Αποστολέας Θέμα: τροφοδοσια πεταλιων  (Αναγνώστηκε 5007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
τροφοδοσια πεταλιων
« στις: 25/09/20, 02:41 »
γεια σας,εχω ενα θεμα με την τροφοδοσια σε μια πεταλιερα για μπασο,το προβλημα ειναι οτι ο κομπρεσορας που εχω της mark bass χρειαζεται 12V 600Ma,τα υπολοιπα πεταλια ειναι ενας προενισχυτης με λαμπα που απαιτει 12V 500Ma,και καποια 9v χωρις ιδαιτερες απαιτησεις,δοκιμασα ενα τροφοδοτικο με 2  εισοδους στα 500Ma δεν δουλεψε,εψαξα για τροφοδοτικο ακομα και στα ακριβα  δεν βρηκα καποιο να καλυπτει τις αναγκες μου,προφανως μπορει να δουλεψει με το δικο του τροφοδοτικο αλλα θα θελα να εχω μονο ενα φις,οι γκουρου των ηλεκτρικων ας βοηθησουν. 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #1 στις: 25/09/20, 11:50 »
Επειδή πέρασα κι εγώ από μια παρόμοια φάση πριν μερικά χρόνια, έχω κάνει μια εξονυχιστική έρευνα στο θέμα της τροφοδοσίας πεταλιών.

Το μόνο τροφοδοτικό που έχω υπόψη μου να δίνει έξοδο 600mA στα 12V είναι το Cioks DC10 Link. To συγκεκριμένο τροφοδοτικό έχει μία έξοδο με μεταβλητή τάση από 9 ως 24V. Στα 9V αυτή η έξοδος δίνει 800mA, στα 24V δίνει 300mA, ενώ στα 12V δίνει maximum 600mA, όσα δηλαδή χρειάζεσαι. Αυτό φαίνεται υπολογιστικά και επιβεβαιώνεται σαφώς από το manual.

Επειδή όμως η τιμή του συγκεκριμένου τροφοδοτικού είναι λίγο τσουχτερή, ίσως υπάρχει μια εναλλακτική λύση που θα σού την δώσει ένα καλώδιο όπως αυτό...

https://en.customboards.fi/collections/voodoo-lab/products/voodoo-lab-cable-current-doubler-adapter-green-jack

υπό την προϋπόθεση ότι θα βρεις ένα τροφοδοτικό που θα έχει δύο εξόδους των 12V με τουλάχιστον 300mA η κάθε μία (ή 600 συνολικά) για το compressor, συν μία επιπλέον 12V 500mA για τον λαμπάτο προενισχυτή σου. Με αυτές τις προδιαγραφές υπάρχει το Palmer PWT 12 MkII που έχει όλα τα παραπάνω και επίσης αρκετές άλλες εξόδους για να τροφοδοτήσει ολόκληρη την πεταλιέρα σου.

Το Palmer είναι αρκετά φτηνότερo και ίσως με αυτό και το current doubler καλώδιο να κάνεις τη δουλειά σου. Το Cioks είναι πολύ πιο ακριβό, αλλά σού παρέχει και τις δύο δυνατότητες τροφοδότησης του προβληματικού πεταλιού (οπότε δεν θα έχει πρόβλημα και για τον προενισχυτή), ενώ φαίνεται να είναι μια ποιοτική λύση που θα καλύψει ικανοποιητικά όλες τις τωρινές και πιθανότατα μελλοντικές σου απαιτήσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #2 στις: 26/09/20, 03:53 »
τεραστιο ευχαριστω φιλε Απολλων για την γνωση που μοιραζεις απλοχερα,πραγματικα το Cioks ειναι φοβερο αλλα πολυ ακριβο αλλα απο την αλλη ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει αψογα γιατι τα πεταλια μου ειναι ενεργοβορα και σχετικα ακριβα,το palmer τωρα εχει τις εισοδους και με τον ανταπτορα ειμαι μια χαρα,δεν ξερω ομως αν χωραει στην πεταλιερα μου(pedaltrain metro 20),οπως ειπα μιλαω για πεταλιερα μπασου,πιθανοτατα κανει και το Cioks AC10;αλλα λογικα ουτε αυτο χωραει στην πεταλιερα,εκτος κι αν τοποθετηθει πανω και οχι απο κατω.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/20, 04:30 από ntinosblues »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #3 στις: 26/09/20, 09:41 »
Δυστυχώς αυτά που ψάχνεις ήταν εξ αρχής μάλλον απίθανο να τα έβρισκες σε ένα φτηνό τροφοδοτικό. Το Cioks AC10 από την άλλη δεν θα σε καλύψει, γιατί μπορεί να τροφοδοτήσει ένα από τα δύο πετάλια που χρειάζονται 12V, αλλά όχι και τα δύο μαζί. Δύο από τις εξόδους του δίνουν εναλασσόμενο ρεύμα (AC), άρα σού είναι άχρηστες, ενώ οι άλλες δύο που φτάνουν μέχρι 12V συνεχούς ρεύματος σού δίνουν 200mA κάθε μία, δηλαδή 400 και οι δύο μαζί. Ένα άλλο τροφοδοτικό που θα κάλυπτε τις ανάγκες σου (έστω και με τη χρήση του καλωδίου) είναι το Cioks Ciokolate, το οποίο όπως είναι ακόμα πιο ακριβό και από το DC10 Link.

Όσο για το Palmer, δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις ότι δεν θα χωρέσει κάτω από την πεταλιέρα σου. Εγώ είμαι σίγουρος ότι χωράει μια χαρά από κάτω, αν όχι από πάνω...



Το Palmer PWT 12, αν και είναι πιο μεγάλο σε μήκος, έχει περίπου το ίδιο πάχος με το Cioks DC5 της φωτογραφίας, οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Η μόνη άλλη λύση είναι αναδιάρθρωση της πεταλιέρας σου με την αφαίρεση ενός από τα δύο δωδεκάβολτα πετάλια. Κάτι μού λέει όμως ότι αυτή η επιλογή δεν παίζει για σένα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #4 στις: 27/09/20, 00:01 »
καλησπερα,για να ξεκινησω με το τελευταιο που ειπες φιλε Απολλωνα,οντως δεν προτειθεμαι να αποχωριστω τα 2 αυτα πεταλια γιατι δουλευοντας τα με τα δικα τους τροφοδοτικα πριν μπουν στην πεταλιερα ο ηχος ηταν υπεροχος,οσον αφορα το palmer πιθανον να χωραει αλλα με προβληματιζει αν θα εχω προσβαση στις εισοδους λογω του καθετης λαμαρινας,αυτο που δειχνω με κοκκινο,γιατι στο Cioks που παραθετεις οι εισοδοι ειναι στο κενο,δεν ξερω αν καταλαβες τι λεω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #5 στις: 27/09/20, 12:41 »
Ναι, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Στο Cioks της φωτογραφίας οι έξοδοι είναι στο πλάι, οπότε η λαμαρίνα δεν παρεμβάλεται στη διαδρομή των καλωδίων από το τροφοδοτικό προς τα πετάλια.

Συγκρίνοντας όμως τις διαστάσεις των δύο τροφοδοτικών (του Cioks DC5 σε σχέση με το Palmer), βλέπω ότι το Palmer έχει μικρότερο πλάτος (70 χιλιοστά έναντι 88 του Cioks), ενώ οι έξοδοι του Palmer είναι λίγο πιο εσωτερικά σε σχέση με το συνολικό πλάτος του τροφοδοτικού. Πράγμα που με κάνει να πιθανολογώ ότι ίσως είναι εφικτό, ειδικά αφού το Palmer έρχεται με καλώδια που έχουν βύσματα γωνίας 90 μοιρών, οπότε λογικά θα χωράνε στο κενό που θα υπάρχει. Στη φωτογραφία που σού παραθέτω, μπορείς να δεις τις σχετικές διαστάσεις των δύο τροφοδοτικών και να πάρεις μια ιδέα για το κενό που θα υπάρχει ανάμεσα στις εξόδους του Palmer και τη λαμαρίνα.

Αν ακόμα κι έτσι δεν σού μένει αρκετός χώρος ώστε να μπαίνουν εύκολα τα καλώδια, θα κοίταζα αν γίνεται να μπει κάτι ανάμεσα στο κάτω μερος της πεταλιέρας και το τροφοδοτικό, ώστε να έρθουν οι έξοδοι πιο πάνω (ή πιο κάτω, όταν η πεταλιέρα είναι στην κανονική της θέση) και να μην παρεμποδίζονται από τη λαμαρίνα. Εναλλακτικά, ανοίγεις τρύπες στη λαμαρίνα ώστε να περνάνε τα καλώδια ή ακόμα καλύτερα κόβεις ένα κομμάτι της λαμαρίνας στο σημείο που θα τοποθετήσεις το τροφοδοτικό, μπροστά από τις εξόδους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #6 στις: 27/09/20, 13:01 »
Δυναδελφε αγαπητε μπασιστα!!
Μην ακους τους κιθαριστες ειναι προβοκατσια ψευτοπροφητες!!
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ
Γιατι δεν δοκημαζεις να εχεις 2 τροφοδοτικα;
Εγω καποτε ειχα πολυμπριζω στο πενταλμπορντ με ενα one spot για κατι πεταλια 9v και το μανισιο τροφοδοτικο του eden wtdi γιατι ειναι 15v
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #7 στις: 27/09/20, 14:08 »
Φίλε saved, την απάντηση σε αυτό που ρωτάς την έχει δώσει ήδη ο Ντίνος στο αρχικό του μήνυμα...

προφανως μπορει να δουλεψει με το δικο του τροφοδοτικο αλλα θα θελα να εχω μονο ενα φις
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #8 στις: 27/09/20, 14:22 »
ΠΑΛΙ εκανα γκαφα.. ::) ::) ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος ntinosblues

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #9 στις: 27/09/20, 16:41 »
Δεν ειχα υπολογισει το πλατος των 2 τροφοδοτικων(Cioks-Palmer)και φυσικα την λεπτομερεια οτι ερχονται με γωνικα βυσματα,μετα απο τις υποδειξεις σου φιλε Απολλωνα αυριο θα παραγγειλω το palmer απο Ελλαδα,ομως και ο ανταπτορας θα πρεπει να ειναι γωνιακος.
σε αυτο το βιντεο δειχνει οτι χει μεσα ανταπτορα;https://www.youtube.com/watch?v=kzRMxuDMMeE
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/20, 16:48 από ntinosblues »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #10 στις: 28/09/20, 11:09 »
Σε αυτή τη φωτογραφία από τον Thomann, όπως και στο video που παρέθεσες, φαίνεται ότι και ο αντάπτορας έχει γωνιακό βύσμα, οπότε λογικά θα είναι εντάξει.



Aκόμα κι αν ο συγκεκριμένος αντάπτορας δεν έχει γωνιακό βύσμα, υπάρχουν άλλοι αντάπτορες για το βύσμα του αντάπτορα ( ::) ;D ), όπως αυτός...

https://es.aliexpress.com/item/4000066963581.html

Στη χειρότερη περίπτωση, αν δεις ότι τελικά δεν χωράει, το επιστρέφεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/20, 11:13 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: τροφοδοσια πεταλιων
« Απάντηση #11 στις: 28/09/20, 12:09 »
Να την πω την καφριλα;
Το παιρνεις απο του θωμα,και αμα κανει,το στελνεις πισο,το βγαζει b-stock και το παιρνεις σε χαμηλοτερη τιμη  :yeah :roll :yeah :roll :yeah :roll
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
24992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 17:35
από Σκίρων
7 Απαντήσεις
3932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 15:14
από The common cunning linguist
3 Απαντήσεις
2911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 12:22
από cyclo
6 Απαντήσεις
3646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/08, 00:28
από BluesMe
1 Απαντήσεις
2424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 22:16
από Nicos_metal
20 Απαντήσεις
8470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/09, 20:40
από vagtanplan
2 Απαντήσεις
2283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:28
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
3992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/14, 18:03
από saved
τροφοδοσια phantom

Ξεκίνησε από saved Εφέ

3 Απαντήσεις
3963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/14, 02:29
από vegos
5 Απαντήσεις
3933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/15, 22:28
από nick_evia