Αποστολέας Θέμα: Για την gt-8 της boss!  (Αναγνώστηκε 11258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Για την gt-8 της boss!
« στις: 12/11/07, 15:05 »
Δεν εψαξα και πολυ αν το θεμα εχει ξανασυζητηθει αλλα ελπιζω να μην πειραζει!
Το θεμα μου ειναι το εξης: εχω εναν λαμπατο engl και θελω πεταλιερα καλη μονο για τα εφφε.
Εχω την AX1500 της korg, (παντα στο fx loop του ενισχυτη) αλλα η ποιοτητα του ηχου πεφτει εμφανως,
ακομα και αν το πεταλι ειναι στο bypass, κ η σκεψη μου προφανως ειναι οτι το bypass δεν ειναι κ πολυ πραγματικο.
Περα απ αυτο, οι A/D D/A μετατροπεις σιγουρα δεν ειναι πανω απο 20bit-οι. Ετσι παμε στην λυση της Boss!
Οτι θα δω διαφορα με τους 24bit-ους μετατροπεις ειμαι σιγουρος! Ομως το bypass πως ειναι; εχει δοκιμασει
κανεις να βρει τη διαφορα; μηπως οτι κ να βαλω η ποιοτητα θα πεφτει; μηπως πρεπει να βαλω ενα απλο εξωτερικο bypass ως ενα καλωδιο παραλληλα στο πεταλι; κ ενα ακομα: εχει δοκιμασει κανεις τη συνδεση με 4 καλωδια, δηλαδη
κιθαρα-> input πεταλιερας / send πεταλιερας-> input ενισχυτη/ send ενισχυτη-> return πεταλιερας/
output πεταλιερας-> return ενισχυτη ; το loop της πεταλιερας ειναι αμεσως μετα τα distortions κ πριν τα delay και τα fx της;;
Οποιος μπορει να βοηθησει μετα απ αυτον τον βομβαρδισμο ερωτησεων τον ευχαριστω!!! :) 

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #1 στις: 12/11/07, 15:39 »
H GT8 έχει την μέθοδο με τα 4 καλώδια, όπου μπορείς να χρησιμοποιείς τα κανάλια του ενισχυτή σου (και να τ'αλλάζεις κιόλας μέσω της GT8 ως footswitch) και να χρησιμοποιείς τα πετάλια και τα εφφέ τις GT8, χωρίς τις εξομοιώσεις ενισχυτών και καμπίνων της. Οπότε δεν νομίζω να'χεις πρόβλημα με το bypass, αφου ουσιαστικά είναι σαν να συνδέεις πετάλια στον ενισχυτή σου. Κι εξάλλου στην GT8 μπορείς να κανονίσεις που είναι τι σε όλη την αλυσίδα οπότε δεν νομίζω να'χεις πρόβλημα. Τώρα περαν αυτού τι παραπάνω bypass να θες να κάνεις? Εννοώ εφόσον ήδη ακούς τον ενισχυτή σου και όχι την πεταλιέρα...  ???

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #2 στις: 12/11/07, 15:59 »
Βασικα παλι θα εχεις λιγη απωλεια στον ηχο διοτι θα υποστει ψηφιακη επεξεργασια το σημα σου και στο return θα περνεις το σημα που δημιουργειται απο το d/a converter της πεταλιερας.  Αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερης ποιοτητας απο αυτο που εχεις τωρα...
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Stathis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #3 στις: 12/11/07, 17:08 »
Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Με μια ψηφιακη πεταλιερα θα αλλοιωσεις τον ζεστο ηχο του λαμπατου. Η προταση μου ειναι :ασε κατα μερος τη πεταλιερα και χτυπα 3-4 πεταλακια εφε κατα προτιμηση λαμπατα με τα εφε που σε ενδιαφερουν. Ετσι θα σαι μαγκακος και θα φυσας απο ηχο.

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #4 στις: 12/11/07, 17:58 »
Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Με μια ψηφιακη πεταλιερα θα αλλοιωσεις τον ζεστο ηχο του λαμπατου. Η προταση μου ειναι :ασε κατα μερος τη πεταλιερα και χτυπα 3-4 πεταλακια εφε κατα προτιμηση λαμπατα με τα εφε που σε ενδιαφερουν. Ετσι θα σαι μαγκακος και θα φυσας απο ηχο.



συμφωνώ 100%

αυτό σου προτείνω κι εγώ.
με κάνα 400αρι θα πάρεις πολύ καλής ποιότητας πετάλια, και θα αλλοιώσεις τον ήχο σου σε ποιότητα.
Κι εφ όσων ο ήχος του ενισχυτη σου, σου αρέσει είναι μονόδρομος.
καλές αγορές.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #5 στις: 12/11/07, 19:36 »
Ευχαριστω για τα σχολια παιδια!Εχει να πεσει ψαξιμο ακομα!! Παντως το προγραμματιζομενο harmonizer της gt8
ειναι πολυ δελεαστικο αν ειναι απο μετριο κ πανω! thnx ;)

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #6 στις: 12/11/07, 21:37 »
απο το harmonizer της gt-8 μην περιμενεις κ πολλα (ειναι κατω του μετριου)
κοιτα κ το g-major (ρακ ειναι βεβαια αλλα με ενα Midi controller γινεται κ πεταλιερα  ;D)
ειναι αρκετα transparent και εχει πολυ καλα fx
αν το harmonizer σου ειναι απαραιτητο τοτε μονοδρομος ειναι το g-force

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #7 στις: 13/11/07, 14:23 »
Να ρωτισω κατι αλλο μια υπαρχει ετοιμο το θεμα; Ακουσα οτι με την gt8 μπορεις με μια επιλογη αν εχεις την κιθαρα σε sandard κουρδισμα να διαλεξεις να ακουγετε σαν αν εχεις D ας πουμε. Γινετε κατι τετιο; Μου ακουστικε πολυ περιεργο και δεν μπορω να πιστεψω οτι συμβενει κατι τετιο...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #8 στις: 13/11/07, 16:42 »
Αυτο γινεται σε αρκετες πεταλιερες τετοιου τυπου και δεν ειναι τοσο απιστευτο οσο ακουγεται. Το θεμα ειναι οτι
για να το κανεις με φθηνο τροπο εχεις ποιοτητα αρκετα χαμηλη. πχ: http://www.thomann.de/gr/eventide_dsp_4000_b.htm
δεν πουλαει ονομα η eventide οταν ενα rack εφφε μονο για harmonizer/pitch changer εχει 4000!
Στην korg μου το εφφε αυτο εχει χαρακτηριστικη καθυστερηση, περα απ την αλλοιωση του ηχου. Κ επειδη το εχω χρησιμοποιησει πολυ για να προσομοιωσω 7χορδη σε ικανοποιει μονο η αισθηση οτι καταφερες να παιξεις λιγο διαφορετικα! Ουτε ογκος, ουτε attack, ουτε resonance, ολα χανονται. Δεν μπορω να φανταστω οτι στη boss θα ειναι αλλης "κλασης" οταν εχεις να το συγκρινεις με τα 4000€, απλα καλυτερης ποιοτητας. Κ εννοειται οτι με 4000 η και 2000 η και 1500 ευρω παιρνεις 2-3 κιθαρες για να αλλαζεις κουρδισματα.. Η με τα 350-400 της boss παιρνεις μια φθηνη κιθαρα με προοπτικη (η κ οχι) να αλλαξεις μαγνητες.. κλπ.. Κοινως την gt-8 την παιρνεις για τις παμπολλες επιλογες οταν μερικες απ αυτες ειναι τα καλα modeling ενισχυτων (κατα κοινη ομολογια, εμενα δε μ αρεσουν) και τα πιο κλασσικα εφφε chorus/flanger/delay..
(Ηταν το πρωτο μου post στο οποιο απανταω ερωτηση καποιου!!Ελπιζω να μην σε ζαλισα!) ;D

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #9 στις: 13/11/07, 16:51 »
Κ κατι ακομα!Οπως βλεπεις ο PlusYear το g-force στα 1000 περιπου μου συνεστησε για αυτη τη δουλεια (εννοω τα 4000€ ειναι το ακρο). αν θελεις να ακουσεις πως ειναι περιπου η ποιοτητα των εφφε της boss που εχουν σχεση με pitch:
http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=22 δες το demo σ αυτην τη σελιδα!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #10 στις: 13/11/07, 23:10 »
Να ρωτισω κατι αλλο μια υπαρχει ετοιμο το θεμα; Ακουσα οτι με την gt8 μπορεις με μια επιλογη αν εχεις την κιθαρα σε sandard κουρδισμα να διαλεξεις να ακουγετε σαν αν εχεις D ας πουμε. Γινετε κατι τετιο; Μου ακουστικε πολυ περιεργο και δεν μπορω να πιστεψω οτι συμβενει κατι τετιο...

Το εφφέ λέγεται detune (το pitch shifter που παρατέθηκε πιο πάνω είναι εφφέ που αλλάζει τη νότα ανάλογα με την κλίση του πεταλιού, σαν whammy) αλλά θα διαφωνήσω ότι το detune της GT8 είναι άσχημο.. Γενικά η GT είναι πολύ καλή πεταλιέρα σε επίπεδο value for money.. Οκ, χαλάει την λαμπάτη χροιά, αλλά νομίζω ότι σαν εργαλείο εναλλαγής ήχων είναι πολύ χρήσιμο.. Όσο την είχα στην κατοχή μου, είχα καταφέρει να φτιάξω αρκετά αξιόλογους ήχους (έπεσε πολύ μελέτη βέβαια στα manuals :D) γιατί απλά είναι πολυεπίπεδη και με πάρα πολλές επιλογές (το τελευταίο για μερικούς είναι μειονέκτημα)..

απο το harmonizer της gt-8 μην περιμενεις κ πολλα (ειναι κατω του μετριου)
κοιτα κ το g-major (ρακ ειναι βεβαια αλλα με ενα Midi controller γινεται κ πεταλιερα  ;D)
ειναι αρκετα transparent και εχει πολυ καλα fx
αν το harmonizer σου ειναι απαραιτητο τοτε μονοδρομος ειναι το g-force

Πολύ καλή η G-force, Made in Dermank and not in Taiwan, σχεδον true bypass, από τα καλύτερα intelligent harmonizer της αγοράς, αλλά € 1000;; Δηλαδή ότι πιάνει (και παίζει) ο Vai ή ο Petrucci γίνεται χρυσάφι; Το θεωρείτε λογικό μιας και υπάρχει και το g-major που κοστίζει € 400 (και πολλά λέω); Το περίεργο είναι ότι και εγώ ο ίδιος έχω μπει στο τρυπάκι και σκέφτομαι να την αγοράσω (σχιζοφρενικό, έτσι :D); Μήπως κάποιος μπορεί να μας δώσει μια καλή απάντηση γιατί έχει τόσο υψηλή τιμή;
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/07, 23:25 από faser »

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #11 στις: 13/11/07, 23:24 »
Πολύ καλή η G-force, Made in Dermank and not in Taiwan, σχεδον true bypass, από τα καλύτερα intelligent harmonizer της αγοράς, αλλά € 1000;; Δηλαδή ότι πιάνει (και παίζει) ο Vai ή ο Petrucci γίνεται χρυσάφι; Το θεωρείτε λογικό μιας και υπάρχει και το g-major που κοστίζει € 400 (και πολλά λέω); Το περίεργο είναι ότι και εγώ ο ίδιος έχω μπει στο τρυπάκι και σκέφτομαι να την αγοράσω (σχιζοφρενικό, έτσι :D); Μήπως κάποιος μπορεί να μας δώσει μια καλή απάντηση γιατί έχει τόσο υψηλή τιμή;

γιατι το g major δεν εχει Intelligent harmonizer  ;)
αν θες ενα απλο pitch shifter τοτε με ενα g major εισαι καλυμενος

Τωρα αλλες διαφορες μεταξυ των 2 ειναι οτι στο gf μπορεις να φτιαξεις την αλυσιδα των fx οπως θες ενω στο gm ειναι συγκεκριμενη απλα εχεις καποια fx block
Ενα υπερ του gm ειναι οτι εχει relay για να μπορεις να αλλαζεις τα καναλια του ενισχυτη σου ενω το gf δεν εχει
Τελος το gf εχει speaker simulation και overdrive

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #12 στις: 13/11/07, 23:47 »
Πολύ καλή η G-force, Made in Dermank and not in Taiwan, σχεδον true bypass, από τα καλύτερα intelligent harmonizer της αγοράς, αλλά € 1000;; Δηλαδή ότι πιάνει (και παίζει) ο Vai ή ο Petrucci γίνεται χρυσάφι; Το θεωρείτε λογικό μιας και υπάρχει και το g-major που κοστίζει € 400 (και πολλά λέω); Το περίεργο είναι ότι και εγώ ο ίδιος έχω μπει στο τρυπάκι και σκέφτομαι να την αγοράσω (σχιζοφρενικό, έτσι :D); Μήπως κάποιος μπορεί να μας δώσει μια καλή απάντηση γιατί έχει τόσο υψηλή τιμή;

γιατι το g major δεν εχει Intelligent harmonizer  ;)
αν θες ενα απλο pitch shifter τοτε με ενα g major εισαι καλυμενος

Τωρα αλλες διαφορες μεταξυ των 2 ειναι οτι στο gf μπορεις να φτιαξεις την αλυσιδα των fx οπως θες ενω στο gm ειναι συγκεκριμενη απλα εχεις καποια fx block
Ενα υπερ του gm ειναι οτι εχει relay για να μπορεις να αλλαζεις τα καναλια του ενισχυτη σου ενω το gf δεν εχει
Τελος το gf εχει speaker simulation και overdrive

Thanks PlusYear.. Όλα αυτά που ανέφερες είναι λίγο έως πολύ γνωστά.. Όσο για τον harmonizer, αν δεν είναι intelligent δεν είναι harmonizer.. Period.. Με την ερώτηση που έκανα ήθελα να δω αν πιστεύετε ότι τέτοια διαφορά στη τιμη μεταξύ major και force δικαιολογείται από τα ειδικά χαρακτηριστικά τους.. Μήπως επειδή το ένα είναι κάπως "signature" ενώ το άλλο δεν είναι, βρίσκουν ευκαιρία για "καπέλα" στις τιμές;

p.s. Νομίζω ότι και χωρίς το relay όποιος έχει ενισχυτή με midi μπορεί να προγραμματίσει το foot controller έτσι ώστε να αλλάζει τα κανάλια του ενισχυτή του μέσω αυτού.. Μειονέκτημα της force, βέβαια, αλλά όχι επιλήψιμο..

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #13 στις: 14/11/07, 00:30 »
γιατι το g major δεν εχει Intelligent harmonizer  ;)
αν θες ενα απλο pitch shifter τοτε με ενα g major εισαι καλυμενος
Thanks PlusYear.. Όλα αυτά που ανέφερες είναι λίγο έως πολύ γνωστά.. Όσο για τον harmonizer, αν δεν είναι intelligent δεν είναι harmonizer.

Για αυτο ειπα οτι ειναι ενα απλο pitch shifter  ;)


p.s. Νομίζω ότι και χωρίς το relay όποιος έχει ενισχυτή με midi μπορεί να προγραμματίσει το foot controller έτσι ώστε να αλλάζει τα κανάλια του ενισχυτή του μέσω αυτού.. Μειονέκτημα της force, βέβαια, αλλά όχι επιλήψιμο..

το relay δεν ειναι για ενισχυτες με midi αλλα για ενισχυτες χωρις midi
οποτε πρεπει ο foot controller να εχει relay (το κλασσικο fcb εχει παντως  ;) )
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/07, 00:34 από PlusYeaR »

Αποσυνδεδεμένος e_kazazis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #14 στις: 24/12/07, 00:35 »
εχει δοκιμασει κανεις τη συνδεση με 4 καλωδια, δηλαδη
κιθαρα-> input πεταλιερας / send πεταλιερας-> input ενισχυτη/ send ενισχυτη-> return πεταλιερας/
output πεταλιερας-> return ενισχυτη ;

1)οταν κανει καποιοσ την συνδεση αυτη με τα 4 καλωδια τι κερδιζει?ποιος ο σκοπος?
2)για να ακουστει καλυτερα πρεπει να απενεργοποιησεις το pre-amp της gt8?
3)στο loop της gt8 εχω συνδεμενα ενα overdrive και ενα distorsion.με την παραπανω συνδεσμολογια πως πρεπει να τα βαλω??
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/07, 03:03 από e_kazazis »

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #15 στις: 24/12/07, 00:49 »
Η gt-8 χαλαει πολυ τον ηχο του ενισχυτη αν θελεις να χρησιμοποιησεις τις προενισχυσεις του ενισχυτη σου!(με κλειστα τα preamps της πεταλιερας εννοω). ετσι, σου προτεινω αφου θελεις μονο τα εφφε παρε ξεχωριστα πεταλακια,να εχεις ακριβως τα εφφε που χρειαζεσαι και τιποτε παραπανω. οσο για την αλλαγη των κουρδισματων με το pitch shifter της boss , πολυ μουφα....και δεν πιστευω οτι υπαρχει μηχανημα που το κανει αυτο , και να ακουγεται η κιθαρα πραγματικα. αν ψαχνεις μονο τα εφφε μαλλον η λυση της πεταλιερας για σενα , και ειδικα αφου εχεις και λαμπατο, μαλλον ειναι ο λαθος δρομος..... ;)

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #16 στις: 24/12/07, 09:54 »
Ομως το bypass πως ειναι; εχει δοκιμασει κανεις να βρει τη διαφορα;
True Bypass δεν είναι, και κάνει διαφορά στον ήχο. Έχει ένα global eq, μπορείς να παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις και να το φέρεις κάαααπως καλύτερα, αλλά έχει διαφορά

μηπως οτι κ να βαλω η ποιοτητα θα πεφτει; μηπως πρεπει να βαλω ενα απλο εξωτερικο bypass ως ενα καλωδιο παραλληλα στο πεταλι;
Δεν θα πέφτει η ποιότητα, δε νομίζω είναι εκεί το θέμα. Απλά όποια πεταλιέρα και να βάλεις, ο ήχος θα αλλοιώνεται.

κ ενα ακομα: εχει δοκιμασει κανεις τη συνδεση με 4 καλωδια, δηλαδη
κιθαρα-> input πεταλιερας / send πεταλιερας-> input ενισχυτη/ send ενισχυτη-> return πεταλιερας/
output πεταλιερας-> return ενισχυτη ;
Πολύ ευέλικτη αυτή η πατέντα, τη χρησιμοποιούσα χρόνια. ΠΟΛΥ ευέλικτη. Αλλά ισχύει ότι και παραπάνω, και μάλιστα τρως και 2 ad/da conversions αφού ο ήχος σου μπαινοβγαίνει 2 φορές στην πεταλιέρα. Για μένα πάντως, όποιος χρησιμοποιεί gt8 και δεν παίζει με 4cable method, χάνει το 50% των πραγμάτων που μπορεί να κάνει μ'αυτό το μαραφέτι

το loop της πεταλιερας ειναι αμεσως μετα τα distortions κ πριν τα delay και τα fx της;;
Το loop της πεταλιέρας μπορείς να το βάλεις όπου θέλεις εσύ μέσα στο fx chain. Είναι το δυνατότερο σημείο της gt8, κατά τη γνώμη μου

Οποιος μπορει να βοηθησει μετα απ αυτον τον βομβαρδισμο ερωτησεων τον ευχαριστω!!! :) 
Παρακαλούμε  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/07, 14:10 από Heatseeker »
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος e_kazazis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #17 στις: 24/12/07, 13:38 »
Πολύ ευέλικτη αυτή η πατέντα, τη χρησιμοποιούσα χρόνια. ΠΟΛΥ ευέλικτη. Αλλά ισχύει ότι και παραπάνω, και μάλιστα τρως και 2 ad/da conversions αφού ο ήχος σου μπαινοβγαίνει 2 φορές στην πεταλιέρα. Για μένα πάντως, όποιος χρησιμοποιεί gt8 και δεν παίζει με 4cable method, χάνει το 50% των πραγμάτων που μπορείς να κάνει μ'αυτό το μαραφέτι

θες να περιγραψεις λιγο αυτη την ευελιξια?
αμα το ξερεις δωσε τα φωτα σου στο κοσμο!  :)
δεν μπορω να καταλαβω τι κανει ουσιαστικα αυτη η συνδεσμολογια..  :-\
οταν την κανεις απενεργοποιεις το pre-amp της gt8?
το loop που το βαζεις στην αλυσιδα?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/07, 13:42 από e_kazazis »

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #18 στις: 24/12/07, 13:53 »
θες να περιγραψεις λιγο αυτη την ευελιξια?
αμα το ξερεις δωσε τα φωτα σου στο κοσμο!  :)
δεν μπορω να καταλαβω τι κανει ουσιαστικα αυτη την συνδεσμολογια..  :-\
οταν την κανεις απενεργοποιεις το pre-amp της gt8?
το loop που το βαζεις στην αλυσιδα?

Ας υποθέσουμε έχεις έναν marshall με καλό σειριακό fx loop (ουτοπία).

Με τα 4 καλώδια, στην ουσία τοποθετείς την προενίσχυση του Marshall στο fx loop της πεταλιέρας. Έτσι, μπορείς πχ

-Να έχεις ένα preset χωρίς gt8 preamp, με κιθάρα->wah->compressor ->προενίσχυση Marshall -> chorus/delay/reverb -> ενίσχυση Marshall
-Άλλο preset, απενεργοποιημένο το LOOP άρα χωρίς προενίσχυση από τον Marshall. Συνεπώς κιθάρα -> compressor-> preamp της gt8 -> chorus/delay/reverb -> τελικός Marshall.

Με λίγα λόγια, παίζεις με ή χωρίς την προενίσχυσή σου, και εναλλάσσεσαι μεταξύ προενισχυτή Marshall-gt8, αλλάζοντας ένα preset....
Και όλα αυτά τοποθετώντας τα με όποια σειρά θέλεις ανάμεσα στα effects.

Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα, αλλά σου δίνει αρκετές επιλογές ήχων.
Πχ, έχεις τον Marshall για gain, με λίγo delay/chorus στο preset 22A, και στο 22Β έχεις απενεργοποιημένη την προενίσχυση του Marshall, και ενεργοποιημένο τον Jazz Chorus της gt8 για καθαρά.
Ωραίο δεν είναι;

« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/07, 13:55 από Heatseeker »
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος xortopita me tzatziki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #19 στις: 09/05/15, 21:20 »
Γεια σας, μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε ότι στα delay και τα reverb της gt-8 παραμένουν οι "ουρές"όταν αλλάζεις patch.
Eπίσης τι αρνητικά έχει εν συντομία σε σχέση με τις σημερινές πεταλιέρες.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #20 στις: 09/05/15, 21:44 »
Γεια σας, μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε ότι στα delay και τα reverb της gt-8 παραμένουν οι "ουρές"όταν αλλάζεις patch.
Nαι, σελ. 71: http://cdn.roland.com/assets/media/pdf/GT-8_OM.pdf

Eπίσης τι αρνητικά έχει εν συντομία σε σχέση με τις σημερινές πεταλιέρες.
Δεν υπάρχει απάντηση εν συντομία σε αυτή την ερώτηση. Οι γενιές αλλάζουν πάρα πολλά πράγματα. Εσένα τι σε ενδιαφέρει ειδικότερα?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος xortopita me tzatziki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Για την gt-8 της boss!
« Απάντηση #21 στις: 09/05/15, 22:12 »



ευχαριστώ!

ad da converters
το θέλω για χρήση με ενισχυτή για εφέ( 4 cables)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/02, 19:23
από Lord-George
1 Απαντήσεις
3156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 15:36
από D@ve Murray
15 Απαντήσεις
12811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/06, 10:36
από vagx69
6 Απαντήσεις
5478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/07, 13:20
από TASOSGR
12 Απαντήσεις
16005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 16:28
από Vicarious
mods se boss pedals

Ξεκίνησε από kabamaru-x- Εφέ

12 Απαντήσεις
6784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/07, 00:30
από MakisSRV
11 Απαντήσεις
6245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
Νεα boss gt-10!

Ξεκίνησε από PlusYeaR « 1 2 3 » Εφέ

60 Απαντήσεις
18801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 13:13
από Vicarious
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
6 Απαντήσεις
4651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/12, 22:50
από georgemel