Αποστολέας Θέμα: Λάμπες - πόσο γρήγορα τελειώνουν  (Αναγνώστηκε 21539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Λάμπες - πόσο γρήγορα τελειώνουν
« Απάντηση #50 στις: 06/09/09, 12:19 »
Ασφάλεια που την μιά δουλεύει και την άλλη όχι ΔΕΝ υπάρχει, μάλλον ψυχρή κόλληση είναι, (μπορεί να κάηκε τώρα όμως από την διακοπή - εκκίνηση του κυκλώματος).
Τις μυρωδιές συνήθως τις βγάζουν τα βερνίκια του μετασχηματιστή τροφοδοσίας.
Πολυ σωστα! Δεν υπαρχει τετοια ασφαλεια! ;D Λαθος δικο μου... στις 2 παρα χθες βραδυ?!  ::)

DevilCry, ξαναδιαβασα πιο προσεχτικα αυτα που γραφεις και το προβλημα σου μαλλον ειναι καποια λυχνια!
Κατ'αρχας εχεις 4 μεγαλες (τελικες) και 4 μικρες (προενισχυτριες).... ειναι και μια μεσα στο ασημενιο "βαρελακι"... αν το περιστρεψεις θα βγει. Αυτη που ειναι πισω απο τις 4 μεγαλες λογικα αναβει απλα σε μπερδευει.... Aρα εμειναν οι 3 μικρες δεξια οι οποιες αυτες ολες μαζι ειτε αναβουν ειτε οχι! Σωστα? Η μια απο αυτες θελει αλλαγμα!
Αυτες οι τρεις τροφοδοτουνται με DC (απο το ιδιο τροφοδοτικο) και οχι με AC οπως οι υπολοιπες...  αν μια απο αυτες εχει προβλημα και "γονατιζει" το τροφοδοτικο των νηματων δεν θα αναβουν και οι υπολοιπες... μου εχει τυχει και σε αλλους Marshall το ιδιο ακριβως! Bρες μια καλη ή καινουργια λυχνια και αλλαξε τες μια-μια να δεις πια ειναι η προβληματικη.... αν και δεν μου εχει τυχει αλλα αν τελικα δεν ειναι λυχνια τοτε το προβλημα το εχει το τροφοδοτικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/09, 12:29 από myster-maze »

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λάμπες - πόσο γρήγορα τελειώνουν
« Απάντηση #51 στις: 17/10/09, 12:06 »
λοιπον ηρθε η ωρα να αλλαξω λαμπες στον fender μου,(projunior)
Σιγουρα θελει αφου ενω η χροια του ειναι μια χαρα ..ακομα, εχει πεσει καπως η ενταση,

το θεμα μου ειναι να αλλαξω μονο τελικες η και τις προενισχυτριες?
Η τελικες  θελουν σιγουρα αφου ωρες ωρες κανει θορυβο ο ενισχυτης...βζζζ βζζζζ(οχι παντα) και φαινονται και με το ματι ..εχουν μαυρισει λιγο.

Η προενισχυτριες στο ματι φαινονται καινουργιες!(παρολο την ηλικια του 10χρονων+)

Επισης τον ελυσα να τσεκαρω πυκνωτες,
στο ματι φαινονται και αυτοι σαν καινουργιοι αλλα ξερω οτι και αυτοι εχουν χρονο ζωης συμφωνα με τις κατασκευαστριες εταιρειες.
Τι λετε ?
να αλλαξω μονο τις τελικες?
να αλλαξω και τις προενισχυτριες ή να αλλάξω και τους πυκνωτες στα πλαισια γενικης συντηρησης?

επισης μεταξυ JJ και electro harmonix τι προτεινετε?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/10/09, 12:26 από jkstigma »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Λάμπες - πόσο γρήγορα τελειώνουν
« Απάντηση #52 στις: 17/10/09, 14:42 »
Λογικά μόνο τις τελικές χρειάζεται να αλλάξεις.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Λάμπες - πόσο γρήγορα τελειώνουν
« Απάντηση #53 στις: 18/10/09, 21:12 »
Το μαυρισμα στις τελικες λαμπες ειναι φυσιολογικοτατο, και δεν μπορεις να δεις με το ματι αν εχουν πεσει (εκτος αν εχουν κοπει τιποτα νηματα και δεν αναβει σχεδον καθολου), μπορεις ομως να το ακουσεις ή να το μετερησεις με ειδικο οργανο (αν εισαι απο τους τυχερους που εχουν και ξερουν να τα χειριζονται  :D )
Αμα τον εχεις 10 χρονια με τις ιδιες λαμπες τοτε ειναι καλη ιδεα να τις αλλαξεις πριν παραδωσουν πνευμα... μονο τις τελικες θα προτεινα, και αν δεις οτι ο ηχος δεν σε ικανοποιει, τοτε βλεπεις και για της προενισχυσης (δεν ξερω τι χρηση του κανεις).
Ο θορυβος βζζζ βζζζ που κανβει καποιες στιγμες μονο ειναι πολυ πιθανο να ειναι απο κακη ποιοτητα στο δικτυο της ΔΕΗ, και οχι απο τις λαμπες.

Οι πυκνωτες επισης δεν φαινωντε με το ματι, εκτος αν εχουν σκασει και βγαλει υγρα κτλ, και συνηθως δεν εχουν προβλημα τοσο νωρις, δηλαδη μηχανηματα με τρεις δεκαετιες στην πλατη τους παιζουν μια χαρα, οποτε μην ανησυχεις.  :)
JJ & EHX ειναι και οι δυο πολυ καλες λυσεις, με διαφορετικη χροια ομως. Εγω συνηθως βαζω τις πρωτες, αλλοι προτιμουν τις δευτερες, ειναι θεμα γουστου  :)
Τι λαμπες στον τελικο εχει ο νισχυτης σου και τι μουσικη παιζεις κυριως?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Λάμπες - πόσο γρήγορα τελειώνουν
« Απάντηση #54 στις: 24/12/13, 04:02 »
γεια σας και απο μενα!!!

Εχω εναν ART DST 825 (legend... wait for it ...ary!!!) o οποιος ειναι υβριδικος και εχει μια 12ΑΧ7. Τον εχω απο το 1997 και εχει κανει "απειρα χιλιομετρα" ηχητικα και οδικα/αεροπορικα!!! Μου εχουν πει οτι δεν χρειαζεται να αλλαξω τη λαμπα ΠΟΤΕ, ισχυει κατι τετοιο? Δεν εχω παρατηρησει καποια διαφορα στον ηχο -οσο μπορω να πω- μετα απο τοσα χρονια!

Θα ηθελα τη γνωμη σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/13, 19:05 από Απόλλων »
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Λάμπες - πόσο γρήγορα τελειώνουν
« Απάντηση #55 στις: 24/12/13, 16:51 »
Εξαρτατε καταρχην με τι ρευματα τρεχει η λαμπα για το ποσο γρηγορα θα πεσει, π.χ. σε πεταλακια 12 βολτ θα αργησει πολυ η λαμπα να πεσει, αλλα οταν δεν ειναι σε υψηλες τασεις δεν δινει και το 100% του λαμπατου ηχου της.
Σιγουρα θα εχει πεσει η λαμπα σου μετα απο τοσα χρονια και χρηση, αλλα επειδη γινεται σταδιακα δεν εχεις παρατηρησει διαφορα. Οπως επισης αφου δεν σου κανει διαφορα περιεργα δεν εχει χαλασει, αυτο θα το καταλαβαινες γιατι θα εχανες ενταση αποτομα, θα ακουγες ήχους ή μικροφωνισμους.
Αφου εισαι ικανοποιημενος με τον ηχο σου μπορεις να αφησεις την ιδια, αλλα αν δωσεις π.χ. 20 ευρω και βαλεις μια νεα, θα δεις σιγουρα διαφορα, πιο bright ηχο π.χ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
7712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/05, 12:15
από Βραζίλης
18 Απαντήσεις
5061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/06, 18:27
από Malezyanni
12 Απαντήσεις
3543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 12:10
από lampros.
10 Απαντήσεις
4760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 01:33
από ACHIEVE PERFECTION
6 Απαντήσεις
4212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 15:03
από Spartan Amplifications
1 Απαντήσεις
2171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 18:16
από sofitia
2 Απαντήσεις
2646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/11, 21:30
από vagtanplan
7 Απαντήσεις
2811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 21:47
από let me know 796
0 Απαντήσεις
798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/22, 16:57
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/22, 16:59
από Ioannis Anastassakis