Ψηφοφορία

Tι θα ψηφίσετε στις Ευρωεκλογές;

Ν.Δ.
1 (2.8%)
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
2 (5.6%)
Κ.Κ.Ε.
4 (11.1%)
ΣΥΡΙΖΑ
5 (13.9%)
ΛΑ.Ο.Σ.
0 (0%)
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
1 (2.8%)
ΑΠΟΧΗ
15 (41.7%)
ΔΞ/ΔΑ
1 (2.8%)
ΑΛΛΟ
7 (19.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 36

Αποστολέας Θέμα: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών  (Αναγνώστηκε 38346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #150 στις: 12/06/09, 12:17 »
προτεινεις καποιον αλλον τρόπο; εγω ξαναλέω,ο ευκολος δρομος ειναι η αποχη. ο καθημερινος και δυσκολος ειναι ο δρομος των δρόμων. αλλά αυτος δεν υποστηριζεται απο τα μμε,γιατι αν υποστηριζοταν τοτε το 50 που δεν ψηφισε θα κατεβαινε στην ομονοια.

Σαφώς και υπάρχουν άλλοι δύο δρόμοι τουλάχιστον!
Α) Δημιουργία ενός νέου κόμματος εφόσον δεν σε καλύπτουν τα ήδη υπάρχοντα. Είναι απόλυτα σίγουρο ότι δεν θα σε στηρίξουν τα ΜΜΕ αλλά υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να στηρίξεις τον εαυτό σου.

Β) Ουσιαστική συμμετοχή στα κοινά. Αν πχ ανήκεις σε κάποιο ήδη οργανωμένο κόμμα να συμμετέχεις ως στέλεχος και να διαμορφώνεις την πολιτική του. Μην παίζεις τον ρόλο του κλακαδόρου.

Τα ΜΜΕ βέβαια δεν αναφέρουν αυτούς τους δύο επιπλέον τρόπους γι'αυτό δεν είναι και ευρύτερα γνωστοί στο κοινό. ;D

Οπως έχεις κατανοήσει το σύστημα μας είναι εκλογική ποσοστοκρατία. Βάσει αυτού του συτσήματος πρέπει να βρούμε τις λύσεις. Όπως λέει και ο Μάκης: "Πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού".


Ο Faser αναφέρεται στην δημιουργία κάτι νέου. Θέλω όμως να του θυμίσω ότι αυτά που αναφέρει δεν είναι ουτοπικά. Έχουν εφαρμοστεί επί Ανδρέα Α'. Θυμίζω ότι ο Υπουργός Οικονομικών στην πρώτη κυβέρνηση ήταν ο Βαϊτσης ο οποίος δεν ήταν καν βουλευτής. Ποια ήταν τα αποτελέσματα αυτών των βάσεων μπορεί να το κρίνει ο καθένας μόνος του.
Η γνώμη μου είναι πως η δημιουργία πρέπει να στηριχθεί στην εξάλειψη των αιτίων και όχι των συμπτωμάτων.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #151 στις: 12/06/09, 16:35 »
Kι οσο λοιπον η αριστερα ψανει το δρομο της, το ΛΑΟΣ αποδεικνυει πως μπορει να κραταει απο τα καμπανελια τη κυβερνηση ( τελοσπαντων, αυτο το τραγελαφο που εχουμε για κυβερνηση )
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1022506

Το πιο σημαντικο μερος ειναι εδω:

Παράθεση
Ενδεικτικά, το υπουργείο Εσωτερικών, σε μία μάλλον ασυνήθιστη κίνηση, ανακοίνωσε την Τετάρτη την επαναπροώθηση με ειδική πτήση 55 Πακιστανών υπηκόων «συνοδευόμενων από 40 Έλληνες αστυνομικούς», σημειώνοντας πως «ανάλογες δράσεις πρόκειται να συνεχιστούν».




Εγώ πάλι δεν νομίζω ότι το ΛΑΟΣ κρατάει από τ' απαυτά την κυβέρνηση. Με μια δεύτερη ανάγνωση των τεκτενομένων φαίνεται καθαρά πως πρόκειτε περί ενός "ενδοπαραταξιακού" παιχνιδιού με αποδέκτη τον ψωφοφόρο.

Ενδείξεις:
α) Ο Καρατζαφέρης δεν είναι χαζός για να δείξει τέτοιου τύπου αλαζονία χωρίς ανταλάγματα. Γνωρίζει πολύ καλά ότι η αλαζονία πληρώνεται ακριβά. Ιδίως όταν στηρίζεται σε μια τόσο μικρή και εύθραυστη απόλυτη αύξηση. (διότι μπορεί ο άσχετος και απολίτικος να στηρίζεται στα ποσοστά και στους συσχετισμούς που του δίνουν αλλά ο πολιτικός στηρίζεται στους απόλυτους αριθμούς)
β) Είναι γνωστό ότι η μεγαλύτερη "διαρροή" της ΝΔ ήταν προς τους "Οικολόγους Πράσινους" και όχι προς το ΛΑΟΣ όπως θέλαν να περάσουν (και πολύ πιθανόν να τα κατάφεραν)

Τουτέστιν, αυτές είναι κινήσεις εντυπωσιασμού, οι οποίες έχουν ως στόχο αφενός να φοβήσουν τον κόσμο για μια ενδεχόμενη αύξηση της ακροδεξιάς και αφετέρου να περάσουν διάφορες πρακτικές επιφανειακών λύσεων για να δωθεί η ψευδαίσθηση των μέτρων προς την σωστή κατεύθυνση.




Πάντως αυτό το μέρος που παράθεσες Freemind είναι πραγματικά το ζουμί! Θυμηθείτε κάποια πράγματα:

α) Όταν πριν δυό τρία χρόνια συζητάγαμε για το θέμα των μεταναστών, έρχονταν κάποια νεοναζιστικά στοιχεία και μας λέγαν: "Εμείς μιλάμε για τους ΑΛΒΑΝΟΥΣ διότι αυτοί είναι που φέρνουν το κακό και την αναστάτωση. Βλέπετε να λέμε τίποτα για τους ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ?"
Τώρα πια φαίνεται πως οι Αλβανοί έγιναν καλά παιδιά και κανείς δεν τους αναφέρει, ενώ οι Πακιστανοί ως δια μαγείας ξώκειλαν. Μάλλον κόλλησαν Αλβανίτιδα. ;D Αλλά γιατί κανείς δεν μιλά τώρα πια για Αλβανούς? Βρήκαμε άλλα εξιλαστήρια θύματα?

β) Οι Πακιστανοί και άλλοι μετανάστες από Μουσουλμανικές χώρες, είναι θύματα του λεγόμενου τραφικινγκ. Δηλ κυκλώματα δουλεμπόρων τους φέρνουν και τους εκμεταλεύονται ωσαν ζώα και αφού τελειώσει η δουλική τους θητεία τους αφήνουν "ελεύθερους" να φυτοζωήσουν και να ανανεώσουν τις τάξεις της ποικιλώνυμης μαφίας.
Κι εμείς αντί να κλείνουμε τους θύτες σε στρατόπεδα συγκέντρωσης, κλείνουμε τα θύματα. Τέλειο... Θα θέλαμε να συμβεί στα παιδιά μας? Μην ξεχνάμε πως όλα εδώ πληρώνονται... (Οι ενοχές που λέγαμε Χοληδόχε, απτό παράδειγμα)


Την μόνη καλή κίνηση που βλέπω είναι ο αεροπορικός επαναπατρισμός των 55. Για να τους φυλάνε 40 μάλλον για κάποιο "Γκουαντανάμο" πηγαίνουν. Εκτός κι αν είναι κίνηση για να τονωθούν οι Αεροπορικές εταιρίες που τώρα με την πανδημία του χοιρότερου βλέπω να πηγαίνουν κοντά στο μηδέν. Μην πατώσει και η Ολυμπιακή ακόμα δεν ξεκίνησε...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #152 στις: 19/06/09, 02:48 »
http://www.iospress.gr/ios2009/ios20090614.htm
Ένα ωραίο άρθρο τοι "Ιού" για δημοσκοπήσεις κλπ.

Χαρακτηριστικό απόσπασμα σχετικά με τους ρουφιάνους του mega:
Ξεχωρίσαμε από τα καλύτερα της βραδιάς:

Πρετεντέρης: «Αυτή τη στιγμή έχουμε την πρώτη σοβαρή ήττα του Καραμανλή από τότε που έγινε αρχηγός της ΝΔ».

Διαμαντοπούλου: «Και νίκη του Παπανδρέου».

Πρετεντέρης: «Σήμερα η βραδιά έχει κι ένα δεύτερο νικητή το ΛΑΟΣ. Το ΛΑΟΣ ξαφνικά σήμερα διπλασιάζει τα ποσοστά του και πρέπει… συγνώμη κύριε Καφετζόπουλε έχει και τον τρίτο νικητή, το χάλκινο μετάλλιο στους Οικολόγους-Πράσινους οι οποίοι ναι μεν δεν τα πήγανε όπως δείχνανε οι δημοσκοπήσεις αλλά πάντως μπαίνουν στην Ευρωβουλή. Αλλά να μείνω λίγο στο ασημένιο μετάλλιο».

Τσίμας: «Δεν διπλασίασε το ΛΑΟΣ τα ποσοστά του».

Πρετεντέρης: «Κύριε Τρεμόπουλε δεν πήγατε και πολύ καλά σήμερα»

Τρεμόπουλος: «Από το 1% στο 4%, ανεβήκαμε 400%».

Νικολακόπουλος: «Στη Θεσσαλονίκη απ’ ότι φαίνεται σας περνάει το κόμμα Παπαθεμελή-Ζουράρι».

Τρέμη: «Σαν κόμμα παρουσιάζετε μία μεγάλη ανομοιογένεια κι αυτό είναι μειονέκτημα».

Πρετεντέρης: « Η αριστερά μπορεί να μην ελέγχεται για διαφθορά σε εθνικό επίπεδο σε τοπικό όμως επίπεδο ελέγχεται».

Πρετεντέρης: «Κύριε Πλεύρη καλά πήγαμε ε; Που το αποδίδετε αυτό, στους λαθρομετανάστες; Κάνατε άλμα».



Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #153 στις: 19/06/09, 11:38 »
Το "καλά πήγαμε" δεν δείχνει απαραίτητα ότι έιναι με το ΛΑΟΣ ο Πρετεντέρης.  Είναι έκφραση μόνο,  ελπίζω να το ξέρεις.  Μην αρχίσουμε και προσάπτουμε κατηγορίες βασισμένοι σε εκφράσεις...  (υπέθεσα ότι γι'αυτό το τόνισες,  αν υπάρχει άλλος λόγος συγνώμη).

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #154 στις: 19/06/09, 11:48 »
ο Πρετεντερης ειναι βαμμενος ΠΑΣΟΚΟΣ,Γιωργακ-ικος μαλιστα!!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #155 στις: 19/06/09, 12:51 »
Γιωργακ-ικος μαλιστα!!
Ελπίζω να κάνεις πλάκα...

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #156 στις: 19/06/09, 13:07 »
Το "καλά πήγαμε" δεν δείχνει απαραίτητα ότι έιναι με το ΛΑΟΣ ο Πρετεντέρης.  Είναι έκφραση μόνο,  ελπίζω να το ξέρεις.  Μην αρχίσουμε και προσάπτουμε κατηγορίες βασισμένοι σε εκφράσεις...  (υπέθεσα ότι γι'αυτό το τόνισες,  αν υπάρχει άλλος λόγος συγνώμη).
+1
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #157 στις: 19/06/09, 13:57 »
Λοιπόν, είναι πολύ απλό το πώς δημιουργήθηκε το 7% του ΛΑΟΣ.

1)Οταν ζητάει περισσότερη αστυνόμευση ο καρατζαφέρης για μείωση εγκληματικότητας και βγαίνει μια αριστερή οποιαδήποτε παράταξη και λέει τις βλακείες του για 'φασισμούς' κτλ. δεν νομίζω πως μπορεί να κερδίσει,αλλά μόνο να χάσει.Όταν ο απλός πολίτης βλέπει καθημερινά την εγκληματικότητα γύρω του και φοβάται, θέλει πιο δραστικά μέτρα από την αστυνομία.Άρα σε μια τέτοια περίπτωση θα μετρήσει η γνώμη του ΛΑΟΣ και ο Συριζα,το Κκε κλπ. θα χάσουν κάποιους ψηφοφόρους

2)όταν βλέπεις το θέμα τον Σκοπίων και τα περισσότερα κόμματα δεν τους ενδιαφέρει η ονομασία και ,αντίθετα, ο ΛΑΟΣ λέει πως θα ασκηθεί βέτο και ότι η Μακεδονία είναι ελληνική, ο άνθρωπος που κατάγεται από την μακεδονία ποιον θα υποστηρίξει? τον γλυκούλη τσίπρα ή μήπως τον τρεμόπουλο και τον καφετζόπουλο?

3)Λαθρομετανάστες.Καθε σοβαρή χώρα δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε.Σου λέει το κράτος,πόσους μπορώ να δεχτώ...τόσους.Οι άλλοι δεν θα μπούν.Το ίδιο έχει εκφράσει και ο καρατζαφέρης αντίθετα με τους υπόλοιπους του 'περάστε όσοι να'ναι'.

4)Κερδίζει πόντους και από τα καψίματα που είχαν γίνει στο κέντρο κλπ.

Σε πολύ κόσμο μετράει αυτό και κακά τα ψέμματα με το 'είνα φασιστικό' κάτι δεν καταστέλλεις την εγκληματικότητα κ.ά.Για αυτούς πιστεύω πως ψηφίσαμε αρκετόσ λαός τον ΛΑΟ.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #158 στις: 19/06/09, 15:16 »
Όταν λες "ψηφίσαμε" εννοείς υποθέτω και σένα?  Δεν θέλω να κατακρίνω αυτό που ψήφισες,  απλά να ξέρω αν κατάλαβα καλά.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #159 στις: 19/06/09, 15:50 »
Ο MakisSRV απο παλιοτερα εχει δηλωσει την υποστηρικη του στο ΛΑΟΣ, δεν ειναι η πρωτη φορα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #160 στις: 19/06/09, 23:31 »
Λοιπόν, είναι πολύ απλό το πώς δημιουργήθηκε το 7% του ΛΑΟΣ.

1)Οταν ζητάει περισσότερη αστυνόμευση ο καρατζαφέρης για μείωση εγκληματικότητας και βγαίνει μια αριστερή οποιαδήποτε παράταξη και λέει τις βλακείες του για 'φασισμούς' κτλ. δεν νομίζω πως μπορεί να κερδίσει,αλλά μόνο να χάσει.Όταν ο απλός πολίτης βλέπει καθημερινά την εγκληματικότητα γύρω του και φοβάται, θέλει πιο δραστικά μέτρα από την αστυνομία.Άρα σε μια τέτοια περίπτωση θα μετρήσει η γνώμη του ΛΑΟΣ και ο Συριζα,το Κκε κλπ. θα χάσουν κάποιους ψηφοφόρους

2)όταν βλέπεις το θέμα τον Σκοπίων και τα περισσότερα κόμματα δεν τους ενδιαφέρει η ονομασία και ,αντίθετα, ο ΛΑΟΣ λέει πως θα ασκηθεί βέτο και ότι η Μακεδονία είναι ελληνική, ο άνθρωπος που κατάγεται από την μακεδονία ποιον θα υποστηρίξει? τον γλυκούλη τσίπρα ή μήπως τον τρεμόπουλο και τον καφετζόπουλο?

3)Λαθρομετανάστες.Καθε σοβαρή χώρα δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε.Σου λέει το κράτος,πόσους μπορώ να δεχτώ...τόσους.Οι άλλοι δεν θα μπούν.Το ίδιο έχει εκφράσει και ο καρατζαφέρης αντίθετα με τους υπόλοιπους του 'περάστε όσοι να'ναι'.

4)Κερδίζει πόντους και από τα καψίματα που είχαν γίνει στο κέντρο κλπ.

Σε πολύ κόσμο μετράει αυτό και κακά τα ψέμματα με το 'είνα φασιστικό' κάτι δεν καταστέλλεις την εγκληματικότητα κ.ά.Για αυτούς πιστεύω πως ψηφίσαμε αρκετόσ λαός τον ΛΑΟ.

εγώ ενα εχω να πω. οταν καθιστας τους πολιτες φοβισμενους,θα φοβουνται απο τους ξενους μεχρι τα συνορα της πατριδας τους. ο καρατζαφερης ειναι ενας απιστευτα εξυπνος αλλα καιροσκοπος ανθρωπος. απλα βρηκε το σωστο timing. ο,τι κομμα κι αν παιρνει μεγαλα ποσοστα και νομιζει οτι κατι εγινε σε λιγο καιρο θα τα ξεχασει. θα ειναι αλλη μια φουσκα τυπου οικολογων,συριζα κλπ...απλα ειναι απο την αλλη μερια.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #161 στις: 20/06/09, 01:36 »
Φοβάμαι Garvin πως δεν θα είναι έτσι τα πράγματα τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια. Ναι τη φούσκα των Οικολόγων τη δημιούργησε η δυσαρέσκεια της στιγμής (μάλιστα αυτή περιορίστηκε κιόλας τις τελευταίες μέρες των εκλογών λόγω της "ιδιαίτερης" προσωπικότητας του Τρεμόπουλου). Η φούσκα του ΣΥ.ΡΙΖ.Α από την άλλη ήταν το αποτέλεσμα της προώθησης του Τσίπρα την εποχή του ανταγωνισμού του Παπανδρέου με τον Βενιζέλο. Μόλις καθάρισε το τοπίο, έπαψε και η υποστήριξη από τα μέσα και ο Τσίπρας έχανε στις δημοσκοπήσεις μονάδες , μήνα με το μήνα. Η περίπτωση Καρατζαφέρη όμως εκτός από τη δυσαρέσκεια, έχει και το εξής αίτιο που τραβάει ψηφοφόρους και που μπορεί να τους αυξήσει κιόλας. Τον αγοραίο πολιτικό λόγο, τον οποίο δεν τον έχει κανένας άλλος. Άσχετα αν εμάς μας φαίνετε λαικισμός του κερατά και υποκρισία, πολύ κόσμο τον γοητεύει. Οπότε αυτή η "φούσκα" θα αργήσει να σκάσει και θα μας ταλαιπωρήσει για πολύ.
Ο Καρατζαφέρης έκανε μία κίνηση, που απέδειξε πόσο ολοκληρωτικός είναι και ας το παίζει δημοκράτης και φιλολαικός. Ήταν η περίπτωση των σφραγισμένων, σταυρωμένων ψηφοδελτίων που μοίρασε έτοιμα στους βουλευτές του, "καταργώντας" με μιά κίνηση και Δημοκρατία και Σύνταγμα. Ότι πιο φασιστικό, μετά τα έγχρωμα ψηφοδέλτια του 1985. Εμάς δεν μπορεί να μας ξεγελάσει. "Θέλει η που**να να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει"...Δυστυχώς όμως με τη βοήθεια των ΜΜΕ που αυτό το καιρό ικανοποιούν τα σχέδιά τους μέσω αυτού και με τον πολιτικό του λόγο, εγώ τον βλέπω να διεκδικεί, αν όχι να κατακτά, τη τρίτη θέση στις επόμενες βουλευτικές εκλογές... :(
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/09, 01:38 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #162 στις: 20/06/09, 03:06 »
Sneaky απάντησε ο roufus για εμένα, ψηφισα και εγώ ΛΑΟΣ.Απλα πιστεύω πως κανείς δεν πρέπει να είναι κολλημένος και πορωμένος όσον αφορά την ψήφο του.π.χ. επειδή καποιος ψηφίζει 20 χρόνια πασοκ, δεν χρειάζεται να συνεχίσει να το ψηφίζει ντε και καλά ακόμα και αν βλέπει οτι δεν πράττει σωστά το κόμμα του αυτά που υποσχέθηκε.Εγώ αν έβλεπα οτι μετά απο 2 χρόνια με εξέφραζε κατι άλλο περισσότερο (π.χ ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ κλπ) ή το κόμμα που ψήφισα δεν έδειχνε αυτά που έλεγε, δεν θά δίσταζα στο να αλλάξω την ψήφο μου.Συμφωνώ με ΜΑΚ, ίσως και να ανέβει και άλλο στις βουλευτικές.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #163 στις: 20/06/09, 03:42 »
Γιωργακ-ικος μαλιστα!!
Ελπίζω να κάνεις πλάκα...
σου φανηκε να κανω πλακα?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #164 στις: 20/06/09, 11:40 »
Εγω θα το θεσω σε μια νομιζω πιο ρεαλιστικη βαση απο αυτη του Μακη..
Εκτος της ανοδου λογω ''τεχνικων'' θεματων που ειχαμε αναφερει..Νεοι δεν ψηφισαν/Γεροι ψηφισαν..Λαος εχει πιο φανατικη βαση κλπ κλπ
-Ο ελληνικος λαος για ιστορικους μαλλον λογους(Τουρκοκρατια,Φτωχοι και αλλοθρησκοι γειτονες,Προσπάθεια παντα να φανουμε ανωτεροι) κρυβει τον εθνικισμο μεσα του.Αλλες φορες του βγαινει απολυτα και αλλες φορες χρειαζεται τις φανφαρες ενος Καρατζαφερη για να τον ξεπεταξει.Ο εθνικισμος βεβαια παει χερι χερι με ρατσισμους ξενοφοβιες κλπ.Εδω Ο Καρατζαφερης επεσε διανα.
-Μαζι με τα αποπανω(παραταυτα ενα κεφαλαιο απο μονο του) ειναι και η ανοχη στις ακροδεξιες φασιστιζουσες αντιληψεις κα ιδεες..Αυτο μάλλον ειναι καταλοιπο της Χουντας που οσο και αν μας παραμυθιαζουν παρα πολλοι ανθρωποι ηταν ευχαριστημενοι με αυτη(τουλαχιστον πριν τα γεγονοτα της Κυπρου) και ισως του εμφυλιου.
-Μαζι με αυτα μπορουμε να βαλουμε την χαμηλη πολιτικοποιηση των Ελληνων και αντιθετα την ευρεια κομματικοποιηση ή τη νεα μοδα που λεγεται αδιαφορια.Οταν δεν βλεπεις περα απο τη μυτη σου λογικο ειναι να πειθεσαι απο τον καθε Καρατζαφερη.
-Τελος το αθλιο μεταπολιτευτικο σκηνικο στην Ελλαδα με τη διαφθορα και τις εισοδηματικες ανισοτητες να ανοιγουν αντι να κλεινουν δημιουργουν σε συνδυασμο με τα παραπανω τις καταλληλες προυποθεσεις για την ανοδο μια τετοιας πολιτικης προτασης(???)..

Σημειωση-Ολα τα παραπανω συνδεονται μεταξυ τους και πρεπει να εξεταζονται σαν ολοτητα.

Αν καποιος σκεφτει για λιγη ωρα θα βρει 1002 ακομα παρομοιους λογους που ενα ΑΚΡΟΔΕΞΙΟ(το ξεχναμε καμια φορα ε) βρισκεται σε ανοδο αυτη την εποχη.
Το "καλά πήγαμε" δεν δείχνει απαραίτητα ότι έιναι με το ΛΑΟΣ ο Πρετεντέρης.  Είναι έκφραση μόνο,  ελπίζω να το ξέρεις.  Μην αρχίσουμε και προσάπτουμε κατηγορίες βασισμένοι σε εκφράσεις...  (υπέθεσα ότι γι'αυτό το τόνισες,  αν υπάρχει άλλος λόγος συγνώμη).

Παιδια διαβαστε ολο αυτο που παρεθεσε!Μην κανετε τοσο πολυ τους δυσπιστους..Ετυχε να παρακολυθησω την εκπομπη και το σκηνικο ηταν ακριβως αυτο.Αλλα και να μην πειθεστε απο αυτο..Δεν παρακολουθησατε καθολου τηλεοραση??? :-X..Σε ολα τα καναλια και εκπομπες βρισκονταν οι γνωστοι-αγνωστοι του ΛΑΟΣ να μιλανε και να προμοταρονται συνεχεια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #165 στις: 20/06/09, 14:57 »
Θα ηθελα να κανω μια αναφορα στο ΣΥΡΙΖΑ και σε οσα λεγονται σχετικα με την φουσκα που εσκασε κτλ. Ο ΣΥΡΙΖΑ ηδη μετα τα φοιτητικα ειχε αρχισει να ανεβαινει σαν κομμα και να βγαινει στο προσκηνιο. Ειδικα μετα τον Αλεξη που εγινε μεγαλο ανοιγμα στην νεολαια και αρχισε να φαινεται ενθουσιασμος ειχε οντως φτασει σε σημειο που θα μπορουσε να παρει και πανω απο ενα 7% σε τυχον εκλογες. Αυτο το πραγμα δεν ηταν ακριβως φουσκα, ηταν λαθος πολιτικοι χηρισμοι και θα το αιτιολογησω.

Ο συριζα οταν ειδα οτι ειχε ακουμπησει μεγαλα ποσοστα θελησε να βγαλει προς τα εξω αυτο που τον χαρακτηριζει, και αυτο ειναι η πολυφωνια και η πολυσυλλεκτικοτητα, αλλωστε ο συριζα αποτελειται μονο απο συνιστωσες. Ετσι αρχισαν να βγαινουν οι διαφορες φωνες και αποψεις μεσα απο τον συριζα που δεν ηταν παντοτε οι ιδιες απο ολους. Κοινος ο συριζα θυσιασε μια σταθερη κοινη βαση, μια κοινη "γραμμη" θα μπορουσαμε να πουμε, εναν κοινο λογο, στον βωμο της "πολυσυλλεκτικοτητας".

Ετσι φανηκε σαν να μην εχει εναν σταθερο πολιτικο λογο και μια σταθερη πολιτικη αποψη. Και αυτο φανηκε απο το οτι αρχισαν κομματικα στελεχη να δυσανασχετουν για τον Αλεξη κτλ. Ο κοσμος ετσι αρχισε να δυσπιστει σε οτι αφορα την αξιοπιστεια του συριζα και τελικα απεσυρε την ψηφο του και την πηγε ειτε στο ΠΑΣΟΚ ειτε στο ΑΝΤΑΡΣΥΑ και σε μικρα κομματα, πραγμα παρα πολυ λογικο.

Επομενως ιεναι λαθος να χαρακτηριζουμε φουσκα τον συριζα για μενα.
Φουσκα υπηρξε ο Καρατζαφερης οταν πρωτοβγηκε με πανω απο 3% αλλα με "σωστους" με την καθαρα κερδοσκοπικη εννοια χηρισμους καταφερε να διατηρηθει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #166 στις: 20/06/09, 15:11 »
Το "καλά πήγαμε" δεν δείχνει απαραίτητα ότι έιναι με το ΛΑΟΣ ο Πρετεντέρης.  Είναι έκφραση μόνο,  ελπίζω να το ξέρεις.  Μην αρχίσουμε και προσάπτουμε κατηγορίες βασισμένοι σε εκφράσεις...  (υπέθεσα ότι γι'αυτό το τόνισες,  αν υπάρχει άλλος λόγος συγνώμη).

Παιδια διαβαστε ολο αυτο που παρεθεσε!Μην κανετε τοσο πολυ τους δυσπιστους..Ετυχε να παρακολυθησω την εκπομπη και το σκηνικο ηταν ακριβως αυτο.Αλλα και να μην πειθεστε απο αυτο..Δεν παρακολουθησατε καθολου τηλεοραση??? :-X..Σε ολα τα καναλια και εκπομπες βρισκονταν οι γνωστοι-αγνωστοι του ΛΑΟΣ να μιλανε και να προμοταρονται συνεχεια.
Σπάνια βλέπω τηλεόραση,  και πόσο μάλλον αυτές τις εκπομπές που όπως είπες "προμοτάρονται" τα στελέχη του ΛΑΟΣ.  Αν και θέλω να πιστεύω (με βάση τις όσες φορές έχει τύχει να δω) ότι δεν τους "προμοτάρουν",  απλά τους βγάζουν επειδή είναι σόου.  Κλασσικά ξεκινούν μια ήρεμη συζήτηση,  και σε κάποιο σημείο ρωτάει ο δημοσιογράφος κάτι που να "τσιγκλάει" τον Πλεύρη ή όποιον άλλο είναι εκεί,  και ο τελευταίος αρχίζει να ωρίεται και να γαυγίζει.  Το θεωρώ πιο πολύ σόου (τουλάχιστον από πλευράς των καναλιών που ψωφάνε για νούμερα),  γιατί ειλικρινά,  μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι οποιοσδήποτε νοήμων θα μπορούσε να παρακολουθήσει αυτές τις "συζητήσεις" και μετά να ψηφίσει ΛΑΟΣ*.  Αντίθετα να ψηφίσει κάποιος με βάση τα όσα λέει ο Καρατζαφέρης το βρίσκω πιο λογικό.  Αυτός τουλάχιστον έχει λόγο που μπορεί να γοητέψει όπως είπε ο Mac.

*Αντιλαμβάνομαι ότι το να ουρλιάζουν μπροστά στην κάμερα και άλλοι πολιτικοί είναι επίσης συχνό φαινόμενο,  αλλά αυτό το πράγμα με τους βουλευτές του ΛΑΟΣ είναι τραγικό.  Γι'αυτό και τους προτιμούν τα κανάλια.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #167 στις: 20/06/09, 15:22 »
Ειναι ακριβως οπως το λες.Το θεμα ειναι οτι με αυτα και με αυτα προβαλλονται και ακουγονται ολο κ περισσοτερο οι βουλευτες του ΛΑΟΣ.Οπως ειχε πει και καποιος ακομα και η αρνητικη δημοσιοτητα ειναι δημοσιοτητα.Σε μια δυσκολη εποχη λοιπον..οταν ερχεται καποιος και απευθυνεται σε καποιες κοινωνικες ομαδες θιγοντας τα προβληματα τους και το σημαντικοτερο χωρις να εχει κυβερνησει..αρκετοι θα ειναι αυτοι που θα τον υποστηριξουν.Ερχονται δυσκολες μερες...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #168 στις: 20/06/09, 17:31 »
Το "καλά πήγαμε" δεν δείχνει απαραίτητα ότι έιναι με το ΛΑΟΣ ο Πρετεντέρης.  Είναι έκφραση μόνο,  ελπίζω να το ξέρεις.  Μην αρχίσουμε και προσάπτουμε κατηγορίες βασισμένοι σε εκφράσεις...  (υπέθεσα ότι γι'αυτό το τόνισες,  αν υπάρχει άλλος λόγος συγνώμη).


Παιδια διαβαστε ολο αυτο που παρεθεσε!Μην κανετε τοσο πολυ τους δυσπιστους..Ετυχε να παρακολυθησω την εκπομπη και το σκηνικο ηταν ακριβως αυτο.Αλλα και να μην πειθεστε απο αυτο..Δεν παρακολουθησατε καθολου τηλεοραση??? :-X..Σε ολα τα καναλια και εκπομπες βρισκονταν οι γνωστοι-αγνωστοι του ΛΑΟΣ να μιλανε και να προμοταρονται συνεχεια.

Σπάνια βλέπω τηλεόραση,  και πόσο μάλλον αυτές τις εκπομπές που όπως είπες "προμοτάρονται" τα στελέχη του ΛΑΟΣ.  Αν και θέλω να πιστεύω (με βάση τις όσες φορές έχει τύχει να δω) ότι δεν τους "προμοτάρουν",  απλά τους βγάζουν επειδή είναι σόου.  Κλασσικά ξεκινούν μια ήρεμη συζήτηση,  και σε κάποιο σημείο ρωτάει ο δημοσιογράφος κάτι που να "τσιγκλάει" τον Πλεύρη ή όποιον άλλο είναι εκεί,  και ο τελευταίος αρχίζει να ωρίεται και να γαυγίζει.  Το θεωρώ πιο πολύ σόου (τουλάχιστον από πλευράς των καναλιών που ψωφάνε για νούμερα),  γιατί ειλικρινά,  μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι οποιοσδήποτε νοήμων θα μπορούσε να παρακολουθήσει αυτές τις "συζητήσεις" και μετά να ψηφίσει ΛΑΟΣ*.  Αντίθετα να ψηφίσει κάποιος με βάση τα όσα λέει ο Καρατζαφέρης το βρίσκω πιο λογικό.  Αυτός τουλάχιστον έχει λόγο που μπορεί να γοητέψει όπως είπε ο Mac.

*Αντιλαμβάνομαι ότι το να ουρλιάζουν μπροστά στην κάμερα και άλλοι πολιτικοί είναι επίσης συχνό φαινόμενο,  αλλά αυτό το πράγμα με τους βουλευτές του ΛΑΟΣ είναι τραγικό.  Γι'αυτό και τους προτιμούν τα κανάλια.

Οπως λες ομως σπανια βλεπεις τηλεοραση οποτε οχι δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.Ειδικα τον τελευταιο καιρο  δεν γινεται καμια αρνητικη διαφημιση στους βουλευτες στο ΛΑΟΣ.Ισα ισα.Γινονται μια χαρα συζητησεις με ''δημοσιογραφους''(μονο σε εισαγωγικα οι Αυτιας,Παπαδακης,Πρετεντερης) που πανε παντα με τα νερα τους και οπως ειναι γνωστο λαικιζουν περισσοτερο και απο 10 Καραταζαφερηδες μαζι.Τα ζητηματα που θιγουν τυχαινει τις περισσοτερες φορες να ειναι σοβαρα(εκτος απο τα παμπολλα καλεσματα σε μεσημεριανα talk show που παιζουν και αυτα το ρολο τους) οποτε ναι μπορει καποιος να πειστει.Οσο για το νοημων(τουλαχιστον πολιτικα νοημων) εχω κανει αρκετες αναφορες σε αλλα ποστς.

http://www.tvxs.gr/v14650
Δειτε και αυτο το λινκ για να καταλαβετε οτι οι λυσεις σκουπες και τακτικες Μπερλουσκονι ειναι μεγιστες σαχλαμαρες.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/09, 17:43 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #169 στις: 20/06/09, 19:48 »
Μην ξεχναμε και την προταση του ΛΑΟΣ περι φυλακισης ενος χρονου στους λαθρομεταναστες...
Και στην Ευρωβουλη αυτα λενε;.. :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #170 στις: 20/06/09, 20:05 »

Και στην Ευρωβουλη αυτα λενε;.. :P
Ουτε καν....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #171 στις: 21/06/09, 00:31 »
Εγώ διαφωνώ με κάποιες εκτιμήσεις γύρω από τον ΣΥ.ΡΙΖ.Α . Ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α του 15 και του 17% (ναι γιατί τόσο είχε φτάσει σε κάποιες δημοσκοπήσεις, όχι περισσότερο από ένα χρόνο πριν) , ήταν ένα κατασκεύασμα των ΜΜΕ που βρήκαν στο πρόσωπο του Τσίπρα ένα φρέσκο πρόσωπο για να βάλλουν κατά του ΠΑΣΟΚ του Γ.Παπανδρέου. Το Mega με επικεφαλής τον Πρετεντέρη, ενώ είναι φερέφωνο του ΠΑΣΟΚ εκείνη την εποχή πρόβαλλε την υποφιότητα Βενιζέλου. Από την στιγμή που κέρδισε ο Παπανδρέου στις εσωκομματικές εκλογές καθαρά, αυτοί αναγκαστικά αναδιπλώθηκαν και σταμάτησε η αβάντα. Κατόπιν το 2ο μεγάλο λάθος ήταν η δυαρχία Τσίπρα-Αλαβάνου, η οποία σε πολλές περιπτώσεις μπέρδεψε το "νέο αίμα" ψηφοφόρων που κακά τα ψέμματα προερχότανε από τη συντριπτική του πλειοψηφία από οπαδούς του ΠΑΣΟΚ που ήταν αγανακτισμένοι με την αναποτελεσματικότητα της ηγεσίας του. Όταν γύρισε το ρεύμα, ξαναγύρισαν πίσω και αυτοί και πλέον κανένας Τσίπρας δεν μπόρεσε να τους συγκρατήσει. Την εκτίμηση ότι τα γεγονότα του Δεκέμβρη έκαναν καλό στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α μόνο κάποιος συμπαθών φανατικά τον αριστερό χώρο μπορεί να την κάνει. Και τον Δεκέμβριο και τους επόμενους μήνες η δύναμη του ΣΥ.ΡΙΖ.Α συρικνωνότανε συνεχώς. Τα γεγονότα του Δεκεμβρίου, ευνόησαν τα συντηριτικά κόμματα και περισσότερο το ΛΑ.Ο.Σ . Αυτά λένε οι αριθμοί των ευρωεκλογών και όποιος δεν μπορεί να τους καταλάβει , δυστυχώς για μένα εθελοτυφλεί.
Σας έχω και έναν πίνακα με τις δημοσκοπήσεις από τον Δεκέμβριο έως τον Μάιο από διάφορες εταιρείες για μελέτη...

                 12/2008(MRB)      1/2009(GPO)      2/2009(ALCO)   3/2009(MRB)   4/2009(KAPA) 5/2009(ALCO)

ΣΥ.ΡΙΖ.Α          8.8%                 8.0%                 7.3%              6.7%              6.1%             4.5%
ΛΑ.Ο.Σ            4.3%                 5.7%                 4.2%              4.3%              4.3%              4.0%

ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ 2009 ΣΥΡΙΖΑ 4.70%, ΛΑΟΣ 7.15%

Φαίνετε ξεκάθαρα ποιά είναι η άποψη της κοινής γνώμης για τη στάση του ΣΥ.ΡΙΖ.Α στα γεγονότα του Δεκέμβρη. Επίσης φαίνετε και η "προσπάθεια" απόκρυψης των πραγματικών ποσοστών του ΛΑ.Ο.Σ . Να σημειώσω μάλιστα ότι από τις παραπάνω δημοσκοπήσεις μόνο αυτή του Μαίου είναι για τις ευρωεκλογές (βλέπετε πόσο "έξω πέσανε"...). Όλες οι άλλες είναι πρόθεση ψήφου για βουλευτικές.

« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/09, 00:35 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #172 στις: 21/06/09, 02:56 »
Διαφωνω καθετα οτι τα γεγονοτα του δεκεμβρη ευνοησανε τα συντηριτικα κομματα. Σιγουρα δεν ευνοησαν τα ποσοστα του ΣΥΡΙΖΑ αλλα ΑΝ μπορουμε να δουμε καποιο αντικτυπο του δεκεμβριου στις ευρωεκλογες αυτο θα ειναι η μεγαλη αποχη. Το ΛΑΟΣ ελαχιστα αναφερθηκε στον Δεκεμβρη προεκλογικα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #173 στις: 21/06/09, 03:48 »
Διαφωνω καθετα οτι τα γεγονοτα του δεκεμβρη ευνοησανε τα συντηριτικα κομματα. Σιγουρα δεν ευνοησαν τα ποσοστα του ΣΥΡΙΖΑ αλλα ΑΝ μπορουμε να δουμε καποιο αντικτυπο του δεκεμβριου στις ευρωεκλογες αυτο θα ειναι η μεγαλη αποχη. Το ΛΑΟΣ ελαχιστα αναφερθηκε στον Δεκεμβρη προεκλογικα.
Ευσεβείς πόθοι Άρη. Η ουσία είναι ότι στη συντριπτική πλειοψηφία απείχαν ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ , οπότε αυτοί στις βουλευτικές θα ξαναμαζευτούνε στο "μαντρί" και ότι το ΛΑΟΣ σχεδόν διπλασίασε τα ποσοστά του ενώ το ΣΥ.ΡΙΖ.Α που είχε τη γνωστή στάση καταποντίστηκε. Η επανάσταση δεν έγινε γιατί υπάρχει στο μυαλό αυτών που δεν ψηφίζουν ακόμα και των φοιτητών ως επί το πλείστον. Αυτοί, η πράξη το έχει αποδείξει, με το που θα βγούνε στην αγορά εργασίας, θα αφομοιωθούνε από τον δικομματισμό. Πως θα αλλάξει αυτό; Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου και έχω βαρεθεί να μιλάω για την ανάγκη συγκεκριμένου, καθαρού πολιτικού λόγου από τα κόμματα της αριστεράς. Βλέπεις ο κόσμος καλώς ή κακώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΑ...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #174 στις: 21/06/09, 04:41 »
Δεν νομιζω οτι το ποστ στου αναφεραται σε κατι απο οσα ειπα. Αντιθετα παραπανω ειπα ακριβως αυτο, οτι ο ΣΥΡΙΖΑ (το βασικο κομμα της ριζοσπαστικης αριστερα δλδ) εχασε γιατι δεν ειχε κοινο και σταθερο πολιτικο λογο.

Επισης γιατι βαζουμε παντα ντε και καλα τους φοιτητες σε αυτους που δεν ψηφιζουν? Εγω πιστευω και βλεπω γιατι φοιτητης ειμαι οτι οι φοιτητες μια χαρα ψηφιζουν, περισσοτερη αποχη ειχαν οι μεγαλυτερες ηλικιες.

Παντως υπαρχει αριστερο κομμα με καθαρο και συγκεκριμενο πολιτικο λογο, το ΚΚΕ. Αυτο γιατι δεν συγκεντρωνει μεγαλα ποσοστα? ::) Αρα δεν ειναι μονο ο συγκεκριμενος πολιτικος λογος το ζητημα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry