Αποστολέας Θέμα: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)  (Αναγνώστηκε 5876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« στις: 06/04/09, 05:34 »

Guest appearances by Kiko Loureiro (Angra) and Brett Garsed

Produced by Ioannis Anastassakis & Bob Katsionis

Mixed & Mastered by Jim Voutsas, Aris Markogiannakis, Chris Mike and Ioannis Anastassakis





Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« Απάντηση #1 στις: 06/04/09, 14:15 »
καταπληκτικό εξώφυλλο και....πολλοί χορηγοί! :P
συγχαρητήρια για την κυκλοφορία...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« Απάντηση #2 στις: 07/04/09, 08:50 »
Αντε Μπράβο! μετά την ακρόαση θα γράψουμε και απόψεις αν και μόνο και απο την παρουσίαση περιμένεις πολλά. ;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος dreddoukos77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« Απάντηση #3 στις: 29/04/09, 01:03 »
    Εγώ λοιπόν πήρα το νεο CD του Αναστασακη - και θα αρπαξω την ευκαιρια να κανω ενα αναλυτικο review!!

    Mε 2 λογια: Εκπληκτικά κομμάτια, δύο original flamenco συνθέσεις για solo κιθαρα, απύθμενη τεχνική, αξιοπροσεχτες μελωδιες, φοβερα guest solos από κιθαρίστες-μεγαθήρια όπως ο Kiko Loureiro και ο Brett Garsed να κλαίνε μανούλες, πλήκτρα-Κατσιώνης που σπάνε κόκαλα, εξαιρετικό και πραγματικά ωριμο παίξιμο και ωραιος, καθαρος ήχος παραγωγής…

    By the way, το CDάκι (το έχω τώρα στα χέρια μου) έρχεται σε ένα πολύ όμορφο οπτικά πακέτο Το artwork μου αρέσει πολύ περισσότερο από το προηγούμενο, ειδικά στο εξώφυλλο είναι να το χαζεύεις - πολυ γαματο concept!!

    Αλλά για να επιστρέψουμε, στο σημαντικόν του πράγματος, φυσικά και το πιο ωραίο που θα βρει κανείς στο “Orbital Attempt” είναι η μουσική… Γι’ αυτούς που δεν έχουν ακούσει τον κιθαρίστα, παιδιά (ειδικά μ’ αυτό το δίσκο!) ξανασκεφτείτε το! Γι’ αυτούς τώρα που γνωρίζουν τον κύριο Αναστασσάκη σαν κιθαρίστα και έχουν ακούσει τον πρώτο δίσκο σίγουρα το εν λόγω δισκάκι είναι πολυαναμενόμενο! Αυτό που έχω να πω εγώ σαν ακροατής είναι δικαίως του λόγου!

    Ξεχάστε αυτά που ξέρατε… Εδώ ο άνθρωπος είναι ΆΠΑΙΧΤΟΣ, τα κομμάτια πολύ πιο βαριά και το ύφος που έχει ο καινούργιος δίσκος σαν σύνολο πηγαίνει νομίζω στον καλλιτέχνη πολύ καλύτερα, είναι πολύ πιο σαφές και πολύ πολύ ιδιαίτερο.Ένα πραγματικά πολύ εντυπωσιακό CD απ’ όλες τις απόψεις! Προσωπικά είναι απο τα καλύτερα που εχω άκουσει στο είδος τα τελευταία χρόνια…

    Τα ροκ στοιχεία είναι πολύ πιο έντονα με τρέμολα, αρμονικές και τα ρυθμικά να παίρνουν σε αρκετά σημεία τον πρώτο ρόλο στη σύνθεση, με εμφανές και ξεκάθαρο το προσωπικό στυλ του δημιουργού!  Ο Αναστασάκης είναι εδώ πιο χορταστικός από ποτέ και η προσωπική του σφραγίδα είναι all over the place! Πραγματικά ο συγκεκριμένος δίσκος γι’ αυτούς που γούσταραν τον πρώτο είναι σαν να μπαίνουν σε πιο βαριά ναρκωτικά… Όλες οι επιρροές του κιθαρίστα είναι πολύ καλύτερα αφομοιωμένες στη μουσική σε βαθμό που ακούγονται στον μέσο ακροατή του είδους, αλλά έχουν ανασυνθεθεί μ’ ένα πολύ όμορφο τρόπο, ενώ σε ορισμένα σημεία ανατριχιάζει κανείς με το τι έχει βάλει μέσα ο άνθρωπος…

    Το “Weird Thing” και το “Progressive Minds” (3 και 6 αντίστοιχα) κατ’εμέ ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα του δίσκου, είναι κομμάτια σταθμός, και τα θεωρώ τα μέχρι στιγμής masterpieces (μαζι με το Caravan of Despair του προηγουμενου του CD) του καλλιτέχνη. Προκαλούν δέος στον ακροατή απ’ όποια οπτική κι αν σταθεί απέναντι στη μουσική: κιθαριστικά, μουσικά, συνθετικά, τα κομμάτια είναι απλά υπέροχα! Από την πρώτη στιγμή που άκουσα τα κομμάτια κόλλησα άσχημα! Favorites το σημείο με τα latin-πλήκτρα στα ρυθμικά στο “Weird Thing” και εννοείται το απιστευτο country (WTF? παιζει ΚΑΙ country??) σημείο στο “Progressive Minds”. Εννοείται όμως ότι τα συγκεκριμένα κομμάτια, για οποιοδήποτε γιούχου κιθαριστα που σέβεται τον εαυτό του, ακούγονται στο repeat κανα-δυό μέρες!

    To make a long story short, το “Orbital Attempt” (όχι ότι ο πρώτος δε μας άρεσε, έτσι; ) είναι νομίζω must για οποιονδήποτε ακροατή της instrumental rock/fusion (καταχρηστικά, κάπου πρέπει να το κατατάξουμε)! Για άλλη μια φορά πολύ πολύ καλή δουλειά κύριε Αναστασάκη!

    Υ.Γ./έκκληση προς τον καλλιτέχνη: Αν και εντάξει είναι ΠΟΛΥ νωρίς είναι ακόμα, ωστόσο, ελπίζω να μην ξανακάνουμε δύο χρόνια για καινούργιο δίσκο, ε, φανταστικέ κιθαριστα; Του χρόνου τέτοια εποχή θα βγαίνει, ε; ε;

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« Απάντηση #4 στις: 26/05/09, 05:07 »
Ευχαριστω για τα καλα σου λόγια - τα εκτιμω!

Να και η πρωτη "ξενη" κριτικη του CD απο το


Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« Απάντηση #5 στις: 19/06/09, 22:08 »
Έχοντας και εγώ τον δίσκο στα χέρια μου για κάποιους  μήνες τώρα αποφάσισα να παραθέσω και εγώ την «κριτική» μου:

Πρώτα απ’ όλα το artwork είναι πάρα πολύ επαγγελματικό και  καλαίσθητο. Πραγματικά το CD ακόμα πριν το ανοίξεις σε προϊδεάζει θετικά. Και πάμε τώρα στο «περιεχόμενο»:

Ο δίσκος αρχίζει με το πολύ  «πιασάρικο» riff  του “The promised land” ένα μελωδικό AOR κομμάτι στο οποίο ο Γιάννης δεν κρύβει τις 80’s metal επιρροές του (George Lynch, Warren De Μartini) και σε βάζει αμέσως μέσα στο ύφος της νέας του δουλειάς. Η παραγωγή είναι σαφώς ποιοτικότερη από τον πρώτο του δίσκο ο ήχος του πολύ καλύτερος..Ακολουθούν κομμάτια όπως το Astrochicken Victorious Attack  στο οποίο περιλαμβάνεται μία εκπληκτική εναλλαγή solos με τον Bob Katsionis. To Weird Thing κινείται περισσότερο σε fusion μονοπάτια με τον Kiko Loureiro να συμμετέχει προσθέτοντας και αυτός το χαρακτηριστικό του ύφος στο κομμάτι. Φυσικά από οποιαδήποτε δουλειά του Γιάννη δεν θα μπορούσαν να λείψουν και τα flamenco κομμάτια ( A Mi Madre, Veridiana) στα οποία εκτός από την απλώς εκπληκτική εκτέλεση αξίζει να σημειωθεί και η εξαιρετική ηχογράφηση η οποία έχει καταφέρει να «αιχμαλωτίσει» όλες τις δυναμικές της κιθάρας κάνοντας την ακρόαση των κομματιών ακόμα πιο απολαυστική. Το ομώνυμο κομμάτι του δίσκου είναι ένα κλασσικό μελωδικό metal σαφώς πιο  straightforward στο αυτί το οποίο ακολουθείται από το  “Progressive Minds” που είναι ίσως το αποκορύφωμα του δίσκου, ένας καταιγισμός εναλλαγών και παικτικών στυλ (από rock n’roll, country σε progressive metal) ο όποιος είναι ότι καλύτερο για να τονίσει την εξωπραγματική  τεχνική κατάρτιση του Αναστασάκη. Ακολουθεί το Abort Horizon, άλλο ένα metal κομμάτι σε πιο power φόρμες και last but not least  όπως θα έλεγαν οι φίλοι μας από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού… το Greek  Guitar Power Jam  όπου οι πλέον προικισμένοι και ταλαντούχοι μαθητές του Γιάννη ξεδιπλώνουν το ταλέντο τους με τον πλέον πειστικό τρόπο. Προσφέρεται ως bonus το σχετικό   backing track καθώς και μία συλλογή από guest solos του Αναστασάκη σε άλλες συνεργασίες.

Συνολικά ο δίσκος έχει σαφώς καλύτερη παραγωγή από το «Suspension of Disbelief ” και παρόλο  που στυλιστικά είναι πιο επικεντρωμένος στο metal παιχτικά είναι πιο ώριμος και πιο ολοκληρωμένος προσφέροντας μεταξύ άλλων textbook vibrato και ένα  tour de force σε  τεχνικές όπως hybrid picking όπου όπως και οι άλλοι μεγάλοι του είδους (Firkins, Garsed)  ο Αναστασάκης έχοντας εξελίξει σε απίστευτο βαθμό το muting του επιτυγχάνει super-smooth αποτελέσματα τα οποία παραπέμπουν σε άλλα όργανα. Ένα μεγάλο μπράβο σε ένα μεγάλο Έλληνα κιθαρίστα ο οποίος με αυτήν του την δουλειά μας περνάει το μήνυμα ότι είναι εδώ....

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« Απάντηση #6 στις: 09/12/09, 23:22 »
Aν και αρκετα..καθυστερημενα  ;)

Για οσους ενδιαφερονται, να και το Link στο iTunes

http://itunes.apple.com/us/album/orbital-attempt/id314149868

                       Φιλικά,
                                  Γιάννης


Ιωάννης Αναστασάκης
G.I.T Tutor               - Musicians Institute (Hollywood, CA)              ||MYSPACE Profile         - http://www.myspace.com/ioannisanastassakis
RGT Tutor                 - London College of Music                               || Youtube Channel         - http://www.youtube.com/user/IoannisAnastassakis
Professor of Music   - American College of Greece (Deree College)   ||Official WWW Site      - http://www.ioannis.org




Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« Απάντηση #7 στις: 22/12/09, 15:33 »

Αποσυνδεδεμένος ioannisperakopoulos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Έναν Άνδρα Τον Αλλάζεις Μόνο Αν Φοράει Πάνες!
    • Προφίλ
Απ: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« Απάντηση #8 στις: 29/12/09, 22:03 »
χα χα χα !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τελικά παρ' όλο το high status/cheesy/ψωνισμένο προφίλ που πουλάς, δεν παύεις να έχεις και χιούμορ!!!

You get 2.5/10 points for uploading this (Chronicles of Chaos) review!!!!

RESPECT!!! ;D

Υ.Γ.: Το ξέρω ότι το post είναι κάπως άσχετο με το θέμα, αλλά υπόσχομαι να επανορθώσω!
Μόνο και μόνο από το review αυτό, θα τσιμπήσω το CDάκι (δεν το έχω πάρει) και θα γράψω κι εγώ τη γνώμη μου!!!!

χαχαχα 8)
Και πάλι RESPECT!!!

Αποσυνδεδεμένος ioannisperakopoulos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Έναν Άνδρα Τον Αλλάζεις Μόνο Αν Φοράει Πάνες!
    • Προφίλ
Απ: Ioannis Anastassakis - "Orbital Attempt" (2009)
« Απάντηση #9 στις: 29/12/09, 22:07 »
εεε.... κι άλλο άσχετο μέ το θέμα... αλλά σχετικό με το προηγούμενο post
(δεν ξέρω πως να διορθώνω αυτά που έχω γράψει, σόρυ είμαι καινούργιος!)


Το ORBITAL ATTEMPT που μπορώ να το βρώ? Μόνο on-line ή μπορώ και από δισκοπωλεία (μένω κέντρο και θα με βόλευε απλά να το τσιμπήσω σε hard copy), γι' αυτό ρωτάω........

Ευχαριστώ!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
12146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
15 Απαντήσεις
36866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/14, 22:29
από Ioannis Anastassakis
14 Απαντήσεις
6698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/10, 18:31
από TheVrachnoprofiter
26 Απαντήσεις
12194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 16:40
από Ioannis Anastassakis
10 Απαντήσεις
6341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/14, 11:14
από Guitar Fan
4 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:35
από dimitriendri
10 Απαντήσεις
5771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:24
από Ioannis Anastassakis
6 Απαντήσεις
4884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 14:40
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
5057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/14, 22:11
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
2317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 16:18
από Ioannis Anastassakis