Αποστολέας Θέμα: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''  (Αναγνώστηκε 92381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #50 στις: 18/03/08, 15:42 »
Για του λογου το αληθες(για τα ζωα που προειπα)  http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_animals
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #51 στις: 18/03/08, 15:59 »
Λοιπόν βαριέμαι να κάνω παραθέσεις, οπότε θα απαντήσω αλλιώς:

@Constantine*
Αν είδες, έγραψα ότι θεωρείται παραφύσιν  οποιαδήποτε σεξουαλική πράξη που δεν αποσκοπεί στην δημιουργία ενός νέου ανθρώπου. Όχι ότι την θεωρώ εγώ παραφύσιν…

@Neikos
Άλλο οι εγκληματίες και άλλο οι ομοφιλόφυλοι. Το περιβάλλον που ζει και μεγαλώνει ένα παιδί, παίζει ρόλο στη διαμόρφωση της προσωπικότητας του ατόμου, αλλά δεν είναι απαραιτητο ΄ότι πάντα το παιδί θα γίνεται αυτό που βλέπει από τους γονείς του. Ή θα γίνει το ίδιο με αυτό που βλέπει ή θα το σιχαθεί κ θα κάνει ακριβώς το αντίθετο. Αν ίσχυε πάντα το παιδί να ακολουθεί το παράδειγμα των γονιών του, τότε δεν θα υπήρχαν ομοφυλόφιλοι γιατί όλοι θα ακολουθούσαν το «καλό παράδειγμα» των γονιών τους. Επειδή όμως είναι ορμονικό, η οικογένεια παίζει ρόλο από την άποψη του πως θα μπορέσει το παιδί να διαπιστώσει το ποιες είναι οι προτιμήσεις του και ποιες θα είναι οι αντιδράσεις των γονιών του.
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #52 στις: 18/03/08, 16:00 »
το ξέρω για τα ζώα, αλλά δεν βλέπω την σύνδεση αυτών που λες με τις ορμόνες... θα έλεγα να μην είσαι πάντως τόσο απόλυτος σε πράγματα για τα οποία οι ανώτεροι επιστημονικοί κύκλοι δεν έχουν αποφανθεί ακόμα, μόνο και μόνο επειδή διάβασες κάτι σε ένα βιβλίο. Πιθανόν να υπάρχει δόση αλήθειας σε αυτα που διάβασες αλλά σίγουρα δεν είναι η μόνη αλήθεια ούτε η μοναδική απάντηση. Οι επιστήμονες παγκοσμίως δεν έχουν καταλήξει ακόμα αν η σεξουαλικότητα και η ομοφυλοφιλία είναι επίκτητη ή όχι. Και η τάση αυτή την στιγμή είναι αυτό που έγραψα και παραπάνω... Πολυπαραγοντισμός. Γι αυτό και είναι τόσο δύσκολο να καταλήξουν σε μοντέλα.
Και μη με βάλεις σε κουβέντα για την εγκυρότητα των πανεπιστημιακών βιβλίων στην Ελλάδα, τον τρόπο που γράφονται και ελέγχονται και το πόσο συμβαδίζουν με τις εξελίξεις ειδικά σε επιστημονικά θέματα...

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #53 στις: 18/03/08, 16:09 »
Tα επιστημονικα βιβλια που σου λεω δεν ειναι ελληνικα παντως και ουτε απο ελληνικο πανεπιστημιο.Την παραθεση με τα ζωα την εκανα για να σου δειξω οτι εφοσον ειναι φυσιολογικο και στα υπολοιπα ζωικα ειδη το ιδιο θα ειναι και για τον ανθρωπο.Δεν θελω να σε πεισω απλα σου ειπα τις πληροφοριες που εχω ενσωματωσει στο μυαλο μου για να με κανουν να πιστευω οτι ομοφυλοφυλος κυριως γεννιεσαι και οτι δεν ειναι ''ασθενεια'' αλλα φυσιολογικη κατασταση ενος ζωντανου οργανισμου.
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #54 στις: 18/03/08, 17:41 »
@Constantine*
Αν είδες, έγραψα ότι θεωρείται παραφύσιν  οποιαδήποτε σεξουαλική πράξη που δεν αποσκοπεί στην δημιουργία ενός νέου ανθρώπου. Όχι ότι την θεωρώ εγώ παραφύσιν…
Δηλαδή το οθωμανικό σεξ ή ο στοματικός έρωτας θεωρούνται παρα φύσει? Πολύ γενικό αυτό που είπες, καλύτερα να έλεγες σεξ μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου. No offence έτσι?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #55 στις: 18/03/08, 17:42 »
Tα επιστημονικα βιβλια που σου λεω δεν ειναι ελληνικα παντως και ουτε απο ελληνικο πανεπιστημιο.Την παραθεση με τα ζωα την εκανα για να σου δειξω οτι εφοσον ειναι φυσιολογικο και στα υπολοιπα ζωικα ειδη το ιδιο θα ειναι και για τον ανθρωπο.Δεν θελω να σε πεισω απλα σου ειπα τις πληροφοριες που εχω ενσωματωσει στο μυαλο μου για να με κανουν να πιστευω οτι ομοφυλοφυλος κυριως γεννιεσαι και οτι δεν ειναι ''ασθενεια'' αλλα φυσιολογικη κατασταση ενος ζωντανου οργανισμου.
Κοίταξε να δεις πως διαφοροποιείται το θέμα μεταξύ ανθρώπου και λοιπών ζώων (και εγώ τώρα τελευταία το έμαθα αν και την ιδέα περί ομοφιλοφιλικής φύσης των ζώων την γνώριζα από καιρό)..

Συνήθως τα ζώα ζούν σε αγέλες.. Σε κάθε αγέλη υπάρχει ο αρχηγός της φυλής, ο οποίος προκύπτει ως ο πιο δυνατός συνήθως.. Ο αρχηγός της φυλής (οδηγούμενος από την δύναμη της "εξέλιξης" που θέλει το ισχυρό να υπερισχύει και να πληθαίνει και το ανίσχυρο να πεθαίνει), τεκνοποιεί όλα σχεδόν τα θηλυκά της αγέλης.. Με αυτές τις συνθήκες τα υπόλοιπα αρσενικά (τα μπακούρια :D) επιδίδονται σε ομοφυλοφιλικές σχέσεις.. Στις ανθρώπινες κοινωνίες, δεν ισχύει το δίκαιο του δυνατού σε τέτοιο βαθμό (μπορεί οι ομορφότεροι να μας κλέβουν τις γυναίκες, αλλά όχι κατά αποκλειστικότητα ;D) οπότε το φαινόμενο του ομοφυλοφιλισμού δεν είναι σύνηθες..
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/08, 17:46 από faser »

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #56 στις: 23/03/08, 11:28 »
Η ομοφυλοφυλια προερχεται απο την ελλειψη των ανδρικων ορμονων σε εναν αρσενικο οργανισμο και θυληκων ορμονων σε εναν θυληκο οργανισμο.Δεν γινεται να ειναι straight, πως να το κανουμε... ειναι ορμονικο και φυσιολογικο το θεμα..

Μέγα λάθος, το έχουν επισημάνει και άλλοι βέβαια..!!!
Αν ήταν τόσο απλό, τότε μια ορμονοθεραπεία θα ήταν αρκετή
να κάνει τους γκέι στρέιτ και το αντίστοφο!
Είναι εξαιρετικά πολύπλοκο το τί φταίει, ή το τί πάει στραβά..
Δηλ. αν εγώ πάρω τεστοστερόνη, θα αρχίσω να κοιτάζω κοριτσάκια?
Όχι, σε καμία περίπτωση! Μπορεί να μεταμορφωθώ σε ένα τριχωτό, μυώδες κοριτσάκι
αλλά πάλι τα αγοράκια θα με ελκύουν.. !
(δεν θα με θέλουν αυτά βέβαια, μετά απο αυτό!  ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/08, 11:35 από συννεφάκι »
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #57 στις: 23/03/08, 13:32 »
πες τα ρε συννεφακι γιατι ολοι οι γεννετιστες μαζευτηκαν εδω....
δε θελω να προσβαλω κανεναν σας αλλα νομιζω πως αφηνεται απ εξω τον παραγοντα βιωματικοτητα...καθως και τον ρολο που διαδραματιζει το στενο οικογενειακο περιβαλλον...
τεσπα....αυτο που θα ηθελα να δω σε καποοια χρονια θα ηταν η σταση σας στο θεα της υιοθεσιας που ειμαι σιγουρος οτι θα γινει λογος απο τους ομοφιλοφιλους...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #58 στις: 23/03/08, 14:19 »

καθως και τον ρολο που διαδραματιζει το στενο οικογενειακο περιβαλλον...
τεσπα....αυτο που θα ηθελα να δω σε καποοια χρονια θα ηταν η σταση σας στο θεα της υιοθεσιας που ειμαι σιγουρος οτι θα γινει λογος απο τους ομοφιλοφιλους...

και θα το ξανα πω..για την μουσικη που ακους εσυ ή τα ενδοιαφεροντα σου φταιει το οικογενειακο σου περιβαλον;..εγω παντως εχω διαφορετικα ενδοιαφεροντα απο την οικογενεια μου και πολλοι φιλοι μου
οσο για την υοθεσια...νομιζω οτι εχει ξκαθαριστει οτι μπορουν να γινουν γονεις και χωρις να υοθετησουν παιδια.οπως και εχει γινει... :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #59 στις: 23/03/08, 15:13 »
Για να ελαφρύνω λίγο το θέμα, αν και εγώ δεν πιστεύω ότι το οικογενειακό περιβάλλον παίζει ρόλο, θα πω ένα σχετικό ανεκδοτάκι.. Πάντως, αν γεννιέσαι ομοφυλόφιλος δεν μπορείς με πλύση εγκεφάλου να γίνεις ετεροφυλόφιλος..

Πάει ένα 8χρονο παιδάκι στο πατέρα του και του λέει:
"Πατέρα, το πουλάκι του Γιώργου είναι σαν τυρογαρυδάκι!!"
"Χαχα", γελάει ο πατέρας, "τόσο μικρό;"
"Οχι", του απαντάει, "τόσο αλμυρό"

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #60 στις: 23/03/08, 21:59 »
amylo το επιχειρημα σου καταριπτεται διοτι πολλες φορες βλεπεις το παιδι να ακολουθει τον μπαμπα στην συναυλια των σκορπιονς (που ειναι και light)....αλλα δε πρεπει να εξετασουμε αυτο....εσυ δηλαδη αποριπτεις το γεγονος οτι η οικογενεια κατα τα πεντε πρωτα χροναι της ζωης του παιδιου διαδραματιζει μειζωνα ρολο??
Να στο πω αλλιως...μπορει απο την οικογενεια μου να μην εμαθα να ακουω ροκ(χαζο παραδειγμα) αλλα με παρακινησαν να μαθω μουσικη....αν ανατρεξεις λιγο στο Φρουντ και στον Jung πιστευω θα σου λυθουν καποιες αποριες...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #61 στις: 23/03/08, 23:30 »
amylo το επιχειρημα σου καταριπτεται διοτι πολλες φορες βλεπεις το παιδι να ακολουθει τον μπαμπα στην συναυλια των σκορπιονς (που ειναι και light)....αλλα δε πρεπει να εξετασουμε αυτο....εσυ δηλαδη αποριπτεις το γεγονος οτι η οικογενεια κατα τα πεντε πρωτα χροναι της ζωης του παιδιου διαδραματιζει μειζωνα ρολο??
Να στο πω αλλιως...μπορει απο την οικογενεια μου να μην εμαθα να ακουω ροκ(χαζο παραδειγμα) αλλα με παρακινησαν να μαθω μουσικη....αν ανατρεξεις λιγο στο Φρουντ και στον Jung πιστευω θα σου λυθουν καποιες αποριες...
αυτο ομως δεν ισχυει παντα...γιατι μπορω και εγω να σου παραδειγματα που θα εκφραζουν το ακριβως αντιθετο...τα πρωτα πεντε χρονια το παιδι λειτουργει σαν σφουγκαρι..αποροφα οτι παιρνει..δεν νομιζω οτι η μαμα καλιοπη μαθαινει στο παιδι μπαμπη να γινεται ομοφυλοφιλο
το οτι παιζει ρολο ,δεν σημαινει οτι μαθαινει να εχεις καποιες αλφα προτιμησεις...
εκτος  και αν πιστευεις οτι οι γκεη οταν ηταν μικροι τους φοραγε η μαμα φουστανακια και αυτοι εφταιγε...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #62 στις: 24/03/08, 12:29 »
εκτος  και αν πιστευεις οτι οι γκεη οταν ηταν μικροι τους φοραγε η μαμα φουστανακια και αυτοι εφταιγε...

δεν το εχεις ακουσει να στο λενε ε?για αυτο και δε σοκαρεσαι και το λες τοσο ψυχραιμα....αυτο που ηθελα να πω παραπανω (αν και νομιζω οτι το ειπα καθαρα) οτι οι γονεις δεν ειναι απαραιτητο να μαθουν στο παιδι τους κατι απλα η σταση τους και μονο συμβαλει καταλυτικα στην αναπλαση της προσωπικοτητας του παιδιου....
τωρα τι αλλο να πω...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #63 στις: 25/03/08, 10:01 »
Yπερ του γαμου κατα της υιοθεσιας...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #64 στις: 25/03/08, 11:11 »
μακαρι να φτασουμε σε μια κοινωνια χωρις ταμπου
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #65 στις: 25/03/08, 12:12 »
εκτος  και αν πιστευεις οτι οι γκεη οταν ηταν μικροι τους φοραγε η μαμα φουστανακια και αυτοι εφταιγε...

δεν το εχεις ακουσει να στο λενε ε?για αυτο και δε σοκαρεσαι και το λες τοσο ψυχραιμα....αυτο που ηθελα να πω παραπανω (αν και νομιζω οτι το ειπα καθαρα) οτι οι γονεις δεν ειναι απαραιτητο να μαθουν στο παιδι τους κατι απλα η σταση τους και μονο συμβαλει καταλυτικα στην αναπλαση της προσωπικοτητας του παιδιου....
τωρα τι αλλο να πω...
τι να πω βρε Neiko απλα δεν συμφωνω με αυτην την νοοτροπια... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #66 στις: 25/03/08, 12:46 »
αγαπητη amylo για να μη παρεξηγουμαι...πιστευω στην γεννετικη προελευση της ομοφυλοφιλιας...αυτο που υποστηριζω ειναι οτι δεν πρεπει να παραβλεπουμε τα βιωματα και τον ψυχολογικο κοσμο του παιδιου και πως αυτος αναπλαθεται τα πρωτα χρονια της ζωης του....δεν νομιζω πως ειναι τοσο παραλογη αυτη η θεση....αλλωστε δεν δικια μου...

αλλα θελω να θιξω ξανα το θεμα της υιοθεσιας και αυτο γιατι επεσε στα χερια μου το περιοδικο Ταχυδρομος οπου στην σελ.26 ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι αναφερει: "...Μου αρεσουν οι σταθερς σχεσεις.Θα ηθελα οικογενεια.Ειναι προβλημα πως ενα γκει ζευγαρι θα αναθρεψει ενα παιδι, αλλα απο την αλλη υπαρχουν οικογενειες πολυ ασχημες που εξαιτιας και μονο της "ετεροφυλοτητας" τους μεγαλωνουν με αθλιο τροπο τα παιδια τους.Αν εχεις αγαπη, μπορεις να τα κανεις ολα...."

τα σχολια δικα σας..

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #67 στις: 25/03/08, 16:35 »
αγαπητη amylo για να μη παρεξηγουμαι...πιστευω στην γεννετικη προελευση της ομοφυλοφιλιας...αυτο που υποστηριζω ειναι οτι δεν πρεπει να παραβλεπουμε τα βιωματα και τον ψυχολογικο κοσμο του παιδιου και πως αυτος αναπλαθεται τα πρωτα χρονια της ζωης του....δεν νομιζω πως ειναι τοσο παραλογη αυτη η θεση....αλλωστε δεν δικια μου...


εναι δεν ειναι δικια σου δεν με αφορα.Δικια σου ειναι δεν ειναι εχω περιθωρια αν διαφωνησω νομιζω(!)
απλα διαφωνω με την αποψη σου...ξεκαθαρο δεν ειναι;! :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #68 στις: 25/03/08, 19:01 »
εναι δεν ειναι δικια σου δεν με αφορα.Δικια σου ειναι δεν ειναι εχω περιθωρια αν διαφωνησω νομιζω(!)
απλα διαφωνω με την αποψη σου...ξεκαθαρο δεν ειναι;! :)

ομολογω παρατηρω καποια ασυνταξια....αλλα τι να πω...απλα διαφωνεις...

Αποσυνδεδεμένος PSofia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #69 στις: 26/03/08, 02:51 »
η συζητηση δεν ειναι στο κατα ποσο ειμαστε υπερ η κατα του γαμου ομοφυλοφιλων,αλλα στο πως αντιμετωπιζουμε το θεμα γαμος και τελικα στο αν πρεπει να γινονται γαμοι η να καταργηθουν.
Προσωπικα θεωρω το γαμο μια οικονομικη συμβαση που εξασφαλιζει καποια δικαιωματα,επομενωσ βαση αυτου δεν εχω προβλημα στο να παντρεεται ο καθενας με οποιον θελει..
το θεμα ομως ειναι τα οποια δικαιωματα σου εξασφαλιζει ο γαμος,ως οικονομικη συμβαση να μπορεις να τα εχεις με ενα διαφορετικο τροπο και να μην αναγκαζεσαι να παντρευεσαι πχ
οι ασχημες πολεις, ομορφα καιγονται

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #70 στις: 26/03/08, 18:24 »
η συζητηση δεν ειναι στο κατα ποσο ειμαστε υπερ η κατα του γαμου ομοφυλοφιλων,αλλα στο πως αντιμετωπιζουμε το θεμα γαμος και τελικα στο αν πρεπει να γινονται γαμοι η να καταργηθουν.
Προσωπικα θεωρω το γαμο μια οικονομικη συμβαση που εξασφαλιζει καποια δικαιωματα,επομενωσ βαση αυτου δεν εχω προβλημα στο να παντρεεται ο καθενας με οποιον θελει..
το θεμα ομως ειναι τα οποια δικαιωματα σου εξασφαλιζει ο γαμος,ως οικονομικη συμβαση να μπορεις να τα εχεις με ενα διαφορετικο τροπο και να μην αναγκαζεσαι να παντρευεσαι πχ
ποιος αναγκαζει να παντρευοτουμε;..και αν ειναι ετσι πρεπει να κανουμε και εεις το ιδιο να αναγκασουμε αλλους να μην παντρευτουν; ???

ομολογω παρατηρω καποια ασυνταξια....αλλα τι να πω...απλα διαφωνεις...
μεσ'το θεμα εισαι μπραβο..! :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #71 στις: 26/03/08, 22:17 »
Εγω πιστευω ας τους αφησουμε να κανουν οτι θελουν...
Προσωπικα δεν με πειραζουν.. αρκει να μην μου κολλανε :P

Απο κει και περα δεν πρεπει να τους καταδικαζουμε κιολας...
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #72 στις: 27/03/08, 00:07 »
Αυτό που εγώ πιστεύω ότι έχει παρεξηγηθεί ,είναι η ίδια η έννοια του Γάμου.Ο Γάμος έτσι όπως μας τον έχουν μάθει, σαν κοινωνικό γεγονός δηλαδή,έχει υποστεί τεράστια φθορά.Ένα σωρό νέα ζευγάρια συζούν ,αντί να παντρεύονται ,καλύπτοντας έτσι την ανάγκη για συγκατοίκηση και συνήθως αυτό σταματάει μόνο όταν έρθει η ώρα για το παιδί.Είναι πολύ πιο ειλικρινές ,πολύ λιγότερο ψυχοφθόρο και συνήθως βοηθάει και τη "φλόγα" να είναι "αναμμένη". Ο Γάμος όμως δεν είναι ούτε κοινωνικό,ούτε οικονομικό γεγονός' Κατά τη γνώμη μου είναι περισσότερο πνευματικό ,με την έννοια ότι δύο άνθρωποι αποφασίζουν να ενώσουν πραγματικά τους εαυτούς τους ,σε ένα "εμείς" και όχι πια σε δύο "εγώ".Στη πορεία αυτό το "εμείς" μάλιστα, συμπεριλαμβάνει και τα παιδιά τους. Αν τώρα δύο άτομα έστω του ιδίου φύλου ,μπορούν να πληρώσουν  αυτές τις προυποθέσεις ,εγώ δεν θα ήμουν αντίθετος. Όμως ποιός μπορεί είτε μιλάμε για ετερόφυλα ,είτε για ομοφυλόφιλα ζευγάρια ,να αποδείξει ότι ισχύουν τα παραπάνω;Οπότε καλύτερα ,να προστατέψουμε το θεσμό του Γάμου ,που είναι κάτι ιερό, από την εύκολη γελοιοποίηση. Και αν κάποτε ωριμάσουμε και μπορέσουμε να παντρευόμαστε για τους σωστούς λόγους,τότε γιατί όχι και στο Γάμο των ομοφυλοφίλων...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/08, 00:09 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #73 στις: 08/06/08, 16:22 »
επαναφερω το θεμα.... δεν θελω να σχολιασω τον προσφατο "γαμο" μεταξυ των τεσσαρων κυριων... αλλα για τα διακαιωματα που απαιτουν οι ομοφυλοφιλοι για την υιοθεσια παιδιων....
να δω τωρα οι ανοιχτομυαλοι που ηταν σιγουροι οτι κατι τετοιο δε θα αποτελεσει δικαιωμα τους τι θα πουν....
συμφωνα με προσφατη δημοσκοπηση της εφημεριδας Παρον 8/10 ειναι αντιθετοι για υιοθεσια απο ομοφυλοφιλους... πιστευω ειναι μια ενδειξη αυτη... περαν των αλλων ψυχολογικων θεσεων που καταστουν απαγορευτικη μια τετοια πραξη.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ''Γάμος μεταξύ ομοφυλόφιλων''
« Απάντηση #74 στις: 08/06/08, 16:53 »
Oυτως η αλλως επιτρεπεται η υιοθεσια σε μεμονωμενα ατομα. Τι εμποδιζει ενα ανυπαντρο ζευγαρι ομοφυλοφιλων να υιοθετησουν ενα παιδι ως ατομο ενας απο τους 2? Αρα μπορει να γινει ουτως η αλλως.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
5348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 12:28
από ilektrojohn
11 Απαντήσεις
23856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
0 Απαντήσεις
2032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/10, 08:19
από fifi
4 Απαντήσεις
6127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:52
από denisgiann
7 Απαντήσεις
4996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 11:19
από ScorpionsManiac
6 Απαντήσεις
4202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 04:47
από Snowy
2 Απαντήσεις
24304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/13, 23:05
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 16:37
από modfori
23 Απαντήσεις
8540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/16, 00:15
από saved
0 Απαντήσεις
10568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/18, 14:20
από STEFANOS604