κι αυτο βεβαια ειναι η δικη μου προσωπικη αποψη, μιας και σε αυτα τα θεματα ιδιαιτερα ποτε δεν υπαρχει σωστο και λαθος ;)

Παντως μη σε ξεγελα το παχος και η εικονα τους...Ειναι πιο στιβαρα κι αξιοπιστα απ'οσο φαινονται!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #21 στις: 05/09/11, 01:36 »
Το ένα είναι χειρότερο από το άλλο ::) Λεπτά keyboards σαν χαρτί χωρίς καθόλου καλή αίσθηση πλήκτρου, mouse με "μαγκιες" του στυλ τα κουμπιά από κάτω, ή καθόλου κουμπιά, χωρίς scroll αλλά με αφή και άλλα funky stuff που όμως δυστυχώς ή ευτυχώς δεν δουλεύουν και δεν εξυπηρετούν επαρκώς :)
+1
εγώ άλλαξα το keyboard μου από το καινούργιο wireless στο παλίο. Το καινουργιο εκτός που δεν χρειζόμουν wireless ούτε την φασαρία με τις μπαταρίες, έχει πολύ στριμωγμένα τα keys και του λείπει εντελώς το keypad
Επίσης άφησα το mouse αφής επείδή ήταν πολύ χαμηλό (πάει ο καρπός), έχει πολύ κακή ακρίβεια σε μικρές μετακινήσεις και τις μισές φορές που ήθελα right click μου έπιανε το left. Γύρισα στο logitech lazer των 40 euro μου καυ ησύχασα.


( το osx δεν εχει βγει νομιμη εκδοση για windows ...τρεχει πειρατικα)
Osx για windows ?? Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. επιμένω πως έχεις μπερδευτεί. Δεν υπάρχει windows hardware αν εννοείς κάτι τέτοιο. Το OSX είναι βελτιστοποιμένο για μια μικρή γκάμα hardware (κάτι που εξηγεί αρκετά την μεγαλύτερη αξιοπιστία) και για αυτό θα δείς οτι στα forum για hackintosh σου δίνουν προτεινόμενες συνθέσεις που είναι σχετικά συμβατές με osx. τα windows και linux καλύπτουνε ολόκληρη την σειρά hardware μιας τάδε αρχιτεκτονικής, ενώ η apple δεν επιχειρησε ποτέ κάτι τέτοιο, οπότε τι πας να συγκρίνεις ?
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/11, 02:40 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #22 στις: 05/09/11, 02:25 »
Καταλαβαινεις βεβαια πως αυτο ειναι προσωπικη αποψη κι αφορα το τι εχεις συνηθισει, οχι ομως και για το εαν καποιος αλλος εχει προβλημα με αυτο. ;) 

Ιδιαιτερα μετα τα χοντροκομμενα mouse και πληκτρολογια που εχω δουλεψει κατα καιρους, το mouse και το keyboard ενος iMac μου φανηκαν πουπουλο, συν πως με μιξεις 3-4 ωρων συνεχομενης δουλειας ειναι πολυ ξεκουραστα! Κι αυτο βεβαια ειναι η δικη μου προσωπικη αποψη, μιας και σε αυτα τα θεματα ιδιαιτερα ποτε δεν υπαρχει σωστο και λαθος ;)

Παντως μη σε ξεγελα το παχος και η εικονα τους...Ειναι πιο στιβαρα κι αξιοπιστα απ'οσο φαινονται!
Δεν είνα θέμα προσωπικού γούστου. Αυτά που είπε ο kopaniamento είναι πολύ σωστά, τα mouse δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ εργονομικά και κυρίως οι "περίεργοι" σχεδιασμοί έχουν αφαιρέσει πάρα πολύ από την ακρίβεια και την αξιοπιστία. Όσο για τα keyboard, το πάχος τους χάνει σε εργονομικότητα και αυτό και σε ακρίβεια. Δεν λέω ότι σπάνε έυκολα, λέω ότι δεν είναι καλά, συγκρινέ το με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ keyboard ακόμα και με logitech των 10 ευρώ και της apple θα χάσει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #23 στις: 05/09/11, 02:39 »
Ολα ειναι θεμα ρυθμισεων κι εργασιας. Αντιθετως βρηκα πολυ βολικο που το keyboard ειναι wireless και μικροκαμωμενο, οποτε μπορεις να το τοποθετησεις οπου θες κατα τη διαρκεια της δουλειας σου ( ιδιαιτερα σε στουντιακο περιβαλλον που εχει και μια κονσολα στο κεντρο του work station ) ενω το mouse ομολογω πως χρειαστηκα 1-2 μερες για να το συνηθισω.

Επιμενω πως ειναι υποκειμενικο το θεμα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mac book Pro 13 VS laptop
« Απάντηση #24 στις: 05/09/11, 09:47 »
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους παρά πολύ . παρακολουθώ το θέμα αλλά λόγω έλλειψης υπολογιστή δεν μπορω να συμμετέχω όσο θέλω.
η αλήθεια είναι  πως δεν  ξέρω ακόμα τι θα πάρω. Εχω εντυπωσιαστεί από τα toshiba. να επισημάνω πως θέλω κάτι που να κάνει τα πάντα δηλαδή κ ένα παιχνιδάκι που κ που
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
11129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 10:19
από Sandman1_1
8 Απαντήσεις
5793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/06, 02:28
από Bah
2 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/06, 08:20
από IxNiLaTiS
8 Απαντήσεις
3837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/07, 23:23
από pegasus
3 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 00:53
από Mistral
16 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 15:22
από VampireLestrat
4 Απαντήσεις
8011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/12, 09:52
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
5102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 01:47
από Wise_One
0 Απαντήσεις
1867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 13:21
από sakis.
3 Απαντήσεις
7097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/16, 20:57
από James Basdanis