Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694846 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
θα ήθελα να δω ένα diy p-2 pete cornish fuzz.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Καινουργιο παιχνιδακι!!! Περιπου κλωνος plexitone..λεω περιπου γιατι επανασχεδιασα την πλακετα στο eagle αλλαξα καποια εξαρτηματα για το κανω πιο usable απο το original και να το φερω περισσοτερο στα μετρα μου. enjoy

Υ.Γ. καλυτερος κιθαριστας παντως δεν εγινα...
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Χάρη μπράβο, πολύ ωραίες κατασκευές!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Χάρη μπράβο, πολύ ωραίες κατασκευές!..

Ακομα περιμενω να κερασω αυτον τον tassimo :D
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Χάρη μπράβο, πολύ ωραίες κατασκευές!..
Ακομα περιμενω να κερασω αυτον τον tassimo :D
Φίλε μόλις ηρεμήσουμε από την σχιζοφρένεια της μετακόμισης, it's on!..  :up
Να δω και όλα αυτά τα ωραία από κοντά!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπέρα.μετά απο καιρό έβφαλα την κούτα με υλικά για diy και αποφάσισα να ασχοληθώ με το Byoc ESV fuzz.
ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:

1ον: στο C4 αντιστοιχεί http://www.banzaimusic.com/Silver-Mica-1000pF-100V.html .στις οδηγίες όμως γράφει ότι "χρειάζεται οπωσδήποτε socket για το c4 το οποίο μπαίνει για τρανζίστορ σιλικόνης (BC108) και αφαιρείται για τρανζίστορ Γερμανίου". τελικά το C4 ι είναι πυκνωτής ή τρανζίστορ??

2ον: διάβασα τις οδηγίες για την μέτρηση hfe με πολύμετρο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το κατάλαβα σωστά,διότι άλλες φορές μπορώ να τα μετρήσω και άλλες πάλι η μόνη ένδειξη που πέρνω είναι 1.
είμαι και πολύ αρχαριος στα ηλεκτρονικά οπότε να με συμπαθάτε...

και αυτό το mailto:http://www.banzaimusic.com/Orange-Drop-715-0-1uF.html πολύ τεράστιο είναι ρε παιδιά!!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Το C είναι πυκνωτής (Capacitor), όπως και τα δύο links που δίνεις. Το BC108 είναι NPN transistor.

Για μέτρηση hFE απλά βάζεις το transistor στην ανάλογη θέση (PNP ή NPN) με τη σωστή φορά (ώστε να αντιστοιχούν τα Base, Collector, Emiter του transistor στις μαρκαρισμένες υποδοχές του πολύμετρου). Πιθανότατα εδώ είναι το λάθος σου.

(Για την ιστορία, το ένα πολύμετρο που έχω, τα έχει μαρκαρισμένα ανάποδα (εκεί που λέει PNP μετράει NPN και το αντίστροφο) -- οπότε είναι κι αυτός ένας κουφός λόγος για να μην μετράει... ;D )

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το C είναι πυκνωτής (Capacitor), όπως και τα δύο links που δίνεις. Το BC108 είναι NPN transistor.

Για μέτρηση hFE απλά βάζεις το transistor στην ανάλογη θέση (PNP ή NPN) με τη σωστή φορά (ώστε να αντιστοιχούν τα Base, Collector, Emiter του transistor στις μαρκαρισμένες υποδοχές του πολύμετρου). Πιθανότατα εδώ είναι το λάθος σου.

(Για την ιστορία, το ένα πολύμετρο που έχω, τα έχει μαρκαρισμένα ανάποδα (εκεί που λέει PNP μετράει NPN και το αντίστροφο) -- οπότε είναι κι αυτός ένας κουφός λόγος για να μην μετράει... ;D )


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79577.msg636113#msg636113 διάβασε εκεί που λέει για τα sockets και θα καταλάβεις τί εννοώ.ενώ στο layout απεικονίζεται σαν πυκνωτής το C4,στις οδηγίες για τα sockets λέει ότι στο C4 μπαίνει τρανζίστορ

τα τρανζίστορ γερμανίου AC127 πού αντισοιχούν δλδ στο NPN ή στο ΡΝΡ??
Ευχαριστώ πολύ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 19:29 από pipokas99 »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
διάβασε εκεί που λέει για τα sockets και θα καταλάβεις τί εννοώ.ενώ στο layout απεικονίζεται σαν πυκνωτής το C4,στις οδηγίες για τα sockets λέει ότι στο C4 μπαίνει τρανζίστορ


Λέει Use C4 ONLY with BC108.
Βάζουμε τον C4 μόνο αν έχουμε στα Q1 & Q2 το BC108 αντί του AC127 προφανώς.

Παράθεση
τα τρανζίστορ γερμανίου AC127 πού αντισοιχούν δλδ στο NPN ή στο ΡΝΡ??
Ευχαριστώ πολύ!!!


Το AC127 είναι εναλλακτικό του BC108 που είναι NPN. Άρα κι αυτό ΝΡΝ θα είναι :)
Σε κάθε περίπτωση, ψάχνεις στο google για "datasheet AC127" (ή οτιδήποτε δεν γνωρίζεις).
Εκεί θα βρεις το pdf της εταιρίας που το παράγει, με τις πληροφορίες του (http://alltransistors.com/pdfview.php?doc=ac127.pdf&dire=_siemens)
Γράφει αναλυτικά ποιο είναι το κάθε pin, ώστε να το τοποθετήσεις σωστά, και στο κύκλωμα αλλά και στο πολύμετρο.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!
θα το προχωρήσω σιγά-σιγά και ελπίζω να έχω καλό αποτέλεσμα

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλημέρα σε όλους!
επειδή μάλλον θα κάνω από την αρχή την πλακέτα για το fuzz θα πρέπει να πάρω νέο http://www.banzaimusic.com/Silver-Mica-1000pF-100V.html από κάποιο τοπικό μαγαζί.αυτό πώς το ζητάω,ποια η ονομασία του δηλαδή,ξέρει κανείς? σκέφτηκα να πάω με το δείγμα,όμως θα καταλάβουν τί ακριβώς ζητάω??

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Silver mica σε τοπικό κατάστημά από δύσκολο έως απίθανο... μάλλον θα σε κοιτάνε σαν να έχει βγει από μηχανή του χρόνου. Βάλε ένα οποιοδήποτε πυκνωτή 1000pf προσωρινά και τον αλλαζεις οταν ξαναπαραγγειλεις ααπο banzai.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ευχαριστώ πολύ!
κι εγώ αυτό σκέφτηκα γιατί κι άλλες φορές είχα ζητήσει κάποια συγκεκριμενα υλικά  και με ρωτούσαν διάφορα. από ηλεκτρονικά τώρα μαθαίνα κάποια βασικά οπότε καταλαβαίνεις...



Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έκανα ένα 2ο booster και παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: όταν ανοίγω στο τέρμα το volume μπουκώνει πάρα πολύ,σαν να μην μπορεί να βγει ήχος!! ένα κλικ κάτω ακούγεται κανονικά και με αξιοπρεπή ευκρίνια οι συχνότητες.
χρησιμοποίησα για τη θέση C4 πυκνωτ'ες που πήρα από τοπικό κατάστημα στη θεσσαλονικη και όχι xicon ή panasonic.
υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό??
Μήπως με την πλήρη καλωδίωση εξαλειφθεί το πρόβλημα??


Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ

Μήπως με την πλήρη καλωδίωση εξαλειφθεί το πρόβλημα??




Τι εννοείς?τι λείπει από την καλωδίωση?

Μέτρα το ποτ μήπως έχει κανενα πρόβλημα γιατί αν έχεις από τα πλαστικά και σου ξεφύγει λίγο παραπάνω στο ζέσταμα τα κάνεις ζημιά.

Μπορείς να κάνεις και το εξής για να τσεκάρεις το ποτ και γενικά όλο το κύκλωμα έτσι

http://www.diystompboxes.com/pedals/debug.html

Εμένα είχε πρόβλημα ένα ποτ το μέτρισα και το ένα ποδαράκι με το μεσαίο ήταν ΟΚ το άλλο όμως ήταν φευγάτο.

Μία διαπίστωση και με το audio prode,έβαλα την άκρη στο σήμα πριν φτάσει στο volume και ήταν ΟΚ μόλις το μέτρισα από το μεσαίο ποδαράκι του volume (δηλ αφού είχε κάνει την διαδρομή του από το ποτ) το σήμα χαλούσε

Δεν είναι ανάγκη  να φτιάξεις καινούριο καλώδιο για το audio prode μπορείς με κροκοδειλάκια



Να κάνεις το εξής να πάρεις ένα καλώδιο που έχεις για την κιθάρα το ένα καρφί θα πάει κανονικά στον ενισχυτή και στο άλλο να συνδέσεις τα κροκοδειλάκια.
Το ένα το συνδέεις στην γείωση του πεταλιού και μετά στην γείωση του καρφιού και το άλλο στο σήμα του καρφιού και στην άλλη άκρη θα έχεις το πυκνωτάκι και θα ψάχνεις
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/13, 15:58 από kbasilis »

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
    Καλησπερα, θα ηθελα να δω ενα noise canceler με 2 μετασχηματιστες, οπως αυτα:
http://www.thomann.de/gr/behringer_microhd_hd400.htm
http://www.thomann.de/gr/radial_engineering_pro_d2.htm
και αν γινεται να κανουμε και εναν 1:1 μετασχηματιστη ρεευματος 220-220V ωστε να
"απομονωθει" το υλικο μας απο το δικτυο της ΔΕΗ!!
 http://en.wikipedia.org/wiki/Isolation_transformer
   Τελος θα ηθελα να φτιαξω ενα Α/Β switch, ωστε να εχω 2 κιθαρες σε ενα RIG! Θα
χρειαστο κατι παραπανω απο εναν μεταγωγικο διακοπτη?
http://www.thomann.de/gr/boss_ab2_abschalter.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/13, 12:27 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - »
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Τελος θα ηθελα να φτιαξω ενα Α/Β switch, ωστε να εχω 2 κιθαρες σε ενα RIG! Θα
χρειαστο κατι παραπανω απο εναν μεταγωγικο διακοπτη?
http://www.thomann.de/gr/boss_ab2_abschalter.htm


Φτιάχνω εδώ και λίγες μέρες ένα switch, ηλεκτρονικό, με optocouplers.
Παίρνει σήμα από μία πηγή, και το οδηγεί σε μία από τις 4 εξόδους ή σε συνδυασμό αυτών. Φυσικά θα λειτουργεί και το ανάποδα (4 εισόδους προς 1 έξοδο).
Το πλεονέκτημα σε σχέση με ρελέ, είναι ότι δεν έχεις τον παραμικρό θόρυβο κατά την αλλαγή, υπερβολικά μικρή κατανάλωση, υπερβολικά γρήγορη αλλαγή, ενώ ελέγχεται από μικροεπεξεργαστή για διάφορα "εφφέ" (του στυλ "κόβω-βόλτα-τον-ήχο-σε-4-ενισχυτές" κλπ  ;D ).

Το μειονέκτημα είναι ότι έχω αρκετό θόρυβο μέχρι στιγμής και προσπαθώ να δω τι φταίει. Μάλλον τα optocouplers ή το common ground μεταξύ του λαμπάτου μου και του τρανζιστορικού. Θα το μελετήσω αναλυτικότερα το ΠΣΚ.

Επίσης περιμένω και μερικά HCF4066B (Quad Bilateral Switches, τα χρησιμοποιούν σε audio εφαρμογές, θυμάμαι τα βάζανε στα κασσετόφωνα για να "εμπλέκουν"/"απεμπλέκουν" το dolby κλπ) για να δω πως παίζει με αυτά (φαντάζομαι καλύτερα).

Η απλή λύση βέβαια είναι αυτή που είπες, με έναν απλό 2PTD διακόπτη :)

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Update:

Σήμερα κατεύθασαν τα CMOS 4066 και έκανα την πρώτη δοκιμή με πλήρη επιτυχία  :)

Το switcher είναι σχεδόν έτοιμο και λειτουργεί ως εξής:

1 είσοδος -> 4 έξοδοι
ή
4 είσοδοι -> 1 έξοδος.


Στο μυαλό μου έχω τα εξής σενάρια που θέλω να καλύψω:

1. Μία κιθάρα προς 2-3-4 effects ή 2-3-4 σειρές effects ή 2-3-4 ενισχυτές.
2. Δύο-τρεις-τέσσερις κιθάρες προς  1 ενισχυτή ή 1 effect κλπ.
3. Μία κιθάρα προς συγκεκριμένες εξόδους (πχ προς 2 ενισχυτές από τους 4 ή προς 2 σειρές effects).
4. Δύο κιθάρες προς δύο ενισχυτές και ανταλλαγή μεταξύ τους.
5. Δύο/τρεις/τέσσερις προενισχυτές προς 1 τελικό ενισχυτή (ή clean/booster/overdrive/distortion -> amplifier -- Σκέφτομαι να μαζέψω μερικά ωραία effects σε 1 ενισχυτή).

So far, λειτουργεί κανονικά (στο demo που ακολουθεί δεν είχε καλή απομόνωση, τώρα δουλεύω λίγο μπας και χώσω τίποτα φιλτράκια και να βελτιώσω λίγο ακόμα την απομόνωση.

Το πλεονέκτημα αυτής της (δύσκολης, αφού με 1 διακόπτης και μόνο γίνεται δουλειά) είναι η ταχύτητα αλλαγής (το 4066 που κούμπωσα έχει 10Hz, της TI είναι στα 40Hz), είναι αρκετά χαμηλό το κόστος (5Χ 4066 τα πήρα για 5.20€), δεν χαλάνε εύκολα (σε σχέση με τους διακόπτες που αρχίζουν τα χρατς-χρουτς),

Άλλη επιλογή είναι με relay (τα οποία για κάποιο λόγω βλέπω ότι τα χρησιμοποιούν αρκετοί στα diy πετάλια/ενισχυτές) αλλά αυτά τα θεωρώ ακόμα χειρότερα. Με κραδασμό ή θερμοκρασία μπορούν να αλλάξουν κατάσταση, είναι ακριβά κι αυτά χαλάνε σχετικά εύκολα (βέβαια είναι καλά για υψηλές τάσεις κλπ).

Το μειονέκτημα είναι ότι χωρίς ρεύμα, το switch καθιστάται άχρηστο, αλλά προσωπικά δε με ενδιαφέρει  ;D

Anyway, εδώ είναι ένα μικρό video των δοκιμών:

(Very) First test of channel switcher


Αν ενδιαφέρεται κανείς, ευχαρίστως να μοιράσω και schematics όταν με το καλό τα φτιάξω (γιατί έτσι όπως είναι τώρα, 99,98% ούτε εγώ δεν καταλαβαίνω τι έχω κάνει  ;D ).

ΥΓ Έχω χρησιμοποιήσει έναν μικροεπεξεργαστή ATtiny85 (2€) και ένα push button για την αλλαγή. Ο κύριος λόγος είναι ότι τα είχα (αλλιώς θα έπρεπε να πάω σε κάποιο decade counter IC για push button ή 4 ξεχωριστούς διακόπτες on/off ή 1 τετραπλό, αλλά είπαμε, δεν θέλω διακόπτες  ;D ). Επίσης με τον μικροεπεξεργαστή μπορώ να κάνω και διάφορα άλλα "εφέ (πχ να στριφογυρνάει ο ήχος σε ενισχυτές κλπ).

Αν νομίζετε ότι είναι άσχετο/άχρηστο, feel free to delete it :)

Edit:
Μιας και στο video δεν φαίνεται καλά:
Έχω μια είσοδο (ράδιο) και 2 ενισχυτές.
Ξεκινάει και παίζει στον "πάνω".
Πατώντας το pushbutton γυρνάει στον "κάτω".
Ξαναπατώντας το κόβεται κι από τους δύο.
Ξαναπατώντας το, πάει και στους δύο.
Ξανά-μανά και πάει πάλι από την αρχή.

Από υλικά, μέχρι στιγμής έχει:
1 7805 voltage regulator (για το ATtiny85).
(Θα έχει) 4-5 πυκνωτές ηλεκτρολυτικούς (στις εισόδους και στην έξοδο)
Μερικές αντιστάσεις (για pull down, μια για το led κλπ).
Αρκετά πολύχρωμα καλωδιάκια  ;D
1 ATtiny85
1 HCF4066BE
1 push button
Για την τροφοδοσία του 4066 IC παίρνω απευθείας από την μπαταρία (7.4V στην περίπτωσή μου, με 9V θα λειτουργεί και χρειάζεται από 5-15V, και το trigger/control πρέπει να είναι μικρότερο της εισόδου // του δίνω +5V από το ATtiny85).
Κατανάλωση δεν έχω μετρήσει, αλλά είναι μικρή.

Θα προστεθούν LEDs που θα δείχνουν ποια είσοδος/έξοδος είναι ενεργή (οπότε 4x LED & 4x αντιστάσεις), κάνα κουτάκι της προκοπής κλπ.

Το πιο "δύσκολο" κομμάτι στην περίπτωσή μου είναι το ATtiny85 (το οποίο χρειάζεται programmer κλπ για να προγραμματιστεί), αλλά αυτό μπορεί να αντικατασταθεί με ένα decade counter IC (και άλλη υλοποίηση βέβαια στο κομμάτι της αλλαγής εισόδου/εξόδου).

Τώρα βέβαια θα μου πείτε "καλά, και γιατί δεν πήρες ένα διακόπτη 4πλο να κάνεις δουλειά;".
Ε, θα σας πω ότι είναι ψυχοθεραπεία  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/13, 19:30 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πολύ ενδιαφέρον project!..
Έχω κάποια σχόλια σε όσα έχεις ποστάρει μέχρι τώρα:

1. Δεν χρειάζεσαι programmer για το ATtiny85, εάν έχεις κάποιο απλό Arduino board. Δες εδώ:
http://makezine.com/2011/10/10/how-to-shrinkify-your-arduino-projects/
Αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις έναν μικρό USB Programmer, όπως αυτόν: https://www.sparkfun.com/products/11460
..αν και στο Ebay έχει πολλούς και φθηνότερα.   

2.Αντί για Bilateral Switches όπως το 4066, προσωπικά προτιμώ να χρησιμοποιώ Solid State Relays.
Έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι συμβατά απέυθείας με τις TTL εξόδους των Atmel, και δεν θέλουν ξεχωριστή τροφοδοσία.
Πχ: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270915701167&ssPageName=STRK:MESE:IT
..βασισμένο στο Omron G3MB-202P, 5V version:
http://people.ece.cornell.edu/land/courses/ece4760/FinalProjects/s2004/daw33/RemoteOutlet/datasheets/D20G3MB0503.pdf

3. Μεθοδολογικά δεν καταλαβαίνω την προσκόλληση στην φιλοσοφία του "ενός διακόπτη". Τι πραγματική εφαρμογή στην πράξη έχεις όπου σε ενδιαφέρει να ανακυκλώνεις το σήμα σε μία προκαθορισμένη αλληλουχία αποδεκτών?.. Πρόκειται ποτέ να παίξεις σε 3-4 ενισχυτές και θέλεις να κάνεις όλο τον κύκλο κάθε φορά πατώντας ένα ποδοδιακόπτη?.. Δεν το πιάνω.

Πάντως όπως είπα, πολύ ενδιαφέρον project!.. αν θέλεις συνέχισε την περιγραφή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
1. Δεν χρειάζεσαι programmer για το ATtiny85, εάν έχεις κάποιο απλό Arduino board. Δες εδώ:
http://makezine.com/2011/10/10/how-to-shrinkify-your-arduino-projects/
Αν δεν έχεις μπορείς να πάρεις έναν μικρό USB Programmer, όπως αυτόν: https://www.sparkfun.com/products/11460
..αν και στο Ebay έχει πολλούς και φθηνότερα.


Ναι, ΟΚ, αυτό εννοώ programmer. Είτε ένα άλλο arduino είτε dedicated AVR programmer.
Το αναφέρω απλώς ως γενικό πρόβλημα που μπορεί να έχει κάποιος που δεν ασχολείται με arduino/atmel/κλπ.

Παράθεση
2.Αντί για Bilateral Switches όπως το 4066, προσωπικά προτιμώ να χρησιμοποιώ Solid State Relays.
Έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι συμβατά απέυθείας με τις TTL εξόδους των Atmel, και δεν θέλουν ξεχωριστή τροφοδοσία.
Πχ: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270915701167&ssPageName=STRK:MESE:IT
..βασισμένο στο Omron G3MB-202P, 5V version:
http://people.ece.cornell.edu/land/courses/ece4760/FinalProjects/s2004/daw33/RemoteOutlet/datasheets/D20G3MB0503.pdf


Ναι, το έχω μελετήσει αυτό τε τα solid state relays. Τα αποφεύγω λόγω μεγαλύτερης κατανάλωσης και γενικά, δεν μου έχουν "κάτσει" όπως το ήθελα. Προτιμώ επίσης -προσωπικά- την φιλοσοφία του 4066 ως λειτουργία.

Παράθεση
3. Μεθοδολογικά δεν καταλαβαίνω την προσκόλληση στην φιλοσοφία του "ενός διακόπτη". Τι πραγματική εφαρμογή στην πράξη έχεις όπου σε ενδιαφέρει να ανακυκλώνεις το σήμα σε μία προκαθορισμένη αλληλουχία αποδεκτών?.. Πρόκειται ποτέ να παίξεις σε 3-4 ενισχυτές και θέλεις να κάνεις όλο τον κύκλο κάθε φορά πατώντας ένα ποδοδιακόπτη?.. Δεν το πιάνω.


Μπα, είναι "κόλλημα" περισσότερο. Μπορείς να το κάνεις με έναν απλό διακόπτη.
Παρόλα αυτά, έχω στο μυαλό μου το σήμα της κιθάρας πχ να φεύγει σε μία από 4 ξεχωριστές σειρές από effects πχ. Και να μπορώ να μετακινούμαι με +/- push buttons (1, 2, 3, 4 ή 4, 3, 2, 1 κλπ).
Επίσης λόγω ταχύτητας στην αλλαγή και μηδενικού θορύβου κατά την αλλαγή, θα μου είναι χρήσιμο στις δοκιμές που κάνω σε διάφορα ενισχυτάκια (παίζω κάτι, αλλάζω μεταξύ ενισχυτών και βλέπω αμέσως την αλλαγή).

Παράθεση
Πάντως όπως είπα, πολύ ενδιαφέρον project!.. αν θέλεις συνέχισε την περιγραφή.


Thanks. Όπως ξαναείπα, ως απαραίτητο accessory είναι 90% useless. Από την άλλη έχει την πλάκα του, όπως όλα.

ΥΓ Η αρχική ιδέα ήταν μέσω optocouplers αλλά έβγαζαν αρκετό θόρυβο. Ψάχνοντας, είδα ότι κάποια decks, ενισχυτές και λοιπά hi-fi παίζαν με cmos switching ICs, οπότε θεωρώ ότι είναι ΟΚ.

ΥΓ2 Ψάχνοντας στο internet είδα ότι το έχουν υλοποιήσει και άλλοι. Σταμάτησα να ψάχνω, μιας και περισσότερο με απασχολεί η υλοποίηση από το μηδέν, παρά η αντιγραφή. Μπορεί να βγει καλό, μπορεί και μάπα. Who cares? (προς το παρόν).

YΓ3 Θέλω το ίδιο κύκλωμα να το χρησιμοποιήσω και σε έναν ενισχυτή που φτιάχνω. Θα εμπλέκει/απεμπλέκει ένα booster ή ένα buffer ή/και ένα fuzz ή/και ένα delay. Γενικά, ιδέες υπάρχουν...


Edit:

Μόλις τελείωσα την version 0.1 :)



Και απ' ότι φαίνεται λειτουργεί ΟΚ. Αύριο περισσότερες δοκιμές.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/13, 23:58 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
καλημέρα,
σκοπεύω να φτιάξω ένα Large Beaver (triangle specs) .
το βρήκα στο vibe-o-tronic.co.uk .
μαζί με τα μεταφορικά βγαίνει 66.5 λίρες <=> κοντά στα 80 ευρώ.

υπάρχει κάποιο άλλο μαγαζί στην Ευρώπη που θα μπορούσα να το πάρω φθηνότερα?
επίσης πόσο εύκολο είναι να συναρμολογηθεί ? έχω μια σχετική εμπειρία με κολλητήρι αν και λίγο σκουριασμένη :p
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εξαιρετική επιλογή, κορυφαίο πετάλι και από τα καλύτερα της BYOC.

Το έχω παρουσιάσει εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77099.msg605538#msg605538
..και είχα πολύ εκτενέστερο άρθρο με αναλυτικά τα mods μου στο forum της BYOC, το οποίο δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά..

Εγώ αγόραζα από εδώ: http://www.pedalsandparts.com/en/47-large-beaver.html
..αλλά φαίνεται να το παίρνεις φθηνότερα από την δική σου πηγή.

Δεν είναι εύκολο πετάλι, αλλά αν προσέξεις πολύ μπορείς να αποφύγεις τα λάθη πιστεύω..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
τη διάβασα εχθές την παρουσίασή σου adr1anos και ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάνει κάποια εγγραφή με το πετάλι (αυτό που έχεις τροποποιήσει)

παρεμπιπτόντως έχω την εντύπωση πως μετά το μεσημέρι η τιμή στο vibe-o-tronic άλλαξε , ανέβηκε κατά 7 λίρες.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δεν έχω δυστυχώς, αυτό που κάνει είναι ότι γλυκαίνει λίγο την πολύ αγριάδα, το κάνει από τερραγωνισμένο fuzz σε κάτι λίγο πιο overdrive χωρίς να αλλοιώνει την γενική χροιά του πεταλιού.
Αφού το φτιάξεις και δουλέψει, μπορείς να αλλάξεις υλικά και να πειραματιστείς όσο θέλεις για να βρεις τι ακριβώς κάθεται καλά για σένα..

EDIT: Βρήκα τελικά το άρθρο μου: Large Beaver In&Out PinkFloyd theme + sockets
..θα σου χρειαστεί γιατί περιγράφω ποιά εξαρτήματα επέλεξα να βάλω σε sockets για πειραματισμό, το οποίο είναι αποτέλεσμα πολλών ωρών μελέτης σχηματικών και διαβάσματος στο forum.
Αν είναι να το φτιάξεις οπωσδήποτε γράψου στο forum τους και διάβασε σχετικά άρθρα, η δε υποστήριξη που προσφέρουν είναι εξαιρετική!..
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/13, 11:19 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ

το παρήγγειλα χτες το πετάλι και ευτυχώς που το έκανα διότι σήμερα βλέπω οτι δεν υπάρχει, προφανώς τελείωσε το απόθεμα
έκανα και την εγγραφή στο φόρουμ. θα ρίξω και το απαραίτητο διάβασμα μέχρι να το παραλάβω και καλή μου τύχη.

παρεμπιπτόντως το εξωτερικό μέρος του πεταλιού σου είναι αυτοκόλλητο?
σκέφτομαι , όταν με το καλό έρθει και το φτιάξω , είτε να το βάψω με τον αερογράφο (αν και είμαι τελειώς αρχάριος στη χρήση του) είτε να το χαράξω με το dremel

Σ'ευχαριστω πολύ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)