Αποστολέας Θέμα: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985  (Αναγνώστηκε 23802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Το παρακάτω κείμενο το βρήκα σε μια Ισπανική ιστοσελίδα και με έβαλε σε σκέψεις, κυρίως γιατί βρήκα σχεδόν ολόκληρη την παιδική μου ηλικία μέσα στις λίγες γραμμές. Επιχείρησα μια κάπως ελεύθερη αλλά (πιστεύω) αρκετά πιστή μετάφραση, αν όχι στο κείμενο αυτό καθ' αυτό, τουλάχιστον στο πνεύμα του γράφοντα. Το παραθέτω χωρίς περισσότερα σχόλια.


Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985

H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε. Ήμαστε μια γενιά σε αναμονή: περάσαμε την παιδική μας ηλικία περιμένοντας.  Έπρεπε να περιμένουμε δυό ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δυό ώρες μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές έπρεπε να μείνουμε νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε. Ακόμα και οι πόνοι περνούσαν με την αναμονή.

Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα ζωντανοί. Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες ασφαλείας και αερόσακους. Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα σε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής θέσης». Δεν είχαμε πόρτες, παράθυρα, ντουλάπια και μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά. Ανεβαίναμε στα ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ, καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα. Οι κούνιες ήταν φτιαγμένα από μέταλλο και είχαν κοφτερές γωνίες. Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια.

Περνάγαμε ώρες κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε κόντρες κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε ανακαλύπταμε ότι είχαμε ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε «μακριά γαιδούρα» και κανείς μας δεν έπαθε κήλη ή εξάρθρωση. Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας το πρωί, παίζαμε όλη τη μέρα και δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο αφού είχαν ανάψει τα φώτα στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μάς βρει. Τότε δεν υπήρχαν κινητά. Σπάγαμε τα κόκκαλα και τα δόντια μας και δεν υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους» Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα. Δεν υπήρχε κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός σου. Είχαμε καυγάδες και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε να το ξεπερνάμε.

Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν παχύσαρκοι. Ίσως κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό ήταν όλο. Μοιραζόμασταν μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν έπαθε τίποτα. Καμιά φορά κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το αντιμετώπιζαν πλένοντάς μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι.

Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια, βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet. Εμείς είχαμε φίλους. Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε. Καμιά φορά δεν κανονίζαμε τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί συναντιόμασταν για να παίξουμε κυνηγητό, κρυφτό, αμπάριζα... μέχρι εκεί έφτανε η τεχνολογία. Περνούσαμε τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και παίζοντας. Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας από ξύλα. Χάσαμε χιλιάδες μπάλλες ποδοσφαίρου. Πίναμε νερό κατευθείαν από τη βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι έβαζαν τα χείλη τους πάνω στη βρύση. Κυνηγούσαμε σαύρες και πουλιά με αεροβόλα στην εξοχή, παρά το ότι ήμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν ενήλικοι για να μας επιβλέπουν. Θεέ μου!

Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των φίλων και τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να ζητήσουμε άδεια από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε;

Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν έπαιρναν μέρος έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση. Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλοί μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν υπήρχαν ειδικά τεστ για να περάσουν όλοι. Τι φρίκη!

Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε ατέλειωτες ώρες στην παραλία χωρίς αντιηλιακή κρέμα με δείκτη προστασίας 30 και χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ. Φτιάχναμε όμως φανταστικά κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα κορίτσια κυνηγώντας τα για να τους βάλουμε χέρι, όχι πιάνοντας κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας  ; )   : D   : P

Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και μέσα από όλα αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε. Δεν θα πρέπει να μάς παραξενεύει που τα σημερινά παιδιά είναι κακομαθημένα και χαζοχαρούμενα.

Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα περισοοτερα τα εκανα κι εγω...Αλλα εγω ειμαι το ΄86 γεννημενος..Μετραει? ;D ;D ;D ;D
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Όντως το '85 ήταν κρίσιμη χρονιά να γεννηθεί κανείς... Ίσως οι φουρνιές πριν και το '85 ήταν οι τελευταίοι που ζήσαν σαν παιδιά. Μπορεί να αποτύχουμε, μπορεί να πετύχουμε, μπορεί να ευτυχίσουμε, μπορεί να ζήσουμε μια ζωή στη μιζέρια και την κακομοιριά. Τουλάχιστον περάσαμε πολύ όμορφα παιδικά χρόνια και κάτι απίστευτα καλοκαίρια...

Τα παραπάνω είναι αληθή και θα συμπλήρωνα αρκετά ακόμα (π.χ. "περιπέτεια" στο δάσος με σμπαραλιασμένα BMX) αν είχα λίγο χρόνο. Ίσως σε επόμενο post...

Ωραία χρόνια... Χωρίς χρήμα για διαχείρηση, λογαριασμούς, γυναίκες, υποχρεώσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/06, 06:30 από jon »
Stay Hungry. Stay Foolish.


ouzo

  • Επισκέπτης
Tώρα συνειδητοποιώ ότι κι εμείς η παλιά καραβάνα της δεκαετίας του '70 που γεννηθήκαμε, γεράσαμε πια! Όχι μόνο αυτά, αλλά και άλλα τόσα θα μπορούσα να παραθέσω.
Η φάση είναι όμως ότι τα παιδιά που γεννιούνται στη τωρινή δεκαετία θα λένε πόσο όμορφος ήταν ο κόσμος τότε στα παιδιά της δεκαετίας του  2030 και ούτω καθεξής.

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
ποσο μα ποσο δικιο εχει...δεν φοβομασταν μηπως μας πατησει καποιο αμαξι ή μας απαγαγουν , τα καλοκαιρια καθομασταν στο παρκο της γειτονιας ολοι μας και γυρνουσαμε σπιτι αργα το βραδυ για μπανακι και υπνο.Δε βλεπαμε μεγαλους αδελφους παρα μονο Χαιντι και Καντυ ,τεν-τεν και Μπολεκ-Λόλεκ...φτιαχναμε θεατρικες παραστασεις με σεντονια για αυλαια και παλια ρουχα και με τις εισπραξει απο το εισητηριο αγοραζαμε γαριδακια παγωτά και τσιχλες...
Ο κοσμος ειναι αγριος τωρα πια...σαν γονιος φοβασαι να αφησεις το παιδι σου να κανει πολλά απο τα παραπανω που αναφερθηκαν και τα παιδια μας ειναι παιδια της τεχνολογιας αναγκαστικά μιας και οι διέξοδοι ειναι ελαχιστοι στο να καταναλωσουν αλλού την ενεργεια τους...Τα χρονια της αθωωτητας περασαν ανεπιστρεπτί...Τα οχταχρονα τωρα πια ξερουν τι ειναι γκει , λεσβια , σεξουαλική βια και τι σημαινει fuck you.Βλεπετε η εξελιξη και η απελευθερωση ολων μας τα βαζει απο νωρις στο παιχνιδι....
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Που να δείς σε μερικά χρόνια τι θα γίνεται!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Αν και πολλές φορές αναπολώ με συμπάθεια το παρελθόν, γεγονός είναι ότι δεν ήταν όλα ρόδινα (μεγάλες παρέες ανά γειτονιά που είχαν κυρήξει ''πόλεμο'' (και καλά ;D) μεταξύ τους, σπασμένα μούτρα από σφεντόνες και άλλα τέτοια χαριτωμένα δεν μου έλειψαν ιδιαίτερα).

Πλάκα είχαμε, αλλά ωφείλω να πώ ότι κάθε εποχή έχει τα καλά της.



Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Οντως για μας της δεκαετίας του '70 αυτό το κειμενο μας θυμησε πολλα!!!
παμε κι εμεις γεράσαμε ;D

αυτό που θυμαμαι σε γενικές γραμμες ειναι οτι τότε δεν υπήρχαν τόσο πολύ ''ετοιμα πακέτα'' και επρεπε από μόνος σου να αυτοσχεδιασεις και για να ''φτιάξεις'' πχ ενα παιχνίδι...ετσι χρησιμοποιόυσαμε οτι μας παρείχε το περιβάλλον και με αυτά παίζαμε...και πάντα παιζαμε ομαδικά και λιγότερο ατομικά...

παντως πιστευω οτι και στο μελλον μετα από πχ 30 χρόνια θα γραφτεί καποιο κείμενο που θα αναφέρει αντίστοιχα για την δική τους εποχή...τι ωραία που ηταν κτλ κτλ....

ouzo

  • Επισκέπτης
Πριν μερικούς μήνες πέρασα από το πάρκο της πλατείας Ροτόντας στη Θεσσαλονίκη! Θυμάμαι που κάθε απόγευμα έσφιζε από ζωή, οι μανάδες μας δεν βρίσκανε εύκολα παγκάκι να κάτσουν και να κουτσομπολέψουν με τις διπλανές, εγώ έδινα σχεδόν καθημερινά το παρών μου παίζοντας (και ίσως και με μερικούς από εσάς) μπάσκετ κάνοντας μπασκέτες τα κλαδιά των δέντρων, μήλα με τις κοπελίτσες, ποδήλατο, κρυφτό κτλ.
Τώρα έγινε πάρκινγκ για τα αυτοκίνητα.
Αυτό με σκότωσε!

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
παντως πιστευω οτι και στο μελλον μετα από πχ 30 χρόνια θα γραφτεί καποιο κείμενο που θα αναφέρει αντίστοιχα για την δική τους εποχή...τι ωραία που ηταν κτλ κτλ....

Ας ελπίσουμε να μη γράφει "τι ωραία πριν τριάντα χρόνια που υπήρχαν σπίτια, δρόμοι, άνθρωποι ενώ τώρα υπάρχουν μόνο χαλάσματα..."

(Off topic: Αυτό μου θυμίζει κάτι που είχα ακούσει παλιότερα, όταν ακόμη ο ψυχρός πόλεμος ήταν στα φόρτε του, ότι "ο τρίτος παγκόσμιος θα γίνει με τα πιο υπερσύγχρονα όπλα αλλά ο τέταρτος με σφεντόνες και πέτρες").
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/06, 14:15 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος clovis520

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Loyal To The Game
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #10 στις: 14/04/06, 14:31 »
Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια, βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet. Εμείς είχαμε φίλους.
Πραγματικά θυμάμαι ότι όλα τα αγόρια της τάξης είμασταν λίγο πολύ κολλητοί, και παίζαμε μπάλα όλοι μέρα (το καλοκαίρι τουλάχιστον), όχι όπως τώρα που για κολλητό μας έχουμε τον ηλεκτρονικό Ronaldhino και παίζουμε όλη μέρα Pro.

Μου τη δείνει που αλλάζουν έτσι οι εποχές.
       

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #11 στις: 15/04/06, 08:52 »
Εγώ είμαι του '83 και εν μέρει τουλάχιστον τα καλοκαίρια τα έκανα και γω αυτά.Δεν κράτησε όμως για πολύ γιατί το παιχνίδι στο δρόμο αντικαταστάθηκε από αυτό του καναπέ ή του πατώματος για να δούμε τηλεόραση ή να παίξουμε....δε θυμάμαι τι είχα τότε...
Κρίμα μου λειψε το κρυφτό...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #12 στις: 15/04/06, 09:04 »
εμενα όντως μου είχε λειψει αυτο..ακομα και αυτα που αναφερει ο νικος...εμεις είχαμε 2 ομαδες καθε φορα που παιζαμε πολεμο και καλα...είχαμε 2 καστρα ( δλδ...ειχαμε στοιβαξει πετρες σε δυο σημεια σε ενα μεγαλο χωραφι ) και γινοταν πανικος...μονο τα μπουκαλια απαγορευονταν γιατι οταν εσπαγαν μπορει να είχαμε σοβαρα τραυματα..αλλα σφεντονες και ξυλα...οπου βρουμε!!!και γενικα...ετσι είναι...παλαιοτερα γινοταν αυτο..τωρα η παιδικη ηλικια είναι virtual...θυμαμαι οτι οι αντιτετανικοι οροι ηταν το φορτε μου. ειχαμε και οικοδομες διπλα, τα καρφια στα ποδια ηταν must. γενικα, πολλα χτυπηματα. Σκληραγωγηση.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #13 στις: 15/04/06, 09:50 »
θυμαμαι οτι οι αντιτετανικοι οροι ηταν το φορτε μου. ειχαμε και οικοδομες διπλα, τα καρφια στα ποδια ηταν must. γενικα, πολλα χτυπηματα. Σκληραγωγηση.

γι΄αυτο βγηκες ετσι χρυσε μου? :P :P
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #14 στις: 15/04/06, 13:58 »
....αν δεν σε έχει τσιμπήσει τσουκνίδα...και να΄ψάχνεις μετά να βρεις μολόχα να βάλεις από πάνω...
    ...αν δεν έχει νυχτώσει για τα καλά και δεν έχει βγει η μαμά στο μπαλκόνι να φωναζει ''Έλα παιδί μου επάνω...νύχτωσε πια!'' κι εσύ από κάτω να λες..''έλα ρε μαμάαααααααααααα....λίγο ακόοοοομα!''
       ...αν δεν έχεις παίξει κρυφτό,κυνηγητό.τζαμί,μήλα...
          ...αν δεν έχεις ανοίξει τουλάχιστον μια φορά το κεφάλι σου...(να πάρει αέρα..)...
              ...αν δεν έχεις κάνει πέρτα-μολύβι-χαρτί...
                  ...αν δεν έχεις γυρίσει σπίτι έτοιμη να μπεις στο πλυντήριο από τις λάσπες κα τα χώματα...

 όλα αυτά τα ''αν δεν...'' ομορφαίνουν ακόμα τα όνειρα μου και τα ανοιξιάτικα απογεύματα...
                                                                                                        αυτά και πολλά ακόμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/06, 18:08 από Monaliza »

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #15 στις: 15/04/06, 16:28 »
Τα περισοοτερα τα εκανα κι εγω...Αλλα εγω ειμαι το ΄86 γεννημενος..Μετραει? ;D ;D ;D ;D

Κι εγω το 86 ειμαι...αλλα τα εκανα ολα αυτα...και πολλα περισσοτερα...(οχι πειτε μου ποσα κοριτσια εχουν πεσει σε συντριβανι παιζοντας ποδοσφαιρο!!!)...Τα λυπαμαι τα παιδακια σημερα...ειδικα στις πολεις ειναι τραγικα τα πραγματα για τα μικρα...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #16 στις: 16/04/06, 22:09 »
Η αληθεια ειναι πως οταν τα θυμαμαι, πραγματικα αναρωτιέμαι πως ζουσα χωρις ολα αυτα. :P :P :P :P τα γκατζετοειδή που εχω σημερα, χωρις διαδικτυο,χωρις κινητο χωρις ipod. Α ρε αμερικανικη ηλεκτρονικη εποχη με την επανασταση σου τα κατάφερες να μας επιβάλλεις την κατ εικονα και καθ ομοιωση σου, αποθέωση του ΤΙΠΟΤΑ!!!!
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #17 στις: 16/04/06, 22:51 »
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα παιδιά.Θα μπορούσα να πω...."ευτυχώς υπάρχει η επαρχία" αλλά δεν είναι αυτό το ζήτημα.Είμαι από Άρτα,σπουδάζω Γιάννενα και βλέπω αρκετά πράγματα να μένουν κ να συνεχίζονται ακόμη.Παιδιά να κυνηγιούνται με ποδήλατα όπως κάναμε κ εμείς ,να παίζουν μπάλα στο δρόμο (σήμερα έπαιζαν στον δρόμο που παίζαμε πριν 10 χρόνια κ εμείς αλλά είχε πιο πολλά αυτοκίνητα γμτ),καβαλάνε (από πιο μικρά) μηχανάκια,πλακώνονται μαλώνουν πέφτουν,σηκώνονται.....Σίγουρα οι γονείς είναι πιο προσεκτικοιί αλλά δεν χάθηκαν όλα.Στα σχολεία κάθε βράδυ παίζουν μπάλα κ μπάσκετ,μπορεί να μην κατασκευάζουν πλέον αυτοσχέδια παιχνίδια αλλά αυτό είναι το τίμημα της τεχνολογίας.Πλέον βλέπεις 15χρονα να κατεβάζουν mp3 ,να πηγαίνουν σε συναυλίες,να παίζουν μουσική.....Είναι πιο ενημερωμένα,πιο "ξύπνια".Δεν μπορώ να ξέρω τι καθημερινότητα των παιδιών στην Αθήνα.Δυστυχώς από τις 1-2 νέες φουρνιες στην σχολή βλέπω κάποια "παιδιά" από την πρωτεύουσα ,που από καιρό έπαψαν να φέρονται σαν παιδιά.....Αγόρια βγαλμένα απ'το fame story και κορίτσια που ντύνονται σαν 30χρονα.Παρ'΄ολα αυτά δεν είναι αυτός ο κανόνας.Αλλά κάτι πρέπει να αλλάξει πριν γίνει....
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #18 στις: 17/04/06, 10:03 »
Παιδιά, η επαρχία που πήγε να αναφέρει κάποιος, υπάρχει ακόμα. Δεν ξέρω αν στην Αθήνα έχουν αλλάξει τραγικά τα πράγματα, πάντως στις Σέρρες βλέπω ακόμα τα παιδιά να κυνηγιούνται και να σηκώνουν τη γειτονιά στο πόδι. Καμιά φορά περιορίζεται το παιχνίδι στις πυλωτές πολυκατοικιών, αλλά ούτε και εμείς που γεννηθήκαμε πριν το '85 προλάβαμε αλάνες.

Τα internet cafe ανθούν και εδώ, όμως άλλα παιδιά παίζουν ακόμα έξω. Ίσως είναι θέμα γονιών.

Πάντως μου κάνει εντύπωση όλο αυτό που συζητάμε, γιατί και οι δικοί μου γονείς μου λέγανε τα ίδια (εμείς δεν είχαμε παιχνίδια και φτιάχναμε δικά μας, εσείς με τόσα επιτραπέζια και δεν ξέρετε τι να παίξετε). Μου φαίνεται λίγο περίεργο να φέρνουμε τις συνήθειές μας ως παράδειγμα προς τους νεότερους, γιατί δε βλέπω μεγάλη διαφορά από τότε. Ίσως λόγω επαρχίας θα ξαναπώ.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #19 στις: 17/04/06, 11:29 »
Παιδια εγω ειχα υπολογιστη απο το 1985..εχω γεννηθει το 1980.Εβγαζα τα ματια μου απο τοτε ;D.Βεβαια επαιζα και εξω.Βεβαια τωρα οι εποχες αλλαξαν.Θα συμφωνησω με αυτον που ειπε οτι ειναι κ θεμα γονεων παντως.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #20 στις: 17/04/06, 13:45 »
Απόλλωνα, με το κείμενο αυτό μου δημιούργησες μία πολύ γλυκιά ανάμνηση και ένιωσα προς στιγμή πως μεταφέρθηκα σε εκείνες τις πραγματικά ωραίες εποχές αλλά από την άλλη με προβλημάτισες πάρα πολύ ...Η πρώτη σκέψη μου ήταν .." άραγε όλα αυτά θα τα ζήσει το παιδί μου? "...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #21 στις: 18/04/06, 01:25 »
Γεννήθηκα το 86... Πρόλαβα λίγο από αυτά που είπες Απόλλωνα... Μπαλίτσα, ποδήλατο, καυγάδες, αυτοσχέδια "όπλα", "αλητίες" κλπ. Πράγματι Βλέποντας τα σημερινά 8χρονα, τα λυπάμαι.. Όλη μέρα στο Net-cafe και στο internet. Δυστυχώς φταίνε οι γονείς. Πολλοί γονείς φίλοι μας λένε "πάει εκεί με τους φίλους του, ήρεμα είναι, μακριά από τσιγάρα, ναρκωτικά, μηχανάκια κλπ, ξεστραβώνεται και έρχεται μετά εδώ αρνάκι".
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Νεκταρία

  • Μάνα του λόχου/forum
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κανείς δεν είναι κανενός.
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #22 στις: 18/04/06, 09:42 »
Αχ, βρε Απόλλωνα τι μου θύμισες τώρα...
Πόσα χρόνια έχουν περάσει από τότε... οι αναμνήσεις όμως είναι τόσο έντονα χαραγμένες στη μνήμη μου. Αναμνήσεις από τα παιχνίδια μου, αλλά και από αγαπημένα πρόσωπα που δεν είναι πια κοντά μου.
Με έναν αδελφό μεγαλύτερο μια πενταετία, οι επιλογές μου σε κοριτσίστικα παιχνίδια ήταν αρκετά περιορισμένες. Παίζαμε ποδόσφαιρο, κρυφτό, κυνηγητό, χωνόμασταν στο περίπτερο της γειτονιάς μας για να διαβάσουμε τζάμπα μικι μαους και σεραφίνο και αναστατώναμε μαζί με την υπόλοιπη παρέα - συμμαθητές μας  (πιο πολλά αγόρια και κανα δυο κορίτσια) τους γείτονες.
Τι χελώνες είχαμε βρει (ναι, χελώνες, από αυτές τις μεγάλες), σε πόσες τσουκνίδες είχαμε πέσει με το ποδήλατο, τι κολοκυθάκια είχαμε σπάσει (από το περιβόλι), τι σκουπίδια (σακούλες) είχαμε πετάξει παίζοντας πόλεμο... τι να πρωτοθυμηθώ...και οι πληγές στα πόδια, καθημερινή κατάσταση... ακόμα υπάρχουν κάποια σημάδια στα καλάμια...
Τώρα βλέπω τα παιδιά μου, να είναι παρκαρισμένα στην τιβούλα, να έχουν γίνει άσοι στο  ποδόσφαιρο από τον καναπέ, τον αστερίξ και τον οβελίξ τον τερμάτισαν και δεν συμμαζεύεται. Και με ενοχλεί και με θυμώνει...
Από την άλλη όμως, φοβάμαι να τα στείλω στο ψιλικατζίδικο στο διπλανό τετράγωνο να πάρουν εφημερίδα (εγώ που πήγαινα αγγλικά στην ίδια ηλικία με τον μεγάλο μου γιό-10 χρονών- 6 τετράγωνα πιο πέρα  από το πεζοδρόμιο μιας μεγάλης λεωφόρου), φοβάμαι να τα αφήσω να κάνουν ποδήλατο στο δρόμο και σκέφτομαι τι λάθος έχουμε κάνει εμείς οι γονείς αυτής της γενιάς, που τα ζήσαμε όλα αυτά και τώρα τα παιδιά μας είναι έτσι, κλεισμένα σε 4 τοίχους, ασφαλή μέσα στη γυάλα τους, και όταν θα έρθει η ώρα της εφηβείας που θα διεκδηκούν τα αυτονόητα,τι θα κάνουμε;


 
Πολλές φορές βαθιά αναρωτήθηκα
τριγύρω οι άνθρωποι αν μ΄ αγαπούνε
για ότι φαίνομαι ή αν αληθινά
για ότι είμαι εγώ κοντά μου ζούνε

Αποσυνδεδεμένος Νεκταρία

  • Μάνα του λόχου/forum
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κανείς δεν είναι κανενός.
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #23 στις: 18/04/06, 09:44 »
Αλήθεια, πόσοι απο εσάς είχαν παππού-γιαγιά στο χωριό και έχουν αναμνήσεις από άλογα, γαϊδούρια, κότες, κατσίκες και όλα αυτά τα ζώα που σε λίγο θα τα βλέπουμε σε μουσείο;
Πολλές φορές βαθιά αναρωτήθηκα
τριγύρω οι άνθρωποι αν μ΄ αγαπούνε
για ότι φαίνομαι ή αν αληθινά
για ότι είμαι εγώ κοντά μου ζούνε

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #24 στις: 18/04/06, 09:54 »
εγω παντως δεν είχα μονο αναμνησεις...ειχα και σημαδια...πολύ πλακα..αν δεν σε εχει παρει κυνηγι τραγος...δεν ξερεις τι θα πει πλακα... ;D ;D ;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 18:56
από Fteo
0 Απαντήσεις
2338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/06, 00:16
από Joef - Über Alles
26 Απαντήσεις
9282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 14:30
από Germ1984
5 Απαντήσεις
3350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/07, 12:17
από larsson
5 Απαντήσεις
2507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 18:33
από lampros.
5 Απαντήσεις
3687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 13:21
από rista
14 Απαντήσεις
6387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/10, 04:00
από takisffff
5 Απαντήσεις
3136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 15:37
από JP.M
6 Απαντήσεις
3927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/14, 22:51
από saved
4 Απαντήσεις
6590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 20:52
από Βραζίλης