Αποστολέας Θέμα: First test Jet City(JCA22H )  (Αναγνώστηκε 7091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
First test Jet City(JCA22H )
« στις: 26/09/13, 22:19 »
καλησπερα εκανα μια παρα πολυ προχειρη ηχογραφηση για να δω τι ψαρια πιανει τουτο το θηριο.
χωρις πεταλια και με τις στοκ λαμπες που θα τις αλλαξω συντομα.
θα ηθελα να ακουσω τις εντυπωσεις σας .
τα υπολοιπα θα τα πουμε συντομα.

προειδοποιω ,χαλια ηχογραφηση με mic των 30 ευρω και χαλια παιξιμο.

https://app.box.com/s/dibd64cszcl1yim6k6w7
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/13, 03:05 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #1 στις: 26/09/13, 23:05 »
Ωραίο γκαζομηχάνησμα αλλά η ηχογράφηση το αδικεί. Από το feedback στην αρχή καταλαβαίνω ότι δεν τον έχεις και σιγά αλλά το μικρόφωνο πιάνει πολύ και τον ακουστικό ήχο τον χορδών και ακούω και πολύ room. Μήπως να κολήσεις το μικρόφωνο στη γρίλια (κάπου στη μέση μεταξύ κέντρου και περιφέρειας του μεγαφώνου) και να μας ξαναανεβάσεις τίποτις;
Με γειές (είμαι σίγουρος ότι ο ήχος που ακούς εσύ είναι 10 φορές καλύτερος)  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/13, 03:06 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #2 στις: 27/09/13, 10:01 »
καλημερα σε ολους.
ας πω λοιπον τις πρωτες εντυπωσεις μου για τον jet city.

Καταρχην η ηχογραφηση εγινε με την schecter hellraiser c-1 fr.
Η καμπινα που ακουτε ειναι η Palmer 112v30 ,60 watts - 8 ohms - celection v30.

O ενισχυτης ερχεται με 5 x 12Χ7Α και 2 x EL84 Class AB ,με ενα απλο αλλα πρακτικο footswitch για επιλογη clean channel or lead channel και effect loop.

Η πρωτη ακροαση του ενισχυτη ειναι κατι παραπανω απο καλη ,με ηχο που μπορει να σταθει σε παρα πολλα ειδη μουσικης.
Εχει υπεραρκετο γκαζι ,το οποιο δεν λασπωνει ακομα και σε full gain και η ενταση του ειναι απαγορευτικη για home ακομα και 112 cab!
Mου κανει εντυπωση γιατι διαβαζα μια κριτικη του modfori για τον ιδιο ενισχυτη που εκανε αναφορα οτι εχει ενα θεμα με τα
καθαρα ,οτι δεν καθαριζουν ποτε τελειως .
Σε αντιθεση με εμενα που πιστευω οτι για τα αυτια μου εχει παρα πολυ καλα καθαρα!!!
Tωρα 2 θεματα ειναι προς συζητηση. ή το καθαρισμα το σπρωχνουν τα celection v30 ή οι emg .
Το crunch καναλι του ειναι φοβερο και σου δινει την δυνατοτητα να παιξεις πολλα πραγματακια.

Γενικα εχει πολυ ομορφη εμφανιση και πολυ καλη δουλεια στις λεπτομερειες του και θεωρω οτι ειναι ενας ενισχυτης λαχειο για τοσο χαμηλο κοστος αγορας.
Την συγκριση την κανω με την ταπεινη μου γνωμη σε σχεση με την προηγουμενη αγορα μου που εγινε επιστροφη στις πρωτες
30 μερες ,τον Laney IRT15H . ( πληρη απογοητευση για εμενα τουλαχιστον )

Τωρα οσον αφορα την ηχογραφηση οπως ειπα ηταν να δω καποια θεματακια που ηθελα.
Ζeoy ευχαριστω για την ακροαση.
και ομως τον εχω πολυ χαμηλα σε ενταση απλα εγω ημουν πολυ κοντα στον ενισχυτη για αυτο και το αρχικο feedback.
το μικροφωνο ηταν κολλητο στην γριλια ,απλα δεν κανει για αυτην την δουλεια. (πιανει και το τριξιμο απο το καρεκλακι ομως δεν μπορεις να πεις  ;D )


Με γειές (είμαι σίγουρος ότι ο ήχος που ακούς εσύ είναι 10 φορές καλύτερος)  ;)

Χωρις να θελω να υπερβαλλω θεωρω οτι ειναι 20 φορες καλυτερος απο αυτο που ακουσες!!!
αν δεν σου κανει κοπος ποιο σετακι θα επελεγες εσυ για ηχογραφηση? (μικροφωνο,προενισχυση κ.τ.λ)
εχω και 2 ΤAD JJ EL34 που θα τις φορεσω συντομα.

αυτα το ολιγα λοιπον και τα ξαναλεμε συντομα.



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #3 στις: 27/09/13, 10:30 »
Aν και δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο ενισχυτή, από όσα demo έχω ακούσει μάλλον θα συμφωνούσα με την άποψη του modfori σχετικά με την έλλειψη καθαρού ήχου. Σίγουρα αν χρησιμοποιήσεις μια κιθάρα με μονούς μαγνήτες, χαμηλώσεις εντελώς το preamp gain και ανεβάσεις το master volume, θα πετύχεις έναν πιο καθαρό ήχο. Το headroom όμως φαίνεται να είναι από ελάχιστο έως ανύπαρκτο, και πάντα υπάρχει μια υποψία βρώμας, ένα ελαφρό crunch που για μένα δεν αφήνει τον ήχο να καθαρίσει τελείως, ακόμα και αν παίζεις πολύ απαλά. Βέβαια ίσως αυτό ακριβώς να είναι το ζητούμενο για κάποιους.

Τώρα αν το δικό σου rig, και ειδικά οι active μαγνήτες, βοηθούν στο να καθαρίσει περισσότερο ο ήχος, είναι μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Αν πάντως καταφέρεις να κάνεις κάποια στιγμή μια καλύτερη ηχογράφηση, θα ήταν χρήσιμο να μας δώσεις ένα καλύτερο δείγμα του καθαρού ήχου που επιτυγχάνεις με αυτό τον ενισχυτή, τον οποίο ακούσαμε μόνο στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα αυτής της ηχογράφησης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #4 στις: 27/09/13, 11:05 »
O ενισχυτης ερχεται με 5 x 12Χ7Α και 2 x EL84 Class AB...
...εχω και 2 ΤAD JJ EL34 που θα τις φορεσω συντομα.
Αφού έχει EL84, οι EL34 δεν κάνουν.. (οι οποίες είναι TAD ή JJ τελικά?..)  :)

.. πάντα υπάρχει μια υποψία βρώμας, ένα ελαφρό crunch που για μένα δεν αφήνει τον ήχο να καθαρίσει τελείως, ακόμα και αν παίζεις πολύ απαλά. Βέβαια ίσως αυτό ακριβώς να είναι το ζητούμενο για κάποιους...
Πχ εγώ παίζω έτσι, σε σημείο που έχω απορρίψει τελείως όσους ενισχυτές δεν έχουν Gain και στο καθαρό κανάλι..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #5 στις: 27/09/13, 11:10 »
Αν και οι γενικευσεις δεν ειναι απολυτα σωστες εξ ορισμου, φανταζομαι (μια και δεν τον εχω δοκιμασει) οτι τα καθαρα του (η ο,τι μενει απο το χαμηλωμα του gain) μπορει να ειναι εως παρα πολυ καλα. Αλλα επισης φανταζομαι, οτι ασχετα απο ο,τι καταφερεις σε ηχογραφηση με αυτα καποια στιγμη, ο συνδυασμος λιγα watt και EL84 ειναι, συνταγη προς καταστροφη για δυνατη μπαντα που απαιτουνται πραγματικα καθαροι ηχοι και αρπισμοι. Ειδικα με EMG. Βαζω 99% πιθανοτητα οτι σε rock drum και βαλε σεναριο δεν θα εχεις ιδιαιτερα καθαρο ηχο απο την πρωτη πενια (που σε αλλους αρεσει κιολα!!!). Και το πρωτο καναλι του JCA δεν ειναι καν σχεδιασμενο για καθαρο καθαρο ηχο σα κυκλωμα (εχει μοντες για εξτρα διακοπτακι που να βγαζει μια λαμπα εκτος και να σου δινει καλυτερο καθαρο σαν ψευδο τριτο καναλι).

Τα ιδια επαθα και με τον f-30 που ειχα και με τον classic 30. Παρεμπιπτοντως και οι δυο 50% παραπανω ισχυ απο τον δικο σου σε V30 καμπινα. Μεσο χαμηλα σε ενταση ολα καλα. Πανεμορφα. Σε υψηλη ενταση, ο,τι εποιανες εξαφανιζοταν. Κομπρεσσαριζε η/και βρωμιζε και ηταν περισσοτερο αγγαρια παρα καθαρο καναλι.

Φυσικα μπορεις παντα να βαλεις ενα μικροφωνο μπροστα αλλα αμα προβαρεις ανευ η ακους σε κανα live απο τον ενισχυτη σου και θελεις και ενταση, bye bye. Ακομη και 40ρηδες λαμπατοι αρκουν δεν αρκουν για μενα τουλαχιστο...60 watt οριακα. 100 φυσικα δεν εχεις προβλημα στα καθαρα, αλλα εκει αρχιζει ισως και γινεται δυσκολο το να σκασεις το βρωμικο του (αναλογα και το στυλ βεβαια).

Υπαρχει παντα και η λυση του bad cat unleash!!! Βαζεις και αλλη μια καμπινουλα εν σειρα και κανεις τον 22ρη σου 100 watt a-la van halen. Ψαξτο στο ιντερνετ (ρημαδι google το σιχαθηκα ασχετο αλλα ισχυει), εκτος απο attenuator εχει και 100ρη τελικο για να οδηγησει οποιαδηποτε καμπινα για μεγαλες εντασεις με ολον τον ηχο του ενισχυτη σου, μαζι και τις τελικες λαμπες. Παιρνεις ακομη και 5 watt blackheart και οδηγεις και δυο 4x12 με 100 watt.

Κοστιζει αλλα...ακομη και ατομα με SLO 100 watt λενε οτι παιρνουν ολον τον ηχο και πλεον κανουν κουμαντο στην ενταση τους οπως θελουν.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 27/09/13, 13:15
Adriane γιατι οχι χωρις gain στο καθαρο? Η θα το τραβας πισω για να μεγιστοποιεις headroom ανεβαζοντας το master η το αντιθετο, να δινεις λιγο για να εχεις και λιγο crunch φανταζομαι...

Εγω εχω ενισχυτες αυτη τη στιγμη και με τα δυο, αλλα για να πω την αληθεια δεν το χρειαζομαι, στηνω το καθαρο για καγκελα καθαρα (μερικες φορες αλλαζω και σε single coil στα καθαρα μου οποτε πραγματικα χρησιμο ειναι οτι ολοι εχουν ανεξαρτητο καθαρο απο το rythm/lead σε tonestack και volume). Αλλα αυτοι που τα σπανε στο καθαρο και σου χτυπανε το στομαχι τελικα τυχαινει να ειναι οσοι δεν εχουν gain control. Συμπτωματικα κανενας δεν βρωμιζει το καθαρο του σε υπερβολικη ενταση (100 watt ss ο ενας 60 watt EL34 κιολας ο αλλος)...Αντιθετα 50 watt fender twin (δυο τραβηγμενες) βρωμιζει το ρημαδι και μαλιστα μεσα απο κλειστη καμπινα με V30. Παρα τις 6L6. Και το XXX (40 watt) που εχω με gain control βρωμιζει με οποιαδηποτε κιθαρα και οποιοδηποτε μαγνητη...Headroom. Καλυτερα να περισσευει παρα να λειπει.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 17:00 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #6 στις: 27/09/13, 11:54 »
O ενισχυτης ερχεται με 5 x 12Χ7Α και 2 x EL84 Class AB...
...εχω και 2 ΤAD JJ EL34 που θα τις φορεσω συντομα.
Αφού έχει EL84, οι EL34 δεν κάνουν.. (οι οποίες είναι TAD ή JJ τελικά?..)  :)

.. πάντα υπάρχει μια υποψία βρώμας, ένα ελαφρό crunch που για μένα δεν αφήνει τον ήχο να καθαρίσει τελείως, ακόμα και αν παίζεις πολύ απαλά. Βέβαια ίσως αυτό ακριβώς να είναι το ζητούμενο για κάποιους...
Πχ εγώ παίζω έτσι, σε σημείο που έχω απορρίψει τελείως όσους ενισχυτές δεν έχουν Gain και στο καθαρό κανάλι..


ναι δικο μου λαθος ηταν ,JJ EL84 εννοουσα .
το αλλο ζευγαρι ηταν αυτο που μου εχει ξεμεινει και μου το θυμησες να το βαλλω για πουλημα.

Aν και δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο ενισχυτή, από όσα demo έχω ακούσει μάλλον θα συμφωνούσα με την άποψη του modfori σχετικά με την έλλειψη καθαρού ήχου. Σίγουρα αν χρησιμοποιήσεις μια κιθάρα με μονούς μαγνήτες, χαμηλώσεις εντελώς το preamp gain και ανεβάσεις το master volume, θα πετύχεις έναν πιο καθαρό ήχο. Το headroom όμως φαίνεται να είναι από ελάχιστο έως ανύπαρκτο, και πάντα υπάρχει μια υποψία βρώμας, ένα ελαφρό crunch που για μένα δεν αφήνει τον ήχο να καθαρίσει τελείως, ακόμα και αν παίζεις πολύ απαλά. Βέβαια ίσως αυτό ακριβώς να είναι το ζητούμενο για κάποιους.

Τώρα αν το δικό σου rig, και ειδικά οι active μαγνήτες, βοηθούν στο να καθαρίσει περισσότερο ο ήχος, είναι μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Αν πάντως καταφέρεις να κάνεις κάποια στιγμή μια καλύτερη ηχογράφηση, θα ήταν χρήσιμο να μας δώσεις ένα καλύτερο δείγμα του καθαρού ήχου που επιτυγχάνεις με αυτό τον ενισχυτή, τον οποίο ακούσαμε μόνο στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα αυτής της ηχογράφησης.


ok μην περιμενεις και fender καθαρα οταν λεω οτι ειναι καλα ετσι ! (ετσι και αλλιως δεν μου αρεσουν τα φεντεροειδη καθαρα)

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #7 στις: 27/09/13, 15:05 »
O ενισχυτης ερχεται με 5 x 12Χ7Α και 2 x EL84 Class AB...
...εχω και 2 ΤAD JJ EL34 που θα τις φορεσω συντομα.
Αφού έχει EL84, οι EL34 δεν κάνουν.. (οι οποίες είναι TAD ή JJ τελικά?..)  :)

.. πάντα υπάρχει μια υποψία βρώμας, ένα ελαφρό crunch που για μένα δεν αφήνει τον ήχο να καθαρίσει τελείως, ακόμα και αν παίζεις πολύ απαλά. Βέβαια ίσως αυτό ακριβώς να είναι το ζητούμενο για κάποιους...
Πχ εγώ παίζω έτσι, σε σημείο που έχω απορρίψει τελείως όσους ενισχυτές δεν έχουν Gain και στο καθαρό κανάλι..

Ρε συ adriane, δηλαδή το κτήνος σου...diesel dmoll ,έχει gain και στο καθαρό?
Ε δεν νομίζω έτσι?
 
Α και...μεγειές φυσικά!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/13, 15:36 από Sandman1_1 »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #8 στις: 27/09/13, 15:14 »
απο βιντεο στο youtube ιεχα δει οτι με v30 κερδιζει λιγο headroom σε σχεση με τα eminence που φοραει η μαμα καμπινα. Ωστοσο και με τα V30 δεν εχει headroom o ενισχυτης....βεβαια αυτο το θεμα το ελυσε ο modfori με μια 12AU7...
ο ενισχυτης Ειναι πραγματικα φοβερος. Τετοια διαυγεια με φουλ γκαζια δυσκολα βρισκεις ακομα και με πολλα, πολλα, πολλα λεφτα....


Καλοφαγωτος! Καλοπαιχτος! Καλοσκιστος!


αν πουλας τις el34 στειλε κανα πμ.... ;)

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #9 στις: 27/09/13, 15:32 »
Καλοφαγωτος! Καλοπαιχτος! Καλοσκιστος!

thanks !!!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/13, 20:30 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #10 στις: 27/09/13, 16:04 »
Μεγειές η ενισχυτάρα!!! (κι εγώ τον έχω βάλει στο μάτι αλλά περιμένω να δω και τους νέους Randall RD...)

off-topic: Τελικά ρε παιδιά το headroom για να έχουμε καθαρό ήχο σε μεγάλες εντάσεις εξαρτάται μόνο από τις τελικές λυχνίες και τα ηχεία/ μεγάφωνο ή παίζει ρόλο και η προενίσχυση? Και αν ναι, μήπως παίζει μεγαλύτερο ρόλο τελικά από τα υπόλοιπα ή όχι? Αυτό το άρθρο που βρήκα με έχει μπερδέψει λίγο...

http://www.effectrode.com/blackbird-vacuum-tube-preamp/guitar-preamp-tone-explained/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #11 στις: 27/09/13, 16:15 »
Ρε συ adriane, δηλαδή το κτήνος σου...diesel dmoll ,έχει gain και στο καθαρό?
Ε δεν νομίζω έτσι?
Βεβαίως αγόρι μου!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #12 στις: 27/09/13, 16:55 »
Μεγειές η ενισχυτάρα!!! (κι εγώ τον έχω βάλει στο μάτι αλλά περιμένω να δω και τους νέους Randall RD...)

off-topic: Τελικά ρε παιδιά το headroom για να έχουμε καθαρό ήχο σε μεγάλες εντάσεις εξαρτάται μόνο από τις τελικές λυχνίες και τα ηχεία/ μεγάφωνο ή παίζει ρόλο και η προενίσχυση? Και αν ναι, μήπως παίζει μεγαλύτερο ρόλο τελικά από τα υπόλοιπα ή όχι? Αυτό το άρθρο που βρήκα με έχει μπερδέψει λίγο...

http://www.effectrode.com/blackbird-vacuum-tube-preamp/guitar-preamp-tone-explained/

Ολα παιζουν ρολο!!! Ενα τρελλο παραδειγμα ειναι το θεμα input stage και με τι το χτυπας. Κοινως ο peter diezel τραβουσε τα μαλλια του οταν του λεγαν οτι ειχαν προβλημα με τον herbert (180 δυσπαραμορφωτα watt απο KT 88) και οτι ο καθαρος ηχος δεν κρατιοταν καθαρος στο live κτλ. Αλλαξε καποια πραγματα (κοινως καταλαβε οτι πιθανα, αρκετοι τον οδηγουσαν με EMG + Boost!!!) και καθαρισε και την κατασταση.

Ενα αλλο παραδειγμα νομιζω στο aiken το ελεγε η στο παλιο harmony-central ειναι ποσο ευκολα μπορεις να κανεις ενα twin με δυο μικρο αλλαγες απο καθαρο καθαρο σουπερ βρωμιαρη ενισχυτη.

Ομως περα απο τα κυκλωματικα υπαρχει και το πρακτικο, το υλικο. Δηλαδη τα watt ειναι watt, δεν περιμενω απο μικρο ενισχυτη (ασχετα απο τις τελικες) να μπορει να κρατησει τον ιδιο χαρακτηρα οταν τον εχεις ανοιξει 7-8/10 για να ακους (σε κανονικη κλιμακα οχι στο ποτενσιομετρο κτλ...). Εκει συμμετεχουν και οι τελικες, κομπρεσσαροντας παραμορφονωντας κτλ. Λιγο πολυ απλοικα ενα ακομη σταδιο παραμορφωσης. Ειδικα για μικροτερους ενισχυτες, ακομη περισσοτερο οταν φορανε EL84. Στην τελικη εξαρταται και απο τον drummer!!! Χα χα.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 17:01 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #13 στις: 27/09/13, 19:44 »

off-topic: Τελικά ρε παιδιά το headroom για να έχουμε καθαρό ήχο σε μεγάλες εντάσεις εξαρτάται μόνο από τις τελικές λυχνίες και τα ηχεία/ μεγάφωνο ή παίζει ρόλο και η προενίσχυση? Και αν ναι, μήπως παίζει μεγαλύτερο ρόλο τελικά από τα υπόλοιπα ή όχι?

ολα παιζουν ρολο και στη περιπτωση του jca22h το headroom εκμηδενιζεται απο την προενισχυση...οπως εχουμε πει και εδω http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86694.25

μιας και με καθαρη προενισχυση στο loop παραμορφωνε το τελικο σταδιο σε αρκετα υψηλες εντασεις. Επισης αλλαζοντας μια προενισχυτρια ο ενισχυτης καθαρισε αρκετα το clean καναλι.(crunch το λεει η jet city)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 17:03 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #14 στις: 29/09/13, 12:41 »
καλημερα κυριοι.
Λοιπον την βοηθεια σας θα ηθελα.
Δοκιμαζοντας εχθες παλι καποιους ηχους εχω ενα θεμα με την ηχογραφηση.
Πρωτον  εχω στο προγραμμα να παρω ενα mic και ως τωρα λεω να παω για shure sm57.
Θα ηθελα τις προτασεις σας για την συγκεκριμενη αγορα και αν εχετε καποια αλλη δοκιμασμενη προταση για καποιο αλλο mic.
Δευτερον το παρων mic ειναι ενα shure της πλακας (30 ευρω) και το συνδεω με ενα netbook -cubase και την
m-audio fast track usb.
Σε ενα πολυ μικρο κλιπ που κρατησα για να ακουσετε μου βγαζει συνεχεια καποια κλικ ανα 2,3 sec και το κλασικο φυσημα. :hmm
το φυσημα ας υποθεσω ειναι απο το mic τα κλικ απο που κολλανε?
φταει η καρτα? φταιει το netbook που ειναι κοντα στον ενισχυτη? φταιει το mic?

οποιος μπορει να βοηθησει θα τον ακουσω ευχαριστα.
https://app.box.com/s/clox7pid3lixmik38nek


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #15 στις: 29/09/13, 14:29 »
Πιο δοκιμασμένη λύση από το SM57 δε νομίζω να υπάρχει.

Για το φύσημα πιθανόν να βοηθούσε να ανεβάσεις ένταση από τον ενισχυτή σου και να κατεβάσεις gain από την κάρτα ήχου έτσι ώστε να βελτιωθεί το signal to noise ratio.

Τα κλικ που λες μου μοιάζουν μάλλον software-ικά. Το τι μπορεί να τα προκαλεί είναι ολίγον πιασ' τ' αυγό και κούρευ' το. Γενικά πάντως τα USB interfaces δεν τα πολυσυμπαθώ γιατί το USB δε νομίζω ότι σχεδιάστηκε για απρόσκοπτη ροή δεδομένων. Η παραμικρή διακοπή στην πιο πάνω ροή μπορεί να μη γίνεται αντιληπτή σε ένα σωρό περιπτώσεις αλλά στο audio δυστυχώς είναι εμφανέστατη.

Δεν έχω συγκεκριμένα πράγματα να σου πω αλλά θα δοκίμαζα να χρησιμοποιήσω και κανα άλλο DAW (πχ Reaper που είναι πανάλαφρο), να κλείσω ότι άλλο άχρηστο process τρέχει από πίσω (φυσικά και antivirus), να κόψω το indexing στο δίσκο και να δω αν μπορώ με κάποιο τρόπο να δώσω προτεραιότητα στον ASIO driver. Α, δοκίμασε φυσικά να αυξήσεις και λίγο to latency.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 17:04 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #16 στις: 29/09/13, 21:11 »
Πιο δοκιμασμένη λύση από το SM57 δε νομίζω να υπάρχει.

Για το φύσημα πιθανόν να βοηθούσε να ανεβάσεις ένταση από τον ενισχυτή σου και να κατεβάσεις gain από την κάρτα ήχου έτσι ώστε να βελτιωθεί το signal to noise ratio.

Τα κλικ που λες μου μοιάζουν μάλλον software-ικά. Το τι μπορεί να τα προκαλεί είναι ολίγον πιασ' τ' αυγό και κούρευ' το. Γενικά πάντως τα USB interfaces δεν τα πολυσυμπαθώ γιατί το USB δε νομίζω ότι σχεδιάστηκε για απρόσκοπτη ροή δεδομένων. Η παραμικρή διακοπή στην πιο πάνω ροή μπορεί να μη γίνεται αντιληπτή σε ένα σωρό περιπτώσεις αλλά στο audio δυστυχώς είναι εμφανέστατη.

Δεν έχω συγκεκριμένα πράγματα να σου πω αλλά θα δοκίμαζα να χρησιμοποιήσω και κανα άλλο DAW (πχ Reaper που είναι πανάλαφρο), να κλείσω ότι άλλο άχρηστο process τρέχει από πίσω (φυσικά και antivirus), να κόψω το indexing στο δίσκο και να δω αν μπορώ με κάποιο τρόπο να δώσω προτεραιότητα στον ASIO driver. Α, δοκίμασε φυσικά να αυξήσεις και λίγο to latency.

 η πρωτη παρατηρηση σου ειναι σωστη γιατι γραφω οριακα με το gain της καρτας φουλ μεχρι που να μην κλιπαρει και δεν εχω πολυ δυνατα την ενταση του ενισχυτη.

με αυτην την καρτα εχω ξαναγραψει πολλες φορες σε αλλο pc μεσω amplitube και δεν ειχα θεμα με θορυβους κ.τ.λ οποτε κατι αλλο παιζει και οχι η συνδεση μεσω usb. το περιεργο ειναι οτι οταν επιλεγω τους drivers της καρτας στο cubase δεν εχω καθολου ηχο. μολις αλλαξω σε Asio4all τοτε εχω ηχο κανονικα.

μολις τσιμπησω κανα sm57 θα τα παρω με την σειρα να δω που ειναι το προβλημα.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

σε ευχαριστω να σαι'καλα και καλη αγορα οτι και αν παρεις!

Μεγειές η ενισχυτάρα!!! (κι εγώ τον έχω βάλει στο μάτι αλλά περιμένω να δω και τους νέους Randall RD...)

off-topic: Τελικά ρε παιδιά το headroom για να έχουμε καθαρό ήχο σε μεγάλες εντάσεις εξαρτάται μόνο από τις τελικές λυχνίες και τα ηχεία/ μεγάφωνο ή παίζει ρόλο και η προενίσχυση? Και αν ναι, μήπως παίζει μεγαλύτερο ρόλο τελικά από τα υπόλοιπα ή όχι? Αυτό το άρθρο που βρήκα με έχει μπερδέψει λίγο...

http://www.effectrode.com/blackbird-vacuum-tube-preamp/guitar-preamp-tone-explained


« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 17:06 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #17 στις: 04/10/13, 15:27 »

Mου κανει εντυπωση γιατι διαβαζα μια κριτικη του modfori για τον ιδιο ενισχυτη που εκανε αναφορα οτι εχει ενα θεμα με τα
καθαρα ,οτι δεν καθαριζουν ποτε τελειως .
Σε αντιθεση με εμενα που πιστευω οτι για τα αυτια μου εχει παρα πολυ καλα καθαρα!!!

καταρχήν καλορίζικος και καλόπαιχτος!
αν ξαναδιαβάσεις τις πρώτες μου εντυπώσεις απο τον ενισχυτή θα δεις οτι ανέφερα πως μ'αρεσε (κ εξακολουθεί να μ'αρέσει)πάρα πολύ το καθαρό του κανάλι. Η παρατήρηση που έκανα είναι πως, για την ισχύ του , έχει (είχε) μικρό headroom. Ισως έγκειται στο γεγονός ότι παίζω σε σχετικά μεγάλη ένταση (για σπίτι) ή στους Rockfield hambuckers της M.Kelly που χρησιμοποιώ.
Με 2 λάμπες 12ΑΤ7 , μία στη V1 και μία στη V3 , άλλαξε άρδην ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 15:29 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: First test Jet City(JCA22H )
« Απάντηση #18 στις: 04/10/13, 16:56 »
ευχαριστω ,να τους χαιρομαστε ! :)
εχεις γραψει να ακουσουμε κανενα κλιπ?
να ακουσω και την διαφορα με τις λαμπες , θα ηταν καλο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 20:03
από Utapes
1 Απαντήσεις
1643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 14:09
από gkou
Jet City amps

Ξεκίνησε από Stinky Ενισχυτές

12 Απαντήσεις
4337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 01:20
από tech21man
0 Απαντήσεις
1598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 19:56
από Melman4
3 Απαντήσεις
3741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/14, 12:56
από tech21man
18 Απαντήσεις
8695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 16:01
από apostolosntanis
61 Απαντήσεις
18312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/14, 11:29
από modfori
16 Απαντήσεις
5239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/14, 13:56
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
4715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/15, 13:00
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
16 Απαντήσεις
5903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 00:30
από Jezus