Αποστολέας Θέμα: EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass  (Αναγνώστηκε 9123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass
« στις: 11/11/15, 13:16 »
Παίδες....

Χαλβαδιάζω να βάλω αυτούς τους μαγνήτες :
http://www.emgpickups.com/gzr-pj.html#video

σε αυτό το μπάσο :
http://intl.fender.com/en-GB/basses/precision-bass/duff-mckagan-precision-bass-rosewood-fingerboard-pearl-white/

απλά με προβληματίζει το γεγονός πως οι μαγνήτες έρχονται με 3 knobs (volume/volume/tone) ενώ το duff έχει volume/volume/Master TBX™ Circuit (Treble Bass Expander)

τώρα δεν ξέρω αν το "Master TBX™ Circuit (Treble Bass Expander)" είναι ένας πιο εντυπωσιακός τρόπος να πείς "tone control knob"

εδώ έχει μια ανάλυση γιατί το tbx είναι cool αλλά μετα απο κάποιο σημείο διαβάζω blah-blah-blah...
http://www.premierguitar.com/articles/The_Fender_TBX_Tone_Control_Part_1

# οπότε η πρώτη ερώτηση είναι ... τους βάζω ;;

# αν ναι, σημαίνει πως πρέπει να αλλάξω το tbx του μπάσου με το tone που έχει το set των μαγνητών;
# αν τοποθετήσω το tone του set των μαγνητών στο όργανο δημιουργεί δυνητικά κάποιο θέμα με τα ηλεκτρικά του μπάσου ;
# αν αφήσω το tbx δημιουργώ κάποιο πρόβλημα στους μαγνήτες;

Εκτιμώ πως όχι γιατι θεωρώ η μόνη παραδοχή είναι η ύπαρξη passive οργάνου/μαγνητών και οτι τα υπόλοιπα (μαγνήτες/pots) είναι interchangeable...

Ωστόσο με όλα αυτά τα "k" και τα "ohms" και τα τυλίγματα γύρω απο τα πηνία, και τα πόσα "k"`s και "ohm"`s έχει το tbx και πόσα "k"`s και "ohm"`s έχουν οι ΕΜG μαγνήτες κάπου χάνω την μπάλα και σκοπός είναι να φτιάσω (βελτιώσω) τον ήχο του οργάνου και όχι να κάψω τα παντα με μια θεαματική ηλεκτρική έκρηξη  :-\ ...

(ή ακόμα χειρότερα καταλήξω με λασμπομένο βορβορικό ήχο  :o )

ευχαριστώ...

please, discuss.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/15, 13:46 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass
« Απάντηση #1 στις: 11/11/15, 16:07 »
Με τα λιγα ξενικα που ξερω μαλλον αυτο το ντι-μπι-εξ λειτουργει ως τονε και αν το ζορισεις κιαλλο κοβει τα μεσαια.Αρα.Υποτιθετε σε δυνατες εντασεις στρωνεις τον ηχο.
Τωρα για emg.. δεν θα εβαζα.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι σημασια εχεουν οι αντιστασεις ποτενσιομετρων-μαγνητων κτλ και πως επιρεαζουν τον ηχο,ας μας ενημερωσει καποιος γνωριζων το θεμα τουτο,ομως ξερω οτι με την κλασικη συνδεσμολογια βαζοντας αντι για εναν αλλα 2 πικνωτες παραληλα,παιρνεις εναν μπασιαρη ηχο..ολ δε μανει.
Εξαλλου καταληγουμε στο γνωστο,πως θες καλο ενησχητη καμπινα κτλ κτλ και αφου απο εκει στρωνεις τον ηχο τοτε πολλα αλλα χανουν το νοημα τους(οχι τελειως,απλα ερχοντε πιο δευτερευοντα).
Πισο στο θεμα..βαλε κανα καλο σετ σειμουρ η ντιμαρζιο και ολα κομπλε.Πιστευω.

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΣΙΒ.Ναι εμενα το μειν μπασ ειναι ακτιβ,αλλα πρωτημω τα πασιβακια..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass
« Απάντηση #2 στις: 11/11/15, 16:54 »
ξερω οτι με την κλασικη συνδεσμολογια βαζοντας αντι για εναν αλλα 2 πικνωτες παραληλα,παιρνεις εναν μπασιαρη ηχο..ολ δε μανει.

σε ένα κύκλωμα η συνολική χωρητικότητα (capacity) για πυκνωτές σε παράλληλη σύνδεση ισούται με το άθροισμά τους ( Cολικο = C1 + C2 .... ) . άρα αντί για τους 2 πυκνωτές μπορείς να χρησημοποιήσεις έναν που να 'χει χωρητικότητα ίση με το άθροισμα των 2.


και όχι να κάψω τα παντα με μια θεαματική ηλεκτρική έκρηξη  :-\ ...

το tbx απ'ότι είδα είναι passive κύκλωμα (που στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει πως δεν παράγει ενέργεια και δεν ενισχύει το σήμα) οπότε αποκλείεται να έχεις τίποτα χολιγουντιανές εκρήξεις ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass
« Απάντηση #3 στις: 12/11/15, 10:32 »
...απλά με προβληματίζει το γεγονός πως οι μαγνήτες έρχονται με 3 knobs (volume/volume/tone) ενώ το duff έχει volume/volume/Master TBX™ Circuit (Treble Bass Expander) τώρα δεν ξέρω αν το "Master TBX™ Circuit (Treble Bass Expander)" είναι ένας πιο εντυπωσιακός τρόπος να πείς "tone control knob"


# οπότε η πρώτη ερώτηση είναι ... τους βάζω ;;
# αν ναι, σημαίνει πως πρέπει να αλλάξω το tbx του μπάσου με το tone που έχει το set των μαγνητών;
# αν τοποθετήσω το tone του set των μαγνητών στο όργανο δημιουργεί δυνητικά κάποιο θέμα με τα ηλεκτρικά του μπάσου ;
# αν αφήσω το tbx δημιουργώ κάποιο πρόβλημα στους μαγνήτες;

Ωστόσο με όλα αυτά τα "k" και τα "ohms" και τα τυλίγματα γύρω απο τα πηνία, και τα πόσα "k"`s και "ohm"`s έχει το tbx και πόσα "k"`s και "ohm"`s έχουν οι ΕΜG μαγνήτες κάπου χάνω την μπάλα και σκοπός είναι να φτιάσω (βελτιώσω) τον ήχο του οργάνου και όχι να κάψω τα παντα με μια θεαματική ηλεκτρική έκρηξη  :-\ ...

please, discuss.



Εφόσον έχεις επιλέξει το μπάσο που θες (καλή επιλογή) και τους μαγνήτες που θες (επίσης καλή επιλογή) να σου πω τα εξής. Το TBX είναι passive σύστημα της fender στο οποίο το knob μέχρι τη μέση λειτουργεί σαν κανονικό tone knob, από τη μέση και πάνω αυτό που κάνει είναι να αυξάνει τα μπάσα και τα πρίμα, κόβοντας στην ουσία μεσαία (χωρίς να έχει κάποιο boost ή κάτι που ενισχύει ή επηρεάζει σε db το σήμα).


Από εκεί και πέρα, οι μαγνήτες που θα πάρεις έχουν όλα τα ηλεκτρικά που χρειάζεσαι μέσα, άρα το μόνο που κάνεις είναι να αντικαταστήσεις τα "μαμά"  ηλεκτρικά του μπάσου σου με το set της EMG, Problem solved και τέλος. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το passive TBX του μπάσου σου με τους συγκεκριμένους μαγνήτες. Αν θες κάτι αντίστοιχο έχει διάφορα κόλπα η EMG που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, το BTC Control αν θες κάτι παρόμοιο. Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ η EMG βγάζει αρκετά τέτοια καλούδια. Για κιθάρα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και μπορώ να πω ότι αξίζουν τα λεφτά τους!


Πάμε στις ερωτήσεις σου:
1. Γνώμη μου να πάρεις το μπάσο, να το δοκιμάσεις να το παίξεις να το ακούσεις και αν δεν σου κάνει ναι να τους αλλάξεις.
2. Το TBX το ξεχνάς όπως και όλα τα μαμά ηλεκτρικά, αν θες πας σε μία λύση όπως σου έδωσα πάνω με το BTC control
3/4 όχι δεν δημιουργείς κάποιο πρόβλημα με την άποψη ότι τίποτα δεν πρόκειται να εκραγεί ή να χαλάσει. Με απλά λόγια όμως λόγω της ενεργής ιδιότητας των emg (actives) οι τιμές των ποτενσιομέτρων/αντιστάσεων κτλ πρέπει να είναι διαφορετικές από ότι σε κάποια passive εφαρμογή για να δουλεύει σωστά. Όχι ότι μπορεί να χαλάσει κάτι, απλά δεν θα είναι το αποτέλεσμα το προβλεπόμενο.


Overall σου ξαναλέω, στη θέση σου θα έπαιρνα το μπάσο, θα το δοκίμαζα και αν αποφάσιζα να αλλάξω μαγνήτες θα αντικαθιστούσα όλα τα ηλεκτρικά με αυτά της EMG. Δεν θα έκανα πειράματα για να ταιριάξω τα μεν με τα δε κτλ, γιατί εκ πείρας μιλώντας, θα δημιουργήσεις μπελά και θα καταλήξεις στο αυτονόητο.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/15, 10:34 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass
« Απάντηση #4 στις: 12/11/15, 14:42 »
Παντως εχε στο πισω μερος του μυαλου σου πως σκοπευω να παρω on-board pre-amp απο τον φιλο τσαρλι
http://passinwind.com/
https://www.flickr.com/photos/94625693@N04/
Θα βγουν οι 3 πλακετες σκετες χωρις πυκνωτες αντιστασεις κτλ 7 η 9 δολαρια+εξωδα αποστολης.
Μηλαμε για 3 band και κατι γραφικα με τις συχνοτιτες που μου εστειλε..το χαος το ιδιο..
Οποτε αν πας σε ακτιβακι σου στελνω και μονταρεις ενα τετοιο και..Λαβετε bass..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass
« Απάντηση #5 στις: 12/11/15, 14:49 »
Εξαλλου καταληγουμε στο γνωστο,πως θες καλο ενησχητη καμπινα κτλ κτλ και αφου απο εκει στρωνεις τον ηχο τοτε πολλα αλλα χανουν το νοημα τους(οχι τελειως,απλα ερχοντε πιο δευτερευοντα).

- συμφωνώ 100%

Πισο στο θεμα..βαλε κανα καλο σετ σειμουρ η ντιμαρζιο και ολα κομπλε.Πιστευω.

- το ιδανικό θα ηταν να υπήρχε ένα site στο οποίο να υπάρχουν samples απο διάφορους μαγνήτες σε μια σειρά απο συγκεκριμένα μπάσα, όχι για να ακούς στο περίπου προς τα που πάει ο ήχος, αλλα να έχεις πχ και την δυνατότητα να ακούσεις τον ίδιο humbacker και σε music man αλλα και σε warwick...  ::)

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΣΙΒ.Ναι εμενα το μειν μπασ ειναι ακτιβ,αλλα πρωτημω τα πασιβακια..

- αδελφέ μεγάλη κουβέντα... για πολλές μπύρες... σίγουρα τα active μπάσα προσφέρουν πολλές ευκολίες... αβάντες... το κακό είναι πως συνεργάζονται κάπως "παράξενα/ιδιαίτερα" με τα fuzz-ο-πετάλια... και μου αρέσουν τα fuzz-ο-πετάλια  ::)

---

το tbx απ'ότι είδα είναι passive κύκλωμα (που στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει πως δεν παράγει ενέργεια και δεν ενισχύει το σήμα) οπότε αποκλείεται να έχεις τίποτα χολιγουντιανές εκρήξεις ;)

- σούπερ !!!!  ;D όχι τίποτα άλλο δεν είμαι και οπαδός του Michael Bay  ;D ;D

---

Το TBX είναι passive σύστημα της fender στο οποίο το knob μέχρι τη μέση λειτουργεί σαν κανονικό tone knob, από τη μέση και πάνω αυτό που κάνει είναι να αυξάνει τα μπάσα και τα πρίμα, κόβοντας στην ουσία μεσαία (χωρίς να έχει κάποιο boost ή κάτι που ενισχύει ή επηρεάζει σε db το σήμα).

- Χμμμ, strike one.  Οι συγκεκριμένοι EMG θεωρητικά έχουν αρκετή παρουσία στα "μεσαία", με δεμένα "μπάσα" και κάπως scooped "πρίμα", αν το tbx κόβει τα μεσαία τότε μάλλον αναιρώ τον χαρακτήρα των μαγνητών  :-\

1. Γνώμη μου να πάρεις το μπάσο, να το δοκιμάσεις να το παίξεις να το ακούσεις και αν δεν σου κάνει ναι να τους αλλάξεις.


Το έχω ήδη... είναι το backup του backup μου... ωστόσο επιστρέφω σε αυτό όταν θέλω την απλότητα ενός fender... και τώρα σκέφτομαι να βελτιώσω κάπως... ο p του είναι οκ, τον j του δεν συμπάθησα ποτέ που υποτίθεται είναι ο "καλός" του  :P

3/4 όχι δεν δημιουργείς κάποιο πρόβλημα με την άποψη ότι τίποτα δεν πρόκειται να εκραγεί ή να χαλάσει. Με απλά λόγια όμως λόγω της ενεργής ιδιότητας των emg (actives) οι τιμές των ποτενσιομέτρων/αντιστάσεων κτλ πρέπει να είναι διαφορετικές από ότι σε κάποια passive εφαρμογή για να δουλεύει σωστά. Όχι ότι μπορεί να χαλάσει κάτι, απλά δεν θα είναι το αποτέλεσμα το προβλεπόμενο.

- Οι συγκεκριμένοι EMG είναι passive, (αν έχω καταλάβει σωστά) ... ωστόσο είναι το θέμα που τόνισες ευστοχα πιο πάνω, αν το tbx θάβει τα mids τότε γιατί να ασχοληθείς με έναν μαγνήτη που υποτίθεται έχει καλά  mids... :-\

μπορείς να χρησιμοποιήσεις, το BTC Control αν θες κάτι παρόμοιο. Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ η EMG βγάζει αρκετά τέτοια καλούδια. Για κιθάρα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και μπορώ να πω ότι αξίζουν τα λεφτά τους!

- ok, will do  ;) !!

Δεν θα έκανα πειράματα για να ταιριάξω τα μεν με τα δε κτλ, γιατί εκ πείρας μιλώντας, θα δημιουργήσεις μπελά και θα καταλήξεις στο αυτονόητο.

- point taken  ;)
ωστόσο η σκέψη μου στηρίζονταν στο γεγονός πως εφόσον μαγνήτες και controls είναι all-around αναλωσιμα που πάνω-κάτω πάνε παντού (υποθέτω και για αυτό το λόγο τα πουλάει και η fender/emg χωριστά) θα ήταν πιο εύκολα στην "συνεργασία".

---

Αυτό που ειλικρινά με τρώει με αυτό το μπάσο είναι πως τα 2 εξτραδάκια τα οποία έχει για να ξεχωρίζει απο τα υπόλοιπα MiM fenders ήταν:
α) ο Seymour Duncan STKJ2B μαγνήτης στη γέφυρα, και
β) το TBΧ Tone Circuit,
τα οποία στην τελική ήταν και τα features που δεν μου έκατσαν καλά !!!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/15, 14:51 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass
« Απάντηση #6 στις: 12/11/15, 15:12 »
(ανοιγω μια παρενθεση ετσι γιατι ειμαι χοριατης και περιεργος.Τι ενησχητη εχεις?


Υ.Γ. δεν εκλεισα την παρενθεση για να απαντησεις  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass
« Απάντηση #7 στις: 13/11/15, 10:53 »
 (βλέπω να μας κλείνουν το thread καθώς βγαίνουμε εκτός θέματος) !!!  ;D
 
 Αρχικά είχα έναν 30άρι Peavey Αμερικάνικο (δλδ τον είχε φέρει ένας φίλος από Αμερική, μαζί με ένα μετασχηματιστή για να μπαίνει σε Ευρωπαϊκές πρίζες που ζύγιζε 5 κιλά), σούπερ ήχος, με τρελή μόντα για να παίρνει σήμα από δύο διαφορετικά όργανα.  Στη συνέχεια ένα Behringer με 15άρι ηχείο και ένα tweeter (ή όπως λέγεται εκείνο το μικρό ηχειάκι).  Για τα λεφτά του απίστευτα τίμιος ενισχυτής.  Έζησε κοντά στα 3-4 χρόνια μόνο αλλά με σουπερ χρήση και άπειρα κουβαλήματα σε διάφορα lives…   Τώρα έχω έναν Ashdown Perfect 10, ψαρωτικός καθώς είναι κεφαλή με δύο δεκάρες καμπίνες.  Απλά τον έχω κάψει και παρά τα όσα μαστορέματα τρώει φρίκες.  Συμπαθητικός ωστόσο ...  απλά οι Ashdown στα αυτιά μου θα είναι είτε πολύ καλοί είτε πολύ χάλια… Studio-wise μισώ τους Marshall για μπάσο και περίμενα κάτι περισσότερο από τους Gallien-Krueger.  Πιστεύω πως κατά βάθος είμαι Peavey-fan (και ο καλύτερος ενισχυτής πού έχω παίζει ever ήταν ένας solid state Peavey σε «γνωστό» studio στο Χαλάνδρι, νομίζω με ένα 15άρι και μερικά 12άρια ή ένα 15άρι και μερικά 10άρια (πραγματικά δεν θυμάμαι) ;) ).  Late 80`s – early 90`s κομμάτι δυστηχώς και αυτός μας άφησε χρόνους... :'(   

Τέλος ευχάριστη έκπληξη για μένα ήταν οι Mesa Boogie που έπαιξα πρόσφατα...

Και επειδή είμαι άνθρωπας της μοδός… ίσως ο επόμενος αγοραστός να είναι Orange... (απλά δεν το έχω με το βάλε βγάλε λάμπες και δεν ξέρω πόσο καλό (ή μάλλον πόσο κακό είναι) να έχεις λαμπάτο μπασοενισχυτή  :-\ ).
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/15, 11:01 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EMG GZR P/J σε Duff McKagan MiM Bass
« Απάντηση #8 στις: 13/11/15, 11:02 »
α...εσυ εισαι για πολλες μπιρες κουβεντα..
Πισω στο θεμα σου.
Τα μπαρτολινια τα σκεφτικες;εχουν και σουπερ πριαμπ για καθε ιδους γουστα-μουτρα
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
17016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/12, 17:35
από bassman(4 String Suicide!)
2 Απαντήσεις
8993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 14:32
από vagx69
32 Απαντήσεις
15193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:04
από Jezus
bass distortion

Ξεκίνησε από BilliSsS Εφέ

0 Απαντήσεις
1896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 23:13
από BilliSsS
18 Απαντήσεις
7569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 17:26
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 18:05
από vangelis
Bass pedalboard

Ξεκίνησε από SteveWrathchild Εφέ

9 Απαντήσεις
4796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 22:21
από Jezus
8 Απαντήσεις
6921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:23
από detroit
3 Απαντήσεις
11689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 15:26
από foulis
6 Απαντήσεις
5693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 11:55
από Βραζίλης