Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!  (Αναγνώστηκε 6894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Echokid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« στις: 07/01/13, 13:59 »
Καλή χρονιά σε όλους και χρόνια πολλά!


Παίζω κάποια χρόνια κιθάρα αλλά ποτέ δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα του εξοπλισμού γιαυτό και σε τεχνικά θέματα είμαι παντελώς άσχετος. Πάντοτε έπαιζα σε ενισχυτές αρκετά φτηνούς που μπορούσα να αγοράσω με ότι χαρτζιλίκι έβγαζα σαν πιτσιρικάς. Δεν γνωρίζω βασικά θέματα όπως οι διαφορές των λαμπάτων ενισχυτών από αυτούς με τρανζίστορ, πως λειτουργεί και τι προσφέρει το fx loop κτλ..


Έχω να διαβάσω και να ενημερωθώ για πολλά εδώ μέσα αλλά μέχρι τότε θα ήθελα μια γνώμη για αγορά ενισχυτή.


Έχω μία ibanez s570 και πριν μερικούς μήνες απέκτησα και ένα pod hd400 για να μπορώ να παίζω και να γράφω στο pc μέσω USB και του ableton live που δουλεύω.


Ενισχυτή αυτή τη στιγμή δεν έχω και έτσι ψάχνω να αγοράσω έναν με ταβάνι τα 750€ ώστε να αξιοποιήσω τον ήδη υπάρχον εξοπλισμό και στο σπίτι αλλά και σε μικρά live που κάνουμε με την μπάντα.


Κοιτούσα τον dt25 combo της line6, αφού έχω ήδη το pod, αλλά πολλοί τον κατηγορούν για τον ψηφιακό ήχο του σε σχέση με άλλους λαμπάτους ενισχυτές στην ίδια τιμή.


Τι μου προτείνετε να κάνω; Υπάρχουν στην τιμή αυτή ενισχυτές που αξίζει κανείς να αγοράσει και να λειτουργούν με το pod χωρίς αλλοίωση στον ήχο;
Η μήπως να πουλήσω και το pod για να πάω για κάτι καλύτερο;


Σίγουρα κάποια από αυτά που ρωτάω είναι σχετικά και υποκειμενικά, αλλά θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες.


Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #1 στις: 07/01/13, 14:08 »
Γειά σου και καλώς ήρθες, ανταποδίδουμε τις ευχές.

Αν έγραφες ότι έχεις 200€ θα σου έλεγα να πάρεις ένα fender frontman 212 ή κάποιον ανάλογο φιλικό προς τις πεταλιέρες και να φτιάξεις τον ήχο σου από το pod.

Όμως μέχρι τα 750€ υπάρχουν πολλοί καλοί ενισχυτές, ειδικά λαμπάτοι (σε αυτό το budget δεν πάς ούτε για modelling ούτε για τρανζίστορ) των οποίων το distortion θα είναι κατά κανόνα πολύ καλύτερο από το distortion που παίρνεις από το hd400.

Οπότε κοίταξε να διαλέξεις έναν ενισχυτή που να σου κάνει η χροιά του για αυτά που παίζεις, κράτα το pod προσωρινά για τα effects του στην λούπα και αργότερα βλέπεις, το δίνεις πχ και παίρνεις κάτι πιο ποιοτικό για effects και μόνο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #2 στις: 07/01/13, 14:41 »
Το Pod HD έχει τρομερά distortions, ειδικά για metal, στα live άνετα μπαίνεις κατευθείαν στο ΡΑ με αυτό. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα μικρό λαμπάτο για να συνδέεις το Pod στο σπίτι, ή απλά ένα ζευγάρι monitors για να παίζεις από το PC.

Αυτοί εδώ έχουν πολύ ωραίο καθαρό:
http://www.thomann.de/gr/laney_cub12.htm
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Echokid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #3 στις: 07/01/13, 14:44 »
Οπότε κοίταξε να διαλέξεις έναν ενισχυτή που να σου κάνει η χροιά του για αυτά που παίζεις, κράτα το pod προσωρινά για τα effects του στην λούπα και αργότερα βλέπεις, το δίνεις πχ και παίρνεις κάτι πιο ποιοτικό για effects και μόνο.


Είναι όμως σίγουρο ότι αν διαλέξω κάποιον σε αυτά τα λεφτά που μου κάνει, θα είναι -όπως το έθεσες- φιλικός στο pod; Πως λειτουργεί το pod σε αυτή την περίπτωση; Μπορώ να "κλείσω" τα δικά του preamp ώστε να αφήνω το eq του ενισχυτή να κάνει τη δουλειά και να χρησιμοποιώ μόνο τα effects από το pod; Όπως είπα και πριν είμαι άσχετος από τεχνικά θέματα οπότε συγνώμη αν ρωτάω "περίεργα" πράγματα που δεν έχουν εύκολη απάντηση :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #4 στις: 07/01/13, 14:45 »
Καλώς ήρθες Echokid!
για αρχή ρίξε αρκετό διάβασμα στα σχετικά θέματα μιας και πας να ξοδέψεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό...θα ναι κρίμα να κάνεις τυφλή αγορά ή να μην είσαι σίγουρος για το τι θα πάρεις...

επίσης....ο dt25 πρέπει να ναι υβριδικός (δηλαδή έχει κάποιο λαμπάτο στάδιο και κάποιο ψηφιακό) οπότε δεν θα πήγαινα γι'αυτόν (τουλάχιστον από άποψη χαρακτηριστικών, δεν τον έχω ακούσει από κοντά)...

επίσης μπορείς να πας για ενισχυτή με τρομερό καθαρό για να παίρνεις όλους τους ήχους σου απ'το pod, αν και σ'αυτή την κατηγορία τιμής θα ναι κρίμα....αλλά πρέπει να αποφασίσεις αν θα τον κουβαλάς παντού ώστε να έχεις τον ήχο σου.....

Αυτοί εδώ έχουν πολύ ωραίο καθαρό:
http://www.thomann.de/gr/laney_cub12.htm

ΠΟΛΎ καλός για τα λεφτά του και αν αποφασίσεις να πάρεις απλά ενισχυτή για σπίτι είναι φοβερή επιλογή....αλλά αν αναλογιστείς τι ήχο παίρνεις από ενισχυτές των 750Ε....τότε είναι λίγος....άκου τον οπωσδήποτε όμως!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #5 στις: 07/01/13, 14:55 »
..για αρχή ρίξε αρκετό διάβασμα στα σχετικά θέματα μιας και πας να ξοδέψεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό...θα ναι κρίμα να κάνεις τυφλή αγορά ή να μην είσαι σίγουρος για το τι θα πάρεις...

Έτσι, συμφωνώ και εγώ, διάβασε κάποια ποστ να ενημερωθείς για να μιλάμε την ίδια γλώσσα, αλλιώς δεν θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις τις συμβουλές που θα σου δοθούν. Υπάρχουν πολλά έτοιμα θέματα με βασικές αρχές όπως αυτό για να αρχίσεις, ψάξε και εσύ:
Οδηγος επιβιωσης (και καλα) για αρχαριους 2, ενισχυτες

.. Μπορώ να "κλείσω" τα δικά του preamp ώστε να αφήνω το eq του ενισχυτή να κάνει τη δουλειά και να χρησιμοποιώ μόνο τα effects από το pod;

Ναι, έτσι και καλό είναι να είναι συνδεδεμένο στο effects loop για τα περισσότερα effects που δεν αφορούν distortion.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Echokid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #6 στις: 07/01/13, 15:44 »
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας και για το λινκ με τη βοηθεια.θα επανελθω στο θεμα αφου πρωτα ξεκαθαρισω ορισμενα πραγματα διαβαζοντας το thread για τους ενισχυτες.

και παλι ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #7 στις: 07/01/13, 16:06 »
εχε στο μυαλλο σου τα εξης:
Ενας ανισχυτης κιθαρας εχει σταδιο προενισχυσης οπου εκει σου διαμορφωνει το κυριως ηχοχρωμα, και το τελικο σταδιο ενισχυσης το οποιο σου δινει την ενταση του ηχου. Το fx loop ειναι ας πουμε μια παρακαμψη στο κυκλωμα ωστε να μην χρησημοποιεις την προενισχυση του ενισχυτη σου.


Εφε υπεροδηγησης του σηματως οπως overdrive, distortion και αλλα πανε πριν την προενισχυση ωστε να διαφοροποιησουν την προενισχυση.
Εφε modulation οπως delay,reverb και αλλα πανε μετα απο το διαμορφωμενο ηχοχρωμα για περαιτερω επεξεργασια, δλδ στο Loop.
H πεταλιερα σου εχει εφε υπεροδηγησης και εφε modulation οποτε τα μοιραζεις πριν και μετα την προενισχυση με συγκεκριμενη συνδεσμολογια/παραμετροποιηση. Επισης η πεταλιερα σου εχει και πολλες διαφορετικες προενισχυσεις που πρεπει ΠΑΝΤΑ να μπαινουν στο loop και οχι πριν την προενισχυση του ενισχυτη.


αυτα απο πανω ειναι λιγο μπακαλικα δοσμενα αλλα ελπιζω να σε βοηθησουν ως προς τη φυλοσοφια συνδεσης-εκμεταλευσης των εφε.
Οποτε ξεκαθαρισε τι θες να παρεις απο εναν ενισχυτη και τι απο την πεταλιερα ωστε να καταλλαβεις τι ενισχυτη θες. ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #8 στις: 07/01/13, 16:16 »
ωραίος ο kkmspm...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #9 στις: 07/01/13, 19:05 »
Γεια και απο εμενα ααααα.....
Προσωπικα αυτο που κοιταω σε εναν ενισχυτη ειναι να εχει ενα πααααααρα πολυ καλο καθαρο καναλι γιατι θεωρω οτι εχοντας αυτο σαν μια πολυ καλη βαση ...διαμορφωνω μεσω της πεταλιερας μου τους ηχους που θελω.  Δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε το "βρωμικο" καναλι του ενισχυτη οτι χρειαζομαι το παιρνω απο τα πεταλια μου ή την πεταλιερα.
Με αυτο το σκεπτικο θα σου προτεινα κατι σε....Fender (τι αλλο απ εμενα). 
Απο την στιγμη που τον θελεις για σπιτι και καποια live ενας κλασικος Blues Junior θα σου ειναι γαντι με τα 15 βαττ του. Σου βαζω ενα λινκ του πιο upgraded μοντελου με το καλυτερο υχειο για τον συγκεκριμενο ενισχυτη...
http://www.thomann.de/gr/fender_blues_junior_iii_bordeaux_fsr.htm
ΤΟ ΚΑΨΙΜΟ ... (http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=c395a19655756bd0c4c9d24794c80cae&KF=on&gk=gieacotu&oa=ala&bn=Fender&pr=500a600&wgfid1=8295&wgf8295=&wgfid2=8296&wgf8296=&wgfid3=8299&wgf8299=&wgfid4=8297&wgf8297=&wgfid5=8298&wgf8298=&wgfid6=10506&wgf10506=&wgfid7=10507&wgf10507=&wgfid8=10508&wgf10508=&wgfid9=10509&wgf10509=&wgfid10=10510&wgf10510=&wgfid11=10511&wgf10511=&wgfid12=10512&wgf10512=
Τωρα στα χρηματα που διαθετεις για καινουργιο πας ανετα και σε Hot ROD σε περισσοτερα watt 40 τα οποια ειναι ποοοολλαααααα για σπιτι αλλα και για live. Ειναι κι αυτος ενας κλασικος αγαπημενος ενισχυτης με δυο καναλια και λουπα.
http://www.thomann.de/gr/fender_hot_rod_deluxe_iii.htm
Στο ιδια specs υπαρχουν και....
http://www.thomann.de/gr/fender_reissue_blues_deluxe_gitarrencombo.htm
Σου παραθετω τον vintage modified  οποιος ειναι πανεμορφος...
http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_vintage_modified.htm
Τωρα υπαρχουν και παρα πολλοι αξιολογοι ενισχυτες απο αλλες εταιριες αλλα δεν εχω δοκιμασει παρα πολους λογω της προτιμησης μου στους Fender.
Αλλα και σε Marshall και σε VOX υπαρχουν παρα πολλες προτασεις.
Αυτος που εχω ακουσει και δοκιμασει αρκετα και ειναι πολυ φτηνος αλλα καλος λαμπατος ειναι ο Bugera 22 με πολυ καλο καθαρο καναλι και καλο βρωμικο καναλι επισης !! τιμη κατω των 300 ευρω !!!!!!
Συμβουλη να κοιταξεις τις αγγελιες που υπαρχουν και εδω και σε αλλα σαητ θα βρεις απιστευτες ευκαιριες !!!!
Επισης να ακουσεις πολλους ενισχυτες πριν αποφασισεις !!!
 
Γκουντ λακ
 
 
 
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #10 στις: 07/01/13, 19:32 »
Γεια και απο εμενα ααααα.....
Προσωπικα αυτο που κοιταω σε εναν ενισχυτη ειναι να εχει ενα πααααααρα πολυ καλο καθαρο καναλι γιατι θεωρω οτι εχοντας αυτο σαν μια πολυ καλη βαση ...διαμορφωνω μεσω της πεταλιερας μου τους ηχους που θελω.  Δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε το "βρωμικο" καναλι του ενισχυτη οτι χρειαζομαι το παιρνω απο τα πεταλια μου ή την πεταλιερα.

αυτο που γραφεις δεν ειναι απολυτα σωστο η εστω ειναι ασαφες....
δλδ την προενισχυση ενος πεταλιου την βαζεις πανω στην προενισχυση του ενισχυτη σου? και δεν επικρατει κομφουζιο?
Το καθαρο του ενισχυτη ειναι το αποτελεσμα μιας προενισχυσης, το βρωμικο το ιδιο. αν θες καποια αλλη προενισχυση διαφορετικη απο του ενισχυτη θα πρεπει να παρακαμψεις την προενισχυση του ενισχυτη και αυτο το κανεις με το loop. Εσυ απλα δεν βαζεις προενισχυση στο καθαρο καναλι παρα μονο υπεροδηγιση (OD/DS/Boost)...

Φανταζομαι οτι το γνωριζεις απλα εκανα μια αποσαφηνιση για να μην μπερδευτει ο φιλος μας ;)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #11 στις: 07/01/13, 20:08 »
..Δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε το "βρωμικο" καναλι του ενισχυτη οτι χρειαζομαι το παιρνω απο τα πεταλια μου ή την πεταλιερα.
..κανείς δεν είναι τέλειος!..
 :roll
(..πλάκα κάνω, για την μουσική που παίζετε, μάλλον είναι το καλύτερο..)

Ένα endorsement από την Fender σου λείπει και έκλεισες!..  :beer
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/13, 20:09 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #12 στις: 07/01/13, 20:12 »
Δεν μας ειπες τι modeling χρησιμοποιεις στο pod;
Τα modeling μηχανηματα εχουν πλεον πολλες λυσεις αναλογα πως θες να τα δουλεψεις.
Περιπου τι ηχο θες να πετυχεις;
Πολλα τετοια μηχανηματα ειναι πολυ καλυτερα απο ορισμενους λαμπατους πχ fender hot rod ειναι φοβερος αλλα αν παιζεις metal το pod ειναι απειρος καλυτερο.
Επισης για εμενα εχουν πλεον ξεπερασει το λαμπατο drive γιατι εχουν φτασει να σου προσφερουν την αισθηση της λαμπας σε απιστευτα χαμηλες εντασεις,κατι που για να πετυχεις με λαμπα πρεπει
οι γειτονες να ειναι κουφοι η να μην υπαρχουν.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Echokid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #13 στις: 07/01/13, 20:29 »
Αφού διάβασα τα threads του JD για τις κιθάρες και του ενισχυτές προσεκτικά, και αφού του βγάλω με μία φιγούρα υπόκλισης το καπέλο για την πολύ χρήσιμη δουλειά του, μπορώ να πω ότι για πρώτη φορά βγάζω νόημα σε αρκετά από τα πράγματα που διαβάζω για τους ενισχυτές (οκ, το κατα δύναμιν είναι αρχή ακόμα).


Για παράδειγμα την επισήμανση του φίλου πιο πάνω, ότι την πεταλιέρα, εάν θέλεις να μην επηρεάσεις την διαδικασία προενίσχυσης του εκάστοτε ενισχυτή, την συνδέεις στο effects loop μετά την προενίσχυση και πριν την τελική ενίσχυση, παίρνοντας από αυτήν τα διάφορα εφέ modulation διαμορφώνοντας τον τελικό ήχο χωρίς να παραμορφώνεις το σήμα πριν την προενίσχυση μπουκώνοντάς το τελικά.


Έχω κάποιες ερωτήσεις όμως.


Αν θέλω να δώσω περισσότερο boost/overdrive πριν την προενίσχυση, με την ίδια πεταλιέρα που έχω συνδέσει στο effects loop (νομίζω η συγκεκριμένη έχει overdrive), τι αλλάζει στη συνδεσμολογία; Η μήπως δε γίνεται αυτό;


Επίσης από ότι κατάλαβα, μπορώ να συνδέσω την κιθάρα κατευθείαν στην πεταλιέρα και από κει στον ενισχυτή και να παρακάμψω την προενίσχυση του ενισχυτή, παίρνοντας σαν αποτέλεσμα, τον ψηφιακά προενισχυμένο ήχο της πεταλιέρας με μία τελική αναλογική ενίσχυση που δίνει ο ενισχυτής;


Και τέλος, αν φτιάξω έναν πολύ καθαρό ήχο από τον ενισχυτή ώστε να τον "πειράξω" στη συνέχεια στο effects loop με την πεταλιέρα, πως κλείνω από την πεταλιέρα την προενίσχυση της ώστε να "δίνει" στο σήμα απλά τα εφέ που επιλέγω χωρίς να βρωμίζει το σύμπαν με θόρυβο;


Edit: παίζω κυρίως με Hendrix fuzz ήχους, fusion αλλά Guthrie govan αλλά και metal τύπου theater.Με το pod πειραματίζομαι και με καθαρούς fender (αυτή τη σκαστή γλύκα που έχει) αλλά με την ibanez μου και με τα ηχεία στο pc μου (δεν είναι μόνιτορ) αυτό είναι πολύ δύσκολο, αν ανεβάσω λίγο την ένταση δε, μπουκώνει ο ήχος πολύ στις μπάσες νότες...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #14 στις: 07/01/13, 23:48 »
Γεια και απο εμενα ααααα.....
Προσωπικα αυτο που κοιταω σε εναν ενισχυτη ειναι να εχει ενα πααααααρα πολυ καλο καθαρο καναλι γιατι θεωρω οτι εχοντας αυτο σαν μια πολυ καλη βαση ...διαμορφωνω μεσω της πεταλιερας μου τους ηχους που θελω.  Δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε το "βρωμικο" καναλι του ενισχυτη οτι χρειαζομαι το παιρνω απο τα πεταλια μου ή την πεταλιερα.

αυτο που γραφεις δεν ειναι απολυτα σωστο η εστω ειναι ασαφες....
δλδ την προενισχυση ενος πεταλιου την βαζεις πανω στην προενισχυση του ενισχυτη σου? και δεν επικρατει κομφουζιο?
Το καθαρο του ενισχυτη ειναι το αποτελεσμα μιας προενισχυσης, το βρωμικο το ιδιο. αν θες καποια αλλη προενισχυση διαφορετικη απο του ενισχυτη θα πρεπει να παρακαμψεις την προενισχυση του ενισχυτη και αυτο το κανεις με το loop. Εσυ απλα δεν βαζεις προενισχυση στο καθαρο καναλι παρα μονο υπεροδηγιση (OD/DS/Boost)...

Φανταζομαι οτι το γνωριζεις απλα εκανα μια αποσαφηνιση για να μην μπερδευτει ο φιλος μας ;)

Πολυ σωστα με διορθωσες !!! Βασικα χρησιμοποιω 3-4 πεταλια των οποιων βασικο ειναι το EP Booster (υπεροδηγηση) το οποιο δεν κλεινει ποτε ,απ εκει και περα delay & overdrive σε πεταλια (ε αντε και ενα cry baby και ενα compresor  :P ) δεν εχω καν distorsion πεταλι και αυτα στο καθαρο καναλι του ενισχυτη. Δεν χρησιμοποιω τιποτε με αλλη/δικια του προενισχυση.
 
Ανδριανε η τελειοτητα δε με αγαπαει καθολου χαχαχαχα....H fender μου ειπε οτι καλυπτει τα εξοδα μου για να κανω ταττου το λογκο της χαχαχαχχα....Για να ειμαι ειλικρινης πλεον χρησιμοποιω το βρωμικο καναλι του ενισχυτη μου (super-sonic) το οποιο ειναι ποοοοοολυ καλο.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #15 στις: 07/01/13, 23:53 »
Οταν θες να πουσαρεις τις λαμπες της προενισχυσης τοτε βαζεις OD/DS και boost μπροστα( το boost μποει να μπει και στο loop με διαφορετικη συμπεριφορα οποτε ας το αφισουμε.για την ωρα) ενω τα modulation effect συνηθως μπαινουν στη λουπα.
Οι σοβαρες πεταλιερες μπορουν να συνδεθουν με το λεγομενο 4CM( four cable methode) και μετην καταλληλη παραμετροποιηση καθοριζεις τι θα μπαινει που.
Τελος ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μπορεις να απενεργοποιησεις τις προενισχυσεις της πεταλιερας αλλα δεν ξερω ακριβως τον τροπο μιας και δεν εχω δουλεψει τη συγκεκριμενη.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #16 στις: 08/01/13, 00:24 »
Edit: παίζω κυρίως με Hendrix fuzz ήχους, fusion αλλά Guthrie govan αλλά και metal τύπου theater.Με το pod πειραματίζομαι και με καθαρούς fender (αυτή τη σκαστή γλύκα που έχει) αλλά με την ibanez μου και με τα ηχεία στο pc μου (δεν είναι μόνιτορ) αυτό είναι πολύ δύσκολο, αν ανεβάσω λίγο την ένταση δε, μπουκώνει ο ήχος πολύ στις μπάσες νότες...
3 εντελως διαφορετικους ηχους.
Η γνωμη μου ειναι παρε 1 ζευγαρη μονιτορ για το σπιτι ωστε να μαθεις καλα το Pod γιατι προφανως δεν εχει ακουσει τις δυνατοτητες του.
Για Live παρε το Bugera v22 και συνδεσε το pod sto return απενεργοπειοντα το cab simulator.Θα εχεις το pod σαν προενυσχηση και εφε και θα παιζεις με τον τελικο του ενισχυτη εχοντας και μια αισθηση της λαμπας.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #17 στις: 08/01/13, 12:00 »
...Για να ειμαι ειλικρινης πλεον χρησιμοποιω το βρωμικο καναλι του ενισχυτη μου (super-sonic) το οποιο ειναι ποοοοοολυ καλο.
WOW!.. Θα πρέπει να μένεις κοντά μου γιατί πήγα το πρωΐ στον φούρνο να πάρω ψωμί και είχε γκρεμιστεί!..
 :roll
Welcome to the club λοιπόν!..

..μου έχει τραβήξει πολύ το *ακαδημαϊκό* ( ;D ) ενδιαφέρον ο Super Sonic.. τι λες να έκανες ένα μικρό Review κάποια στιγμή στις "Δοκιμές.."? 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #18 στις: 08/01/13, 12:31 »
...Για να ειμαι ειλικρινης πλεον χρησιμοποιω το βρωμικο καναλι του ενισχυτη μου (super-sonic) το οποιο ειναι ποοοοοολυ καλο.
WOW!.. Θα πρέπει να μένεις κοντά μου γιατί πήγα το πρωΐ στον φούρνο να πάρω ψωμί και είχε γκρεμιστεί!..
 :roll
Welcome to the club λοιπόν!..

..μου έχει τραβήξει πολύ το *ακαδημαϊκό* ( ;D ) ενδιαφέρον ο Super Sonic.. τι λες να έκανες ένα μικρό Review κάποια στιγμή στις "Δοκιμές.."?


Να σε δω με fender και τι στον κόσμο  ;D
Θα μου πεις εδώ έπαιζε ο Vag με Engl ... δε με εκπλήσσει τίποτα πια ;)

Αποσυνδεδεμένος Echokid

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #19 στις: 09/01/13, 14:03 »
Είδα αρκετά video στο ΥΤ γιαυτόν, έχει και καλή τιμή σχετικά, διάβασα και το thread του zeoy, άκουσα και τα κλιπς που ανέβασε, γράφει και ότι θα μείνουν ευχαριστημένοι εκείνοι που θέλουν να συνδέσουν την πεταλιέρα τους καρφί στο return, ε.. αυτόν θα πάρω  ;D  !!!

http://www.thomann.de/gr/vht_special_12_20_combo_rt.htm

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #20 στις: 09/01/13, 15:11 »
...Για να ειμαι ειλικρινης πλεον χρησιμοποιω το βρωμικο καναλι του ενισχυτη μου (super-sonic) το οποιο ειναι ποοοοοολυ καλο.
WOW!.. Θα πρέπει να μένεις κοντά μου γιατί πήγα το πρωΐ στον φούρνο να πάρω ψωμί και είχε γκρεμιστεί!..
 :roll
Welcome to the club λοιπόν!..

..μου έχει τραβήξει πολύ το *ακαδημαϊκό* ( ;D ) ενδιαφέρον ο Super Sonic.. τι λες να έκανες ένα μικρό Review κάποια στιγμή στις "Δοκιμές.."?

Ναι με λιγη οργανωση γινεται αυτο γιατι ειναι μονιμα στο στουντιο και οχι σπιτι να τον χαιρομαι καθημερινα !! Βεβαια το καλυτερο ειναι να φερεις κιθαρα και να παμε εκει και να τον λιωσουμε στις δοκιμες !!! ΕΕΕεεεε καλη ιδεα ??  >:D >:D >:D >:D >:D
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #21 στις: 09/01/13, 15:32 »
Super!..  :beer
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #22 στις: 09/01/13, 15:46 »
Αφού διάβασα τα threads του JD για τις κιθάρες και του ενισχυτές προσεκτικά, και αφού του βγάλω με μία φιγούρα υπόκλισης το καπέλο για την πολύ χρήσιμη δουλειά του, μπορώ να πω ότι για πρώτη φορά βγάζω νόημα σε αρκετά από τα πράγματα που διαβάζω για τους ενισχυτές (οκ, το κατα δύναμιν είναι αρχή ακόμα).

***Off topic: Johnie Darko πού είσαιιιι??? Μας έλειψες ρε φίλε...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή!
« Απάντηση #23 στις: 09/01/13, 16:04 »
***Off topic: Johnie Darko πού είσαιιιι??? Μας έλειψες ρε φίλε...
Ναι, ρε παιδιά, όντως που εξαφανίστηκε ο Γιάννης?..  :eee
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
14 Απαντήσεις
7472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 13:40
από sokob
5 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:01
από whocares
15 Απαντήσεις
7531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 00:35
από Ibanezακιας
22 Απαντήσεις
7689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 20:29
από Jezus
35 Απαντήσεις
9748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/13, 10:44
από tech21man
9 Απαντήσεις
4614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/13, 15:19
από Kosthrash
50 Απαντήσεις
15710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/16, 16:14
από Απόλλων