Αποστολέας Θέμα: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε  (Αναγνώστηκε 12274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπον.Μετα την αγορα του Engl Screamer και απο ενισχυτη και απο κιθαρα ειμαστε καλυμενοι απολυτως.Με την μπαντα που αρχιζαμε να δουλευουμε με καλους ρυθμους.Παιζουμε ή μαλλον θα παιξουμε γενικοτερα classic rock,λιγο rock-blues,rock,hard rock.Δηλαδη Pink Floyd,Deep Purple,Scorpions,Εric Clapton.Γενικοτερα τετοιο στυλ και τετοια τραγουδια.Απο ενισχυτη πιστευω πως ειμαι απολυτα καλυμενος.Κιθαρα εχω μια Jackson Soloist και παιζω και με μια Fender Stratocaster του καθηγητη μου.Πιστευω πως και στις κιθαρες ειμαι καλυμενος.


Αυτο που θελω ειναι καποια πεταλια.Σκεφτηκα αφου θα παιξουμε Floyd και τα lead θα τα παιζω εγω οπως μαλλον και ολα τα lead,οτι θα χρειαστω ενα delay και ενα phaser.Σκεφτηκα αρχικα καποιο αναλογικο delay οπως το Mxr Carbon ή το Carl Martin Delayla.Μετα σκεφτηκα πως για λιγοτερα χρηματα να παρω ενα ψηφιακο και ειδα τα Boss DD3 και DD7.Για Phaser ειδα το κλασσικο MXR Phase 90.Επισης σκεφτηκα και για ενα wah wah.Ενα Cry Baby φαινεται πολυ καλη λυση.

Το θεμα τωρα ειναι το τι αλλο θα χρειαστω για αυτο το ειδος μουσικης.Εσεις τι προτεινετε?Πχ απο ολα τα Delay ποιο θεωρειται καλυτερο?Eχετε να προτεινετε κατι αλλο?Γενικοτερα τι αλλα πεταλια να βαλω?

Επισης θα χρειαστω τιποτα booster και τετοια?


Ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #1 στις: 24/01/10, 16:43 »
Λοιπόν φίλε μου, ειμαι τρελαμένος με τους Floyd και τελικα εφτασα στο σημειο να εχω καλυψει σχεδον ολους τους ηχους του Gilmour με τα πεταλια μου.Οποτε παραθετω μια εικονα του εξοπλισμου μου για να σε βοηθησω.Απο εκει και περα μαλλον θα ακουστουν πολλα εδω μεσα σε αυτο το topic,οσο αναφορα τι ειναι σωστο και τι λαθος!!!Mε ολο μου το σεβασμο ακουσε μας ολους και καλη τυχη!



Τuner>>S.D. Pickup Booster>>Boss NS-2>>Jam Wah-Wah>>Jam Compressor/Sustainer>>Jam Double Overdrive>>Mxr Eq.(Τα settings ειναι σαν Big Muff)>>E.H. Phaser>>Jam Chorus>>DD-3 ,ή ενα καλο αναλογικο delay,oπως mxr carbon copy,jam delay lama κ.τ.λ.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/10, 17:05 από Απόλλων »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #2 στις: 24/01/10, 22:36 »
Δικιες μου προτασεις (στις πολυ ωραιες και ''ιδιαιτερες'' που σου παρεθεσε ο Musashi):
Σιγουρα θα επαιρνα ενα Overdrive.
Εγω προσωπικα εχω καταληξει στο Carl Martin Plexitone. Ειναι εκπληκτικο overdrive με χροια απο τις καλυτερες στιγμες του βρετανικου vintage ηχου.
Επισης ειναι distortion αλλα εχει και ξεχωριστο clean booster. 3 σε 1 δηλαδη.

Τα πεταλια του φιλτατου Jam (Γιαννη) ειναι οτι πρεπει για vintage καταστασεις (ειδικα το wah, το delay, το Tubedreamer των οποιων ημουν κατοχος).
Αλλα σου ειπα στα drive με κερδισε το Plexitone.

Σιγουρα χρειαζεσαι ενα delay (analog, digital θα το δεις).
Τα boss ειναι μια πολυ καλη λυση (ειχα το DD-5 και με εβγαλε ασπροπροσωπο).
Απο αναλογικα ειχα και το MXR Carbon Copy το οποιο μου χαλασε (και απο οτι μαθαινω υπαρχουν παρα πολλα ελαττωματικα καμματια). Υπεροχο πεταλι.
Να ξερεις ομως πως με τα αναλογικα δεν εχεις tap tempo (αν εξαιρεσουμε κατι πανακριβα Eventide) πραγμα που ειναι μειον για την ευχρηστια τους.
Αυτη τη στιγμη εχω το TC Nova Delay το οποιο προσομοιωνει αψογα αναλογικα, ψηφιακα ακομα και echo.
Αλλα κοστιζει λιγο παραπανω. Τσεκαρε και το Giga Delay απο Boss.

Αυτες ειναι οι προτασεις μου για δυο βασικα στοιχεια του εξοπλισμου ειδικα οταν παιζεις Floyd καταστασεις.
Με ενα καλο drive και delay εχεις μια πολυ καλη βαση στον ηχο σου.


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #3 στις: 25/01/10, 21:27 »
Επισης ενα Fuzz ισως να σου χρειαστει σε καποια κομματια, καθως και ενας κομπρεσορ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #4 στις: 28/01/10, 10:11 »
Λοιπον.Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Την αγορα ενος overdrive/distortion/booster οπως το πολυ καλο carl martin plexitone δεν την ειχα σκεφτει.Βασικα εσυ το προτεινεις για ποια δουλεια ακριβως?Να με βγαζει μπροστα στα σολο και ετσι φαση?Ο Screamer εχει πολυ καλα drive και lead για rock και hard rock.

Επειτα στο θεμα Delay.Ειδα το Giga Delay της Βοss και φαινεται εκ πρωτης οψεως αρκετα καλο.Με αρκετα modes και με analog simulator και τοσες επιλογες ειναι λιγο πυρινικο εργοστασιο.Το εχεις δοκιμασει GK?Το εχει δοκιμασει κανεις αλλος να μας πει την αποψη του?Και εχει να προτεινει κανεις κατι καλυτερο?

Το θεμα fuzz αν και το σκεφτηκα δεν το εψαξα καθολου και δεν εχω καμοια ιδεα για τα πεταλια που κυκλοφορουν.Eχεις να προτεινεις κατι;

Επισης ποτε δεν καταλαβα τι ακριβως κανει και σε τι χρησιμευει ενας κομπρεσορ.Μπορεις να μου εξηγησεις;

Θα χρειαστω πιστευετε ενα Noise Gate/Noise Suppressor?


Ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #5 στις: 28/01/10, 14:40 »
Φυσικα το drive-distortion πεταλι θα το χρειαστεις για να κουβαλας τον ΔΙΚΟ σου ηχο χωρις να χρειαζεται να κουβαλας τον ενισχυτη σου.
Αν εχεις ορεξη να κουβαλας παντου και παντα το screamer τοτε ισως εισαι καλυμενος και χωρις πεταλι.

Το giga delay το εχω ακουσει. Πηρα το tc. Δεν εχω να σου πω κατι. Ειναι θεμα τι σου αρεσει πιο πολυ.
Ειδικα στα delay οπου οι επιλογες σου πλεον ειναι απειρες...
Αρα πηγαινε να δοκιμασεις.

Εγω παντως πιστευω πως σε ενα ολοκληρωμενο pedalboard πρεπει να υπαρχει ενα drive (ή και distortion πεταλι, αναλογα το τι παιζεις) γιατι δεν μπορεις να κουβαλας ενισχυτη-κιθαρα-πεταλια παντου.
Εκτος αυτου, υπαρχουν καλα overdrive πεταλια τα οποια στο καθαρο καναλι ενος ενισχυτη ηχουν καλυτερα απο το crunch καναλι του ιδιου ενισχυτη... ;)


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #6 στις: 28/01/10, 14:42 »
Επισης ποτε δεν καταλαβα τι ακριβως κανει και σε τι χρησιμευει ενας κομπρεσορ.Μπορεις να μου εξηγησεις;

Θα χρειαστω πιστευετε ενα Noise Gate/Noise Suppressor?

Ουτε εγω ειχα καταλαβει μεχρι που δοκιμασα εναν. ;)
Και μου ειχαν εξηγησει με αναλυτικες περιγραφες...

Δεν ξερω αν χρειαζεσαι. Εχεις προβλημα με θορυβο?


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #7 στις: 28/01/10, 15:11 »
Η σκεψη σου ειναι αρκετα λογικη.Φυσικα και δεν θα μπορω σε καθε λαιβ να κουβαλαω τον ενισχυτη ή στις προβες.Στις προβες συνηθως παιζω με λαμπατο.Το θεμα ειναι αν το Plexitone ειναι και High Gain δηλαδη για μεταλ?

Προβλημα με θορυβο ακομα δεν εχω...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #8 στις: 28/01/10, 18:43 »

Επισης ποτε δεν καταλαβα τι ακριβως κανει και σε τι χρησιμευει ενας κομπρεσορ.Μπορεις να μου εξηγησεις;

Θα χρειαστω πιστευετε ενα Noise Gate/Noise Suppressor?


O κομπρεσορας κανει πιο ξεκαθαρη και "πεταχτη" την συχνοτητα μιας νοτας και την κραταει πιο πολυ σε διαρκεια!Τουλαχιστον στα δικα μου αυτια αυτον τον ρολο εχει το συγκεκριμενο πεταλι. Το noise supressor το χρησιμοποιω μονο οταν εχω τον κομπρεσορα σε full settings (δηλαδη οταν εχω το sustain ποτενσιομετρο στο 100%) για μειωση θορυβου.Συγνωμη για τις λαικες ονομασιες,αλλα ελπιζω να βοηθησα λιγακι!

Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #9 στις: 28/01/10, 19:23 »
O παραδοσιακος ρολος του κομπρεσορα ειναι να ενισχυει τα αδυναμα σηματα και να κομπρεσαρει τα ισχυρα ωστε ο ηχος του κιθαριστα να μην εχει τρελα ups and downs.
Απλα εχω πετυχει κομπρεσορες χαμηλης ποιοτητας που σου σκοτωνουν τις δυναμικες...

Οσο για το Plexitone οπως σου προειπα ειναι 3 σε ενα.
Overdrive, distortion και boost.

Το high gain κομματι του πεταλιου ειναι αρκετα ...high gain (δε θα το προτιμησεις βεβαια αν παιζεις καφριλες)
Με διπλους medium to high output μαγνητες βγαζει ανετα hard rock, metal, A.O.R. κτλ...


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #10 στις: 28/01/10, 21:19 »
O παραδοσιακος ρολος του κομπρεσορα ειναι να ενισχυει τα αδυναμα σηματα και να κομπρεσαρει τα ισχυρα ωστε ο ηχος του κιθαριστα να μην εχει τρελα ups and downs.
Απλα εχω πετυχει κομπρεσορες χαμηλης ποιοτητας που σου σκοτωνουν τις δυναμικες...


Ο κομπρεσορας λειτουργει ετσι αν τον σεταρεις σαν λιμιτερ, αλλιως θα ελεγα οτι κανει το μπασο πιο παχυ, τα πριμα πιο στρογγυλα, και αν ειναι καλος δινει και αρκετες αρμονικες.
Η καλυτερη λυση ειναι να παρεις καποιο ρακ, π.χ. ενας φιλος εχει αυτο και κανει φοβερη δουλεια
http://www.dolphinmusic.co.uk/product/2203-behringer-tube-composer-t1952.html

Tωρα αν δεν μπορεις να κουβαλας ρακ, σε πεταλακια πρεπει να πας σε κατι πολυ καλο με αρκετα ρυθμιστικα για να κανεις σωστη δουλεια, εχω χρησιμοποιω αυτο που εχει και πολλυ ωραιες αρμονικες, ειναι και οπτικος
http://www.effectsdatabase.com/model/elevenelectrix/optocompressor

Απο τον τυπο εχω και το γουα-γουα
http://www.effectsdatabase.com/model/elevenelectrix/wah
καθως και το οβερντραιβ που ελεγα πιο πανω, αν βαλεις το γκειν δυνατα γινεται high-gain distortion
πολυ καλη ποιοτητα οτι φτιαχνει ειναι σουπερ, κατι που μου αρεσει πολυ, ενω κοποιοι που προτιμουν βινταζ ηχους ισως να ηθελαν να ειναι καπως πιο παραδοσιακα τα πεταλια του.

Σε τι ενισχυτη παιζεις? Π.χ. αν λιωνεις στο shredding οτι προτειναμε παραπανω πιθανως να μην σου κανει, ή αναλογα με τον ενισχυτη ισως μπορουσαμε να προτεινουμε μια αλλη λυση.  :)
Και τι μουσικη παιζεις, γιατι στην αρχη ειπες για πινκ-φλουντ και μετα ρωτας αν θα σε βγαζει για μεταλ.
Πεταλακι γι αμειωση θορυβου πιθανως να μην χρειαστεις θα το δεις αυτο στην πορεια.  :)
Επισης καλο ειναι να ακουσεις πριν αγορασεις, αν παρεις π.χ. δυο-τρια φαζ και τα βαλεις διπλα-διπλα θα δεις οτι εχουν τελειως διαφορετικο ηχο το ενα με το αλλο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #11 στις: 28/01/10, 21:37 »
Jezus εχεις endorsement με την Eleven??  :D
Περα απο την πλακα ειναι οντως ποιοτικα? Δηλαδη με ποιο γνωστο κατασκευαστη θα τα συνεκρινες απο αποψη ποιοτητας?
Στο λεω αυτο επειδη δεν τα ειχα ξαναδει.


Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #12 στις: 29/01/10, 14:45 »
Ρε παίδες πολύ ωραία ΟΛΑ αυτά που προτείνετε...
ΟΜΩΣ … ο mr Rosstrobon φαίνεται ότι τώρα πειραματίζεται με εφέ και τα σχετικά, όπως επίσης ότι τώρα ψάχνει σιγά σιγά για τον ήχο του. Τι να τον κάνει ένα κομπρέσορα??? (και μάλιστα σε ρακ…) ή ένα DD-20??? Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ψάξεις φίλε μου τα απλά (και εννοείται ποιοτικά) εφεδάκια. Να εξαντλήσεις όλες τις δυνατότητες τους και ύστερα ψάχνεσαι για τίποτα καλύτερο και πιο σύνθετο!!
Για εμένα ένα delay είναι MUST! (ακόμα και με ένα dd-3 θα είσαι άρχοντας!!!). Phaser άνετα (όπως πολύ σωστά αναφέρεις στο αρχικό σου post). Ένα Phase 90 και simplicity!! Ο ενισχυτής σου έχει ΜΙΑ ΧΑΡΑ gain (για το ύφος που θέλεις να παίξεις). ΑΝ μελλοντικά δεν σου αρέσει δοκιμάζεις και 2-3 dist ή ovd και έκλεισες.
Αυτά από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #13 στις: 29/01/10, 15:52 »
Για μενα πιο must πεταλι απο ενα good old overdrive σε ενα pedalboard δεν υπαρχει.
Γιατι κακα τα ψεμματα ο Screamer ειναι προσανατολισμενος σε πιο μοντερνα ειδη μουσικης.

Αν βεβαια φιλε Rosstrobon σε καλυπτει ΠΛΗΡΩΣ ο Engl και ΔΕΝ εχεις προβλημα να κουβαλας ενισχυτη, κιθαρα, pedalboard παρε ΜΟΝΟ modulation effects ή ακομα ακομα σκεψου και τη λυση μιας πεταλιερας πολυεφε. ;)

Επειδη αν θελει καποιος κατι βασικο για να ψαχτει και να δει αν του χρειαζονται ολα τα phaser, chorus, tremolo etc...μια απλη πεταλιερα θα παρει στην τελικη...


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #14 στις: 29/01/10, 22:47 »
Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις σας.

@Jezus

Ευχαριστω για τις προτασεις σου.Ρακ δεν μπορω να κουβαλαω.Ισα ισα με την κιθαρα και το προσεχες pedalboard θα εχω υπεραρκετα πραγματα στις μετακινησεις μου με το λεωφορειο ως συνηθως.

Σπιτι παιζω με εναν Engl Screamer και στις προβες παιζω με εναν Orange AD30 συνηθως.Και απο τους δυο ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

To θεμα ειναι πως δεν θελω κατι μονο για τωρα.Θελω κατι που θα μου κρατησει για αρκετο καιρο.Δηλαδη κατι που να μπορει να με βγαλει για μπλουζ αλλα να μπορει να με βγαλει και για thrash.Μεχρι εκει δηλαδη φτανουν τα προσωπικα μου γουστα.Με τον Screamer σε classic rock,hard rock Και παλιο κλασσικο heavy metal θεωρω πως βγαινω ανετα με τα γκαζια του.Ισως να μου λειπει αυτο το πιο vintage που ειπε και ο Γιωργος πιο πανω.Δηλαδη να πετυχω αυτο το πιο vintage με ενα πεταλι ή το παραπανω γκαζια,δηλαδη πιο μεταλ με ενα πεταλι καθως λεγεται πως δεν ειναι και οτι καλυτερο ο Screamer για thrash metal και τετοιες φασεις.Δεν εχει τοσο σφιχτο gain για μεταλ.Συν του οτι ποτε δεν ξερεις με τι ενισχυτη θα κληθεις να παιξεις.Επισης δεν ξερω αν θα εχει καλο αποτελεσμα να boostαρω με παραπανω gain το ηδη υπαρχων του ενισχυτη.


Βασικα δεν ημουν ποτε ο εφετζης κιθαριστας,δηλαδη του να επιζητω συνεχεια εφε αν και εχω καποιες εμπειριες με διαφορα εφε.

Αυτο που σκεφτηκα εξ αρχης οπως ειπα ηταν ενα delay,ενα wah wah και ενα phaser.Τωρα για το treble booster που αναφερθηκε.Να φανταστω χρησιμοποιειται στα σολο κυριως;Ειδα πως χρησιμοποιουσε και ο μεγαλος Rory Gallagher.Δηλαδη εγω χρειαζομαι κατι τετοιο?


Αυτο που θελω επισης ειναι ενας πιο "γεματος" ηχος.Δεν ξερω αν μπορειτε να με καταλαβετε...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #15 στις: 29/01/10, 23:16 »
G.K. δεν εχω endorsement απλα περνω ποσοτητες οποτε...  :)
Απο θεμα ποιοτητας ειναι πολυ προσεγμενα, τωρα συγκριση δεν ξερω με ποιον θα μπορουσα να κανω...

Rosstrobon, με τον Engl Screamer το treble booster θα ειναι ολοκαυτωμα!  ;D Εχει ηδη πολλα πριμα, δεν νομιζω να σου ειναι απαραιτητο. Ενα καθαρο booster για τα σολο ισως να ηταν πιο χρησιμο. phaser προσωπικα δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε, ειδικα στην κιθαρα, μονο στο μπασο και εκει πολυ σπανια. Δεν ειναι το στανταρ εφε δηλαδη. Τωρα αφου απο ντραιβ και ντιστορσιον σε ικανοποιει ο Ενγκλ ισως θα μπορουσες να παρεις ενα φαζ που ειναι τελειως διαφορετικο ηχητικα και το χρησιμοποιει/ουσε πολυ κοσμος, σε πολλα κομματια και για ολη την διαρκεια του κομματιου πολλες φορες, απο τον Χεντριξ μεχρι τους Muse.
Το να boostαρεις με παραπανω gain το ηδη υπαρχων του ενισχυτη δεν νομιζω ουτε εγω οτι ειναι καλη ιδεα, χαμος θα γινει, το πιο καλο ειναι να παρεις ενα βινταζ πεταλακι drive για blues οπως ειπες, και ενα high-gain overdrive/distortion για μεταλ, οπως ειπες παλι (ΑΝ ομως δεις οτι εσενα προσωπικα ο ενισχυτης δεν σε καλυπτει σε αυτα, ασχετα με το τι λεει ο κοσμος).
Delay στανταρ, και εμενα ειναι απο τα πιο αγαπημενα και πολυχρησιμοποιημενα μου εφε, εχω ενα Wasabi & λεω να παρω ΚΑΙ κατι ακομα διαφορετικο. Και το γουα επισης, αλλα εκει κοιτα να παρεις κατι καλο που θα σε ικανοποιει για χρονια και δεν θα καταστρεφει τον τονο σου.
Υπαρχουν πολλοι ακομα τυποι εφε, οπως και συνδιασμοι και πειραματισμοι, ειδικα τα τελευταια 2-3 χρονια εχει ξεφυγει η κατασταση! Ξεκινα λοιπον απο καπου και αρχισε να χτιζεις απο εκει, κοιτωντας ομως παντα πρωτα τις αναγκες σου, δηλαδη κοιτα να χρειαζεσαι πρωτα κατι, τι ακριβως ειναι αυτο και με ποιους τροπους μπορει να γινει, και μετα αρχισε να βλεπεις διαφορετικες λυσεις απο καθε εταιρεια.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #16 στις: 21/03/10, 10:23 »
Eπαναφερω το θεμα...

Μετα και την χθεσινη προβα που ειχα πολυ χαλια ηχο οσο αναφορα στα βρωμικα αναθεωρησα και τελικα μαλλον θα παω και για την αγορα ενα overdrive-distorion πεταλιου και κατα προτιμηση κατι καλου που θα κρατησει.Παιζουμε ροκιες,Χαρντ ροκιες οπως ειχα πει.Gallagher,Scorpions,Floyd,Guns n Roses,Dire Straits.Γενικοτερα τετοιο στυλ.Σπιτι με τον Engl βγαζω τον ηχο που θελω αλλα στο στουντιο ποτε δεν με εχει ικανοποιησει κατι.Ετσι πιστευω πως με ενα καλο πεταλι θα βρω την ησυχια μου...


Εχετε να προτεινετε κατι?Το Plexitone θα με βγαλει για αυτο το πραγμα?

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #17 στις: 21/03/10, 11:22 »
βρες να δοκιμασεις το tubedreamer


εδω μπορεις να ακουσεις το tubedreamer σε συνδιασμο με compressor kai booster


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #18 στις: 21/03/10, 13:52 »
Απο τη στιγμη που ψαχνεις overdrive-disotrion σε ΕΝΑ πεταλι τοτε το Plexitone πρεπει να ειναι στις πρωτες σου επιλογες. Αν προσθεσεις σε αυτα και το πολυ ποιοτικο boost (αν θες να ''βγεις μπροστα'' σε ενα σολο ή οτι αλλο επιθυμησεις) ειναι μια αξιοπιστη λυση. ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #19 στις: 21/03/10, 14:40 »
To Plexitone είναι σίγουρα μια πολύ καλή λύση. Ένα άλλο πετάλι Carl Martin που μού αρέσει πολύ είναι το DC Drive, το οποίο έχει ξεχωριστό booster και overdrive. Το overdrive του είναι παρόμοιο με αυτό του Plexitone αλλά λίγο πιο κομπρεσσαρισμένο και γενικά πιο focused (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά). Αν δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η δυνατότητα για high gain distortion που προσφέρει το Plexitone, ίσως να είναι ένα από τα πετάλια που πρέπει να δοκιμάσεις, καθώς νομίζω ότι είναι ιδανικό για blues ή hard/classic rock και είναι και αρκετά πιο φτηνό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #20 στις: 21/03/10, 16:15 »
Στο ειχε προτεινει και ο G.K και στο ξαναλεω. Μηπως αντι να δωσεις τοσα χρηματα για πεταλια, να κοιταξεις τη λυση μιας ποιοτηκης πεταλιερας?
Για μενα ας πουμε που χρησιμοποιω ενα distortion και το reverb του ενισχυτη μου ειναι αχρειαστη, αλλα αν ειναι να πλακωθεις στα stompboxes θα την προτιμουσα.
Μια VOX tonelab SE ας πουμε, ειναι ιδανικη. Την εχω δοκιμασει και με αφησε απολυτα ικανοποιημενο. Λαμπατη, με οτιδηποτε μπορει να χρειαστεις, αψογος ηχος και συνεργαζεται πολυ ωραια με τους περισσοτερους ενισχυτες. Μεταχειρισμενη κοστιζει γυρω στα 300.
Λιγοτερο απο οτι θα εδινες για να παρεις τα πεταλια ξεχωριστα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #21 στις: 21/03/10, 16:37 »
Aκομα δεν ειναι τιποτα σιγουρο.Παμε στα Red House και εχω παιξει εκει με εναν Orange AD30 και με εναν του Τelegun.O Orange με ικανοποιησε αρχικα αν και ειχα καποια προβληματα γιατι το συγκεκριμενο μοντελο δεν εχει πολλες επιλογες.Με ενα καναλι δεν με βολευε καθως επρεπε να παιξω και καθαρα και βρωμικα συν του οτι ειχε μπερδεμα με τα inputs.Παντως ειχε καλουτσικο ηχο.Στο θηριο του Τelegun που εχει πληθωρα επιλογων αρχικα βολευτικα αλλα χθες ηταν μια πραγματικη τραγωδια ο ηχος μου.Τα Crunch και τα πιο High Gain ηταν παταγωδης αποτυχια.Οπου ετσι αρχισα να σκεφτομαι για το πεταλι...

Τωρα βρηκαμε ενα στουντιο που εχει Engl και Marshall και νομιζω πως θα βολευτω μια χαρα...Να δω πως θα ειναι και εκει ο ηχος μου και βλεπουμε για την αγορα

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #22 στις: 21/03/10, 16:44 »
Παράθεση
Τωρα βρηκαμε ενα στουντιο που εχει Engl και Marshall και νομιζω πως θα βολευτω μια χαρα...Να δω πως θα ειναι και εκει ο ηχος μου και βλεπουμε για την αγορα

Και το Red House εχει Engl και Marshall και Peavey και Laney και Boogie ;D

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #23 στις: 21/03/10, 17:18 »
Παράθεση
Τωρα βρηκαμε ενα στουντιο που εχει Engl και Marshall και νομιζω πως θα βολευτω μια χαρα...Να δω πως θα ειναι και εκει ο ηχος μου και βλεπουμε για την αγορα

Και το Red House εχει Engl και Marshall και Peavey και Laney και Boogie ;D

Εngl ειχε,Marshall εχει εναν τρανζιστορατo και o Boogie εχει προβλημα :P

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #24 στις: 21/03/10, 17:21 »
Εχει και λαμπατο Marshall. JCM 800 αν δεν κανω λαθος. Εγω παντα με τον Laney παιζω ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/07, 11:53
από Αγγέλα
6 Απαντήσεις
3830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 11:02
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
3868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 20:44
από Stinky
23 Απαντήσεις
10354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
7 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 18:19
από Arg0
18 Απαντήσεις
7893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 19:46
από rolandboy
34 Απαντήσεις
8702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/11, 15:50
από Υπνοβάτης...
4 Απαντήσεις
5613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/16, 16:24
από adr1anos
7 Απαντήσεις
4602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/20, 22:53
από saved
0 Απαντήσεις
964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/23, 07:18
από Ioannis Anastassakis