Αποστολέας Θέμα: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..  (Αναγνώστηκε 3953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Καλησπέρα σας παιδιά...μετά από περίπου δύο χρόνια δουλειάς (σύνθεσης, ηχογράφησεων κτλ) είναι έτοιμα τα πρώτα κομμάτια του καινούριου μου project. Μουσικά περιέχει post rock στοιχεία με δόσεις από κλασσικά έγχορδα, ηλεκτρονικά στοιχεία (λίγα)..

Είναι ένα καθαρά solo project και μια σπιτική προσπάθεια..πήρε πολύ καιρό καθώς πάνω σε αυτά τα κομμάτια έμαθα ουσιαστικά να ενορχηστρώνω, να κάνω παραγωγές κτλ...με σημαντική βοήθεια και συμβουλές από τον καθηγητή μου..

Τα κομμάτια μπορείτε να τα ακούσετε εδώ:

https://soundcloud.com/onceuponawinter

Κάθε κριτική και σχόλιο δεκτό...σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων..

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #1 στις: 20/05/14, 21:09 »
Πολυ ωραια Ηλια μπραβο !!! φοβερη δουλεια !


Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #2 στις: 20/05/14, 21:22 »
πολυ ωραιο consept!!! Πολυ δυνατο το ομώνυμο τραγουδι. τα αλλα δυο απλα το συμπληρωνουν (σαν intro-outro). Ωραιος ηχος (αν θες πες μας λεπτομεριες) και καταπληκτικο artwork!!!

Μπραβο!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #3 στις: 21/05/14, 08:44 »
Πράγματι, πολύ ωραίος ήχος... και ατμόσφαιρα. Όμορφες μουσικές συνθέσεις που δημιουργούν ενδιαφέρουσες εικόνες στο μυαλό. Φαντάζομαι soundtrack σε ταινία τώρα...
Μπράβο στο κουράγιο σου που τα έκανες όλα μόνος σου...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #4 στις: 21/05/14, 09:13 »
Καλημέρα παίδες.

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω πολύ για τα σχόλια.

Πάμε λεπτομέρειες για τον ήχο και τις ηχογραφήσεις όπως ζήτησε ο φίλος kkmspm.

Οι κιθάρες που χρησιμοποιήθηκαν για αυτά τα τρία τραγούδια ήταν: Larrivee L-01 (ακουστική) με τον L.R. Baggs M1-active περασμένο πάνω και η ESP Eclipse II vtb με μαγνήτες bare knuckle Cold Sweat και Nailbomb. Οι ήχοι των κιθαρών προέκυψαν από το MainStage 2 της Apple (δεν χρησιμοποιήθηκε ο κανονικός μου εξοπλισμος π.χ. ενισχυτής κλτ λόγω διαμερίσματος...και γι'αυτό τώρα είμαι σε διαδικασία αλλαγής εξοπλισμού). Κιθάρες δλδ καρφί στην κάρτα ήχου και μετά παίζουμε με το mainstage.

Τα ντραμς είναι από ez drummer, τα έγχορδα από Symphobia 2 και τα  υπόλοιπα synth είναι από τη βιβλιοθήκη του logic pro 9. Γενικώς έχει γίνει του vst το κάγκελο.  :P 

Κάρτα ήχου χρησιμοποιήθηκε η Lexicon Lambda, η οποία πραγματικά απεδείχθη σκυλί κατά τη διάρκεια όλων των ηχογραφήσεων, σε σημείο να παγώσει τη σκέψη αλλαγής της με την Focusrite Scarlett 2i4 (προς το παρόν...είπαμε αναβάθμιση κιθαριστικού εξοπλισμού πρώτα..).

Μπράβο στο κουράγιο σου που τα έκανες όλα μόνος σου...

Πολύ διάβασμα πάνω σε θεωρία ενορχήστρωσης, στησίματος εγχόρδων, αρκετές χρήσιμες συμβουλές από καθηγητές και αμέτρητες ώρες πάνω από έναν υπολογιστή...Όταν θέλει κάποιος, απλά πρέπει να λιώσει για να μάθει...

Να πω επίσης πως αυτά τα 3 κομμάτια είναι πρόλογος μιας ολοκληρωμένης δουλειάς η οποία αναμένεται λογικά στα τέλη του καλοκαιριού (διπλωματικής και πτυχίου επιτρέποντoς).

Α! και για to artwork, που σχολίασε ο kkmspm, είναι δημιουργία της μητέρας μου, με πινελιές photoshop.

Σας ευχαριστώ και πάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/14, 09:15 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #5 στις: 21/05/14, 11:35 »
mate... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!! Μπράβο σου, περιμένω πώς και πώς να ακούσω και άλλο!
White noise

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #6 στις: 21/05/14, 18:34 »
Πάρα πολύ καλό!!!
Μπράβο και από εμένα....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #7 στις: 22/05/14, 15:33 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #8 στις: 22/05/14, 18:15 »
Μπράβο, πολύ καλός!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #9 στις: 23/05/14, 23:28 »
Συγχαρητήρια, πολύ καλή δουλειά!

Και τα τρία κομμάτια είναι πολύ καλές συνθέσεις, εύκολα στο αυτί αλλά ταυτόχρονα με βάθος. Πιο πολύ μου άρεσε το "tormented", σε αυτό το κομμάτι φαίνεται καθαρά η προσπαθειά σου να πειραματιστείς με πιο "προχωρημένη" ενορχήστρωση, τα άλλα δύο είναι πιο συμβατικά από αυτή την άποψη. Τα σημεία με τα έγχορδα ακούγονται (λίγο) ψεύτικα, αλλά είμαι σίγουρος ότι έκανες το καλύτερο δυνατό με τα μέσα (vst) που έχεις.

Σχετικά με το θέμα της ενορχήστρωσης του tormented (όχι ότι είμαι ειδικός, έτσι για την κουβέντα), μου άρεσε ιδιαίτερα το transition από το δεύτερο στο τρίτο μέρος του κομματιού και η επιστροφή του αρχικού θέματος από την ηλ. κιθάρα. Από την άλλη, βρήκα μάλλον αδύναμο/απότομο το transition από το πρώτο στο δεύτερο μέρος του κομματιού με το χαρούμενο κοφτό figure των συνοδευτικών εγχόρδων να είναι ψιλοάσχετο (νόμιζα ότι άκουγα sample από γαλλική οπερέτα! ;D ). Επίσης, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις και χάλκινα πνευστά. Για παράδειγμα, νομίζω ότι αν το θέμα που παίζει το σόλο φλάουτο το έδινες στο κόρνο (french horn) το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο.

Και πάλι μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #10 στις: 24/05/14, 16:55 »
Μπράβο, πολύ καλός!

Ευχαριστώ πολύ μαν..

@Fourier: χαίρομαι πολύ για την όλη ανάλυση σου και ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να την κάνεις...

Ας σχολιάσω κάποια σημεία που κράτησα:

Παράθεση
Τα σημεία με τα έγχορδα ακούγονται (λίγο) ψεύτικα, αλλά είμαι σίγουρος ότι έκανες το καλύτερο δυνατό με τα μέσα (vst) που έχεις.

Συμφωνώ ότι ακούγονται λίγο ψεύτικα...η αλήθεια είναι πως έκανα ότι μπορούσα και επεκτάθηκαν και οι γνώσεις μου στον τομέα των εγχόρδων...είναι δεδομένο πως κανένα vst δεν έχει την δυνατότητα να αναπαράγει τη χροιά του κανονικού οργάνου...και το βλέπω και στα ντραμς αυτό...τώρα συγκεκριμένα για τα έγχορδα πιστεύω πως ναι μεν το symphobia είναι εξαιρετικό...αλλά το cinematic strings είναι αυτό που κλέβει την παράσταση δίνοντας μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση..και δυστυχώς ακόμα δεν ξέρω να το δουλεύω...είναι στο πλάνο για το μέλλον...

Από την άλλη, βρήκα μάλλον αδύναμο/απότομο το transition από το πρώτο στο δεύτερο μέρος του κομματιού με το χαρούμενο κοφτό figure των συνοδευτικών εγχόρδων να είναι ψιλοάσχετο (νόμιζα ότι άκουγα sample από γαλλική οπερέτα! ;D )

Κοίτα το κομμάτι βαλς είναι.. απλά είναι κατεστραμμένο βαλς... :P  το σημείο που αναφέρεις με τα spiccato έγινε και για να τονίσει περισσότερο τη μετατροπία από την μινόρε στη ομόνυμη ματζόρε αλλά και για να δώσει κίνηση στα βιολιά..προσωπικά μου άρεσε ο τρόπος που έγινε γι'αυτό και το κράτησα...περί ορέξεως βέβαια..καταλαβαίνω πως το εννοείς και πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα μ'αρέσει αυτό το feedback...

Επίσης, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις και χάλκινα πνευστά. Για παράδειγμα, νομίζω ότι αν το θέμα που παίζει το σόλο φλάουτο το έδινες στο κόρνο (french horn) το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο.

Γενικότερα τα κόρνα μ'αρέσουν...σε άλλο κομμάτι αυτής της δουλειάς υπάρχουν και κόρνα μέσα...αλλά νομίζω πως σε αυτό το κομμάτι και σε αυτό το σημείο συγκεκριμένα τα κόρνα θα ήταν λίγο "επιθετικά"..το φλάουτο κρατάει λίγο χαλαρή την κατάσταση μέχρι που εξαφανίζεται η μελωδία και γίνεται η μετάβαση στο τρίτο μέρος...

Επίσης το σκέφτηκα και λίγο ενορχηστρωτικά...το φλάουτο υπήρχε από πριν, στο πρώτο σημείο, ντουμπλάροντας τα έγχορδα και κάνοντας κάποιες επαναλήψεις σε φράσεις...οπότε είναι πιο φυσίκο να ξαναπάρει αυτό κάποιο ρόλο μέσα στο κομμάτι, παρά το να εμφανιστούν από το πουθενά κι άλλα όργανα (εν προκειμένω τα κόρνα..), παραμερίζοντας στην ουσιά το φλάουτο.

Εκτιμώ πραγματικά την όλη σου ανάλυση και το τρόπο σου, ευχαριστώ και πάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/05/14, 16:57 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος spiros969

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Νέο μουσικό project...νέα κομμάτια..
« Απάντηση #11 στις: 27/05/14, 01:33 »
ομορφες μελωδιες αν γυριζα ταινια θα τα εβαζα ανετα για soundtrack :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 19:42
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
1921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/06, 19:20
από elpis
4 Απαντήσεις
3749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/06, 22:40
από KJP
0 Απαντήσεις
2387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/07, 22:10
από villis
0 Απαντήσεις
10807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/11, 22:06
από oxide
2 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 12:21
από verita
7 Απαντήσεις
3749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/12, 22:15
από agrammatos
5 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/13, 18:41
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
35524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/13, 19:06
από paokz
Μουσικό quiz

Ξεκίνησε από AntiOP Λοιπά

0 Απαντήσεις
4054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/22, 14:02
από AntiOP