Αποστολέας Θέμα: Michael Nyman - The Promise (The piano soundtrack)  (Αναγνώστηκε 4062 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Michael Nyman - The Promise (The piano soundtrack)
« στις: 08/02/11, 16:29 »
Καλησπερα παιδια... Γνωριζετε αν υπαρχει καποιο arrangement του συγκεκριμενου κομματιου για ηλ.κιθαρα??? Προσωπικα δεν εχω βρει κατι αλλα θα ηθελα παρα πολυ να μπορεσω να το παιξω... Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη. Ευχαριστω!!!


I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Michael Nyman - The Promise (The piano soundtrack)
« Απάντηση #1 στις: 08/02/11, 23:16 »
Τι εννοείς γουντάκιε με το arrangement ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Michael Nyman - The Promise (The piano soundtrack)
« Απάντηση #2 στις: 09/02/11, 00:07 »
Xoλιδοχιε παιδι μου, εννοω αν υπαρχει καποιος ο οποιος να εχει εκτελεσει το συγκεκριμενο κομματι στην ηλεκτρικη κιθαρα. Arrangement νομιζω οτι χρησιμοποιω τη σωστη λεξη αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος ειναι η αποδοση ενος κομματιου που ειναι γραμμενο για ενα οργανο (πιανο στην περιπτωση μας) σε ενα αλλο (ηλ.κιθαρα παλι στην περιπτωση μας) Βρηκα μερικα arrangements στο utube αλλα ηταν για κλασικη κιθαρα και εγω τα δαχτυλα του δεξιου μου χεριου τα χρησιμοποιω για πολλα αλλα πραγματα εκτος απο το να χτυπαω χορδες. Κοινως δεν σκαμπαζω απο finger picking Γμτ πιστευω πως δεν θα βρω τπτ....
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Michael Nyman - The Promise (The piano soundtrack)
« Απάντηση #3 στις: 09/02/11, 01:28 »
Φίλε μου, όσοι το παίζουνε στο youtube με ηλεκτρική, νομίζω δεν κάνουνε finger picking, αλλά tapping.
 

 
 
 
Αυτός κάπου ποιο μετά παίζει με πένα (τούτον γουστάρεις)
 

 
 
 
Τρελοκινεζάκι με 2 κιθάρες
 

 
 
 
Ταππινγκ
 

 
 
 
 
Αυτός παίζει σαν και εμένα
 

 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Michael Nyman - The Promise (The piano soundtrack)
« Απάντηση #4 στις: 09/02/11, 19:32 »
Xoλιδοχιε παιδι μου ευγε!!! Καλα εγω οταν το εβαζα στο search στο utube γιατι δεν μου τα βγαζε???
Anyway επειδη στο επιπεδο του τελευταιου δεν θα φτασω ουτε στα επομενα 500 χρονια :P  θα ασχοληθω με τα υπολοιπα. Mαθητης σου ειναι αυτος στο τελευταιο video??? :P :P
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Michael Nyman - The Promise (The piano soundtrack)
« Απάντηση #5 στις: 10/02/11, 11:51 »
Είναι γουντάκι, ο τρόπος με τον οποίο ψάχνεις! Ας πουμε στο youtube έγραψα : electric guitar michael Nyman The promise
Η λέξη electric guitar, περιόρισε πολύ τα αποτελέσματα που θα έβγαζε σε σχέση με ένα σκέτο guitar.
 
Το να γράψω arrangement, θα ήτανε υπερβολή, γιατί δύσκολα χρησιμοποιείται τέτοια λέξη σε τίτλο βίντεο, όπως και σπάνια χρησιμοποιείται ακόμη και στο υπόλοιπο ίντερνετ, παρά μόνο σε επαγγελματικές σελίδες που αγοράζεις music sheets, ή σε σελίδες που ασχολούνται με τη μουσική Θεωρία. Τίποτα από αυτά δε μας κάνει.
 
Αφού λοιπόν μου έβγαλε τα πρώτα σωστά βιντεάκια και έκανα ένα ψάξιμο (δεν ήταν και πολλά που αφορούσαν το θέμα μας..)
Παρατήρησα ότι, στα περισσότερα Video, που παίζανε το κομμάτι, δεν τα τιτλοφορούσανε ως The Promise, αλλά ως Michael Nyman + The heart asks pleasure firts ή σκέτος ο τίτλος. Έψαξα λοιπόν και έτσι, μήπως πάρω περισσότερα αποτελέσματα.
 
Η όλη λογική, είναι να βάζεις, όσο δυνατόν, συγκεκριμένες λέξεις, οι οποίες θεωρείς, θα σου φέρνουνε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα που ψάχνεις (σπάνια χρειάζεσαι πολλές 4-8 φτάνουν) και όσο ψάχνεις και έρχονται αποτελέσματα, να χρησιμοποιείς κάποιες έξτρα λέξεις από τα αποτελέσματα, οι οποίες βλέπεις ότι χρησιμοποιούνται στη πράξη και σε βοηθάνε να πάρεις ακόμη πιο κοντινά αποτελέσματα σε αυτό που έψαχνες.
 
Ας πούμε στο google μπορείς να ψάξεις : electric guitar tab michael nyman the heart asks pleasure first
Όχι βέβαια ότι βγάζει κάτι το αξιόλογο. Επειδή δεν είσαι κάποιος πρωτάρης, δεν θεώρησα ότι θα σου χρησιμεύσουνε.
Αντί για την λέξη tab, μπορείς να βάλεις arrangement ή music sheet. Δεν ωφελεί όμως.
Οπότε η μόνη ελπίδα ήτανε το youtube.
 
Απλά όσο περισσότερο έχεις ασχοληθεί με το ψάξιμο προσπαθώντας να πάρεις σωστά αποτελέσματα, τόσο πιο εύκολα, πιο γρήγορα και συγκεκριμένα γίνεται. Όσο μάλιστα γνωρίζεις και το αντικείμενο για το οποίο ψάχνεις, τόσο πιο σωστές και συγκεκριμένες λέξεις θα βάλεις και τόσο καλύτερα αποτελέσματα. Έαν γνωρίζεις και γενικότερα το επίπεδο του Ίντερνετ, στο τομέα τον οποίο ψάχνεις, θα αποφύγεις κάποιες λέξεις κακοτοπιές, όπως στη περίπτωση μας ήτανε το arrangement.
 
Σε κάποιο όμως χρονικό διάστημα από σήμερα, το οποίο βέβαια εγώ το κόβω κάπως μακρυνό, ίσως η λέξη arrangement, να βγάζει περισσότερα αποτελέσματα και μάλιστα πιο ουσιώδη, αφού είναι επιστημονικότατη. Προς το παρόν όμως, δεν υπάρχει τόσο υψηλό επίπεδο σε αυτό το τομέα και όταν υπάρχει, τα site είναι εμπορικά και ζητάνε να πληρώσεις.
 
ΧΑχαΧαΧα! Δάσκαλός μου είναι αυτός!
........Που θα πάει, κάποτε θα μάθω και εγώ να παίζω σαν το Santana !!!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Michael Nyman - The Promise (The piano soundtrack)
« Απάντηση #6 στις: 11/02/11, 10:11 »
χαχαχα τι μου θυμισες τωρα.....

θυμαμαι εψαχνα στο γιου τιουμπ για τα pick harmonics,τα οποια δεν ηξερα ουτε πως γινονται αλλα ουτε και πως λεγονται ;D

εβαζα στην αναζητηση φρασεις οπως:
"how to make your guitar scream",η "how to make strange sounds with a guitar" και δεν μπορουσα να βρω τιποτα!!!
βεβαια καποια στιγμη ξεκ@λιαστηκα και το βρηκα αλλα γελαω ακομη με τον τροπο που εψαχνα :)




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/04, 14:51
από psomas
6 Απαντήσεις
3543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/05, 00:00
από ερεβος
Best Soundtrack

Ξεκίνησε από VASILISHARA « 1 2 ... 5 6 » Μουσικά νέα και συζητήσεις

140 Απαντήσεις
47287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 16:47
από pastelius
19 Απαντήσεις
6649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/07, 02:05
από freemind
27 Απαντήσεις
8657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 10:52
από Neikos
stage piano

Ξεκίνησε από gchoul Πλήκτρα

1 Απαντήσεις
3617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 13:59
από Τρελος
15 Απαντήσεις
5792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 22:31
από Ammon Jerro
0 Απαντήσεις
5148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 07:42
από ipanatsi
1 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/10, 12:11
από paranoid_gr
0 Απαντήσεις
18676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/16, 18:06
από krios80