Αποστολέας Θέμα: Rg 550 sound-alike?  (Αναγνώστηκε 6682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Rg 550 sound-alike?
« στις: 22/07/11, 18:03 »
Καλησπέρα παιδια,Εχω αρχίσει απο χτές να ψαχνω για καινούρια κιθάρα 500-700 Ευρώ.Παιζω ηλέκτρικη 2 χρόνια (+3 χρονια κλασικη πιο πριν) και νιωθω οτι η πρωτη μου κιθάρίτσα η pacifica 112v αρχιζει να μη με καλύπτει.Βλεπω λοιπον κατι video sto youtube και εχω κυριολεκτικα μεινει μαμακας με τον ήχο της Ibanez Rg 550.Δεν ξερω γιατι αλλα αυτος ο shred ηχος τον 80s μου χει πάρει τα μυαλα κιας μη τον λες τοσο "γεματο"...Τρελό κολημα με τον Paul gilbert,αλλα ακουω τα παντα απο satriani,vai,govan,μεχρι πιο ακουστικα πραγματα di meola,tommy emannuel βασικα μέχρι και σε house θα επιχειρήσω ρεμιχ οποτε δεν ξέρω ποσο βοηθάω... +μ'αρεσουν πολύ τα bluesakia teytaia.Δυστήχώς εχώ πολύ μικρή εμπειρία στην αγορά της κιθάρας και ειμαι τερμα αχρηστος απο μοντέλα κτλ. οποτε μάλλον απο εσας περιμένω προτάσεις για μια κιθάρα με 80s ηχο παρομοιο με την 550.Η 350 δεν μου κάνει το ίδιο κλικ στον ήχο και εχώ ακουσει όχι και τόσο καλα λόγια για ποιότητα κατασκευής απο κορέα κτλ ποιa ειναι η γνώμη σας?Μήπως τελικα αξίζει να μπω στη διαδικασία μεταχειρισμένης 550 απο ebay?Εννοείται καλοδεχούμενη καθε προταση καινούριας γιατι θελώ να αποφύγω και γω να μπλεξω με μεταχ.
Με εκτίμηση,mhtsos.

Υ.Γ.Μόλις συνειδητοποιησα οτι επρεπε να βαλω το τοπικ στην κατηγορία κιθάρες οποιος μοντ το βλεπει ξερει τι να κανει ;) ...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/11, 18:19 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος behindthemask

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • ....
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #1 στις: 22/07/11, 19:09 »
/// δεν ειναι ο ηχος της rg550 αλλα ο ηχος "απο οτι" υπαρχει πισω απο αυτην *****

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #2 στις: 22/07/11, 20:25 »
Προσωπικά φίλε μου θα κοιτούσα πρώτα στις αγγελίες.Μπορείς πλέον να βρείς πολύ καλό όργανο σε αυτήν την τιμή (ίσως κιόλας να την βρείς την RG550). Τώρα άμα θέλεις καινούρια...πιστεύω ότι "σε αυτά τα λεφτά που διαθέτεις" η καλύτερη και πιό ολοκληρωμένη λύση και σε χαρακτηριστικά είναι αυτή: http://www.thomann.de/gr/ibanez_mtm2wh.htm Cheers,
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/11, 20:27 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #3 στις: 22/07/11, 22:14 »
Αν το θεμα σου ειναι ο ηχος σου, μην κανεις τον κοπο να αλλαξεις κιθαρα. Ο ηχος εξαρταται κυριως απο τον ενισχυτη, το ηχειο, τα εφφε και φυσικα το χερι του παικτη.
Η κιθαρα δινει καποια χαρακτηριστικα μεν στον ηχο, αλλα οχι τετοια που να μην μπορουν να αντισταθμιστουν μεσω χρησης eq και gain απο τοπν ενισχυτη/εφφε σου.
Στην κιθαρα αυτο που κυριως πρεπει να σε ενδιαφερει (για να λες οτι σε καλυπτει), ειναι καταρχην η αισθηση που παιρνεις οταν παιζεις (πως σου καθεται στο χερι), η εργονομια της, το καλο hardware και ηλεκτρικα της, τα χαρακτηριστικα που εχει και που χρειαζεσαι (πχ αν θες να εχει τρεμολο, τι τρεμολο κτλ) και τελος η γενικοτερη ποιοτητα κατασκευης της.
Ακομα κι αν παρεις την ιδια κιθαρα του Gilbert, με τον δικο σου ενισχυτη/εφφε και με τα δικα σου χερια, δεν θα παρεις ηχο Gilbert. Με τον καταλληλο ενισχυτη/ηχειο/εφφε, στις καταλληλες εντασεις και με καλο χερι, μπορεις αντιθετα να ερθεις πολυ κοντα στον ηχο του, οτι κιθαρα και να χρησιμοποιησεις.
Απλα αυτο προϋποθετει να ξερεις πχ να ρυθμιζεις καταλληλα τον ενισχυτη σου κτλ, να εχεις δηλαδη καποια πειρα (και καποια καλα μηχανηματακια) στο tweaking του ηχου.
Τι ενισχυτη κτλ εχεις τωρα; Γιατι αν θες να φτιαξεις τον ηχο σου, απο εκει πρεπει να ξεκινησεις.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #4 στις: 23/07/11, 01:33 »
Αν το θεμα σου ειναι ο ηχος σου, μην κανεις τον κοπο να αλλαξεις κιθαρα. Ο ηχος εξαρταται κυριως απο τον ενισχυτη, το ηχειο, τα εφφε και φυσικα το χερι του παικτη.
Η κιθαρα δινει καποια χαρακτηριστικα μεν στον ηχο, αλλα οχι τετοια που να μην μπορουν να αντισταθμιστουν μεσω χρησης eq και gain απο τον ενισχυτη/εφφε σου.
Στην κιθαρα αυτο που κυριως πρεπει να σε ενδιαφερει (για να λες οτι σε καλυπτει), ειναι καταρχην η αισθηση που παιρνεις οταν παιζεις (πως σου καθεται στο χερι), η εργονομια της, το καλο hardware και ηλεκτρικα της, τα χαρακτηριστικα που εχει και που χρειαζεσαι (πχ αν θες να εχει τρεμολο, τι τρεμολο κτλ) και τελος η γενικοτερη ποιοτητα κατασκευης της.
Ακομα κι αν παρεις την ιδια κιθαρα του Gilbert, με τον δικο σου ενισχυτη/εφφε και με τα δικα σου χερια, δεν θα παρεις ηχο Gilbert. Με τον καταλληλο ενισχυτη/ηχειο/εφφε, στις καταλληλες εντασεις και με καλο χερι, μπορεις αντιθετα να ερθεις πολυ κοντα στον ηχο του, οτι κιθαρα και να χρησιμοποιησεις.
Απλα αυτο προϋποθετει να ξερεις πχ να ρυθμιζεις καταλληλα τον ενισχυτη σου κτλ, να εχεις δηλαδη καποια πειρα (και καποια καλα μηχανηματακια) στο tweaking του ηχου.
Τι ενισχυτη κτλ εχεις τωρα; Γιατι αν θες να φτιαξεις τον ηχο σου, απο εκει πρεπει να ξεκινησεις.
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσης κατ αρχήν.Να πω οτι απο ενυσχυτές μόνο εναν roland cube 20ari εχω αλλα αυτό τον καιρο δεν χρησιμοποιω ενισχητη,χρισιμοποιω κάρτα ήχου (maudio fasttrack)+guitar rig 3 +ruland cube στο καθαρό για χρήση ως καμπίνα και equalizer.Απο κει και περα η pacifica μου έχει προβληματάκια και στα ηλεκτρονικά της και οι μαγνήτες της δεν με καλύπτουν και ξεκουρδιζεται με το παραμικρό,και το τρέμολο είναι της πλάκας και επειδη ειμαι με μια μπάντα αυτό τον καιρο δεν μπορει να συνεχίσω με τη συγκεκριμενη κιθάρα.Τωρα θα συμφωνήσω οτι περισσότερο ρόλο εχουν ενυσχυτες και το υπολοιπο ρίγκ σου παρά η ίδια η κιθάρα αλλα οπως και νά χει εχει και αυτή μια προσωπικότητα.Π.χ. Η
IBANEZ MTM2-WH που πρότεινε ο rockdude καλα απ την εμφάνηση εμεινα καγκελο πανέμοφη κιθάρα αλλα οταν εψαξα στο youtube γιατι λαιβ δεν την έχω ακούσει μου άρεσε πολύ ο βαρύς συγρονός μεταλ ήχος αλλα δεν είναι αυτο που ψάχνω.Ο τόνος της δεν πλησίαζε καθόλου αυτόν της 550 ακόμα και με ατομα που προσπαθούσαν να πετυχουν τον ηχο του technical difficulties px,ουτε καν το κουρδισμά της απο εργοστάσιο δεν είναι στάνταρ.Ακομα και η 350 που είναι αρκετά παρομοια με την 550 δεν μου άρεσε.Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος...Πάντως έχω σκοπώ να κρατήσω τους στοκ μαγνήτες για τουλ ένα χρόνο και αυτό απο μονο του θα καθορίσει τον τόνο μου.Οποτε εγώ έχω όρεξη για ψάξιμο εσεις ρίξτε προτάσεις...

Bonus:Lέω να κατέβω μια μέρα αθήνα να δω απο πρώτο χέρι μερικα μοντέλα και θα με βοηθούσε αφάνταστα καποιος αν μου προτεινε μαγαζιά απο αθήνα που αφήνουν να δοκιμάσεις κιθάρες...

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #5 στις: 23/07/11, 02:54 »
Φίλε μου αυτό που προσπαθούν να σου πούν και τα παιδιά,
είναι οτι τον "τόνο" που έχεις ακούσει απο την 550 και σου αρέσει, δεν είναι ο τόνος της 550 στην ουσία,
αλλά του ενισχυτή και των effects που έχουν χρησιμοποιηθεί στο συγκεκριμένο video που έχεις δει...

ΔΕΝ κάνει την διαφορά η 550 στον ήχο.
Η 550 είναι απλά η κιθάρα που έχει ο κιθαρίστας στο video γιατί αυτή τον βολεύει / αυτή γουστάρει...

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #6 στις: 23/07/11, 02:59 »
Φίλε μου αυτό που προσπαθούν να σου πούν και τα παιδιά,
είναι οτι τον "τόνο" που έχεις ακούσει απο την 550 και σου αρέσει, δεν είναι ο τόνος της 550 στην ουσία,
αλλά του ενισχυτή και των effects που έχουν χρησιμοποιηθεί στο συγκεκριμένο video που έχεις δει...

ΔΕΝ κάνει την διαφορά η 550 στον ήχο.
Η 550 είναι απλά η κιθάρα που έχει ο κιθαρίστας στο video γιατί αυτή τον βολεύει / αυτή γουστάρει...
Ναι το καταλαβα αυτό και κατα ενα μεγαλο ποσοστο συμφωνω οπως είπα πανω...Καμια πρόταση?

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #7 στις: 23/07/11, 04:03 »
Προσωπικά με τα 500-700€ θα κοιτούσα για μεταχειρισμένη prestige, εφόσον κατα κάποιο τρόπο έχεις καταλήξει στις Ibanez.

« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/11, 04:32 από alexisgt »

Αποσυνδεδεμένος behindthemask

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • ....
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #8 στις: 23/07/11, 09:56 »
Προσωπικά με τα 500-700€ θα κοιτούσα για μεταχειρισμένη prestige, εφόσον κατα κάποιο τρόπο έχεις καταλήξει στις Ibanez.




+1

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #9 στις: 23/07/11, 11:38 »
Για ηχο 80s δεν χρειαζεσαι καποια ειδικη κιθαρα (που ετσι κι αλλιως παιζει μικρη σημασια στον ηχο σου). Μια τυπου superstrat με τουλαχιστον εναν διπλο στην γεφυρα θες, ενα καλο lock tremolo και απο ξυλα, προτιμησε η κιθαρα σου να εχει basswood, alder ή mahogany. Θα σου προτεινα επισης καποιον σχετικα hi output μαγνητη αν και δεν ειναι απαραιτητο. Απο κει και περα απλα παρε την κιθαρα που καθεται καλυτερα στα χερια σου και εχει τα χαρακτηριστικα που θες. Οσο για τον ηχο, δοκιμασε να χρησιμοποιησεις καποιο μοντελο JCM 800 με κανα πεταλακι για boost μπροστα του, δοκιμασε να βαλεις κανα chorus και delay και εισαι ετοιμος για 80ιλα...
Τωρα αν θες οπωσδηποτε προταση συγκεκριμενη και ειδικα για ibanez, θα πρεπει καποιος αλλος να σε βοηθησει γιατι και σαν τιμη και σαν μαρκα, εχω πολυυυ καιρο να ασχοληθως και δεν γνωριζω τιο κυκλοφορει στην αγορα και τι αξιζει να παρεις οντως. Νομιζω ομως οτι αν ακολουθησεις αυτα που σου ειπα και διαλεξεις απλα μια κιθαρα που να σε βολευει, να εχει αυτα που χρειαζεσαι, να την νιωθεις στοιβαρη σαν κατασκευη και να σου αρεσει εμφανισιακα, τοτε θα εισαι μια χαρα. Μην κολλας λοιπον σε μαρκες, δοκιμασε οσο πιο πολλες μπορεις και διαλεξε οποια σου καθεται καλυτερα στο χερι. Οσο για τον ηχο ειπαμε: Tweaking, tweaking, tweaking και βεβαια practice, practice... Αν κανεις αυτα τα 2 θα βγαλεις και τον ηχο που θες, ακομα κι αν παιζεις με καμια Tele...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #10 στις: 23/07/11, 13:30 »


Η IBANEZ MTM2-WH που πρότεινε ο rockdude καλα απ την εμφάνηση εμεινα καγκελο πανέμοφη κιθάρα αλλα οταν εψαξα στο youtube γιατι λαιβ δεν την έχω ακούσει μου άρεσε πολύ ο βαρύς συγρονός μεταλ ήχος αλλα δεν είναι αυτο που ψάχνω.Ο τόνος της δεν πλησίαζε καθόλου αυτόν της 550 ακόμα και με ατομα που προσπαθούσαν να πετυχουν τον ηχο του technical difficulties px,ουτε καν το κουρδισμά της απο εργοστάσιο δεν είναι στάνταρ.Ακομα και η 350 που είναι αρκετά παρομοια με την 550 δεν μου άρεσε.Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος...


Όντως, υπερμεταλλάδες ακούς στο youtube με την ΜΤΜ2, αλλά η κιθάρα την έχω ακούσει απο κοντά και είναι πολύ ευέλικτη και για πολλά στύλ μουσικής.Μπορεί να κάνει όλες τις δουλειές εξίσου καλά με οποιαδήποτε άλλη Ibanez. Tώρα, τo εργοστασιακό της  κουρδισμά και set up δεν πρέπει να σε απασχολεί, απλά βάλε πιό λεπτές χορδές και κουρδισέ την όπως θέλεις (δεν είναι πυρηνική φυσική...rules are to be bend). Και οι μαγνήτες της ειναι οι S.D. Blackouts (alnico) και καλύτεροι απο της RG550 (V8,S1,V7).Παρεμπιπτόντως, τους ίδιους stock μαγνήτες είχα στην Ibanez μου και ήταν πολλοί μέτριοι γι'αυτό και τους είχα αλλάξει και άκουσα σημαντική διαφορά στην κιθάρα. Οπότε οι S.D. της MTM2 μιά χαρά είναι. Πήγαινε και δοκίμασε την αν μπορείς.
Y.Γ. Άμα σε απασχολεί το θέμα ότι έχει μονάχα δυό μαγνήτες και θέλεις να χρησιμοποιείς και τις ενδιάμεσες θέσεις...οκ τότε I rest my case!  ;)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #11 στις: 27/07/11, 20:45 »
Σορρυ είμουν διακοπές και αργησα λίγο να το δώ...
Προσωπικά με τα 500-700€ θα κοιτούσα για μεταχειρισμένη prestige, εφόσον κατα κάποιο τρόπο έχεις καταλήξει στις Ibanez.

+1

Ηηη... Μια καινούρια prestige?
Γιατί όχι κατι τέτοιο?Που είναι το catche?(εκτός απ την έλειψη τρέμολο.)
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg1451whp.htm


Η IBANEZ MTM2-WH που πρότεινε ο rockdude καλα απ την εμφάνηση εμεινα καγκελο πανέμοφη κιθάρα αλλα οταν εψαξα στο youtube γιατι λαιβ δεν την έχω ακούσει μου άρεσε πολύ ο βαρύς συγρονός μεταλ ήχος αλλα δεν είναι αυτο που ψάχνω.Ο τόνος της δεν πλησίαζε καθόλου αυτόν της 550 ακόμα και με ατομα που προσπαθούσαν να πετυχουν τον ηχο του technical difficulties px,ουτε καν το κουρδισμά της απο εργοστάσιο δεν είναι στάνταρ.Ακομα και η 350 που είναι αρκετά παρομοια με την 550 δεν μου άρεσε.Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος...


Όντως, υπερμεταλλάδες ακούς στο youtube με την ΜΤΜ2, αλλά η κιθάρα την έχω ακούσει απο κοντά και είναι πολύ ευέλικτη και για πολλά στύλ μουσικής.Μπορεί να κάνει όλες τις δουλειές εξίσου καλά με οποιαδήποτε άλλη Ibanez. Tώρα, τo εργοστασιακό της  κουρδισμά και set up δεν πρέπει να σε απασχολεί, απλά βάλε πιό λεπτές χορδές και κουρδισέ την όπως θέλεις (δεν είναι πυρηνική φυσική...rules are to be bend). Και οι μαγνήτες της ειναι οι S.D. Blackouts (alnico) και καλύτεροι απο της RG550 (V8,S1,V7).Παρεμπιπτόντως, τους ίδιους stock μαγνήτες είχα στην Ibanez μου και ήταν πολλοί μέτριοι γι'αυτό και τους είχα αλλάξει και άκουσα σημαντική διαφορά στην κιθάρα. Οπότε οι S.D. της MTM2 μιά χαρά είναι. Πήγαινε και δοκίμασε την αν μπορείς.
Y.Γ. Άμα σε απασχολεί το θέμα ότι έχει μονάχα δυό μαγνήτες και θέλεις να χρησιμοποιείς και τις ενδιάμεσες θέσεις...οκ τότε I rest my case!  ;)

Οχι δεν με απασχολουν οι ενδιαμεσες καθολου,μαλλον εμποδιο το βρίσκω το μεσαιο πικαπ που λεει και ο petrucci...Τωρα θα με ψήσεις και δεν θέλω.Δεν ξέρω με αποσχολεί ακομα οτι είναι signature κιθαρα slipknot και οτι η εναλακτικες ειναι prestige series για τις οποιες ακομα και γω που μαι ασχετος έχω ακουσει τουλ. τα καλύτερα...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/11, 20:47 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #12 στις: 11/08/11, 20:01 »
BUMP...Plz παιδια μια γνώμη για την:
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg1451whp.htm
?

Αποσυνδεδεμένος felecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Σημαντικό στοιχείο...
« Απάντηση #13 στις: 14/08/11, 10:09 »
Όπως ορθώς σου προείπαν παραπάνω, οι μαγνήτες της δεν αξίζουν πολλά, για τον ήχο '80s που επιθυμείς.
Η Ibanez που είχα εγώ με ίδιους μαγνήτες, απλώς δεν.
Το πιο σημαντικό όμως σε αυτήν την κιθάρα είναι το μανίκι της, το super wizzard τύπου.
Αυτό είναι που διαφοροποιεί την 550 από άλλα μοντέλα, νομίζω...

 
 

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Σημαντικό στοιχείο...
« Απάντηση #14 στις: 02/09/11, 02:09 »
Όπως ορθώς σου προείπαν παραπάνω, οι μαγνήτες της δεν αξίζουν πολλά, για τον ήχο '80s που επιθυμείς.
Η Ibanez που είχα εγώ με ίδιους μαγνήτες, απλώς δεν.
Το πιο σημαντικό όμως σε αυτήν την κιθάρα είναι το μανίκι της, το super wizzard τύπου.
Αυτό είναι που διαφοροποιεί την 550 από άλλα μοντέλα, νομίζω...
Ναι κ γω εκει έχω καταλήξει.Πολυ σημαντικο κατα τη γνωμη μου που φτιάχνονται ιαπωνία και ειναι prestige series αλλα μαλλον ο λαιμός είναι ακομα συμαντικότερος.Εγω παντως ψήνομαι τρελα για μια καινουρια:
http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg1451whp.htm
Οποτε καιγομαι για γνώμες...
Οι μαγνήτες με ενδιαφέρουν απλα να είναι κάτι αξιοπρεπες,οτι θα φανε αλλαγη θα φάνε αλλα ωσπου να βρώ τα λευτά να ακούγεται ρε παιδι μου σ'ενα gig...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/11, 02:13 από kmhtsos »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #15 στις: 02/09/11, 02:36 »
Ε, ψάξε να τη δοκιμάσεις κάπου να δεις και πώς σου φαίνονται. Στη χειρότερη, δες αν σε παίρνει να δώσεις άλλα 75-90 για έναν Dimarzio με γκάζι στη γέφυρα, αν και μπορείς πάντα να βρείς και κάτι καλό σε κάποια αγγελία.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #16 στις: 02/09/11, 10:09 »
Τσίμπα την όσο υπάρχει ακόμα γιατί με τέτοια τιμή που έχει βάλει το παλικάρι θα την τσιμπίσει άλλος και μετά θα τραβάς τα μαλλιά σου. http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=24031 Επίσης κοίτα και αυτήν: http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=24150

Υ.Γ. Δεν έχω καμία σχέση με τους πωλητές...απλά μία εξυπηρέτηση σου κάνω.
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #17 στις: 02/09/11, 11:52 »
...το ξεκαθάρισε πως ψάχνει καινούργια.
αυτή η prestige που αναφέρεις είναι μια χαρά,prestige=εγγυημένη ποιότητα για τους φίλους της ibanez και μόνο.
τώρα αν στο μέλλον πειστείς πως θες καλύτερους μαγνήτες,το κάνεις εύκολα.
 

Αποσυνδεδεμένος The Loner

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #18 στις: 02/09/11, 12:28 »
Φίλε μου κοίτα αν θες και τις PRS στον Ζοζέφ (ή όπου τέλος πάντων)...Καταπληκτικό όργανο για 500-750Ευρώ (αναλόγως το μοντέλο)...Αν θές αποκλειστικά IBANEZ τότε σόρρυ για το off-topic :S
The Loner

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #19 στις: 02/09/11, 13:24 »
Σορυ που ξαναπαρεμβαινω, αλλα βλεπω συνεχεια να επαναλμβανεται το "ηχος σαν της 550".
Τον ηχο που ακους σε οποιοδηποτε clip, σε μαγαζι κτλ, δεν τον κανει η κιθαρα, αλλα ο ενισχυτης (προενισχυτης κτλ), το ηχειο (και μικροφωνο απο οπου εγινε η ηχογραφηση) και ο παικτης.
Θελω να πω μην περιμενεις να βαλεις μια 550 σε εναν ενισχυτη που δε κανει για τα πραγματα που θες (ή που ειναι με λαθος ρυθμισεις για αυτα που θες) και να σου φτιαξει ο ηχος και να γινει ξαφνικα πιο 80s ή γενικα.
Αυτο δεν παιζει. Ο ηχος της κιθαρας απο μονος της δεν λεει τιποτα απολυτως. Δοκιμασε να ηχογραφησεις κατευθειαν την κιθαρα χωρις προενισχυτη και θα δεις τι εννοω. Οι αλλαγες που γινονται στον ηχο λογω κιθαρας εχουν να κανουν κατα κυριο λογο με το τι μαγνητες φοραει η κιθαρα και τι κατασκευη εχει (γεφυρα, κλιμακα κτλ). Αυτο σημαινει οτι με οποιαδηποτε κιθαρα μπορεις να παιξεις οποιοδηποτε ειδος (ακομα και με 335 μπορεις να παιξεις black metal αν θες), αν εχεις εναν καλο ενισχυτη και ξερεις να τον χειριζεσαι.
Οποτε στο ξαναλεω, μην ασχολεισαι με μαρκες και μοντελα, βρες απλα αυτη που σε τραβαει εμφανισιακα και παικτικα και καθαρισες.
Και μην περιμενεις επειδη εχεις μια οποιαδηποτε κιθαρα, να καλυτερεψει ο ηχος σου. Καποια μικροπραγματακια θα αλλαξουν, αλλα οχι τοσο που να αξιζει να ασχολεισαι με αυτα, μιας και αυτα που αλλαζουν, μπορεις κι εσυ να τα αλλαξεις μεσω καταλληλης χρησης eq κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/11, 15:39 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim-papajim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Rg 550 sound-alike?
« Απάντηση #20 στις: 02/09/11, 15:34 »
Σορυ που ξαναπαρεμβαινω, αλλα βλεπω συνεχεια να επαναλμβανεται το "ηχος σαν της 550".
Τον ηχο που ακους σε οποιοδηποτε clip, σε μαγαζι κτλ, δεν τον κανει η κιθαρα, αλλα ο ενισχυτης (προενισχυτης κτλ), το ηχειο (και μικροφωνο απο οπου εγινε η ηχογραφηση) και τον παικτη.
Θελω να πω μην περιμενεις να βαλεις μια 550 σε εναν ενισχυτη που δε κανει για τα πραγματα που θες (ή που ειναι με λαθος ρυθμισεις για αυτα που θες) και να σου φτιαξει ο ηχος και να γινει ξαφνικα πιο 80s ή γενικα.
Αυτο δεν παιζει. Ο ηχος της κιθαρας απο μονος της δεν λεει τιποτα απολυτως. Δοκιμασε να ηχογραφησεις κατευθειαν την κιθαρα χωρις προενισχυτη και θα δεις τι εννοω. Οι αλλαγες που γινονται στον ηχο λογω κιθαρας εχουν να κανουν κατα κυριο λογο με το τι μαγνητες φοραει η κιθαρα και τι κατασκευη εχει (γεφυρα, κλιμακα κτλ). Αυτο σημαινει οτι με οποιαδηποτε κιθαρα μπορεις να παιξεις οποιοδηποτε ειδος (ακομα και με 335 μπορεις να παιξεις black metal αν θες), αν εχεις εναν καλο ενισχυτη και ξερεις να τον χειριζεσαι.
Οποτε στο ξαναλεω, μην ασχολεισαι με μαρκες και μοντελα, βρες απλα αυτη που σε τραβαει εμφανισιακα και παικτικα και καθαρισες.
Και μην περιμενεις επειδη εχεις μια οποιαδηποτε κιθαρα, να καλυτερεψει ο ηχος σου. Καποια μικροπραγματακια θα αλλαξουν, αλλα οχι τοσο που να αξιζει να ασχολεισαι με αυτα, μιας και αυτα που αλλαζουν, μπορεις κι εσυ να τα αλλαξεις μεσω καταλληλης χρησης eq κτλ.
Ενταξει σ΄αυτό νομίζω συμφωνήσαμε ολοι αν όχι απολυτα τουλ σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο.Πιστεψε με οι μαγνήτες μου αυτή τη στιγμή είναι τόσο μού-φα που δεν γίνεται να μην δώ βελτίωση ακομα και απ τους στόκ οποιασδήποτε κιθάρας σ'αυτη την τιμή.

Για μεταχειρισμένες μόνο για rg prestige ενδιαφερόμουν αλλα damnnn αυτη η JS-1000 είναι όνειρο.Προς το παρόν δεν ψάχνω για μεταχ. ομως γιατι δεν έχω μαζεψει ακόμα τα φράγκα.Σχεδόν σίγουρα θα πάρω ibanez σόρρυ φίλε loner.

Κάτι τελευταίο και σημαντικό.Ξέρει κάποιος ΠΟΥ μπορω να δοκιμάσω καποια rg prestige η εναν wizzard neck?Ευχαριστώ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
60 Απαντήσεις
19396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/07, 03:04
από pan-The_gunslinger
4 Απαντήσεις
2647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 19:03
από Joevaicci
17 Απαντήσεις
6029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 08:37
από mick77
18 Απαντήσεις
7179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/09, 20:03
από master of puppets
black metal sound

Ξεκίνησε από satyrum « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
9266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:22
από Jezus
0 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 13:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
Visual Sound 1 Spot

Ξεκίνησε από B.C. Rich Εφέ

7 Απαντήσεις
3229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 23:14
από zeoy
14 Απαντήσεις
4025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 11:46
από zeoy
0 Απαντήσεις
1816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/12, 21:35
από let me know 796
0 Απαντήσεις
2920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/16, 17:17
από mad_nassos